Gospodarka

Jan Szyszko: Geotermia jest ponownie priorytetem rządu

fot. bmub.online/flickr.com

fot. bmubonline/flickr.com

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, wziął udział w konferencji „Geotermia impulsem rozwoju polskiej gospodarki”, która odbyła się we wtorek w Sejmie RP.

Podczas spotkania minister środowiska, Jan Szyszko podkreślił, że Polska posiada unikatowe zasoby energetyczne. – Trzeba być dumnym z tego, że prawie 90 proc. takiego nośnika energii jak węgiel kamienny znajduje się w tym miejscu Europy. A więc prawie 90 proc. całych zasobów węgla kamiennego Unii Europejskiej, w obecnych technologiach wydobycia, znajduje się w tym miejscu – zauważył.

Minister dodał, że jedna czwarta zasobów węgla brunatnego znajduje się na terenie Polski. Nasz kraj posiada też bogate zasoby gazu łupkowego z tym, że dostępne nie w takich technologiach, jakie były opracowywane na terenie Ameryki Północnej.

Minister środowiska zwrócił też uwagę na posiadane przez Polskę zasoby energii odnawialnej -Według szkoły prof. Jacka Sokołowskiego te zasoby są ogromne i wielokrotnie przewyższają potrzeby naszego kraju – powiedział prof. Jan Szyszko. Minister dodał również, że rozwój geotermii w Polsce jest wielką szansą i ma swoje miejsce w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

Na obszarze Polski udokumentowano 26 złóż wód termalnych oraz 30 złóż wód o charakterze leczniczym i termalnym. Powszechność występowania oraz odnawialność energii geotermalnej, a także – co jest istotnym problemem energetyki słonecznej czy wiatrowej – brak zależności od zmieniających się warunków klimatycznych, dają możliwość wykorzystania potencjału geotermalnego w szeregu instalacjach m. in. do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, zastosowania w rolnictwie, balneoterapii i rekreacji.

Aktualnie działa kilka ciepłowni geotermalnych, które wykorzystują ujętą wodę termalną do celów ciepłowniczych, m.in. Bańska, Pyrzyce, Mszczonów, Uniejów, Stargard. Biorąc jednak pod uwagę liczbę zatwierdzonych w ostatnich latach przez marszałków województw projektów robót geologicznych oraz udzielonych koncesji na wydobywanie wód termalnych, przewiduje się, że liczba miast korzystających z energii geotermalnej do celów ciepłowniczych może wzrosnąć.

Wody termalne na obszarze kraju są ponadto wykorzystywane do celów rekreacyjnych (m.in. Szaflary, Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Uniejów, Mszczonów) i balneoterapeutycznych (Uniejów).

Ministerstwo Środowiska wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym geotermii. Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) prowadzone są programy priorytetowe, które umożliwiają uzyskanie wsparcia finansowego na różnych etapach realizacji inwestycji zmierzającej do wykorzystania potencjału geotermalnego. Jest to głównie program priorytetowy pn. Geologia i górnictwo. Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, który umożliwia uzyskanie dofinansowania np. na realizację odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego dla ujęcia wód termalnych. W 2016 r. w ramach tego programu do NFOŚiGW wpłynęło 30 wniosków o dofinansowanie realizacji inwestycji zmierzającej do ujęcia wód termalnych. Aktualnie trwa ich analiza i ocena.

Realizację inwestycji geotermalnych wspiera także program priorytetowy NFOŚiGW pn. Poprawa jakości powietrza, Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych. W jego ramach możliwe jest uzyskanie wsparcia dla realizacji przedsięwzięcia dotyczącego budowy nowej, rozbudowy lub modernizacji istniejącej ciepłowni/elektrociepłowni geotermalnej. Wsparciem mogą zostać objęte także: modernizacja lub rozbudowa istniejących źródeł wytwarzania energii o ciepłownię/elektrociepłownię geotermalną oraz wykonanie lub rekonstrukcja otworu z zastrzeżeniem, że nie kwalifikuje się do wykonania otworu badawczego. Formy dofinansowania w ramach tego programu to pożyczka lub inwestycja kapitałowa.

Ponadto, istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć geotermalnych z innych, krajowych programów pomocowych, a także źródeł zagranicznych m.in. w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2020.

Na obszarze Polski wody termalne występują na znacznej części Niżu Polskiego w rozległych zbiornikach o regionalnym znaczeniu (szczególnie interesujące pod względem możliwości wykorzystania wód termalnych są rejony niecek: mogileńsko-łódzkiej, szczecińskiej i warszawskiej), a także w Karpatach (przede wszystkim w niecce podhalańskiej) i na ich przedgórzu oraz w Sudetach (np. w rejonie jeleniogórskim).

Not. MP, mat. prasowe

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

68 komentarzy

68 Komentarzy

 1. Andrzej Sokół

  7 marca 2017 at 17:25

  Stary piernik pierniczy, ciągle tylko Polska i Polska i Polska to i Polska tamto, juz się rzygać chce z tego. I do tego wszystkiego trzeba tylko ludzi na początku z kasy obrobić, bo Polska i to i tamto. Urzędas jeden, utuczył się specjalista od Polski, jak wszyscy podobni do siebie czy z PISU czy PSL i PO. Na pohybel im.

  • Soroka

   7 marca 2017 at 19:45

   A Ty jakie państwo byś wymieniał? Ciekawe? Ja stawiam na Rosja, Rosja, Rosja itd.

   • Paweł

    8 marca 2017 at 19:00

    A Ty jakie? izrael, izrael, izrael?

 2. Soroka

  7 marca 2017 at 19:56

  Wszyscy dalej bredzą o szkodliwości dwutlenku węgla, a nikt nie mówi o tym, że palenie gazu trwale wypala tlen z atmosfery, bo wodór zawarty w węglowodorach łączy się z tlenem i powstaje woda, z której tlen nie powraca w naturalny sposób do atmosfery tak jak w przypadku dwutlenku węgla, kiedy rośliny go asymilują i uwalniają z powrotem tlen do atmosfery.
  Powstała w ten sposób woda spływa do morza i podnosi jego poziom, a jajogłowi oszuści bredzą że to lodowce topnieją.
  Ciekawe ile jest jeszcze tlenu w powietrzu i kiedy zaczniemy się dusić.
  Panie profesorze Szyszko! Czy Pan o tym nie wie? A gdzie są inni profesorowie? Czy dla nich pieniądze są ważniejsze od prawdy? No tak, dla wyznawców materializmu najważniejsze są pieniądze.Inni ludzie się nie liczą.

 3. pokrzywa

  7 marca 2017 at 21:37

  Pan Szyszko rozczarował totalnie! Szczęść Boże!

 4. gumek

  7 marca 2017 at 23:16

  Rozumiem , że geotermia w Toruniu zostanie wsparta ponownie przez państwo suwerena . Po dobre rady obecny rząd jeździ , nawet bardzo szybko , do ojca Tadeusza . Super dobra zmiana .

  • Soroka

   8 marca 2017 at 10:53

   A co? Tefałenek główkę zapaskudził?

   • Miperl

    8 marca 2017 at 12:58

    Soroka to był wierny sługa Kmicica cechowała go mała inteligencja i wierność swojemu panu. Pasuje ci ten pseudonim, tez jesteś tępy mało rozumiesz, nigdy świata pewnie nie widziałeś, i tak jak twój protoplasta całe życie będziesz służył. Moja rada mądrze wybierz pana.

   • Miperl

    8 marca 2017 at 12:58

    Soroka to był wierny sługa Kmicica cechowała go mała inteligencja i wierność swojemu panu. Pasuje ci ten pseudonim, tez jesteś tępy mało rozumiesz, nigdy świata pewnie nie widziałeś, i tak jak twój protoplasta całe życie będziesz służył. Moja rada mądrze wybierz pana.

  • Soroka

   8 marca 2017 at 10:56

   A wiesz ile POprzedni rząd dał na kotłownię w Toruniu Francuzom? 80mln PLN! Tak POprzedni rząd dbał o ekologię!
   PS. A wiesz chociaż co to jest geotermia, czy na to w główce zabrakło miejsca?

 5. Tomek

  8 marca 2017 at 09:06

  Szczególnie geotermia toruńska jest priorytetem rządu, pan minister powinien być bardziej precyzyjny:)

 6. z-k

  8 marca 2017 at 11:17

  Jechałem wczoraj autobusem z W-wy do Wołomina przez Ząbki, Zielonkę, Ossów, Kobyłkę. Przerażający widok. Tysiące wyciętych drzew. Całe połacie starodrzewu leży pokotem. Albo pan Szyszko jest durniem abo z kamratami dobrej zmiany, w ramach tworzenia starych rodów, wzięli za „właściwą” ustawę ogromną łapówkę. W każdym razie, gdyby miał honor, powinien sobie strzelić w łeb, i nie on jeden

  • Soroka

   8 marca 2017 at 14:43

   Chciałbyś cudzym dysponować? Kup sobie parę hektarów nieużytków, który po platfusich rządach w Polsce jest pełno i nasadź sobie drzew ile chcesz, a od cudzego wynocha!!!
   Starodrzew! Tacy jak ty powinni płacić za wszystkie szkody wyrządzone przez połamany „starodrzew”!
   Ile tego ruskiego pomiotu w Polsce się chce rządzić!

   • Paweł

    8 marca 2017 at 19:06

    @Soroka

    Widzę, że znów jesteś sobą i liżesz podeszwy panom z pisdu. Takich szkód naturze jak decyzje Szyszki nie wyrządził do tej pory chyba żaden rząd. Nie miałbym nic przeciwko wycinaniu, gdyby większość tej „własności” była w polskich rękach, zdobyta uczciwie, nie znajdowała się pod ochroną (np. bardzo stare dęby), nie kolidowała z planami zagospodarowania przestrzennego itd.

 7. Miperl

  8 marca 2017 at 12:52

  Ten pan to kolejna suka Kaczynskiego z nasieniem prezesa na ustach, i tak jak jego koledzy rujnuje Polskę mówiąc ze to leży w jej interesie. TO JEST FILOZOFIA PIS – ROBIENIE LASKI KACZYNSKIEMU I NISZCZENIE I IZOLACJA KRAJU.

 8. tomek

  8 marca 2017 at 19:01

  Czy zydobolszewia przeniosła się na Prawy pl? a wypierdalac na Onet albo na inna interie

 9. post free ads without registration

  28 kwietnia 2017 at 16:43

  There is noticeably a bundle to know about this. I suppose you made certain good points in features also.

 10. Tabung Pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 09:16

  wonderful points altogether, you simply gained a new reader. What would you suggest in regards to your post that you made a few days ago? Any positive?

 11. Tabung Pemadam api

  29 kwietnia 2017 at 19:38

  I got what you mean , appreciate it for putting up.Woh I am delighted to find this website through google.

 12. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 10:03

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 13. design bags on sale

  7 maja 2017 at 17:14

  Right now it seems like Drupal is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 14. Juanita Butt

  8 maja 2017 at 00:39

  latin kevin hart

 15. here

  11 maja 2017 at 19:31

  You have brought up a very wonderful details , appreciate it for the post.

 16. USAA insuran?e quote

  15 maja 2017 at 06:47

  I’m still learning from you, as I’m trying to reach my goals. I definitely liked reading all that is written on your site.Keep the aarticles coming. I liked it!

 17. Metlife homeowners insurance claims

  16 maja 2017 at 01:56

  I genuinely enjoy reading on this website , it contains great blog posts. „The longing to produce great inspirations didn’t produce anything but more longing.” by Sophie Kerr.

 18. progressive insurance quote

  20 maja 2017 at 23:06

  Its superb as your other posts : D, regards for putting up. „A great flame follows a little spark.” by Dante Alighieri.

 19. compare auto insurance quote

  21 maja 2017 at 00:42

  I think this website has some rattling wonderful info for everyone. „I have learned to use the word ‚impossible’ with the greatest caution.” by Wernher von Braun.

 20. Events in Dubai

  26 maja 2017 at 18:40

  I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I?¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 21. catchalldiscount.com

  29 maja 2017 at 01:29

  I believe this internet site contains some real great information for everyone :D. „The public will believe anything, so long as it is not founded on truth.” by Edith Sitwell.

 22. funky socks

  31 maja 2017 at 04:49

  Very interesting topic, regards for posting. „Nothing is more wretched than the mind of a man conscious of guilt.” by Titus Maccius Plautus.

 23. AIIMS Exam Pattern

  1 czerwca 2017 at 13:48

  Very good written article. It will be valuable to anybody who employess it, including me. Keep up the good work – i will definitely read more posts.

 24. heart specialist in india

  2 czerwca 2017 at 10:15

  You have observed very interesting details! ps nice website.

 25. Domino Online

  6 czerwca 2017 at 05:09

  Some genuinely great posts on this site, regards for contribution.

 26. Domino99

  9 czerwca 2017 at 19:01

  Hi, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 27. Domino 99

  10 czerwca 2017 at 02:19

  You got a very wonderful website, Glad I noticed it through yahoo.

 28. Daftar Bola88

  10 czerwca 2017 at 11:42

  Great site! I am loving it!! Will come back again. I am bookmarking your feeds also

 29. Gorden Minimalis

  10 czerwca 2017 at 18:33

  I truly enjoy looking through on this website , it holds good content.

 30. website designing in dubai

  11 czerwca 2017 at 03:56

  I genuinely appreciate your piece of work, Great post.

 31. places to visit in africa

  11 czerwca 2017 at 04:02

  Good info. Lucky me I reach on your website by accident, I bookmarked it.

 32. writeessaypedia.com

  11 czerwca 2017 at 09:17

  Some times its a pain in the ass to read what blog owners wrote but this internet site is rattling user genial! .

 33. apps for pc

  14 czerwca 2017 at 14:12

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?

 34. Thailand Rajabhat

  15 czerwca 2017 at 20:03

  I was curious if you ever thought of changing the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 35. Nachrichten jetzt lesen

  21 czerwca 2017 at 18:26

  Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say wonderful blog!

 36. thai influencer

  24 czerwca 2017 at 23:54

  I like this website its a master peace ! Glad I discovered this on google .

 37. esurance motorcycle insurance

  26 czerwca 2017 at 00:00

  I?¦ve learn several just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you put to make any such fantastic informative site.

 38. sports news

  26 czerwca 2017 at 07:55

  Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 39. the general insurance nj

  26 czerwca 2017 at 17:15

  I am not very superb with English but I find this rattling easygoing to translate.

 40. Term life insurance quote calculator

  26 czerwca 2017 at 21:31

  Great post. I am facing a couple of these problems.

 41. self catering accommodation in Kenya

  28 czerwca 2017 at 00:50

  I don’t unremarkably comment but I gotta tell regards for the post on this great one : D.

 42. Gale Dandy

  29 czerwca 2017 at 05:24

  alkaline water machine

 43. Apryl Roma

  29 czerwca 2017 at 05:39

  property turkey

 44. www.statefarm

  2 lipca 2017 at 03:04

  Woh I like your posts, saved to favorites! .

 45. Abmahnfallen

  2 lipca 2017 at 04:05

  I love your writing style truly loving this web site.

 46. detectives agency

  7 lipca 2017 at 14:54

  Hi there, I discovered your blog by means of Google even as looking for a related matter, your website came up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 47. InventHelp office location

  7 lipca 2017 at 22:48

  Great post, I conceive website owners should acquire a lot from this weblog its rattling user friendly.

 48. Luigi Knorp

  9 lipca 2017 at 03:14

  gothic products

 49. Manking

  9 lipca 2017 at 10:03

  I dugg some of you post as I cogitated they were very useful extremely helpful

 50. Singapore cheat husband

  9 lipca 2017 at 12:41

  Good ?V I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 51. singapore private investigator

  9 lipca 2017 at 22:42

  Hey, you used to write excellent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

 52. dani

  14 lipca 2017 at 15:21

  I’m still learning from you, while I’m trying to achieve my goals. I certainly enjoy reading all that is posted on your blog.Keep the information coming. I liked it!

 53. funny cat

  17 lipca 2017 at 12:21

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 54. North America tourism

  18 lipca 2017 at 16:07

  You should take part in a contest for among the best blogs on the web. I will advocate this website!

 55. Nonton Bokep

  19 lipca 2017 at 17:58

  Hey there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Appreciate it!

 56. online lifestyle

  20 lipca 2017 at 00:24

  It’s best to take part in a contest for probably the greatest blogs on the web. I will advocate this website!

 57. porno cerdas

  20 lipca 2017 at 01:57

  Aprobadas en la XXX Conferencia Internacional de la Cruz Roja y de la Media Luna Roja

 58. cours de theatre paris

  20 lipca 2017 at 03:24

  I think this is a real great blog article. Much obliged.

 59. homepage

  20 lipca 2017 at 10:53

  Thank you, I’ve recently been looking for info approximately this subject for ages and yours is the best I have came upon till now. However, what in regards to the bottom line? Are you sure in regards to the source?

 60. startup news india

  20 lipca 2017 at 22:11

  Just wanna say that this is very beneficial, Thanks for taking your time to write this.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra