Felieton

Gazprom ma jednak ogromne wpływy w Komisji Europejskiej

Kilka dni temu Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym wyjaśnia, że rosyjski Gazprom zobowiązał się do wyeliminowania ograniczeń w reeksporcie gazu, a także do tego, że ceny sprzedawanego gazu w Europie Środkowo-Wschodniej będą odzwierciedlać ceny rynkowe.

Jak napisała w komunikacie KE „uważamy, że zobowiązania Gazpromu umożliwią swobodny przepływ gazu w Europie Środkowo-Wschodniej po konkurencyjnych cenach i są odpowiedzią na nasze zastrzeżenia i zapewniają rozwiązanie na przyszłość, zgodnie z zasadami UE”.

Ten komunikat czarno na białym pokazuje jak wielkie wpływy w KE ma rosyjski Gazprom i to jak się wydaje wcale nie bezpośrednio, ale przy pomocy niemieckich urzędników, którzy rzetelnie odrabiają zadania wyznaczone im przez administrację rządu kanclerz Angeli Merkel.

Przypomnijmy tylko, że KE pod koniec listopada poprzedniego roku, podjęła bardzo korzystną decyzję dla Gazpromu tzn. zaproponowała ugodę bez orzekania kar w związku z podejrzeniami o nadużywanie przez tę firmę pozycji rynkowej.

W marcu 2015 roku KE ogłosiła w komunikacie, iż postawiła rosyjskiej firmie Gazprom zarzuty dotyczące nadużywania pozycji rynkowej na 8 rynkach krajów Europy Środkowo-Wschodniej – trzech państw nadbałtyckich Litwy, Łotwy i Estonii, a także Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Polski (a więc wszystkich krajów tej części Europy za wyjątkiem Rumunii).

Po wnikliwym kilkuletnim badaniu przez Komisję Europejską tej sprawy (przeprowadzono także niezapowiedziane kontrole w firmach zależnych od Gazpromu i u ich kontrahentów w krajach członkowskich UE, np. w Polsce w PGNiG, Gaz-Systemie i EuRoPolGazie), postawiono Gazpromowi trzy zarzuty: wymuszanie zakazu swobodnego obrotu zakupionym od Rosji gazem (np. zakaz reeksportu), wymuszanie przejmowania kontroli nad siecią przesyłową w poszczególnych krajach, wreszcie nadużywanie indeksowania cen gazu w stosunku do cen ropy i nieuczciwe różnicowanie cen gazu dla poszczególnych krajów UE.

Tego rodzaju naganne praktyki były stosowane przez Gazprom w ciągu ostatnich 10 lat (kontrola obejmowała okres od momentu członkostwa tych krajów w UE) i wszystkie one niestety wystąpiły także na polskim rynku (szacunkowo w związku z kontraktem podpisanym z Rosjanami przez rząd Tuska, Polska płaciła za gaz ok. 2 mld USD rocznie więcej niż powinna).

KE stawiając Gazpromowi tak ciężkie zarzuty, mogła zgodnie z europejskim prawem ukarać tę firmę karą aż do 10 % wartości jej obrotów (a więc karą w wysokości nawet kilkunastu miliardów USD) i żądać zaprzestania stosowania monopolistycznych praktyk, niestety była dla Rosjan znowu wyrozumiała.

Zaprezentowany w ostatnich dniach komunikat Komisji wpisuję się w tę wcześniejszą wyrozumiałość i bazuje na słowie Gazpromu, ze już więcej praktyk monopolistycznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej nie będzie stosował.

Komisja oczekuje teraz w ciągu 7 tygodni na stanowiska zainteresowanych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a po ich przeanalizowaniu, chce zamknąć postępowanie wobec rosyjskiego Gazpromu.

Jak sądzę, niezależnie od tego jak będą brzmiały stanowiska krajów Europy Środkowo-Wschodniej, KE dąży do tego, aby Gazprom uniknął kar, mimo tego, że stosował przez kilkanaście ostatnich lat praktyki monopolistyczne, które na przykład Polskę kosztowały około 3 mld zł rocznie.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. CELL

  14 marca 2017 at 13:07

  Powinniscie się cieszyć i radować, towarzyszu miłośniku CETA. Rząd PISu osiągnął kolejny SUKCES, znowu rzuciliście wszystkich na kolana. tak trzymajcie, pisowscy towarzysze.

 2. Masław

  14 marca 2017 at 14:23

  Czemu ten antypolski chłystek Kuźmiuk nie wspomina o CETA. Należy zapamiętać nazwisko zdrajców i szkodników antypolskich.
  Zdrajca nie ma prawa krytykować innych. Ile wzieliście, towarzyszu Kuźmiuk?

  • Robert B.

   14 marca 2017 at 14:41

   Wziął i liczy, że dalej będzie brał. A my mamy na niego głosować, bo on tu sączy i będzie… nas bronił i ocalał… za apanaże… a jakże!

 3. Robert B.

  14 marca 2017 at 14:39

  Stronnictwo amerykańsko-żydowskie… „Gazprom ma jednak”… Ciekawe, jakie wpływy ma żydostwo w Pałacu Prezydenckim, że prezydent zawozi jawnemu wrogowi Polski w osobie Szewacha Weissa najwyższe odznaczenie państwowe w zębach do Izraela…

 4. Soroka

  14 marca 2017 at 15:41

  Wiadomo! Piramida europejska wygląda tak: Gleba to Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i reszta drobnicy, na nich siedzą Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, na tym dywanie siedzą Niemcy, a na Niemcach siedzą Rusy.
  Czy w takiej sytuacji jest czymś dziwnym, że Gazprom się w UE szarogęsi?
  Ruska agentura na tym portalu chce na gwałt tą prawdę ukryć i bredzi coś o żydokomunie!

  • Paweł

   14 marca 2017 at 16:13

   Żydowska agentura na tym portalu chce na gwałt tą prawdę ukryć i bredzi coś o ruskich!

  • Robert B.

   14 marca 2017 at 21:13

   Wystarczy się przyjrzeć, z jakiej to mniej wartościowej nacji tubylczej w największym stopniu był robiony „nawóz historii” w gułagach i jaka to to bardziej wartościowa nacja na tym nawozie rozkwitała (Is fecit cui prodest), a potem bredzić, że ktoś inny bredzi o żydokomunie…

 5. gieptil

  14 marca 2017 at 21:39

  Jakbym ja wiedział że Kuźmiuk i cały PiS kozakują tak przeciw Rosji na własny rachunek, to ja bym się nie martwił. Tyle że oni kozakują na mój rachunek i milionów zwykłych Polaków. Sami z pewnością nie mają zamiaru umierać, ich główne hasło jest „d…py swoje ochronimy”, pierwsi będą wiać. A to niestety może być już w tym roku, może być. I oni zniknął nagle jak poranna mgła, byli, nie ma. Tak zresztą jak zrobiła sanacja na której się wzorują. Masowa ucieczka wysokich urzędników z Warszawy ruszyła już 4 września 39 roku. Później gdy zorientowali się w urzędach wojewódzkich że w ministerstwach już pusto, to i oni zaczęli wiać. Później w powiatach to samo.

  • Robert B.

   15 marca 2017 at 10:35

   Święte słowa…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra