Maria Skłodowska Curie – film o polskiej patriotce już w kinach

„Maria Skłodowska-Curie” dynamiczny film biograficzny ukazujący postać wybitnej naukowiec i jednocześnie kochającej kobiety. Matki dwojga dzieci (które jak i ona zdobyły nagrodę Nobla). W filmie ukazana jest miłość Marii do dzieci, męża (obraz doskonale ukazuje wzajemne uczucie obojga małżonków), to jak naturalnie łączyła prace gospodyni domowej z pracą naukową, jak wielkim dla niej szczęściem było życie rodzinne. Film ukazuje jak pomimo swej pasji naukowej wraz z mężem była świadoma tego jak nauka może zagrażać ludziom i tego, że nauka powinna służyć ludzkości (o czym wielu innych naukowców zapomniało, stawiając naukę ponad moralność). W filmie jest też podkreślony patriotyzm Marii, która pragnie „by Polska znów była niepodległa”.

 

Film ukazuje niestrudzoną prace naukową Marii (od pracy w laboratorium, poprzez wykłady na uczelni, aż do lekcji dla dzieci), jej ogromne cierpienie po stracie męża, i niezbyt chwalebny romans z żonatym naukowcem.

Obraz bardzo atrakcyjnie ukazuje biografie wielkiej Polki, wzbudzając zainteresowanie wkładem Polaków w rozwój cywilizacji, patriotyzmem Polaków pod zaborami i na emigracji, ukazując wzory osobowe ludzi, którzy nie byli zniewoleni konsumpcją i kretyńską pop kultura, tylko potrafili żyć pełnią życia, mając rodziny i wykonując prace użyteczną społecznie. Jedyną wadą filmu wyprodukowanego w jeżyku francuskim są polskie białe napisy, których nie daje się odczytać gdy tło w scenach filmu jest białe.

”„Maria Skłodowska-Curie” to wystawna, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. Historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. To również niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta sztuki i odkryć, które zmieniały świat.

„Maria Skłodowska-Curie” to wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale także portret Skłodowskiej, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i do tej pory pozostaje jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie tą nagrodą. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu.

Jednak droga do sławy wiodła ścieżką pełną wyzwań i wyrzeczeń. By wypełnić misję dla ludzkości, Skłodowska musiała zmierzyć się z samotnością w obcym kraju i tragiczną śmiercią męża. A także bronić swych racji w świecie naukowym zdominowanym przez mężczyzn. Z pełnej zwrotów akcji i namiętności batalii, wyszła jednak zwycięsko, jako osoba godna naśladowania, zasługująca na podziw i wybitna pod każdym względem. Stała się najbardziej wpływową kobietą swoich czasów. O której Albert Einstein miał powiedzieć, że ze wszystkich ludzi sukcesu, tylko ona jedna nie zmieniała się pod wpływem sławy”.

Według producenta filmu Mikołaja Pokromskiego ”„Maria Skłodowska-Curie” to pierwszy tak intymny portret tej niezwykłej kobiety. Będzie to opowieść o jej smutkach i radościach, chwilach triumfu, jak i porażkach nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym. To przez ten pryzmat chcemy ukazać nieznaną dotąd twarz naszej bohaterki”.

Zdaniem reżyserki filmu Marie Noëlle film ma pokazać ”niewidoczną zza pomnikowej fasady kobietę z krwi i kości; Polkę, która musiała opuścić ukochaną ojczyznę, żeby móc poświęcić się nauce; osobę targaną sprzecznościami i dylematami, ale nigdy nietracącą z oczu celu. Moim celem jest przybliżenie widzom nieznanej do tej pory, ludzkiej twarzy tej bohaterki. Chciałabym, żebyśmy po obejrzeniu tego filmu zapamiętali Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako kobiecą ikonę nauki, czy Polkę znaną na całym świecie, lecz przede wszystkim jako inspirującą, silną kobietą – jednostkę wybitną pod każdym względem, zasługującą na podziw i godną naśladowania”.

”Producentem jest Pokromski Studio, firma, która ma na swoim koncie europejskie koprodukcje, m.in. polsko-niemiecki projekt „Zimowy ojciec” (2011). Koproducentami są: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy) i Sepia Production (Francja). Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, regionalny fundusz filmowy z Krakowa: KBF – Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Łodzi: EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi. Od 3 marca na ekrany kin w Polsce, w tym i warszawskim kinie Kinoteka kinomani maja okazje obejrzeć film „Maria Skłodowska-Curie”.

Film powstał w międzynarodowym zespole realizacyjnym: reżyseria – Marie Noëlle (Francja), zdjęcia – Michał Englert (Polska), scenografia – Eduard Krajewski (Niemcy), kostiumy – Cristobal Pidre, Florence Scholtes (Belgia), charakteryzacja – Waldemar Pokromski, Mira Wojtczak (Polska), muzyka – Bruno Coulais (Francja). Zdjęcia były realizowane od maja do lipca 2015 w Paryżu, Brukseli, Monachium oraz w Łodzi, Krakowie i Łebie”.

Reżyserka filmu Marie Noëlle znana jest z takich obrazów jak „Ludwik Szalony”, „Żona anarchisty”, „Trudna miłość”, „Obsession”. Autorem zdjęć Michał Englert („body/ciało”, „Pani z przedszkola”, „Nieulotne”).

W filmie udział wzięli: Karolina Gruszka (Maria Skłodowska-Curie”, „Szczęście świata” „Pani z przedszkola”, „Żywie Biełaruś!”, „Mistyfikacja”, „Trick”, „Tlen”, „Futro”, „Francuski numer”, „Inland Empire”, „Miłość w przejściu podziemnym w święta polskie”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Kochankowie z Marony”, „Bez litości”, „Break Point”, „Przedwiośnie”, „Daleko od okna”), Daniel Olbrychski („Piąte. Nie odchodź!”, „1920. Bitwa warszawska”, „Z miłości”, „Salt”, „Śluby panieńskie”,„Persona non grata”, „Stara baśń”, „Zemsta”, „Kolejność uczuć”, „Róża Luksemburg”, „Siekierezada”, „Panny z Wilka”, „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Wesele”, „Brzezina”, „Struktora kryształu”, „Wszystko na sprzedaż”, „Popioły”), Iza Kuna („Wołyń”, „Kochanie, chyba cię zabiłem”, „Pod mocnym aniołem”, „Warsaw by night”, „Drogówka”, „Płynące wieżowce”, „Supermarket”, „Idealny facet dla mojej dziewczyny”, „33 sceny z życia”, „Lejdis”, „Ciało”), Jan Frycz („Służby specjalne”, „Hiszpanka”, „Bejbi blues”, „80 milionów”), Piotr Głowacki („7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, „Planeta Singli”, „True Crimes”, „Zaćma”, „11 minut”, „Anatomia zła”, „Hiszpanka”, „Karbala”, „Król życia”, „Ziarno prawdy”, „Sąsiady”, „Bogowie”, „Heavy Mental”, „Bilet na księżyc”, „Dziewczyna z szafy”, „80 milionów”), André Wilms („Człowiek z Hawru”), Charles Berling („Marsz pingwinów”, „Miłość po francusku”), Sabin Tambrea („Ludwig Szalony”), Samuel Finzi („Flemming”).

Maria Skłodowska urodziła się 1867 roku w Warszawie w bardzo patriotycznej, wielodzietnej, spauperyzowanej przez zaborców rodzinie szlacheckiej. W wyniku represji rosyjskiego zaborcy musiała się uczyć na nielegalnym uniwersytecie i sama dzieliła się swoją wiedzą organizując nielegalne nauczanie dla wiejskich dzieci (co było zagrożone karą wiezienia lub zsyłki na Sybir). W 1891 roku rozpoczęła studia na Sorbonie (wraz z siostrą wspierały się wzajemnie materialnie podczas studiów).

By kontentować swoją prace naukową powróciła do Francji. Prace naukową kontynuowała wraz z swoim mężem Piotrem Curie. W 1903 po raz pierwszy otrzymała nagrodę Nobla (z fizyki), w 1911 po raz drugi (z Chemii). Była prekursorką wykorzystania promieniotwórczości w onkologii.

Patriotką Skłodowska była od dziecka. W szkole jej codziennym rytuałem było plucie na stojący w parku Saskim obelisk polskojęzycznych renegatów służących Rosjanom w powstaniu styczniowym. Podczas studiów na Sorbonie (była jedną z 23 studentek na 1800 studentów), pomimo skrajnej nędzy (często mdlała z głodu) działała w polskich organizacjach patriotycznych. W czasie I wojny światowej Maria wraz córką ratowała życie rannym żołnierzom na froncie robią zdjęcia rentgenowskie w samochodzie którym kierowała. Po wojnie zebrała pieniądze na rad dla instytutu radowego w Warszawie. Zmarła w 1934.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

21 komentarzy

21 Komentarzy

 1. aarp homeowners insurance

  3 listopada 2017 at 20:42

  so much wonderful info on here, : D.

 2. Pingback: obat sipilis dan kecing nanah

 3. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Boyolali

 4. Pingback: Pengobatan Kutil Kelamin Secara Tradisional

 5. Pingback: Diagnosis Kondiloma Akuminata

 6. Pingback: Biaya Operasi Laser Kutil Kelamin

 7. Pingback: beli obat kutil kelamin diSulawesi Tengah ampuh

 8. Pingback: obat gatal eksim untuk ibu hamil}

 9. Judi Sabung Ayam

  22 listopada 2017 at 02:15

  Dead indited subject material, regards for information .

 10. Sabung Ayam Online

  22 listopada 2017 at 09:35

  Keep functioning ,impressive job!

 11. Pingback: obat herbal wasir ambeien

 12. Wooden flooring Wooden flooring manufacture

  27 listopada 2017 at 03:18

  so much excellent info on here, : D.

 13. Pingback: Obat Jamur Pada Kemaluan Pria

 14. Pingback: Nama Obat Kutil Yang Ada Di Apotik

 15. Pingback: Obat Sipilis Hpai

 16. Pingback: Harga Obat Kutil Kelamin De Nature

 17. Pingback: Obat Kutil Kelamin Paling Ampuh Di Apotik

 18. Pingback: http://bit.ly/2Fyt4cn

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra