Z zagranicy

Harvard wymusza uznanie gender przez studentów

Środkiem ku temu są nowe wytyczne dla organizacji studenckich.

W tej sprawie dziekan Harvard College i profesor socjologii Rakesh Khurana opublikował specjalny dokument. Ukazuje w nim, że uczelnia „jest zgodna co do różności”, co wynika ze „świadomości historycznej ewolucji Uczelni oraz naszego rozumienia Uniwersyteckiej reguły niedyskryminacji”.

Na wzór triady Heglowskiej uznał, że na terenie szkoły wyższej ściera się tradycja z nowoczesnością oraz „przynależność vs. wykluczenie”. Opublikowany przez niego dokument w tytule podkreśla kwestię jednopłciowych organizacji płci kulturowej (Single Gender Social Organizations).

Khurana zakłada potrzebę umocnienia feminizmu w środowisku akademickim m. in. przez wprowadzenie „programu pomostowego szczególnie skierowanego do ich potrzeb”. Za problem uznał istnienie zjawiska klubów dla jednej płci tzw. „męskich” oraz „damskich” (USGSO), bo tutaj dopatruje się dyskryminacji. Ich forma kłóci się z przyjętą na Harvard regułą uznania gender. Na Harvard College działa m. in. HBASIS (Harvard College Bisexual, Gay, Lesbian, Transgender, Queer & Allied) na rzecz osób LGBT, GIIM (Gender Inclusivity in Math) – włączania kobiet do nauk ścisłych, czy promującą aborcję SHARCs (Sexual Health and Relationship Counselors).

Uczelnia wspiera m. in. studentów transpłciowych za pomocą Harvard College Office of BGLTQ Student Life. Oznacza to umacnianie w świadomości studentów pozycji związków osób tej samej płci i osób łamiących biologiczne rozumienie płci. Osoby z nieformalnych klubów męskich, czy damskich (USGSO) mają być wykluczani z gremiów posiadających władzę na uczelni. W efekcie zwolennicy tradycyjnych relacji między paniami oraz panami zostają odsunięci w cień. Na stronie progerderowskiego Biura BGLTQ padają słowa o „włączającym przez edukację kampusie” i „włączanie społeczności Harvardu” dla umocnienia przekonania, że istnieje „wielość tożsamości seksualnych i płci kulturowej [w oryg. gender]”.

Uczelnia odrzuca, że istnieje obiektywizm. Dziekan zauważa: „Przez wystawianie studentów na nowe idee, na ludzi których doświadczenia i pochodzenie różnią się od ich własnych, Harvard sprzyja zdolności postrzegania świata oczami innych”. Słowa te akcentują rolę społeczną Uniwersytetu w miejsce określenia jego roli jako źródła wiedzy, czy budowania światopoglądu opartego na dociekaniu w oparciu o fakty. Za to Harvard „przygotowuje do służenia globalnemu i zróżnicowanemu społeczeństwu”. Czy studenci zmierzają w kierunku na rzecz gender bada m. in. College Working Group on Diversity and Inclusion. Dba oni, aby z uczelni wyszli „przywódcy i odpowiedzialni obywatele”.

„Wszystkie rozpoznawane organizacje [tj. podlegające OSL – Office for Student Life bądź organizowane przez Harvard College] muszą postępować wedle kluczowych instytucjonalnych wartości włączania i niedyskryminacji”. Zarazem Khuran chce przekształcenia charakteru organizacji skierowanych ku jednej płci w kierunku tolerancji. Redaktor The College Fix Grega Pipera komentuje, że przyjęte reguły w praktyce oznaczają „atak na demokrację w kampusie i wolność prasy”. Zmiany te powodują, że od 2021 studenci będą podpisywali oświadczenie gender o „niedyskrymiancji w oparciu o wrodzoną tożsamość [tj. płeć biologiczną], włączając płeć kulturową”. Obowiązek ten będzie dotyczył osób zasiadających w organach wykonawczych, czy zajmujących pozycje liderów.

Na łonie Harvardu działa już Committee on Degrees in Studies of Women, Gender, and Sexuality. 8 marca 2017 podejmował on kwestię 12 kroków na rzecz „zrównoważonej zmiany”. W marcu planuje m. in. zajęcie się kwestią „biologicznego esentializmu”, czyli „nierówności (…) [związanego? m. in. z] przemocą policji, rakiem piersi” – oceną świata przez ideologię gender. Profesor Mari Ruti końcem marca będzie prowadził zajęcia odnośnie do zmiany etyki oraz krytyki (hasło Szkoły Frankfurckiej) osiągnięć, samorozwoju i pozytywnego myślenia (sic!) oraz, że społeczeństwo powoduje za pomocą „negowania queer” takie „złe uczucia jak depresję, rezygnację i apatię” u osób LGBT. Wyjściem z tej sytuacji dla niego jest przyjęcie reguł marksizmu kulturowego i „przekształcenie antynormatywności [czyli odrzucenia tradycji i płci biologicznej] w nową normę [społeczną]”.

Tak w praktyce wygląda przekształcenie Harvard College, uczelni kształcącej licencjatów i otwierającej drzwi do kształcenia na szczeblu magisterskim i wyższym na Harvard University, a także odrzucenie tradycji.

W 1636 powstał on jako szkoła chrześcijańska z odwołaniem do Jezusa w motto „Veritas Christo et Ecclesiae”. W regułach Harvardu z 1646 padły słowa: „Każdy powinien być świadom że zasadniczym końcem jego życia i studiów jest poznanie Boga i Jezusa Chrystusa, który jest życiem wiecznym. Oglądając mądrość daną przez Pana każdy powinien autentycznie modlić się (…). Każdy powinien również ćwiczyć się w czytaniu Pisma Świętego dwa razy dziennie, aby być gotowym do (…) teoretycznych obserwacji języka i logiki oraz w praktycznych i duchowych prawdach”.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

179 komentarzy

179 Komentarzy

 1. AS

  9 marca 2017 at 13:28

  czyli Harvard leci na pysk,pedaly atakuja najlepsze uczelnie,to musi sie odbic na ich poziomie nauczania,strach tam studiowac

 2. Slawomir Tomasz Roch

  9 marca 2017 at 14:38

  Zgroza! Wszyscy ktorzy publicznie opowiadaja sie za demoniczna, nie majaca nic wspolnego z prawda, za szatanska, pelna pychy, bo odrzucajaca prawo Bozego ustanowienia, za taka wlasnie diaboliczna ideologia gender, wszyscy tacy zagubili wiare i jeszcze wiecej, bo zagubili takze rozum. Sa slepi i nie wiedza dokad ida!

 3. Slawomir Tomasz Roch

  9 marca 2017 at 14:50

  Wzywam wszystkie zywotne sily narodu, by zjedmoczyc sie przeciwko demonicznej gender. Nie wolno czekac, az bedzie gorzej! Gender jest jak nazizm i komunizm to ideologia, ktora mozna zatrzymac jedynie czynem! Jeszcze jest czas, by zrobic to metodami pokojowymi! Jednak w tych zmaganiach nie ma miejsca dla ludzi leniwych, nie ma tym bardziej miejsca dla tchorzy! Z Panem Bogiem

  • Tola

   9 marca 2017 at 16:34

   Ja jestem za jak i pewnie wielu innych ludzi. Łatwo pisać zorganizujmy się, ale jak? Ktoś to musi poprowadzić, zachęcić innych.

 4. Slawomir Tomasz Roch

  9 marca 2017 at 17:26

  Tola posluchaj uwaznie! Gdy pomarli Ci ktorzy byli z Janem III pod Wiedniem w 1683 r., Ci ktorzy zyli jeszcze plakali, bo wiedzieli co dzieje sie ze wspaniala niegdys I Rzeczypospolita. Wiadomo dlaczego: „Za czasow Sasa to pij jedz i popuszczaj pasa”. Probowano zatem ratowac ojczyzne, ale wszystko zawiodlo: Konstytucja 3 maja, geniusz gen. Tadeusza Kosciuszko, wielka armia u boku Napoleona, honor polskiego zolnierza z 1831, ofiara Romualda Trauguta i Jego towarzyszy z 1863. Zatem co pomoglo, ze podnieslismy sie, tak skutecznie w 1918 i przypieczetowalismy to jeszcze na polach pod Warszawa w 1920?! Moim skromnym zdaniem odpowiedz znajduje sie w wychowaniu pozytywistycznym polskich rodzin. Po prostu praca od podstaw! Przekladajac na jezyk polityczny nie od razu kupa ludzi, ale wlasnie system trojkowy. To byly fundamenty polskiej sily politycznej I polowy XX wieku. Kupa mosci Panowie, to bylo wlasnie za Sasow, a w konspiracji inaczej, zawsze liczy sie kazdy, dobrze uformowany czlowiek, tak samo przy budowaniu Ruchu, wazne sa te najmniejsze komorki spoleczne. Tola rozejrzyj sie dookola…..

  • Tola

   9 marca 2017 at 17:32

   Mam to samo zdanie co Ty. Jednak, gdy patrzę na to co się teraz dzieje… UE przeciwko nam i polski rząd przeciwko nam, na siłe wciskają nam to co lewackie, niemoralne, żeby nas zniszczyć. A najgorsze jest to, że ludzie to kupują 🙁 coraz więcej jest wynaturzonych istot.

   • Slawomir Tomasz Roch

    9 marca 2017 at 17:49

    Widzisz…. Ty Tola jeszcze nie placzesz, ale juz sie smucisz. Tymczasem w moim przekonaniu to nie czas na smutki, ale na wytezona prace u podstaw! Jeszcze sa cale polskie rodziny, jeszcze nie wymarlo pokolenie wychowane i ulsztaltowane przez sw. Jana Pawla II. Jeszcze jest wiele jeszcze….

    • Tola

     9 marca 2017 at 18:29

     Ja cały czas wierze w nasz naród. Tylko chodzi o to, że mamy coraz więcej sprzedawczykow. Ludzie uciekają za chlebem, inni się skrobią, jeszcze inni nie mają pieniędzy na to, aby mieć więcej dzieci albo w ogóle je mieć. Jesteśmy bombardowani z każdej strony i wiem, że wiele razy tak było w naszej historii. Cały czas wierze, że damy radę, ale codzienne pesymistyczne wiadomości potrafią zdołować.

 5. Slawomir Tomasz Roch

  9 marca 2017 at 18:43

  Pewnego cieplego wieczora 1907 r., pewien starszy Pan, spokojnym, pewnym krokiem przechadzal sie ulicami Londynu. Zauwazyl duza grupy mlodziezy meskiej. Pili alkohol, palili papierosy, rzucali miesem, cos jak obecnie u nas nad Wisla, Odra i Bugiem. Bez pardonu podszedl ku nim i rzekl pewnym glosem: „Jesli udacie sie ze mna na samotna wysepke w dwa tygodnie pokaze Wam prawdziwe zycie i jego smak.” Zgodzili sie o dziwo, bo starszy Pan sponsorowal wyprawe. Na pierwszy oboz skautow w historii pojechalo 30 chlopakow z ulicy, tak narodzilo sie harcerstwo. A ten starszy, dostojny, madry i hojny, nieznajomy Pan to emerytowany General Robert Baden – Powell, zalozyciel i ojciec angielskiego, polskiego, swiatowego skutingu. To tak odnosnie, jak moze wygladac praca u podstaw, praca organiczna.

 6. Philly trainer

  1 czerwca 2017 at 15:17

  ok i get it.

 7. Lacresha

  13 czerwca 2017 at 23:11

  Me parece maravilloso estar leyendo este tema de una forma tan fácil. Es muy agradable y fácil de entender!

 8. evtini poleti do london

  24 czerwca 2017 at 20:17

  Would you be interested in exchanging links?

 9. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 10. turquoise hair fascinators

  20 lipca 2017 at 17:02

  Very interesting topic, appreciate it for putting up.

 11. navy fascinators for weddings

  24 lipca 2017 at 18:52

  Keep working ,terrific job!

 12. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 13. milf hunter lisa ann

  23 sierpnia 2017 at 20:03

  ghanks for the info

 14. technology adviser

  24 sierpnia 2017 at 09:55

  Please write more. I just found your write ups on Friday.

 15. Jesse Grillo

  26 sierpnia 2017 at 09:25

  Very nice blog. cool work, keep it up. A great article.

 16. Manhattan Beach SEO

  30 sierpnia 2017 at 00:54

  Spot on with this. I am totally impressed!

 17. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 15:00

  To think, I was confused a minute ago. Very nice website. Any team would be lucky to have you on it.

 18. Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 19. escape room fort worth

  10 września 2017 at 18:35

  Very nice write-up. I definitely appreciate this website. Keep it up!

 20. super-obuv.com.ua

  10 września 2017 at 20:53

  Amazing! Its really remarkable piece of writing, I have got much clear idea concerning from this post.

 21. pr application

  15 września 2017 at 00:35

  I like this post! Thanks.

 22. companies that donate to fundraisers

  16 września 2017 at 15:47

  The next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read through, however I genuinely believed you would have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.

 23. singapore permanent resident

  16 września 2017 at 20:33

  Great post!

 24. old electronics

  17 września 2017 at 18:49

  I conceive this web site holds some real fantastic information for everyone :D. „The test of every religious, political, or educational system is the man that it forms.” by Henri Frdric Amiel.

 25. singapore pr application

  17 września 2017 at 22:13

  I like this post! Thanks.

 26. apply permanent resident

  18 września 2017 at 22:20

  I like this post! Thanks.

 27. how to apply singapore pr

  19 września 2017 at 22:43

  I like this post! Thanks.

 28. buy arsenal soccer

  20 września 2017 at 02:09

  I am really thankful to the holder of this web page who has shared this
  great post at at this place.

 29. ordinary travel

  21 września 2017 at 01:08

  Very good post! We will be linking to this particularly great article on our website.
  Keep up the good writing.

 30. best dating

  21 września 2017 at 04:01

  I’m gone to inform my little brother, that he should also visit this web site on regular basis to get updated from newest information.

 31. www.mahamate.com

  22 września 2017 at 08:12

  It’s remarkable for me to have a website, which is beneficial for
  my experience. thanks admin

 32. Ronrhip

  22 września 2017 at 10:33

  Dapoxetina Costo [url=http://cialtobuy.com ]online pharmacy[/url] Cialis 10 Precio
  Cephalexin Wine Permitted While Taking Medication Amoxicillin Yogurt
  Cephalexin Used In Cats cialis Amoxicillin Treat Abscess

 33. escape room dfw

  23 września 2017 at 13:42

  You are so interesting! I do not suppose I’ve read something like this before. So wonderful to find somebody with original thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 34. Freddie

  25 września 2017 at 06:17

  Hey! Do you know if they make any plugins to assist
  with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank
  for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Appreciate it!

 35. escape room southlake

  26 września 2017 at 08:59

  Your style is very unique compared to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this blog.

 36. how to apply pr in singapore

  26 września 2017 at 21:19

  Great post there! Keep it up!

 37. apply pr in singapore

  27 września 2017 at 09:00

  Great post there! Keep it up!

 38. escape room plano

  27 września 2017 at 09:24

  Everything is very open with a precise clarification of the challenges. It was really informative. Your website is very useful. Many thanks for sharing!

 39. how to apply singapore pr

  27 września 2017 at 14:54

  Nice.

 40. Samual

  27 września 2017 at 19:51

  What’s up to every , for the reason that I am actually
  keen of reading this website’s post to be updated regularly.
  It consists of pleasant data.

 41. Carlota

  28 września 2017 at 00:21

  I’m gone to say to my little brother, that he should also go to see this webpage on regular
  basis to obtain updated from latest news update.

 42. bbs.rrsjk.com

  28 września 2017 at 09:15

  What’s up, just wanted to tell you, I loved this article. It was practical.
  Keep on posting!

 43. Royal

  29 września 2017 at 11:09

  Appreciation to my father who shared with me about this weblog, this blog
  is truly awesome.

 44. Ronrhip

  30 września 2017 at 12:22

  Listino Levitra In Farmacia Levitra 20mg Generika Lowest Price Propecia Hair [url=http://cialgeneri.com ]cialis[/url] Fluoxetine Visa Accepted Cialis Generique Avis

 45. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  1 października 2017 at 23:10

  Greetings! Very useful advice in this particular article!

  It is the little changes that make the most important changes.
  Thanks for sharing!

 46. lime green fascinators

  2 października 2017 at 13:44

  Wow! Thank you! I permanently needed to write on my website something like that. Can I implement a portion of your post to my site?

 47. Ronrhip

  3 października 2017 at 16:39

  Baclofene Cerveau Kamagra Now [url=http://cialtobuy.com]cialis online[/url] Amoxicillin 875 125 Cephalexin For Pediatric Uti Ou Acheter Du Viagra En Suisse

 48. marijuana doctor

  4 października 2017 at 23:09

  I think the admin of this web article is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information. I have added your write up to my Instagram I know you would love Nevada. Do you have you tube videos on the topic?

  • The bungalow santa monica hours

   15 grudnia 2017 at 07:58

   I’m really impressed. Great article, totally what I was looking for. You should be thanked more often. So thank you! Be cool if you were close to me so we could hang out. Any team would be lucky to have you on it.

 49. percolator knob replacement

  5 października 2017 at 09:54

  hello!,I like your writing so a lot! percentage we keep up a correspondence more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to solve my problem. Maybe that’s you! Taking a look ahead to look you.

 50. Ronrhip

  7 października 2017 at 03:37

  Zithromax Dose For Kids Cialis Achat En Ligne [url=http://tadalaf20mg.com]cialis[/url] Zithromax Children Dose Levitra Dolor De Cabeza Acheter Cialis Viagra Generique

  • social oc hours

   15 grudnia 2017 at 02:31

   I found your websites via WordPress while searching for a related topic, your post came up and I am so glad it did Great article and straight to the point. I’m amazed, I have to admit. You are totally a pro. Keep up the good quality writing, it is rare to see a nice write up like this one these days.

 51. soccer shoes

  8 października 2017 at 10:56

  Very nice post. I definitely appreciate this site.

  Continue the good work!

 52. dating guidelines

  9 października 2017 at 03:13

  great issues altogether, you simply received a new reader.
  What may you suggest about your post that you made a few days ago?
  Any sure?

 53. confer heart

  9 października 2017 at 06:42

  Its such as you learn my mind! You seem to grasp so much about this, such as you wrote the e book in it or something.
  I feel that you simply could do with some
  % to pressure the message home a little bit, however other than that, that is excellent blog.
  A fantastic read. I will certainly be back.

 54. Ronrhip

  9 października 2017 at 10:11

  Effetti Collaterali Viagra Generico [url=http://cheapestcial.com]cheap cialis[/url] Clomid By Mail

 55. arsenal soccer jerseys

  10 października 2017 at 00:26

  It’s an amazing post designed for all the internet viewers; they
  will obtain benefit from it I am sure.

 56. клубове софия жива музика

  10 października 2017 at 05:32

  Would you be interested in exchanging links?

 57. web dating

  10 października 2017 at 22:32

  I’m extremely inspired together with your writing skills as
  smartly as with the format in your blog.
  Is that this a paid subject or did you customize it your
  self? Anyway keep up the nice quality writing,
  it is uncommon to peer a nice weblog like this one these days..

 58. holiday travel cruise

  12 października 2017 at 10:39

  Hi there, I enjoy reading all of your article post.
  I like to write a little comment to support you.

 59. Ronrhip

  12 października 2017 at 23:14

  Cialis 10mg Effets Secondaires Viagra Original Use [url=http://cheapvia100mg.com]viagra[/url] Venta Cialis Correo Cialis et insuffisance cardiaque

 60. brazil butt

  13 października 2017 at 02:58

  I needed to thank you for this good read!!
  I definitely loved every little bit of it. I have got you bookmarked
  to check out new stuff you post…

 61. Maryanne Taulman

  14 października 2017 at 21:36

  Excellent beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site, how could i subscribe for a weblog site? The account helped me a appropriate deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast provided vivid clear idea

 62. certain asbestos

  16 października 2017 at 02:06

  You are so cool! I don’t think I’ve read through anything like that before.
  So nice to find somebody with a few genuine thoughts on this topic.
  Really.. thanks for starting this up. This website is one
  thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 63. conservative political humor

  16 października 2017 at 13:34

  it is like you wrote the book on it or something. Your perspective is super refreshing. Very nice blogs. Your article is really useful.

 64. José Wilame Araújo Rodrigues

  17 października 2017 at 20:44

  Ahaa, its pleasant conversation about this article here at this web site, I have read all that, so now me also commenting at this place.|

 65. from this source

  18 października 2017 at 01:06

  Awesome! Its actually remarkable article, I have got much clear idea regarding from this post.|

 66. Itamar Serp

  18 października 2017 at 01:19

  wonderful issues altogether, you simply received a new reader. What might you suggest in regards to your put up that you made some days ago? Any sure?|

 67. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 03:50

  Fantastic website you have here but I was curious if you knew of any message boards that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of online community where I can get opinions from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks a lot!|

 68. Umanizzare presídios

  18 października 2017 at 05:57

  These are really impressive ideas in on the topic of blogging. You have touched some nice factors here. Any way keep up wrinting.|

 69. n8vb.duckdns.org

  19 października 2017 at 04:58

  I must thank you for the efforts you have put in writing this site.
  I really hope to see the same high-grade content by you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my
  own website now 😉

 70. Hermosa Beach

  19 października 2017 at 05:56

  You a user of Facebook? Any new info?

 71. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  19 października 2017 at 22:29

  I’m gone to inform my little brother, that
  he should also visit this weblog on regular basis to take updated from newest
  information.

 72. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 23:19

  Quality content is the main to interest the users to visit the site, that’s what this site
  is providing.

 73. Lélio Vieira Carneiro Junio

  20 października 2017 at 02:08

  I was able to find good advice from your blog articles.

 74. Sang Kutu Bola

  20 października 2017 at 11:24

  fantastic points altogether, you just gained a new reader. What would you suggest about your post that you made a few days ago? Any positive?

 75. Ronrhip

  20 października 2017 at 23:57

  Viagra Prix Ligne [url=http://cheapestcial.com]online pharmacy[/url] Cialis Pas Cher Pharmacie American Cialis Distributors Frequency Of Amoxicillin Administration In Dogs

 76. Taruhan Olahraga Online

  21 października 2017 at 09:44

  As I web-site possessor I believe the content material here is rattling wonderful , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck.

 77. Grupo Coral presidios

  21 października 2017 at 13:38

  Hello, just wanted to mention, I liked this blog post. It was inspiring.
  Keep on posting!

 78. Grupo Serval presídios

  21 października 2017 at 20:16

  hi!,I really like your writing so so much!
  proportion we be in contact extra about your article
  on AOL? I need an expert on this house to resolve my problem.
  May be that’s you! Taking a look ahead to see you.

 79. Ronrhip

  22 października 2017 at 11:05

  Priligy Generico En Espana [url=http://orderviapills.com]viagra[/url] Prezzo Viagra Cialis Levitra

 80. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  23 października 2017 at 00:00

  Every weekend i used to go to see this site, for the reason that i wish for enjoyment,
  for the reason that this this site conations actually
  nice funny stuff too.

 81. Grupo Coral fraude

  23 października 2017 at 01:47

  Excellent post. I am experiencing a few of these issues as
  well..

 82. phones reduces

  23 października 2017 at 02:32

  Thanks for finally writing about >Harvard wymusza uznanie gender przez studentów – Prawy.pl <Loved it!

 83. Carlos Eduardo Correa da Veig

  23 października 2017 at 03:38

  I every time used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of web so from now I
  am using net for posts, thanks to web.

 84. Carlos Eduardo Veiga

  23 października 2017 at 09:21

  This is a really good tip especially to those new to the blogosphere.
  Short but very accurate information… Thanks for sharing this
  one. A must read post!

 85. Lelio Vieira Carneiro

  23 października 2017 at 19:12

  Hi to every , because I am actually keen of reading this blog’s post to be updated daily.
  It contains nice data.

 86. Lélio Vieira Carneiro Junior

  23 października 2017 at 20:53

  Very quickly this site will be famous among all blog visitors, due to it’s nice articles or reviews

 87. funny political platforms

  24 października 2017 at 13:58

  This is so helpful! Your creative potential seems limitless.

  • Hermosa Beach Seo

   16 grudnia 2017 at 00:10

   It is very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. Your creative potential seems limitless. My best friend wants to be a master in this issue.

 88. Redondo Marketing

  24 października 2017 at 22:38

  I have been looking everywhere for this! Spot on with this. great job on this article! You always know just what to say. You have brought up a very superb ideas

 89. vpub.binhduong.gov.vn

  25 października 2017 at 02:37

  My brother recommended I may like this website. He was once entirely right.

  This put up actually made my day. You can not imagine just how so much time I had spent for this info!
  Thank you!

 90. political humor election

  25 października 2017 at 05:11

  After looking over a number of the posts posts on your blog, I seriously like your way of blogging. I will bookmark this write up. Do you recommend any other sites for big data adviser?

 91. Judi Bola

  26 października 2017 at 00:19

  I get similar messages from my comment form. I usually wait a few days. If I get the same exact message, I delete both. If not, I might check out what they have to offer.

 92. Ronrhip

  26 października 2017 at 13:53

  Propecia For Sale Pharmacy [url=http://leviprices.com]levitra prices 20 gm free delivery[/url] Levitra 40mga For Sale Mexico Beach Acheter Mifegyne Et Cytotec Metoprolol

 93. book table app

  26 października 2017 at 14:28

  This stuff is great! You have a good head on your shoulders.

 94. startup adviser

  27 października 2017 at 16:37

  My teacher introduced me to your posts. Thumbs up! I simply have to tell you that your posts are really valuable. Your articles are amazing.

 95. domain registrars

  28 października 2017 at 15:23

  I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing,
  it is rare to see a nice blog like this one nowadays.

 96. Lelio Vieira Carneiro Junior

  29 października 2017 at 22:56

  I all the time emailed this website post page to all my contacts,
  because if like to read it then my friends will too.

 97. Ronrhip

  30 października 2017 at 16:41

  Cialis Marque [url=http://buygenericvia.com]viagra[/url] Does Cephalexin Kill Coccidia Cialis 20 Mg Costo Cialis Diabetes

 98. Sachiko

  31 października 2017 at 12:51

  thx for the info

 99. ip video

  31 października 2017 at 18:01

  I am really enjoying the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A few of my blog visitors have complained about my website not
  working correctly in Explorer but looks great in Firefox.

  Do you have any ideas to help fix this issue?

 100. Katja

  31 października 2017 at 18:13

  Hey there! This is kind of off topic but I need some
  help from an established blog. Is it hard to set
  up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty
  fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure
  where to start. Do you have any points or suggestions?
  Appreciate it

  • redondo marketing

   15 grudnia 2017 at 20:39

   I found your blogs on my Website feed. Wowza! I like the helpful information you provide in your articles.

 101. Egli Diana Pinto

  31 października 2017 at 19:23

  I am truly grateful to the owner of this web site who has shared this wonderful
  post at here.

 102. Earline

  1 listopada 2017 at 02:02

  Thanks for the info

 103. Maricela

  2 listopada 2017 at 01:18

  thx for the info

 104. Egli Diana Pinto

  2 listopada 2017 at 04:41

  I’ll immediately snatch your rss as I can’t find your e-mail
  subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any?
  Please allow me recognise in order that I may subscribe.
  Thanks.

 105. find asbestos

  2 listopada 2017 at 05:48

  Good blog post. I definitely appreciate this website.
  Keep it up!

 106. Ronrhip

  2 listopada 2017 at 15:36

  Levitra Receta Buy Mirtazapine In Uk Cialis 20mg Non Generic [url=http://cheapvia25mg.com]viagra[/url] Propecia Assumere

 107. Kaley

  5 listopada 2017 at 01:07

  Thanks for the info

 108. Ronrhip

  5 listopada 2017 at 10:03

  Drug Interaction With Cephalexin Propecia Medication Order [url=http://cheapviafast.com]viagra[/url] Prix Cialis 25 Comprar Cialis Internet Foro Buy Tidamax Real Cheap

 109. government jokes

  9 listopada 2017 at 16:10

  You have brought up a very superb points. I really like your blog. Hi from Massachusetts. You saved me a lot of hassle just now.

 110. website admin

  11 listopada 2017 at 07:09

  It’s hard to come by experienced people about this subject, however, you sound like you know what
  you’re talking about! Thanks

 111. Itamar Serp

  12 listopada 2017 at 18:45

  I would like to thank you for the efforts you have put in penning this site.
  I’m hoping to check out the same high-grade blog posts
  from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal
  site now 😉

 112. Weed App

  13 listopada 2017 at 06:40

  I shared your blog on my Reddit. I was all about this subject in school. Aw, I miss Oklahoma. I would like to say great blog! Your write up is loved by my BFF. Such a deep answer!

 113. purchasing timex

  13 listopada 2017 at 19:00

  My relatives all the time say that I am killing my time here at net, however I know I am getting familiarity everyday by reading such pleasant articles.

 114. home security cameras amazon uk

  15 listopada 2017 at 08:02

  Have slipping terrace doorstep in your property area?

 115. Ronrhip

  17 listopada 2017 at 22:05

  American Drugstore Online [url=http://viaonlineusa.com]viagra[/url] Inexpensive Acyclovir Acheter Du Viagra Par Correspondance

  • jesse grillo

   15 grudnia 2017 at 22:05

   I will bookmark this. I definitely appreciate this! I am so glad I found your website. I simply have to tell you that your websites are totally awesome. I truly think this article needs much more consideration. I will probably be again to read much more, thanks for that info.

 116. contract phones reduces

  22 listopada 2017 at 11:46

  Very energetic article, I loved that bit. Will there be a part 2?

 117. Ronrhip

  24 listopada 2017 at 00:27

  Viagra 35 Anni Cialis Sale Buy Orlistat Prescription [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Cialis Hochste Konzentration

 118. kush

  28 listopada 2017 at 05:04

  You are a very persuasive writer. Some nice points there. When I read your page I could feel myself getting smarter.

 119. Hi there! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when browsing from my apple iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that
  might be able to correct this issue. If you have any recommendations, please share.
  Appreciate it!

 120. Bitcoin pharmacy

  1 grudnia 2017 at 09:46

  thanks for tge info

 121. Pozycjonowanie Stron Cennik Google

  1 grudnia 2017 at 18:40

  Really fantastic information can be found on web blog . „I am not merry but I do beguile The thing I am, by seeming otherwise.” by William Shakespeare.

 122. полет

  2 grudnia 2017 at 06:43

  I’d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 123. sewa scissor lift

  2 grudnia 2017 at 06:57

  Hello. fantastic job. I did not anticipate this. This is a fantastic story. Thanks!

 124. businesss information

  2 grudnia 2017 at 10:10

  Good subject as well as I truly like this, keep up the spirit to work better, If you are interested as well as need to know details about worldwide business visit my web. Thanks

 125. disability products catalogs

  3 grudnia 2017 at 00:22

  There is visibly a lot to know about this. I think you made some nice points in features also.

 126. gproxy.info

  3 grudnia 2017 at 11:38

  Hello there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Many thanks

 127. agen judi bola online

  4 grudnia 2017 at 10:30

  I haven’t checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 128. Pozycjonowanie Strony Google

  5 grudnia 2017 at 19:46

  Just wanna remark on few general things, The website layout is perfect, the content is very great : D.

 129. Hermosa Beach

  6 grudnia 2017 at 13:57

  Incredible! I had to take a break from playing with my dog to write your page.

 130. Simply wanna admit that this is very beneficial , Thanks for taking your time to write this.

 131. hammer of thor vs vimax

  8 grudnia 2017 at 05:34

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 132. hammer of thor

  8 grudnia 2017 at 08:51

  Well I definitely liked studying it. This post provided by you is very useful for good planning.

 133. Marketing Consultant

  9 grudnia 2017 at 19:50

  Your posts is really useful to me. I truly think this website needs much more consideration. I will probably be again to read much more, thanks for that info.

  • Qorum App

   16 grudnia 2017 at 11:10

   Your blog post is absolutely on point! Incredibly useful info.

 134. paket tour china 4 hari 3 malam 2017

  11 grudnia 2017 at 08:36

  Wonderful beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how can i subscribe for a weblog site? The account helped me a appropriate deal. I were a little bit acquainted of this your broadcast offered brilliant clear concept

 135. Business

  11 grudnia 2017 at 12:23

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 136. House Contractors

  12 grudnia 2017 at 01:20

  I have read a few good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how much attempt you set to create one of these excellent informative website.

 137. Web Design

  12 grudnia 2017 at 12:40

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

 138. Natural Makeup

  13 grudnia 2017 at 08:47

  Of course, what a fantastic website and instructive posts, I definitely will bookmark your blog.All the Best!

 139. my wordpress blogs

  13 grudnia 2017 at 11:17

  Quite informative details that you have stated, a big heads up for putting up.

 140. our website

  13 grudnia 2017 at 13:34

  Hullo here, just turned out to be receptive to your article through Search engine, and found that it’s genuinely interesting. I’ll take pleasure in in the event you retain this post.

 141. casino online asia

  13 grudnia 2017 at 14:55

  In between me and my partner we’ve owned extra MP3 players more than the a long time than I can count, together with Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etcetera. But, the very last few several years I have settled down toward a single line of gamers. Why? Because I was satisfied in direction of locate how well-designed and pleasurable in the direction of employ the service of the underappreciated (and extensively mocked) Zunes are.

  • Hermosa Beach Marketing

   16 grudnia 2017 at 11:36

   Do you write a lot about Unified Social. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Your website has a kind of aura surrounding it. I really like your writing style and how well you express your ideas. Top Tumblr professionals would agree with your write up.

 142. have a peek at these guys

  13 grudnia 2017 at 17:29

  It really is mostly unthinkable to see well-aware individuals on this niche, regrettably you seem like you comprehend the things you’re talking about! Thank You

 143. agen bola indonesia

  13 grudnia 2017 at 23:10

  Among me and my spouse we have owned even further MP3 avid gamers above the years than I can rely, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and many others. But, the ultimate handful of yrs I have resolved down in direction of one line of players. Why? Mainly because I was pleased towards examine how well-designed and pleasurable towards seek the services of the underappreciated (and commonly mocked) Zunes are.

 144. Yplan

  13 grudnia 2017 at 23:40

  I could have sworn I’ve been to this blog before. You have made my day! This is very interesting. Well this is odd… when I turned on my lap top this website was already loaded.

 145. Redondo Marketing

  13 grudnia 2017 at 23:43

  Twitter professionals would love your write up. I discovered your website on my Blog feed.

 146. rental mobil bandung

  14 grudnia 2017 at 04:58

  Appreciating the hard work you put into your website and detailed information you provide. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Great read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 147. taruhan bola

  14 grudnia 2017 at 07:15

  I am going to gear this examine toward Two products of us residents: present-day Zune householders who are considering an upgrade, and humans striving to determine concerning a Zune and an iPod. (There are other avid gamers relevance taking into consideration out there, such as the Sony Walkman X, but I be expecting this gives yourself ample information towards crank out an informed conclusion of the Zune vs players other than the iPod line as perfectly.)

 148. agen bola terpercaya

  14 grudnia 2017 at 09:38

  Zune and iPod: Maximum people in america review the Zune toward the Contact, but when observing how thin and astonishingly very low and gentle it is, I choose it in the direction of be a rather unique hybrid that brings together attributes of possibly the Contact and the Nano. It really is amazingly colorful and magnificent OLED display screen is somewhat smaller than the touch screen, however the participant itself feels quite a little bit scaled-down and lighter. It weighs pertaining to 2/3 as a great deal, and is noticeably lesser inside of width and top, although remaining only a hair thicker.

 149. Wiki Travel

  14 grudnia 2017 at 09:53

  I have to express my love for your kind-heartedness in support of men and women who have the need for help with the niche. Your personal dedication to passing the message across came to be pretty valuable and has in most cases permitted men and women just like me to reach their goals. Your entire insightful suggestions denotes so much a person like me and somewhat more to my fellow workers. Thanks a ton; from everyone of us.

 150. Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 151. Definition Of Technology

  15 grudnia 2017 at 01:11

  It¡¦s actually a nice and helpful piece of info. I¡¦m happy that you simply shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 152. Cheap Custom Made T shirts

  15 grudnia 2017 at 05:03

  Hey there would you mind letting me know which web host you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a honest price? Kudos, I appreciate it!

 153. Thrillest App

  15 grudnia 2017 at 05:12

  That is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere. I think the admin of this web posts is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information. Such a deep answer! Great post, very informative. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon.

 154. vacation

  15 grudnia 2017 at 08:08

  Great write-up, I am normal visitor of one¡¦s website, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

 155. Heart Health

  15 grudnia 2017 at 11:58

  I’m not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.

 156. discover here

  15 grudnia 2017 at 22:11

  It’s nearly close to impossible to see well-educated individuals on this issue, regrettably you appear like you are familiar with the things that you’re indicating! Thanks

 157. Sales Leads

  16 grudnia 2017 at 00:17

  I’m really enjoying the theme/design of your web site. Do you ever run into any browser compatibility issues? A handful of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any solutions to help fix this issue?

 158. Work From Home

  16 grudnia 2017 at 00:59

  Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 159. Country Home Decor

  16 grudnia 2017 at 01:07

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is great blog. A great read. I will definitely be back.

 160. click over here

  16 grudnia 2017 at 03:52

  I was very happy to find this website. I want to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely savored every part of it and i also have you bookmarked to check out new information in your blog.

 161. hot new franchise opportunities

  16 grudnia 2017 at 04:34

  Hello! I’ve been reading your site for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Huffman Tx! Just wanted to tell you keep up the great job!

 162. click here for more

  16 grudnia 2017 at 06:58

  Hiya here, just turned out to be mindful of your post through Yahoo and bing, and realized that it is very good. I’ll appreciate in the event you keep up this idea.

 163. My Blog

  16 grudnia 2017 at 07:11

  I merely wish to inform you that I am new to blogging and genuinely loved your write-up. Likely I am inclined to bookmark your blog post . You truly have fabulous article material. Acknowledge it for expressing with us your main domain page

 164. sites

  16 grudnia 2017 at 07:31

  Surprisingly entertaining details you’ll have said, thank you for submitting.

 165. Shopping Sites Online

  16 grudnia 2017 at 09:17

  I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this website. I am hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing abilities has inspired me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 166. Kitchen Renovation

  16 grudnia 2017 at 09:35

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra