Z kraju

Rektorzy UW i UJ twierdzą, że występowanie w obronie nienarodzonych to „nieakceptowalna w murach uczelni propaganda”

Publikujemy stanowisko rektorów dwóch uchodzących za najznamienitsze polskich uczelni, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy odpowiedzieli na list otwarty ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina zarzucającego im sprzeniewierzanie się zasadzie dążenia do prawdy.

 

Stanowisko rektorów UW i UJ

Oświadczenie w związku ze „Stanowiskiem ministra nauki dotyczącym wolności słowa na polskich uczelniach”.

Po zapoznaniu się ze „Stanowiskiem ministra nauki dotyczącym wolności słowa na polskich uczelniach”, opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przypuszczamy, że Pan Premier nie znał okoliczności oraz motywów wizyty Pani Rebekki Kiessling w Polsce. Nie została ona zaproszona na nasze uczelnie przez organizacje studenckie i nie miała brać udziału w debatach o charakterze akademickim, podczas których doszłoby do wymiany różnorodnych argumentów. Pani Kiessling na swojej stronie internetowej otwarcie informuje, że odwiedza Polskę na zaproszenie Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”, po to aby swoimi wystąpieniami wesprzeć ten Instytut w dążeniach do wykreślenia z ustawy uchwalonej w 1993 roku możliwości legalnego przerwania ciąży w przypadku, gdy jest ona wynikiem gwałtu.

W środowisku akademickim musimy odróżniać działalność jawnie lobbystyczną służącą zmianie ustawodawstwa od debaty akademickiej, której fundamentami są krytyczne rozważania i wymiana poglądów. Czyniąc właściwy użytek z niezbędnej Uniwersytetom autonomii – niezależnie od bieżących mód, trendów czy układów politycznych – oddzielamy oparte o naukową metodę ścieranie się stanowisk od nieakceptowalnej w murach uczelni propagandy.

Nie możemy nie odnieść się również do fragmentu stanowiska, w którym Pan Premier daje do zrozumienia, że nasze Uniwersytety były w przeszłości miejscami wydarzeń „przekraczających najbardziej elementarne tabu zachodniej cywilizacji, a w istocie uderzających w ogólnoludzkie wartości”. Uznajemy ten osąd za bardziej publicystyczny niż merytoryczny, a nade wszystko – nieuzasadniony.

prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego;

prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
List Jarosława Gowina dostępny pod linkiem: http://prawy.pl/47647-minister-jaroslaw-gowin-ostro-o-wladzach-uniwersytetow-sprzeniewierzaja-sie-zasadzie-dazenia-do-prawdy/

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

39 komentarzy

39 Komentarzy

 1. gieptil

  18 marca 2017 at 13:43

  Należy skończyć z banialukami o niezależności uczelni. Ta hołota marnuje naszą kasę i jeszcze chce niezależność. Poza tym pełna i surowa weryfikacja stopni naukowych, mają być realne osiągnięcia a nie przepisywanie swoimi słowami z zagranicznych publikacji. A czasem nawet nie swoimi, tylko zrzynanie całych rozdziałów. Nawet 30% się nie ostanie. Pozostali mają zwrócić kasę którą dotychczas pobrali z budżetu. Z tą hołotą trzeba wreszcie zrobić porządek.

  • m

   18 marca 2017 at 14:18

   „Pan prof. Marek Chmaj (w Wikipedii jacyś, z całą pewnością prowokatorzy, prezentują zagadkowy jego życiorys naukowy; ukończył studia politologiczne na UMCS; te „studia politologiczne”: w większości przypadków, to blaga. Wiem, co mówię, bo się im osobiście przyglądałem – ale może na UMCS jest inaczej, chociaż – entre nous – nie widzę tam jakichś luminarzy politologii, której to – disons franchement – w ogóle niepodobna uznać za jakąkolwiek naukę w normalnym znaczeniu tego słowa, bo nauka powinna charakteryzować się wyraźnie określonym przedmiotem badań, no i charakterystycznymi dla niej metodami badawczymi, czego w przypadku politologii niepodobna zauważyć. Jest ona bardzo podobna do wróżenia z fusów – co bardzo ładnie opisała niedawno w „Rzeczpospolitej” pani Irena Lasota – a w najlepszym razie – do politycznej agitacji, która może być tylko albo lepiej, albo gorzej kamuflowana pseudonaukowym żargonem). Więc pan prof. Marek Chmaj skończył politologię w 1993 roku, a już rok później ukończył studia prawnicze, chociaż jako żywo, program tych studiów jest zupełnie inny, niż studiów politologicznych. Jak to się stało – tego oczywiście nie wiem, ale Bolesław Piasecki jeszcze w czasach stalinowskich powiadał, że jeśli coś istnieje, to znaczy, że jest możliwe. Ludowe przysłowie wyraża tę myśl inaczej – że mianowicie jak Pan Bóg dopuści, to i z kija wypuści. Najwyraźniej i w naszych czasach żyją ludzie Renesansu i pan prof. Chmaj z pewnością się do nich zalicza. Tym bardziej, że już w roku 1994 został uczonym doktorem nauk humanistycznych (a więc – ani politologii, ani nauk prawnych) na podstawie rozprawy „Sejm X kadencji w transformacji ustroju politycznego”, a już w roku 2001 uzyskał stopień doktora habilitowanego na słynącym w świecie, a w każdym razie – na Podlasiu – z tęgich naukowców Uniwersytecie w Białymstoku na podstawie rozprawy habilitacyjnej – no bo jakże inaczej? – pod tytułem: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1991-1997”) – …” (http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=3890)
   Dalej jeszcze ciekawiej.

   • Robert B.

    18 marca 2017 at 14:21

    Jak się popatrzy na twarzyczkę tego Chmaja, zatrzyma się chwilę nad brzemieniem jego nazwiska, preferencjami zawodowymi, ideologicznymi, to od razu się wie, o KOGO tu chodzi…

   • Tomek

    18 marca 2017 at 15:33

    Co do owego ukończenia studiów prawniczych rok po politologii, to akurat nie jest jakaś dziwna rzecz – przecież studiować można równolegle dwa kierunki, a nie jeden po drugim. No, ale Robert B., jak widzę ma na ten temat inną teorię, że tak powiem, rasową:).

 2. Robert B.

  18 marca 2017 at 13:48

  No taaak… A co z tymi żiiiidaaaami? To nie propaganda? Wczoraj oglądam TVP, a tu znowu jakaś rocznica z holokaustem związana. Myślę sobie: przecież to słynne oswobodzenie Auschwitz miało miejsce gdzieś w lutym. Znowu jakaś rocznica? A jakże! Rocznica pierwszej wywózki skądś tam… Teraz będziemy mieć takie rocznice każdego dnia. To z Łodzi, to z Pabianic, to z Zawichostu, to z Koluszek, to z Krosna, Jasła, Wąbrzeźna i tak, kurwa, bez końca hołdy przed żydostwem. A na tych „obchodach” Sellin łaszący się do nich: „Oczywiście wiemy, że to nie nasza wielka tragedia”. (A jakże! Przecież wiemy, że żydostwo to nadludzie, więc i ich śmierć tragiczniejsza od zgonu jakiegoś tam Burka goja. Przecież nie śmiemy (tzn. rząd pisowski) tego kwestionować, a wręcz to rękami i nogami potwierdzamy.) I dalej: „To się stało na naszej ziemi i mamy obowiązek czcić tę wielką tragedię narodu żydowskiego”, „Zginęło tam 6 milionów Żydów” (Ciekawe, skąd to wiadomo.) „Zginęło 6 milionów Żydów, ale dla nas Polaków szczególnie bolesne było zgładzenie 3 milionów NASZYCH (tu był nacisk) polskich Żydów”… No tak! Przecież między nami a nimi była istna sielanka, Rzeczpospolita Przyjaciół, jak z siebie raczył wydalić Andrzej Duda. To wielka tragedia dla nas, że inny wróg (Niemcy) rozprawił się z innym naszym wrogiem (Żydami), bo przecież Polacy nie mieli prawa do własnego państwa, nie rozumieli, co się dzieje, nie widzieli żydowskiej agresji, pasożytnictwa i ich dążenia do zawładnięcia krajem. Polacy ich bezwarunkowo kochali. „Podziwiajcie nas za naszą uległość, krótkowzroczność, brak szacunku do siebie i instynktu samozachowawczego. Co by się nie zdarzyło, jakie by nie były fakty, Polacy żydostwo kochają i są gotowi oddać się im w niewolę” – taki był przekaz tego Sellina.

  • Tomek

   18 marca 2017 at 14:04

   Robert… Artykuł o uczelniach i aborcji, a ty znowu, nic tylko o tych Żydach i Żydach. Weekend jest, wyjdź może z domu na jakiś spacer, pociesz się przyrodą, nadchodzącą wiosną, na piwko do pubu wstąp… Może ci przejdzie i nie będziesz taki zrzędliwy.

   • Robert B.

    18 marca 2017 at 14:20

    Artykuł jest o propagandzie. Dam sobie rękę uciąć, że ten cały wielki prof. Pałys i ten wielki prof. Nowak pierzchaliby, gdzie pieprz rośnie, gdyby ktoś chciał „dążyć do prawdy” w sprawie holokaustu. Dam sobie dwie ręce uciąć, że ten pryncypialnie ich karcący Gowin w tej tematyce zrobiłby to samo. Jeżeli chodzi o aborcję, to też nijak nie uda się ukryć zaangażowania tzw. środowisk żydowskich w tę sprawę. I nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ja wiem, o CO tym „środowiskom żydowskim” w tym naprawdę chodzi…

    • m

     18 marca 2017 at 14:23

     Pierzchaliby do kibla, zesrani ze strachu.

    • Tomek

     18 marca 2017 at 15:30

     Aha… O propagandzie, czyli wiadomo, że właśnie o Żydach:). O aborcji, czyli wiadomo, że również o Żydach:). Bo ty wiesz, „o CO” w tym wszystkim chodzi. Jak będzie o „dupie Maryni”, to wiadomo, że też będzie o Żydach:). Jednak ten spacer, Robercie, się dzisiaj przyda…

     • Robert B.

      18 marca 2017 at 20:33

      Tak, o Żydach, bo ja w przeciwieństwie np. do ciebie, uważam, że „Żydzi są”. A skoro „są”, to „mają swoje interesy”, a skoro „mają swoje interesy”, to konflikt między nimi a innymi jest możliwy, a skoro jest możliwy, to może nastąpić i następuje, jak widać po zachowaniu żydostwa w sprawie „roszczeń” i ich ogólnoświatowego uroszczenia do rządzenia gojami, za co już nie raz dostawali lanie i – jak widać – nic ich to nie nauczyło…

     • Paweł

      19 marca 2017 at 15:25

      @Tomek

      Jak Ty mało wiesz. Na skrzynce mam korespondencje z jednym profesorów, który należy do loży b’nai b’rith. Nie on jeden. UW jest szczególnie zażydzony.

  • nn

   18 marca 2017 at 16:29

   Nie dokładnie z Auswitz ale z Markowej upamiętnienie rodziny Ulmów która ratowała żydów i za to straciła zycie z nienarodzonym dzieckiem i maja być wyniesieni na ołtarze za śmierć męczeńską.Ale masz racje nie możemy ciągle mówić o naszej historii na kolanach sami w niej święci trzeba nazywać rzeczy po imieniu żydzi byli w naszym społeczeństwie ale niestety nigdy nie byli z nami zasymilowani o czego boleśnie doświadczyliśmy już w XIX wieku gdy żydzi zatrudniali naszych w farykach bezlitośnie ich wyzyskujac tak samo było po II wojnie gdy żydowski rząd rozpoczął mordowanie elity polskiej inteligencji i podziemia.

  • kubuspuchatek

   18 marca 2017 at 20:11

   Pan Robert B… niestety …może mieć sporo racji.

 3. m

  18 marca 2017 at 14:25

  Piwo, jak proponuje Tomek, czemu nie, ale może spróbuj pomedytować troszkę, Robercie B.:
  http://prawy.pl/47779-medytacje-ewangeliczne-z-dnia-18-marca-2017/

 4. Pomorzanin

  18 marca 2017 at 16:10

  Uczelnie są opanowane przez marksizm kulturowy, więcej na ten temat polecam filmy Krzysztofa Karonia:
  https://www.youtube.com/user/HISTORIASZTUKI2011/videos
  Niestety oczyścić tą stajnię Augiasza będzie bardzo ciężko.

 5. jac

  18 marca 2017 at 16:43

  czy to jeszcze naukowcy akademiccy, czy strażnicy marksizmu w murach uczelni?

 6. Kwal

  18 marca 2017 at 19:21

  A co robi w tej sprawie pobożny minister dupek Pan Gowin. Przecież on też z Krakowa…

 7. Slawomir Tomasz Roch

  19 marca 2017 at 00:25

  Bulwersujace wystapienie Rektorow UW i UJ. Dlaczego bowiem od lat slyszymy o szczegolnej aktywnosci srodowisk homoseksualistow dla przykladu na UW?! Jak to wytlumaczyc Rektorze UW Prof. Palys?!

 8. Gniewko

  19 marca 2017 at 11:50

  Rektorzy neomarksiści do wymiany, natychmiast!

 9. Myślący

  19 marca 2017 at 22:37

  Uniwersytety są miejscem poszukiwania prawdy i debaty, a rektorzy o tym zapominają!!!!

 10. cs go skins for money

  20 marca 2017 at 14:41

  With havin so much written content do you ever run into
  any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either written myself
  or outsourced but it appears a lot of it is popping it up
  all over the internet without my permission. Do you know any techniques to help reduce content from being ripped off?
  I’d genuinely appreciate it.

 11. cs go skins price rising

  21 marca 2017 at 05:00

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
  Also, I’ve shared your website in my social
  networks!

 12. http://romseyautocare.com.au/

  21 marca 2017 at 09:21

  Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you
  can advise? I get so much lately it’s driving me
  crazy so any support is very much appreciated.

 13. m

  21 marca 2017 at 22:20

  Aleksander Ścios:GRA NA „WYBUDZONEGO” PREZYDENTA (https://bezdekretu.blogspot.com/) OBOWIĄZKOWE!

 14. buy cs go skins steam

  22 marca 2017 at 02:58

  I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and
  without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that not enough people
  are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled
  across this in my search for something relating to this.

 15. Maggie

  22 marca 2017 at 03:24

  Helpful info. Lucky me I discovered your site by accident, and I am surprised why this coincidence did not came
  about in advance! I bookmarked it.

 16. Czarek

  23 marca 2017 at 13:07

  Z butów słoma wyłazi, brak logiki w myśleniu, a tu PAN PROFESOR! Kto im nadał te tytuły? Czy to nie czasem – tylko – honorowe, od któregoś prezydenta Polski?

 17. krakus

  23 marca 2017 at 18:04

  ZNOWU TEN BANDEROWIEC O KSYWCE Tomek, Tom ITP. NADAJE? TO SZPIEG UKROWSKI!!!!

 18. krakus

  23 marca 2017 at 18:06

  SŁOMA Z BUTÓW TEGO LEWACTWA Z UW I UJ AZ WYPŁYWA. DZIESIATKI LAT BRAKU POZYTYWNEJ SELEKCJI WYPRODUKOWAŁO TAKICH HARTMANÓW I PÓŁCHŁOPKÓW- MIERNYCH, WIERNYCH, WIERNYCH…I TĘPYCH NIEDOUKÓW!!!

 19. krakus

  23 marca 2017 at 18:13

  JAKIE „PROFESORY” TAKIE UCZELNIE. NIESTETY UW, UJ – DNO- BRAK AUTORYTETÓW, BRAK INTELIGENCJI- CWANE MYCKI I TĘPE I CWANE WIEŚNIAKI…. CHAMY I ZYDY- JAK DAWNIEJ…. LEWACTWO SZALEJE! NIC SIE NIE ZMIENIA- DZISIEJSZE POLSKIE UCZELNIE TO DNO!

 20. buy cs go skins steam

  24 marca 2017 at 06:06

  At this time I am going to do my breakfast,
  once having my breakfast coming yet again to read further news.

 21. trusted madden mobile coin sellers

  24 marca 2017 at 08:43

  Hello, i think that i noticed you visited my web site so i came to
  return the favor?.I am trying to to find things to improve my website!I guess its
  ok to make use of a few of your ideas!!

 22. mink lashes extensions

  24 marca 2017 at 11:57

  When someone writes an paragraph he/she
  keeps the plan of a user in his/her brain that how a user can be aware of it.
  Thus that’s why this paragraph is outstdanding. Thanks!

 23. cayt-london

  24 marca 2017 at 18:29

  wywalic na zbity ryj tych ,,naukowcow,, i skonczyc z iluzja niezaleznosci uczelnie to przechowalnie kolesi i skostniale instytucje nalezy wprowadzic anglosaski systemnkontraktowybi skonczyc z wiecznymi doktorami piszacymi dysertacje o przelewaniu z ustego w prozne

 24. cs go skins for money

  27 marca 2017 at 04:21

  Very nice write-up. I absolutely appreciate this website.
  Keep it up!

 25. madden nfl mobile coins for sale

  27 marca 2017 at 06:40

  Hi there! Do you know if they make any plugins to help
  with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good success. If you know of any please share.

  Appreciate it!

 26. you are actually a excellent webmaster. The website loading speed is incredible.
  It sort of feels that you’re doing any unique trick. In addition, The contents are
  masterpiece. you have performed a excellent process in this matter!

 27. insportzknox.com.au

  28 marca 2017 at 04:09

  Useful information. Fortunate me I found your website by chance, and I’m stunned why this coincidence didn’t took place in advance!

  I bookmarked it.

 28. mink strip eyelashes wholesale

  29 marca 2017 at 10:06

  If you would like to increase your familiarity only keep visiting this website and be updated with the hottest information posted here.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra