Felieton

Prezydent i premier – Polska za kilka lat w grupie G-20

1. Prezydent Andrzej Duda podczas ostatniego spotkania z przedstawicielami polskich firm innowacyjnych w ramach programu „Start-upy w Pałacu- edycja B2B” stwierdził „ja bym chciał, żeby taka kwestia jak miejsce Polski w grupie G-20 była niedyskutowalna, była po prostu faktem, z którym się nie dyskutuje”.

Z kolei premier Beata Szydło po ostatnim posiedzeniu rządu nawiązując do zaproszenia wicepremiera Morawieckiego na najbliższe spotkanie grupy G-20, powiedziała „mamy oczywiście ambicje, ażeby w kolejnych latach, Polska nie tylko była zapraszana do tego szacownego gremium, ale żeby była stałym członkiem tego rodzaju spotkań”.

2. Przypomnijmy, że podczas ostatniego spotkania ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego (Niemiec -Wolfgang Schaeuble, Francji – Michel Sapin i Polski – Mateusz Morawiecki), niemiecki minister, gospodarz marcowego spotkania krajów należących do G-20, zaprosił na nie polskiego wicepremiera.

Ponieważ Niemcy są gospodarzem tego posiedzenia w Baden Baden w połowie marca i mają możliwość zaproszenia na nie gości według własnego uznania, takim ważnym przedstawicielem krajów z Europy Środkowo-Wschodniej będzie właśnie Polska.

Tegoroczne posiedzenie krajów G-20, które odbędzie się w najbliższy weekend, ma być głównie poświęcone nowym regulacjom w światowym systemie finansowym, a także przeciwdziałaniu unikania podatków przez wielkie korporacje, dobrze się stało, że Polska będzie mogła być uczestnikiem tego szczytu.

To kolejny dowód na to, że opowiadania opozycji o tym jakoby Polska i rząd premier Beaty Szydło byli w jakieś międzynarodowej izolacji nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, co więcej stroną zapraszającą w tym przypadku są Niemcy.

Wicepremier Morawiecki, prezentując na tym szczycie potencjał gospodarczy naszego kraju, będzie sygnalizował, że nasz kraj aspiruje do tego grona największych gospodarek świata.

3. Przypomnijmy także, że Grupa G-20 to 19 największych gospodarek świata, tu w kolejności alfabetycznej: Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Niemcy, Republika Południowej Afryki, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja, Wielka Brytania i Włochy, oraz jako oddzielny podmiot Unia Europejska.

Wszystkie te kraje tej grupy oraz UE, reprezentują aż 90% światowego PKB i 80% światowej wymiany handlowej, więc nie powinno ulegać wątpliwości, że decyzje, które podejmują mają przemożny wpływ na to, co się dzieje w światowej gospodarce i handlu.

Polska ma potencjał gospodarczy, który lokuje nas blisko tej grupy państw, ponieważ PKB naszego kraju szacowany na 570 mld USD daje nam 22 drugie miejsce na świecie, ba dwaj członkowie grupy mają wyraźnie niższe PKB: Argentyna ze swoim PKB wynoszącym 460 mld USD zajmuje dopiero 27 miejsce na świecie, a Republika Południowej Afryki z PKB wynoszącym 450 mld USD dopiero 29.

4. Nasze starania o członkostwo w G-20 nie będą jednak polegać na próbie przelicytowania Argentyny czy Republiki Południowej Afryki, wszak reprezentują one ważne kontynenty odpowiednio Amerykę Południową i Afrykę, będziemy raczej zabiegać o jej rozszerzenie, zwłaszcza, że od jakiegoś czasu Hiszpania, jako 21 kraj na świecie pod względem wielkości PKB, ma status stałego gościa szczytów tej grupy.

Naszym znaczącym atutem w staraniach jest nie tylko 22 PKB na świecie, ale także fakt, że jesteśmy największym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które przeszły unikalną drogę od gospodarek centralnie planowanych do gospodarek rynkowych i zapewne nasze doświadczenia w tym względzie mogą być ważne dla wielu krajów świata, których przywódcy są często zapraszani na posiedzenia G-20.

Przyjęcie strategicznego celu w postaci członkostwa Polski w G-20, ma z jednej strony oddziaływanie mobilizacyjne tak jak kiedyś wyznaczenie, jako celu uczestnictwa w NATO i UE, ale także przynosiłoby wymierne korzyści.

Członkostwo w tej grupie to podniesienie wiarygodności kraju, co ma przełożenie na osławione ratingi, a to z kolei na koszty obsługi długu publicznego, a także postrzeganie w handlu międzynarodowymi umowach dwustronnych.

Taki cel strategiczny jest zapisany w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości, wspierają go prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło, a uczestnictwo wicepremiera Mateusza Morawieckiego w szczycie G-20 w Baden Baden (wprawdzie, jako gościa), będzie dobrą okazją do zaprezentowania naszego potencjału gospodarczego i da możliwość zasygnalizowania, że jesteśmy zainteresowani członkostwem w tej elitarnej grupie krajów.

Zbigniew Kuźmiuk

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

46 komentarzy

46 Komentarzy

 1. Robert B.

  17 marca 2017 at 09:23

  Jest dobrze, a będzie jeszcze dobrzej… Tylko głosuj na PiS, a tak w ogóle to nie na PiS, tylko na Kuźmiuka, który się w nim aktualnie zadekował. Kuźmiuk, paszoł won!

 2. gieptil

  17 marca 2017 at 10:01

  W Rosji dzieje się źle i coraz gorzej. Ostatnio z wielką pompą odbyła się uroczystość udekorowania wdowy po Jelcynie wysokim odznaczeniem państwowym. Nie po cichu, a z wielką pompą, to był znak manifestacja. Za Jelcyna Rosją rządzili amerykańscy doradcy, którzy prowadzili plan likwidacji rosyjskiej gospodarki. Agent Putin udawał że dzielnie stawił im czoła. Tylko udawał, powolna erozja gospodarki trwała. Tylko pod wojskiem nieco się odrodziło parę setek firm zbrojeniowych. Reszta szła powoli w skansen. Teraz Putin pokazał swą prawdziwą twarz. Ale rozumieją to tylko nieliczni. Bo od czasów roku 2014, wojna na Ukrainie, zajęcie Krymu, interwencja Rosji w Syrii – Putin został narodowym bohaterem co stawia czoła inwazji zachodnich imperialistów. 80% Rosjan gorąco go popiera. Gdy w tym samym 2014 roku nastąpiło szereg zmian w rosyjskiej polityce bankowo-giełdowo-finansowej, które zrobiły z Rosji centrum światowej dzikiej spekulacji walutowej. Tysiące rosyjskich normalnych firm pada, gdy rozkwita jawnie dzika spekulacja na czym się tylko da. Wielkie żerowisko dla krajowych, a przede wszystkim międzynarodowych spekulantów, zyski gigantyczne, kradną wszystko. Z Rosji wyciekają kolejne dziesiątki miliardów dolarów, zarabia zagranica i wąski krąg złodziejskich klanów wokół Putina. Politykę tą dotychczas firmował rosyjski bank centralny, popierał go Miedwiediew, a Putin udawał że nie wie o co chodzi, taj rżnął głupa. Jest ona coraz bardziej krytykowana, coraz bardziej otwarcie, rosyjski biznes się zjednoczył przeciw tej polityce i coraz bardziej krzyczy. I kilka dni temu Putin włączył się jawnie do gry – twardo stwierdził że ta polityka jest dobra i nie będzie ani kroku do tyłu. W tym momencie Rosja stanęła na krawędzi wojny domowej. Jakie wyjście dla gangów popierających Putina? Zrobić dużą wojną, dla przykładu z Polską. Na imperializmie znów wzrośnie pozycja Putina, bo wtedy naród jednoczy się wokół wodza.
  A że te gangi popierające Putina, to akurat są ściśle powiązane z naszym podobno sojusznikiem USA? A czy USA to nasz sojusznik? Toż oni nas tam nienawidzą. Więc jak Rosja wyrznie miliony Polaków, to dla nich radość.

  • gieptil

   17 marca 2017 at 10:11

   A chyba nikt w Polsce o tym nie wie. W ramach sankcji zachód zablokował dla Rosji długoterminowe kredyty inwestycyjne, ale nie zablokował krótkoterminowych kredytów spekulacyjnych. To jest plan dobrze pomyślany na poziomie międzynarodowym. A bank centralny Rosji, przy wsparciu Putina i Miedwiediewa aktywnie wspiera działania międzynarodowych spekulantów. Rosja idzie w nędzę i upadek, jak przed Rewolucją Październikową. Co będzie nie wiem? Czy będzie tam kolejna rewolucja nie wiem? Czy kolejna wojna? Czy III Wojna Światowa?

 3. WRWE

  17 marca 2017 at 10:07

  Za kilka lat jak tak beda prowadzic polityke do G20 beda mieli ale przepraszam za slownictwo w dupie bo naeazie to jest przedszkole zero dyplomacji,brak pomyslow dla przedsiebiorcow,markety dalej bez podatku,frankowicze na ulicy,PO na wolnosci,aneks WSI chyba zginąlsamolt dalej u kacapów to co to jest chyba jakies party??? A wyvory tuz tuz i ludzie was rozlicza,wtedy bedzie zapuzno zady przejmie Tusk i Petru i Pat olske bedziemy ogladac chyba w ksiazkach do historii.jeszcze jedna kwestia ja mlodzi patryjoci demonstruja przeciw lewactwu to znowu ich zatrzymuja i na komisariat a jak lewactwo wyje i jakies sztuki w teatrach idgrywa to jest fajnie,cisza krzywda im sie nie dzieje,to drodzy rzadzacy do jakich czasow my wracamy????

  • moherowy beret

   17 marca 2017 at 20:54

   Śmiechu warte,że Polska ma być w G20.Jeżeli jeszcze są w Polsce ludzie,którzy nie mogą normalnie najeść się do syta,to o czym tu mówimy?

 4. Janina

  17 marca 2017 at 11:00

  Kilkadziesiąt lat sowieckiego komunizmu a w następstwie euforyczne zachłyśnięcie się masońskim lewactwem zachodu sprawiło że naród polski przestał myśleć zdroworozsądkowo. Grupka (także z „dietą” poselską) „ambitnych” dorobkiewiczów ostatnich czasów złodziejskiej prosperity finansowana przez tych co się uważają za „wybranych” przykleiła się do masońskich korporacji i mówi, płyniemy! Jak w tym powiedzeniu, przykleiło się g*no do okrętu i mówi płyniemy. Nie widzą, że się w tej grze są tylko nic nie wartymi pionkami w rękach masońskiej rodziny która ma ambicje rządzić całym światem. A my, zagonieni w masoński kierat stoimy z boku i czytamy doniesienia prasowe jakby nas to nie dotyczyło. Obojętność narodu jest gorsza od szowinizmu. Przestaliśmy myśleć chrześcijańskim dziedzictwem narodu. Lichwę wybieramy. Zmierzamy do samozagłady.
  Nasi dziadowie przestrzegali się, bez Pana Boga ani do proga! Egzorcysta potrzebny bowiem zły oczy przesłonił złudzeniami. Jeśli cokolwiek osiągniemy to za Jego wolą. A w pierwszym rzędzie i to na już, to Intronizacja Jezusa Chrystusa na Króla Polski. Polska potrzebuje Bożej zmiany a nie dobrej zmiany!

 5. CELL

  17 marca 2017 at 13:15

  Weż się towarzyszu Kuzmiuk, miłośniku CETA, do prawdziwej roboty i przestan wypisywać te proroctwa,które o kant doopy można obić.

 6. Zygmunt

  17 marca 2017 at 13:26

  To smutne, ale WRWE i Janina mają racje. Pan Kuźmiuk roztacza wspaniałe perspektywy.
  Tylko jak to odnieść do Europy dwóch prędkości.Niemcy pędzą ekspresem, a Polska jedzie wozem drabiniastym zaprzężonym w osiołka.
  W Niemczech uczeń szkoły zawodowej( specjalność murarz tynkarz) dostaje na rękę 800
  euro.Polacy gdzie my jesteśmy?.I to jeszcze ma się zmienić na niekorzyść naszego kraju. Po co nam ta cała unia?.
  Z wielkimi nadziejami czekałem na rządy PIS.Niewiele poza obietnicami.

  • m

   17 marca 2017 at 20:45

   Czyli, biorąc pod uwagę różnice siły nabywczej, jakieś 1200 złotych.

 7. Pomorzanin

  17 marca 2017 at 15:21

  Udział w G-20 jest ceną za promowanie LGBT na forum ONZ, CETA w UE? No i co Polakom po G-20, skoro „własny” rząd nie liczy się z wolą narodu?

 8. patriota

  17 marca 2017 at 18:43

  ,,fakt, że jesteśmy największym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które przeszły unikalną drogę od gospodarek centralnie planowanych do gospodarek rynkowych” – czyli chodzi tu o wyprzedaż polskiego majątku w ręce zagranicy?

 9. m

  17 marca 2017 at 20:46

  Za Gierka (pamięta ktoś?) byliśmy w ówczesnej G10.

 10. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 17:58

  It’s amazing to pay a visit this web page and
  reading the views of all colleagues on the topic of this article,
  while I am also eager of getting experience.

 11. mp3 player reviews

  7 września 2017 at 03:53

  I’m not sure exactly why but this site is loading incredibly
  slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still
  exists.

 12. estate market

  8 września 2017 at 00:14

  Hi, I read your blog regularly. Your story-telling
  style is awesome, keep up the good work!

 13. http://ftijournal.com/member/102991

  8 września 2017 at 19:03

  These are actually great ideas in on the topic of blogging.
  You have touched some nice points here. Any way keep up wrinting.

 14. Lelio Vieira Carneiro Junior

  8 września 2017 at 19:42

  of course like your website however you need to take a look at the spelling
  on several of your posts. Many of them are rife with spelling
  problems and I find it very troublesome to inform the truth
  however I’ll certainly come again again.

 15. door controls

  8 września 2017 at 20:25

  Hi, i think that i saw you visited my weblog thus i got here to return the desire?.I’m
  attempting to in finding things to improve my site!I assume its adequate to
  use a few of your concepts!!

 16. Melinda

  9 września 2017 at 00:14

  Hola! I’ve been following your web site for some time now and
  finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from
  Houston Tx! Just wanted to mention keep up the fantastic job!

 17. Rory

  9 września 2017 at 11:18

  Thanks for sharing your thoughts on having holiday travel.
  Regards

 18. trading penny stocks

  10 września 2017 at 09:16

  My partner and I stumbled over here from a different web page and thought I should
  check things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to checking out your web page yet again.

 19. Russell

  11 września 2017 at 01:11

  I do consider all the ideas you have offered in your post.
  They are really convincing and will definitely work.
  Nonetheless, the posts are too brief for beginners. Could you please extend them a bit from next time?
  Thanks for the post.

 20. personal loan

  11 września 2017 at 21:04

  A fascinating discussion is definitely worth comment.
  There’s no doubt that that you need to write more about this subject matter,
  it may not be a taboo matter but usually people do not discuss
  such subjects. To the next! Many thanks!!

 21. Richie

  12 września 2017 at 04:20

  I believe that is one of the such a lot vital info
  for me. And i am glad reading your article.
  But should statement on few normal issues, The web site style is wonderful,
  the articles is actually excellent : D. Good activity,
  cheers

 22. perkins loans allow

  12 września 2017 at 16:40

  Awesome! Its truly amazing post, I have got much clear idea on the topic of from this post.

 23. penny stocks yield

  12 września 2017 at 22:17

  If you would like to get much from this post then you have to apply these methods to your won weblog.

 24. door sections

  12 września 2017 at 23:15

  With havin so much written content do you ever run into any problems of
  plagorism or copyright infringement? My website has a lot of completely
  unique content I’ve either written myself or outsourced
  but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet
  without my agreement. Do you know any methods to help reduce content from being ripped off?
  I’d really appreciate it.

 25. presents nokia

  13 września 2017 at 03:26

  Hi there all, here every person is sharing these kinds of familiarity, therefore it’s fastidious to read this weblog,
  and I used to pay a quick visit this website daily.

 26. real player

  13 września 2017 at 13:24

  Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to
  and you are just extremely great. I actually like
  what you’ve acquired here, certainly like what you’re stating
  and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take
  care of to keep it smart. I can’t wait to read much more from you.
  This is really a terrific website.

 27. Hello, after reading this awesome post i am
  as well delighted to share my experience here with friends.

 28. best tips travelling

  16 września 2017 at 04:30

  Appreciation to my father who shared with me
  regarding this web site, this webpage is in fact awesome.

 29. alurmebel.ru

  17 września 2017 at 06:05

  Hola! I’ve been following your weblog for some time now and
  finally got the courage to go ahead and give you a
  shout out from Lubbock Texas! Just wanted to tell you keep up the fantastic job!

 30. tourism presents

  17 września 2017 at 07:03

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like
  this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your
  new updates.

 31. tourism presents

  17 września 2017 at 07:22

  You need to take part in a contest for one of the
  highest quality blogs on the net. I will highly recommend this
  site!

 32. tourism life

  17 września 2017 at 19:26

  You ought to take part in a contest for one of the
  finest websites on the web. I am going to highly recommend this
  site!

 33. http://yektamehrsalamat.com/

  18 września 2017 at 02:58

  Every weekend i used to go to see this web
  page, because i wish for enjoyment, as this this site
  conations actually nice funny stuff too.

 34. Good post. I’m experiencing a few of these issues as
  well..

 35. Candace

  20 września 2017 at 08:30

  Hi there I am so delighted I found your webpage, I
  really found you by error, while I was researching on Bing for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a
  lot for a fantastic post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all
  at the minute but I have book-marked it and also included your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome jo.

 36. pasisocialwelfaresociety.com

  20 września 2017 at 12:23

  Thanks for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I am waiting for
  your further post thanks once again.

 37. Terese

  20 września 2017 at 15:43

  Thanks for finally talking about >Prezydent
  i premier – Polska za kilka lat w grupie G-20 – Prawy.pl <Liked it!

 38. Jamika

  21 września 2017 at 07:47

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
  you relied on the video to make your point. You clearly know what youre
  talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your
  weblog when you could be giving us something informative to read?

 39. royal dublin golf

  21 września 2017 at 19:09

  I’m curious to find out what blog system you are working with?
  I’m having some small security problems with
  my latest website and I’d like to find something more safe.
  Do you have any suggestions?

 40. Reagan

  22 września 2017 at 10:57

  Howdy! I understand this is somewhat off-topic but I had
  to ask. Does operating a well-established blog like yours require a massive amount
  work? I’m brand new to operating a blog but I do write in my
  diary every day. I’d like to start a blog so I will be able to share my experience
  and feelings online. Please let me know if you have any
  recommendations or tips for brand new aspiring bloggers.
  Thankyou!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra