Kultura

Szykuje się „Klątwa” Bis. Premiera skandalicznego spektaklu w niedzielę w Warszawie

fot. facebook.com

W niedzielę, 12 marca w Teatrze Studio odbędzie się premiera nowej, „uwspółcześnionej” wersji „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego. Tym razem w reżyserii Krzysztofafa Garbaczewskiego.

Na scenie w Warszawie ustawione już zostały krzyże oraz instalacje bardzo podobne do tych, które obecne były na „Klątwie” w Teatrze Powszechnym. Spektakl na pewno będzie kpił z obecnej władzy, gdyż akcja dramatu dziać się będzie w San Escobar (fikcyjna nazwa państwa, którą posługiwał się m.in. Witold Waszczykowski w jednym z wywiadów radiowych, a która stała się celem hejtu, jaki rozlał się na polityków PiS). Możliwe są też aluzje do krzyża i cierpienia Chrystusa oraz Jana Pawła II. Jednak wszystko owiane jest tajemnicą – dziennikarze nawet podczas próby medialnej nie mogli uzyskać odpowiedzi na te pytania. Możliwe zatem, że twórcy spektaklu chcą ten fakt zataić do momentu premiery.

Z oficjalnych materiałów prasowych wynika tylko, że spektakl ma być „nowym wyzwoleniem”:

„Nowy narodowy dramat pt. Najnowsze Wyzwolenie, w skrócie Wyzwolenie, na podstawie arcydzieł mistrzów pióra Stanisława Wyspiańskiego i Stanisława Witkiewicza aka Witkacego, opowiada o życiu mieszkańców San Escobar, a szczególnie o perypetiach mentalnych jednego z nich w wielu osobach obecnego, wybrańca, Florestana Wężymorda aka Konrada.

Spektakl ten realizowany jest przez znakomity zespół aktorów Teatru Studio. To pewne, choć niejednokroć zadajesz sobie to słuszne pytanie, jaki to ma związek z moim życiem, z moją pracą lub czymkolwiek innym, choćby nieokreślonym pierwiastkiem, który łączy nas z ludźmi bliskimi (co to jest, co każe mi wypisywać te wszystkie wiadomości do ciebie, listy, słowa rzucane w wir historii, Ola?). Dlaczego my, obywatele!, mieszkańcy tej z puzzli mapy się nienawidzimy, kiedy powinniśmy jedynie kochać nasze kobiety i naszych mężczyzn, nasze dzieci, bracia i siostry! Pozdrowić sąsiadów, przejechać przez miasto niezatrute smogiem i pyłem, i mgłą znad bagnisk i trzęsawisk marginesu myśli, jak jakaś potworna anomalia odstająca od reszty alabastrowego landszaftu San Escobar (JP2 pisał o patriotyzmie realizującym się wystarczająco w samej miłości do krajobrazu, po cóż coś więcej). Nasze rany są głębokie, ponieważ czujemy głęboko. Ale te namiętności muszą nas kierować ku dobru wspólnemu. Godność pracy musi zostać przywrócona! Godność instytucji i kultury! Sztuki!

Wyspiański, którego ingerencje w architekturę narodowych marzeń uśpionych na Wawelu miały rozmach i kolorystykę, Hans Frank czy różni inni uzurpatorzy nie mieli już tego co on gestu, nie mają, posiądą? czy pragną? Wyspiański słowo sztuka pisał przez wielkie S! Też chciałbym, żeby San Escobar było nową Grecją, z Akropolem, documenta, Exarchią zamiast Żoliborza i drzewkami oliwnymi. To raczej urozmaicanie krajobrazu nas łączy, a dzieli niepotrzebna frustracja i brak edukacji, a zatem brak radości, jaką daje wolność, wszelka wolność. Wyzwolin pragniesz? Po co ci ten mesjanistyczny sadyzm? Na żer? Na żer? Na żer? Myślisz, że dzisiejszego wieczoru harpia czy sęp nie rozszarpie ci wątroby? Ból przemijania jest do złagodzenia, życie może być do wytrzymania, jeżeli odpowiedzialnie realizujesz swoje marzenia, sport, muzyka, turystyka. Ludzie zadowoleni z dobrze wykonanej roboty, to jest widok! Zjednoczeni w rytuale, który natychmiast przynosi ulgę i wolę, by budować i burzyć, burzyć i budować. Znajdź dla siebie sens! No może jak masz alergię na kota, to jest rzeczywiście problem, współczuję, ale może choć jakiś inny zwierz lub rośliny, ej, rośliny są extra! Nie jedz mięsa, wiadomo. Wiem, wiem, jest dużo problemów, ale tym tu poruszanym jest Śmierć i Zmierzch, seks i śmierć, Śmierć, śmierć. A daj spokój, haruję 24h, jestem wypruty, szef w pracy nigdy nie zapytał mnie o zdanie. Przychodzę was wyzwolić? Nie! Ogłosić! Jesteście wolni. Nie wracajmy tam. Patrz przed siebie i nie pisz wiadomości, jak prowadzisz, Ola, proszę”. (cyt. za organizatorami)

Spektakl wpisuje się w co prawda w bardzo szlachetnie przedstawiane i nazywane wydarzenie sakralno-edukacyjne z cyklu Nowe Epifanie, firmowane między innymi przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Zapowiada się jednak kolejny skandal. Organizatorzy zapowiadali początkowo, że przedstawienie odbędzie się w czwartek, jednak w pośpiechu zmieniono termin emisji. Teatr, w którym ma odbyć się spektakl finansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

21 komentarzy

21 Komentarzy

 1. Jan

  8 marca 2017 at 22:31

  trzeba isc tak na wszelki wypadek z wiaderkiem smaru zeby te lyse glace malowac w ramach dobrej zabaay,taki heppening im zrobic,jak sie bawic to wspolnie i na calego,tez tym razem to dzielo z naszych podatkow???

  • klioes vel pislamista

   9 marca 2017 at 21:48

   Trzeba ZMIENIĆ PiS na partię, która nie tylko szczeka, ale i gryzie.
   Na prawdziwych patriotów, ktorzy już dawno zamknęliby w pierdlu rozwydrzoną, lewacką hołotę poniewierającą polską flagą, krzyżem i polskimi świętymi. Po co istnieje w Kodeksie Karnym artykuł o karaniu do 3 lat więzienia za to, co robią „artyści”? Czy pan Ziobro nie obiecywał EGZEKWOWANIA PRAWA?!

 2. Codreanu

  8 marca 2017 at 22:37

  A czy dopiero dziś można się było o tym dowiedzieć? Bo na porządne zorganizowane się jest za póżno.

 3. gieptil

  8 marca 2017 at 22:52

  W Rosji jest podobna sytuacja, tzw. siły postępu ( cokolwiek to znaczy ) dostały szału z powodu krótkiej wypowiedzi Pokłonskiej, tej dawnej młodej prokurator Krymu. Ona powiedziała że zapłakało popiersie Mikołaja II stojące obok prokuratury na Krymie, i że oni ( rodzina carska ) zginęła za Rosję, i że jest to dany nam znak, bo mamy właśnie setną rocznicę ( oczywiście rewolucji ). Od 5 dni przez rosyjski internet płynie fala wściekłych nienawistnych komentarzy z powodu tej wypowiedzi. Pokłonska jest osobą głęboko wierzącą i darzącą wielkim szacunkiem cara Mikołaja II ( co już kilka razy manifestowała ), więc jest tam na celowniku tzw. sił postępu.
  W komentarzach pod linkiem jest więcej na ten temat. Ci co znają rosyjski mogą przy pomocy googla znaleźć dużo więcej. I nawet nie jest ważne czy to popiersie naprawdę zapłakało, ale jaka mobilizacja.
  http://trybeus.blogspot.com/2017/03/nasze-i-ich-sukinsyny.html#disqus_thread

 4. Adamsky

  9 marca 2017 at 00:11

  Teraz PiS widzi, że z lewactwem kulturowym trzeba krótko i za twarz? Rozzuchwalone lewactwo będzie przekraczać kolejne granice, a horyzont jest płynny, pójdą tak daleko jak tylko będą mogli! Tak jak z ruskimi, tylko stanoeczość może ich powstrzymać. Jak władza jest miękka to już wtopiła.

 5. wielokropek

  9 marca 2017 at 01:50

  no mam nadzieje,ze nie zabraknie chetnych , by pojsc z pomidorami, rzad polski nie potrafi sie rozliczyc z bluznierstwem to obywatele musza….

  • Kwal

   9 marca 2017 at 06:05

   …bo to nie jest polski rząd. To rząd realizujący Rację Stanu Izraela. Gdyby to był rząd Polski, już dawno by z tym skończył…

 6. m

  9 marca 2017 at 07:09

  „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego kojarzy mi się z tymi słowami:
  KONRAD
  Warchoły, to wy! – Wy, co liżecie obcych wrogów podłoże, czołgacie się u obcych rządów i całujecie najeźdźcom łapy, uznając w nich prawowitych wam królów. Wy hołota, którzy nie czuliście dumy nigdy, chyba wobec biedy i nędzy, której nieszczęście potrącaliście sytym brzuchem bezczelników i pięścią sługi. Wy lokaje i fagasy cudzego pyszalstwa, którzy wyciągacie dłoń chciwą po pieniądze – po łupież pieniężną, zdartą z tej ziemi, której złoto i miód należy jej samej i nie wolno ich grabić. Warchoły, to wy, co
  się nie czujecie Polską i żywym poddaństwa i niewoli protestem. Wy sługi! Drzyjcie, bo wy będziecie nasze sługi i wy będziecie psy, zaprzęgnięte do naszego rydwanu, i zginiecie! I pokryje waszą podłość NIEPAMIĘĆ!

 7. m

  9 marca 2017 at 07:10

  Wyspiański zmasakrowany
  Andrzej Horubała
  Powiedzieć, że „Wyzwolenie” w reżyserii Piotra Jędrzejasa jest żałosne – to powiedzieć za mało. Spektakl ten jest podły
  Warchoły, to wy! – Wy, co liżecie obcych wrogów podłoże, czołgacie się u obcych rządów i całujecie najeźdźcom łapy, uznając w nich prawowitych wam królów. Wy hołota, którzy nie czuliście dumy nigdy, chyba wobec biedy i nędzy, której nieszczęście potrącaliście sytym brzuchem bezczelników i pięścią sługi…”.

  Cholera, panie Jędrzejas, ten wybuch Konrada nie za bardzo pasuje do ataku na ludzi spod krzyża. Co z tym zrobimy? Przecież już bardziej podchodzi to pod naszych politycznych sponsorów.

  Jak to co?! Wyrzucimy. Niech Konrad wrzaśnie: „Warchoły to wy!” i przegoni grupkę groteskowych Polaków z Krakowskiego Przedmieścia.

  No dobrze, ale tam w ogóle nic nie pasuje. Ten prymas nawołujący do posłuszeństwa wobec Watykanu, ten natchniony ksiądz bredzący coś o orle białopiórym – żaden z nich nie przypomina księdza Małkowskiego i innych oszołomów w służbie moherowego świata…

  Co na to Piotr Jędrzejas? Jaką decyzję artystyczną podejmie nasz wrażliwy twórca przygotowujący premierę na koniec kampanii wyborczej? Niech prymasa gładzi po udach Muza, to odwróci uwagę widzów, a potem dajmy zbiorówkę: niech palanty spod krzyża skandują „Polska, Polska!”. To i przestanie się zwracać uwagę na niekonsekwencje tekstu.
  (http://www.uwazamrze.pl/artykul/803080/wyspianski-zmasakrowany-)

  • klioes vel pislamista

   9 marca 2017 at 21:51

   I będzie tak coraz gorzej.
   Bo PiS tylko szczeka, a nie gryzie.
   Tzn. nie egzekwuje istniejącego prawa.
   To prawo karze przecież za takie „sztuki” 3 latami więzienia.

 8. Zona

  9 marca 2017 at 07:55

  a to wszystko za pieniądze zabrane nam przez polskojęzyczną klikę która zieje fałszywie słowem „patriotyzm” na lewo i prawo – gratuluję portalowi niezłomnego wsparcia tej ekipy

 9. Iwona

  9 marca 2017 at 07:58

  Znów reżyser ma pomysły. Uwzięli się na biednego Wyspiańskiego i masakrują go niesamowicie. Z publikowanej zajawki wyłania się jakiś utopijny bełkot, nie mający powiązań z „Wyzwoleniem”. Zobaczymy czy znowu spektakl będzie kolejnym bluźnierstwem z krzyża.

 10. helena

  9 marca 2017 at 11:09

  Sciągną na siebie i na innych rzeczywistą klątwe i wtedy się im oczy otworzą. Z Panem Bogiem się nie walczy i nie żartuje

 11. Zygmunt

  9 marca 2017 at 12:05

  Najwyższy czas skończyć tym lewactwem.Na co czeka PIS?.

 12. Tadeusz

  9 marca 2017 at 13:50

  Czyżby czas przestać płacić podatki?

  • NT

   9 marca 2017 at 16:33

   List do Rzymian 13 rozdział.

 13. irek

  9 marca 2017 at 16:32

  Zmiast JP2 niech wstawią Rabina.

 14. Gabriel Skuła

  9 marca 2017 at 18:08

  Ciekawy jestem czy ten pan Krzysztof (nie bez powodu „pan” z małej litery) płaci za takie przedstawienie z własnej kieszeni czy dostaje dowinansowanie od teatru. Jeżeli te pieniądze nie są jego prywatne, a teatru, to teatr powinien wstydzić się że pieniądze wyrzuca w błoto. Myślałem że może w takim miejscu jak TEATR są jeszcze ostoje zasad, a wychodzi na to że w tych czasach w telewizji, w sejmie, a nawet w TEATRZE zatarły u się granice między kulturą a pospolitą szmirą. Ciemne czasy nastały…

 15. vpn free download

  14 marca 2017 at 13:54

  love them

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra