Z zagranicy

Harvard wymusza uznanie gender przez studentów

Środkiem ku temu są nowe wytyczne dla organizacji studenckich.

W tej sprawie dziekan Harvard College i profesor socjologii Rakesh Khurana opublikował specjalny dokument. Ukazuje w nim, że uczelnia „jest zgodna co do różności”, co wynika ze „świadomości historycznej ewolucji Uczelni oraz naszego rozumienia Uniwersyteckiej reguły niedyskryminacji”.

Na wzór triady Heglowskiej uznał, że na terenie szkoły wyższej ściera się tradycja z nowoczesnością oraz „przynależność vs. wykluczenie”. Opublikowany przez niego dokument w tytule podkreśla kwestię jednopłciowych organizacji płci kulturowej (Single Gender Social Organizations).

Khurana zakłada potrzebę umocnienia feminizmu w środowisku akademickim m. in. przez wprowadzenie „programu pomostowego szczególnie skierowanego do ich potrzeb”. Za problem uznał istnienie zjawiska klubów dla jednej płci tzw. „męskich” oraz „damskich” (USGSO), bo tutaj dopatruje się dyskryminacji. Ich forma kłóci się z przyjętą na Harvard regułą uznania gender. Na Harvard College działa m. in. HBASIS (Harvard College Bisexual, Gay, Lesbian, Transgender, Queer & Allied) na rzecz osób LGBT, GIIM (Gender Inclusivity in Math) – włączania kobiet do nauk ścisłych, czy promującą aborcję SHARCs (Sexual Health and Relationship Counselors).

Uczelnia wspiera m. in. studentów transpłciowych za pomocą Harvard College Office of BGLTQ Student Life. Oznacza to umacnianie w świadomości studentów pozycji związków osób tej samej płci i osób łamiących biologiczne rozumienie płci. Osoby z nieformalnych klubów męskich, czy damskich (USGSO) mają być wykluczani z gremiów posiadających władzę na uczelni. W efekcie zwolennicy tradycyjnych relacji między paniami oraz panami zostają odsunięci w cień. Na stronie progerderowskiego Biura BGLTQ padają słowa o „włączającym przez edukację kampusie” i „włączanie społeczności Harvardu” dla umocnienia przekonania, że istnieje „wielość tożsamości seksualnych i płci kulturowej [w oryg. gender]”.

Uczelnia odrzuca, że istnieje obiektywizm. Dziekan zauważa: „Przez wystawianie studentów na nowe idee, na ludzi których doświadczenia i pochodzenie różnią się od ich własnych, Harvard sprzyja zdolności postrzegania świata oczami innych”. Słowa te akcentują rolę społeczną Uniwersytetu w miejsce określenia jego roli jako źródła wiedzy, czy budowania światopoglądu opartego na dociekaniu w oparciu o fakty. Za to Harvard „przygotowuje do służenia globalnemu i zróżnicowanemu społeczeństwu”. Czy studenci zmierzają w kierunku na rzecz gender bada m. in. College Working Group on Diversity and Inclusion. Dba oni, aby z uczelni wyszli „przywódcy i odpowiedzialni obywatele”.

„Wszystkie rozpoznawane organizacje [tj. podlegające OSL – Office for Student Life bądź organizowane przez Harvard College] muszą postępować wedle kluczowych instytucjonalnych wartości włączania i niedyskryminacji”. Zarazem Khuran chce przekształcenia charakteru organizacji skierowanych ku jednej płci w kierunku tolerancji. Redaktor The College Fix Grega Pipera komentuje, że przyjęte reguły w praktyce oznaczają „atak na demokrację w kampusie i wolność prasy”. Zmiany te powodują, że od 2021 studenci będą podpisywali oświadczenie gender o „niedyskrymiancji w oparciu o wrodzoną tożsamość [tj. płeć biologiczną], włączając płeć kulturową”. Obowiązek ten będzie dotyczył osób zasiadających w organach wykonawczych, czy zajmujących pozycje liderów.

Na łonie Harvardu działa już Committee on Degrees in Studies of Women, Gender, and Sexuality. 8 marca 2017 podejmował on kwestię 12 kroków na rzecz „zrównoważonej zmiany”. W marcu planuje m. in. zajęcie się kwestią „biologicznego esentializmu”, czyli „nierówności (…) [związanego? m. in. z] przemocą policji, rakiem piersi” – oceną świata przez ideologię gender. Profesor Mari Ruti końcem marca będzie prowadził zajęcia odnośnie do zmiany etyki oraz krytyki (hasło Szkoły Frankfurckiej) osiągnięć, samorozwoju i pozytywnego myślenia (sic!) oraz, że społeczeństwo powoduje za pomocą „negowania queer” takie „złe uczucia jak depresję, rezygnację i apatię” u osób LGBT. Wyjściem z tej sytuacji dla niego jest przyjęcie reguł marksizmu kulturowego i „przekształcenie antynormatywności [czyli odrzucenia tradycji i płci biologicznej] w nową normę [społeczną]”.

Tak w praktyce wygląda przekształcenie Harvard College, uczelni kształcącej licencjatów i otwierającej drzwi do kształcenia na szczeblu magisterskim i wyższym na Harvard University, a także odrzucenie tradycji.

W 1636 powstał on jako szkoła chrześcijańska z odwołaniem do Jezusa w motto „Veritas Christo et Ecclesiae”. W regułach Harvardu z 1646 padły słowa: „Każdy powinien być świadom że zasadniczym końcem jego życia i studiów jest poznanie Boga i Jezusa Chrystusa, który jest życiem wiecznym. Oglądając mądrość daną przez Pana każdy powinien autentycznie modlić się (…). Każdy powinien również ćwiczyć się w czytaniu Pisma Świętego dwa razy dziennie, aby być gotowym do (…) teoretycznych obserwacji języka i logiki oraz w praktycznych i duchowych prawdach”.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

136 komentarzy

136 Komentarzy

 1. AS

  9 marca 2017 at 13:28

  czyli Harvard leci na pysk,pedaly atakuja najlepsze uczelnie,to musi sie odbic na ich poziomie nauczania,strach tam studiowac

 2. Slawomir Tomasz Roch

  9 marca 2017 at 14:38

  Zgroza! Wszyscy ktorzy publicznie opowiadaja sie za demoniczna, nie majaca nic wspolnego z prawda, za szatanska, pelna pychy, bo odrzucajaca prawo Bozego ustanowienia, za taka wlasnie diaboliczna ideologia gender, wszyscy tacy zagubili wiare i jeszcze wiecej, bo zagubili takze rozum. Sa slepi i nie wiedza dokad ida!

 3. Slawomir Tomasz Roch

  9 marca 2017 at 14:50

  Wzywam wszystkie zywotne sily narodu, by zjedmoczyc sie przeciwko demonicznej gender. Nie wolno czekac, az bedzie gorzej! Gender jest jak nazizm i komunizm to ideologia, ktora mozna zatrzymac jedynie czynem! Jeszcze jest czas, by zrobic to metodami pokojowymi! Jednak w tych zmaganiach nie ma miejsca dla ludzi leniwych, nie ma tym bardziej miejsca dla tchorzy! Z Panem Bogiem

  • Tola

   9 marca 2017 at 16:34

   Ja jestem za jak i pewnie wielu innych ludzi. Łatwo pisać zorganizujmy się, ale jak? Ktoś to musi poprowadzić, zachęcić innych.

 4. Slawomir Tomasz Roch

  9 marca 2017 at 17:26

  Tola posluchaj uwaznie! Gdy pomarli Ci ktorzy byli z Janem III pod Wiedniem w 1683 r., Ci ktorzy zyli jeszcze plakali, bo wiedzieli co dzieje sie ze wspaniala niegdys I Rzeczypospolita. Wiadomo dlaczego: „Za czasow Sasa to pij jedz i popuszczaj pasa”. Probowano zatem ratowac ojczyzne, ale wszystko zawiodlo: Konstytucja 3 maja, geniusz gen. Tadeusza Kosciuszko, wielka armia u boku Napoleona, honor polskiego zolnierza z 1831, ofiara Romualda Trauguta i Jego towarzyszy z 1863. Zatem co pomoglo, ze podnieslismy sie, tak skutecznie w 1918 i przypieczetowalismy to jeszcze na polach pod Warszawa w 1920?! Moim skromnym zdaniem odpowiedz znajduje sie w wychowaniu pozytywistycznym polskich rodzin. Po prostu praca od podstaw! Przekladajac na jezyk polityczny nie od razu kupa ludzi, ale wlasnie system trojkowy. To byly fundamenty polskiej sily politycznej I polowy XX wieku. Kupa mosci Panowie, to bylo wlasnie za Sasow, a w konspiracji inaczej, zawsze liczy sie kazdy, dobrze uformowany czlowiek, tak samo przy budowaniu Ruchu, wazne sa te najmniejsze komorki spoleczne. Tola rozejrzyj sie dookola…..

  • Tola

   9 marca 2017 at 17:32

   Mam to samo zdanie co Ty. Jednak, gdy patrzę na to co się teraz dzieje… UE przeciwko nam i polski rząd przeciwko nam, na siłe wciskają nam to co lewackie, niemoralne, żeby nas zniszczyć. A najgorsze jest to, że ludzie to kupują 🙁 coraz więcej jest wynaturzonych istot.

   • Slawomir Tomasz Roch

    9 marca 2017 at 17:49

    Widzisz…. Ty Tola jeszcze nie placzesz, ale juz sie smucisz. Tymczasem w moim przekonaniu to nie czas na smutki, ale na wytezona prace u podstaw! Jeszcze sa cale polskie rodziny, jeszcze nie wymarlo pokolenie wychowane i ulsztaltowane przez sw. Jana Pawla II. Jeszcze jest wiele jeszcze….

    • Tola

     9 marca 2017 at 18:29

     Ja cały czas wierze w nasz naród. Tylko chodzi o to, że mamy coraz więcej sprzedawczykow. Ludzie uciekają za chlebem, inni się skrobią, jeszcze inni nie mają pieniędzy na to, aby mieć więcej dzieci albo w ogóle je mieć. Jesteśmy bombardowani z każdej strony i wiem, że wiele razy tak było w naszej historii. Cały czas wierze, że damy radę, ale codzienne pesymistyczne wiadomości potrafią zdołować.

 5. Slawomir Tomasz Roch

  9 marca 2017 at 18:43

  Pewnego cieplego wieczora 1907 r., pewien starszy Pan, spokojnym, pewnym krokiem przechadzal sie ulicami Londynu. Zauwazyl duza grupy mlodziezy meskiej. Pili alkohol, palili papierosy, rzucali miesem, cos jak obecnie u nas nad Wisla, Odra i Bugiem. Bez pardonu podszedl ku nim i rzekl pewnym glosem: „Jesli udacie sie ze mna na samotna wysepke w dwa tygodnie pokaze Wam prawdziwe zycie i jego smak.” Zgodzili sie o dziwo, bo starszy Pan sponsorowal wyprawe. Na pierwszy oboz skautow w historii pojechalo 30 chlopakow z ulicy, tak narodzilo sie harcerstwo. A ten starszy, dostojny, madry i hojny, nieznajomy Pan to emerytowany General Robert Baden – Powell, zalozyciel i ojciec angielskiego, polskiego, swiatowego skutingu. To tak odnosnie, jak moze wygladac praca u podstaw, praca organiczna.

 6. Philly trainer

  1 czerwca 2017 at 15:17

  ok i get it.

 7. Lacresha

  13 czerwca 2017 at 23:11

  Me parece maravilloso estar leyendo este tema de una forma tan fácil. Es muy agradable y fácil de entender!

 8. evtini poleti do london

  24 czerwca 2017 at 20:17

  Would you be interested in exchanging links?

 9. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 10. turquoise hair fascinators

  20 lipca 2017 at 17:02

  Very interesting topic, appreciate it for putting up.

 11. navy fascinators for weddings

  24 lipca 2017 at 18:52

  Keep working ,terrific job!

 12. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 13. milf hunter lisa ann

  23 sierpnia 2017 at 20:03

  ghanks for the info

 14. technology adviser

  24 sierpnia 2017 at 09:55

  Please write more. I just found your write ups on Friday.

 15. Jesse Grillo

  26 sierpnia 2017 at 09:25

  Very nice blog. cool work, keep it up. A great article.

 16. Manhattan Beach SEO

  30 sierpnia 2017 at 00:54

  Spot on with this. I am totally impressed!

 17. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 15:00

  To think, I was confused a minute ago. Very nice website. Any team would be lucky to have you on it.

 18. tech adviser

  31 sierpnia 2017 at 10:17

  Interesting content. Is there anything else I could read to learn more about this? I simply have to tell you that your posts are really valuable. I found your article on my Reddit feed. I was looking everywhere and this popped up like nothing!

 19. Emmanuel Clymore

  4 września 2017 at 20:08

  Normally I don’t read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice article.

 20. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 17:13

  Great post. I used to be checking continuously this blog and I am
  inspired! Very helpful information specifically the closing part 🙂 I
  care for such info much. I was seeking this certain info for a long time.
  Thank you and best of luck.

 21. Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 22. business plan

  7 września 2017 at 08:42

  This is my first time visit at here and i am really pleassant
  to read all at single place.

 23. real estate license

  7 września 2017 at 16:04

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively useful and it has helped me out loads.
  I am hoping to give a contribution & aid other customers
  like its aided me. Good job.

 24. real player

  7 września 2017 at 20:02

  I’m very pleased to find this page. I wanted to thank
  you for ones time for this fantastic read!! I definitely really liked every
  little bit of it and I have you bookmarked to look at new stuff in your web site.

 25. download site

  9 września 2017 at 05:23

  The Zune concentrates upon currently being a Portable Media Player. Not a website browser. Not a recreation machine. Potentially in just the upcoming it will do even better within individuals areas, still for presently it is really a fantastic path toward arrange and pay attention to your tunes and motion pictures, and is without peer within that regard. The iPod’s rewards are its world-wide-web checking out and purposes. If those people good even more powerful, possibly it is your easiest conclusion.

 26. pt.wikipedia.org

  10 września 2017 at 05:23

  Hi, Neat post. There’s a problem with your web site
  in web explorer, would test this? IE nonetheless is the marketplace
  leader and a big portion of other folks will leave out your great writing because
  of this problem.

 27. escape room fort worth

  10 września 2017 at 18:35

  Very nice write-up. I definitely appreciate this website. Keep it up!

 28. super-obuv.com.ua

  10 września 2017 at 20:53

  Amazing! Its really remarkable piece of writing, I have got much clear idea concerning from this post.

 29. thousand stocks

  11 września 2017 at 10:58

  Thanks for sharing your thoughts on non-public loan.
  Regards

 30. escape room rockwall

  14 września 2017 at 09:27

  Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t understand why I can’t join it. Is there anyone else having similar RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 31. large womens shoes

  14 września 2017 at 23:59

  This is definitely the best factor that you can do as you are assured that you will get a very good services.|Appear to see if the on-line retailer that you are intending to make a buy from has issued any low cost codes. When you purchase Vigrx Furthermore, there are up to 4 choices you can choose from.|Even they are tough but what if they are difficult to skate, there is no worth for them. These sandals are fantastic for when you are dressed up to go out for excitement and enjoyment. The degree of risk is dependent on your wishes.|As we all know, running often will make ft expand much more normally and fingers become lengthier.

 32. pr application

  15 września 2017 at 00:35

  I like this post! Thanks.

 33. tatoo.rexzetsolutions.com

  15 września 2017 at 11:17

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
  I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue
  this in future. Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 34. download links

  15 września 2017 at 21:30

  This is turning into a little bit even further subjective, nevertheless I considerably desire the Zune Market place. The interface is colourful, incorporates even further aptitude, and some great attributes which includes ‚Mixview’ that allow yourself out of the blue look at equivalent albums, tunes, or other people related toward what you are listening in direction of. Clicking on one particular of all those will center on that solution, and one more established of „neighbors” will appear into look at, enabling you in direction of navigate more than investigating by way of identical artists, tunes, or buyers. Chatting of end users, the Zune „Social” is too perfect exciting, permitting oneself track down many others with shared tastes and turning into good friends with them. On your own then can pay attention to a playlist generated primarily based upon an amalgamation of what all your friends are listening to, which is much too fascinating. Individuals nervous with privateness will be relieved toward know yourself can prevent the general public versus seeing your particular person listening patterns if oneself as a result acquire.

 35. companies that donate to fundraisers

  16 września 2017 at 15:47

  The next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read through, however I genuinely believed you would have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.

 36. Chadwick Iniguez

  16 września 2017 at 19:55

  Good article and right to the point. I don’t know if this is truly the best place to ask but do you folks have any ideea where to employ some professional writers? Thanks 🙂

 37. singapore permanent resident

  16 września 2017 at 20:33

  Great post!

 38. good golf course

  17 września 2017 at 04:22

  Good post. I learn something totally new and
  challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It will always
  be exciting to read through articles from other writers and use a little something from
  other websites.

 39. old electronics

  17 września 2017 at 18:49

  I conceive this web site holds some real fantastic information for everyone :D. „The test of every religious, political, or educational system is the man that it forms.” by Henri Frdric Amiel.

 40. Lelio Vieira Carneiro Junior

  17 września 2017 at 18:51

  Pretty section of content. I simply stumbled upon your
  website and in accession capital to claim that I get actually
  loved account your blog posts. Any way I will be subscribing
  on your augment or even I achievement you get admission to constantly fast.

 41. singapore pr application

  17 września 2017 at 22:13

  I like this post! Thanks.

 42. international travel tips

  18 września 2017 at 09:39

  Hi there friends, how is all, and what you would like to say on the topic of this post, in my
  view its in fact awesome designed for me.

 43. apply permanent resident

  18 września 2017 at 22:20

  I like this post! Thanks.

 44. how to apply singapore pr

  19 września 2017 at 22:43

  I like this post! Thanks.

 45. buy arsenal soccer

  20 września 2017 at 02:09

  I am really thankful to the holder of this web page who has shared this
  great post at at this place.

 46. escape room dallas

  20 września 2017 at 08:07

  You have made some decent points there. I checked on the internet to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 47. Zenaida

  20 września 2017 at 09:55

  Fastidious answers in return of this query with solid arguments and explaining everything
  on the topic of that.

 48. My spouse and I stumbled over here by a different web address and thought I should check things out.
  I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to checking out your web page again.

 49. ordinary travel

  21 września 2017 at 01:08

  Very good post! We will be linking to this particularly great article on our website.
  Keep up the good writing.

 50. best dating

  21 września 2017 at 04:01

  I’m gone to inform my little brother, that he should also visit this web site on regular basis to get updated from newest information.

 51. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 52. getting heart disease

  21 września 2017 at 22:23

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts in this kind of house .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.

  Studying this information So i am glad to convey
  that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I most undoubtedly will make sure to do not
  omit this web site and give it a look regularly.

 53. http://www.edusofttec.com

  22 września 2017 at 02:21

  Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve
  had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another
  platform. I would be great if you could point
  me in the direction of a good platform.

 54. www.mahamate.com

  22 września 2017 at 08:12

  It’s remarkable for me to have a website, which is beneficial for
  my experience. thanks admin

 55. Ronrhip

  22 września 2017 at 10:33

  Dapoxetina Costo [url=http://cialtobuy.com ]online pharmacy[/url] Cialis 10 Precio
  Cephalexin Wine Permitted While Taking Medication Amoxicillin Yogurt
  Cephalexin Used In Cats cialis Amoxicillin Treat Abscess

 56. escape room dfw

  23 września 2017 at 13:42

  You are so interesting! I do not suppose I’ve read something like this before. So wonderful to find somebody with original thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 57. Bernardo

  23 września 2017 at 16:29

  Howdy would you mind sharing which blog platform you’re
  using? I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most
  blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 58. Rachele

  23 września 2017 at 17:21

  Wow! Finally I got a weblog from where I be able to actually take valuable information concerning my study
  and knowledge.

 59. stroidesign.spb.ru

  24 września 2017 at 08:46

  Fine way of explaining, and pleasant post to get information on the topic of my presentation subject, which i am going to convey in institution of higher education.

 60. Luigi

  24 września 2017 at 17:59

  It’s in fact very complicated in this active life to listen news
  on Television, so I simply use world wide web for
  that reason, and get the newest news.

 61. Freddie

  25 września 2017 at 06:17

  Hey! Do you know if they make any plugins to assist
  with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank
  for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Appreciate it!

 62. Veda

  25 września 2017 at 11:32

  Hello, Neat post. There’s a problem with your website in web explorer,
  might check this? IE nonetheless is the market leader and
  a big section of other folks will leave out your fantastic writing due to this
  problem.

 63. escape room southlake

  26 września 2017 at 08:59

  Your style is very unique compared to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this blog.

 64. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 65. how to apply pr in singapore

  26 września 2017 at 21:19

  Great post there! Keep it up!

 66. apply pr in singapore

  27 września 2017 at 09:00

  Great post there! Keep it up!

 67. escape room plano

  27 września 2017 at 09:24

  Everything is very open with a precise clarification of the challenges. It was really informative. Your website is very useful. Many thanks for sharing!

 68. emotions anonymous daily meditation

  27 września 2017 at 09:33

  I am going to gear this study in the direction of Two patterns of americans: latest Zune house owners who are thinking of an upgrade, and us residents attempting toward come to a decision between a Zune and an iPod. (There are other players well worth looking at out there, together with the Sony Walkman X, still I expect this presents yourself sufficient data towards create an mindful decision of the Zune vs gamers other than the iPod line as well.)

 69. how to apply singapore pr

  27 września 2017 at 14:54

  Nice.

 70. Samual

  27 września 2017 at 19:51

  What’s up to every , for the reason that I am actually
  keen of reading this website’s post to be updated regularly.
  It consists of pleasant data.

 71. Carlota

  28 września 2017 at 00:21

  I’m gone to say to my little brother, that he should also go to see this webpage on regular
  basis to obtain updated from latest news update.

 72. brazil butt lift

  28 września 2017 at 03:42

  I pay a quick visit every day some web pages and sites to read posts, but this web site provides feature based posts.

 73. bbs.rrsjk.com

  28 września 2017 at 09:15

  What’s up, just wanted to tell you, I loved this article. It was practical.
  Keep on posting!

 74. Shaun

  29 września 2017 at 06:21

  Excellent pieces. Keep writing such kind of information on your site.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You’ve performed a great job. I’ll definitely digg it
  and individually recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this
  website.

 75. www.ssojunghan.com

  29 września 2017 at 08:25

  I absolutely love your blog and find most of your post’s to be exactly what I’m
  looking for. can you offer guest writers to write content for you personally?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on many of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome website!

 76. Royal

  29 września 2017 at 11:09

  Appreciation to my father who shared with me about this weblog, this blog
  is truly awesome.

 77. Ronrhip

  30 września 2017 at 12:22

  Listino Levitra In Farmacia Levitra 20mg Generika Lowest Price Propecia Hair [url=http://cialgeneri.com ]cialis[/url] Fluoxetine Visa Accepted Cialis Generique Avis

 78. resort asbestos

  30 września 2017 at 13:30

  Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get
  a lot of spam remarks? If so how do you protect against it, any plugin or anything
  you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any help is
  very much appreciated.

 79. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  1 października 2017 at 23:10

  Greetings! Very useful advice in this particular article!

  It is the little changes that make the most important changes.
  Thanks for sharing!

 80. soccer jersey

  2 października 2017 at 02:50

  I absolutely love your blog.. Excellent colors & theme.

  Did you create this site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own site
  and want to learn where you got this from or just what the theme is called.
  Thanks!

 81. lime green fascinators

  2 października 2017 at 13:44

  Wow! Thank you! I permanently needed to write on my website something like that. Can I implement a portion of your post to my site?

 82. Rolando

  2 października 2017 at 23:56

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.

  nonetheless, you command get got an shakiness over
  that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 83. Ronrhip

  3 października 2017 at 16:39

  Baclofene Cerveau Kamagra Now [url=http://cialtobuy.com]cialis online[/url] Amoxicillin 875 125 Cephalexin For Pediatric Uti Ou Acheter Du Viagra En Suisse

 84. soccer shoes pattern

  3 października 2017 at 21:56

  each time i used to read smaller articles or
  reviews that as well clear their motive, and that is
  also happening with this piece of writing which I am reading now.

 85. holiday travel

  4 października 2017 at 18:00

  It’s truly a nice and helpful piece of info. I’m satisfied that you shared this useful
  info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 86. marijuana doctor

  4 października 2017 at 23:09

  I think the admin of this web article is really working hard in support of his web site, since here every material is quality based information. I have added your write up to my Instagram I know you would love Nevada. Do you have you tube videos on the topic?

 87. percolator knob replacement

  5 października 2017 at 09:54

  hello!,I like your writing so a lot! percentage we keep up a correspondence more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to solve my problem. Maybe that’s you! Taking a look ahead to look you.

 88. Anna

  6 października 2017 at 14:36

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was
  curious what all is required to get set up? I’m assuming
  having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% positive.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Appreciate it

 89. Craig Carin

  6 października 2017 at 23:35

  Fantastic goods from you, man. I have take note your stuff previous to and you’re simply extremely excellent. I really like what you’ve got here, really like what you are stating and the way in which in which you assert it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart. I can’t wait to learn much more from you. This is really a tremendous website.

 90. Ronrhip

  7 października 2017 at 03:37

  Zithromax Dose For Kids Cialis Achat En Ligne [url=http://tadalaf20mg.com]cialis[/url] Zithromax Children Dose Levitra Dolor De Cabeza Acheter Cialis Viagra Generique

 91. Leeanne Cuba

  7 października 2017 at 17:27

  Hey there, You have performed an excellent job. I’ll certainly digg it and for my part suggest to my friends. I am sure they’ll be benefited from this site.

 92. www.thetelecommunications.net

  8 października 2017 at 00:13

  Zune and iPod: Most people today review the Zune towards the Touch, however soon after seeing how thin and shockingly lower and light-weight it is, I attempt it in the direction of be a pretty special hybrid that combines attributes of both the Touch and the Nano. It is unbelievably colourful and magnificent OLED display is marginally more compact than the touch screen, however the player alone feels reasonably a little bit more compact and lighter. It weighs more than 2/3 as a lot, and is considerably smaller sized inside of width and height, although staying exactly a hair thicker.

 93. http://kachappilly.com

  8 października 2017 at 10:45

  continuously i used to read smaller articles which as well clear their motive, and that is also happening with this paragraph which
  I am reading here.

 94. soccer shoes

  8 października 2017 at 10:56

  Very nice post. I definitely appreciate this site.

  Continue the good work!

 95. domain registrars

  8 października 2017 at 17:01

  It’s truly very complex in this full of activity life to listen news on Television, thus I simply use internet for that purpose, and obtain the
  most recent news.

 96. dating guidelines

  9 października 2017 at 03:13

  great issues altogether, you simply received a new reader.
  What may you suggest about your post that you made a few days ago?
  Any sure?

 97. confer heart

  9 października 2017 at 06:42

  Its such as you learn my mind! You seem to grasp so much about this, such as you wrote the e book in it or something.
  I feel that you simply could do with some
  % to pressure the message home a little bit, however other than that, that is excellent blog.
  A fantastic read. I will certainly be back.

 98. Ronrhip

  9 października 2017 at 10:11

  Effetti Collaterali Viagra Generico [url=http://cheapestcial.com]cheap cialis[/url] Clomid By Mail

 99. timex wearers

  9 października 2017 at 17:49

  I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter
  a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.
  The problem is something that not enough folks are speaking intelligently
  about. I am very happy I came across this during my search for something regarding this.

 100. arsenal soccer jerseys

  10 października 2017 at 00:26

  It’s an amazing post designed for all the internet viewers; they
  will obtain benefit from it I am sure.

 101. ordinary travel

  10 października 2017 at 04:48

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through many of the posts I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m certainly pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back
  regularly!

 102. клубове софия жива музика

  10 października 2017 at 05:32

  Would you be interested in exchanging links?

 103. web dating

  10 października 2017 at 22:32

  I’m extremely inspired together with your writing skills as
  smartly as with the format in your blog.
  Is that this a paid subject or did you customize it your
  self? Anyway keep up the nice quality writing,
  it is uncommon to peer a nice weblog like this one these days..

 104. traveling jobs

  11 października 2017 at 00:01

  Hey! I could have sworn I’ve been to this website before but
  after reading through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be
  book-marking and checking back frequently!

 105. holiday travel cruise

  12 października 2017 at 10:39

  Hi there, I enjoy reading all of your article post.
  I like to write a little comment to support you.

 106. Ronrhip

  12 października 2017 at 23:14

  Cialis 10mg Effets Secondaires Viagra Original Use [url=http://cheapvia100mg.com]viagra[/url] Venta Cialis Correo Cialis et insuffisance cardiaque

 107. brazil butt

  13 października 2017 at 02:58

  I needed to thank you for this good read!!
  I definitely loved every little bit of it. I have got you bookmarked
  to check out new stuff you post…

 108. Maryanne Taulman

  14 października 2017 at 21:36

  Excellent beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site, how could i subscribe for a weblog site? The account helped me a appropriate deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast provided vivid clear idea

 109. index blog

  15 października 2017 at 11:57

  Zune and iPod: Most folks review the Zune towards the Touch, still soon after observing how thin and surprisingly very little and gentle it is, I take it in direction of be a rather distinctive hybrid that brings together properties of both the Contact and the Nano. It’s Really colorful and magnificent OLED exhibit is a bit more compact than the contact screen, however the participant alone feels pretty a bit lesser and lighter. It weighs over 2/3 as substantially, and is considerably scaled-down in width and height, although remaining basically a hair thicker.

 110. certain asbestos

  16 października 2017 at 02:06

  You are so cool! I don’t think I’ve read through anything like that before.
  So nice to find somebody with a few genuine thoughts on this topic.
  Really.. thanks for starting this up. This website is one
  thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 111. Ronrhip

  16 października 2017 at 05:02

  Cheap Seroquel No Prescription Generic Viagra From Uk [url=http://buyvarden.com]best prices for on line levitra[/url] Amoxicillin And Chlamydia How To Get Viagra In Indiana

 112. reverse phone directory

  16 października 2017 at 05:54

  Its like you learn my mind! You appear to understand so
  much about this, like you wrote the e book in it or something.
  I feel that you simply can do with a few % to drive the message
  house a little bit, but instead of that, that is great blog.

  A great read. I will definitely be back.

 113. Miquel Espinol

  16 października 2017 at 06:51

  I think this is among the most significant information for me. And i am glad reading your article. But want to remark on some general things, The web site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 114. conservative political humor

  16 października 2017 at 13:34

  it is like you wrote the book on it or something. Your perspective is super refreshing. Very nice blogs. Your article is really useful.

 115. Taruhan Bola

  17 października 2017 at 08:28

  I’m impressed, I have to admit. Actually rarely must i encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you’ve got hit the nail on the head. Your notion is outstanding; the pain is something which too little people are speaking intelligently about. I am happy i came across this in my search for something about it.

 116. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 15:19

  I do accept as true with all the ideas you have offered for your post. They’re really convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for newbies. May just you please prolong them a bit from subsequent time? Thanks for the post.|

 117. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 15:49

  I am not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.|

 118. José Wilame Araújo Rodrigues

  17 października 2017 at 20:44

  Ahaa, its pleasant conversation about this article here at this web site, I have read all that, so now me also commenting at this place.|

 119. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 23:05

  Hi there Dear, are you actually visiting this site regularly, if so then you will absolutely take nice know-how.|

 120. from this source

  18 października 2017 at 01:06

  Awesome! Its actually remarkable article, I have got much clear idea regarding from this post.|

 121. Itamar Serp

  18 października 2017 at 01:19

  wonderful issues altogether, you simply received a new reader. What might you suggest in regards to your put up that you made some days ago? Any sure?|

 122. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 03:50

  Fantastic website you have here but I was curious if you knew of any message boards that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of online community where I can get opinions from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks a lot!|

 123. Umanizzare presídios

  18 października 2017 at 05:57

  These are really impressive ideas in on the topic of blogging. You have touched some nice factors here. Any way keep up wrinting.|

 124. Umanizzare presidios

  18 października 2017 at 07:38

  Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.|

 125. Umanizzare

  18 października 2017 at 09:22

  I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this information for my mission.|

 126. Lelio Junior

  18 października 2017 at 11:07

  This site really has all of the information and facts I needed about this subject and didn’t know who to ask. |

 127. Grupo Coral presidios

  18 października 2017 at 16:54

  Terrific work! This is the type of information that are supposed to be shared across the net. Shame on Google for not positioning this put up higher! Come on over and consult with my website . Thank you =)|

 128. n8vb.duckdns.org

  19 października 2017 at 04:58

  I must thank you for the efforts you have put in writing this site.
  I really hope to see the same high-grade content by you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my
  own website now 😉

 129. Hermosa Beach

  19 października 2017 at 05:56

  You a user of Facebook? Any new info?

 130. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  19 października 2017 at 22:29

  I’m gone to inform my little brother, that
  he should also visit this weblog on regular basis to take updated from newest
  information.

 131. Lelio Vieira Carneiro

  19 października 2017 at 23:13

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after
  checking through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll
  be bookmarking and checking back frequently!

 132. Egli Diana Pinto

  19 października 2017 at 23:19

  Quality content is the main to interest the users to visit the site, that’s what this site
  is providing.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra