Z kraju

SKANDAL! Jechali przez całą Polskę. Ministerstwo oświadczyło, że nic nie ma

Opiekunowie osób niepełnosprawnych przybyli z całej Polski na wcześniej umówione spotkanie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Zostawili podopiecznych, ponieśli koszty, stracili cały dzień. Jednak przedstawiciele resortu już na wstępnie zaznaczyli, że… nie mają żadnych informacji. Po raz kolejny godność wykluczonych opiekunów niepełnosprawnych została podeptana.

 

16 stycznia w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się kolejne – niestety bezowocne – spotkanie z reprezentacją opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy od lipca utracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego (a wraz z tym ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne ) ze względu na sprawowanie opieki nad swoimi niezdolnymi do samodzielnej egzystencji bliskimi.

5 grudnia zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego, według którego odebranie im dotychczasowych uprawnień stanowiło złamanie Konstytucji, a mówiąc ściślej zasadę ochrony praw nabytych i zasadę zaufania do państwa. Ustawadawca został zobowiązany do bezzwłocznego naprawienia szkody, poprzez zmianę prawa. Niestety, choć od wyroku minęło już 1,5 miesiąca wykluczeni opiekunowie są wciąż trzymani w niepewności.

Informacji spodziewano się po czwartkowym spotkaniu, dlatego liczną grupą, z wielu części kraju opiekunowie przybyli na spotkanie do Ministerstwa, narażając się na niedogodność i koszt wyjazdu jak i zorganizowania opieki zastępczej na czas swojej chwilowej nieobecności przy bliskich.

Na miejscu zostali jednak potraktowani obcesowo – przedstawiciele resortu już na wstępnie zaznaczyli, że nie mają żadnych informacji, a ze względu na to, że spotkanie zostało zaaranżowane na życzenie powstałej w grudniu środowiskowej komisji ds.osób niepełnosprawnych przy OPZZ ( zreszających reprezentację wykluczonych opiekunów) obarczono odpowiedzialnością prowadzenia spotkania jej przedstawicieli.

Trudno znaleźć słowa na opisanie tego typu postępowanie. Nie trzeba nadzwyczajnej przenikliwości by stwierdzić, że po to opiekunowie zabiegali o spotkanie by czegoś się dowiedzieć od przedstawicieli rządu.

Jeśli nie mają oni wciąż oficjalnej wiedzy, elementarna przyzwoitość i szacunek dla strony społecznej wymagałyby poinformowania korespondencyjnie czy drogą elektroniczną o tym, tak by ci biedni, zgnębieni swoją sytuacją ludzie nie przyjeżdżali na daremno. Należałoby też zaproponować orientacyjnie inny, nieodległy termin, by nie trzymać ludzi – od miesiący pozostających bez środków do życia – w ciągłej niepewności.

Opiekunowie przygotowali wiele pytań, które pozostały bez odpowiedzi. Nie przedtawiono im stanu prac, ani kierunku w jakim zmierzają. Nie zarysowano horyzontu czasowego w jakim możemy spodziewać się informacji, o wejściu w życie zmian nie wspominając.

Podczas spotkania opiekunowie dowiedzieli się, że mimo ich próśb a także elementarnych zasad solidarności z najsłabszymi, rząd nie przewiduje jakiegokolwiek rozwiązania tymczasowego ( np. w ramach rządowego programu z rezerwy budżetowej) do czasu aż wejdzie w życie nowe prawodawstwo.

– Tak dłużej już być nie może – mówią rozgoryczeni opiekunowie. – Za co mamy leczyć i wykarmić swoich podopiecznych? – dodają. Części z nich nie stać na opłacenie bieżących rachunków i grozi im odcięcie prądu i gazu. Ludzie ci są już na prawdę sfrustrowani i wycieńczeni, nierzadko sami potrzebują leczenia, a w sytuacji gdy nie odprowadza się za nich składki zdrowotnej, musieliby czynić to z własnej kieszeni, ktore są już w tej chwili płytkie i wydrążone.

Mimo orzeczenia Trybunału o złamaniu ustawy zasadniczej, mimo desperackiej walki pokrzywdzonych i apeli o pomoc, sytuacja wielotysięcznej grupy rodzin dotkniętych los i opiekującej się najbliższymi nadal pozostaje dramatyczna. Jak długo jeszcze mają czekać?

Rafał Bakalarczyk
fot. sxc.hu
 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Jeśli koniecznie chcesz skopiować materiał do swojego serwisu skontaktuj się z redakcją.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

27 komentarzy

27 Komentarzy

 1. jacenty

  17 stycznia 2014 at 13:06

  Z całym szacunkiem dla niepełnosprawnych. Jeśli ktoś głosuje na socjalistów (a nie oszukujmy się, to jest elektorat socjalistów) to niech się nie dziwi takiemu traktowaniu. Donald rzuci ochłap na zwiększenie zasiłków i większość poleci na niego głosować. To oczywiście dotyczy wszystkich partii w parlamencie które są socjalistyczne.

 2. włodek

  17 stycznia 2014 at 13:26

  Serdeczne dzięki za wyczerpujący komentarz, i aktywne zainteresowanie się nami – Wykluczonych Opiekunów Osób Niepełnosprawnych.

 3. jacek

  17 stycznia 2014 at 15:18

  Platforma Obywatelska bez miłosierdzia,a przecież mieli rekolekcje w Łagiewnikach przy relikwiach św.Faustyny Kowalskiej.

 4. marzena

  17 stycznia 2014 at 15:20

  …kraj ktorego wzrost gospodarczy odbywa sie kosztem jego najslabszych obywateli….

 5. malgorzata

  17 stycznia 2014 at 16:44

  bylam jedna z wykluczonych opiekunow(pisze bylam bo obecnie juz nie jestem zostalam wdowa )maz zmarl 30 listopada na zawal stres niedozywienie ,brak srodkow na leczenie to wszystko sprawilo ze doszlo do tak drastycznej sytuacji.mam pytanie ile musijeszcze zdazyc sie nieszczesc za ktore nie ma winnych.ot byl sobie czlowiek i go nie ma .Czy czlowiek stary i schorowany jest pozbawiony prawa do egzystecji ?jego prawo to tylko PRAWO MILCZENIA?

 6. elzbieta

  17 stycznia 2014 at 18:40

  Wszystko pięknie ale dlaczego nie ma takich artykułów np w Gazecie Wyborczej. Kto to czyta ? Moim zdaniem tylko zainteresowani. I czekaj tatka latka.

 7. moherowy beret

  17 stycznia 2014 at 18:58

  [quote name=”jacek”]Platforma Obywatelska bez miłosierdzia,a przecież mieli rekolekcje w Łagiewnikach przy relikwiach św.Faustyny Kowalskiej.[/quote]Ależ Pan Jacek jest zabawny z tymi ich rekolekcjami.Mają diabła za skórą i on jest ich panem i motorem działania.Każda ich obietnica,drobny gest jest pułapką na biedaków.Polacy są tak naiwni,łatwowierni,że trudno nawet im współczuć.Czy nie potrafią odróżnić kłamców/hipokrytów,którzy dorwali się do władzy?Jeżeli nie potrafią,to nie ma sposobu im pomóc.Przecież PO jest lewicą(są tam odłamy o różnym zabarwieniu,ale w sumie to lewica).Jeżeli ktoś zawierza lewicy,to efekty potem są tragiczne.

 8. barbara

  17 stycznia 2014 at 19:37

  To skandal co w tym rządzie wyprawiają,są bez serca i wstydu,pchają się do rządzenia,a z takimi sprawami,nie radzą sobie o czym to świadczy panie i panowie posłowie,ile co miesiąc macie na koncie,ja zrezygnowałam z pracy dla życia ludzkiego,myślę że na stare lata nie dostaniecie szklanki wody bo nie będzie miał wam kto podać,tego wam życzę.

 9. Shona

  8 listopada 2015 at 10:14

  I offer zero assure, as a result of I’ve no control over
  how these trading bots carry out.

  Also visit my web site; binary options trading system (Rochelle: http://s3.amazonaws.com/binarysignal/index/129.html)

 10. Fawn

  11 listopada 2015 at 12:38

  When you buy something tall and skinny and climbable,
  whether or not it’s a bookcase or a chest of drawers, it must be anchored.

  Also visit my website children’s furniture: http://www.arastrolinkup.net/member/tracigamez6/blog/3791/Keno-Brothers-Go-From-Promoting-Chippendale-Furnishings-To-Automobiles

 11. Christal

  16 grudnia 2015 at 08:24

  Nominated for the Hart Memorial Trophy, for scoring 51 targets – beating his previous NHL high rating by 12!

  Also visit my blog – Nhl Draft Picks By Team 2013: http://s3.amazonaws.com/sportszcode/index/209.html

 12. Edmundo

  3 stycznia 2016 at 21:45

  Two nights ago, i watched the biography of Jim carrey.

  My web site :: law of attraction affirmations youtube: http://s3.amazonaws.com/freeurmind/index/101.html

 13. Angelita

  7 stycznia 2016 at 14:12

  One of the principal troubles in assuring such survival is the lack of test data from actual higher-altitude nuclear explosions.

  my blog … emergency preparedness training: http://s3.amazonaws.com/survialfield/index/1.html

 14. Trinidad

  16 stycznia 2016 at 08:47

  We’ve not seen any games but and so nobody really is aware of if this standing is warranted for the Texans of if they’re still a poor club.

  My site horse racing betting: http://s3.amazonaws.com/sportbetsite/index/24.html

 15. Brett

  17 stycznia 2016 at 09:14

  A superb program that has been honed to make even the angriest ex change their thoughts,
  this program has very efficient results all over the world.

  Look into my blog post how to get your ex girlfriend back if she has moved on (Israel: http://s3.amazonaws.com/letexback/index/107.html)

 16. Hong

  25 stycznia 2016 at 06:04

  The candy machine is produced of pine and a Mason jar.

  Also visit my weblog; free
  woodworking projects ideas: http://s3.amazonaws.com/plansshed/index/2.html

 17. Catharine

  25 stycznia 2016 at 08:24

  Well, that naturally didn’t go over effectively with me.
  At that point I had sufficient of Tony Robbins, Date
  with Destiny and everybody else.

  Here is my blog the secret rhonda byrne free audio Download: http://s3.amazonaws.com/mindlife/index/99.html

 18. Charli

  26 stycznia 2016 at 13:30

  Venus issue is getting solde by John Barban exclusively on his website It can be bought from anywhere in the world.

  All you need to have is an Web connection.

  Check out my homepage – venus factor workout manual free download (Vaughn: http://s3.amazonaws.com/buildshapeez/index/57.html)

 19. Isabel

  26 stycznia 2016 at 14:19

  Your physique wants both of this stuff to carry out, which is why
  the diet works so effectively.

  Feel free to visit my blog; blood sugar levels low during pregnancy (Modesto: http://s3.amazonaws.com/diabetestop/index/121.html)

 20. Neal

  29 stycznia 2016 at 07:45

  Public health researchers on the College of Adelaide say workplace staff want to maneuver more
  and sit less, and use heat-coloured lighting as a substitute of blue-wealthy LEDs to
  help avoid some severe potential well being risks.

  my blog … tony robbins quotes about success (Misty: http://s3.amazonaws.com/makeurich/index/51.html)

 21. Launa

  1 lutego 2016 at 19:11

  So I did what a lot of people do… I signed up and paid for numerous guru programs.

  Here is my web page … online survey sites money saving expert (s3.amazonaws.com: http://s3.amazonaws.com/onlinesurveyez/index/18.html)

 22. Carmelo

  3 lutego 2016 at 11:58

  The Nuvo Ritmo Pregnancy Music Belt is a tremendous bit of technology that could
  be a real should have.

  my website … free pregnancy symptoms quiz: http://S3.Amazonaws.com/howpregx/index/58.html

 23. Vania

  1 marca 2017 at 09:05

  Greetings from Ohio! I’m bored to death att work so I deccided to check out
  your website oon my iphone dring lunch break. I love the info you
  provide here and can’t wait to twke a look when I
  get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my
  mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, very good site!

 24. online pharmacy

  1 marca 2017 at 09:28

  Good day! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
  There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Thank you

 25. PhyllisGlups

  3 marca 2017 at 21:08

  wh0cd425174 Viagra Sale

 26. lovely shez

  6 marca 2017 at 08:21

  BSHv39 Really informative article post.Really thank you! Cool.

 27. seo plugin

  28 marca 2017 at 12:18

  Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword….wait there’s even more Now what if i told you there was a simple WordPress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That’s right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra