Z kraju

SKANDAL! Jechali przez całą Polskę. Ministerstwo oświadczyło, że nic nie ma

Opiekunowie osób niepełnosprawnych przybyli z całej Polski na wcześniej umówione spotkanie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Zostawili podopiecznych, ponieśli koszty, stracili cały dzień. Jednak przedstawiciele resortu już na wstępnie zaznaczyli, że… nie mają żadnych informacji. Po raz kolejny godność wykluczonych opiekunów niepełnosprawnych została podeptana.

 

16 stycznia w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się kolejne – niestety bezowocne – spotkanie z reprezentacją opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy od lipca utracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego (a wraz z tym ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne ) ze względu na sprawowanie opieki nad swoimi niezdolnymi do samodzielnej egzystencji bliskimi.

5 grudnia zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego, według którego odebranie im dotychczasowych uprawnień stanowiło złamanie Konstytucji, a mówiąc ściślej zasadę ochrony praw nabytych i zasadę zaufania do państwa. Ustawadawca został zobowiązany do bezzwłocznego naprawienia szkody, poprzez zmianę prawa. Niestety, choć od wyroku minęło już 1,5 miesiąca wykluczeni opiekunowie są wciąż trzymani w niepewności.

Informacji spodziewano się po czwartkowym spotkaniu, dlatego liczną grupą, z wielu części kraju opiekunowie przybyli na spotkanie do Ministerstwa, narażając się na niedogodność i koszt wyjazdu jak i zorganizowania opieki zastępczej na czas swojej chwilowej nieobecności przy bliskich.

Na miejscu zostali jednak potraktowani obcesowo – przedstawiciele resortu już na wstępnie zaznaczyli, że nie mają żadnych informacji, a ze względu na to, że spotkanie zostało zaaranżowane na życzenie powstałej w grudniu środowiskowej komisji ds.osób niepełnosprawnych przy OPZZ ( zreszających reprezentację wykluczonych opiekunów) obarczono odpowiedzialnością prowadzenia spotkania jej przedstawicieli.

Trudno znaleźć słowa na opisanie tego typu postępowanie. Nie trzeba nadzwyczajnej przenikliwości by stwierdzić, że po to opiekunowie zabiegali o spotkanie by czegoś się dowiedzieć od przedstawicieli rządu.

Jeśli nie mają oni wciąż oficjalnej wiedzy, elementarna przyzwoitość i szacunek dla strony społecznej wymagałyby poinformowania korespondencyjnie czy drogą elektroniczną o tym, tak by ci biedni, zgnębieni swoją sytuacją ludzie nie przyjeżdżali na daremno. Należałoby też zaproponować orientacyjnie inny, nieodległy termin, by nie trzymać ludzi – od miesiący pozostających bez środków do życia – w ciągłej niepewności.

Opiekunowie przygotowali wiele pytań, które pozostały bez odpowiedzi. Nie przedtawiono im stanu prac, ani kierunku w jakim zmierzają. Nie zarysowano horyzontu czasowego w jakim możemy spodziewać się informacji, o wejściu w życie zmian nie wspominając.

Podczas spotkania opiekunowie dowiedzieli się, że mimo ich próśb a także elementarnych zasad solidarności z najsłabszymi, rząd nie przewiduje jakiegokolwiek rozwiązania tymczasowego ( np. w ramach rządowego programu z rezerwy budżetowej) do czasu aż wejdzie w życie nowe prawodawstwo.

– Tak dłużej już być nie może – mówią rozgoryczeni opiekunowie. – Za co mamy leczyć i wykarmić swoich podopiecznych? – dodają. Części z nich nie stać na opłacenie bieżących rachunków i grozi im odcięcie prądu i gazu. Ludzie ci są już na prawdę sfrustrowani i wycieńczeni, nierzadko sami potrzebują leczenia, a w sytuacji gdy nie odprowadza się za nich składki zdrowotnej, musieliby czynić to z własnej kieszeni, ktore są już w tej chwili płytkie i wydrążone.

Mimo orzeczenia Trybunału o złamaniu ustawy zasadniczej, mimo desperackiej walki pokrzywdzonych i apeli o pomoc, sytuacja wielotysięcznej grupy rodzin dotkniętych los i opiekującej się najbliższymi nadal pozostaje dramatyczna. Jak długo jeszcze mają czekać?

Rafał Bakalarczyk
fot. sxc.hu
 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Jeśli koniecznie chcesz skopiować materiał do swojego serwisu skontaktuj się z redakcją.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. jacenty

  17 stycznia 2014 at 13:06

  Z całym szacunkiem dla niepełnosprawnych. Jeśli ktoś głosuje na socjalistów (a nie oszukujmy się, to jest elektorat socjalistów) to niech się nie dziwi takiemu traktowaniu. Donald rzuci ochłap na zwiększenie zasiłków i większość poleci na niego głosować. To oczywiście dotyczy wszystkich partii w parlamencie które są socjalistyczne.

 2. włodek

  17 stycznia 2014 at 13:26

  Serdeczne dzięki za wyczerpujący komentarz, i aktywne zainteresowanie się nami – Wykluczonych Opiekunów Osób Niepełnosprawnych.

 3. jacek

  17 stycznia 2014 at 15:18

  Platforma Obywatelska bez miłosierdzia,a przecież mieli rekolekcje w Łagiewnikach przy relikwiach św.Faustyny Kowalskiej.

 4. marzena

  17 stycznia 2014 at 15:20

  …kraj ktorego wzrost gospodarczy odbywa sie kosztem jego najslabszych obywateli….

 5. malgorzata

  17 stycznia 2014 at 16:44

  bylam jedna z wykluczonych opiekunow(pisze bylam bo obecnie juz nie jestem zostalam wdowa )maz zmarl 30 listopada na zawal stres niedozywienie ,brak srodkow na leczenie to wszystko sprawilo ze doszlo do tak drastycznej sytuacji.mam pytanie ile musijeszcze zdazyc sie nieszczesc za ktore nie ma winnych.ot byl sobie czlowiek i go nie ma .Czy czlowiek stary i schorowany jest pozbawiony prawa do egzystecji ?jego prawo to tylko PRAWO MILCZENIA?

 6. elzbieta

  17 stycznia 2014 at 18:40

  Wszystko pięknie ale dlaczego nie ma takich artykułów np w Gazecie Wyborczej. Kto to czyta ? Moim zdaniem tylko zainteresowani. I czekaj tatka latka.

 7. moherowy beret

  17 stycznia 2014 at 18:58

  [quote name=”jacek”]Platforma Obywatelska bez miłosierdzia,a przecież mieli rekolekcje w Łagiewnikach przy relikwiach św.Faustyny Kowalskiej.[/quote]Ależ Pan Jacek jest zabawny z tymi ich rekolekcjami.Mają diabła za skórą i on jest ich panem i motorem działania.Każda ich obietnica,drobny gest jest pułapką na biedaków.Polacy są tak naiwni,łatwowierni,że trudno nawet im współczuć.Czy nie potrafią odróżnić kłamców/hipokrytów,którzy dorwali się do władzy?Jeżeli nie potrafią,to nie ma sposobu im pomóc.Przecież PO jest lewicą(są tam odłamy o różnym zabarwieniu,ale w sumie to lewica).Jeżeli ktoś zawierza lewicy,to efekty potem są tragiczne.

 8. Youtube.com

  11 października 2017 at 10:20

  Ӏ know I am late to thiѕ party howѕever Imust ѕay LIMBO
  is often a breath of fresh air regarding 2D puzzlе
  games. Players help tһeіr mouse button to ɑlter the angle with thee ѕhooting continue with the direction with the target
  bubble they wish to hit. And I ecall that both oof them, while graciously smiling and autogгaphing a nonstop method of getting Ьaseballs, seemed to own hands and
  arms of superheroes, which, in a sense, they will rеally were.

 9. Youtube.Com

  17 października 2017 at 15:17

  Cheap products is not going to create vivid colors, will be used up quickly because the ink is thin,
  and also given this reality will not produce solid coverage as well because the good quality brands.
  He does not mislead every other photo element
  or make an intrinsic modification from the original image.
  Many users now can connect to images on a website
  and move the cursor to understand the product better.

 10. Youtube.com

  23 października 2017 at 00:42

  Make match in accordance with the wall size and
  wall colour with all the shape, size and colour of art work.
  Excellent Alebrijes or wood carvings are located in shops around the globe
  today. They know how important is the role of printing to make something look really good and attracting customers to create the
  initial impression.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra