Felieton

Operacja Tusk

Uważam, że Donald Tusk nie powinien być wybrany przewodniczącym Rady Europejskiej. Ale uważam tak nie dlatego, ze przeciwko niemu są wysuwane, zarówno w mediach, jak i przez polityków rządowych różne mniej lub bardziej uzasadnione zarzuty. Dopóki prokurator nie przedstawi byłemu premierowi prawnie sformułowanych oskarżeń, dopóty dywagowane zarzuty maja status insynuacji i w poważnej polityce nie mogą być brane pod uwagę. Uważam że Tusk nie powinien być wybrany przewodniczącym, bo jako premier rządu skierował do Sejmu i doprowadził do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

 

Ten traktat skutkował  wyeliminowaniem Polski z kręgu państw decyzyjnych w Unii Europejskiej. Według wcześniejszego traktatu  nicejskiego,  Polska miała 27 głosów, tyle co Hiszpania i tylko o dwa głosy mniej niż największe cztery państwa unijne. Siła polskiego głosu w porównaniu z głosem niemieckim w traktacie lizbońskim  spadła z 91% do 48%. Co więcej traktat ten wprowadzał tzw koncept „niedyskryminacji” będący obecnie główną podstawą traktatową do upowszechniania w państwach unijnych demoralizacji młodego pokolenia poprzez propagowanie homoseksualizmu. Była to największa porażka dyplomatyczna i polityczna naszego kraju od czasu upadku komunizmu. Godząc się na ten traktat, Polska zgodziła się na sformalizowanie hegemoni niemieckiej w Unii Europejskiej i dziś ponosimy skutki  egzekwowania, na forum Unii, tej hegemoni. Dlatego też Donald Tusk powinien stanąć przed Trybunałem Stanu jako odpowiedzialny za przeforsowanie ratyfikacji tego traktatu w polskim parlamencie. Dlatego nie ma on moralnych i politycznych kwalifikacji żeby przewodzić Radzie Europejskiej

Ale prawo i sprawiedliwość wymaga także, aby przed Trybunałem Stanu, stanął  współnegocjator tego traktatu , premier polskiego rządu, który ten traktat zaakceptował , Jarosław Kaczyński. To on wspólnie z Donaldem Tuskiem są odpowiedzialni za przeprowadzenie tej ratyfikacji i za  jej wszystkie polityczne skutki .

Otóż  byłem także przeciwnikiem kandydatury na to stanowisko Marka Sariusza-Wolskiego. Sariusz -Wolski jest , tak jak Donald Tusk,  wybitnym przedstawicielem establishmentu unijnego w Polsce. Popierał on zarówno traktat lizboński, jak też ostatnio głosował za ratyfikacją umowy deregulacyjnej, zwanej „umową o wolnym handlu” pomiędzy Unia Europejską a Kanadą CETA. Umowa ta, uderza w żywotne interesy polskiego rolnictwa, zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu naszego kraju, a przede wszystkim  prowadzi do destrukcji suwerenności państwa polskiego nad działającymi na jego terytorium międzynarodowymi korporacjami. Umowa ta prowadzi do ograniczenia praw obywatelskich w stanowieniu prawa i naraża nasze państwo na ekonomiczną eksploatację ze strony międzynarodowych korporacji. Sariusz -Wolski był członkiem PZPR  – to charakterystyczne- od 1986 roku. W swojej działalności reprezentował zawsze „wartości’ tzw „głównego nurtu’, z którym, przynajmniej na płaszczyźnie propagandowej PIS zawsze walczył. Sariusz -Wolski min głosował przeciwko uhonorowaniu rotmistrza Pileckiego. Dlatego wysunięcie tej kandydatury, wbrew temu co mówiła premier Beata Szydło, nie ma nic wspólnego z walką o zasady, a tylko świadczy, że mamy do czynienia z walką partyjną na płaszczyźnie unijnej. Po prostu chodzi tu o leninowskie „kto kogo”

Jestem też przeciwny do sprowadzania całej sprawy, jak to czynią publicyści i politycy opozycji, do obsesji Jarosława Kaczyńskiego na punkcie Donalda Tuska,  w ten sposób tłumacząc determinację lidera PIS w walce z jego  kandydaturą. Oczywiście Kaczyński ma swoje obsesje i swoje emocje, ale z pewnością nad nimi panuje, a nie im ulega. Kaczyński poniósł spektakularną klęskę  w postaci wyboru Tuska, ale w moim przekonaniu, ta klęska, była nie tylko przewidywana przez lidera PIS, ale była wkalkulowana w jego polityczną strategię. Jedynym możliwym zaskoczeniem dla niego może być tylko zakres porażki i kompletna izolacja Polski. Ale nakręcanie konfliktu o wybór przewodniczącego Rady Europejskiej, to dla Kaczyńskiego konflikt zastępczy, który ma doprowadzić do jeszcze głębszej polaryzacji politycznej polskiego społeczeństwa i ma na celu sprofilowanie wizerunku politycznego zarówno własnego, jak i konkurencyjnego obozu politycznego. To jest konflikt zastępczy, który ma ukryć dwie kwestie. Pierwsza to strukturalne podobieństwo obu stron sporu i drugie, ma odciągnąć uwagę od polityki PISu, która jest sprzeniewierzeniem się oficjalnie głoszonej ideologii. Otóż obie partie są partiami oligarchicznymi, partiami z których zostali usunięci hipotetyczni pretendenci do zakwestionowania przywództwa swoich liderów: Zbigniew Giżyński z PIS i Jarosław Gowin z PO. Są to partie, dla których życie polityczne sprowadza się tylko do konfliktu partyjnego, a interes kraju, jest tylko instrumentem w polityce partyjnej. Są to partie, które wiele łączy. Obie głosowały z a traktatem lizbońskim, obie popierają CETA, Jarosław Kaczyński zorganizował nawet znacznie większą , niż PO koalicję przeciwko projektowi ustawy o ochronie życia życiu dzieci nienarodzonych . Za rządów PO wprowadzono do polityki oświatowej przepisy o „niedyskryminacji”, a za rządów PIS, rozpoczęto te przepisy są realizować w postaci propagowania w szkołach homoseksualizmu. O podobieństwie tych partii świadczy także łatwość przechodzenia z jednej do drugiej. Prominentnymi politykami PO są i byli działacze i ministrowie PIS Radosław Sikorski, Joanna Kluzik-Rostkowska, Antoni Mężydło, Michał Kamiński. A w drugą stronę prześlij była wiceprzewodnicząca PO Zyta Gilowska i teraz Sariusz Wolski.

Z pewnością zaostrzanie konfliktu jest korzystne dla PIS. Otóż PIS okazał się partią proaborcyjną i w miarę upływu czasu, świadomość tego faktu coraz bardziej będzie narastała. Także PIS pomimo usiłowań przemilczenia przez rządowe media skutków europejskiej ratyfikacji CETA, stoi w najbliższych dwóch latach przed perspektywą ratyfikacji tej umowy przez polski Sejm. Także  unijni federaliści postawili kwestię stopniowej budowy armii europejskiej i tym samym degradacji armii narodowych, co zdecydowanie popiera Kaczyński. O te sprawy powinien i na pewno będzie toczył się spór polityczny w Polsce. Natomiast zaostrzanie konfliktu powoduje spychanie tych spraw na plan dalszy. Spór ideowy w przeciwieństwie do forsowanego obecnie konfliktu o sprawy personalne powoduje  konieczność opowiedzenia się po jednej lub po drugiej stronie. A ponieważ rzeczywiste poglądy w tych kwestiach nie różnią PISu od PO i Nowoczesnej, to ich ujawnienie spowodowałoby krach polityczny partii rządzącej. Dlatego zaostrzenie konfliktu w sprawach trzeciorzędnych i personalnych  ma służyć Kaczyńskiemu do mobilizacji własnego elektoratu, polaryzacji sceny politycznej i przeforsowania dla niego spraw  zasadniczych, bez ponoszenia politycznych kosztów zdrady oficjalnej pisowskiej ideologii. Kaczyński chcę nakręcać konflikt, bo wtedy sprawy zasadnicze dla naszego narodu schodzą na plan dalszy, a społeczeństwo tylko emocjonuje się po której stronie konfliktu się opowiedzieć. To polityka nihilistyczna, ale jak dotychczas dość skuteczna . I taki jest zasadniczy cel, tej pozornie  szaleńczej taktyki jaka została zastosowana w przypadku wyboru Tuska.

W tej batalii w rzeczywistości największym przegranym nie jest Kaczyński i PIS, którzy wydawałoby się ponieśli spektakularną porażkę w Brukseli. W tej batalii największym przegranym jest Polska. Bo ta batalia nie rozgrywa się tylko w Polsce czy w brukselskich salonach. Otóż , to czego w Polsce wielu nie dostrzega, to skończył się bezpieczny czas dla naszego kraju. Ten system międzynarodowy, dzięki któremu na przełomie lat 80/90-tych odzyskaliśmy wolność jest dziś kwestionowany. Chiny w wymiarze globalnym, a Rosja w wymiarze regionalnym dążą do jego rewizji, a to oznacza bezpośrednie zagrożenie dla naszego kraju. Bo Stany Zjednoczone mogą poczuć się zmuszone w konfrontacji z Chinami do zawarcia sojuszu z Rosją, której ceną może być Polska, a w każdym razie bezpieczeństwo naszego obszaru. Dlatego naczelną zasadą polskiej polityki musi być dążenie do uniknięcia izolacji naszego kraju na arenie międzynarodowej. W przeciwnym razie, tak, jak w czasie ostatniej wojny, Polska może być tylko ceną, nowego układu międzynarodowego. I dlatego tak ważna jest polityka dążąca do uniknięcia politycznej izolacji. Awantura o trybunał Konstytucyjny, a teraz awantura o Tuska prowadzi do takiej izolacji i w tym tkwi prawdziwe zagrożenie jaki polityka Kaczyńskiego niesie dla naszego kraju. Tak na prawdę to stanowisko Tuska jest prestiżowe, ale bez realnej władzy, a w polityce należy się bić o realia, a nie o pozory władzy i wpływów.

Konflikt pomiędzy PO a PIS jest konfliktem rzeczywistym ale konfliktem o sprawy pozorne. Tak jak rzeczywistym był konflikt pomiędzy Dantonem a Robespierrem. Jest wielu historyków, którzy z wielkim zacięciem dywagują o racjach i dystynkcjach jednego i drugiego. Dla jednych jest wzorem „nieprzekupny”, walczący z korupcją „człowiek wolności” Robespierre, dla innych bohaterem jest bardziej rozrywkowy i bardziej „ludzki” Danton. Ale Francja odetchnęła gdy obaj powędrowali na szafot. I Polska też odetchnie, gdy ich współcześni  odpowiednicy, partie PIS i PO także zostaną posłani na polityczną, tym razem,  gilotynę. Bo polityka, a tym bardziej życie nie sprowadza się przede wszystkim do treści ich wzajemnych konfliktów, animozji i obsesji. I naród nie może być ich zakładnikiem.

 

Marian Piłka

Historyk, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

49 komentarzy

49 Komentarzy

 1. kres

  10 marca 2017 at 14:18

  A kto podpisał traktat Lizboński? Nic pan Piłka o tym nie pisze a przecież ratyfikacja była pokłosiem podpisu przez prezydenta LK

 2. Zona

  10 marca 2017 at 15:12

  Mój Boże, nareszcie jeden z nielicznych tu uczciwych i rzetelnych felietonistów sprawnie podsumował naszą rzeczywistość. Szkoda że Pan, Panie Marianie robi tu tylko za kwiatek do kożucha, do kożucha portalu który jest ostoją tej władzy i promotorem życia w rytm tego wydumanego konfliktu o którym Pan pisze. I cała ta wstrętna służba ukryta tu jest o zgrozo pod płaszczykiem chrześcijaństwa. Może przyszłość przyniesie dzień który odzieli światło od ciemności.

  • Danka

   10 marca 2017 at 15:50

   Ciesz sie i dziekuj temu portalowi, ze mozesz tu swobodnie dyskutowac, bo to wielka rzadkos w obecnej dobie, gdzie cenzorzy wolnej mysli i slowa zamykaja usta i portale wlasnie przed tym co sami falszywie glosza.A falszywki pseudo-prawicowe pseudo-patrotyczne portale mnoza sie jak grzyby po deszczu z dyzurnymi ze stajni Sorosa.Wg tez i wskazan jakiegos Chinczyka z dawnych wiekow, zeby sie podszywac.Na szczescie kiepskie kwalifikacje uniemozliwiaja im spelnienie tych zadan.;)

 3. Danka

  10 marca 2017 at 15:43

  Duzo racji i asekuracji.Czyli co? Tusk za wszystkie swoje „zaslugi” ma byc uhonorowaby i pan posel patriota widzi te potrzebe w globalnej perspektywie, wciagajac w nia medrca szkielkiem i okiem nawet Chiny. Obluda az kipi, panie posle.To Wasza partia siedzi na kolanach u JKaczynskiego w ZP i to pobozny poael i szef partii Marek Jurek mial znaczny udzial w wyborze Jaruzela na prezydenta podobno wolnej Polski.Jn Rokita cos wspominal, ze zabraklo jednego glosu, by obalic wtedy na oczach swiata dyktatora i Sbe

 4. Bart

  10 marca 2017 at 16:51

  Panie Piłka, sporo w tym tekście niekonsekwencji,że aż nie chce się z nimi dyskutować,gdyż zajęłoby to mnóstwo miejsca.Nie ma sensu.Nie zgadzam się z wieloma pana tezami,bo niektóre są ze sobą sprzeczne. Ale najbardziej kuriozalna jest ta,że Kaczyński wysuwając polskiego kandydata na SZEFA Rady Europy chciał przykryć poparcie dla CETA.Czy będzie w Polsce poparcie dla CETA to się dopiero okaże, bo można z góry przewidzieć ,że ludzie będą protestować przeciwko CETA na ulicach i guzik wyjdzie z ratyfikacji.Wszystko zależy od mobilizacji i wiedzy dziennikarzy, którzy powinni rzetelnie o CETA informować społeczeństwo.Od tego są.Bo politycy…wiadomo.Już Piłsudski mawiał, ze polityka to jest k…a w białych rękawiczkach i nic się nie zmieniło.

  • klioes vel pislamista

   10 marca 2017 at 17:11

   Mam inne zdanie. Po prostu uwazam, podobnie jak pan Marian Pilka, ze Konflikt PO-PiS to zaslona dymna.
   Polacy Maja sie podniecac personalnymi starciami, aby odwrocic ich uwage od istoty sprawy.
   A istota sprawy jest wielkie PODOBIENSTWO polityczne obu PSEUDOprawicowych partii.

   „Francja odetchnęła gdy obaj powędrowali na szafot.”
   Piekne i jakze trafne zdanie!

   Tylko w krytyce CETA jestem bardziej powsciagliwy. Poza tym – podpisuje sie pod artykulem pana Mariana oburecznie, szacunek!

 5. Ariel Lehew

  23 kwietnia 2017 at 09:07

  magnificent issues altogether, you just won a emblem new reader. What may you suggest in regards to your publish that you simply made a few days in the past? Any sure?

 6. w88 link vao

  28 kwietnia 2017 at 09:25

  Awsome blog! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also.

 7. post free ads without registration

  28 kwietnia 2017 at 18:16

  Thanks for any other fantastic post. The place else could anyone get that type of information in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am on the search for such info.

 8. Tabung Pemadam api

  29 kwietnia 2017 at 11:03

  I have been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Studying this info So i am glad to express that I have a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much unquestionably will make sure to don?¦t omit this website and provides it a look regularly.

 9. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 00:01

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 10. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 04:58

  Yeah bookmaking this wasn’t a risky determination great post! .

 11. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 10:16

  Good post. I study one thing more challenging on different blogs everyday. It is going to all the time be stimulating to learn content material from other writers and practice slightly one thing from their store. I’d prefer to make use of some with the content material on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll offer you a hyperlink in your net blog. Thanks for sharing.

 12. princess birthday party packages

  1 maja 2017 at 00:24

  Some really marvelous work on behalf of the owner of this website , utterly great subject material.

 13. Tabung Pemadam kebakaran

  1 maja 2017 at 00:41

  Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? With thanks

 14. Alat pemadam api

  1 maja 2017 at 15:50

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 15. transformation

  3 maja 2017 at 08:42

  Generally I don’t read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice article.

 16. Create Cupcake Kits for

  3 maja 2017 at 15:07

  Very well written information. It will be valuable to everyone who usess it, as well as me. Keep up the good work – for sure i will check out more posts.

 17. Foreign Universities

  3 maja 2017 at 22:17

  I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 18. Footwear bargain

  4 maja 2017 at 06:58

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 19. uk versace

  5 maja 2017 at 04:13

  Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thanks!

 20. Bond back cleaning cleaning

  5 maja 2017 at 11:28

  Hello. magnificent job. I did not anticipate this. This is a excellent story. Thanks!

 21. herbata sklep

  6 maja 2017 at 10:09

  I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite certain I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 22. mikrozoo blog

  6 maja 2017 at 18:32

  I really like what you guys are up too. This kind of clever work and exposure! Keep up the good works guys I’ve you guys to our blogroll.

 23. chodziki dla dzieci

  7 maja 2017 at 02:36

  I am not very superb with English but I get hold this really easygoing to interpret.

 24. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 10:21

  Real clear website , appreciate it for this post.

 25. diesel handbags uk

  7 maja 2017 at 17:30

  I and my friends were actually analyzing the nice pointers from the website while all of a sudden got an awful feeling I had not thanked the website owner for those strategies. All of the young men are actually thrilled to read through them and have really been having fun with these things. Many thanks for getting really helpful and then for obtaining this sort of tremendous resources most people are really eager to be aware of. My very own honest regret for not saying thanks to you earlier.

 26. yacht rental dubai price

  10 maja 2017 at 22:21

  I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 27. W 88

  11 maja 2017 at 05:46

  I have learn a few good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you set to make the sort of wonderful informative web site.

 28. Triguna Yoga

  11 maja 2017 at 13:45

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 29. stafaband

  11 maja 2017 at 21:04

  I enjoy you because of every one of your hard work on this website. Debby delights in carrying out investigations and it is simple to grasp why. Most people hear all relating to the powerful way you render great things through this web site and as well attract participation from some other people on the concern and our own child is without a doubt becoming educated a lot. Have fun with the remaining portion of the year. You’re doing a really great job.

 30. mobsex.mobi

  14 maja 2017 at 03:58

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!

 31. data entry jobs at home

  14 maja 2017 at 08:51

  Thanks a lot for sharing this with all of us you actually know what you are talking about! Bookmarked. Please also visit my website =). We could have a link exchange contract between us!

 32. grind and brew coffee maker

  14 maja 2017 at 16:08

  Thank you for sharing with us, I believe this website really stands out : D.

 33. Alat pemadam kebakaran

  15 maja 2017 at 00:26

  Thanks for another informative blog. Where else could I get that type of information written in such a perfect way? I have a project that I’m just now working on, and I’ve been on the look out for such info.

 34. military insurance usaa

  15 maja 2017 at 06:52

  Thanks for some other wonderful article. Where else may just anybody get that type of info in such an ideal manner of writing? I’ve a presentation next week, and I’m at the search for such information.

 35. this site

  15 maja 2017 at 21:33

  s8jPkt Look advanced to far added agreeable from you! However,

 36. Metlife home and auto insurance

  16 maja 2017 at 00:18

  I consider something genuinely special in this web site.

 37. one day tours from marrakech

  16 maja 2017 at 06:26

  I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 38. mobile porn

  16 maja 2017 at 06:55

  I like this web site so much, bookmarked. «I don’t care what is written about me so long as it isn’t true.» by Dorothy Parker.

 39. about neuroscientia

  19 maja 2017 at 00:42

  What i do not understood is actually how you are not actually much more well-liked than you may be right now. You’re so intelligent. You realize therefore considerably relating to this subject, produced me personally consider it from so many varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

 40. flat pack container homes

  19 maja 2017 at 07:46

  Good day very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also…I’m glad to seek out a lot of helpful information right here within the publish, we want work out more techniques in this regard, thank you for sharing.

 41. I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I’m quite sure I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 42. Crazy Blogging updates

  20 maja 2017 at 00:46

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 43. 3 credit reports free

  20 maja 2017 at 08:08

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 44. click here

  20 maja 2017 at 15:22

  Wow, fantastic weblog layout! How lengthy have you ever been running a blog for? you make running a blog glance easy. The total look of your web site is magnificent, as smartly as the content!

 45. progressive homeowners insurance

  20 maja 2017 at 23:10

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 46. Cheap auto insurance

  21 maja 2017 at 00:45

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. thank you

 47. اختبار الذكاء

  22 maja 2017 at 01:45

  It’s hard to search out educated people on this matter, however you sound like you realize what you’re talking about! Thanks

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra