Felieton

Polska ma złe relacje z Berlinem, ale popiera mechanizmy wzmacniające niemieckie interesy

PiS przez lata walczy z Niemcami. Retorycznie. A to Kaczyński powie coś mocnego, a to Waszczykowski coś palnie. Kolejną odsłonę tego retorycznego zadęcia mamy przy okazji wojenki o utrącenie Tuska.

W praktyce – od początku popierają niemiecką, scentralizowaną wizję Unii Europejskiej. Popierają istnienie wspólnego rządu centralnego eurofederacji, wspólną politykę zagraniczną, jednolity rynek. Kaczyński osobiście orędował za powołaniem unijnej armii.

Skutek? Za rządów PiS Polska ma zawsze złe relacje z Berlinem, ale zarazem (tak samo jak za PO) – niezmiennie popiera mechanizmy, które wzmacniają niemieckie interesy.

Ruch Narodowy ma zupełnie przeciwstawną wizję polityki wobec Niemiec. Mniej retorycznego zadęcia, mniej pustego wywijania szabelką, ale za to – więcej praktycznej dbałości o polską suwerenność i interesy.

W polityce zagranicznej trzeba być dyplomatycznym w retoryce i twardym w walce o realne interesy. To stara szkoła Dmowskiego, szkoła narodowego realizmu. Tradycja insurekcyjno-romantyczna, niestety, zakłada coś przeciwnego. I zawsze przynosi fatalne skutki.

Robert Winnicki

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. smart

  8 marca 2017 at 11:12

  Bardzo płyciutkie te uwagi, panie Winnicki.Takie walenie obuchem. a obuchem to łatwo,I całą łopata.Polityka to jest gra niuansów, proszę pana.Gdy w jednej sprawie mówimy nie, w innej dla równowagi trzeba popuścić. Przynajmniej na jakiś czas. Takie pana gadanie to gra na Tuska, którego Niemcy silnie forusją na dalszy ciąg „królowania Europie’.Wszystkie niemieckie media przykładają w nos polskiemu rządowi.Nie widzi pan tego? Straszna niedojrzałość z pana wychodzi.

  • Adam

   8 marca 2017 at 11:31

   Panie czy Pani smart przez małe „m” jeśli dobrze przeczytałem!
   I jeśli dobrze przeczytałem to nie zrozumiał/ła Pan/Pani totalnie tekstu pisanego.
   Prawdopodobnie jest Pan/Pani wieku stosunkowo młodego i dlatego ma kłopoty z czytaniem, zrozumeniem i logiką!
   Ten tekst właśnie mówił o tym co Pan/Pani odmawia Winnickiemu a przypisuje PiSowi.
   To Winnicki chce dyplomatycznie a w przktycznych działaniach twarde obstawanie przy negocjonowanych interesach Polski.
   Nie zrozumiał Pan/Pani, bo o głupotę byłoby niegrzecznie posądzać!

  • Pomorzanin

   8 marca 2017 at 14:58

   PiS może prowadzić grę niuansów na zewnątrz, a dzieciakom wciska kit „walki do końca”. O co tu chodzi?

 2. Soroka

  8 marca 2017 at 11:17

  Ciekawe co by Pan zrobił w obecnej sytuacji?
  Polska została zrujnowana materialnie i intelektualnie przez ruskiego okupanta, a ostatnio ten proceder został sfinalizowany odrodzeniem się układu Ribbentrop-Mołotow i Polska jest zadłużona niewypłacalnie, maksymalnie opanowana przez różne agentury i ciekawe co by Pan w takiej sytuacji zrobił?
  Chyba wiem. Pan oddałby Polskę Rosji i wtedy Niemce musiałyby się wynosić. No ale co z tego miałaby Polska?

 3. Adamsky

  8 marca 2017 at 11:59

  Bardzo dobrze Pan Winnicki pisze, panta rei, nic nie jest stałe, a obecnie historia baaardzo przyspieszyła. Coś co jeszcze kilka lat temu było pewnikiem teraz często poddawane jest w wątpliwość lub nawet często nie istnieje. Dni UE jaką dziś mamy są policzone, ba Niemiec, Francji czy UK jakie znamy raczej też. Piszecie, ze Polska jest w złym położeniu, że już wykupiona itd., oczywiście po części to wszystko prawda, ale czy w podobnej, lub gorszej sytuacji nie są inne, okoliczne nam państwa? Takie Czechy, Słowacja, czy nawet Hiszpania, Włochy, o Grecji nie wspomnę. Wszyscy poza Niemcami? A o milionach muzułmanów które zalały Włochy, Francję, Niemcy czy Hiszpanię nie pamiętacie? U nas jest tylko ich garstka, meczety są bodajże 4 w całej Polsce!!!! A we Francji czy Niemczech ponad 2,5 tysiąca w każdym z tych krajów i codziennie przybywają kolejne! Trzeba nawiązywać dobre stosunki ze WSZYSTKIMI opcjami, np. dlaczego by nie z taką nieodległą Turcją, Chinami dla przykładu? Rumunią, Białorusą, Węgrami, republikami na Bałkanach? Jakie było aj waj w ambasadzie na Pięknej jak Duda pojechał do Chin? Nie wolno uprawiać polityki bezalternatywnej, np. tylko UE (jak PO) czy tylko USA (jak PiS) i tu pan Winnicki ma absolutną rację!

 4. jacek

  8 marca 2017 at 12:20

  Zgadzam się z Robertem Winnickim.Tylko realizm,konsekwencja działań i mądrość,jak nas uczy Roman Dmowski,a nie bezmyślne machanie szabelką i głupota tradycji insurekcyjno-romantycznej,która przynosiła Polsce same nieszczęcia.

 5. HwwD

  8 marca 2017 at 18:10

  Nie rozumiem pana panie Winnicki. Jest pan politykiem. Pana głównym zadaniem jako polityka jest dbałość o obywateli o swoich wyborców. Służenie im. Tak panie Winnicki – to nie jest praca – to jest służba! Ma pan panie Winnicki poparcie w sondażach około 1 % . Jeden procent!! Co to znaczy? ..ano to że pan w ogóle nie dba o swoją polityczną baze – o elektorat – bo go pan w ogóle NIE MA! Doczołgał się pan do Sejmu dzięki uprzejmości Kukiza. Pana zadaniem jest poszerzyć swoją baze, swój elektorat. A pan co robi?.. ano „bryluje pan na salonach” i plecie trzy po trzy!! Jak pan myśli ilu ludzi pan zyskał tą swoją wypowiedzią?.. Powiem panu – ZERO. W Polsce jest okolo 3..4 miliony młodych ludzi którzy chętnie by się przyłączyli do pana .. a nie robią tego. Wie pan panie Winnicki dlaczego?.. Ano dlatego że pan zamiast przygotować jasną i atrakcyjną ofertę dla tych młodych ludzi zamiast ich przyciagnąć do siebie i współdziałać z rządzacą partią by tym ludziom naprawdę pomóc – pan opowiada im bajeczki „Z Mchu i Paproci”.
  Zamiast koncentrować się na konkretnych działaniach dla ludzi – pan zużywa swoją energię na bezsensowne bicie piany. Pan panie Winnicki jest młodym człowiekiem, pan winien rozumieć potrzeby młodych ludzi takich jak pan. A więc pytam się pana jaką pan ma ofertę dla np. młodego człowieka który pracuje na umowie śmieciowej, ma żonę w 6 tym m-cu ciązy i mieszka kątem u teściow. Taki młody człowiek chce mieć dobrze płatną pracę i w miarę tani dach nad głową. Własny!…. a wy narodowcy co im oferujecie? No co pan im oferuje? ano właśnie – NIC !!

  • Stani

   9 marca 2017 at 00:12

   @HwwD- masz człowieku absolutną racje.Dodam jeszcze od siebie, że wg. mnie Winnicki to kawiorowy narodowiec. Osiadł nA LAURACH ZANIM SOBIE NA NIE ZASŁUŻYŁ.

  • Jagoda

   9 marca 2017 at 10:04

   Aj waj?
   Naucz się pan panie HwwDkw, pan jest intelygentny przecie człowiek, poprawnie wyrażać po polsku! Polska to trudna język! Więc się nie zapitywowuj takich młodych człowieków jak pan Winnicki co to powinni rozumieć młodych takich jak pan człowieków tylko zabierz się pan do zrobienia porządków we własnym kraju i przestań się hartmanić na naszych łamach.

   • HwwD

    9 marca 2017 at 19:54

    ..aj waj.. tyle ma pani do powiedzenia.. a gdzie meritum sprawy? Nie ma? A więc co ma pani do powiedzenia? Nic.. więc czemu sie szantrapo odzywasz? widocznie chcesz dostać porządny opierdol po polsku, jak ci chamie za mało – to w każdej chwili mogę dołożyć!

    • Małgosia

     9 marca 2017 at 22:22

     Słuchaj HwwD, pomyliłeś portale nieszczęśniku, nie ten styl!

     • HwwD

      10 marca 2017 at 01:03

      I did not start the fire.. a chamowi najlepiej odpowiadac w chamski sposob – bo inaczej nie zrozumie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra