Gospodarka

Jan Szyszko: Geotermia jest ponownie priorytetem rządu

fot. bmub.online/flickr.com

fot. bmubonline/flickr.com

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, wziął udział w konferencji „Geotermia impulsem rozwoju polskiej gospodarki”, która odbyła się we wtorek w Sejmie RP.

Podczas spotkania minister środowiska, Jan Szyszko podkreślił, że Polska posiada unikatowe zasoby energetyczne. – Trzeba być dumnym z tego, że prawie 90 proc. takiego nośnika energii jak węgiel kamienny znajduje się w tym miejscu Europy. A więc prawie 90 proc. całych zasobów węgla kamiennego Unii Europejskiej, w obecnych technologiach wydobycia, znajduje się w tym miejscu – zauważył.

Minister dodał, że jedna czwarta zasobów węgla brunatnego znajduje się na terenie Polski. Nasz kraj posiada też bogate zasoby gazu łupkowego z tym, że dostępne nie w takich technologiach, jakie były opracowywane na terenie Ameryki Północnej.

Minister środowiska zwrócił też uwagę na posiadane przez Polskę zasoby energii odnawialnej -Według szkoły prof. Jacka Sokołowskiego te zasoby są ogromne i wielokrotnie przewyższają potrzeby naszego kraju – powiedział prof. Jan Szyszko. Minister dodał również, że rozwój geotermii w Polsce jest wielką szansą i ma swoje miejsce w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

Na obszarze Polski udokumentowano 26 złóż wód termalnych oraz 30 złóż wód o charakterze leczniczym i termalnym. Powszechność występowania oraz odnawialność energii geotermalnej, a także – co jest istotnym problemem energetyki słonecznej czy wiatrowej – brak zależności od zmieniających się warunków klimatycznych, dają możliwość wykorzystania potencjału geotermalnego w szeregu instalacjach m. in. do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, zastosowania w rolnictwie, balneoterapii i rekreacji.

Aktualnie działa kilka ciepłowni geotermalnych, które wykorzystują ujętą wodę termalną do celów ciepłowniczych, m.in. Bańska, Pyrzyce, Mszczonów, Uniejów, Stargard. Biorąc jednak pod uwagę liczbę zatwierdzonych w ostatnich latach przez marszałków województw projektów robót geologicznych oraz udzielonych koncesji na wydobywanie wód termalnych, przewiduje się, że liczba miast korzystających z energii geotermalnej do celów ciepłowniczych może wzrosnąć.

Wody termalne na obszarze kraju są ponadto wykorzystywane do celów rekreacyjnych (m.in. Szaflary, Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Uniejów, Mszczonów) i balneoterapeutycznych (Uniejów).

Ministerstwo Środowiska wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym geotermii. Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) prowadzone są programy priorytetowe, które umożliwiają uzyskanie wsparcia finansowego na różnych etapach realizacji inwestycji zmierzającej do wykorzystania potencjału geotermalnego. Jest to głównie program priorytetowy pn. Geologia i górnictwo. Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, który umożliwia uzyskanie dofinansowania np. na realizację odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego dla ujęcia wód termalnych. W 2016 r. w ramach tego programu do NFOŚiGW wpłynęło 30 wniosków o dofinansowanie realizacji inwestycji zmierzającej do ujęcia wód termalnych. Aktualnie trwa ich analiza i ocena.

Realizację inwestycji geotermalnych wspiera także program priorytetowy NFOŚiGW pn. Poprawa jakości powietrza, Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych. W jego ramach możliwe jest uzyskanie wsparcia dla realizacji przedsięwzięcia dotyczącego budowy nowej, rozbudowy lub modernizacji istniejącej ciepłowni/elektrociepłowni geotermalnej. Wsparciem mogą zostać objęte także: modernizacja lub rozbudowa istniejących źródeł wytwarzania energii o ciepłownię/elektrociepłownię geotermalną oraz wykonanie lub rekonstrukcja otworu z zastrzeżeniem, że nie kwalifikuje się do wykonania otworu badawczego. Formy dofinansowania w ramach tego programu to pożyczka lub inwestycja kapitałowa.

Ponadto, istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć geotermalnych z innych, krajowych programów pomocowych, a także źródeł zagranicznych m.in. w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2020.

Na obszarze Polski wody termalne występują na znacznej części Niżu Polskiego w rozległych zbiornikach o regionalnym znaczeniu (szczególnie interesujące pod względem możliwości wykorzystania wód termalnych są rejony niecek: mogileńsko-łódzkiej, szczecińskiej i warszawskiej), a także w Karpatach (przede wszystkim w niecce podhalańskiej) i na ich przedgórzu oraz w Sudetach (np. w rejonie jeleniogórskim).

Not. MP, mat. prasowe

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

18 komentarzy

18 Komentarzy

 1. Andrzej Sokół

  7 marca 2017 at 17:25

  Stary piernik pierniczy, ciągle tylko Polska i Polska i Polska to i Polska tamto, juz się rzygać chce z tego. I do tego wszystkiego trzeba tylko ludzi na początku z kasy obrobić, bo Polska i to i tamto. Urzędas jeden, utuczył się specjalista od Polski, jak wszyscy podobni do siebie czy z PISU czy PSL i PO. Na pohybel im.

  • Soroka

   7 marca 2017 at 19:45

   A Ty jakie państwo byś wymieniał? Ciekawe? Ja stawiam na Rosja, Rosja, Rosja itd.

   • Paweł

    8 marca 2017 at 19:00

    A Ty jakie? izrael, izrael, izrael?

 2. Soroka

  7 marca 2017 at 19:56

  Wszyscy dalej bredzą o szkodliwości dwutlenku węgla, a nikt nie mówi o tym, że palenie gazu trwale wypala tlen z atmosfery, bo wodór zawarty w węglowodorach łączy się z tlenem i powstaje woda, z której tlen nie powraca w naturalny sposób do atmosfery tak jak w przypadku dwutlenku węgla, kiedy rośliny go asymilują i uwalniają z powrotem tlen do atmosfery.
  Powstała w ten sposób woda spływa do morza i podnosi jego poziom, a jajogłowi oszuści bredzą że to lodowce topnieją.
  Ciekawe ile jest jeszcze tlenu w powietrzu i kiedy zaczniemy się dusić.
  Panie profesorze Szyszko! Czy Pan o tym nie wie? A gdzie są inni profesorowie? Czy dla nich pieniądze są ważniejsze od prawdy? No tak, dla wyznawców materializmu najważniejsze są pieniądze.Inni ludzie się nie liczą.

 3. pokrzywa

  7 marca 2017 at 21:37

  Pan Szyszko rozczarował totalnie! Szczęść Boże!

 4. gumek

  7 marca 2017 at 23:16

  Rozumiem , że geotermia w Toruniu zostanie wsparta ponownie przez państwo suwerena . Po dobre rady obecny rząd jeździ , nawet bardzo szybko , do ojca Tadeusza . Super dobra zmiana .

  • Soroka

   8 marca 2017 at 10:53

   A co? Tefałenek główkę zapaskudził?

   • Miperl

    8 marca 2017 at 12:58

    Soroka to był wierny sługa Kmicica cechowała go mała inteligencja i wierność swojemu panu. Pasuje ci ten pseudonim, tez jesteś tępy mało rozumiesz, nigdy świata pewnie nie widziałeś, i tak jak twój protoplasta całe życie będziesz służył. Moja rada mądrze wybierz pana.

   • Miperl

    8 marca 2017 at 12:58

    Soroka to był wierny sługa Kmicica cechowała go mała inteligencja i wierność swojemu panu. Pasuje ci ten pseudonim, tez jesteś tępy mało rozumiesz, nigdy świata pewnie nie widziałeś, i tak jak twój protoplasta całe życie będziesz służył. Moja rada mądrze wybierz pana.

  • Soroka

   8 marca 2017 at 10:56

   A wiesz ile POprzedni rząd dał na kotłownię w Toruniu Francuzom? 80mln PLN! Tak POprzedni rząd dbał o ekologię!
   PS. A wiesz chociaż co to jest geotermia, czy na to w główce zabrakło miejsca?

 5. Tomek

  8 marca 2017 at 09:06

  Szczególnie geotermia toruńska jest priorytetem rządu, pan minister powinien być bardziej precyzyjny:)

 6. z-k

  8 marca 2017 at 11:17

  Jechałem wczoraj autobusem z W-wy do Wołomina przez Ząbki, Zielonkę, Ossów, Kobyłkę. Przerażający widok. Tysiące wyciętych drzew. Całe połacie starodrzewu leży pokotem. Albo pan Szyszko jest durniem abo z kamratami dobrej zmiany, w ramach tworzenia starych rodów, wzięli za „właściwą” ustawę ogromną łapówkę. W każdym razie, gdyby miał honor, powinien sobie strzelić w łeb, i nie on jeden

  • Soroka

   8 marca 2017 at 14:43

   Chciałbyś cudzym dysponować? Kup sobie parę hektarów nieużytków, który po platfusich rządach w Polsce jest pełno i nasadź sobie drzew ile chcesz, a od cudzego wynocha!!!
   Starodrzew! Tacy jak ty powinni płacić za wszystkie szkody wyrządzone przez połamany „starodrzew”!
   Ile tego ruskiego pomiotu w Polsce się chce rządzić!

   • Paweł

    8 marca 2017 at 19:06

    @Soroka

    Widzę, że znów jesteś sobą i liżesz podeszwy panom z pisdu. Takich szkód naturze jak decyzje Szyszki nie wyrządził do tej pory chyba żaden rząd. Nie miałbym nic przeciwko wycinaniu, gdyby większość tej „własności” była w polskich rękach, zdobyta uczciwie, nie znajdowała się pod ochroną (np. bardzo stare dęby), nie kolidowała z planami zagospodarowania przestrzennego itd.

 7. Miperl

  8 marca 2017 at 12:52

  Ten pan to kolejna suka Kaczynskiego z nasieniem prezesa na ustach, i tak jak jego koledzy rujnuje Polskę mówiąc ze to leży w jej interesie. TO JEST FILOZOFIA PIS – ROBIENIE LASKI KACZYNSKIEMU I NISZCZENIE I IZOLACJA KRAJU.

 8. pokrzywa

  8 marca 2017 at 18:06

  WP ujawnia „skandaliczne polowanie Szyszki. 500 bażantów wyrzuconych pod lufę.
  Z tych ustaleń wynika, że na początku lutego minister Jan Szyszko brał udział w skandalicznym polowaniu w ośrodku hodowli bażantów w Grodnie pod Toruniem. 500 ptaków zostało wypuszczonych z klatek prosto pod lufy myśliwych.
  – To jest niehumanitarne i nie ma nic wspólnego z łowiectwem. To jak kłusownictwo i strzelnica, tylko za duże pieniądze. Poza tym na strzelnicy jest trudniej trafić do rzutki, niż tu do bażanta – opowiedział nam jeden z b. pracowników ośrodka”. Od siebie dodam: Oj i ‚Szczęść Boże’ Panie Szyszka nie pomoże Panu w ocenie na jaką Pan zasłużył.

 9. tomek

  8 marca 2017 at 19:01

  Czy zydobolszewia przeniosła się na Prawy pl? a wypierdalac na Onet albo na inna interie

 10. DUPKU Szyszko a gdzie OSKRŻENIE PO za podeptanie prawa?!

  8 marca 2017 at 19:25

  ZALEGALIZOWANY przestępczy gang anty-polskich SQURWYSYNÓW PO na czele z tym dalej bezkarnym krwawym mafiozą MORDERCĄ D.Tuskiem z pełnym wyrachowaniem zablokowali ze względu SWOICH pobudek politycznych w 2009roku rozbudowę Geotermi Lux Veritatis w Toruniu co przyniosło POWAŻNE straty dla polskiej gospodarki !
  To zablokowani rozbudowy geotermii w Toruniu odbyło się z PODEPTANIEM polskiego prawa w tym względzie.
  Ta decyzja ZABLOKOWANIA wynikła z PRYWATNYCH pobudek politycznych anty-polskiego rządu PO-PSL na czele z tymi anty-polskimi SQURWIELAMI D.Tuskiem i W.Pawlakiem, którzy są też „ojcami chrzestnymi” RABUNKU 30 tysięcy polskich obywateli za pomocą ich złodzejskiej „firmy” Amber Gold !
  Ty KONIUNKTURALNY uległy DUPKU prof. Jan Szyszko, ministerze środowiska DLACZEGO nie składasz ZAWIADOMIENIA do prokuratury na tych anty-polskich SQURWYSYNÓW Tuska i Pawlaka za zorganizowanie przez nich SABOTAŻU blokowania w latach 2008 – 2015 rozbudowy Geotermi Lux Veritatis w Toruniu przez MY polscy obywatele straciliśmy miliardy złotych ???
  Czyli co ?
  Wy sprzedajne UGODOWE koniunkturalne dupki PiS dalej boicie się tych SQURWYSYNÓW PO-PSL-N, że oni was PODKABLUJĄ pod pretekstem o „brak demokracji” do pedałów w Brukseli lub żydo-nekonów w zbankrutowanym żydo-mafijnym bandyckim Waszyngtonie ???
  Wy KONIUNKTURALNE anty-polskie obsrańcy dupki PiS znowóż robicie polskich obywateli w „konia” i ZNOWÓŻ doszliście do „UGODY” z tymi anty-polskim kryminalistami SQURWYSYNAMI gangu PO i NIE chcecie ich ROZLICZAĆ z popełnionych OCZYWISTYCH przestępstw tych BANDYTÓW z przestępczego gangu PO, którzy działają z pełnym wyrachowaniem na finansową SZKODĘ polskich obywateli !!!
  Kara śmierci dla Tuska i Pawlaka za wielokrotne ich ZBRODNIE ZDRADY to za MAŁA KARA !!!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra