Historia

Powstanie Styczniowe. PROGRAM OBCHODÓW z okazji 151. rocznicy

Prezentujemy program obchodów 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w całym kraju. Od kilku lat świętowanie rocznicy zrywu niepodległościowego Polaków przeciw Rosji, staje się coraz bardziej popularne, a pamięć o styczniowych powstańcach pielęgnowana w postaci uroczystych obchodów, rekonstrukcji historycznych czy naukowych konferencji. SPRAWDŹ CO DZIEJE SIĘ W TWOIM MIEŚCIE!

 

24-26.01.2014 – Centralne Obchody 151. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego
 
Federacja Kapituła Równość – Wolność – Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania Styczniowego 1863 r. zaprasza na Centralne Obchody 151 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego, które odbędą sięw dniach 24-26 stycznia 2014 w Szydłowcu, Bodzentynie, Suchedniowie i Wąchocku.

Centralnym miejscem uroczystości, gdzie nastąpi podsumowanie obchodów, będzie Wąchock. Na niedzielę 26 stycznia zaplanowano tam zwiedzanie Muzeum Walk Narodowo-wyzwoleńczych w opactwie cystersów. Około godz. 11.00 rozpoczną się uroczystości w dworku przy ulicy Langiewicza – złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i przemarsz przed pomnik Langiewicza. O godz. 11.45 rozpocznie się uroczysta msza św. Na godz. 13.00 zaplanowano Akademię w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

Organizator: Związek Strzelecki „Strzelec”, UMiG Szydłowiec, Wąchock, Bodzentyn i Suchedniów

Informacje: www.zsstrzelec.com.pl

 

BUSKO ZDRÓJ

19 stycznia 2014 r.

Uroczystości zainauguruje wieczorna msza święta, o godz. 18, w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Po nabożeństwie nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej uczestników powstania styczniowego z Buska i okolic.

O oprawę rocznicowych obchodów zadba buska Grupa Rekonstrukcji Historycznej – Pułk Żuawów Śmierci, pod komendą Roberta Osińskiego. Uczestnicy niedzielnych uroczystości przejdą następnie na cmentarz parafialny przy ulicy Langiewicza. Będzie modlitwa przy mogile powstańców z 1863 roku, potem salwa honorowa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy pamięci.

 

GDAŃSK

19 stycznia 2014 r.

godz. 16:30 – Msza św. w intencji Bohaterów Powstania Styczniowego w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, ul. Marii Curie-Skłodowskiej

Organizator: Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II

 

GRAJEWO

23 stycznia 2014 r. o godz. 12:00 przy Pomniku Niepodległości odbędzie się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów.

 

KIELCE

19 stycznia 2014 r.

Marsz Pamięci na Karczówkę szlakiem Powstańców

godz. 9.30 – wymarsz sprzed bramy Kieleckiej Fabryki Pomp Białogon (organizator: Spółka Leśna Wspólnoty Gruntowej „Białogon” oraz Młodzież z Białogonu i klub PTTK „Przygoda”)
godz. 9.30 – wymarsz ze skrzyżowania ulic Piekoszowskiej i Białogońskiej (organizator: Wspólnota Leśno-Gruntowa byłej wsi Czarnów)
Uroczystości w Klasztorze na Karczówce

godz. 12.00 – uroczysta Msza Święta (kościół św. Karola Boromeusza na Karczówce)
godz. 13.00 – Apel Pamięci, Salwa Honorowa, złożenie wieńców przy pomniku (Pomnik – Krzyż Powstańczy na wzgórzu Karczówka)
 
Na uroczystości zapraszają: Księża Pallotyni z Karczówki, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach i Stowarzyszenie Ochrony Tradycji Genius Loci „Karczówka”

 

KRAKÓW

Organizatorzy społecznych obchodów 151. rocznicy Powstania Styczniowego zapraszają na uroczystości rozpoczęcia Powstania Styczniowego w dniu 22 stycznia 2014 r. o godz.16.00 na Cmentarzu Rakowickim.

Organizatorzy obchodów: Przymierze Naród Wolność Suwerenność, Solidarni 2010

 

ŁOWICZ

22 stycznia br. minie 151. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji Klub Gazety Polskiej w Łowiczu zaprasza mieszkańców do wspólnego uczczenia tego szczególnego dnia podczas apelu. Odbędzie się on 22 stycznia o godz. 18:30 przed pomnikiem Powstańców 1863 r. na Nowym Rynku.

Organizatorzy proszą uczestników Apelu o przyniesienie ze sobą zniczy. Zostaną one ułożone przed pomnikiem, na znak naszej pamięci.

 

MIŃSK MAZOWIECKI

Uroczystości 151. rocznicy powstania styczniowego odbędą się 22 stycznia 2014 r. w Zespole Szkół Miejskich Nr 2. Poprzedzi je msza święta o godz. 12.00 w kościele pw. NNMP w Mińsku Mazowieckim.

 

NOWY DWÓR MAZOWIECKI

19 stycznia 2014 r.

Rozpoczęcie uroczystości o godz. 12 przy „Kapliczce Straceń” w Koronie Utrackiej (przy ul. Obwodowej, w pobliżu osiedla „Ogrody Napoleońskie”). Jej organizatorami są Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampinos oraz Muzeum PRL w Nowym Dworze Maz.

W programie znalazły się diorama historyczna, wystawa poświęcona bohaterom powstania i pokaz uzbrojenia z 1863 roku. Ponadto, zaplanowano też otwarcie Szlaku Powstańców Styczniowych. Nie zabraknie również złożenia kwiatów przy kapliczce i salwy honorowej. Na wszystkich gości czekać będzie darmowa gorąca grochówka.

 

OJCÓW

25 stycznia 2014 r.

godz. 10.00 – Uroczysta Msza św. w intencji poległych za Ojczyznę w Kaplicy „Na Wodzie” w Ojcowie (przejście z pocztami sztandarowymi z kaplicy pod muzeum OPN)

godz. 11.15 – Spotkanie przy budynku „Pod Łokietkiem” przed tablicą upamiętniającą wybuch powstania styczniowego, złożenie wiązanek i zapalenie zniczy

godz. 11.20 – Spotkanie w sali kominkowej w Ośrodku Edukacyjno-Dydaktycznym OPN (Hotel pod Kazimierzem)

– Występ chóru HASŁO z Krakowa
– Występ zespołu BOROWIANKI z Jaworzna
– Prelekcja Pani dr Elżbiety Woźniak pt. „Marsz Żuawi na bój krwawy – rzecz o krakowianach w powstaniu styczniowym”

godz. 13.30 – Ognisko powstańcze, przy sprzyjającej pogodzie spacer po Ojcowie (indywidualnie)

 

PŁOCK

22 stycznia 2014 r.

godz.10.00 – grób powstańców styczniowych, cm. Garnizonowy,ul. Norbertańska
godz.11.00 – mogiły powstańców styczniowych :
– sanitariuszki Aleksandry Krzyżanowskiej  –  cmentarz przy ul. Kobylińskiego,
– Waleriana Jędrzejewskiego i innych – cmentarz przy ul. Kobylińskiego,
godz.16.00 – Krzyż Bohaterów Powstania Styczniowego, al. Piłsudskiego

8 lutego 2014 r. – XXXI Rajd ZIMA „Szlakami Powstania Styczniowego”

 

RADOM

22 stycznia 2014

godz. 18.30 – Msza św. w kościele oo. bernardynów

Po Mszy Św. nastąpi przemarsz uczestników uroczystości pod Mauzoleum płk. D. Czachowskiego i Krzyż Powstańczych Straceń (ul. Warszawska).

Zapraszają organizatorzy: UM w Radomiu, II LO im. M. Konopnickiej w Radomiu, Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu.

https://pl-pl.facebook.com/events/187381664795966/

 

SKIERNIEWICE

22 stycznia 2014

Obchody rozpoczną się już o godz. 11:00 przed siedzibą Szpitala, uroczystym złożeniem kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym męczeńską śmierć powstańców. Następnie uroczystości  przeniosą się na cmentarz św. Józefa, gdzie władze miasta w towarzystwie służb miejskich zapalą znicze na grobach powstańców. Uroczystość poprowadzi Prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic Andrzej Charzewski.

 

WARKA

22 stycznia 2014 r.

Pierwsza część uroczystości odbędzie się w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa przy ul. Farnej w Warce. O godz. 16:50 odczytany zostanie rys historyczny przypominający zryw Polaków z 1863 roku, o 17:00 rozpocznie się uroczysta, z udziałem Pocztów Sztandarowych, Msza Św. w intencji Ojczyzny i jej obrońców. Po Mszy, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi zaprezentują krótki program słowno-muzyczny. Następnie uczestnicy uroczystości udadzą się pod Kopiec Powstańców Styczniowych przy ul. Nowy Zjazd, gdzie rozstrzelany został m.in. dowódca oddziału partyzanckiego działającego w okolicach Warki – płk Władysław Kononowicz i tam złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Na zakończenie, na wszystkich czekać będzie wojskowy poczęstunek na terenie Miejskiej Strzelnicy.

 

WARSZAWA

22 stycznia 2014 r. – Społeczne uroczystości w 151. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Katedra Polowa Wojska Polskiego

godz. 18.00 – Msza Święta w intencji Powstańców Styczniowych.
godz. 19.15 – Przemarsz ulicami Długą i Freta pod Krzyż Traugutta.

Krzyż Pamięci Romualda Traugutta na stokach Cytadeli.

godz. 19.30 – Wystawienie posterunku honorowego Wojska Polskiego pod Krzyżem Traugutta.
godz. 19.45 – Rozpoczęcie uroczystości – Hymn Narodowy.
godz. 19.50 – Pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej.
godz. 20.00 – Modlitwa w intencji Powstańców Styczniowych i Ojczyzny.
godz. 20.15 – Apel Poległych i salwa honorowa.
godz. 20.30 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
godz. 20.45 – Poczęstunek grochówką żołnierską.
godz. 21.00 – Zakończenie uroczystości.

Zapraszają: Komitet Katyński, Krąg Pamięci Narodowej i Społeczny Komitet Obchodów 150 Rocznicy Powstania Styczniowego.

***

25 stycznia 2014 r. – Muzeum Niepodległości w Warszawie

godz. 10.00 – Obchody 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego: wykład Jerzego Wągrodzkiego „Rzecz o Powstaniu”, prezentacja albumu Powstanie Styczniowe wydanego przez Muzeum Niepodległości, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów SPAM (Pałac)

godz. 13.00 – Uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie wieńców pod Krzyżem gen. Romualda Traugutta przy forcie Legionów Cytadeli Warszawskiej

 

WŁOCŁAWEK

25 stycznia 2014 r. – XXI Rajd Powstania Styczniowego

Rajd odbędzie się w sobotę, 25 stycznia 2014 r. Zbiórka uczestników o godzinie 9.30 przy pomniku na Falbance. Zakończenie Rajdu przewidywane jest około godz. 12.00 na Starym Rynku.

 

WOŁOMIN

26 stycznia 2014 r.

O godz. 13.00 Msza św. w Kościele pw. Św. Józefa Robotnika przy ul. Piłsudskiego, po mszy przejście do miejsca upamiętniającego Bohaterów Powstania Styczniowego i złożenie wieńców

 

WROCŁAW

22 stycznia 2014 r.

Związek Piłsudczyków Oddział Wrocław organizuje uroczystości 151. rocznicy Powstania Styczniowego.

Program uroczystości:

– godz. 12.00 Msza św. w Kościele Garnizonowym, w asyście Kompanii Honorowej WP i Reprezentacyjnej Orkiestry Wojsk Lądowych.
– po Mszy Św. przejście uczestników do gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie znajduje się tablica poświęcona 12 studentom, którzy wzięli udział w powstaniu.
– przy tablicy Apel Poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy

 

ZGIERZ

22 stycznia 2014 r.

W 151. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, 22 stycznia 2014 r. o godz. 12.00 na Starym Cmentarzu przy ul. Ks. Piotra Skargi w Zgierzu, Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek wraz z mieszkańcami złoży kwiaty i zapali znicze na mogiłach Weteranów Powstania Styczniowego: Józefa Popiołkiewicza, Rafała Rajskiego, Teofila i Marii z Hollendrów Pietrusińskich, Włodzimiery z Jodłowskich Krąkowskiej i Jana Erazma Podmieskiego.

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Jeśli koniecznie chcesz skopiować materiał do swojego serwisu skontaktuj się z redakcją.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

161 komentarzy

161 Komentarzy

 1. Corene Bergesen

  27 maja 2017 at 04:37

  You can definitely see your enthusiasm within the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

 2. evtini poleti

  12 czerwca 2017 at 16:14

  Would you be interested in exchanging links?

 3. jordans australia

  15 czerwca 2017 at 05:25

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 4. icom programming help

  29 lipca 2017 at 10:25

  This is best programming help service in the world

 5. почивки и екскурзии

  9 sierpnia 2017 at 03:03

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 6. Jesse Grillo

  24 sierpnia 2017 at 01:23

  I actually felt my brain growing when I read your blog. You are more fun than bubble wrap.

 7. Effingham Dispensary

  24 sierpnia 2017 at 10:21

  Your articles really makes me think. Neat write up. I have added your article to my Pinterest bookmarks I like your write ups but… I am a terrible reader. Do you have you tube videos on the subject?

 8. ChasBiarge

  24 sierpnia 2017 at 22:10

  Viagra Cialis Danger [url=http://femalecial.com]cialis[/url] What Is Priligy

 9. Jesse Grillo

  25 sierpnia 2017 at 00:02

  great job on this article! Your writing style reminds me of my uncle back in Texas. You have a number of nice points there. Do you have you tube videos on the subject? That is a smart way of thinking about it.

 10. KelChalkhic

  25 sierpnia 2017 at 11:17

  Canada Pharmacy [url=http://buytadalaf.com]cheap cialis[/url] What Is Viagra Jelly

 11. massroots doctor

  26 sierpnia 2017 at 09:14

  Incredible! Blog professionals would agree with you. Your points are well formed. Your blog has a certian aura about it.

 12. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 14:41

  it is like you wrote the book on it or something. Some nice points there. Ever make it out to West Virginia? Old school Reddit experts would agree.

 13. new business speaker

  30 sierpnia 2017 at 23:25

  When I browsed your blog I could feel myself getting smarter. Thank you! I am shocked at how fast your post loaded on my cell phone.

 14. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 22:43

  Interesting write up. You are more fun than bubble wrap.

 15. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 06:37

  I shared your post on my Instagram. I bet you sweat glitter. I enjoyed reading what you had to say.

 16. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 03:31

  Interesting blog. I enjoyed reading what you had to say. I will follow your social channels. Seasoned Reddit experts would love your blog.

 17. Kennethzew

  2 września 2017 at 11:07

  [url=http://buycialisonline.us.org/]buy cialis online[/url]

 18. very nice post, i certainly love this website, keep on it

 19. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 07:16

  Will you write more about this? How could any of this be better stated? It could not. I found this on Facebook I will bookmark this. Facebook professionals would love this.

 20. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 14:13

  I saw your blog on my Google feed. Wow, that is a really awesome way of thinking about it!

 21. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 22:51

  You a member of LinkedIn? Do you have you tube videos on the topic? I would like to say good blog!

  • Seated App

   15 grudnia 2017 at 18:19

   I’m naming my first born after you. You have a great sense of humor.

 22. technology adviser

  5 września 2017 at 23:01

  I am continually browsing online for tips that can help me. You have a great sense of humor.

 23. JohnOrawn

  7 września 2017 at 09:42

  [url=https://loansforbadcredit.us.com/]speedycash[/url]

 24. door mechanism

  8 września 2017 at 00:08

  A fascinating discussion is definitely worth comment.
  I do believe that you should publish more about this subject matter, it might not be a taboo subject but generally
  people do not speak about such subjects. To the next!
  Many thanks!!

 25. CEO adviser

  8 września 2017 at 03:35

  It is really shocking you do not have a larger following. Really Cool!

  • South Bay SEO

   15 grudnia 2017 at 20:26

   Your writing style reminds me of my professor. Your blog is absolutely on point!

 26. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 11:06

  Our community is better because you are in it. I have been surfing on-line more than 3 hours today. If your articles are always this helpful, I will be back. I feel like people should send you cash for this amazing content.

 27. real estate

  10 września 2017 at 08:29

  Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
  very good blog!

 28. pt.wikipedia.org

  10 września 2017 at 10:36

  You could definitely see your skills within the
  work you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who
  aren’t afraid to say how they believe. At all
  times follow your heart.

 29. Louella

  11 września 2017 at 03:56

  Peculiar article, exactly what I wanted to find.

 30. potential real estate

  12 września 2017 at 10:45

  Keep this going please, great job!

 31. start up companies

  12 września 2017 at 18:34

  Hello there! Do you know if they make any
  plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any tips?

 32. potential real

  12 września 2017 at 20:15

  Spot on with this write-up, I truly feel this site needs much more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the info!

 33. escape room mesquite

  14 września 2017 at 01:21

  Hello, I think your website could be having web browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, excellent website!

 34. www.griffithzone.com

  14 września 2017 at 06:34

  I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this website.
  I really hope to view the same high-grade blog posts by you later on as well.

  In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own site
  now 😉

 35. how to apply pr

  14 września 2017 at 22:23

  I like this post! Thanks.

 36. adare golf course

  15 września 2017 at 19:39

  you are in point of fact a excellent webmaster.
  The site loading velocity is amazing. It seems that you’re doing
  any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece.
  you’ve done a excellent job on this matter!

 37. Larzews

  16 września 2017 at 01:10

  Lasix Without Prescriptions [url=http://cialtobuy.com ]viagra cialis[/url] Cialis Diario Prospecto
  Is Amoxicillin Good Buying Macrobid 100mg
  Derniere Lit Plus Longtemps cialis When To Take Allopurinol

 38. Edward Horal

  16 września 2017 at 17:42

  Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say wonderful blog!

 39. singapore pr application

  16 września 2017 at 19:39

  Great post!

 40. Suzanne

  16 września 2017 at 22:18

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for achieve business

 41. travel guide

  17 września 2017 at 06:34

  Hi there, I enjoy reading through your article. I wanted to write a little comment to support you.

 42. http://yogatute.com

  17 września 2017 at 16:21

  Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established
  blog. Is it very hard to set up your own blog?

  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.

  I’m thinking about creating my own but I’m not sure
  where to begin. Do you have any tips or suggestions?
  Many thanks

 43. recycling for electronics

  17 września 2017 at 17:48

  I really like your writing style, excellent info, thanks for putting up :D. „Every moment of one’s existence one is growing into more or retreating into less.” by Norman Mailer.

 44. apply pr

  17 września 2017 at 21:15

  I like this post! Thanks.

 45. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 września 2017 at 04:58

  Hi, just wanted to say, I liked this post. It was practical.
  Keep on posting!

 46. Kattie

  18 września 2017 at 07:24

  hello!,I really like your writing very much! share we keep in touch extra about your article on AOL?
  I require a specialist in this house to solve my problem.
  May be that’s you! Looking ahead to look you.

 47. how to apply pr in singapore

  18 września 2017 at 21:22

  I like this post! Thanks.

 48. apply pr

  19 września 2017 at 21:46

  I like this post! Thanks.

 49. escape room dallas

  20 września 2017 at 07:27

  This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Appreciate it!

 50. 211.110.229.114

  20 września 2017 at 11:41

  Hello, I would like to subscribe for this weblog to obtain hottest updates, so where can i do it please help out.

 51. What’s up to all, the contents existing at this
  website are actually remarkable for people experience, well, keep up the
  nice work fellows.

 52. inthestalls.com

  21 września 2017 at 00:38

  This is a topic which is near to my heart…

  Thank you! Where are your contact details though?

 53. travel meetup groups

  21 września 2017 at 04:12

  Hi there to all, the contents present at this web site are actually amazing for people experience,
  well, keep up the good work fellows.

 54. oldest golf course

  22 września 2017 at 04:12

  Very good website you have here but I was wanting to know if you knew of any forums
  that cover the same topics discussed here? I’d really like to be a part of
  online community where I can get advice from other experienced people
  that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Thanks a lot!

 55. Ervin

  24 września 2017 at 03:14

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way,
  how can we communicate?

 56. www.224631.com

  24 września 2017 at 07:54

  I savor, cause I found exactly what I used to be
  taking a look for. You have ended my 4 day lengthy hunt!
  God Bless you man. Have a nice day. Bye

  • Hermosa Beach

   15 grudnia 2017 at 14:40

   I simply must tell you that I love your articles blog. I am shocked at how fast your write up loaded on my cell phone. I am hoping you write once more very soon! Spot on with this write up. WordPress pros would agree with you.

 57. turquoise hair fascinator

  25 września 2017 at 10:57

  wonderful issues altogether, you just won a new reader. What might you recommend about your put up that you simply made a few days ago? Any positive?

 58. sofia varna samolet

  26 września 2017 at 00:09

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 59. best butt

  26 września 2017 at 00:15

  An intriguing discussion is worth comment. I do believe that you should write more on this
  topic, it may not be a taboo subject but usually folks
  don’t discuss such topics. To the next! Cheers!!

 60. Larzews

  26 września 2017 at 06:36

  Rhiner Inc. Inda Comprar Cialis En Linea Cialis 5 Mg Tabletten [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Cialis Nei Giovani Buy Doxycycline Online With Mastercard

 61. escape room southlake

  26 września 2017 at 07:19

  Great article! We are linking to this particularly great content on our website. Keep up the good writing.

 62. holiday travel

  26 września 2017 at 16:40

  Thanks very interesting blog!

 63. singapore pr application

  26 września 2017 at 19:50

  Great post there! Keep it up!

 64. www.vrvron.com

  26 września 2017 at 23:50

  I constantly emailed this web site post page to all my contacts, as if like to read it afterward my contacts will too.

 65. http://crayfish-th.com/

  27 września 2017 at 00:21

  I’ve learn a few just right stuff here. Certainly worth
  bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you place to make such a magnificent
  informative site.

 66. Hyman

  27 września 2017 at 06:14

  Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 67. tenforwardlounge.net

  27 września 2017 at 13:20

  Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this article i thought i could also create
  comment due to this brilliant piece of writing.

 68. This really answered my problem, thank you!

 69. auresdz.net

  28 września 2017 at 18:35

  You should take part in a contest for one of the finest sites
  on the web. I’m going to recommend this website!

 70. http://wme.lzu.edu.cn/

  30 września 2017 at 12:45

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit,
  but instead of that, this is wonderful blog. An excellent read.
  I will definitely be back.

 71. Lelio Vieira Carneiro Junior

  1 października 2017 at 07:08

  Very descriptive post, I loved that bit. Will there be a part
  2?

 72. soccer jersey

  3 października 2017 at 16:30

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Many thanks

 73. ordinary travel

  4 października 2017 at 04:05

  What’s up, this weekend is good designed for me, because
  this occasion i am reading this great informative article here at my house.

 74. soccer jersey

  4 października 2017 at 07:43

  Great article. I am experiencing a few of these issues as well..

 75. brazil butt lift

  4 października 2017 at 20:54

  In fact when someone doesn’t know afterward its up to other people
  that they will help, so here it takes place.

 76. The bungalow la discount

  5 października 2017 at 05:51

  Keep doing what you are doing! I discovered your website by luck I like your style. it is like you wrote the book on it or something.

 77. coffee break olathe

  5 października 2017 at 07:37

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 78. dating sites frequently

  5 października 2017 at 19:33

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while
  you amend your website, how can i subscribe for a blog web site?

  The account helped me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast
  provided bright clear idea

 79. Selma

  6 października 2017 at 20:50

  Everything is very open with a clear clarification of the challenges.
  It was definitely informative. Your website is very helpful.
  Many thanks for sharing!

 80. клуб провокатор

  9 października 2017 at 21:35

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 81. http://baskentsanaltur.com

  10 października 2017 at 14:03

  Thank you for the auspicious writeup. It in truth used to be a leisure account it.
  Glance complicated to more delivered agreeable from you!

  However, how could we communicate?

 82. heart rhythms

  10 października 2017 at 18:35

  Good info. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon).
  I’ve bookmarked it for later!

 83. Wendi

  11 października 2017 at 08:25

  Hi Dear, are you really visiting this site daily, if so after that you
  will without doubt take pleasant experience.

 84. dating sites frequently

  11 października 2017 at 14:55

  Greetings, I think your site might be having browser compatibility issues.
  Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Other than that, wonderful website!

 85. irregular heart rhythms

  11 października 2017 at 19:22

  Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!

 86. confer heart protection

  11 października 2017 at 22:36

  Good article. I will be facing many of these issues as well..

 87. laptop recycling

  13 października 2017 at 05:28

  You can certainly see your enthusiasm in the paintings you write. The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. Always follow your heart. „Until you’ve lost your reputation, you never realize what a burden it was.” by Margaret Mitchell.

 88. asbestos removal

  13 października 2017 at 12:27

  Hi there, this weekend is good in favor of me, as
  this point in time i am reading this fantastic informative piece of writing here at my house.

 89. Loralee Prout

  15 października 2017 at 18:29

  There is evidently a bundle to realize about this. I think you made some nice points in features also.

 90. Bola Online Terpercaya

  16 października 2017 at 04:09

  I liked the article, Ill be back to read more of your blog later =)

  • hermosa beach

   15 grudnia 2017 at 12:39

   Some nice points there. I enjoyed reading this. Any additional suggestions or hints?

 91. buy ladies boots online

  16 października 2017 at 23:21

  Actually, some of the very best ipad games on-line are an evolution of the other current applications in the internet.

 92. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  17 października 2017 at 22:37

  Hi to every one, the contents present at this web page are really awesome for people experience, well, keep
  up the nice work fellows.

 93. Seated App

  19 października 2017 at 03:23

  Your post is really useful. Hey, that is a clever way of thinking about it.

 94. tercio borlenghi junior

  19 października 2017 at 08:36

  Appreciation to my father who shared with me about this
  web site, this weblog is genuinely remarkable.

  • Hermosa Beach

   15 grudnia 2017 at 07:49

   I would like to say excellent blog! Wow, that is a really amazing way of thinking about it! I have been looking everywhere for this!

 95. Umanizzare

  20 października 2017 at 02:22

  Spot on with this write-up, I absolutely believe that this amazing site needs
  much more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice!

 96. Grupo Serval presidios

  20 października 2017 at 03:11

  That is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Short but very precise info… Thank you for sharing this one.
  A must read post!

 97. przejdĹş tu

  20 października 2017 at 14:51

  You have noted very interesting points ! ps nice internet site . « He that will not sail till all dangers are over must never put to sea. » by Thomas Fuller.

 98. Lélio Vieira Carneiro Junior

  21 października 2017 at 01:49

  If you want to obtain a great deal from this post then you
  have to apply these methods to your won website.

 99. skocz

  21 października 2017 at 17:33

  You have more useful info than the British had colonies pre-WWII.

 100. Lelio Vieira Carneiro

  22 października 2017 at 09:07

  Why people still use to read news papers when in this technological globe
  the whole thing is accessible on net?

 101. przejdĹş tu

  22 października 2017 at 15:56

  Your articles are for when it absolutely, positively, needs to be understood overnight.

 102. Johnnie Bagnaschi

  22 października 2017 at 17:20

  fantastic issues altogether, you simply received a new reader. What might you recommend in regards to your post that you just made a few days ago? Any sure?

 103. Umanizzare presídios

  23 października 2017 at 01:06

  Very good post! We will be linking to this
  great content on our website. Keep up the good writing.

 104. Lélio Vieira Carneiro Junior

  23 października 2017 at 01:52

  I am truly happy to glance at this blog posts which carries lots
  of useful information, thanks for providing such data.

 105. J Sheldon Owen

  23 października 2017 at 04:10

  Top Tumblr professionals would really love your article. I truly think this blog needs much more consideration. I will probably be again to read much more, thanks for that info.

  • apps for nightlife

   15 grudnia 2017 at 20:04

   This is so helpful! I am going to follow you on Reddit. I will just say good! Thank you for writing this great article. You could survive a Zombie apocalypse.

 106. Yung Bungy

  23 października 2017 at 22:10

  wikiHow Contributor

 107. Egli Diana Pinto

  24 października 2017 at 17:22

  This site was… how do I say it? Relevant!! Finally I have
  found something which helped me. Many thanks!

 108. Grupo Coral fraude

  24 października 2017 at 20:47

  Howdy! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when viewing from my
  iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be
  able to fix this problem. If you have any suggestions, please share.
  Thank you!

 109. Dadado Veig

  26 października 2017 at 08:44

  I visited many web sites except the audio feature for audio songs current at this web site is really
  excellent.

 110. José Wilame Araújo Rodrigues

  26 października 2017 at 14:53

  Great post! We are linking to this great article on our website.
  Keep up the good writing.

 111. Newark Muncheez

  27 października 2017 at 15:03

  I was doing crossfit on Friday when I discovered your site. It is rare to see a nice page like this one these days.

 112. Dadado Veig

  27 października 2017 at 17:06

  Hi there Dear, are you genuinely visiting this web site daily, if so
  afterward you will absolutely get good experience.

 113. Lelio Vieira Carneiro Junior

  27 października 2017 at 17:12

  I was able to find good info from your content.

 114. Carlos Eduardo Veiga

  29 października 2017 at 00:43

  It’s wonderful that you are getting thoughts from this
  paragraph as well as from our discussion made at this
  place.

 115. phones reduces

  29 października 2017 at 11:37

  You’re so interesting! I do not believe I have read a single
  thing like that before. So wonderful to find someone with a few genuine thoughts
  on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up.

  This web site is something that is required on the internet,
  someone with a little originality!

 116. domain name

  29 października 2017 at 19:34

  When someone writes an article he/she keeps the image of a user in his/her brain that how a user can be aware
  of it. So that’s why this piece of writing is amazing. Thanks!

 117. Larzews

  31 października 2017 at 09:28

  No Prescription Needed Metronidazole Levitra Blutdruck [url=http://cheapvia100mg.com]buy viagra[/url] Buy Levothyroxine 75 Mg

 118. Pinkie

  31 października 2017 at 13:21

  thx for the info

 119. Dadado Veig

  31 października 2017 at 23:19

  Yes! Finally someone writes about hello.

 120. Sally

  1 listopada 2017 at 04:33

  thx for the info

 121. using home security cameras

  1 listopada 2017 at 07:31

  Thanks for the good writeup. It if truth be told was once a
  enjoyment account it. Look complex to more added agreeable from you!
  However, how could we keep in touch?

 122. situs agen win

  1 listopada 2017 at 08:56

  Whats up! I just wish to give a huge thumbs up for the great info you have got right here on this post. I can be coming back to your blog for more soon.

 123. quality security

  1 listopada 2017 at 18:46

  I every time spent my half an hour to read this blog’s content
  everyday along with a mug of coffee.

 124. Laurice

  2 listopada 2017 at 01:56

  Thanks for the info

 125. Grupo Coral fraude

  2 listopada 2017 at 04:39

  My brother suggested I would possibly like this web site.
  He was once entirely right. This submit truly made my day.
  You cann’t believe just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 126. Grupo Serval presídios

  2 listopada 2017 at 10:06

  Ahaa, its nice dialogue regarding this paragraph at this place at this website, I have read all
  that, so now me also commenting at this place.

 127. buying security

  3 listopada 2017 at 15:49

  I am genuinely pleased to read this web site posts which includes tons of helpful information,
  thanks for providing such data.

  • app night

   15 grudnia 2017 at 10:29

   My good friend enjoys your website. My aunt would like to be a teacher in this field. Whoah!

 128. Lacresha

  5 listopada 2017 at 01:45

  Thanks for the info

 129. Hilton Hegan

  6 listopada 2017 at 02:13

  Hey! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Many thanks!

 130. humor und satire

  8 listopada 2017 at 11:10

  You are my savior. Now I feel stupid.

 131. 9 Bet

  10 listopada 2017 at 07:01

  So informative things are provided here,I really happy to read this post,I was just imagine

 132. tercio borlenghi junior

  11 listopada 2017 at 18:20

  It’s an awesome article for all the internet people; they will take advantage from it I am sure.

  • Yplan

   15 grudnia 2017 at 23:26

   I used to be really into this field back when I lived in South Dakota. I really love your writing style and how well you express your thoughts. I wished you lived closer to me so we could be friends. I enjoyed reading what you had to say.

 133. Medical Marijuana

  12 listopada 2017 at 11:47

  Thanks for sharing this interesting website with us. Such a deep answer! I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. I actually felt my brain growing when I browsed your post.

 134. funny political sayings

  13 listopada 2017 at 10:36

  I hope you are making cash off this website. Thanks for the advice!

 135. home security systems diy wired

  14 listopada 2017 at 09:24

  Are you thinking of concerned about your loved ones?

 136. It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 137. Edna Dohman

  28 listopada 2017 at 22:29

  I shared your write up on Instagram. I love your write ups but… I am a terrible reader. Do you have videos on the topic? Your post really maked me think.

 138. Hi, this weekend is pleasant in favor of me, since this time i am reading this
  wonderful educational article here at my home.

 139. Redondo Beach SEO

  5 grudnia 2017 at 06:44

  Thanks for posting this cool blog. You have a good head on your shoulders. I am continually browsing online for tips that can help me.

 140. Franchise Lead Generation

  7 grudnia 2017 at 02:31

  I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A number of my blog visitors have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any advice to help fix this issue?

 141. Laurel hardware

  9 grudnia 2017 at 20:50

  it is like you wrote the book on it or something. Fantastic website! To think, I was confused a minute ago.

 142. judi bola online

  13 grudnia 2017 at 10:21

  Apple at the moment consists of Rhapsody as an application, which is a superior start, but it is at present hampered by the incapacity towards store domestically on your iPod, and contains a dismal 64kbps little bit rate. If this changes, then it will considerably negate this ease for the Zune, however the 10 audio for every thirty day period will even now be a significant additionally in Zune Pass’ favor.

 143. agen bola online

  13 grudnia 2017 at 18:51

  The contemporary Zune browser is surprisingly optimistic, still not as Wonderful as the iPod’s. It operates perfectly, however just isn’t as fast as Safari, and incorporates a clunkier interface. If your self often application upon employing the world-wide-web browser which is not an issue, still if you might be planning towards go through the web alot in opposition to your PMP then the iPod’s much larger show and improved browser could be necessary.

 144. wizz air flights from manchester

  14 grudnia 2017 at 00:54

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 145. agen bola indonesia

  14 grudnia 2017 at 04:22

  Zune and iPod: Optimum humans compare the Zune towards the Contact, nevertheless just after observing how slim and surprisingly small and mild it is, I take it in the direction of be a pretty special hybrid that brings together attributes of both of those the Touch and the Nano. It is amazingly colourful and attractive OLED display screen is somewhat lesser than the contact screen, but the participant itself feels fairly a bit smaller sized and lighter. It weighs in excess of 2/3 as significantly, and is drastically more compact inside of width and height, When becoming precisely a hair thicker.

 146. taruhan bola

  14 grudnia 2017 at 13:37

  I am going to equipment this analyze toward 2 patterns of us residents: present Zune property owners who are contemplating an improve, and All those seeking to come to a decision in between a Zune and an iPod. (There are other players importance thinking of out there, which includes the Sony Walkman X, still I assume this offers your self sufficient information and facts in the direction of produce an aware determination of the Zune vs players other than the iPod line as very well.)

 147. Mesa costa mesa

  15 grudnia 2017 at 12:59

  Where did you learn so much about this stuff? I have learned new things through your article. Do you have any video of that?

 148. senior care franchise opportunities

  15 grudnia 2017 at 17:07

  I’m really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any browser compatibility issues? A few of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any solutions to help fix this issue?

 149. Qualified Leads

  15 grudnia 2017 at 19:29

  My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be just what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on many of the subjects you write with regards to here. Again, awesome website!

 150. This really answered my problem, thank you!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra