Historia

Powstanie Styczniowe. PROGRAM OBCHODÓW z okazji 151. rocznicy

Prezentujemy program obchodów 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w całym kraju. Od kilku lat świętowanie rocznicy zrywu niepodległościowego Polaków przeciw Rosji, staje się coraz bardziej popularne, a pamięć o styczniowych powstańcach pielęgnowana w postaci uroczystych obchodów, rekonstrukcji historycznych czy naukowych konferencji. SPRAWDŹ CO DZIEJE SIĘ W TWOIM MIEŚCIE!

 

24-26.01.2014 – Centralne Obchody 151. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego
 
Federacja Kapituła Równość – Wolność – Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania Styczniowego 1863 r. zaprasza na Centralne Obchody 151 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego, które odbędą sięw dniach 24-26 stycznia 2014 w Szydłowcu, Bodzentynie, Suchedniowie i Wąchocku.

Centralnym miejscem uroczystości, gdzie nastąpi podsumowanie obchodów, będzie Wąchock. Na niedzielę 26 stycznia zaplanowano tam zwiedzanie Muzeum Walk Narodowo-wyzwoleńczych w opactwie cystersów. Około godz. 11.00 rozpoczną się uroczystości w dworku przy ulicy Langiewicza – złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i przemarsz przed pomnik Langiewicza. O godz. 11.45 rozpocznie się uroczysta msza św. Na godz. 13.00 zaplanowano Akademię w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

Organizator: Związek Strzelecki „Strzelec”, UMiG Szydłowiec, Wąchock, Bodzentyn i Suchedniów

Informacje: www.zsstrzelec.com.pl

 

BUSKO ZDRÓJ

19 stycznia 2014 r.

Uroczystości zainauguruje wieczorna msza święta, o godz. 18, w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Po nabożeństwie nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej uczestników powstania styczniowego z Buska i okolic.

O oprawę rocznicowych obchodów zadba buska Grupa Rekonstrukcji Historycznej – Pułk Żuawów Śmierci, pod komendą Roberta Osińskiego. Uczestnicy niedzielnych uroczystości przejdą następnie na cmentarz parafialny przy ulicy Langiewicza. Będzie modlitwa przy mogile powstańców z 1863 roku, potem salwa honorowa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy pamięci.

 

GDAŃSK

19 stycznia 2014 r.

godz. 16:30 – Msza św. w intencji Bohaterów Powstania Styczniowego w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, ul. Marii Curie-Skłodowskiej

Organizator: Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II

 

GRAJEWO

23 stycznia 2014 r. o godz. 12:00 przy Pomniku Niepodległości odbędzie się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów.

 

KIELCE

19 stycznia 2014 r.

Marsz Pamięci na Karczówkę szlakiem Powstańców

godz. 9.30 – wymarsz sprzed bramy Kieleckiej Fabryki Pomp Białogon (organizator: Spółka Leśna Wspólnoty Gruntowej „Białogon” oraz Młodzież z Białogonu i klub PTTK „Przygoda”)
godz. 9.30 – wymarsz ze skrzyżowania ulic Piekoszowskiej i Białogońskiej (organizator: Wspólnota Leśno-Gruntowa byłej wsi Czarnów)
Uroczystości w Klasztorze na Karczówce

godz. 12.00 – uroczysta Msza Święta (kościół św. Karola Boromeusza na Karczówce)
godz. 13.00 – Apel Pamięci, Salwa Honorowa, złożenie wieńców przy pomniku (Pomnik – Krzyż Powstańczy na wzgórzu Karczówka)
 
Na uroczystości zapraszają: Księża Pallotyni z Karczówki, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach i Stowarzyszenie Ochrony Tradycji Genius Loci „Karczówka”

 

KRAKÓW

Organizatorzy społecznych obchodów 151. rocznicy Powstania Styczniowego zapraszają na uroczystości rozpoczęcia Powstania Styczniowego w dniu 22 stycznia 2014 r. o godz.16.00 na Cmentarzu Rakowickim.

Organizatorzy obchodów: Przymierze Naród Wolność Suwerenność, Solidarni 2010

 

ŁOWICZ

22 stycznia br. minie 151. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji Klub Gazety Polskiej w Łowiczu zaprasza mieszkańców do wspólnego uczczenia tego szczególnego dnia podczas apelu. Odbędzie się on 22 stycznia o godz. 18:30 przed pomnikiem Powstańców 1863 r. na Nowym Rynku.

Organizatorzy proszą uczestników Apelu o przyniesienie ze sobą zniczy. Zostaną one ułożone przed pomnikiem, na znak naszej pamięci.

 

MIŃSK MAZOWIECKI

Uroczystości 151. rocznicy powstania styczniowego odbędą się 22 stycznia 2014 r. w Zespole Szkół Miejskich Nr 2. Poprzedzi je msza święta o godz. 12.00 w kościele pw. NNMP w Mińsku Mazowieckim.

 

NOWY DWÓR MAZOWIECKI

19 stycznia 2014 r.

Rozpoczęcie uroczystości o godz. 12 przy „Kapliczce Straceń” w Koronie Utrackiej (przy ul. Obwodowej, w pobliżu osiedla „Ogrody Napoleońskie”). Jej organizatorami są Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampinos oraz Muzeum PRL w Nowym Dworze Maz.

W programie znalazły się diorama historyczna, wystawa poświęcona bohaterom powstania i pokaz uzbrojenia z 1863 roku. Ponadto, zaplanowano też otwarcie Szlaku Powstańców Styczniowych. Nie zabraknie również złożenia kwiatów przy kapliczce i salwy honorowej. Na wszystkich gości czekać będzie darmowa gorąca grochówka.

 

OJCÓW

25 stycznia 2014 r.

godz. 10.00 – Uroczysta Msza św. w intencji poległych za Ojczyznę w Kaplicy „Na Wodzie” w Ojcowie (przejście z pocztami sztandarowymi z kaplicy pod muzeum OPN)

godz. 11.15 – Spotkanie przy budynku „Pod Łokietkiem” przed tablicą upamiętniającą wybuch powstania styczniowego, złożenie wiązanek i zapalenie zniczy

godz. 11.20 – Spotkanie w sali kominkowej w Ośrodku Edukacyjno-Dydaktycznym OPN (Hotel pod Kazimierzem)

– Występ chóru HASŁO z Krakowa
– Występ zespołu BOROWIANKI z Jaworzna
– Prelekcja Pani dr Elżbiety Woźniak pt. „Marsz Żuawi na bój krwawy – rzecz o krakowianach w powstaniu styczniowym”

godz. 13.30 – Ognisko powstańcze, przy sprzyjającej pogodzie spacer po Ojcowie (indywidualnie)

 

PŁOCK

22 stycznia 2014 r.

godz.10.00 – grób powstańców styczniowych, cm. Garnizonowy,ul. Norbertańska
godz.11.00 – mogiły powstańców styczniowych :
– sanitariuszki Aleksandry Krzyżanowskiej  –  cmentarz przy ul. Kobylińskiego,
– Waleriana Jędrzejewskiego i innych – cmentarz przy ul. Kobylińskiego,
godz.16.00 – Krzyż Bohaterów Powstania Styczniowego, al. Piłsudskiego

8 lutego 2014 r. – XXXI Rajd ZIMA „Szlakami Powstania Styczniowego”

 

RADOM

22 stycznia 2014

godz. 18.30 – Msza św. w kościele oo. bernardynów

Po Mszy Św. nastąpi przemarsz uczestników uroczystości pod Mauzoleum płk. D. Czachowskiego i Krzyż Powstańczych Straceń (ul. Warszawska).

Zapraszają organizatorzy: UM w Radomiu, II LO im. M. Konopnickiej w Radomiu, Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu.

https://pl-pl.facebook.com/events/187381664795966/

 

SKIERNIEWICE

22 stycznia 2014

Obchody rozpoczną się już o godz. 11:00 przed siedzibą Szpitala, uroczystym złożeniem kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym męczeńską śmierć powstańców. Następnie uroczystości  przeniosą się na cmentarz św. Józefa, gdzie władze miasta w towarzystwie służb miejskich zapalą znicze na grobach powstańców. Uroczystość poprowadzi Prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic Andrzej Charzewski.

 

WARKA

22 stycznia 2014 r.

Pierwsza część uroczystości odbędzie się w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa przy ul. Farnej w Warce. O godz. 16:50 odczytany zostanie rys historyczny przypominający zryw Polaków z 1863 roku, o 17:00 rozpocznie się uroczysta, z udziałem Pocztów Sztandarowych, Msza Św. w intencji Ojczyzny i jej obrońców. Po Mszy, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi zaprezentują krótki program słowno-muzyczny. Następnie uczestnicy uroczystości udadzą się pod Kopiec Powstańców Styczniowych przy ul. Nowy Zjazd, gdzie rozstrzelany został m.in. dowódca oddziału partyzanckiego działającego w okolicach Warki – płk Władysław Kononowicz i tam złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Na zakończenie, na wszystkich czekać będzie wojskowy poczęstunek na terenie Miejskiej Strzelnicy.

 

WARSZAWA

22 stycznia 2014 r. – Społeczne uroczystości w 151. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Katedra Polowa Wojska Polskiego

godz. 18.00 – Msza Święta w intencji Powstańców Styczniowych.
godz. 19.15 – Przemarsz ulicami Długą i Freta pod Krzyż Traugutta.

Krzyż Pamięci Romualda Traugutta na stokach Cytadeli.

godz. 19.30 – Wystawienie posterunku honorowego Wojska Polskiego pod Krzyżem Traugutta.
godz. 19.45 – Rozpoczęcie uroczystości – Hymn Narodowy.
godz. 19.50 – Pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej.
godz. 20.00 – Modlitwa w intencji Powstańców Styczniowych i Ojczyzny.
godz. 20.15 – Apel Poległych i salwa honorowa.
godz. 20.30 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
godz. 20.45 – Poczęstunek grochówką żołnierską.
godz. 21.00 – Zakończenie uroczystości.

Zapraszają: Komitet Katyński, Krąg Pamięci Narodowej i Społeczny Komitet Obchodów 150 Rocznicy Powstania Styczniowego.

***

25 stycznia 2014 r. – Muzeum Niepodległości w Warszawie

godz. 10.00 – Obchody 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego: wykład Jerzego Wągrodzkiego „Rzecz o Powstaniu”, prezentacja albumu Powstanie Styczniowe wydanego przez Muzeum Niepodległości, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów SPAM (Pałac)

godz. 13.00 – Uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie wieńców pod Krzyżem gen. Romualda Traugutta przy forcie Legionów Cytadeli Warszawskiej

 

WŁOCŁAWEK

25 stycznia 2014 r. – XXI Rajd Powstania Styczniowego

Rajd odbędzie się w sobotę, 25 stycznia 2014 r. Zbiórka uczestników o godzinie 9.30 przy pomniku na Falbance. Zakończenie Rajdu przewidywane jest około godz. 12.00 na Starym Rynku.

 

WOŁOMIN

26 stycznia 2014 r.

O godz. 13.00 Msza św. w Kościele pw. Św. Józefa Robotnika przy ul. Piłsudskiego, po mszy przejście do miejsca upamiętniającego Bohaterów Powstania Styczniowego i złożenie wieńców

 

WROCŁAW

22 stycznia 2014 r.

Związek Piłsudczyków Oddział Wrocław organizuje uroczystości 151. rocznicy Powstania Styczniowego.

Program uroczystości:

– godz. 12.00 Msza św. w Kościele Garnizonowym, w asyście Kompanii Honorowej WP i Reprezentacyjnej Orkiestry Wojsk Lądowych.
– po Mszy Św. przejście uczestników do gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie znajduje się tablica poświęcona 12 studentom, którzy wzięli udział w powstaniu.
– przy tablicy Apel Poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy

 

ZGIERZ

22 stycznia 2014 r.

W 151. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, 22 stycznia 2014 r. o godz. 12.00 na Starym Cmentarzu przy ul. Ks. Piotra Skargi w Zgierzu, Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek wraz z mieszkańcami złoży kwiaty i zapali znicze na mogiłach Weteranów Powstania Styczniowego: Józefa Popiołkiewicza, Rafała Rajskiego, Teofila i Marii z Hollendrów Pietrusińskich, Włodzimiery z Jodłowskich Krąkowskiej i Jana Erazma Podmieskiego.

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Jeśli koniecznie chcesz skopiować materiał do swojego serwisu skontaktuj się z redakcją.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

32 komentarze

32 Komentarzy

 1. Corene Bergesen

  27 maja 2017 at 04:37

  You can definitely see your enthusiasm within the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

 2. evtini poleti

  12 czerwca 2017 at 16:14

  Would you be interested in exchanging links?

 3. jordans australia

  15 czerwca 2017 at 05:25

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 4. recycle lithium ion batteries thatcham

  17 czerwca 2017 at 23:13

  As soon as I detected this site I went on reddit to share some of the love with them.

 5. Mirina Collections

  13 lipca 2017 at 07:47

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 6. Snap Milfs

  18 lipca 2017 at 20:40

  Free milf sex at http://snapmilfs.com

 7. There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 8. ChasBiarge

  20 lipca 2017 at 23:30

  Mg Equivalent To Tsp Amoxicillin cialis Propecia Pastiglie

 9. KennHitthype

  21 lipca 2017 at 01:54

  Lopid cialis Propecia Side Effects Lawsuit

 10. Shawnda Laplant

  21 lipca 2017 at 05:12

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 11. KelChalkhic

  23 lipca 2017 at 20:35

  Cialis Ohne Rezept cialis Zithromax For Sore Throat

 12. shoe deals online

  24 lipca 2017 at 17:07

  This is because these kinds of footwear are extremely a lot compatible with different kinds of clothing.|They barely get time to purchase even the fundamental stuffs like high very best shoes for them or their families. Versatility is the important and footwear with Velcro straps rather of lace ups would be better suited.|I often question why it is that people shoes online store at all. It is simply because it sells Vigrx Plus at the formal price. That’s simply because it’s so simple to have out cost comparisons when buying on-line.|You simply wouldn’t have accessibility to that many stores if you were relying on nearby shops. So, exactly where in the world is the very best place to shop for shoes? Of course, topless indicates not sporting a top.|Before purchase low cost shoes, you must require to lookup on running shoes.

 13. This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 14. Cleveland Wooldridge

  26 lipca 2017 at 21:13

  Everyone loves what you guys are usually up too. This type of clever work and exposure! Keep up the very good works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.

 15. shop shoes online

  27 lipca 2017 at 12:32

  The quantity of on-line shoe stores means that you’ll get a a lot broader selection in phrases of costs.|These are also great for these who are neutral runners. Since I have tried the shoes on already, I also know what size will work the very best. To find the correct pair of footwear, you require the right shoe store.|For occasion, women choose strappy footwear for summer time and ankle boots for the winter. You can pull off such dressy high heel sandals with a brief skirt or even a good pair of blue denims.|Once it gets to be a behavior, it will ease out the procedure of figuring out a shoe kind and kind. The reality is standing for long could be called as a time squander, which individuals can’t afford.|For example, skateboards can be discovered on on-line shopping. If any of your answer is yes then you are like thousands of people struggling from the issue of Weight problems. What differentiated a great shoe from an ugly 1?|Such footwear are best for runners whose foot has gentle-pronation or supination. On-line buying on the other hand is fairly quick and fast. But the common dimension chart is not be suitable for operating.|This is particularly true if you are residing in countries with 4 seasons this kind of as Europe or the United States.

 16. icom programming help

  29 lipca 2017 at 10:25

  This is best programming help service in the world

 17. inexpensive womens shoes

  30 lipca 2017 at 17:48

  I am definitely not saying that you ought to sacrifice comfort for a much better price.|Not only have style styles, but also of high high quality for operating. During this xmas period, you will see all kinds of lightning goods at its formal online shop. As we know branded goods are costlier than generic products.|You can even refer to magazines and style blogs to know what kind of footwear are in style. So, what ever ft size you have, you can choose appropriately. Not only have style styles, but also of higher quality for operating.|Don’t neglect to look for a coupon code before you location your order! There are a great deal of factors why you ought to use key phrases in your ads. Aspis Forte is generic edition of Front Line Plus.|Zappos is notoriously recognized for having one of the best customer service in the company. Ask your self why they fit your ft so nicely. If it’s James Dean products you are searching for, you are not going to be disappointed.|The very best location to get the cheapest and authentic Proactol is at its on-line shop. Are you a fashion freak men who is usually searching for fashionable pair of footwear to wear in Dubai?|But prior to you order Phen375 medicines it is essential to know more about the advantages of this item. If you are not certain which color to choose, you can usually go with black. Then, I go on-line and find the very best offer.|Of program, topless indicates not wearing a leading. Bowtrol is among the best selling colon cleanse item to buy. You can purchase Christian Louboutin Pumps, boots, sandals at our online shop.|That’s correct, you can shop on-line for footwear correct in your residing space. Not only have style styles, but also of high quality for running. But is this the only reason why you should be searching to shoes online store?|Remix Casuals is a renowned name in the area of casual emerica footwear. If you determine to shoes online store, then you would have tons of choices. What is it that makes Samuel Windsor footwear so special?|The option of having to pay using PayPal is not available. It may arrive to your discover whilst attempting a shoe that both of your foot is bigger than the other. How can you miss Christian Louboutin on-line shop!|Most males put on D-width footwear while ladies wear B-width footwear. Vimax offers the name of the company the verify ought to be produced payable to. The initial factor you want to do is discover a pair of footwear you like.|And yeah, he has over 100,000 items of Bills memorabilia in his assortment.

 18. I’d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 19. ндк билети онлайн

  2 sierpnia 2017 at 17:12

  You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

 20. percolator coffee pot

  2 sierpnia 2017 at 21:45

  Some truly excellent posts on this internet site, regards for contribution. „We are always in search of the redeeming formula, the crystallizing thought.” by Etty Hillesum.

 21. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 22. casual shoes for women

  8 sierpnia 2017 at 06:15

  The quantity of online shoe stores means that you’ll get a much wider selection in terms of prices.|These are also good for these who are neutral runners. Since I have tried the footwear on already, I also know what dimension will function the best. To discover the correct pair of footwear, you require the right shoe shop.|For occasion, women select strappy footwear for summer and ankle boots for the winter. You can pull off this kind of dressy higher heel sandals with a brief skirt or even a nice pair of blue denims.|Once it becomes a behavior, it will ease out the procedure of figuring out a shoe kind and kind. The reality is standing for lengthy could be known as as a time waste, which individuals cannot afford.|For example, skateboards can be discovered on on-line buying. If any of your answer is yes then you are like thousands of people suffering from the issue of Obesity. What differentiated a great shoe from an unsightly 1?|This kind of shoes are best for runners whose foot has gentle-pronation or supination. On-line shopping on the other hand is fairly quick and quick. But the common dimension chart is not be suitable for operating.|This is especially true if you are living in nations with 4 seasons such as Europe or the United States.

 23. почивки и екскурзии

  9 sierpnia 2017 at 03:03

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 24. article

  10 sierpnia 2017 at 03:45

  I simply want to say I am all new to blogs and seriously savored your blog. Probably I’m going to bookmark your site . You actually come with outstanding articles. Regards for sharing your blog.

 25. visit site

  10 sierpnia 2017 at 16:06

  I simply want to tell you that I am new to weblog and really enjoyed your web blog. More than likely I’m likely to bookmark your blog post . You really come with incredible stories. Appreciate it for revealing your web-site.

 26. computer disposal sites

  14 sierpnia 2017 at 01:39

  Only wanna remark on few general things, The website style is perfect, the subject matter is really good : D.

 27. old computer equipment recycling

  14 sierpnia 2017 at 01:41

  I just couldn’t depart your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information an individual supply on your visitors? Is gonna be again regularly to investigate cross-check new posts.

 28. recycle my electronics

  14 sierpnia 2017 at 01:42

  I conceive you have remarked some very interesting points , regards for the post.

 29. electronic recycling

  14 sierpnia 2017 at 01:42

  Thanks for sharing superb informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you’ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What a perfect web site.

 30. it disposal

  14 sierpnia 2017 at 01:47

  As soon as I observed this site I went on reddit to share some of the love with them.

 31. dispose of old computer equipment

  14 sierpnia 2017 at 01:47

  Absolutely indited articles , thanks for entropy.

 32. North Hollywood Cannabis

  20 sierpnia 2017 at 12:26

  Geez, that is unbelievable. amazing write up and thought|Thanks for expressing your own article I�d constantly stick to|Thank you almost all for the details. I truly appreciate this posts. Any team would be lucky to have you on it. Extremely helpful website.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra