Felieton

Polska ma złe relacje z Berlinem, ale popiera mechanizmy wzmacniające niemieckie interesy

PiS przez lata walczy z Niemcami. Retorycznie. A to Kaczyński powie coś mocnego, a to Waszczykowski coś palnie. Kolejną odsłonę tego retorycznego zadęcia mamy przy okazji wojenki o utrącenie Tuska.

W praktyce – od początku popierają niemiecką, scentralizowaną wizję Unii Europejskiej. Popierają istnienie wspólnego rządu centralnego eurofederacji, wspólną politykę zagraniczną, jednolity rynek. Kaczyński osobiście orędował za powołaniem unijnej armii.

Skutek? Za rządów PiS Polska ma zawsze złe relacje z Berlinem, ale zarazem (tak samo jak za PO) – niezmiennie popiera mechanizmy, które wzmacniają niemieckie interesy.

Ruch Narodowy ma zupełnie przeciwstawną wizję polityki wobec Niemiec. Mniej retorycznego zadęcia, mniej pustego wywijania szabelką, ale za to – więcej praktycznej dbałości o polską suwerenność i interesy.

W polityce zagranicznej trzeba być dyplomatycznym w retoryce i twardym w walce o realne interesy. To stara szkoła Dmowskiego, szkoła narodowego realizmu. Tradycja insurekcyjno-romantyczna, niestety, zakłada coś przeciwnego. I zawsze przynosi fatalne skutki.

Robert Winnicki

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. smart

  8 marca 2017 at 11:12

  Bardzo płyciutkie te uwagi, panie Winnicki.Takie walenie obuchem. a obuchem to łatwo,I całą łopata.Polityka to jest gra niuansów, proszę pana.Gdy w jednej sprawie mówimy nie, w innej dla równowagi trzeba popuścić. Przynajmniej na jakiś czas. Takie pana gadanie to gra na Tuska, którego Niemcy silnie forusją na dalszy ciąg „królowania Europie’.Wszystkie niemieckie media przykładają w nos polskiemu rządowi.Nie widzi pan tego? Straszna niedojrzałość z pana wychodzi.

  • Adam

   8 marca 2017 at 11:31

   Panie czy Pani smart przez małe „m” jeśli dobrze przeczytałem!
   I jeśli dobrze przeczytałem to nie zrozumiał/ła Pan/Pani totalnie tekstu pisanego.
   Prawdopodobnie jest Pan/Pani wieku stosunkowo młodego i dlatego ma kłopoty z czytaniem, zrozumeniem i logiką!
   Ten tekst właśnie mówił o tym co Pan/Pani odmawia Winnickiemu a przypisuje PiSowi.
   To Winnicki chce dyplomatycznie a w przktycznych działaniach twarde obstawanie przy negocjonowanych interesach Polski.
   Nie zrozumiał Pan/Pani, bo o głupotę byłoby niegrzecznie posądzać!

  • Pomorzanin

   8 marca 2017 at 14:58

   PiS może prowadzić grę niuansów na zewnątrz, a dzieciakom wciska kit „walki do końca”. O co tu chodzi?

 2. Soroka

  8 marca 2017 at 11:17

  Ciekawe co by Pan zrobił w obecnej sytuacji?
  Polska została zrujnowana materialnie i intelektualnie przez ruskiego okupanta, a ostatnio ten proceder został sfinalizowany odrodzeniem się układu Ribbentrop-Mołotow i Polska jest zadłużona niewypłacalnie, maksymalnie opanowana przez różne agentury i ciekawe co by Pan w takiej sytuacji zrobił?
  Chyba wiem. Pan oddałby Polskę Rosji i wtedy Niemce musiałyby się wynosić. No ale co z tego miałaby Polska?

  • RUSOFOBIE psycholu Soroko jesteś TĘPAKIEM !

   8 marca 2017 at 23:17

   Głupi RUSOFOBIE „Soroko” w każdym swoim durnowatym poście na tej witrynie internetowej wypisujesz jakieś BREDNIE z przytykami do „Rosji” tak jak to robią stuknięci skrajni wykołowani GŁUPCY neo-banderowcy ukraińcy …
   Przecież ta Rosja dalej sprzedaje gaz „ukrom” o 30% taniej niż Polsce, bo taki kontrakt dla Polski podpisał SQURWYSYN Waldemar Pawlak jako wice-premier, za co najprawdopodobniej on i Tusk wzięli ŁAPÓWKI, za co jakoś nikt ich nie chce do dzisiaj rozliczyć, czyli wsadzić do pierdla …
   Otóż ta Rosja była i dalej będzie, nigdzie się nie ulotni i ZAWSZE będzie sąsiadem polskiego domu, obojętnie co być BEŁKOTAŁ!
   Dla Niemców ZAWSZE będzie Rosja STRATEGICZNYM partnerem gospodarczym, bo to dla Niemców NAJGŁÓWNIEJSZY kraj zbytu niemieckiej produkcji, dostarczyciel gazu dla Niemców jest Rosja. Dlatego Niemcy też zawsze będą mieć w DUPIE tych głupków ukraińskich.
   Zadaniem „majdanu kijowskiego” było częściowe WYŁUSKANIE ukrów banderowców, tak aby prowadzili SABOTAŻ Rosji, o co zawsze chodziło Niemcom, ale ci ukraincy dalej pozostają w tym samym miejscu na geograficznym miejscu i są za DURNI, aby produkować rzeczy, które by były sprzedawane w zachodniej Europie i WYPIERAŁY z rynku zachodniego niemieckie produkty.
   GŁUPCY neobanderowcy ukraińscy przeczołgali Janukowicza i wstawili jeszcze większego ZŁODZEJA Poraszenkę …
   I CO na tym zyskali ?
   Maksymalnie SKŁUCILI, krwawo SKONFLIKTOWALI obywateli ukraińskich wywołując KRWAWĄ wojnę domową w dużym PRZYPADKOWYM państwe ukraińskim i doprowadzili do autentycznego NIE odwracalenego ROZPADU tej „ukrainy” co Kurwie Europejskiej tzw. UE razem z bandytami z Waszyngtonu maja to głęboko w DUPIE i to BYŁO jasne, że tak będzie od samego początku.
   Diaspora ukraińska w Kandzie i USA była i jest taka NAIWNA i się DOROBIŁA na tym za ŁAPÓWKI z Waszyngtonu, aby tego „nie przewidywali”, siedzieli cicho i jedynie DOLEWALI benzyny do ognia na Ukrainie, aby się ta ukraina SPALIŁA …i ROZPADŁA …tak aby na tym skorzystali żydo-bank-sterzy amerykańscy.
   My Polonusi zamieszkali w Ameryce Północnej doskonale WIEMY, że Polska czy Ukraina jest tam położona geograficznie i tego położenia geograficznego NIE da się przenieść gdzie indziej, wiec Rosja ZAWSZE będzie sąsiadem Polski i Ukrainy na co NIE ma ratunku…
   ZATEM, Polacy czy Ukraińcy muszą się jakoś UKŁADAĆ z tą Rosją obojętnie jaka ona jest i na to NIE ma innego wyjścia!
   To jest tak jakbyś ty człowieczku zaczął cięgle WOJOWAĆ i bić się nieskończoność przy każdym przypadkowym spotkaniu ze swoim NAJBLIŻSZYM sąsiadem z którym odgranicza cię WSPÓLNA ściana w tym samym budynku lub masz WSPÓLNY płot z tym najbliższym sąsiadem.
   NIE wolno się dawać PODPUSZCZAĆ przeciw Rosji tym złodzejom z Kurwy Europejskiej(KE) czy tym złodzejo-bandytom żydo-banksterom z Waszyngtonu … który na tej bójce SĄSIADÓW, ale daleko oddalonych od USA, oni właśnie ZAWSZE zyskują, zarabiają na tym itp.
   Ta Rosja ma takie wielkie terytorium, z którym miała i mają PROBLEMY aby się uporać. Obecnie od wschodu tą Rosję zalewają miliony Chińczyków i ta Rosja zaczyna mieć z tym demograficzny poważny problem, wiec Rosji dodatkowe „DARCIE KOTÓW” z najbliższymi SĄSIADAMI czyli Polską czy Ukrainą jest w ogóle NIE potrzebne !
   Ci co bełkoczą, że Rosja „zajmie” Polskę lub rozwaloną zdemoralizowaną, rozkradzioną, i ROZWALONĄ ukrainne przez GŁUPICH przekupionych neo-banderowców „Prawy Sektor” to niech się oni wszyscy wybiorą do PSYCHIATRY jeśli w ogóle będzie im w stanie pomuc!
   Zastanówcie się, a DLACZEGO takie zmilitaryzowane USA nie prowadzi wojny z Kanadą i Meksykiem, mając wiele poważnych sporów z tymi krajami ?
   Przecież Kanada liczy tylko 35 milionów mieszkańców, a USA 330 milionów mając 3 miliony żołnierzy z potężna US Army oraz tysiące bomb atomowych, rakiet więc to USA by mogło POŁKNĄĆ tą Kanadę bez problemu.

   W latach 2003 – 2015 z USA uciekło do Kanady ponad 5.5 tysięcy amerykańskich młodych rekrutów wojskowych, którzy otrzymali karty powołana do US Army w celu ich wysyłki jako mięso armatnie na BZDURNĄ wojnę do Iraku, Afganistanu i ci co UCIEKLI poprosili o AZYL polityczny w Kandzie i te AZYLE OTRZYMALI!
   Dlaczego o tym NIGDZIE nie piszą „demokratyczne” media ???
   DLACZEGO USA nie napada na Kanadę, ale to USA organizuje WOJNY miedzy krajami daleko oddalonymi od USA !

   Dla Niemców była, jest i ZAWSZE będzie najważniejsza polityka „linia Bismarka” czyli podział Europy Wschodniej miedzy Niemcami i Rosją na rzece Wiśle i ZARZĄDZANIE tą Europą Wschodnią na SPUŁKĘ, czyli przez Niemcy i Rosje.
   Kurwa Europejska(KE) czyli Unia Europejska(UE) tzn. Niemcy faktycznie NIGDY NIE chcieli tej „ukrainy” w KE, bo jak by rzeczywiście chcieli to by ją już dawno bez problemu „przyjęli” tworząc jakieś prawa lub zasady itp.
   Niemcy zawsze GŁUPICH ukrów podpuszczali, aby ukrów jedynie jakoś WYKOŻYSTAĆ przeciw Rosji, WYDYMAĆ finansowo i po to właśnie GŁUPIM ukrom sfinansowali „majda kijowski”.
   Ten „majdan kijowski” miał na celu WYPROWADZENIE ukrainy ze strefy wpływów Rosji na ZAMÓWIENIE KE i złodzejo-bandytów z Waszyngtonu !
   Co to w ogóle oznacza „WYPROWADZENIE ukrainy ze strefy wpływów Rosji” ???
   Czyli co Ukraina ma nie sprzedawać swojego mleka Ruskim, nie sprzedwać swojego węgla Ruskim ?
   A KOMU ma ta ukraina ma sprzedawać swoje produkty jeśli od nich NIKT więcej NIE chce kupować i NIE kupi !
   Do 2014 roku 49% całego eksportu ukraińskiego szło do Rosji!
   Teraz ukraina NIE MA komu sprzedawać wiec nie ma źródła obcej waluty.
   Polscy rolnicy sprzedawali Rosji JABŁKA za kwotę $200 milionów rocznie!
   A teraz ci polscy rolnicy NIE mają komu sprzedać tych JABŁEK i przez takich RUSOFOBICZNYCH głupków jak Macierewicz czy Kaczynski lub Tusk z Komorowskim.
   Teraz co polscy rolnicy-sadownicy są zmuszeni do WYCINANIA większości sadów w Polsce, ale co na ich miejsce mają posadzić?
   Komu to sprzedadzą co tam wyrosnie, gdy KE i Berlin BLOKUJĄ dostawy POLSKICH produktów rolniczych do KE !
   I co – CO ukry na tym krwawym „majdanie kijowskim” skorzystali ?
   Durne ukry WYSZLI …. „za strefy wpływów Rosji” … i weszli w strefę wpływów KE i żydo-bandytów waszyngtońskich.
   Teraz na rozdupconej ukrainie rządzi ambasada amerykańska w Kijowie, która za pomcą przekupionego „Prawego Sektora” banderowców ROZERWAŁA ukrów na KWAŁKI.
   Miliony ukrów cierpi maksymalną biedę i NIE ma perspektywy na poprawę, gdyż GŁUPIE ukry dali się PODPUSCIĆ i ZRUJNOWAĆ gospodarczo, ucinając swoje JEDYNE rynki zbytu na swoje TANDETNIE produkowane zacofane produkty …
   Ukraina ZAWSZE będzie w tym samym miejscu i OBOJETNIE czy tam będą rządzili banderowcy, lewacy, pedały, komuniści czy tacy OLIGARHOWIE jak Poroszenko czy Kołomyjski lub ta WYDMUSZKA telewizyjna jakiś TUMAN bokser Kliczko w Kijowie, to i tak to gówniane państewko aby jakoś funkcjonować, gdzieś przecież musi sprzedawać swoje TANDETNE produkty, a teraz NIE MA gdzie sprzedawać …
   Brawo, ukraina ODSEPEROWAŁA się od Rosji !
   I co dalej ???
   NIC.
   Ukry NIE chcą żadnego KOMPROMISU ze swoim najbliższym sąsiadem, to niech się z nim CIĄGLE biją i cierpią biedę.
   Ukry z „Prawego Sektora” wpadli na nowy pomysł – ZAJĄĆ Polskie miasto Przemyśl, a potem Lublin i Kraków. Teraz miliony ukrów pałęta się po Warszawie, Wrocławiu i Lublinie i czeka na III WOJNĘ Światową z Rosją … bo żydo-neocony z Waszyngtonu powiedzieli neo-banderowcom UPA „Prawego Sektora” z Kijowa, że na tym skorzystają …
   Kupa wykołowanych WARIATÓW krwawych neobanderowców „Prawy Sektor” kompletnie ZWARIOWALI.
   Niech się ukry PRZENIOSĄ na Księżyc i wtedy „wyjdą ze strefy wpływów ziemnego KGB-wca Putina i Rosji” i niech ukry swoją produkowana TANDETĘ i mleko rozrabiane z wodą eksportują na Marasa ….
   Brawo „ukraina” zerwała związki z Rosją, ale co dalej …
   Śpiewanie piosenek i palenie opon samochodowych na następnym MAJDANIE W Kijowe … a potem znowuż PRZECZOŁGANIE jakieś następnego oszusta, którego NIE lubią BANDEROWCY i UPA-wcy „Prawego Sektora” … z upadłego Kijowa śmierdzącego kwaśnizną śmietnika, biegającymi szczurami w zakaraluszonych starych ruderach.
   NIE zapominać, o tym, że te ukraińskie BARANY neo-banderowskie zamieszkałe w Kanadzie, czyli DIASPORA ukrańska czyli GŁUPOLE ukraińskie ze Światowego Związku Ukrainców na Świecie, których główną siedzibą jest Toronto w Kanadzie, ZARZĄDALI stanowczo swoją deklaracją w grudniu 2006 roku od ówczesnego Prezydenta „ukrainy” Juszczenki, aby ten zorganizował GŁOWNE obchody w Polsce w 2007 roku upamiętnienia MARTYROLOGI ukrańców w Polsce, czym JAKOBY była akcja „Wisła” SŁUSZNIE wykonana przez władze PRL-u w celu rozśrodkowania krwawych rzeźników banderowców UPA, którzy dalej mordowali Polaków na terenach Polski po 1945 roku.
   Ci neo-banderowcy ze Światowego Związku Ukrańców w Toronto, którzy są głównym finansistą oraz podporą polityczną dla banderowców UPA „Prawy Sektor” na „ukrainie” stanowczo ZARZĄDALI od prezydenta Juszczenki w grudniu 2006 roku swoją deklaracją, aby te obchody „męczeństwa ukrainców Polsce” były zorganizowane na „utraconych ziemiach” przez ukrańców czyli w Lublinie, Zamościu, Rzeszowie, Przemyślu i Krakowie …
   Nie można wykluczyć że ten UGODOWY dupek A.Duda razem z przekupnym neo-banderowcem Kaczyńskim i tym POPYCHADŁEM ukraińskim B.Szydło, zoorganizuja takie obchody w 2017 roku w Warszawie dla 3 milionów ukrańców, których wpuścili do Polski, którzy DRENUJĄ polskiego podatnika z finansów publicznych.

 3. Adamsky

  8 marca 2017 at 11:59

  Bardzo dobrze Pan Winnicki pisze, panta rei, nic nie jest stałe, a obecnie historia baaardzo przyspieszyła. Coś co jeszcze kilka lat temu było pewnikiem teraz często poddawane jest w wątpliwość lub nawet często nie istnieje. Dni UE jaką dziś mamy są policzone, ba Niemiec, Francji czy UK jakie znamy raczej też. Piszecie, ze Polska jest w złym położeniu, że już wykupiona itd., oczywiście po części to wszystko prawda, ale czy w podobnej, lub gorszej sytuacji nie są inne, okoliczne nam państwa? Takie Czechy, Słowacja, czy nawet Hiszpania, Włochy, o Grecji nie wspomnę. Wszyscy poza Niemcami? A o milionach muzułmanów które zalały Włochy, Francję, Niemcy czy Hiszpanię nie pamiętacie? U nas jest tylko ich garstka, meczety są bodajże 4 w całej Polsce!!!! A we Francji czy Niemczech ponad 2,5 tysiąca w każdym z tych krajów i codziennie przybywają kolejne! Trzeba nawiązywać dobre stosunki ze WSZYSTKIMI opcjami, np. dlaczego by nie z taką nieodległą Turcją, Chinami dla przykładu? Rumunią, Białorusą, Węgrami, republikami na Bałkanach? Jakie było aj waj w ambasadzie na Pięknej jak Duda pojechał do Chin? Nie wolno uprawiać polityki bezalternatywnej, np. tylko UE (jak PO) czy tylko USA (jak PiS) i tu pan Winnicki ma absolutną rację!

 4. jacek

  8 marca 2017 at 12:20

  Zgadzam się z Robertem Winnickim.Tylko realizm,konsekwencja działań i mądrość,jak nas uczy Roman Dmowski,a nie bezmyślne machanie szabelką i głupota tradycji insurekcyjno-romantycznej,która przynosiła Polsce same nieszczęcia.

 5. HwwD

  8 marca 2017 at 18:10

  Nie rozumiem pana panie Winnicki. Jest pan politykiem. Pana głównym zadaniem jako polityka jest dbałość o obywateli o swoich wyborców. Służenie im. Tak panie Winnicki – to nie jest praca – to jest służba! Ma pan panie Winnicki poparcie w sondażach około 1 % . Jeden procent!! Co to znaczy? ..ano to że pan w ogóle nie dba o swoją polityczną baze – o elektorat – bo go pan w ogóle NIE MA! Doczołgał się pan do Sejmu dzięki uprzejmości Kukiza. Pana zadaniem jest poszerzyć swoją baze, swój elektorat. A pan co robi?.. ano „bryluje pan na salonach” i plecie trzy po trzy!! Jak pan myśli ilu ludzi pan zyskał tą swoją wypowiedzią?.. Powiem panu – ZERO. W Polsce jest okolo 3..4 miliony młodych ludzi którzy chętnie by się przyłączyli do pana .. a nie robią tego. Wie pan panie Winnicki dlaczego?.. Ano dlatego że pan zamiast przygotować jasną i atrakcyjną ofertę dla tych młodych ludzi zamiast ich przyciagnąć do siebie i współdziałać z rządzacą partią by tym ludziom naprawdę pomóc – pan opowiada im bajeczki „Z Mchu i Paproci”.
  Zamiast koncentrować się na konkretnych działaniach dla ludzi – pan zużywa swoją energię na bezsensowne bicie piany. Pan panie Winnicki jest młodym człowiekiem, pan winien rozumieć potrzeby młodych ludzi takich jak pan. A więc pytam się pana jaką pan ma ofertę dla np. młodego człowieka który pracuje na umowie śmieciowej, ma żonę w 6 tym m-cu ciązy i mieszka kątem u teściow. Taki młody człowiek chce mieć dobrze płatną pracę i w miarę tani dach nad głową. Własny!…. a wy narodowcy co im oferujecie? No co pan im oferuje? ano właśnie – NIC !!

  • Stani

   9 marca 2017 at 00:12

   @HwwD- masz człowieku absolutną racje.Dodam jeszcze od siebie, że wg. mnie Winnicki to kawiorowy narodowiec. Osiadł nA LAURACH ZANIM SOBIE NA NIE ZASŁUŻYŁ.

  • Jagoda

   9 marca 2017 at 10:04

   Aj waj?
   Naucz się pan panie HwwDkw, pan jest intelygentny przecie człowiek, poprawnie wyrażać po polsku! Polska to trudna język! Więc się nie zapitywowuj takich młodych człowieków jak pan Winnicki co to powinni rozumieć młodych takich jak pan człowieków tylko zabierz się pan do zrobienia porządków we własnym kraju i przestań się hartmanić na naszych łamach.

   • HwwD

    9 marca 2017 at 19:54

    ..aj waj.. tyle ma pani do powiedzenia.. a gdzie meritum sprawy? Nie ma? A więc co ma pani do powiedzenia? Nic.. więc czemu sie szantrapo odzywasz? widocznie chcesz dostać porządny opierdol po polsku, jak ci chamie za mało – to w każdej chwili mogę dołożyć!

    • Małgosia

     9 marca 2017 at 22:22

     Słuchaj HwwD, pomyliłeś portale nieszczęśniku, nie ten styl!

     • HwwD

      10 marca 2017 at 01:03

      I did not start the fire.. a chamowi najlepiej odpowiadac w chamski sposob – bo inaczej nie zrozumie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra