Felieton

Operacja Tusk

Uważam, że Donald Tusk nie powinien być wybrany przewodniczącym Rady Europejskiej. Ale uważam tak nie dlatego, ze przeciwko niemu są wysuwane, zarówno w mediach, jak i przez polityków rządowych różne mniej lub bardziej uzasadnione zarzuty. Dopóki prokurator nie przedstawi byłemu premierowi prawnie sformułowanych oskarżeń, dopóty dywagowane zarzuty maja status insynuacji i w poważnej polityce nie mogą być brane pod uwagę. Uważam że Tusk nie powinien być wybrany przewodniczącym, bo jako premier rządu skierował do Sejmu i doprowadził do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

 

Ten traktat skutkował  wyeliminowaniem Polski z kręgu państw decyzyjnych w Unii Europejskiej. Według wcześniejszego traktatu  nicejskiego,  Polska miała 27 głosów, tyle co Hiszpania i tylko o dwa głosy mniej niż największe cztery państwa unijne. Siła polskiego głosu w porównaniu z głosem niemieckim w traktacie lizbońskim  spadła z 91% do 48%. Co więcej traktat ten wprowadzał tzw koncept „niedyskryminacji” będący obecnie główną podstawą traktatową do upowszechniania w państwach unijnych demoralizacji młodego pokolenia poprzez propagowanie homoseksualizmu. Była to największa porażka dyplomatyczna i polityczna naszego kraju od czasu upadku komunizmu. Godząc się na ten traktat, Polska zgodziła się na sformalizowanie hegemoni niemieckiej w Unii Europejskiej i dziś ponosimy skutki  egzekwowania, na forum Unii, tej hegemoni. Dlatego też Donald Tusk powinien stanąć przed Trybunałem Stanu jako odpowiedzialny za przeforsowanie ratyfikacji tego traktatu w polskim parlamencie. Dlatego nie ma on moralnych i politycznych kwalifikacji żeby przewodzić Radzie Europejskiej

Ale prawo i sprawiedliwość wymaga także, aby przed Trybunałem Stanu, stanął  współnegocjator tego traktatu , premier polskiego rządu, który ten traktat zaakceptował , Jarosław Kaczyński. To on wspólnie z Donaldem Tuskiem są odpowiedzialni za przeprowadzenie tej ratyfikacji i za  jej wszystkie polityczne skutki .

Otóż  byłem także przeciwnikiem kandydatury na to stanowisko Marka Sariusza-Wolskiego. Sariusz -Wolski jest , tak jak Donald Tusk,  wybitnym przedstawicielem establishmentu unijnego w Polsce. Popierał on zarówno traktat lizboński, jak też ostatnio głosował za ratyfikacją umowy deregulacyjnej, zwanej „umową o wolnym handlu” pomiędzy Unia Europejską a Kanadą CETA. Umowa ta, uderza w żywotne interesy polskiego rolnictwa, zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu naszego kraju, a przede wszystkim  prowadzi do destrukcji suwerenności państwa polskiego nad działającymi na jego terytorium międzynarodowymi korporacjami. Umowa ta prowadzi do ograniczenia praw obywatelskich w stanowieniu prawa i naraża nasze państwo na ekonomiczną eksploatację ze strony międzynarodowych korporacji. Sariusz -Wolski był członkiem PZPR  – to charakterystyczne- od 1986 roku. W swojej działalności reprezentował zawsze „wartości’ tzw „głównego nurtu’, z którym, przynajmniej na płaszczyźnie propagandowej PIS zawsze walczył. Sariusz -Wolski min głosował przeciwko uhonorowaniu rotmistrza Pileckiego. Dlatego wysunięcie tej kandydatury, wbrew temu co mówiła premier Beata Szydło, nie ma nic wspólnego z walką o zasady, a tylko świadczy, że mamy do czynienia z walką partyjną na płaszczyźnie unijnej. Po prostu chodzi tu o leninowskie „kto kogo”

Jestem też przeciwny do sprowadzania całej sprawy, jak to czynią publicyści i politycy opozycji, do obsesji Jarosława Kaczyńskiego na punkcie Donalda Tuska,  w ten sposób tłumacząc determinację lidera PIS w walce z jego  kandydaturą. Oczywiście Kaczyński ma swoje obsesje i swoje emocje, ale z pewnością nad nimi panuje, a nie im ulega. Kaczyński poniósł spektakularną klęskę  w postaci wyboru Tuska, ale w moim przekonaniu, ta klęska, była nie tylko przewidywana przez lidera PIS, ale była wkalkulowana w jego polityczną strategię. Jedynym możliwym zaskoczeniem dla niego może być tylko zakres porażki i kompletna izolacja Polski. Ale nakręcanie konfliktu o wybór przewodniczącego Rady Europejskiej, to dla Kaczyńskiego konflikt zastępczy, który ma doprowadzić do jeszcze głębszej polaryzacji politycznej polskiego społeczeństwa i ma na celu sprofilowanie wizerunku politycznego zarówno własnego, jak i konkurencyjnego obozu politycznego. To jest konflikt zastępczy, który ma ukryć dwie kwestie. Pierwsza to strukturalne podobieństwo obu stron sporu i drugie, ma odciągnąć uwagę od polityki PISu, która jest sprzeniewierzeniem się oficjalnie głoszonej ideologii. Otóż obie partie są partiami oligarchicznymi, partiami z których zostali usunięci hipotetyczni pretendenci do zakwestionowania przywództwa swoich liderów: Zbigniew Giżyński z PIS i Jarosław Gowin z PO. Są to partie, dla których życie polityczne sprowadza się tylko do konfliktu partyjnego, a interes kraju, jest tylko instrumentem w polityce partyjnej. Są to partie, które wiele łączy. Obie głosowały z a traktatem lizbońskim, obie popierają CETA, Jarosław Kaczyński zorganizował nawet znacznie większą , niż PO koalicję przeciwko projektowi ustawy o ochronie życia życiu dzieci nienarodzonych . Za rządów PO wprowadzono do polityki oświatowej przepisy o „niedyskryminacji”, a za rządów PIS, rozpoczęto te przepisy są realizować w postaci propagowania w szkołach homoseksualizmu. O podobieństwie tych partii świadczy także łatwość przechodzenia z jednej do drugiej. Prominentnymi politykami PO są i byli działacze i ministrowie PIS Radosław Sikorski, Joanna Kluzik-Rostkowska, Antoni Mężydło, Michał Kamiński. A w drugą stronę prześlij była wiceprzewodnicząca PO Zyta Gilowska i teraz Sariusz Wolski.

Z pewnością zaostrzanie konfliktu jest korzystne dla PIS. Otóż PIS okazał się partią proaborcyjną i w miarę upływu czasu, świadomość tego faktu coraz bardziej będzie narastała. Także PIS pomimo usiłowań przemilczenia przez rządowe media skutków europejskiej ratyfikacji CETA, stoi w najbliższych dwóch latach przed perspektywą ratyfikacji tej umowy przez polski Sejm. Także  unijni federaliści postawili kwestię stopniowej budowy armii europejskiej i tym samym degradacji armii narodowych, co zdecydowanie popiera Kaczyński. O te sprawy powinien i na pewno będzie toczył się spór polityczny w Polsce. Natomiast zaostrzanie konfliktu powoduje spychanie tych spraw na plan dalszy. Spór ideowy w przeciwieństwie do forsowanego obecnie konfliktu o sprawy personalne powoduje  konieczność opowiedzenia się po jednej lub po drugiej stronie. A ponieważ rzeczywiste poglądy w tych kwestiach nie różnią PISu od PO i Nowoczesnej, to ich ujawnienie spowodowałoby krach polityczny partii rządzącej. Dlatego zaostrzenie konfliktu w sprawach trzeciorzędnych i personalnych  ma służyć Kaczyńskiemu do mobilizacji własnego elektoratu, polaryzacji sceny politycznej i przeforsowania dla niego spraw  zasadniczych, bez ponoszenia politycznych kosztów zdrady oficjalnej pisowskiej ideologii. Kaczyński chcę nakręcać konflikt, bo wtedy sprawy zasadnicze dla naszego narodu schodzą na plan dalszy, a społeczeństwo tylko emocjonuje się po której stronie konfliktu się opowiedzieć. To polityka nihilistyczna, ale jak dotychczas dość skuteczna . I taki jest zasadniczy cel, tej pozornie  szaleńczej taktyki jaka została zastosowana w przypadku wyboru Tuska.

W tej batalii w rzeczywistości największym przegranym nie jest Kaczyński i PIS, którzy wydawałoby się ponieśli spektakularną porażkę w Brukseli. W tej batalii największym przegranym jest Polska. Bo ta batalia nie rozgrywa się tylko w Polsce czy w brukselskich salonach. Otóż , to czego w Polsce wielu nie dostrzega, to skończył się bezpieczny czas dla naszego kraju. Ten system międzynarodowy, dzięki któremu na przełomie lat 80/90-tych odzyskaliśmy wolność jest dziś kwestionowany. Chiny w wymiarze globalnym, a Rosja w wymiarze regionalnym dążą do jego rewizji, a to oznacza bezpośrednie zagrożenie dla naszego kraju. Bo Stany Zjednoczone mogą poczuć się zmuszone w konfrontacji z Chinami do zawarcia sojuszu z Rosją, której ceną może być Polska, a w każdym razie bezpieczeństwo naszego obszaru. Dlatego naczelną zasadą polskiej polityki musi być dążenie do uniknięcia izolacji naszego kraju na arenie międzynarodowej. W przeciwnym razie, tak, jak w czasie ostatniej wojny, Polska może być tylko ceną, nowego układu międzynarodowego. I dlatego tak ważna jest polityka dążąca do uniknięcia politycznej izolacji. Awantura o trybunał Konstytucyjny, a teraz awantura o Tuska prowadzi do takiej izolacji i w tym tkwi prawdziwe zagrożenie jaki polityka Kaczyńskiego niesie dla naszego kraju. Tak na prawdę to stanowisko Tuska jest prestiżowe, ale bez realnej władzy, a w polityce należy się bić o realia, a nie o pozory władzy i wpływów.

Konflikt pomiędzy PO a PIS jest konfliktem rzeczywistym ale konfliktem o sprawy pozorne. Tak jak rzeczywistym był konflikt pomiędzy Dantonem a Robespierrem. Jest wielu historyków, którzy z wielkim zacięciem dywagują o racjach i dystynkcjach jednego i drugiego. Dla jednych jest wzorem „nieprzekupny”, walczący z korupcją „człowiek wolności” Robespierre, dla innych bohaterem jest bardziej rozrywkowy i bardziej „ludzki” Danton. Ale Francja odetchnęła gdy obaj powędrowali na szafot. I Polska też odetchnie, gdy ich współcześni  odpowiednicy, partie PIS i PO także zostaną posłani na polityczną, tym razem,  gilotynę. Bo polityka, a tym bardziej życie nie sprowadza się przede wszystkim do treści ich wzajemnych konfliktów, animozji i obsesji. I naród nie może być ich zakładnikiem.

 

Marian Piłka

Historyk, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

138 komentarzy

138 Komentarzy

 1. kres

  10 marca 2017 at 14:18

  A kto podpisał traktat Lizboński? Nic pan Piłka o tym nie pisze a przecież ratyfikacja była pokłosiem podpisu przez prezydenta LK

 2. Zona

  10 marca 2017 at 15:12

  Mój Boże, nareszcie jeden z nielicznych tu uczciwych i rzetelnych felietonistów sprawnie podsumował naszą rzeczywistość. Szkoda że Pan, Panie Marianie robi tu tylko za kwiatek do kożucha, do kożucha portalu który jest ostoją tej władzy i promotorem życia w rytm tego wydumanego konfliktu o którym Pan pisze. I cała ta wstrętna służba ukryta tu jest o zgrozo pod płaszczykiem chrześcijaństwa. Może przyszłość przyniesie dzień który odzieli światło od ciemności.

  • Danka

   10 marca 2017 at 15:50

   Ciesz sie i dziekuj temu portalowi, ze mozesz tu swobodnie dyskutowac, bo to wielka rzadkos w obecnej dobie, gdzie cenzorzy wolnej mysli i slowa zamykaja usta i portale wlasnie przed tym co sami falszywie glosza.A falszywki pseudo-prawicowe pseudo-patrotyczne portale mnoza sie jak grzyby po deszczu z dyzurnymi ze stajni Sorosa.Wg tez i wskazan jakiegos Chinczyka z dawnych wiekow, zeby sie podszywac.Na szczescie kiepskie kwalifikacje uniemozliwiaja im spelnienie tych zadan.;)

 3. Danka

  10 marca 2017 at 15:43

  Duzo racji i asekuracji.Czyli co? Tusk za wszystkie swoje „zaslugi” ma byc uhonorowaby i pan posel patriota widzi te potrzebe w globalnej perspektywie, wciagajac w nia medrca szkielkiem i okiem nawet Chiny. Obluda az kipi, panie posle.To Wasza partia siedzi na kolanach u JKaczynskiego w ZP i to pobozny poael i szef partii Marek Jurek mial znaczny udzial w wyborze Jaruzela na prezydenta podobno wolnej Polski.Jn Rokita cos wspominal, ze zabraklo jednego glosu, by obalic wtedy na oczach swiata dyktatora i Sbe

 4. Bart

  10 marca 2017 at 16:51

  Panie Piłka, sporo w tym tekście niekonsekwencji,że aż nie chce się z nimi dyskutować,gdyż zajęłoby to mnóstwo miejsca.Nie ma sensu.Nie zgadzam się z wieloma pana tezami,bo niektóre są ze sobą sprzeczne. Ale najbardziej kuriozalna jest ta,że Kaczyński wysuwając polskiego kandydata na SZEFA Rady Europy chciał przykryć poparcie dla CETA.Czy będzie w Polsce poparcie dla CETA to się dopiero okaże, bo można z góry przewidzieć ,że ludzie będą protestować przeciwko CETA na ulicach i guzik wyjdzie z ratyfikacji.Wszystko zależy od mobilizacji i wiedzy dziennikarzy, którzy powinni rzetelnie o CETA informować społeczeństwo.Od tego są.Bo politycy…wiadomo.Już Piłsudski mawiał, ze polityka to jest k…a w białych rękawiczkach i nic się nie zmieniło.

  • klioes vel pislamista

   10 marca 2017 at 17:11

   Mam inne zdanie. Po prostu uwazam, podobnie jak pan Marian Pilka, ze Konflikt PO-PiS to zaslona dymna.
   Polacy Maja sie podniecac personalnymi starciami, aby odwrocic ich uwage od istoty sprawy.
   A istota sprawy jest wielkie PODOBIENSTWO polityczne obu PSEUDOprawicowych partii.

   „Francja odetchnęła gdy obaj powędrowali na szafot.”
   Piekne i jakze trafne zdanie!

   Tylko w krytyce CETA jestem bardziej powsciagliwy. Poza tym – podpisuje sie pod artykulem pana Mariana oburecznie, szacunek!

 5. Ariel Lehew

  23 kwietnia 2017 at 09:07

  magnificent issues altogether, you just won a emblem new reader. What may you suggest in regards to your publish that you simply made a few days in the past? Any sure?

 6. w88 link vao

  28 kwietnia 2017 at 09:25

  Awsome blog! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also.

 7. post free ads without registration

  28 kwietnia 2017 at 18:16

  Thanks for any other fantastic post. The place else could anyone get that type of information in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am on the search for such info.

 8. Tabung Pemadam api

  29 kwietnia 2017 at 11:03

  I have been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Studying this info So i am glad to express that I have a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much unquestionably will make sure to don?¦t omit this website and provides it a look regularly.

 9. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 00:01

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 10. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 04:58

  Yeah bookmaking this wasn’t a risky determination great post! .

 11. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 10:16

  Good post. I study one thing more challenging on different blogs everyday. It is going to all the time be stimulating to learn content material from other writers and practice slightly one thing from their store. I’d prefer to make use of some with the content material on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll offer you a hyperlink in your net blog. Thanks for sharing.

 12. princess birthday party packages

  1 maja 2017 at 00:24

  Some really marvelous work on behalf of the owner of this website , utterly great subject material.

 13. Tabung Pemadam kebakaran

  1 maja 2017 at 00:41

  Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? With thanks

 14. Alat pemadam api

  1 maja 2017 at 15:50

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 15. transformation

  3 maja 2017 at 08:42

  Generally I don’t read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice article.

 16. Create Cupcake Kits for

  3 maja 2017 at 15:07

  Very well written information. It will be valuable to everyone who usess it, as well as me. Keep up the good work – for sure i will check out more posts.

 17. Foreign Universities

  3 maja 2017 at 22:17

  I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 18. Footwear bargain

  4 maja 2017 at 06:58

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 19. uk versace

  5 maja 2017 at 04:13

  Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thanks!

 20. Bond back cleaning cleaning

  5 maja 2017 at 11:28

  Hello. magnificent job. I did not anticipate this. This is a excellent story. Thanks!

 21. herbata sklep

  6 maja 2017 at 10:09

  I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite certain I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 22. mikrozoo blog

  6 maja 2017 at 18:32

  I really like what you guys are up too. This kind of clever work and exposure! Keep up the good works guys I’ve you guys to our blogroll.

 23. chodziki dla dzieci

  7 maja 2017 at 02:36

  I am not very superb with English but I get hold this really easygoing to interpret.

 24. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 10:21

  Real clear website , appreciate it for this post.

 25. diesel handbags uk

  7 maja 2017 at 17:30

  I and my friends were actually analyzing the nice pointers from the website while all of a sudden got an awful feeling I had not thanked the website owner for those strategies. All of the young men are actually thrilled to read through them and have really been having fun with these things. Many thanks for getting really helpful and then for obtaining this sort of tremendous resources most people are really eager to be aware of. My very own honest regret for not saying thanks to you earlier.

 26. yacht rental dubai price

  10 maja 2017 at 22:21

  I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 27. W 88

  11 maja 2017 at 05:46

  I have learn a few good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you set to make the sort of wonderful informative web site.

 28. Triguna Yoga

  11 maja 2017 at 13:45

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 29. stafaband

  11 maja 2017 at 21:04

  I enjoy you because of every one of your hard work on this website. Debby delights in carrying out investigations and it is simple to grasp why. Most people hear all relating to the powerful way you render great things through this web site and as well attract participation from some other people on the concern and our own child is without a doubt becoming educated a lot. Have fun with the remaining portion of the year. You’re doing a really great job.

 30. mobsex.mobi

  14 maja 2017 at 03:58

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!

 31. data entry jobs at home

  14 maja 2017 at 08:51

  Thanks a lot for sharing this with all of us you actually know what you are talking about! Bookmarked. Please also visit my website =). We could have a link exchange contract between us!

 32. grind and brew coffee maker

  14 maja 2017 at 16:08

  Thank you for sharing with us, I believe this website really stands out : D.

 33. Alat pemadam kebakaran

  15 maja 2017 at 00:26

  Thanks for another informative blog. Where else could I get that type of information written in such a perfect way? I have a project that I’m just now working on, and I’ve been on the look out for such info.

 34. military insurance usaa

  15 maja 2017 at 06:52

  Thanks for some other wonderful article. Where else may just anybody get that type of info in such an ideal manner of writing? I’ve a presentation next week, and I’m at the search for such information.

 35. this site

  15 maja 2017 at 21:33

  s8jPkt Look advanced to far added agreeable from you! However,

 36. Metlife home and auto insurance

  16 maja 2017 at 00:18

  I consider something genuinely special in this web site.

 37. one day tours from marrakech

  16 maja 2017 at 06:26

  I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 38. mobile porn

  16 maja 2017 at 06:55

  I like this web site so much, bookmarked. «I don’t care what is written about me so long as it isn’t true.» by Dorothy Parker.

 39. about neuroscientia

  19 maja 2017 at 00:42

  What i do not understood is actually how you are not actually much more well-liked than you may be right now. You’re so intelligent. You realize therefore considerably relating to this subject, produced me personally consider it from so many varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

 40. flat pack container homes

  19 maja 2017 at 07:46

  Good day very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also…I’m glad to seek out a lot of helpful information right here within the publish, we want work out more techniques in this regard, thank you for sharing.

 41. I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I’m quite sure I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 42. Crazy Blogging updates

  20 maja 2017 at 00:46

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 43. 3 credit reports free

  20 maja 2017 at 08:08

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 44. click here

  20 maja 2017 at 15:22

  Wow, fantastic weblog layout! How lengthy have you ever been running a blog for? you make running a blog glance easy. The total look of your web site is magnificent, as smartly as the content!

 45. progressive homeowners insurance

  20 maja 2017 at 23:10

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 46. Cheap auto insurance

  21 maja 2017 at 00:45

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. thank you

 47. اختبار الذكاء

  22 maja 2017 at 01:45

  It’s hard to search out educated people on this matter, however you sound like you realize what you’re talking about! Thanks

 48. Free advertising

  24 maja 2017 at 05:27

  Good day I am so glad I found your website, I really found you by mistake, while I was looking on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the great job.

 49. borvest inkral

  24 maja 2017 at 20:32

  As I web-site possessor I believe the content material here is rattling magnificent , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck.

 50. Wilton Sandri

  25 maja 2017 at 13:27

  Very great post. I simply stumbled upon your blog and wished to mention that I have truly enjoyed browsing your weblog posts. In any case I’ll be subscribing for your feed and I hope you write again very soon!

 51. melbourneairporthotel.org

  26 maja 2017 at 01:17

  I’d need to test with you here. Which is not something I normally do! I take pleasure in studying a publish that can make people think. Additionally, thanks for allowing me to remark!

 52. why not find out more

  26 maja 2017 at 15:00

  Aw, this was a really nice post. In concept I wish to put in writing like this moreover – taking time and precise effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and on no account appear to get something done.

 53. Places in Dubai

  26 maja 2017 at 21:07

  Almost all of what you claim is supprisingly appropriate and it makes me ponder why I hadn’t looked at this in this light previously. This particular piece really did switch the light on for me as far as this particular subject matter goes. However at this time there is actually just one position I am not really too cozy with and whilst I try to reconcile that with the actual main idea of your position, let me see what all the rest of the visitors have to point out.Very well done.

 54. judi poker online

  27 maja 2017 at 05:30

  amazing submit, thank you. very nice post along with idea|Thank you for sharing your current article I’d often adhere to|Thank you just about all on your data as well as Operacja Tusk – Prawy.pl remarks Relation ….|an extremely profitable site. Extremely revealing report. Due to the contributing factors.|My partner and i significantly value all the info I’ve examine here. Let me get the word out relating to your blog along with other people. All the best.|wonderful, many thanks -)|actually it is a good web thanks thank you administrator very good publish super messege|Ooohh, wonderful information you write the idea quite clear. I’m quite lucky to get this specific specifics of your stuff. judi poker online http://www.feraripoker.org/

 55. Marcelina Nietupski

  27 maja 2017 at 11:50

  Excellent website. Plenty of useful information here. I¡¦m sending it to several friends ans also sharing in delicious. And certainly, thanks to your effort!

 56. catchalldiscount.com

  28 maja 2017 at 23:45

  I was just searching for this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Normally the top sites are full of garbage.

 57. mr coffee frappe maker

  29 maja 2017 at 05:46

  As I web-site possessor I believe the content matter here is rattling magnificent , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Best of luck.

 58. dulles airport car service

  31 maja 2017 at 00:30

  I carry on listening to the news broadcast talk about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 59. vol pas cher bagkok

  31 maja 2017 at 05:09

  I will right away snatch your rss as I can’t to find your email subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Please allow me know so that I may just subscribe. Thanks.

 60. AIIMS Entrance Exam Books

  1 czerwca 2017 at 14:11

  Hello. magnificent job. I did not expect this. This is a impressive story. Thanks!

 61. black magic specialist in pakistan

  1 czerwca 2017 at 21:06

  Hello. excellent job. I did not anticipate this. This is a splendid story. Thanks!

 62. Philadelphia

  1 czerwca 2017 at 23:52

  I never saw this prior to.

 63. Gurgaon Escorts

  2 czerwca 2017 at 04:05

  Appreciating the hard work you put into your website and in depth information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 64. Surgery in delhi

  2 czerwca 2017 at 10:37

  I am no longer positive the place you are getting your information, but great topic. I must spend some time studying much more or understanding more. Thanks for fantastic information I used to be searching for this information for my mission.

 65. wedding caterers

  2 czerwca 2017 at 17:12

  I have read several good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you place to make this kind of excellent informative website.

 66. heart specialist in delhi

  2 czerwca 2017 at 23:57

  Hey would you mind letting me know which hosting company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a reasonable price? Thanks a lot, I appreciate it!

 67. yityjdjktry

  3 czerwca 2017 at 03:53

 68. intercom upgrade NY

  3 czerwca 2017 at 08:21

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 69. yityjdjktry

  3 czerwca 2017 at 08:56

 70. global chemical industry market report

  5 czerwca 2017 at 10:22

  Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 71. DominoQQ

  5 czerwca 2017 at 23:53

  I am not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this info for my mission.

 72. DominoQQ

  6 czerwca 2017 at 06:21

  Hello there, I discovered your site by the use of Google while looking for a related topic, your web site came up, it appears to be like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 73. Macau Bet Online

  6 czerwca 2017 at 12:56

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 74. Consultant Expert Indonesia

  7 czerwca 2017 at 02:23

  We stumbled over here different website and thought I should check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page again.

 75. top cafes singapore

  7 czerwca 2017 at 09:34

  I’m still learning from you, but I’m making my way to the top as well. I absolutely liked reading everything that is written on your site.Keep the posts coming. I liked it!

 76. acim audiobook free download

  8 czerwca 2017 at 12:32

  I appreciate, cause I found exactly what I was looking for. You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 77. BandarQ

  9 czerwca 2017 at 09:25

  I’d must verify with you here. Which is not one thing I usually do! I enjoy reading a publish that will make folks think. Additionally, thanks for permitting me to remark!

 78. Domino99

  9 czerwca 2017 at 16:38

  Thank you, I have recently been looking for info about this topic for ages and yours is the best I’ve found out so far. However, what about the bottom line? Are you sure concerning the supply?

 79. Poker Online

  9 czerwca 2017 at 23:54

  Thank you for sharing superb informations. Your web site is so cool. I am impressed by the details that you?¦ve on this web site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What a perfect website.

 80. www.findcoolpeople.com

  10 czerwca 2017 at 06:20

  Some genuinely nice stuff on this site, I love it.

 81. Bola88

  10 czerwca 2017 at 09:21

  I have been examinating out a few of your stories and i can claim pretty nice stuff. I will make sure to bookmark your website.

 82. national geographic most romantic places

  10 czerwca 2017 at 13:29

  You completed various good points there. I did a search on the issue and found nearly all folks will consent with your blog.

 83. Gorden Minimalis

  10 czerwca 2017 at 16:19

  Awsome post and right to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you folks have any ideea where to employ some professional writers? Thanks 🙂

 84. 10 hilarious tourist photos

  10 czerwca 2017 at 19:44

  I simply desired to appreciate you once more. I’m not certain the things I would’ve followed in the absence of the entire ways shared by you concerning such problem. It actually was a very challenging situation in my position, nevertheless taking a look at a well-written strategy you handled it forced me to leap for delight. Now i’m happy for this information and hope you realize what an amazing job you’re getting into teaching other individuals through the use of your webblog. More than likely you haven’t met any of us.

 85. timelapse service in dubai

  10 czerwca 2017 at 23:21

  Well I sincerely liked studying it. This article provided by you is very practical for correct planning.

 86. british museum

  11 czerwca 2017 at 05:00

  I really prize your work, Great post.

 87. writeessaypedia.com

  11 czerwca 2017 at 06:43

  whoah this blog is fantastic i really like studying your articles. Keep up the good work! You understand, lots of individuals are searching round for this info, you can help them greatly.

 88. what to do in Bilabo

  11 czerwca 2017 at 07:46

  I needed to send you that tiny word to be able to say thank you again for the great concepts you’ve discussed on this page. This has been quite pretty open-handed of you to give without restraint just what many individuals might have advertised for an electronic book to generate some bucks for themselves, certainly considering the fact that you might well have done it if you ever desired. These secrets as well acted to become a easy way to comprehend other people have a similar eagerness the same as my personal own to find out a whole lot more in respect of this condition. I believe there are some more fun sessions in the future for folks who scan your blog post.

 89. portugal tourism

  11 czerwca 2017 at 13:42

  As a Newbie, I am continuously browsing online for articles that can help me. Thank you

 90. rat exterminators in seattle

  12 czerwca 2017 at 00:02

  Keep functioning ,remarkable job!

 91. Geldanlage

  12 czerwca 2017 at 06:18

  It’s exhausting to seek out educated people on this topic, but you sound like you recognize what you’re talking about! Thanks

 92. Gore Tex boots

  12 czerwca 2017 at 12:36

  I just couldn’t go away your website before suggesting that I actually enjoyed the usual information a person supply to your visitors? Is gonna be back frequently in order to check out new posts.

 93. Www.geico.com

  12 czerwca 2017 at 18:05

  I’ve been browsing on-line more than three hours today, yet I never discovered any interesting article like yours. It is lovely price enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content material as you did, the internet will likely be much more useful than ever before.

 94. m88

  13 czerwca 2017 at 20:29

  I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 95. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 96. 49980a

  14 czerwca 2017 at 02:29

  I do like the way you have framed this problem and it does supply me personally a lot of fodder for consideration. Nevertheless, from just what I have experienced, I simply just wish as other opinions stack on that men and women continue to be on point and in no way get started upon a soap box of the news du jour. Anyway, thank you for this excellent point and whilst I can not concur with this in totality, I value your point of view.

 97. Archie

  14 czerwca 2017 at 08:03

  Gracias de corazón por escribir sobre este tema. Me encanta encontrar lecturas como esta, porque son de verdad muy valiosas para mi.

 98. Haarausfall bei Frauen

  14 czerwca 2017 at 08:29

  You got a very great website, Gladiolus I detected it through yahoo.

 99. free download for windows xp

  14 czerwca 2017 at 14:25

  I’m still learning from you, while I’m trying to reach my goals. I certainly enjoy reading everything that is posted on your site.Keep the aarticles coming. I liked it!

 100. Chiang Mai Rajabhat University

  15 czerwca 2017 at 20:15

  Very well written story. It will be helpful to anybody who employess it, as well as myself. Keep up the good work – i will definitely read more posts.

 101. Mauritius activities

  15 czerwca 2017 at 20:40

  This really answered my problem, thank you!

 102. boob cream

  16 czerwca 2017 at 01:51

  It?¦s really a great and useful piece of information. I?¦m glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 103. medical coverage for children

  16 czerwca 2017 at 03:02

  Whats Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & assist different customers like its aided me. Great job.

 104. artificial plants

  16 czerwca 2017 at 09:04

  I like this post, enjoyed this one thanks for posting.

 105. shoes for sale

  18 czerwca 2017 at 07:52

  Anytime you see a „full” tag on a shirt you ought to presume that it is quite bigger than that of normal 1.|Your Facebook fan web page might be the first time a consumer arrives into contact with you. You will have to be very cautious for few issues. Yellow colour is effortlessly visible via the mist and fog times.|The big guys where nonetheless at reverse ends of the shopping mall. Incentives may also differ from the kinds of survey you consider. From Fashion pearl sets to Trendy pearl established.|Are you looking for a comfortable nightgown or attractive ladies’s intimate lingerie?

 106. american bully lilac

  18 czerwca 2017 at 16:02

  Of course, what a fantastic website and instructive posts, I surely will bookmark your blog.All the Best!

 107. lead acid battery recycling reading

  18 czerwca 2017 at 16:19

  excellent issues altogether, you just gained a logo new reader. What could you recommend about your submit that you just made a few days in the past? Any certain?

 108. post natal

  18 czerwca 2017 at 21:30

  It is in point of fact a nice and useful piece of info. I?¦m glad that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 109. Geico.com

  19 czerwca 2017 at 02:52

  I conceive this internet site contains very great pent subject matter content.

 110. geico home

  19 czerwca 2017 at 20:04

  Great website. Lots of helpful info here. I?¦m sending it to some pals ans also sharing in delicious. And of course, thanks for your effort!

 111. related site

  20 czerwca 2017 at 10:31

  Spot on with this write-up, I truly suppose this website needs way more consideration. I’ll probably be once more to learn rather more, thanks for that info.

 112. hop over to this website

  20 czerwca 2017 at 16:09

  Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 113. try this site

  20 czerwca 2017 at 21:33

  Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 114. political news story

  21 czerwca 2017 at 08:51

  Hi my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all vital infos. I?¦d like to see extra posts like this .

 115. Rainscreen Cladding

  21 czerwca 2017 at 13:11

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I’m experiencing subject with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss downside? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 116. Onlinewerbung

  21 czerwca 2017 at 17:43

  I simply desired to say thanks once again. I’m not certain the things that I would have created without the entire opinions revealed by you on this area. It absolutely was a real alarming matter in my view, however , considering this professional mode you solved it made me to cry for fulfillment. Extremely happier for the help as well as hope that you really know what a great job you have been accomplishing educating most people all through your blog post. Most likely you haven’t come across all of us.

 117. jenny

  21 czerwca 2017 at 17:47

  diet pills for women

 118. There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 119. katies

  22 czerwca 2017 at 17:44

  best diet pills and fat burners

 120. katies

  23 czerwca 2017 at 14:20

  complete list of diet pills

 121. Bola88

  24 czerwca 2017 at 08:07

  I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website 🙂

 122. Poker88

  24 czerwca 2017 at 12:09

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 123. LED Hallenbeleuchtung

  24 czerwca 2017 at 19:06

  I reckon something really special in this website.

 124. indonesia blogger

  24 czerwca 2017 at 23:16

  I truly wanted to send a brief comment in order to say thanks to you for these precious guides you are giving out at this site. My incredibly long internet research has at the end been honored with excellent details to share with my company. I would declare that many of us site visitors actually are quite blessed to be in a perfect community with many lovely individuals with beneficial methods. I feel quite privileged to have come across your web pages and look forward to some more entertaining moments reading here. Thanks a lot again for all the details.

 125. CBD products

  25 czerwca 2017 at 02:58

  Hey! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog covers a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 126. KelChalkhic

  25 czerwca 2017 at 08:04

  Amoxil Chats Melange Cialis Usa Priligy Revenue

 127. compare of home insurance quotes

  25 czerwca 2017 at 15:16

  Terrific work! That is the type of info that are supposed to be shared around the internet. Disgrace on Google for no longer positioning this submit upper! Come on over and consult with my site . Thanks =)

 128. katie

  25 czerwca 2017 at 15:22

  magic herb diet pills ephedra buy oklahoma

 129. progressive home insurance

  25 czerwca 2017 at 19:28

  Good website! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

 130. esurance auto insurance reviews

  25 czerwca 2017 at 23:20

  I haven’t checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 131. toyota

  26 czerwca 2017 at 03:15

  You are my aspiration, I own few web logs and occasionally run out from to brand.

 132. science news for students

  26 czerwca 2017 at 07:11

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 133. I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 134. Fantastic site. Plenty of useful information here. I’m sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And of course, thank you to your effort!

 135. the general quotes

  26 czerwca 2017 at 16:29

  I was reading some of your content on this site and I believe this web site is very instructive! Keep on putting up.

 136. Whole life insurance quotes comparison

  26 czerwca 2017 at 20:50

  You can definitely see your skills in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra