Felieton

Operacja Tusk

Uważam, że Donald Tusk nie powinien być wybrany przewodniczącym Rady Europejskiej. Ale uważam tak nie dlatego, ze przeciwko niemu są wysuwane, zarówno w mediach, jak i przez polityków rządowych różne mniej lub bardziej uzasadnione zarzuty. Dopóki prokurator nie przedstawi byłemu premierowi prawnie sformułowanych oskarżeń, dopóty dywagowane zarzuty maja status insynuacji i w poważnej polityce nie mogą być brane pod uwagę. Uważam że Tusk nie powinien być wybrany przewodniczącym, bo jako premier rządu skierował do Sejmu i doprowadził do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

 

Ten traktat skutkował  wyeliminowaniem Polski z kręgu państw decyzyjnych w Unii Europejskiej. Według wcześniejszego traktatu  nicejskiego,  Polska miała 27 głosów, tyle co Hiszpania i tylko o dwa głosy mniej niż największe cztery państwa unijne. Siła polskiego głosu w porównaniu z głosem niemieckim w traktacie lizbońskim  spadła z 91% do 48%. Co więcej traktat ten wprowadzał tzw koncept „niedyskryminacji” będący obecnie główną podstawą traktatową do upowszechniania w państwach unijnych demoralizacji młodego pokolenia poprzez propagowanie homoseksualizmu. Była to największa porażka dyplomatyczna i polityczna naszego kraju od czasu upadku komunizmu. Godząc się na ten traktat, Polska zgodziła się na sformalizowanie hegemoni niemieckiej w Unii Europejskiej i dziś ponosimy skutki  egzekwowania, na forum Unii, tej hegemoni. Dlatego też Donald Tusk powinien stanąć przed Trybunałem Stanu jako odpowiedzialny za przeforsowanie ratyfikacji tego traktatu w polskim parlamencie. Dlatego nie ma on moralnych i politycznych kwalifikacji żeby przewodzić Radzie Europejskiej

Ale prawo i sprawiedliwość wymaga także, aby przed Trybunałem Stanu, stanął  współnegocjator tego traktatu , premier polskiego rządu, który ten traktat zaakceptował , Jarosław Kaczyński. To on wspólnie z Donaldem Tuskiem są odpowiedzialni za przeprowadzenie tej ratyfikacji i za  jej wszystkie polityczne skutki .

Otóż  byłem także przeciwnikiem kandydatury na to stanowisko Marka Sariusza-Wolskiego. Sariusz -Wolski jest , tak jak Donald Tusk,  wybitnym przedstawicielem establishmentu unijnego w Polsce. Popierał on zarówno traktat lizboński, jak też ostatnio głosował za ratyfikacją umowy deregulacyjnej, zwanej „umową o wolnym handlu” pomiędzy Unia Europejską a Kanadą CETA. Umowa ta, uderza w żywotne interesy polskiego rolnictwa, zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu naszego kraju, a przede wszystkim  prowadzi do destrukcji suwerenności państwa polskiego nad działającymi na jego terytorium międzynarodowymi korporacjami. Umowa ta prowadzi do ograniczenia praw obywatelskich w stanowieniu prawa i naraża nasze państwo na ekonomiczną eksploatację ze strony międzynarodowych korporacji. Sariusz -Wolski był członkiem PZPR  – to charakterystyczne- od 1986 roku. W swojej działalności reprezentował zawsze „wartości’ tzw „głównego nurtu’, z którym, przynajmniej na płaszczyźnie propagandowej PIS zawsze walczył. Sariusz -Wolski min głosował przeciwko uhonorowaniu rotmistrza Pileckiego. Dlatego wysunięcie tej kandydatury, wbrew temu co mówiła premier Beata Szydło, nie ma nic wspólnego z walką o zasady, a tylko świadczy, że mamy do czynienia z walką partyjną na płaszczyźnie unijnej. Po prostu chodzi tu o leninowskie „kto kogo”

Jestem też przeciwny do sprowadzania całej sprawy, jak to czynią publicyści i politycy opozycji, do obsesji Jarosława Kaczyńskiego na punkcie Donalda Tuska,  w ten sposób tłumacząc determinację lidera PIS w walce z jego  kandydaturą. Oczywiście Kaczyński ma swoje obsesje i swoje emocje, ale z pewnością nad nimi panuje, a nie im ulega. Kaczyński poniósł spektakularną klęskę  w postaci wyboru Tuska, ale w moim przekonaniu, ta klęska, była nie tylko przewidywana przez lidera PIS, ale była wkalkulowana w jego polityczną strategię. Jedynym możliwym zaskoczeniem dla niego może być tylko zakres porażki i kompletna izolacja Polski. Ale nakręcanie konfliktu o wybór przewodniczącego Rady Europejskiej, to dla Kaczyńskiego konflikt zastępczy, który ma doprowadzić do jeszcze głębszej polaryzacji politycznej polskiego społeczeństwa i ma na celu sprofilowanie wizerunku politycznego zarówno własnego, jak i konkurencyjnego obozu politycznego. To jest konflikt zastępczy, który ma ukryć dwie kwestie. Pierwsza to strukturalne podobieństwo obu stron sporu i drugie, ma odciągnąć uwagę od polityki PISu, która jest sprzeniewierzeniem się oficjalnie głoszonej ideologii. Otóż obie partie są partiami oligarchicznymi, partiami z których zostali usunięci hipotetyczni pretendenci do zakwestionowania przywództwa swoich liderów: Zbigniew Giżyński z PIS i Jarosław Gowin z PO. Są to partie, dla których życie polityczne sprowadza się tylko do konfliktu partyjnego, a interes kraju, jest tylko instrumentem w polityce partyjnej. Są to partie, które wiele łączy. Obie głosowały z a traktatem lizbońskim, obie popierają CETA, Jarosław Kaczyński zorganizował nawet znacznie większą , niż PO koalicję przeciwko projektowi ustawy o ochronie życia życiu dzieci nienarodzonych . Za rządów PO wprowadzono do polityki oświatowej przepisy o „niedyskryminacji”, a za rządów PIS, rozpoczęto te przepisy są realizować w postaci propagowania w szkołach homoseksualizmu. O podobieństwie tych partii świadczy także łatwość przechodzenia z jednej do drugiej. Prominentnymi politykami PO są i byli działacze i ministrowie PIS Radosław Sikorski, Joanna Kluzik-Rostkowska, Antoni Mężydło, Michał Kamiński. A w drugą stronę prześlij była wiceprzewodnicząca PO Zyta Gilowska i teraz Sariusz Wolski.

Z pewnością zaostrzanie konfliktu jest korzystne dla PIS. Otóż PIS okazał się partią proaborcyjną i w miarę upływu czasu, świadomość tego faktu coraz bardziej będzie narastała. Także PIS pomimo usiłowań przemilczenia przez rządowe media skutków europejskiej ratyfikacji CETA, stoi w najbliższych dwóch latach przed perspektywą ratyfikacji tej umowy przez polski Sejm. Także  unijni federaliści postawili kwestię stopniowej budowy armii europejskiej i tym samym degradacji armii narodowych, co zdecydowanie popiera Kaczyński. O te sprawy powinien i na pewno będzie toczył się spór polityczny w Polsce. Natomiast zaostrzanie konfliktu powoduje spychanie tych spraw na plan dalszy. Spór ideowy w przeciwieństwie do forsowanego obecnie konfliktu o sprawy personalne powoduje  konieczność opowiedzenia się po jednej lub po drugiej stronie. A ponieważ rzeczywiste poglądy w tych kwestiach nie różnią PISu od PO i Nowoczesnej, to ich ujawnienie spowodowałoby krach polityczny partii rządzącej. Dlatego zaostrzenie konfliktu w sprawach trzeciorzędnych i personalnych  ma służyć Kaczyńskiemu do mobilizacji własnego elektoratu, polaryzacji sceny politycznej i przeforsowania dla niego spraw  zasadniczych, bez ponoszenia politycznych kosztów zdrady oficjalnej pisowskiej ideologii. Kaczyński chcę nakręcać konflikt, bo wtedy sprawy zasadnicze dla naszego narodu schodzą na plan dalszy, a społeczeństwo tylko emocjonuje się po której stronie konfliktu się opowiedzieć. To polityka nihilistyczna, ale jak dotychczas dość skuteczna . I taki jest zasadniczy cel, tej pozornie  szaleńczej taktyki jaka została zastosowana w przypadku wyboru Tuska.

W tej batalii w rzeczywistości największym przegranym nie jest Kaczyński i PIS, którzy wydawałoby się ponieśli spektakularną porażkę w Brukseli. W tej batalii największym przegranym jest Polska. Bo ta batalia nie rozgrywa się tylko w Polsce czy w brukselskich salonach. Otóż , to czego w Polsce wielu nie dostrzega, to skończył się bezpieczny czas dla naszego kraju. Ten system międzynarodowy, dzięki któremu na przełomie lat 80/90-tych odzyskaliśmy wolność jest dziś kwestionowany. Chiny w wymiarze globalnym, a Rosja w wymiarze regionalnym dążą do jego rewizji, a to oznacza bezpośrednie zagrożenie dla naszego kraju. Bo Stany Zjednoczone mogą poczuć się zmuszone w konfrontacji z Chinami do zawarcia sojuszu z Rosją, której ceną może być Polska, a w każdym razie bezpieczeństwo naszego obszaru. Dlatego naczelną zasadą polskiej polityki musi być dążenie do uniknięcia izolacji naszego kraju na arenie międzynarodowej. W przeciwnym razie, tak, jak w czasie ostatniej wojny, Polska może być tylko ceną, nowego układu międzynarodowego. I dlatego tak ważna jest polityka dążąca do uniknięcia politycznej izolacji. Awantura o trybunał Konstytucyjny, a teraz awantura o Tuska prowadzi do takiej izolacji i w tym tkwi prawdziwe zagrożenie jaki polityka Kaczyńskiego niesie dla naszego kraju. Tak na prawdę to stanowisko Tuska jest prestiżowe, ale bez realnej władzy, a w polityce należy się bić o realia, a nie o pozory władzy i wpływów.

Konflikt pomiędzy PO a PIS jest konfliktem rzeczywistym ale konfliktem o sprawy pozorne. Tak jak rzeczywistym był konflikt pomiędzy Dantonem a Robespierrem. Jest wielu historyków, którzy z wielkim zacięciem dywagują o racjach i dystynkcjach jednego i drugiego. Dla jednych jest wzorem „nieprzekupny”, walczący z korupcją „człowiek wolności” Robespierre, dla innych bohaterem jest bardziej rozrywkowy i bardziej „ludzki” Danton. Ale Francja odetchnęła gdy obaj powędrowali na szafot. I Polska też odetchnie, gdy ich współcześni  odpowiednicy, partie PIS i PO także zostaną posłani na polityczną, tym razem,  gilotynę. Bo polityka, a tym bardziej życie nie sprowadza się przede wszystkim do treści ich wzajemnych konfliktów, animozji i obsesji. I naród nie może być ich zakładnikiem.

 

Marian Piłka

Historyk, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

277 komentarzy

277 Komentarzy

 1. kres

  10 marca 2017 at 14:18

  A kto podpisał traktat Lizboński? Nic pan Piłka o tym nie pisze a przecież ratyfikacja była pokłosiem podpisu przez prezydenta LK

 2. Zona

  10 marca 2017 at 15:12

  Mój Boże, nareszcie jeden z nielicznych tu uczciwych i rzetelnych felietonistów sprawnie podsumował naszą rzeczywistość. Szkoda że Pan, Panie Marianie robi tu tylko za kwiatek do kożucha, do kożucha portalu który jest ostoją tej władzy i promotorem życia w rytm tego wydumanego konfliktu o którym Pan pisze. I cała ta wstrętna służba ukryta tu jest o zgrozo pod płaszczykiem chrześcijaństwa. Może przyszłość przyniesie dzień który odzieli światło od ciemności.

  • Danka

   10 marca 2017 at 15:50

   Ciesz sie i dziekuj temu portalowi, ze mozesz tu swobodnie dyskutowac, bo to wielka rzadkos w obecnej dobie, gdzie cenzorzy wolnej mysli i slowa zamykaja usta i portale wlasnie przed tym co sami falszywie glosza.A falszywki pseudo-prawicowe pseudo-patrotyczne portale mnoza sie jak grzyby po deszczu z dyzurnymi ze stajni Sorosa.Wg tez i wskazan jakiegos Chinczyka z dawnych wiekow, zeby sie podszywac.Na szczescie kiepskie kwalifikacje uniemozliwiaja im spelnienie tych zadan.;)

 3. Danka

  10 marca 2017 at 15:43

  Duzo racji i asekuracji.Czyli co? Tusk za wszystkie swoje „zaslugi” ma byc uhonorowaby i pan posel patriota widzi te potrzebe w globalnej perspektywie, wciagajac w nia medrca szkielkiem i okiem nawet Chiny. Obluda az kipi, panie posle.To Wasza partia siedzi na kolanach u JKaczynskiego w ZP i to pobozny poael i szef partii Marek Jurek mial znaczny udzial w wyborze Jaruzela na prezydenta podobno wolnej Polski.Jn Rokita cos wspominal, ze zabraklo jednego glosu, by obalic wtedy na oczach swiata dyktatora i Sbe

 4. Ariel Lehew

  23 kwietnia 2017 at 09:07

  magnificent issues altogether, you just won a emblem new reader. What may you suggest in regards to your publish that you simply made a few days in the past? Any sure?

 5. w88 link vao

  28 kwietnia 2017 at 09:25

  Awsome blog! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also.

 6. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 04:58

  Yeah bookmaking this wasn’t a risky determination great post! .

 7. Alat pemadam api

  1 maja 2017 at 15:50

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 8. Create Cupcake Kits for

  3 maja 2017 at 15:07

  Very well written information. It will be valuable to everyone who usess it, as well as me. Keep up the good work – for sure i will check out more posts.

 9. Footwear bargain

  4 maja 2017 at 06:58

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 10. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 10:21

  Real clear website , appreciate it for this post.

 11. W 88

  11 maja 2017 at 05:46

  I have learn a few good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you set to make the sort of wonderful informative web site.

 12. Triguna Yoga

  11 maja 2017 at 13:45

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 13. mobsex.mobi

  14 maja 2017 at 03:58

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!

 14. this site

  15 maja 2017 at 21:33

  s8jPkt Look advanced to far added agreeable from you! However,

 15. Metlife home and auto insurance

  16 maja 2017 at 00:18

  I consider something genuinely special in this web site.

 16. one day tours from marrakech

  16 maja 2017 at 06:26

  I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 17. mobile porn

  16 maja 2017 at 06:55

  I like this web site so much, bookmarked. «I don’t care what is written about me so long as it isn’t true.» by Dorothy Parker.

 18. 3 credit reports free

  20 maja 2017 at 08:08

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 19. click here

  20 maja 2017 at 15:22

  Wow, fantastic weblog layout! How lengthy have you ever been running a blog for? you make running a blog glance easy. The total look of your web site is magnificent, as smartly as the content!

 20. borvest inkral

  24 maja 2017 at 20:32

  As I web-site possessor I believe the content material here is rattling magnificent , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck.

 21. catchalldiscount.com

  28 maja 2017 at 23:45

  I was just searching for this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Normally the top sites are full of garbage.

 22. mr coffee frappe maker

  29 maja 2017 at 05:46

  As I web-site possessor I believe the content matter here is rattling magnificent , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Best of luck.

 23. dulles airport car service

  31 maja 2017 at 00:30

  I carry on listening to the news broadcast talk about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 24. Philadelphia

  1 czerwca 2017 at 23:52

  I never saw this prior to.

 25. wedding caterers

  2 czerwca 2017 at 17:12

  I have read several good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you place to make this kind of excellent informative website.

 26. Macau Bet Online

  6 czerwca 2017 at 12:56

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 27. top cafes singapore

  7 czerwca 2017 at 09:34

  I’m still learning from you, but I’m making my way to the top as well. I absolutely liked reading everything that is written on your site.Keep the posts coming. I liked it!

 28. acim audiobook free download

  8 czerwca 2017 at 12:32

  I appreciate, cause I found exactly what I was looking for. You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 29. www.findcoolpeople.com

  10 czerwca 2017 at 06:20

  Some genuinely nice stuff on this site, I love it.

 30. timelapse service in dubai

  10 czerwca 2017 at 23:21

  Well I sincerely liked studying it. This article provided by you is very practical for correct planning.

 31. rat exterminators in seattle

  12 czerwca 2017 at 00:02

  Keep functioning ,remarkable job!

 32. Gore Tex boots

  12 czerwca 2017 at 12:36

  I just couldn’t go away your website before suggesting that I actually enjoyed the usual information a person supply to your visitors? Is gonna be back frequently in order to check out new posts.

 33. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 34. Archie

  14 czerwca 2017 at 08:03

  Gracias de corazón por escribir sobre este tema. Me encanta encontrar lecturas como esta, porque son de verdad muy valiosas para mi.

 35. Haarausfall bei Frauen

  14 czerwca 2017 at 08:29

  You got a very great website, Gladiolus I detected it through yahoo.

 36. free download for windows xp

  14 czerwca 2017 at 14:25

  I’m still learning from you, while I’m trying to reach my goals. I certainly enjoy reading everything that is posted on your site.Keep the aarticles coming. I liked it!

 37. Chiang Mai Rajabhat University

  15 czerwca 2017 at 20:15

  Very well written story. It will be helpful to anybody who employess it, as well as myself. Keep up the good work – i will definitely read more posts.

 38. lead acid battery recycling reading

  18 czerwca 2017 at 16:19

  excellent issues altogether, you just gained a logo new reader. What could you recommend about your submit that you just made a few days in the past? Any certain?

 39. Geico.com

  19 czerwca 2017 at 02:52

  I conceive this internet site contains very great pent subject matter content.

 40. esurance auto insurance reviews

  25 czerwca 2017 at 23:20

  I haven’t checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 41. science news for students

  26 czerwca 2017 at 07:11

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 42. Whole life insurance quotes comparison

  26 czerwca 2017 at 20:50

  You can definitely see your skills in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 43. nationwide home insurance

  27 czerwca 2017 at 00:58

  Loving the info on this site, you have done great job on the blog posts.

 44. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book
  in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home
  a bit, but instead of that, this is fantastic blog.
  A fantastic read. I’ll certainly be back.

 45. travel Asia

  27 czerwca 2017 at 19:43

  Great post. I am facing a couple of these problems.

 46. where to stay

  28 czerwca 2017 at 12:56

  fantastic post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I am confident, you have a great readers’ base already!

 47. where to stay

  28 czerwca 2017 at 17:48

  Very interesting info!Perfect just what I was looking for!

 48. guest house Windhoek

  28 czerwca 2017 at 22:06

  You need to take part in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll recommend this site!

 49. Katelin Switalski

  29 czerwca 2017 at 05:35

  important source

 50. ID Area lookup areacode WI

  29 czerwca 2017 at 20:34

  I see something truly interesting about your weblog so I saved to favorites.

 51. web design melbourne

  30 czerwca 2017 at 05:27

  Precisely what I was looking for, regards for putting up.

 52. Besteuerung von Start-ups

  2 lipca 2017 at 06:28

  I see something truly interesting about your web blog so I saved to favorites.

 53. Shea Baltz

  4 lipca 2017 at 20:37

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 54. Russian Escorts in Mumbai

  6 lipca 2017 at 12:15

  As soon as I discovered this web site I went on reddit to share some of the love with them.

 55. Health

  6 lipca 2017 at 16:42

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 56. singapore investigators

  8 lipca 2017 at 09:26

  I have read a few excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to create such a great informative web site.

 57. overseas investigations

  8 lipca 2017 at 14:56

  Right now it sounds like BlogEngine is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 58. Kraig Pozzobon

  9 lipca 2017 at 03:11

  przepis na sos czosnkowy

 59. investigation company

  9 lipca 2017 at 07:17

  I as well think thence, perfectly written post! .

 60. Singapore cheat wife

  9 lipca 2017 at 22:45

  There is perceptibly a lot to identify about this. I believe you made certain nice points in features also.

 61. compare auto quotes online

  12 lipca 2017 at 09:27

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 62. best rates on homeowners insurance

  12 lipca 2017 at 18:31

  I am impressed with this site, very I am a big fan .

 63. Joesph Dam

  13 lipca 2017 at 21:59

  I can’t subscribe to your channel

 64. draftkings promo code

  15 lipca 2017 at 04:32

  New draftkings promo code, win big

 65. draftkings promo code

  15 lipca 2017 at 07:05

  New draftkings promo code, win big

 66. draftkings promo code

  15 lipca 2017 at 10:46

  New draftkings promo code, win big

 67. Erica Genett

  15 lipca 2017 at 22:12

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 68. Past Life Regression

  17 lipca 2017 at 15:32

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 69. big boobs

  17 lipca 2017 at 15:32

  webcam girls live

 70. ethereum

  17 lipca 2017 at 16:19

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 71. nie mehr akne walden

  17 lipca 2017 at 16:55

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 72. dunkles brot ungesund

  17 lipca 2017 at 17:25

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 73. diabetes type 2 food list

  17 lipca 2017 at 17:58

  Would you be interested in exchanging links?

 74. LIVE SEX

  18 lipca 2017 at 10:28

  Visit our new sites for the best porn

 75. Awsome article and right to the point. I don’t know if this is in fact the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to employ some professional writers? Thx 🙂

 76. Mirina Collections lies

  18 lipca 2017 at 17:09

  Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I?ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 77. Mirina Collections Lies

  18 lipca 2017 at 21:29

  There are some interesting points in time in this article but I don?t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

 78. Crossfit Hialeah

  18 lipca 2017 at 22:12

  Would you be interested in exchanging links?

 79. yourbody

  18 lipca 2017 at 22:54

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 80. aprenda pompoarismo

  19 lipca 2017 at 01:10

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want?HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 81. singapore permanent resident

  19 lipca 2017 at 01:43

  Great post here!

 82. Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 83. KelChalkhic

  19 lipca 2017 at 03:26

  Buy Flagyl In Little Rock cialis Keflex For Dogs

 84. fanduel promo

  19 lipca 2017 at 10:59

  Attractive component to content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to claim that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing for your augment or even I success you get entry to persistently quickly.

 85. Bokep Online

  19 lipca 2017 at 16:09

  Hey there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and outstanding design.

 86. how to get pr in singapore

  19 lipca 2017 at 22:53

  I like this post. Thanks.

 87. forum ads

  19 lipca 2017 at 22:54

  I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Carry on the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website 🙂

 88. lembaga psikologi yogyakarta

  19 lipca 2017 at 23:04

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 89. pressure cleaners

  20 lipca 2017 at 09:58

  I?m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that?s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 90. echipament pescuit

  20 lipca 2017 at 11:12

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. 😉 ?

 91. magazin de pescuit

  20 lipca 2017 at 11:32

  This is pure high tech posting . Keep up the great work

 92. echipament pescuit

  20 lipca 2017 at 11:44

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 93. magazin pescuit

  20 lipca 2017 at 12:06

  This is pure high tech posting . Keep up the great work

 94. startup funding stories

  20 lipca 2017 at 20:44

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 95. friendship day wallpapers 2017

  20 lipca 2017 at 21:58

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 96. scule pescuit ieftine

  21 lipca 2017 at 08:20

  I?m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that?s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 97. Mckinley Leanza

  21 lipca 2017 at 12:16

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 98. geico home insurance quote

  22 lipca 2017 at 19:38

  Appreciating the hard work you put into your website and in depth information you present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Wonderful read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 99. Luxury penthouses

  23 lipca 2017 at 00:09

  Hey there! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 100. home insurance quotes compare

  23 lipca 2017 at 04:33

  Thankyou for this post, I am a big big fan of this internet site would like to keep updated.

 101. medical financing programs

  23 lipca 2017 at 07:32

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn?t know who to ask. Glimpse here, and you?ll definitely discover it.

 102. PORN

  23 lipca 2017 at 07:44

  Watch live sex on our site

 103. Create bitcoin free

  23 lipca 2017 at 21:52

  Superb site my firned. Check out my website and tell me what you think about it.

 104. permanent resident

  23 lipca 2017 at 22:08

  Good posts!

 105. Car Alarm Miami

  23 lipca 2017 at 22:52

  This really answered my problem, thank you!

 106. Plumbing Atlanta, Ga.

  24 lipca 2017 at 09:20

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 107. coffee maker that grinds beans

  24 lipca 2017 at 17:09

  Nice weblog right here! Additionally your web site loads up fast! What web host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink in your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 108. Live CamSex

  24 lipca 2017 at 18:09

  Superb site my firned. Check out my website and tell me what you think about it.

 109. buy 50k youtube views

  24 lipca 2017 at 23:46

  Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 110. tabung pemadam api

  25 lipca 2017 at 05:10

  I conceive this site contains some real excellent info for everyone. „He who has not looked on Sorrow will never see Joy.” by Kahlil Gibran.

 111. билети бургас софия

  25 lipca 2017 at 22:23

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 112. comparison of auto and home insurance

  25 lipca 2017 at 23:40

  whoah this blog is great i like studying your articles. Stay up the good work! You realize, lots of people are searching around for this information, you can aid them greatly.

 113. Youtube video downloader online

  26 lipca 2017 at 03:49

  Lovely just what I was looking for.Thanks to the author for taking his clock time on this one.

 114. compare auto insurance quotes

  26 lipca 2017 at 08:16

  I like this weblog very much, Its a really nice berth to read and incur information.

 115. friendship day pictures 2017

  26 lipca 2017 at 09:22

  This is a very cool site . Check out my website and tell me what you think about it.

 116. Superb site my firned. Check out my website and tell me what you think about it.

 117. konzole za sony

  26 lipca 2017 at 12:48

  Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 118. upgrade older systems

  26 lipca 2017 at 16:57

  This is a very cool site . Check out my website and tell me what you think about it.

 119. Kamagara iskustvo

  26 lipca 2017 at 17:08

  superb post.Ne’er knew this, regards for letting me know.

 120. New car insurance quote

  26 lipca 2017 at 21:03

  Thank you for another wonderful article. Where else may just anyone get that kind of information in such a perfect manner of writing? I have a presentation next week, and I’m on the look for such information.

 121. Germaine

  26 lipca 2017 at 21:49

  Hello, Neat post. There is an issue along with your web site in web explorer, might check this… IE youporn still is the marketplace chief and a huge section of people will miss your wonderful writing due to this problem.

 122. www.speedcubedude.com

  26 lipca 2017 at 22:45

  Superb site my firned. Check out my website and tell me what you think about it.

 123. mp3 download

  26 lipca 2017 at 23:28

  Very nice indeed ! Check out my website and tell me what you think about it.

 124. amazon keyword research

  27 lipca 2017 at 13:23

  What i don’t understood is in reality how you’re now not really a lot more well-liked than you may be right now. You are very intelligent. You know therefore considerably with regards to this subject, produced me in my opinion imagine it from numerous numerous angles. Its like women and men are not interested until it is something to do with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. At all times care for it up!

 125. Jasa Qiu Qiu

  27 lipca 2017 at 16:49

  This is a very cool site . Check out my website and tell me what you think about it.

 126. PokerOnline

  27 lipca 2017 at 17:58

  Very nice indeed ! Check out my website and tell me what you think about it.

 127. Situs Judi Poker Online Terpercaya

  27 lipca 2017 at 18:47

  I think this is one of the most important info for me. And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The site style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers

 128. Casino Online Indonesia

  27 lipca 2017 at 19:26

  I would like to show appreciation to this writer for rescuing me from this circumstance. After searching through the online world and getting thoughts which are not beneficial, I figured my entire life was over. Living without the presence of solutions to the problems you have sorted out through the write-up is a serious case, as well as ones which may have in a negative way damaged my entire career if I hadn’t discovered the blog. Your main skills and kindness in touching all the details was helpful. I am not sure what I would’ve done if I had not come upon such a point like this. I’m able to at this time look forward to my future. Thanks a lot so much for your specialized and result oriented guide. I won’t hesitate to suggest your blog post to any person who desires recommendations about this problem.

 129. Poker Online Indonesia

  27 lipca 2017 at 20:04

  Hey I am so excited I found your weblog, I really found you by accident, while I was browsing on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent job.

 130. Judi Casino 24 Jam Online Terpercaya

  27 lipca 2017 at 20:57

  Appreciating the persistence you put into your site and detailed information you provide. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 131. Agen SBOBET Resmi

  27 lipca 2017 at 21:53

  My spouse and i were quite relieved that Emmanuel could finish up his researching from your ideas he gained through your weblog. It’s not at all simplistic just to continually be freely giving guidance that many others have been making money from. And we fully understand we have got the website owner to appreciate because of that. The specific illustrations you made, the simple website menu, the friendships you assist to foster – it’s many superb, and it is assisting our son and the family do think this situation is amusing, which is unbelievably pressing. Thank you for all the pieces!

 132. espacio de oficina privada en renta

  28 lipca 2017 at 11:27

  After I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a remark is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any method you’ll be able to take away me from that service? Thanks!

 133. Agen Bola

  28 lipca 2017 at 14:41

  Your house is valueble for me. Thanks!…

 134. Agen Bola Online

  28 lipca 2017 at 15:53

  Once I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any means you can remove me from that service? Thanks!

 135. bitcoin coin-banks.com

  28 lipca 2017 at 16:57

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my option to read, however I actually thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you could possibly fix in the event you werent too busy in search of attention.

 136. coin-banks investing

  28 lipca 2017 at 17:35

  Once I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any approach you can remove me from that service? Thanks!

 137. Poker Qiu Qiu

  28 lipca 2017 at 20:28

  I couldn’t resist commenting

 138. Poker Online Indonesia

  29 lipca 2017 at 00:48

  I just could not depart your website prior to suggesting that I actually enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is gonna be back often in order to check up on new posts

 139. Judi Poker Terpercaya

  29 lipca 2017 at 05:31

  Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really loved surfing around your blog posts. After all I will be subscribing in your rss feed and I hope you write again soon!

 140. Levi Jared

  29 lipca 2017 at 14:51

  Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, barzzers.com nevertheless really worth taking a look, whoa did one learn about Mid East has got more problerms as well …

 141. Professional Services Small business

  29 lipca 2017 at 19:37

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing just a little analysis on this. And he actually bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love studying more on this topic. If doable, as you change into experience, would you thoughts updating your weblog with more details? It’s highly helpful for me. Huge thumb up for this weblog post!

 142. kala jadu

  30 lipca 2017 at 00:41

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 143. Mirina Collections

  30 lipca 2017 at 23:05

  The following time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I know it was my choice to read, however I actually thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix in the event you werent too busy on the lookout for attention.

 144. Mirina Collections

  30 lipca 2017 at 23:53

  This really answered my downside, thank you!

 145. Mirina Collections

  31 lipca 2017 at 09:37

  very good publish, i certainly love this website, keep on it

 146. orthodontist Miami Gardens

  31 lipca 2017 at 10:21

  After examine a number of of the weblog posts in your website now, and I really like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website record and might be checking again soon. Pls take a look at my site as well and let me know what you think.

 147. Car Alarm Miami

  31 lipca 2017 at 11:02

  This really answered my drawback, thank you!

 148. ChasBiarge

  31 lipca 2017 at 17:48

  Digoxin On Line viagra Kamagra 100mg Amiens

 149. KelChalkhic

  31 lipca 2017 at 22:29

  Clomid Usa Shippments Online cialis price Femara

 150. kala jadu

  31 lipca 2017 at 23:57

  I got what you intend, thankyou for putting up.Woh I am pleased to find this website through google.

 151. learn kala jadu in urdu

  1 sierpnia 2017 at 04:27

  I believe you have mentioned some very interesting details, appreciate it for the post.

 152. braces Miami Lakes

  1 sierpnia 2017 at 09:11

  After examine a few of the blog posts on your website now, and I really like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark website record and will probably be checking back soon. Pls check out my website as well and let me know what you think.

 153. crossfit Hialeah Gardens

  1 sierpnia 2017 at 10:17

  An fascinating discussion is value comment. I feel that it is best to write more on this matter, it might not be a taboo subject but generally people are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 154. Mirina Collections

  1 sierpnia 2017 at 11:22

  Whats up! I just want to give an enormous thumbs up for the good data you could have right here on this post. I will probably be coming again to your weblog for extra soon.

 155. Hialeah orthodontist

  1 sierpnia 2017 at 11:30

  Good post. I study one thing more challenging on completely different blogs everyday. It can all the time be stimulating to read content material from other writers and follow a bit one thing from their store. I’d want to use some with the content material on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink in your internet blog. Thanks for sharing.

 156. Mirina Collections Lies

  1 sierpnia 2017 at 13:17

  Good day! I just want to give a huge thumbs up for the good data you’ve gotten here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon.

 157. popcorn and candy floss rental singapore

  1 sierpnia 2017 at 18:57

  certainly like your website but you need to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll certainly come back again.

 158. appartamenti

  1 sierpnia 2017 at 22:39

  There are some interesting time limits on this article but I don’t know if I see all of them heart to heart. There may be some validity however I will take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want extra! Added to FeedBurner as effectively

 159. agen Poker

  2 sierpnia 2017 at 03:34

  certainly like your web-site however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to inform the truth nevertheless I will surely come back again.

 160. مكسب

  2 sierpnia 2017 at 09:09

  I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I am quite sure I’ll learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 161. Cori Meditz

  2 sierpnia 2017 at 20:58

  Little Caprice. She looks like she’s having a total blast in her videos and that’s incredibly sexy.

 162. progressive auto insurance

  2 sierpnia 2017 at 22:02

  You actually make it seem really easy together with your presentation however I to find this topic to be really something that I believe I might never understand. It seems too complicated and very extensive for me. I’m taking a look forward in your subsequent publish, I?¦ll attempt to get the cling of it!

 163. norton 360 customer service phone number

  3 sierpnia 2017 at 00:56

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 164. Plumber Atlanta Ga

  3 sierpnia 2017 at 01:49

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally ? taking time and actual effort to make a very good article? but what can I say? I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 165. Car Alarm Miami

  3 sierpnia 2017 at 01:57

  This website is known as a stroll-via for the entire data you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll undoubtedly discover it.

 166. insurance today life insurance

  3 sierpnia 2017 at 04:15

  I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 167. Miami Lakes orthodontist

  3 sierpnia 2017 at 09:03

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 168. gun range miami

  3 sierpnia 2017 at 09:43

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 169. pool service miami, fl

  3 sierpnia 2017 at 10:21

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally ? taking time and actual effort to make a very good article? but what can I say? I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 170. bebop 2 review

  3 sierpnia 2017 at 16:03

  I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!?

 171. blackmart apk

  3 sierpnia 2017 at 16:49

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 172. philadelphia seo company

  3 sierpnia 2017 at 17:43

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 173. learn kala jadu in hindi

  3 sierpnia 2017 at 22:28

  Perfectly composed content, Really enjoyed looking through.

 174. this link

  4 sierpnia 2017 at 02:44

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 175. Chicago escort directory

  4 sierpnia 2017 at 07:08

  I as well conceive thus, perfectly pent post! .

 176. kala jadu mantra in hindi

  4 sierpnia 2017 at 11:31

  Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

 177. Webcams mit Livesex

  4 sierpnia 2017 at 15:50

  Hey, you used to write excellent, but the last several posts have been kinda boringK I miss your great writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 178. dicas e segredos de maquiagem

  5 sierpnia 2017 at 23:15

  Would you be interested in exchanging links?

 179. Nail Salon Miami Lakes

  5 sierpnia 2017 at 23:59

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. 😉 ?

 180. Car Alarm Miami

  6 sierpnia 2017 at 00:07

  Aw, this was a really nice post. In idea I wish to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and not at all seem to get one thing done.

 181. Mirina Collections

  6 sierpnia 2017 at 00:56

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I?d prefer to use some with the content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 182. UHC individual health insurance quote

  6 sierpnia 2017 at 22:10

  I really enjoy reading through on this website, it contains excellent articles. „Never fight an inanimate object.” by P. J. O’Rourke.

 183. happy diwali image download

  7 sierpnia 2017 at 02:02

  Some times its a pain in the ass to read what website owners wrote but this site is really user genial! .

 184. MILF webcam

  7 sierpnia 2017 at 05:49

  I just like the helpful information you supply to your articles. I’ll bookmark your weblog and check again right here frequently. I’m fairly sure I will learn lots of new stuff right right here! Good luck for the following!

 185. orthodontist miami lakes

  7 sierpnia 2017 at 17:05

  very nice submit, i actually love this website, keep on it

 186. poker88

  8 sierpnia 2017 at 04:39

  Very efficiently written story. It will be beneficial to everyone who employess it, as well as yours truly :). Keep up the good work – looking forward to more posts.

 187. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 188. Financial

  8 sierpnia 2017 at 09:12

  It’s onerous to seek out educated folks on this topic, but you sound like you already know what you’re talking about! Thanks

 189. Accounting

  8 sierpnia 2017 at 13:59

  I got good info from your blog

 190. Film in streaming

  9 sierpnia 2017 at 04:13

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks

 191. telhadista, telhadistas

  9 sierpnia 2017 at 08:49

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn?t know who to ask. Glimpse here, and you?ll definitely discover it.

 192. MORPHEUS

  9 sierpnia 2017 at 08:49

  I don’t commonly comment but I gotta admit regards for the post on this one : D.

 193. appnana generator

  9 sierpnia 2017 at 08:59

  There are some interesting closing dates on this article however I don’t know if I see all of them center to heart. There may be some validity but I will take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as properly

 194. Mirina Collections

  9 sierpnia 2017 at 09:46

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 195. Plumbing Atlanta Ga

  9 sierpnia 2017 at 10:38

  Hi there! I just would like to give an enormous thumbs up for the great information you’ve here on this post. I might be coming again to your blog for more soon.

 196. orthodontist miami lakes

  9 sierpnia 2017 at 11:12

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 197. orthodontist Miami Gardens

  9 sierpnia 2017 at 12:09

  Once I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any approach you’ll be able to remove me from that service? Thanks!

 198. This really answered my problem, thank you!

 199. online casinos

  9 sierpnia 2017 at 23:17

  Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 200. ghe luoi gia re

  11 sierpnia 2017 at 14:57

  Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say fantastic blog!

 201. Agen Togel

  11 sierpnia 2017 at 19:01

  Hello there, You’ve performed a fantastic job. I will certainly digg it and in my view recommend to my friends. I’m sure they will be benefited from this website.

 202. Judi Togel

  11 sierpnia 2017 at 23:29

  You have brought up a very superb details, appreciate it for the post.

 203. Togel Hongkong

  12 sierpnia 2017 at 03:27

  I like this blog so much, saved to fav.

 204. Judi casino

  12 sierpnia 2017 at 07:30

  I enjoy your writing style really enjoying this internet site.

 205. general knowledge in hindi

  12 sierpnia 2017 at 09:25

  Very great visual appeal on this internet site, I’d rate it 10 10.

 206. Agen casino

  12 sierpnia 2017 at 12:05

  Hi there, I found your website via Google while searching for a related topic, your web site came up, it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 207. Buy precious metals

  12 sierpnia 2017 at 13:26

  Fantastic items from you, man. I have be mindful your stuff previous to and you’re just too wonderful. I really like what you have obtained here, really like what you’re stating and the way during which you assert it. You’re making it entertaining and you continue to take care of to keep it wise. I can not wait to learn much more from you. That is actually a terrific site.

 208. Situs Judi

  12 sierpnia 2017 at 16:09

  I like this post, enjoyed this one thanks for posting. „No man is wise enough by himself.” by Titus Maccius Plautus.

 209. Financial

  12 sierpnia 2017 at 17:19

  great post.Never knew this, thankyou for letting me know.

 210. Agen Bola

  12 sierpnia 2017 at 20:11

  I like this post, enjoyed this one thank you for putting up. „What is a thousand years Time is short for one who thinks, endless for one who yearns.” by Alain.

 211. personalized emails

  12 sierpnia 2017 at 21:14

  I am now not positive where you’re getting your info, but great topic. I must spend some time finding out much more or understanding more. Thanks for wonderful information I was in search of this information for my mission.

 212. Judi Bola

  13 sierpnia 2017 at 00:13

  Thank you for some other fantastic article. Where else may just anyone get that kind of information in such a perfect manner of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such info.

 213. download hot milf

  13 sierpnia 2017 at 02:23

  thanlks for the info

 214. Live Cam Sex Shows

  13 sierpnia 2017 at 07:26

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 215. orthodontist miami lakes

  13 sierpnia 2017 at 07:42

  An interesting discussion is value comment. I believe that you must write extra on this matter, it might not be a taboo topic but usually people are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 216. lodge

  13 sierpnia 2017 at 08:44

  I was reading some of your posts on this website and I believe this site is real informative! Keep posting.

 217. kala jadu

  13 sierpnia 2017 at 09:17

  Good info. Lucky me I reach on your website by accident, I bookmarked it.

 218. tour agencies

  13 sierpnia 2017 at 12:36

  Nice weblog right here! Also your website lots up fast! What host are you the usage of? Can I get your associate link on your host? I desire my website loaded up as quickly as yours lol

 219. Poker Online Indonesia

  13 sierpnia 2017 at 13:21

  I am usually to running a blog and i actually admire your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your site and hold checking for brand spanking new information.

 220. Makgadikgadi Pans Game Reserve

  13 sierpnia 2017 at 16:30

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 221. Poker Online Terpercaya

  13 sierpnia 2017 at 17:25

  Wonderful paintings! That is the kind of info that are supposed to be shared across the internet. Shame on the seek engines for now not positioning this publish higher! Come on over and discuss with my site . Thank you =)

 222. tours Tanzania

  13 sierpnia 2017 at 20:26

  This is the right blog for anybody who wants to search out out about this topic. You understand a lot its nearly exhausting to argue with you (not that I actually would need…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just nice!

 223. Judi Poker Terpercaya

  13 sierpnia 2017 at 21:31

  I real pleased to find this web site on bing, just what I was looking for : D besides saved to fav.

 224. Dancer Small business

  13 sierpnia 2017 at 23:07

  whoah this weblog is fantastic i like reading your posts. Stay up the good paintings! You already know, many people are searching round for this info, you can help them greatly.

 225. things to do in Tanzania

  14 sierpnia 2017 at 00:18

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 226. www

  14 sierpnia 2017 at 01:57

  You actually make it appear so easy with your presentation but I to find this matter to be actually one thing which I think I might never understand. It seems too complex and very large for me. I’m having a look ahead in your subsequent post, I will attempt to get the dangle of it!

 227. fire sale hot deals

  14 sierpnia 2017 at 08:24

  My brother recommended I might like this web site. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 228. milfs in ottawa

  14 sierpnia 2017 at 12:00

  thanks for thre info

 229. russian porn

  14 sierpnia 2017 at 12:51

  There are some interesting points in time in this article but I don?t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

 230. Mirina Collections Lies

  14 sierpnia 2017 at 13:01

  Would you be interested in exchanging hyperlinks?

 231. Martine

  14 sierpnia 2017 at 22:49

  weight loss apple cider vinegar pills

 232. bishop ozubulu

  15 sierpnia 2017 at 12:00

  You have brought up a very great details , thanks for the post.

 233. www.bargainbrute.com

  15 sierpnia 2017 at 16:05

  We stumbled over here from a different website and thought I should check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to finding out about your web page for a second time.

 234. nigeria news today now

  15 sierpnia 2017 at 22:15

  Very interesting topic, thankyou for putting up.

 235. Patent Attorney

  16 sierpnia 2017 at 02:28

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 236. dijital pazarlama

  16 sierpnia 2017 at 06:38

  I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A few of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any advice to help fix this issue?

 237. and the fear

  16 sierpnia 2017 at 10:29

  What i don’t realize is in truth how you are no longer actually much more neatly-preferred than you may be now. You are so intelligent. You recognize therefore significantly in relation to this matter, produced me personally consider it from a lot of various angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated until it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs nice. All the time care for it up!

 238. penomet reviews

  16 sierpnia 2017 at 13:26

  When the particular penis enlargement pills, guaranteed that usually are very well made from natural things. The chemically-composed pills may harm the body if used.

 239. real estate USA

  16 sierpnia 2017 at 14:37

  At this time it appears like Expression Engine is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 240. Kill shot bravo bucks hack

  16 sierpnia 2017 at 15:52

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 241. thien binh

  16 sierpnia 2017 at 16:23

  Thanks for finally writing about > blog_title < Loved it!|

 242. check my website

  16 sierpnia 2017 at 21:31

  Your place is valueble for me. Thanks!?

 243. English Vietnamese English Interpreter

  16 sierpnia 2017 at 21:36

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the nice info you may have right here on this post. I will probably be coming back to your blog for more soon.

 244. English Vietnamese English Interpreter

  16 sierpnia 2017 at 22:45

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 245. google play store

  16 sierpnia 2017 at 22:52

  There are certainly a whole lot of particulars like that to take into consideration. That is a nice level to bring up. I offer the ideas above as common inspiration however clearly there are questions like the one you carry up the place the most important thing will likely be working in honest good faith. I don?t know if finest practices have emerged around things like that, however I am sure that your job is clearly recognized as a fair game. Both girls and boys feel the impact of just a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 246. Jason spencer student loan relief

  17 sierpnia 2017 at 18:41

  Thanks for another informative website. Where else could I get that kind of information written in such an ideal way? I have a project that I am just now working on, and I’ve been on the look out for such information.

 247. home insurance quote comparison

  17 sierpnia 2017 at 22:39

  You have noted very interesting details! ps nice website.

 248. jual tabung pemadam api

  17 sierpnia 2017 at 23:02

  A lot of what you mention happens to be astonishingly accurate and that makes me wonder the reason why I hadn’t looked at this with this light before. This particular article truly did switch the light on for me personally as far as this topic goes. But there is one particular position I am not necessarily too comfortable with so while I try to reconcile that with the main theme of your position, let me observe exactly what all the rest of your subscribers have to point out.Well done.

 249. auberges de jeunesse

  18 sierpnia 2017 at 02:19

  I dugg some of you post as I thought they were very beneficial extremely helpful

 250. jual tabung pemadam kebakaran

  18 sierpnia 2017 at 02:58

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 251. dha exam

  18 sierpnia 2017 at 06:03

  Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My website is in the very same area of interest as yours and my users would really benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Cheers!

 252. jual tabung pemadam kebakaran

  18 sierpnia 2017 at 06:57

  I am no longer sure where you are getting your info, but great topic. I must spend a while learning more or understanding more. Thank you for excellent info I used to be searching for this info for my mission.

 253. Best Organic Mattress

  18 sierpnia 2017 at 10:37

  Howdy! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thanks

 254. jual alat pemadam api

  18 sierpnia 2017 at 11:54

  You made some first rate factors there. I appeared on the web for the issue and found most people will associate with along with your website.

 255. jual alat pemadam api

  18 sierpnia 2017 at 15:52

  What i do not realize is in truth how you are now not actually much more well-liked than you may be right now. You’re so intelligent. You realize therefore considerably on the subject of this topic, produced me in my opinion consider it from a lot of varied angles. Its like men and women don’t seem to be interested unless it¦s something to do with Lady gaga! Your own stuffs great. All the time care for it up!

 256. iklan online

  19 sierpnia 2017 at 09:48

  I will immediately clutch your rss as I can’t find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me understand so that I could subscribe. Thanks.

 257. black jack

  19 sierpnia 2017 at 11:01

  I besides think thus, perfectly composed post! .

 258. marijuana for sale

  19 sierpnia 2017 at 14:48

  I am continually browsing online for tips that can assist me. Thank you!

 259. online casino gambling

  19 sierpnia 2017 at 15:43

  Hello. fantastic job. I did not expect this. This is a fantastic story. Thanks!

 260. وبلاگ

  19 sierpnia 2017 at 16:46

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 261. crappy service

  19 sierpnia 2017 at 17:43

  Your place is valueble for me. Thanks!?

 262. Mirina Collections

  19 sierpnia 2017 at 17:48

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thanks However I am experiencing subject with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting an identical rss drawback? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 263. psikologi industri

  19 sierpnia 2017 at 19:18

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 264. http://seminarshop.dk

  19 sierpnia 2017 at 19:48

  It¦s actually a nice and helpful piece of information. I am glad that you just shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 265. Spas/Beauty/Personal Care Small business

  19 sierpnia 2017 at 19:54

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!

 266. live tv

  19 sierpnia 2017 at 20:17

  Utterly pent content material, regards for information .

 267. pvc strip curtains chennai

  19 sierpnia 2017 at 20:28

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 268. kauaseguros.blogs.sapo.pt

  19 sierpnia 2017 at 21:38

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want?HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 269. Government Medical College

  19 sierpnia 2017 at 23:51

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 270. sports betting strategies

  20 sierpnia 2017 at 00:54

  Hi I am so excited I found your web site, I really found you by mistake, while I was researching on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent job.

 271. cash loans

  20 sierpnia 2017 at 00:56

  I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Carry on the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site :).

 272. free snap milfs

  20 sierpnia 2017 at 01:09

  free snap milfs

 273. casino bonus

  20 sierpnia 2017 at 05:28

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 274. Jesse Grillo

  20 sierpnia 2017 at 08:39

  How could any of this be better stated? It could not. That is the thinking of a creative mind. Nice blog. I bet you make babies smile. It is like you read my thoughts!

 275. como ter um bom relacionamento no namoro

  20 sierpnia 2017 at 10:19

  I?¦ve read some excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you put to create this type of fantastic informative site.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra