Z kraju

Szkoła w Narewce wreszcie straciła komunistycznego patrona

Przy okazji zmian wprowadzanych w ramach reformy edukacji i tworzenia nowej sieci szkół władze samorządowe gminy Narewka (woj. podlaskie) zdecydowały się zmienić patrona szkoły podstawowej w Narewce. Do tej pory był nim Aleksander Wołkowycki, w latach wojny aktywny współpracownik Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, zwalczającego podziemie niepodległościowe.

Uchwała przyjęta przez Radę Gminy Narewka, znosząca komunistycznego patrona szkoły, została opublikowana na stronie BIP w ostatnich dniach. Dotyczy ona „projektu dostosowania sieci szkoły podstawowej i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego”. Na temat utraty przez szkołę podstawową w Narewce patrona uchwała podaje, co następuje „Ze względu na brak początkowych dokumentów nadania Szkole Podstawowej w Narewce imienia Aleksandra Wołkowyckiego z dniem 1 września 2017 roku zaprzestaje się używać tej nazwy”. Oficjalnym powodem zniesienia patrona, według tego dokumentu, nie jest więc jego współpraca z okupantami, ale enigmatyczny „brak początkowych dokumentów”. 1 września szkoła podstawowa w Narewce zostanie połączona z wygaszanym gimnazjum. Radni nie zdecydowali jeszcze, jakiego nowego patrona otrzyma szkoła.

W Narewce, nadal jednak, jedna z ulic nosi imię Aleksandra Wołkowyckiego, jest tu również poświęcony m.in. jemu, pomnik dedykowany „poległym w walce z faszyzmem i o utrwalanie władzy ludowej”.

Jeszcze nie dawno sprawa komunistycznego patrona szkoły była bardzo głośna. W marcu roku 2014 z prośbą o zmianę komunistycznego patrona Szkoły Podstawowej i ulicy w Narewce Aleksandra Wołkowyckiego na bohaterkę walk o niepodległość Danutę Siedzikównę „Inkę” zwracali się się w pismach do władz gminy Narewka m.in. wojewoda podlaski oraz ówczesny poseł Jarosław Zieliński, dziś wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Zmiany patrona szkoły domagała się podczas manifestacji przed podlaskim urzędem wojewódzkim Liga Obrony Suwerenności. Jej członkowie wystosowali też list otwarty do władz samorządowych Narewki, w którym napisali m.in. „Hołdowanie zbrodniarzom komunistycznym jest niezgodne z Konstytucją RP, która zakazuje propagowania zbrodniczych systemów”.

W sprawie przeszłości Aleksandra Wołkowyckiego, który w kwietniu 1945 roku jako konfident został zastrzelony z wyroku sądu AK, wypowiedział się też IPN. Według opinii Instytutu Pamięci Narodowej działalność Aleksandra Wołkowyckiego jako komunisty zaangażowanego w budowę zbrodniczego i totalitarnego systemu w Polsce stoi w sprzeczności z działalnością Danuty Siedzikówny „Inki” patriotki polskiej urodzonej niedaleko Narewki, która oddała swe młode życie za wolną i niepodległą Ojczyznę”.

Przypomnijmy, iż bohaterka narodowa „Inka”, urodziła się niedaleko Narewki. Tu uczęszczała do szkoły podstawowej. Przypomina o tym piękny pomnik wzniesiony kilka lat temu w Narewce ku jej pamięci.

Adam Białous

Fot. Narewka.pl i Adam Białous

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

  1. gzk

    8 marca 2017 at 15:40

    INKA na patronkę!

  2. Tomek

    8 marca 2017 at 18:19

    Jeden z nielicznych pozytywnych przykładów dekomunizacji. Zadziwiające jest, że mamy ustawę dekomunizacyjną, a niektóre władze samorządowe dalej sobie z tego nic nie robią, względnie jak jedna gmina (niesławne Kruklanki na Mazurach) robią sobie jaja, uważając, że jak podejmą uchwałę zmieniającą ul. 22 Lipca na ul. …. 22 Lipca (niby, że tym razem to będzie ulica po prostu upamiętniająca zwykły dzień w kalendarzu, a nie komunistyczny manifest). Najwyraźniej, ustawa na kolanie napisana, bez realnych mechanizmów kontroli i sankcji w przypadku jej niewdrożenia.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra