Kultura

Szykuje się „Klątwa” Bis. Premiera skandalicznego spektaklu w niedzielę w Warszawie

fot. facebook.com

W niedzielę, 12 marca w Teatrze Studio odbędzie się premiera nowej, „uwspółcześnionej” wersji „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego. Tym razem w reżyserii Krzysztofafa Garbaczewskiego.

Na scenie w Warszawie ustawione już zostały krzyże oraz instalacje bardzo podobne do tych, które obecne były na „Klątwie” w Teatrze Powszechnym. Spektakl na pewno będzie kpił z obecnej władzy, gdyż akcja dramatu dziać się będzie w San Escobar (fikcyjna nazwa państwa, którą posługiwał się m.in. Witold Waszczykowski w jednym z wywiadów radiowych, a która stała się celem hejtu, jaki rozlał się na polityków PiS). Możliwe są też aluzje do krzyża i cierpienia Chrystusa oraz Jana Pawła II. Jednak wszystko owiane jest tajemnicą – dziennikarze nawet podczas próby medialnej nie mogli uzyskać odpowiedzi na te pytania. Możliwe zatem, że twórcy spektaklu chcą ten fakt zataić do momentu premiery.

Z oficjalnych materiałów prasowych wynika tylko, że spektakl ma być „nowym wyzwoleniem”:

„Nowy narodowy dramat pt. Najnowsze Wyzwolenie, w skrócie Wyzwolenie, na podstawie arcydzieł mistrzów pióra Stanisława Wyspiańskiego i Stanisława Witkiewicza aka Witkacego, opowiada o życiu mieszkańców San Escobar, a szczególnie o perypetiach mentalnych jednego z nich w wielu osobach obecnego, wybrańca, Florestana Wężymorda aka Konrada.

Spektakl ten realizowany jest przez znakomity zespół aktorów Teatru Studio. To pewne, choć niejednokroć zadajesz sobie to słuszne pytanie, jaki to ma związek z moim życiem, z moją pracą lub czymkolwiek innym, choćby nieokreślonym pierwiastkiem, który łączy nas z ludźmi bliskimi (co to jest, co każe mi wypisywać te wszystkie wiadomości do ciebie, listy, słowa rzucane w wir historii, Ola?). Dlaczego my, obywatele!, mieszkańcy tej z puzzli mapy się nienawidzimy, kiedy powinniśmy jedynie kochać nasze kobiety i naszych mężczyzn, nasze dzieci, bracia i siostry! Pozdrowić sąsiadów, przejechać przez miasto niezatrute smogiem i pyłem, i mgłą znad bagnisk i trzęsawisk marginesu myśli, jak jakaś potworna anomalia odstająca od reszty alabastrowego landszaftu San Escobar (JP2 pisał o patriotyzmie realizującym się wystarczająco w samej miłości do krajobrazu, po cóż coś więcej). Nasze rany są głębokie, ponieważ czujemy głęboko. Ale te namiętności muszą nas kierować ku dobru wspólnemu. Godność pracy musi zostać przywrócona! Godność instytucji i kultury! Sztuki!

Wyspiański, którego ingerencje w architekturę narodowych marzeń uśpionych na Wawelu miały rozmach i kolorystykę, Hans Frank czy różni inni uzurpatorzy nie mieli już tego co on gestu, nie mają, posiądą? czy pragną? Wyspiański słowo sztuka pisał przez wielkie S! Też chciałbym, żeby San Escobar było nową Grecją, z Akropolem, documenta, Exarchią zamiast Żoliborza i drzewkami oliwnymi. To raczej urozmaicanie krajobrazu nas łączy, a dzieli niepotrzebna frustracja i brak edukacji, a zatem brak radości, jaką daje wolność, wszelka wolność. Wyzwolin pragniesz? Po co ci ten mesjanistyczny sadyzm? Na żer? Na żer? Na żer? Myślisz, że dzisiejszego wieczoru harpia czy sęp nie rozszarpie ci wątroby? Ból przemijania jest do złagodzenia, życie może być do wytrzymania, jeżeli odpowiedzialnie realizujesz swoje marzenia, sport, muzyka, turystyka. Ludzie zadowoleni z dobrze wykonanej roboty, to jest widok! Zjednoczeni w rytuale, który natychmiast przynosi ulgę i wolę, by budować i burzyć, burzyć i budować. Znajdź dla siebie sens! No może jak masz alergię na kota, to jest rzeczywiście problem, współczuję, ale może choć jakiś inny zwierz lub rośliny, ej, rośliny są extra! Nie jedz mięsa, wiadomo. Wiem, wiem, jest dużo problemów, ale tym tu poruszanym jest Śmierć i Zmierzch, seks i śmierć, Śmierć, śmierć. A daj spokój, haruję 24h, jestem wypruty, szef w pracy nigdy nie zapytał mnie o zdanie. Przychodzę was wyzwolić? Nie! Ogłosić! Jesteście wolni. Nie wracajmy tam. Patrz przed siebie i nie pisz wiadomości, jak prowadzisz, Ola, proszę”. (cyt. za organizatorami)

Spektakl wpisuje się w co prawda w bardzo szlachetnie przedstawiane i nazywane wydarzenie sakralno-edukacyjne z cyklu Nowe Epifanie, firmowane między innymi przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Zapowiada się jednak kolejny skandal. Organizatorzy zapowiadali początkowo, że przedstawienie odbędzie się w czwartek, jednak w pośpiechu zmieniono termin emisji. Teatr, w którym ma odbyć się spektakl finansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

74 komentarze

74 Komentarzy

 1. Jan

  8 marca 2017 at 22:31

  trzeba isc tak na wszelki wypadek z wiaderkiem smaru zeby te lyse glace malowac w ramach dobrej zabaay,taki heppening im zrobic,jak sie bawic to wspolnie i na calego,tez tym razem to dzielo z naszych podatkow???

  • klioes vel pislamista

   9 marca 2017 at 21:48

   Trzeba ZMIENIĆ PiS na partię, która nie tylko szczeka, ale i gryzie.
   Na prawdziwych patriotów, ktorzy już dawno zamknęliby w pierdlu rozwydrzoną, lewacką hołotę poniewierającą polską flagą, krzyżem i polskimi świętymi. Po co istnieje w Kodeksie Karnym artykuł o karaniu do 3 lat więzienia za to, co robią „artyści”? Czy pan Ziobro nie obiecywał EGZEKWOWANIA PRAWA?!

 2. Codreanu

  8 marca 2017 at 22:37

  A czy dopiero dziś można się było o tym dowiedzieć? Bo na porządne zorganizowane się jest za póżno.

 3. gieptil

  8 marca 2017 at 22:52

  W Rosji jest podobna sytuacja, tzw. siły postępu ( cokolwiek to znaczy ) dostały szału z powodu krótkiej wypowiedzi Pokłonskiej, tej dawnej młodej prokurator Krymu. Ona powiedziała że zapłakało popiersie Mikołaja II stojące obok prokuratury na Krymie, i że oni ( rodzina carska ) zginęła za Rosję, i że jest to dany nam znak, bo mamy właśnie setną rocznicę ( oczywiście rewolucji ). Od 5 dni przez rosyjski internet płynie fala wściekłych nienawistnych komentarzy z powodu tej wypowiedzi. Pokłonska jest osobą głęboko wierzącą i darzącą wielkim szacunkiem cara Mikołaja II ( co już kilka razy manifestowała ), więc jest tam na celowniku tzw. sił postępu.
  W komentarzach pod linkiem jest więcej na ten temat. Ci co znają rosyjski mogą przy pomocy googla znaleźć dużo więcej. I nawet nie jest ważne czy to popiersie naprawdę zapłakało, ale jaka mobilizacja.
  http://trybeus.blogspot.com/2017/03/nasze-i-ich-sukinsyny.html#disqus_thread

 4. Adamsky

  9 marca 2017 at 00:11

  Teraz PiS widzi, że z lewactwem kulturowym trzeba krótko i za twarz? Rozzuchwalone lewactwo będzie przekraczać kolejne granice, a horyzont jest płynny, pójdą tak daleko jak tylko będą mogli! Tak jak z ruskimi, tylko stanoeczość może ich powstrzymać. Jak władza jest miękka to już wtopiła.

 5. wielokropek

  9 marca 2017 at 01:50

  no mam nadzieje,ze nie zabraknie chetnych , by pojsc z pomidorami, rzad polski nie potrafi sie rozliczyc z bluznierstwem to obywatele musza….

  • Kwal

   9 marca 2017 at 06:05

   …bo to nie jest polski rząd. To rząd realizujący Rację Stanu Izraela. Gdyby to był rząd Polski, już dawno by z tym skończył…

 6. m

  9 marca 2017 at 07:09

  „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego kojarzy mi się z tymi słowami:
  KONRAD
  Warchoły, to wy! – Wy, co liżecie obcych wrogów podłoże, czołgacie się u obcych rządów i całujecie najeźdźcom łapy, uznając w nich prawowitych wam królów. Wy hołota, którzy nie czuliście dumy nigdy, chyba wobec biedy i nędzy, której nieszczęście potrącaliście sytym brzuchem bezczelników i pięścią sługi. Wy lokaje i fagasy cudzego pyszalstwa, którzy wyciągacie dłoń chciwą po pieniądze – po łupież pieniężną, zdartą z tej ziemi, której złoto i miód należy jej samej i nie wolno ich grabić. Warchoły, to wy, co
  się nie czujecie Polską i żywym poddaństwa i niewoli protestem. Wy sługi! Drzyjcie, bo wy będziecie nasze sługi i wy będziecie psy, zaprzęgnięte do naszego rydwanu, i zginiecie! I pokryje waszą podłość NIEPAMIĘĆ!

 7. m

  9 marca 2017 at 07:10

  Wyspiański zmasakrowany
  Andrzej Horubała
  Powiedzieć, że „Wyzwolenie” w reżyserii Piotra Jędrzejasa jest żałosne – to powiedzieć za mało. Spektakl ten jest podły
  Warchoły, to wy! – Wy, co liżecie obcych wrogów podłoże, czołgacie się u obcych rządów i całujecie najeźdźcom łapy, uznając w nich prawowitych wam królów. Wy hołota, którzy nie czuliście dumy nigdy, chyba wobec biedy i nędzy, której nieszczęście potrącaliście sytym brzuchem bezczelników i pięścią sługi…”.

  Cholera, panie Jędrzejas, ten wybuch Konrada nie za bardzo pasuje do ataku na ludzi spod krzyża. Co z tym zrobimy? Przecież już bardziej podchodzi to pod naszych politycznych sponsorów.

  Jak to co?! Wyrzucimy. Niech Konrad wrzaśnie: „Warchoły to wy!” i przegoni grupkę groteskowych Polaków z Krakowskiego Przedmieścia.

  No dobrze, ale tam w ogóle nic nie pasuje. Ten prymas nawołujący do posłuszeństwa wobec Watykanu, ten natchniony ksiądz bredzący coś o orle białopiórym – żaden z nich nie przypomina księdza Małkowskiego i innych oszołomów w służbie moherowego świata…

  Co na to Piotr Jędrzejas? Jaką decyzję artystyczną podejmie nasz wrażliwy twórca przygotowujący premierę na koniec kampanii wyborczej? Niech prymasa gładzi po udach Muza, to odwróci uwagę widzów, a potem dajmy zbiorówkę: niech palanty spod krzyża skandują „Polska, Polska!”. To i przestanie się zwracać uwagę na niekonsekwencje tekstu.
  (http://www.uwazamrze.pl/artykul/803080/wyspianski-zmasakrowany-)

  • klioes vel pislamista

   9 marca 2017 at 21:51

   I będzie tak coraz gorzej.
   Bo PiS tylko szczeka, a nie gryzie.
   Tzn. nie egzekwuje istniejącego prawa.
   To prawo karze przecież za takie „sztuki” 3 latami więzienia.

 8. Zona

  9 marca 2017 at 07:55

  a to wszystko za pieniądze zabrane nam przez polskojęzyczną klikę która zieje fałszywie słowem „patriotyzm” na lewo i prawo – gratuluję portalowi niezłomnego wsparcia tej ekipy

 9. Iwona

  9 marca 2017 at 07:58

  Znów reżyser ma pomysły. Uwzięli się na biednego Wyspiańskiego i masakrują go niesamowicie. Z publikowanej zajawki wyłania się jakiś utopijny bełkot, nie mający powiązań z „Wyzwoleniem”. Zobaczymy czy znowu spektakl będzie kolejnym bluźnierstwem z krzyża.

 10. helena

  9 marca 2017 at 11:09

  Sciągną na siebie i na innych rzeczywistą klątwe i wtedy się im oczy otworzą. Z Panem Bogiem się nie walczy i nie żartuje

 11. Zygmunt

  9 marca 2017 at 12:05

  Najwyższy czas skończyć tym lewactwem.Na co czeka PIS?.

 12. Tadeusz

  9 marca 2017 at 13:50

  Czyżby czas przestać płacić podatki?

  • NT

   9 marca 2017 at 16:33

   List do Rzymian 13 rozdział.

 13. irek

  9 marca 2017 at 16:32

  Zmiast JP2 niech wstawią Rabina.

 14. Gabriel Skuła

  9 marca 2017 at 18:08

  Ciekawy jestem czy ten pan Krzysztof (nie bez powodu „pan” z małej litery) płaci za takie przedstawienie z własnej kieszeni czy dostaje dowinansowanie od teatru. Jeżeli te pieniądze nie są jego prywatne, a teatru, to teatr powinien wstydzić się że pieniądze wyrzuca w błoto. Myślałem że może w takim miejscu jak TEATR są jeszcze ostoje zasad, a wychodzi na to że w tych czasach w telewizji, w sejmie, a nawet w TEATRZE zatarły u się granice między kulturą a pospolitą szmirą. Ciemne czasy nastały…

 15. vpn free download

  14 marca 2017 at 13:54

  love them

 16. Liberty Falls

  23 kwietnia 2017 at 09:45

  Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Thanks a lot

 17. w88.com

  28 kwietnia 2017 at 07:01

  I am always looking online for articles that can facilitate me. Thx!

 18. O2O Marketing

  28 kwietnia 2017 at 15:55

  naturally like your web-site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to inform the truth on the other hand I¦ll definitely come back again.

 19. Alat pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 08:26

  Very nice layout and wonderful articles, hardly anything else we want : D.

 20. Alat pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 18:51

  Its wonderful as your other posts : D, regards for putting up.

 21. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 02:37

  Good info and straight to the point. I don’t know if this is truly the best place to ask but do you guys have any ideea where to employ some professional writers? Thanks in advance 🙂

 22. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 07:48

  Hey there, You’ve performed a fantastic job. I’ll definitely digg it and in my view recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this website.

 23. princess party Chicago

  30 kwietnia 2017 at 12:52

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let alone the content!

 24. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 20:32

  I was looking through some of your articles on this website and I believe this internet site is very informative! Continue posting.

 25. Alat pemadam kebakaran

  1 maja 2017 at 12:24

  Regards for helping out, superb information. „You must do the things you think you cannot do.” by Eleanor Roosevelt.

 26. manicure

  3 maja 2017 at 09:13

  It’s an awesome paragraph designed for all the online viewers; they will get
  benefit from it I am sure.

 27. transformation

  3 maja 2017 at 09:47

  I am not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 28. Choosing Chart for Preschoolers

  3 maja 2017 at 16:12

  My husband and i have been very contented when John could round up his investigation with the ideas he acquired using your site. It’s not at all simplistic to just possibly be giving freely hints which most people might have been making money from. So we acknowledge we now have the writer to thank for this. The type of explanations you have made, the easy site navigation, the friendships you can give support to promote – it’s many awesome, and it’s really letting our son in addition to our family recognize that this article is awesome, and that’s very essential. Many thanks for everything!

 29. B2B suppliers?

  3 maja 2017 at 23:27

  I wanted to compose a small word to express gratitude to you for all of the nice pointers you are giving out on this site. My incredibly long internet research has finally been compensated with good knowledge to write about with my friends and classmates. I would admit that we site visitors are unquestionably lucky to exist in a good community with very many outstanding individuals with very beneficial tactics. I feel pretty lucky to have seen the webpage and look forward to so many more amazing times reading here. Thank you once more for a lot of things.

 30. Watches Shop

  4 maja 2017 at 08:28

  Hi there I am so delighted I found your site, I really found you by accident, while I was researching on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great work.

 31. versace jeans bags

  5 maja 2017 at 03:47

  I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site 🙂

 32. Bond back cleaning cleaning

  5 maja 2017 at 11:11

  It is really a great and useful piece of information. I am glad that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 33. herbaty białe

  6 maja 2017 at 09:45

  Regards for helping out, excellent info. „The surest way to be deceived is to think oneself cleverer than the others.” by La Rochefoucauld.

 34. karmy dla chomików

  6 maja 2017 at 18:09

  Wow! Thank you! I always needed to write on my website something like that. Can I include a fragment of your post to my blog?

 35. pchacz dla dziecka

  7 maja 2017 at 02:13

  Hey! I just would like to give a huge thumbs up for the great information you could have here on this post. I might be coming back to your blog for extra soon.

 36. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 09:59

  Thanks , I’ve just been searching for information about this subject for ages and yours is the best I’ve discovered so far. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 37. handbags designer cheap

  7 maja 2017 at 17:10

  Great awesome things here. I am very satisfied to see your post. Thank you a lot and i’m having a look forward to contact you. Will you kindly drop me a mail?

 38. Pamella Juen

  8 maja 2017 at 00:34

  anti-aging cream

 39. yacht rental dubai

  10 maja 2017 at 23:53

  You have mentioned very interesting details! ps nice website . „Mediocrity knows nothing higher than itself, but talent instantly recognizes genius.” by Conan Doyle.

 40. W 88

  11 maja 2017 at 07:30

  Heya this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 41. Career Training

  11 maja 2017 at 15:25

  Very interesting topic, appreciate it for putting up.

 42. stafaband

  11 maja 2017 at 22:19

  Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any suggestions for inexperienced blog writers? I’d really appreciate it.

 43. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 44. legitimate paid surveys

  14 maja 2017 at 06:14

  I will right away grasp your rss feed as I can not to find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please permit me understand so that I could subscribe. Thanks.

 45. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such excellent info being shared freely out there.

 46. Alat pemadam kebakaran

  14 maja 2017 at 20:48

  You have brought up a very superb details, regards for the post.

 47. usaa insuran?e

  15 maja 2017 at 07:37

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very helpful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this certain information for a long time. Thank you and good luck.

 48. metlife home page

  15 maja 2017 at 15:58

  I’d constantly want to be update on new posts on this web site, saved to bookmarks! .

 49. Metlife house insurance company

  15 maja 2017 at 20:48

  I think this is one of the most significant info for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 50. 3gp porn

  15 maja 2017 at 22:22

  Excellent post. I was checking constantly this blogand I’m inspired! Very helpful info particularly the ultimate section 🙂 I maintain such information much. I used to be looking for this particular info for a very long time.Thank you and best of luck.

 51. tours from marrakech to fez

  16 maja 2017 at 02:42

  You are my inhalation, I have few blogs and rarely run out from to brand.

 52. brain blogger

  18 maja 2017 at 21:01

  I¦ve recently started a web site, the info you provide on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

 53. flat pack container homes

  19 maja 2017 at 03:56

  I like the valuable information you supply on your articles. I’ll bookmark your blog and check again right here frequently. I am reasonably sure I’ll learn many new stuff proper right here! Good luck for the following!

 54. zobacz

  19 maja 2017 at 10:56

  I simply could not leave your web site before suggesting that I extremely loved the usual information a person supply to your guests? Is going to be again often to check up on new posts

 55. News updated at crazy blog

  19 maja 2017 at 21:06

  I will right away seize your rss as I can not in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please let me recognise so that I may subscribe. Thanks.

 56. 3 credit scores

  20 maja 2017 at 04:06

  Simply a smiling visitant here to share the love (:, btw great pattern.

 57. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 58. progressive insurance quote

  20 maja 2017 at 19:11

  Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just too wonderful. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I can’t wait to read far more from you. This is really a wonderful website.

 59. compare auto insurance quotes

  20 maja 2017 at 21:26

  I’m not sure exactly why but this website is loading extremely slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 60. اختبار الذكاء

  21 maja 2017 at 22:32

  I am curious to find out what blog platform you are utilizing? I’m having some minor security problems with my latest site and I’d like to find something more secure. Do you have any suggestions?

 61. Việc làm Bất động sản

  24 maja 2017 at 04:10

  You are my intake, I have few blogs and infrequently run out from to post .

 62. borvestinkral

  25 maja 2017 at 01:04

  I am glad to be one of several visitors on this outstanding site (:, appreciate it for putting up.

 63. http://www.marketingfun.net

  26 maja 2017 at 00:01

  That is very attention-grabbing, You are an excessively skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to searching for extra of your excellent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 64. maserati rental

  26 maja 2017 at 08:33

  I consider something genuinely special in this website.

 65. pages

  26 maja 2017 at 11:34

  Hello. splendid job. I did not expect this. This is a impressive story. Thanks!

 66. Experience Dubai

  26 maja 2017 at 17:34

  Thank you for helping out, wonderful info. „A man will fight harder for his interests than for his rights.” by Napoleon Bonaparte.

 67. Vladines

  27 maja 2017 at 15:26

  viagra mercury drug store

  [url=http://xsuperviagraonline.com/]viagra generic[/url]

  viagra super active

  viagra to buy in ireland,

 68. Nadyanes

  27 maja 2017 at 16:29

  dove comprare viagra generico

  [url=http://viagraprofessionalnvz.com/]buy viagra[/url]

  online viagra

  viagra promo code

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra