Gospodarka

Jan Szyszko: Geotermia jest ponownie priorytetem rządu

fot. bmub.online/flickr.com

fot. bmubonline/flickr.com

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, wziął udział w konferencji „Geotermia impulsem rozwoju polskiej gospodarki”, która odbyła się we wtorek w Sejmie RP.

Podczas spotkania minister środowiska, Jan Szyszko podkreślił, że Polska posiada unikatowe zasoby energetyczne. – Trzeba być dumnym z tego, że prawie 90 proc. takiego nośnika energii jak węgiel kamienny znajduje się w tym miejscu Europy. A więc prawie 90 proc. całych zasobów węgla kamiennego Unii Europejskiej, w obecnych technologiach wydobycia, znajduje się w tym miejscu – zauważył.

Minister dodał, że jedna czwarta zasobów węgla brunatnego znajduje się na terenie Polski. Nasz kraj posiada też bogate zasoby gazu łupkowego z tym, że dostępne nie w takich technologiach, jakie były opracowywane na terenie Ameryki Północnej.

Minister środowiska zwrócił też uwagę na posiadane przez Polskę zasoby energii odnawialnej -Według szkoły prof. Jacka Sokołowskiego te zasoby są ogromne i wielokrotnie przewyższają potrzeby naszego kraju – powiedział prof. Jan Szyszko. Minister dodał również, że rozwój geotermii w Polsce jest wielką szansą i ma swoje miejsce w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

Na obszarze Polski udokumentowano 26 złóż wód termalnych oraz 30 złóż wód o charakterze leczniczym i termalnym. Powszechność występowania oraz odnawialność energii geotermalnej, a także – co jest istotnym problemem energetyki słonecznej czy wiatrowej – brak zależności od zmieniających się warunków klimatycznych, dają możliwość wykorzystania potencjału geotermalnego w szeregu instalacjach m. in. do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, zastosowania w rolnictwie, balneoterapii i rekreacji.

Aktualnie działa kilka ciepłowni geotermalnych, które wykorzystują ujętą wodę termalną do celów ciepłowniczych, m.in. Bańska, Pyrzyce, Mszczonów, Uniejów, Stargard. Biorąc jednak pod uwagę liczbę zatwierdzonych w ostatnich latach przez marszałków województw projektów robót geologicznych oraz udzielonych koncesji na wydobywanie wód termalnych, przewiduje się, że liczba miast korzystających z energii geotermalnej do celów ciepłowniczych może wzrosnąć.

Wody termalne na obszarze kraju są ponadto wykorzystywane do celów rekreacyjnych (m.in. Szaflary, Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Uniejów, Mszczonów) i balneoterapeutycznych (Uniejów).

Ministerstwo Środowiska wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym geotermii. Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) prowadzone są programy priorytetowe, które umożliwiają uzyskanie wsparcia finansowego na różnych etapach realizacji inwestycji zmierzającej do wykorzystania potencjału geotermalnego. Jest to głównie program priorytetowy pn. Geologia i górnictwo. Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, który umożliwia uzyskanie dofinansowania np. na realizację odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego dla ujęcia wód termalnych. W 2016 r. w ramach tego programu do NFOŚiGW wpłynęło 30 wniosków o dofinansowanie realizacji inwestycji zmierzającej do ujęcia wód termalnych. Aktualnie trwa ich analiza i ocena.

Realizację inwestycji geotermalnych wspiera także program priorytetowy NFOŚiGW pn. Poprawa jakości powietrza, Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych. W jego ramach możliwe jest uzyskanie wsparcia dla realizacji przedsięwzięcia dotyczącego budowy nowej, rozbudowy lub modernizacji istniejącej ciepłowni/elektrociepłowni geotermalnej. Wsparciem mogą zostać objęte także: modernizacja lub rozbudowa istniejących źródeł wytwarzania energii o ciepłownię/elektrociepłownię geotermalną oraz wykonanie lub rekonstrukcja otworu z zastrzeżeniem, że nie kwalifikuje się do wykonania otworu badawczego. Formy dofinansowania w ramach tego programu to pożyczka lub inwestycja kapitałowa.

Ponadto, istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć geotermalnych z innych, krajowych programów pomocowych, a także źródeł zagranicznych m.in. w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2020.

Na obszarze Polski wody termalne występują na znacznej części Niżu Polskiego w rozległych zbiornikach o regionalnym znaczeniu (szczególnie interesujące pod względem możliwości wykorzystania wód termalnych są rejony niecek: mogileńsko-łódzkiej, szczecińskiej i warszawskiej), a także w Karpatach (przede wszystkim w niecce podhalańskiej) i na ich przedgórzu oraz w Sudetach (np. w rejonie jeleniogórskim).

Not. MP, mat. prasowe

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

189 komentarzy

189 Komentarzy

 1. Andrzej Sokół

  7 marca 2017 at 17:25

  Stary piernik pierniczy, ciągle tylko Polska i Polska i Polska to i Polska tamto, juz się rzygać chce z tego. I do tego wszystkiego trzeba tylko ludzi na początku z kasy obrobić, bo Polska i to i tamto. Urzędas jeden, utuczył się specjalista od Polski, jak wszyscy podobni do siebie czy z PISU czy PSL i PO. Na pohybel im.

  • Soroka

   7 marca 2017 at 19:45

   A Ty jakie państwo byś wymieniał? Ciekawe? Ja stawiam na Rosja, Rosja, Rosja itd.

   • Paweł

    8 marca 2017 at 19:00

    A Ty jakie? izrael, izrael, izrael?

 2. Soroka

  7 marca 2017 at 19:56

  Wszyscy dalej bredzą o szkodliwości dwutlenku węgla, a nikt nie mówi o tym, że palenie gazu trwale wypala tlen z atmosfery, bo wodór zawarty w węglowodorach łączy się z tlenem i powstaje woda, z której tlen nie powraca w naturalny sposób do atmosfery tak jak w przypadku dwutlenku węgla, kiedy rośliny go asymilują i uwalniają z powrotem tlen do atmosfery.
  Powstała w ten sposób woda spływa do morza i podnosi jego poziom, a jajogłowi oszuści bredzą że to lodowce topnieją.
  Ciekawe ile jest jeszcze tlenu w powietrzu i kiedy zaczniemy się dusić.
  Panie profesorze Szyszko! Czy Pan o tym nie wie? A gdzie są inni profesorowie? Czy dla nich pieniądze są ważniejsze od prawdy? No tak, dla wyznawców materializmu najważniejsze są pieniądze.Inni ludzie się nie liczą.

 3. pokrzywa

  7 marca 2017 at 21:37

  Pan Szyszko rozczarował totalnie! Szczęść Boże!

 4. gumek

  7 marca 2017 at 23:16

  Rozumiem , że geotermia w Toruniu zostanie wsparta ponownie przez państwo suwerena . Po dobre rady obecny rząd jeździ , nawet bardzo szybko , do ojca Tadeusza . Super dobra zmiana .

  • Soroka

   8 marca 2017 at 10:53

   A co? Tefałenek główkę zapaskudził?

   • Miperl

    8 marca 2017 at 12:58

    Soroka to był wierny sługa Kmicica cechowała go mała inteligencja i wierność swojemu panu. Pasuje ci ten pseudonim, tez jesteś tępy mało rozumiesz, nigdy świata pewnie nie widziałeś, i tak jak twój protoplasta całe życie będziesz służył. Moja rada mądrze wybierz pana.

   • Miperl

    8 marca 2017 at 12:58

    Soroka to był wierny sługa Kmicica cechowała go mała inteligencja i wierność swojemu panu. Pasuje ci ten pseudonim, tez jesteś tępy mało rozumiesz, nigdy świata pewnie nie widziałeś, i tak jak twój protoplasta całe życie będziesz służył. Moja rada mądrze wybierz pana.

  • Soroka

   8 marca 2017 at 10:56

   A wiesz ile POprzedni rząd dał na kotłownię w Toruniu Francuzom? 80mln PLN! Tak POprzedni rząd dbał o ekologię!
   PS. A wiesz chociaż co to jest geotermia, czy na to w główce zabrakło miejsca?

 5. Tomek

  8 marca 2017 at 09:06

  Szczególnie geotermia toruńska jest priorytetem rządu, pan minister powinien być bardziej precyzyjny:)

 6. z-k

  8 marca 2017 at 11:17

  Jechałem wczoraj autobusem z W-wy do Wołomina przez Ząbki, Zielonkę, Ossów, Kobyłkę. Przerażający widok. Tysiące wyciętych drzew. Całe połacie starodrzewu leży pokotem. Albo pan Szyszko jest durniem abo z kamratami dobrej zmiany, w ramach tworzenia starych rodów, wzięli za „właściwą” ustawę ogromną łapówkę. W każdym razie, gdyby miał honor, powinien sobie strzelić w łeb, i nie on jeden

  • Soroka

   8 marca 2017 at 14:43

   Chciałbyś cudzym dysponować? Kup sobie parę hektarów nieużytków, który po platfusich rządach w Polsce jest pełno i nasadź sobie drzew ile chcesz, a od cudzego wynocha!!!
   Starodrzew! Tacy jak ty powinni płacić za wszystkie szkody wyrządzone przez połamany „starodrzew”!
   Ile tego ruskiego pomiotu w Polsce się chce rządzić!

   • Paweł

    8 marca 2017 at 19:06

    @Soroka

    Widzę, że znów jesteś sobą i liżesz podeszwy panom z pisdu. Takich szkód naturze jak decyzje Szyszki nie wyrządził do tej pory chyba żaden rząd. Nie miałbym nic przeciwko wycinaniu, gdyby większość tej „własności” była w polskich rękach, zdobyta uczciwie, nie znajdowała się pod ochroną (np. bardzo stare dęby), nie kolidowała z planami zagospodarowania przestrzennego itd.

 7. Miperl

  8 marca 2017 at 12:52

  Ten pan to kolejna suka Kaczynskiego z nasieniem prezesa na ustach, i tak jak jego koledzy rujnuje Polskę mówiąc ze to leży w jej interesie. TO JEST FILOZOFIA PIS – ROBIENIE LASKI KACZYNSKIEMU I NISZCZENIE I IZOLACJA KRAJU.

 8. tomek

  8 marca 2017 at 19:01

  Czy zydobolszewia przeniosła się na Prawy pl? a wypierdalac na Onet albo na inna interie

 9. post free ads without registration

  28 kwietnia 2017 at 16:43

  There is noticeably a bundle to know about this. I suppose you made certain good points in features also.

 10. design bags on sale

  7 maja 2017 at 17:14

  Right now it seems like Drupal is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 11. Juanita Butt

  8 maja 2017 at 00:39

  latin kevin hart

 12. Nachrichten jetzt lesen

  21 czerwca 2017 at 18:26

  Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say wonderful blog!

 13. sports news

  26 czerwca 2017 at 07:55

  Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 14. the general insurance nj

  26 czerwca 2017 at 17:15

  I am not very superb with English but I find this rattling easygoing to translate.

 15. Gale Dandy

  29 czerwca 2017 at 05:24

  alkaline water machine

 16. Apryl Roma

  29 czerwca 2017 at 05:39

  property turkey

 17. Luigi Knorp

  9 lipca 2017 at 03:14

  gothic products

 18. funny cat

  17 lipca 2017 at 12:21

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 19. porno cerdas

  20 lipca 2017 at 01:57

  Aprobadas en la XXX Conferencia Internacional de la Cruz Roja y de la Media Luna Roja

 20. cours de theatre paris

  20 lipca 2017 at 03:24

  I think this is a real great blog article. Much obliged.

 21. amazon fba tools

  27 lipca 2017 at 14:37

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain good points in options also.

 22. Sabung Ayam Online Cf88

  28 lipca 2017 at 16:41

  MY

 23. kala jadu

  1 sierpnia 2017 at 00:50

  There is evidently a bundle to identify about this. I suppose you made certain good points in features also.

 24. Brooks

  3 sierpnia 2017 at 14:10

  magnificent issues altogether, you just gained a emblem new reader. What may you recommend about your publish that you made some days ago? Any certain?

 25. kala jadu mantra in hindi

  4 sierpnia 2017 at 12:23

  Very interesting information!Perfect just what I was searching for!

 26. dominoqq

  8 sierpnia 2017 at 06:08

  Some truly interesting details you have written.Assisted me a lot, just what I was looking for : D.

 27. web design

  12 sierpnia 2017 at 22:44

  Very interesting info!Perfect just what I was searching for!

 28. twerking

  14 sierpnia 2017 at 17:30

  {In my years of professional research” I can say, with calculated evidence, that twerk dancing originated in dance establishments recognized

 29. trobell international nigeria ltd

  15 sierpnia 2017 at 23:48

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 30. dijital pazarlama

  16 sierpnia 2017 at 07:59

  I like this weblog its a master peace ! Glad I observed this on google .

 31. jual tabung pemadam api

  17 sierpnia 2017 at 23:06

  Great blog you have here but I was wanting to know if you knew of any discussion boards that cover the same topics discussed in this article? I’d really love to be a part of community where I can get opinions from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Kudos!

 32. jual tabung pemadam kebakaran

  18 sierpnia 2017 at 03:02

  Woh I like your articles, bookmarked! .

 33. Sehen Sie hier

  26 sierpnia 2017 at 20:19

  whoah this weblog is great i like studying your articles. Stay up the great work! You know, many persons are searching round for this information, you could help them greatly.

 34. Besuchen Sie wirtschaft.com

  27 sierpnia 2017 at 07:01

  Would love to perpetually get updated great web blog! .

 35. Weblink

  29 sierpnia 2017 at 20:05

  I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thanks , I¦ll try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 36. man lift

  29 sierpnia 2017 at 22:19

  I am glad to be one of many visitants on this outstanding site (:, thankyou for putting up.

 37. gmail.com log in to my account

  29 sierpnia 2017 at 23:30

  Our survival for a great number of millennia is intimately linked with.

 38. bargain shoppers online

  30 sierpnia 2017 at 01:23

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 39. cell phone repair des plaines

  30 sierpnia 2017 at 06:03

  I think you have mentioned some very interesting details, appreciate it for the post.

 40. iOS jailbreak

  30 sierpnia 2017 at 06:47

  I think you have mentioned some very interesting points, appreciate it for the post.

 41. paypal login

  30 sierpnia 2017 at 06:58

  Add the cards you make use of most frequently to generate payments via Pay – Pal.

 42. itunes.com

  30 sierpnia 2017 at 07:42

  Why Does My Computer Recognize My i – Pod As a Camera.

 43. microsoft outlook

  30 sierpnia 2017 at 09:11

  Microsoft Outlook Express is a simplified version of the Microsoft
  Outlook email program that came with Microsoft Office
  2003 for Windows XP.

 44. Versicherungsvergleich

  30 sierpnia 2017 at 09:13

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 45. order real jerseys

  30 sierpnia 2017 at 10:42

  order real jerseys | Nike Jersey Size site is the best
  site to buy cheap cars south jersey! A complete selection of
  American football jerseys, Cheap Authentic hockey Jersey and baseball.

 46. hudson valley video production

  30 sierpnia 2017 at 19:53

  You have mentioned very interesting details ! ps decent website .

 47. Jason spencer student loan relief

  31 sierpnia 2017 at 00:10

  I have learn a few good stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you set to create such a wonderful informative site.

 48. graphic design services

  31 sierpnia 2017 at 01:18

  I have read some good stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you place to create the sort of great informative web site.

 49. netflix my account

  31 sierpnia 2017 at 02:41

  Netflix is undoubtedly an online rental service that
  gives Internet video streaming.

 50. jason spencer dallas

  31 sierpnia 2017 at 05:11

  Hi, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer, may test thisK IE nonetheless is the marketplace chief and a large component of people will omit your magnificent writing because of this problem.

 51. Tanzania

  31 sierpnia 2017 at 06:51

  I am continually invstigating online for articles that can help me. Thanks!

 52. pinterest.com

  31 sierpnia 2017 at 08:02

  Pinterest is usually a social network in order that it’s far more fun if you’re following and being followed.

 53. Serengeti africa

  31 sierpnia 2017 at 13:16

  I’m still learning from you, as I’m trying to achieve my goals. I definitely enjoy reading all that is posted on your website.Keep the stories coming. I enjoyed it!

 54. facebook login

  31 sierpnia 2017 at 14:08

  Facebook's tagging feature allows users to
  say and link friends and pages on their posts.
  So because a lot of more people take Facebook, now it’s actually
  a billion, what they are called, what they are called, the vanity user name has grown to
  be saturated.

 55. free dating sites

  31 sierpnia 2017 at 15:12

  Someone necessarily assist to make seriously articles I’d state. That is the first time I frequented your web page and up to now? I amazed with the analysis you made to make this particular put up incredible. Great process!

 56. mount Kilimanjaro climb

  31 sierpnia 2017 at 18:43

  I have recently started a site, the info you provide on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 57. jason spencer dallas texas

  31 sierpnia 2017 at 20:14

  It is in reality a great and useful piece of information. I am happy that you simply shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 58. lodges in Ngorongoro

  1 września 2017 at 00:14

  Lovely website! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also.

 59. Jason spencer student loan relief

  1 września 2017 at 03:35

  It?¦s actually a cool and helpful piece of info. I?¦m happy that you shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 60. tours Tanzania

  1 września 2017 at 05:46

  Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Cheers!

 61. country financial performance

  1 września 2017 at 21:25

  I got what you mean , thanks for posting.Woh I am glad to find this website through google.

 62. Alain Zaloum

  2 września 2017 at 02:12

  Exactly what I was looking for, thankyou for posting.

 63. independent film funding usa

  2 września 2017 at 06:53

  Thank you, I’ve recently been searching for info approximately this topic for a long time and yours is the greatest I have found out so far. But, what concerning the bottom line? Are you positive in regards to the source?

 64. product placement hollywood

  2 września 2017 at 16:39

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 65. Bandar Judi Online

  4 września 2017 at 06:25

  Some genuinely interesting points you have written.Aided me a lot, just what I was looking for : D.

 66. Allstate home policy

  4 września 2017 at 10:55

  I think this website has some really excellent info for everyone :D. „When you get a thing the way you want it, leave it alone.” by Sir Winston Leonard Spenser Churchill.

 67. orange

  4 września 2017 at 15:30

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 68. Botswana

  4 września 2017 at 20:22

  You are my breathing in, I have few web logs and infrequently run out from to post .

 69. Okavango

  5 września 2017 at 00:45

  I truly enjoy reading through on this website , it has wonderful articles.

 70. pinterest.com login

  5 września 2017 at 00:48

  Although Pinterest doesn’t offer a native way of scheduling pins for
  future posting, a totally free third-party plugin called
  Pinwoot is made with that task in mind. Log in on your account
  whenever you’ve completed the registration process, and then select the „Schedule Pins” tab about the left side of your respective screen.

 71. jason spencer dallas

  5 września 2017 at 00:50

  Thanks for the post, can I set it up so I receive an email sent to me every time you publish a new update?

 72. Tsodilo

  5 września 2017 at 05:12

  You need to participate in a contest for among the best blogs on the web. I’ll recommend this website!

 73. citicards virtual number tool

  5 września 2017 at 08:52

  Avoid closing your rewards bank card until you see
  how, and under what conditions, it is possible to
  transfer your rewards points to a different account with your name.
  Some companies may even be able to fill your forms for you in the phone, although you’ll be able to
  also fill out of the paperwork online.

 74. lodges near Maun

  5 września 2017 at 09:32

  It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 75. jason spencer dallas

  5 września 2017 at 10:29

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 76. reliable tour consultants

  5 września 2017 at 13:55

  I like the efforts you have put in this, appreciate it for all the great articles.

 77. Farmers auto insurance

  5 września 2017 at 18:14

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 78. Africa hunting safaris

  5 września 2017 at 22:49

  My spouse and i got absolutely happy that Edward managed to round up his investigation by way of the ideas he grabbed out of your web page. It is now and again perplexing to simply always be handing out ideas which the others have been making money from. And now we discover we have got the blog owner to be grateful to for that. Most of the illustrations you have made, the easy blog menu, the relationships you can make it possible to promote – it’s got everything sensational, and it’s facilitating our son in addition to us feel that this matter is excellent, and that is pretty important. Many thanks for all the pieces!

 79. Jason spencer student loan relief

  6 września 2017 at 00:24

  Very interesting details you have mentioned, thankyou for putting up.

 80. lake cabins NC

  6 września 2017 at 03:06

  But a smiling visitant here to share the love (:, btw great style. „He profits most who serves best.” by Arthur F. Sheldon.

 81. find private detective

  6 września 2017 at 07:27

  I really like your writing style, superb information, appreciate it for putting up : D.

 82. Jason spencer student loan relief

  6 września 2017 at 09:36

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 83. Jessie Bischof

  6 września 2017 at 13:49

  you’re actually a good webmaster. The web site loading velocity is amazing.
  It seems that you’re doing any distinctive trick. Moreover,
  The contents are masterpiece. you’ve performed a wonderful
  activity on this subject!

 84. Jason spencer student loan relief

  6 września 2017 at 13:50

  I carry on listening to the reports talk about receiving free online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you advise me please, where could i acquire some?

 85. http://www.jasonspencerstudentloans.com

  6 września 2017 at 18:10

  It’s actually a nice and useful piece of info. I’m glad that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 86. jason spencer dallas texas

  6 września 2017 at 22:30

  I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 87. jason spencer dallas

  7 września 2017 at 02:44

  whoah this weblog is fantastic i like reading your posts. Stay up the good paintings! You already know, many individuals are looking round for this information, you could aid them greatly.

 88. best VPN services

  7 września 2017 at 05:25

  Hi superb blog! Does running a blog like this require a
  great deal of work? I have absolutely no understanding of computer programming however I
  was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, if you have any ideas or tips for new blog owners please
  share. I know this is off subject but I just had
  to ask. Thanks a lot!

 89. private investigators

  7 września 2017 at 07:05

  hello!,I like your writing very a lot! share we communicate more about your post on AOL? I require an expert in this space to resolve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to look you.

 90. secret private detective

  7 września 2017 at 11:31

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!

 91. commercial Enatimedia

  7 września 2017 at 11:55

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from. cheers

 92. business intelligence

  7 września 2017 at 15:40

  Hi my loved one! I want to say that this article is amazing, great written and come with approximately all significant infos. I would like to see extra posts like this .

 93. betting

  7 września 2017 at 16:57

  Asking questions are in fact good thing if you are not understanding anything completely,
  but this piece of writing offers fastidious understanding even.

 94. gmail.com login

  7 września 2017 at 18:02

  That’s important, since it enables one to perform
  the following step.

 95. business feasibility study

  7 września 2017 at 20:01

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

 96. we buy any car today

  7 września 2017 at 21:24

  I think other website proprietors should take this site as an model, very clean and great user friendly style and design, as well as the content. You’re an expert in this topic!

 97. paypal login

  7 września 2017 at 22:52

  Postal Service offers many products and services, including the option to ship packages both domestically and internationally.

 98. singapore investigation

  8 września 2017 at 00:17

  It’s best to take part in a contest for one of the best blogs on the web. I’ll suggest this web site!

 99. Namibia

  8 września 2017 at 03:13

  It’s perfect time to make a few plans for the long run and it is time to be happy. I have read this put up and if I could I wish to suggest you few interesting issues or suggestions. Perhaps you could write subsequent articles regarding this article. I want to learn even more things about it!

 100. find investigator

  8 września 2017 at 04:34

  Hello there, You’ve done an excellent job. I will certainly digg it and in my view recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this site.

 101. Sossusvlei

  8 września 2017 at 07:30

  Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 102. sg detective

  8 września 2017 at 08:53

  This website can be a stroll-by for all of the information you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll definitely discover it.

 103. Mozambique

  8 września 2017 at 10:37

  I regard something genuinely special in this site.

 104. Etosha national park

  8 września 2017 at 11:54

  You really make it appear really easy along with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It sort of feels too complicated and very vast for me. I am looking ahead to your subsequent put up, I will try to get the dangle of it!

 105. professional detective

  8 września 2017 at 13:21

  Some genuinely fantastic info , Gladiola I noticed this.

 106. my aol mail

  8 września 2017 at 14:28

  How to Disable Unknown Publisher in Internet Explorer 8;
  Print this article;.

 107. luxury game lodges Namibia

  8 września 2017 at 16:11

  Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful information specially the remaining phase 🙂 I handle such info much. I was seeking this certain information for a very long time. Thanks and good luck.

 108. wife cheat

  8 września 2017 at 17:33

  Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 109. outlook live login

  8 września 2017 at 17:36

  An Outlook client will prompt for any password for numerous reasons.

 110. Gorongosa National Park

  8 września 2017 at 19:58

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely helpful info particularly the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this particular information for a very long time. Thank you and best of luck.

 111. tour operators in Swakopmund

  8 września 2017 at 20:34

  I conceive this website has got some rattling great info for everyone : D.

 112. Mozambique beach resorts

  9 września 2017 at 00:42

  I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 113. tours Mozambique

  9 września 2017 at 04:55

  This is very attention-grabbing, You’re a very professional blogger. I have joined your rss feed and look forward to in quest of extra of your fantastic post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 114. Bazaruto Island

  9 września 2017 at 05:17

  I enjoy, lead to I found exactly what I used to be taking a look for. You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 115. 峇里島婚禮

  10 września 2017 at 01:41

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 116. Kenya

  10 września 2017 at 09:54

  I’ve been browsing on-line more than three hours as of late, but I never found any interesting article like yours. It is lovely worth sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the internet will be much more useful than ever before. „When there is a lack of honor in government, the morals of the whole people are poisoned.” by Herbert Clark Hoover.

 117. Maasai mara national reserve

  10 września 2017 at 13:55

  I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays..

 118. Nairobi national park

  10 września 2017 at 17:56

  Thanks for the auspicious writeup. It in fact used to be a leisure account it. Glance complicated to far delivered agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?

 119. Kenya safari lodges masai mara

  10 września 2017 at 22:00

  It is really a great and useful piece of information. I am glad that you shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 120. http://www.jasonspencerdallas.com

  10 września 2017 at 23:10

  I don’t commonly comment but I gotta state appreciate it for the post on this great one : D.

 121. best tour companies in Kenya

  11 września 2017 at 02:03

  I got what you intend,saved to favorites, very nice site.

 122. Mauritius

  11 września 2017 at 06:14

  Hi my friend! I wish to say that this post is awesome, nice written and come with approximately all important infos. I would like to see extra posts like this .

 123. https://www.linkedin.com/in/jasonspencer2

  11 września 2017 at 07:33

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that „perfect balance” between superb usability and visual appearance. I must say that you’ve done a fantastic job with this. Additionally, the blog loads very quick for me on Opera. Excellent Blog!

 124. buy instagram followers

  11 września 2017 at 08:23

  Some truly prize articles on this site, saved to bookmarks.

 125. Grand Baie

  11 września 2017 at 10:16

  A person essentially assist to make seriously articles I would state. This is the very first time I frequented your website page and to this point? I surprised with the analysis you made to make this actual submit amazing. Great task!

 126. Mauritius luxury lodges

  11 września 2017 at 12:20

  Thanks for all your valuable hard work on this web site. Gloria really likes conducting internet research and it’s really obvious why. We all notice all of the lively method you render invaluable suggestions through this blog and therefore boost contribution from some other people on that matter and our own princess is undoubtedly studying so much. Take advantage of the rest of the year. You are doing a powerful job.

 127. Black river gorges national park

  11 września 2017 at 14:18

  I appreciate, cause I found just what I was looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 128. Chinese tour operators in Mauritius

  11 września 2017 at 16:21

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 129. lodge Mauritius

  11 września 2017 at 18:23

  Unquestionably believe that that you said. Your favourite justification seemed to be at the web the simplest factor to remember of. I say to you, I definitely get irked whilst other people think about concerns that they just do not understand about. You controlled to hit the nail upon the top as neatly as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be again to get more. Thank you

 130. Malaysia Jobs

  11 września 2017 at 22:08

  Hiya very cool website!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally…I am satisfied to find so many useful info here in the post, we want develop extra techniques on this regard, thank you for sharing.

 131. create itunes account

  12 września 2017 at 06:13

  ” Select „Stop the service” and wait for the program to cease. Click „Sync” with the bottom from the window when you might be done choosing the Microsoft Outlook items that you wish to sync.

 132. best mixes music

  12 września 2017 at 06:15

  I gotta favorite this internet site it seems very beneficial very helpful

 133. white pages

  12 września 2017 at 07:58

  That is very fascinating, You are an excessively skilled blogger. I have joined your feed and sit up for in the hunt for more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks!

 134. Mp3 Free Download

  12 września 2017 at 10:21

  I’ve been browsing on-line more than 3 hours these days, yet I never discovered any fascinating article like yours. It is pretty value enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made just right content as you probably did, the net will probably be much more useful than ever before.

 135. Botswana directory companies

  12 września 2017 at 11:58

  Admiring the dedication you put into your site and in depth information you present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Great read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 136. Monografia

  12 września 2017 at 14:29

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. However think about if you added some great photos or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and clips, this site could certainly be one of the best in its field. Excellent blog!

 137. free business directory in Bangladesh

  12 września 2017 at 15:58

  I do not even understand how I stopped up here, however I assumed this submit used to be good. I don’t understand who you might be but definitely you are going to a well-known blogger if you are not already 😉 Cheers!

 138. casa

  12 września 2017 at 18:36

  It is truly a great and useful piece of information. I?¦m glad that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 139. free business directory Australia

  12 września 2017 at 22:05

  F*ckin’ awesome things here. I’m very glad to see your article. Thank you so much and i’m looking forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 140. best private beaches in the world

  12 września 2017 at 23:12

  F*ckin¦ remarkable things here. I am very glad to look your article. Thank you so much and i am having a look forward to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

 141. UK business directory ltd

  13 września 2017 at 01:58

  I believe this internet site contains very fantastic written subject matter content.

 142. things to do when you travel

  13 września 2017 at 03:19

  Saved as a favorite, I really like your blog!

 143. benefits of trophy hunting

  13 września 2017 at 05:59

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 144. luxury African safari tours

  13 września 2017 at 07:25

  Perfectly written content, Really enjoyed studying.

 145. Asian culture and healthcare

  13 września 2017 at 11:33

  I’m impressed, I need to say. Really not often do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. Your thought is excellent; the issue is something that not sufficient individuals are talking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my seek for one thing relating to this.

 146. Buy Tramadol

  13 września 2017 at 19:03

  Rattling excellent information can be found on weblog. „I know of no great men except those who have rendered great service to the human race.” by Francois Marie Arouet Voltaire.

 147. Schadengutachten

  13 września 2017 at 23:07

  I think this is among the most significant info for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 148. SEO Noble

  14 września 2017 at 03:00

  I am really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any browser compatibility problems? A few of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any ideas to help fix this problem?

 149. combined insurance quote

  14 września 2017 at 06:59

  What i don’t realize is actually how you’re no longer really much more neatly-liked than you might be now. You are very intelligent. You already know therefore considerably in relation to this matter, made me personally consider it from a lot of varied angles. Its like men and women are not fascinated except it is something to do with Lady gaga! Your personal stuffs excellent. Always take care of it up!

 150. Auto insurance liberty insurance

  14 września 2017 at 10:58

  I’m not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful info I was looking for this information for my mission.

 151. Distributor Jual pemadam kebakaran

  14 września 2017 at 14:53

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 152. Jual alat pemadam kebakaran

  14 września 2017 at 18:43

  I am impressed with this internet site, really I am a big fan .

 153. supplier alat pemadam kebakaran

  14 września 2017 at 22:30

  I like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 154. jason spencer dallas

  15 września 2017 at 07:55

  Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thanks!

 155. jason spencer ceo student loan relief

  15 września 2017 at 09:09

  I am just writing to make you understand what a useful discovery our girl enjoyed going through the blog. She learned so many pieces, most notably what it’s like to have an ideal coaching character to let other individuals easily learn specific problematic subject matter. You actually exceeded her desires. Thanks for producing the interesting, healthy, educational and as well as easy guidance on that topic to Gloria.

 156. jason spencer dallas

  15 września 2017 at 11:50

  What i do not understood is actually how you’re not really much more well-liked than you might be now. You are so intelligent. You realize therefore significantly relating to this subject, made me personally consider it from a lot of varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it’s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

 157. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 158. jason spencer dallas

  15 września 2017 at 17:41

  hey there and thanks for your info – I’ve definitely picked up something new from proper here. I did alternatively experience several technical issues the use of this web site, as I experienced to reload the website lots of times prior to I could get it to load correctly. I had been puzzling over in case your hosting is OK? Not that I’m complaining, however slow loading cases instances will sometimes impact your placement in google and can damage your high quality score if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I’m including this RSS to my e-mail and can glance out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this once more soon..

 159. jason spencer ceo student loan relief

  15 września 2017 at 19:35

  Hi there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 160. Jason spencer student loan relief

  15 września 2017 at 23:26

  You are my inhalation, I own few web logs and occasionally run out from to brand.

 161. jason spencer dallas

  16 września 2017 at 03:14

  This website online can be a walk-by for all of the info you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll positively discover it.

 162. jason spencer ceo student loan relief

  16 września 2017 at 07:05

  What i do not understood is actually how you’re not actually much more well-liked than you may be now. You are very intelligent. You realize thus significantly relating to this subject, produced me personally consider it from a lot of varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it’s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

 163. jason michael spencer

  16 września 2017 at 11:42

  Well I sincerely liked reading it. This post procured by you is very effective for good planning.

 164. Hyper Fx

  16 września 2017 at 23:31

  You are my intake, I own few web logs and rarely run out from to brand.

 165. Visit Now

  17 września 2017 at 03:23

  Saved as a favorite, I really like your blog!

 166. Jason Spencer News

  17 września 2017 at 10:04

  Great write-up, I?¦m regular visitor of one?¦s blog, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 167. http://www.jasonspencer.com

  17 września 2017 at 13:54

  Thank you for sharing excellent informations. Your site is so cool. I’m impressed by the details that you?¦ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply could not come across. What a great website.

 168. Jason Spencer News

  17 września 2017 at 17:50

  The very core of your writing whilst sounding reasonable at first, did not really settle properly with me personally after some time. Somewhere within the sentences you managed to make me a believer unfortunately just for a very short while. I still have got a problem with your leaps in logic and you would do well to fill in all those gaps. When you actually can accomplish that, I could definitely end up being fascinated.

 169. jason michael spencer

  17 września 2017 at 21:45

  I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 170. jason spencer dallas

  18 września 2017 at 05:56

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 171. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 172. Namibia car rental 4x4

  19 września 2017 at 10:07

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 173. insurance brokers in Namibia

  19 września 2017 at 18:55

  I haven?¦t checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 174. email host

  20 września 2017 at 03:38

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little bit evaluation on this. And he in truth bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love studying more on this topic. If possible, as you turn into expertise, would you mind updating your weblog with extra particulars? It is highly helpful for me. Big thumb up for this weblog submit!

 175. web hosting Namibia

  20 września 2017 at 12:23

  Currently it appears like WordPress is the best blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 176. Namibia hunting

  20 września 2017 at 21:18

  I’m really inspired along with your writing skills as well as with the structure to your blog. Is that this a paid subject matter or did you customize it your self? Either way keep up the nice high quality writing, it’s rare to peer a great blog like this one today..

 177. Namibia hunting

  21 września 2017 at 09:22

  Hello there, I found your site by way of Google even as looking for a similar subject, your site got here up, it appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 178. clash of lights s2 version download

  22 września 2017 at 05:54

  Clash of Clans is a strategy categorized game.

 179. audiobook

  22 września 2017 at 16:20

  I have recently started a web site, the information you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 180. Holidays to morocco

  22 września 2017 at 19:06

  Hi, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 181. acim

  22 września 2017 at 20:34

  I am glad to be one of many visitants on this outstanding web site (:, appreciate it for posting.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra