Gospodarka

Jan Szyszko: Geotermia jest ponownie priorytetem rządu

fot. bmub.online/flickr.com

fot. bmubonline/flickr.com

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, wziął udział w konferencji „Geotermia impulsem rozwoju polskiej gospodarki”, która odbyła się we wtorek w Sejmie RP.

Podczas spotkania minister środowiska, Jan Szyszko podkreślił, że Polska posiada unikatowe zasoby energetyczne. – Trzeba być dumnym z tego, że prawie 90 proc. takiego nośnika energii jak węgiel kamienny znajduje się w tym miejscu Europy. A więc prawie 90 proc. całych zasobów węgla kamiennego Unii Europejskiej, w obecnych technologiach wydobycia, znajduje się w tym miejscu – zauważył.

Minister dodał, że jedna czwarta zasobów węgla brunatnego znajduje się na terenie Polski. Nasz kraj posiada też bogate zasoby gazu łupkowego z tym, że dostępne nie w takich technologiach, jakie były opracowywane na terenie Ameryki Północnej.

Minister środowiska zwrócił też uwagę na posiadane przez Polskę zasoby energii odnawialnej -Według szkoły prof. Jacka Sokołowskiego te zasoby są ogromne i wielokrotnie przewyższają potrzeby naszego kraju – powiedział prof. Jan Szyszko. Minister dodał również, że rozwój geotermii w Polsce jest wielką szansą i ma swoje miejsce w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

Na obszarze Polski udokumentowano 26 złóż wód termalnych oraz 30 złóż wód o charakterze leczniczym i termalnym. Powszechność występowania oraz odnawialność energii geotermalnej, a także – co jest istotnym problemem energetyki słonecznej czy wiatrowej – brak zależności od zmieniających się warunków klimatycznych, dają możliwość wykorzystania potencjału geotermalnego w szeregu instalacjach m. in. do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, zastosowania w rolnictwie, balneoterapii i rekreacji.

Aktualnie działa kilka ciepłowni geotermalnych, które wykorzystują ujętą wodę termalną do celów ciepłowniczych, m.in. Bańska, Pyrzyce, Mszczonów, Uniejów, Stargard. Biorąc jednak pod uwagę liczbę zatwierdzonych w ostatnich latach przez marszałków województw projektów robót geologicznych oraz udzielonych koncesji na wydobywanie wód termalnych, przewiduje się, że liczba miast korzystających z energii geotermalnej do celów ciepłowniczych może wzrosnąć.

Wody termalne na obszarze kraju są ponadto wykorzystywane do celów rekreacyjnych (m.in. Szaflary, Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Uniejów, Mszczonów) i balneoterapeutycznych (Uniejów).

Ministerstwo Środowiska wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym geotermii. Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) prowadzone są programy priorytetowe, które umożliwiają uzyskanie wsparcia finansowego na różnych etapach realizacji inwestycji zmierzającej do wykorzystania potencjału geotermalnego. Jest to głównie program priorytetowy pn. Geologia i górnictwo. Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, który umożliwia uzyskanie dofinansowania np. na realizację odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego dla ujęcia wód termalnych. W 2016 r. w ramach tego programu do NFOŚiGW wpłynęło 30 wniosków o dofinansowanie realizacji inwestycji zmierzającej do ujęcia wód termalnych. Aktualnie trwa ich analiza i ocena.

Realizację inwestycji geotermalnych wspiera także program priorytetowy NFOŚiGW pn. Poprawa jakości powietrza, Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych. W jego ramach możliwe jest uzyskanie wsparcia dla realizacji przedsięwzięcia dotyczącego budowy nowej, rozbudowy lub modernizacji istniejącej ciepłowni/elektrociepłowni geotermalnej. Wsparciem mogą zostać objęte także: modernizacja lub rozbudowa istniejących źródeł wytwarzania energii o ciepłownię/elektrociepłownię geotermalną oraz wykonanie lub rekonstrukcja otworu z zastrzeżeniem, że nie kwalifikuje się do wykonania otworu badawczego. Formy dofinansowania w ramach tego programu to pożyczka lub inwestycja kapitałowa.

Ponadto, istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć geotermalnych z innych, krajowych programów pomocowych, a także źródeł zagranicznych m.in. w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2020.

Na obszarze Polski wody termalne występują na znacznej części Niżu Polskiego w rozległych zbiornikach o regionalnym znaczeniu (szczególnie interesujące pod względem możliwości wykorzystania wód termalnych są rejony niecek: mogileńsko-łódzkiej, szczecińskiej i warszawskiej), a także w Karpatach (przede wszystkim w niecce podhalańskiej) i na ich przedgórzu oraz w Sudetach (np. w rejonie jeleniogórskim).

Not. MP, mat. prasowe

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

66 komentarzy

66 Komentarzy

 1. Andrzej Sokół

  7 marca 2017 at 17:25

  Stary piernik pierniczy, ciągle tylko Polska i Polska i Polska to i Polska tamto, juz się rzygać chce z tego. I do tego wszystkiego trzeba tylko ludzi na początku z kasy obrobić, bo Polska i to i tamto. Urzędas jeden, utuczył się specjalista od Polski, jak wszyscy podobni do siebie czy z PISU czy PSL i PO. Na pohybel im.

  • Soroka

   7 marca 2017 at 19:45

   A Ty jakie państwo byś wymieniał? Ciekawe? Ja stawiam na Rosja, Rosja, Rosja itd.

   • Paweł

    8 marca 2017 at 19:00

    A Ty jakie? izrael, izrael, izrael?

 2. Soroka

  7 marca 2017 at 19:56

  Wszyscy dalej bredzą o szkodliwości dwutlenku węgla, a nikt nie mówi o tym, że palenie gazu trwale wypala tlen z atmosfery, bo wodór zawarty w węglowodorach łączy się z tlenem i powstaje woda, z której tlen nie powraca w naturalny sposób do atmosfery tak jak w przypadku dwutlenku węgla, kiedy rośliny go asymilują i uwalniają z powrotem tlen do atmosfery.
  Powstała w ten sposób woda spływa do morza i podnosi jego poziom, a jajogłowi oszuści bredzą że to lodowce topnieją.
  Ciekawe ile jest jeszcze tlenu w powietrzu i kiedy zaczniemy się dusić.
  Panie profesorze Szyszko! Czy Pan o tym nie wie? A gdzie są inni profesorowie? Czy dla nich pieniądze są ważniejsze od prawdy? No tak, dla wyznawców materializmu najważniejsze są pieniądze.Inni ludzie się nie liczą.

 3. pokrzywa

  7 marca 2017 at 21:37

  Pan Szyszko rozczarował totalnie! Szczęść Boże!

 4. gumek

  7 marca 2017 at 23:16

  Rozumiem , że geotermia w Toruniu zostanie wsparta ponownie przez państwo suwerena . Po dobre rady obecny rząd jeździ , nawet bardzo szybko , do ojca Tadeusza . Super dobra zmiana .

  • Soroka

   8 marca 2017 at 10:53

   A co? Tefałenek główkę zapaskudził?

   • Miperl

    8 marca 2017 at 12:58

    Soroka to był wierny sługa Kmicica cechowała go mała inteligencja i wierność swojemu panu. Pasuje ci ten pseudonim, tez jesteś tępy mało rozumiesz, nigdy świata pewnie nie widziałeś, i tak jak twój protoplasta całe życie będziesz służył. Moja rada mądrze wybierz pana.

   • Miperl

    8 marca 2017 at 12:58

    Soroka to był wierny sługa Kmicica cechowała go mała inteligencja i wierność swojemu panu. Pasuje ci ten pseudonim, tez jesteś tępy mało rozumiesz, nigdy świata pewnie nie widziałeś, i tak jak twój protoplasta całe życie będziesz służył. Moja rada mądrze wybierz pana.

  • Soroka

   8 marca 2017 at 10:56

   A wiesz ile POprzedni rząd dał na kotłownię w Toruniu Francuzom? 80mln PLN! Tak POprzedni rząd dbał o ekologię!
   PS. A wiesz chociaż co to jest geotermia, czy na to w główce zabrakło miejsca?

 5. Tomek

  8 marca 2017 at 09:06

  Szczególnie geotermia toruńska jest priorytetem rządu, pan minister powinien być bardziej precyzyjny:)

 6. z-k

  8 marca 2017 at 11:17

  Jechałem wczoraj autobusem z W-wy do Wołomina przez Ząbki, Zielonkę, Ossów, Kobyłkę. Przerażający widok. Tysiące wyciętych drzew. Całe połacie starodrzewu leży pokotem. Albo pan Szyszko jest durniem abo z kamratami dobrej zmiany, w ramach tworzenia starych rodów, wzięli za „właściwą” ustawę ogromną łapówkę. W każdym razie, gdyby miał honor, powinien sobie strzelić w łeb, i nie on jeden

  • Soroka

   8 marca 2017 at 14:43

   Chciałbyś cudzym dysponować? Kup sobie parę hektarów nieużytków, który po platfusich rządach w Polsce jest pełno i nasadź sobie drzew ile chcesz, a od cudzego wynocha!!!
   Starodrzew! Tacy jak ty powinni płacić za wszystkie szkody wyrządzone przez połamany „starodrzew”!
   Ile tego ruskiego pomiotu w Polsce się chce rządzić!

   • Paweł

    8 marca 2017 at 19:06

    @Soroka

    Widzę, że znów jesteś sobą i liżesz podeszwy panom z pisdu. Takich szkód naturze jak decyzje Szyszki nie wyrządził do tej pory chyba żaden rząd. Nie miałbym nic przeciwko wycinaniu, gdyby większość tej „własności” była w polskich rękach, zdobyta uczciwie, nie znajdowała się pod ochroną (np. bardzo stare dęby), nie kolidowała z planami zagospodarowania przestrzennego itd.

 7. Miperl

  8 marca 2017 at 12:52

  Ten pan to kolejna suka Kaczynskiego z nasieniem prezesa na ustach, i tak jak jego koledzy rujnuje Polskę mówiąc ze to leży w jej interesie. TO JEST FILOZOFIA PIS – ROBIENIE LASKI KACZYNSKIEMU I NISZCZENIE I IZOLACJA KRAJU.

 8. pokrzywa

  8 marca 2017 at 18:06

  WP ujawnia „skandaliczne polowanie Szyszki. 500 bażantów wyrzuconych pod lufę.
  Z tych ustaleń wynika, że na początku lutego minister Jan Szyszko brał udział w skandalicznym polowaniu w ośrodku hodowli bażantów w Grodnie pod Toruniem. 500 ptaków zostało wypuszczonych z klatek prosto pod lufy myśliwych.
  – To jest niehumanitarne i nie ma nic wspólnego z łowiectwem. To jak kłusownictwo i strzelnica, tylko za duże pieniądze. Poza tym na strzelnicy jest trudniej trafić do rzutki, niż tu do bażanta – opowiedział nam jeden z b. pracowników ośrodka”. Od siebie dodam: Oj i ‚Szczęść Boże’ Panie Szyszka nie pomoże Panu w ocenie na jaką Pan zasłużył.

 9. tomek

  8 marca 2017 at 19:01

  Czy zydobolszewia przeniosła się na Prawy pl? a wypierdalac na Onet albo na inna interie

 10. DUPKU Szyszko a gdzie OSKRŻENIE PO za podeptanie prawa?!

  8 marca 2017 at 19:25

  ZALEGALIZOWANY przestępczy gang anty-polskich SQURWYSYNÓW PO na czele z tym dalej bezkarnym krwawym mafiozą MORDERCĄ D.Tuskiem z pełnym wyrachowaniem zablokowali ze względu SWOICH pobudek politycznych w 2009roku rozbudowę Geotermi Lux Veritatis w Toruniu co przyniosło POWAŻNE straty dla polskiej gospodarki !
  To zablokowani rozbudowy geotermii w Toruniu odbyło się z PODEPTANIEM polskiego prawa w tym względzie.
  Ta decyzja ZABLOKOWANIA wynikła z PRYWATNYCH pobudek politycznych anty-polskiego rządu PO-PSL na czele z tymi anty-polskimi SQURWIELAMI D.Tuskiem i W.Pawlakiem, którzy są też „ojcami chrzestnymi” RABUNKU 30 tysięcy polskich obywateli za pomocą ich złodzejskiej „firmy” Amber Gold !
  Ty KONIUNKTURALNY uległy DUPKU prof. Jan Szyszko, ministerze środowiska DLACZEGO nie składasz ZAWIADOMIENIA do prokuratury na tych anty-polskich SQURWYSYNÓW Tuska i Pawlaka za zorganizowanie przez nich SABOTAŻU blokowania w latach 2008 – 2015 rozbudowy Geotermi Lux Veritatis w Toruniu przez MY polscy obywatele straciliśmy miliardy złotych ???
  Czyli co ?
  Wy sprzedajne UGODOWE koniunkturalne dupki PiS dalej boicie się tych SQURWYSYNÓW PO-PSL-N, że oni was PODKABLUJĄ pod pretekstem o „brak demokracji” do pedałów w Brukseli lub żydo-nekonów w zbankrutowanym żydo-mafijnym bandyckim Waszyngtonie ???
  Wy KONIUNKTURALNE anty-polskie obsrańcy dupki PiS znowóż robicie polskich obywateli w „konia” i ZNOWÓŻ doszliście do „UGODY” z tymi anty-polskim kryminalistami SQURWYSYNAMI gangu PO i NIE chcecie ich ROZLICZAĆ z popełnionych OCZYWISTYCH przestępstw tych BANDYTÓW z przestępczego gangu PO, którzy działają z pełnym wyrachowaniem na finansową SZKODĘ polskich obywateli !!!
  Kara śmierci dla Tuska i Pawlaka za wielokrotne ich ZBRODNIE ZDRADY to za MAŁA KARA !!!!

 11. manicure

  9 kwietnia 2017 at 07:21

  I was suggested this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about
  my difficulty. You are incredible! Thanks!

 12. Teri Emperor

  23 kwietnia 2017 at 09:16

  Aw, this was a really nice post. In idea I want to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and certainly not appear to get something done.

 13. w88.com

  28 kwietnia 2017 at 07:50

  Fantastic blog you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of online community where I can get feedback from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Bless you!

 14. post free ads without registration

  28 kwietnia 2017 at 16:43

  There is noticeably a bundle to know about this. I suppose you made certain good points in features also.

 15. Tabung Pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 09:16

  wonderful points altogether, you simply gained a new reader. What would you suggest in regards to your post that you made a few days ago? Any positive?

 16. Tabung Pemadam api

  29 kwietnia 2017 at 19:38

  I got what you mean , appreciate it for putting up.Woh I am delighted to find this website through google.

 17. Alat pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 03:20

  I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website :).

 18. Tabung Pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 08:42

  It is in reality a great and useful piece of info. I?¦m happy that you simply shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 19. hire a princess

  30 kwietnia 2017 at 16:38

  What i do not realize is in reality how you’re now not really a lot more neatly-preferred than you might be right now. You’re very intelligent. You realize thus considerably in the case of this subject, produced me individually consider it from so many various angles. Its like men and women aren’t fascinated until it is one thing to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs great. Always take care of it up!

 20. Alat pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 21:58

  Hello are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 21. Alat pemadam kebakaran

  1 maja 2017 at 13:43

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road. Many thanks

 22. transformation

  3 maja 2017 at 07:57

  Utterly pent subject matter, Really enjoyed reading through.

 23. manicure

  3 maja 2017 at 08:17

  Have you ever considered about adding a little bit
  more than just your articles? I mean, what you
  say is important and everything. Nevertheless think
  about if you added some great images or video clips to give
  your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and videos,
  this website could undeniably be one of the most beneficial in its field.
  Amazing blog!

 24. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!

 25. Toys Shop

  3 maja 2017 at 21:26

  Thank you for sharing excellent informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply could not come across. What a great web-site.

 26. Content Writer

  4 maja 2017 at 06:09

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your website?

 27. versace sneakers sale

  5 maja 2017 at 03:52

  I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your website?

 28. house cleaning melbourne

  5 maja 2017 at 11:14

  Thank you for another great article. Where else could anybody get that type of info in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I’m on the look for such info.

 29. herbaty owocowe sklep

  6 maja 2017 at 09:49

  This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 30. akcesoria dla papug

  6 maja 2017 at 18:13

  Thank you for another informative web site. Where else could I get that type of info written in such a perfect way? I have a project that I am just now working on, and I’ve been on the look out for such information.

 31. zabawki muzyczne

  7 maja 2017 at 02:17

  It¦s really a cool and useful piece of information. I am happy that you simply shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 32. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 10:03

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 33. design bags on sale

  7 maja 2017 at 17:14

  Right now it seems like Drupal is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 34. Juanita Butt

  8 maja 2017 at 00:39

  latin kevin hart

 35. yacht rental dubai

  10 maja 2017 at 14:51

  Hiya very cool site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally…I’m happy to find so many useful info right here within the post, we’d like develop extra strategies on this regard, thank you for sharing.

 36. yacht rental dubai price

  10 maja 2017 at 20:56

  Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 37. W 88

  11 maja 2017 at 04:24

  I think this is among the most important info for me. And i am glad reading your article. But want to remark on some general things, The site style is ideal, the articles is really great : D. Good job, cheers

 38. Entrepreneur Training Center

  11 maja 2017 at 12:20

  Thanks , I’ve recently been searching for info about this subject for ages and yours is the greatest I have discovered so far. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 39. here

  11 maja 2017 at 19:31

  You have brought up a very wonderful details , appreciate it for the post.

 40. work from home and make money

  14 maja 2017 at 08:47

  Hello.This post was really motivating, particularly since I was investigating for thoughts on this subject last Sunday.

 41. frappe machine

  14 maja 2017 at 16:04

  I really enjoy looking at on this internet site, it has fantastic articles. „He who sees the truth, let him proclaim it, without asking who is for it or who is against it.” by Henry George.

 42. Alat pemadam api

  15 maja 2017 at 00:22

  You made some fine points there. I did a search on the subject and found a good number of persons will agree with your blog.

 43. USAA insuran?e quote

  15 maja 2017 at 06:47

  I’m still learning from you, as I’m trying to reach my goals. I definitely liked reading all that is written on your site.Keep the aarticles coming. I liked it!

 44. Metlife homeowners insurance policy

  16 maja 2017 at 00:15

  Would love to incessantly get updated outstanding weblog! .

 45. Metlife homeowners insurance claims

  16 maja 2017 at 01:56

  I genuinely enjoy reading on this website , it contains great blog posts. „The longing to produce great inspirations didn’t produce anything but more longing.” by Sophie Kerr.

 46. fez desert tours

  16 maja 2017 at 06:21

  I have recently started a website, the information you provide on this website has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

 47. neuroscience

  19 maja 2017 at 00:38

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 48. molybdenum wire

  19 maja 2017 at 07:41

  I have recently started a web site, the info you provide on this website has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

 49. Hi there! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the excellent work!

 50. Blogging Crazy

  20 maja 2017 at 00:42

  A person essentially help to make seriously posts I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular publish extraordinary. Wonderful job!

 51. Thanks for helping out, fantastic information. „The four stages of man are infancy, childhood, adolescence, and obsolescence.” by Bruce Barton.

 52. this link

  20 maja 2017 at 15:18

  Everything is very open and very clear explanation of issues. was truly information. Your website is very useful. Thanks for sharing.

 53. progressive insurance quote

  20 maja 2017 at 23:06

  Its superb as your other posts : D, regards for putting up. „A great flame follows a little spark.” by Dante Alighieri.

 54. compare auto insurance quote

  21 maja 2017 at 00:42

  I think this website has some rattling wonderful info for everyone. „I have learned to use the word ‚impossible’ with the greatest caution.” by Wernher von Braun.

 55. Free ads

  24 maja 2017 at 05:08

  I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

 56. http://postregistermarketplace.com/

  26 maja 2017 at 03:03

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 57. blog here

  26 maja 2017 at 14:56

  There are definitely plenty of particulars like that to take into consideration. That may be a great point to carry up. I provide the ideas above as basic inspiration but clearly there are questions just like the one you carry up the place crucial thing can be working in trustworthy good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around issues like that, but I am certain that your job is clearly recognized as a good game. Each boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 58. Events in Dubai

  26 maja 2017 at 18:40

  I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I?¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra