Z kraju

Rektorzy UW i UJ twierdzą, że występowanie w obronie nienarodzonych to „nieakceptowalna w murach uczelni propaganda”

Publikujemy stanowisko rektorów dwóch uchodzących za najznamienitsze polskich uczelni, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy odpowiedzieli na list otwarty ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina zarzucającego im sprzeniewierzanie się zasadzie dążenia do prawdy.

 

Stanowisko rektorów UW i UJ

Oświadczenie w związku ze „Stanowiskiem ministra nauki dotyczącym wolności słowa na polskich uczelniach”.

Po zapoznaniu się ze „Stanowiskiem ministra nauki dotyczącym wolności słowa na polskich uczelniach”, opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przypuszczamy, że Pan Premier nie znał okoliczności oraz motywów wizyty Pani Rebekki Kiessling w Polsce. Nie została ona zaproszona na nasze uczelnie przez organizacje studenckie i nie miała brać udziału w debatach o charakterze akademickim, podczas których doszłoby do wymiany różnorodnych argumentów. Pani Kiessling na swojej stronie internetowej otwarcie informuje, że odwiedza Polskę na zaproszenie Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”, po to aby swoimi wystąpieniami wesprzeć ten Instytut w dążeniach do wykreślenia z ustawy uchwalonej w 1993 roku możliwości legalnego przerwania ciąży w przypadku, gdy jest ona wynikiem gwałtu.

W środowisku akademickim musimy odróżniać działalność jawnie lobbystyczną służącą zmianie ustawodawstwa od debaty akademickiej, której fundamentami są krytyczne rozważania i wymiana poglądów. Czyniąc właściwy użytek z niezbędnej Uniwersytetom autonomii – niezależnie od bieżących mód, trendów czy układów politycznych – oddzielamy oparte o naukową metodę ścieranie się stanowisk od nieakceptowalnej w murach uczelni propagandy.

Nie możemy nie odnieść się również do fragmentu stanowiska, w którym Pan Premier daje do zrozumienia, że nasze Uniwersytety były w przeszłości miejscami wydarzeń „przekraczających najbardziej elementarne tabu zachodniej cywilizacji, a w istocie uderzających w ogólnoludzkie wartości”. Uznajemy ten osąd za bardziej publicystyczny niż merytoryczny, a nade wszystko – nieuzasadniony.

prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego;

prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
List Jarosława Gowina dostępny pod linkiem: http://prawy.pl/47647-minister-jaroslaw-gowin-ostro-o-wladzach-uniwersytetow-sprzeniewierzaja-sie-zasadzie-dazenia-do-prawdy/

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

97 komentarzy

97 Komentarzy

 1. gieptil

  18 marca 2017 at 13:43

  Należy skończyć z banialukami o niezależności uczelni. Ta hołota marnuje naszą kasę i jeszcze chce niezależność. Poza tym pełna i surowa weryfikacja stopni naukowych, mają być realne osiągnięcia a nie przepisywanie swoimi słowami z zagranicznych publikacji. A czasem nawet nie swoimi, tylko zrzynanie całych rozdziałów. Nawet 30% się nie ostanie. Pozostali mają zwrócić kasę którą dotychczas pobrali z budżetu. Z tą hołotą trzeba wreszcie zrobić porządek.

  • m

   18 marca 2017 at 14:18

   „Pan prof. Marek Chmaj (w Wikipedii jacyś, z całą pewnością prowokatorzy, prezentują zagadkowy jego życiorys naukowy; ukończył studia politologiczne na UMCS; te „studia politologiczne”: w większości przypadków, to blaga. Wiem, co mówię, bo się im osobiście przyglądałem – ale może na UMCS jest inaczej, chociaż – entre nous – nie widzę tam jakichś luminarzy politologii, której to – disons franchement – w ogóle niepodobna uznać za jakąkolwiek naukę w normalnym znaczeniu tego słowa, bo nauka powinna charakteryzować się wyraźnie określonym przedmiotem badań, no i charakterystycznymi dla niej metodami badawczymi, czego w przypadku politologii niepodobna zauważyć. Jest ona bardzo podobna do wróżenia z fusów – co bardzo ładnie opisała niedawno w „Rzeczpospolitej” pani Irena Lasota – a w najlepszym razie – do politycznej agitacji, która może być tylko albo lepiej, albo gorzej kamuflowana pseudonaukowym żargonem). Więc pan prof. Marek Chmaj skończył politologię w 1993 roku, a już rok później ukończył studia prawnicze, chociaż jako żywo, program tych studiów jest zupełnie inny, niż studiów politologicznych. Jak to się stało – tego oczywiście nie wiem, ale Bolesław Piasecki jeszcze w czasach stalinowskich powiadał, że jeśli coś istnieje, to znaczy, że jest możliwe. Ludowe przysłowie wyraża tę myśl inaczej – że mianowicie jak Pan Bóg dopuści, to i z kija wypuści. Najwyraźniej i w naszych czasach żyją ludzie Renesansu i pan prof. Chmaj z pewnością się do nich zalicza. Tym bardziej, że już w roku 1994 został uczonym doktorem nauk humanistycznych (a więc – ani politologii, ani nauk prawnych) na podstawie rozprawy „Sejm X kadencji w transformacji ustroju politycznego”, a już w roku 2001 uzyskał stopień doktora habilitowanego na słynącym w świecie, a w każdym razie – na Podlasiu – z tęgich naukowców Uniwersytecie w Białymstoku na podstawie rozprawy habilitacyjnej – no bo jakże inaczej? – pod tytułem: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1991-1997”) – …” (http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=3890)
   Dalej jeszcze ciekawiej.

   • Robert B.

    18 marca 2017 at 14:21

    Jak się popatrzy na twarzyczkę tego Chmaja, zatrzyma się chwilę nad brzemieniem jego nazwiska, preferencjami zawodowymi, ideologicznymi, to od razu się wie, o KOGO tu chodzi…

   • Tomek

    18 marca 2017 at 15:33

    Co do owego ukończenia studiów prawniczych rok po politologii, to akurat nie jest jakaś dziwna rzecz – przecież studiować można równolegle dwa kierunki, a nie jeden po drugim. No, ale Robert B., jak widzę ma na ten temat inną teorię, że tak powiem, rasową:).

 2. Robert B.

  18 marca 2017 at 13:48

  No taaak… A co z tymi żiiiidaaaami? To nie propaganda? Wczoraj oglądam TVP, a tu znowu jakaś rocznica z holokaustem związana. Myślę sobie: przecież to słynne oswobodzenie Auschwitz miało miejsce gdzieś w lutym. Znowu jakaś rocznica? A jakże! Rocznica pierwszej wywózki skądś tam… Teraz będziemy mieć takie rocznice każdego dnia. To z Łodzi, to z Pabianic, to z Zawichostu, to z Koluszek, to z Krosna, Jasła, Wąbrzeźna i tak, kurwa, bez końca hołdy przed żydostwem. A na tych „obchodach” Sellin łaszący się do nich: „Oczywiście wiemy, że to nie nasza wielka tragedia”. (A jakże! Przecież wiemy, że żydostwo to nadludzie, więc i ich śmierć tragiczniejsza od zgonu jakiegoś tam Burka goja. Przecież nie śmiemy (tzn. rząd pisowski) tego kwestionować, a wręcz to rękami i nogami potwierdzamy.) I dalej: „To się stało na naszej ziemi i mamy obowiązek czcić tę wielką tragedię narodu żydowskiego”, „Zginęło tam 6 milionów Żydów” (Ciekawe, skąd to wiadomo.) „Zginęło 6 milionów Żydów, ale dla nas Polaków szczególnie bolesne było zgładzenie 3 milionów NASZYCH (tu był nacisk) polskich Żydów”… No tak! Przecież między nami a nimi była istna sielanka, Rzeczpospolita Przyjaciół, jak z siebie raczył wydalić Andrzej Duda. To wielka tragedia dla nas, że inny wróg (Niemcy) rozprawił się z innym naszym wrogiem (Żydami), bo przecież Polacy nie mieli prawa do własnego państwa, nie rozumieli, co się dzieje, nie widzieli żydowskiej agresji, pasożytnictwa i ich dążenia do zawładnięcia krajem. Polacy ich bezwarunkowo kochali. „Podziwiajcie nas za naszą uległość, krótkowzroczność, brak szacunku do siebie i instynktu samozachowawczego. Co by się nie zdarzyło, jakie by nie były fakty, Polacy żydostwo kochają i są gotowi oddać się im w niewolę” – taki był przekaz tego Sellina.

  • Tomek

   18 marca 2017 at 14:04

   Robert… Artykuł o uczelniach i aborcji, a ty znowu, nic tylko o tych Żydach i Żydach. Weekend jest, wyjdź może z domu na jakiś spacer, pociesz się przyrodą, nadchodzącą wiosną, na piwko do pubu wstąp… Może ci przejdzie i nie będziesz taki zrzędliwy.

   • Robert B.

    18 marca 2017 at 14:20

    Artykuł jest o propagandzie. Dam sobie rękę uciąć, że ten cały wielki prof. Pałys i ten wielki prof. Nowak pierzchaliby, gdzie pieprz rośnie, gdyby ktoś chciał „dążyć do prawdy” w sprawie holokaustu. Dam sobie dwie ręce uciąć, że ten pryncypialnie ich karcący Gowin w tej tematyce zrobiłby to samo. Jeżeli chodzi o aborcję, to też nijak nie uda się ukryć zaangażowania tzw. środowisk żydowskich w tę sprawę. I nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ja wiem, o CO tym „środowiskom żydowskim” w tym naprawdę chodzi…

    • m

     18 marca 2017 at 14:23

     Pierzchaliby do kibla, zesrani ze strachu.

    • Tomek

     18 marca 2017 at 15:30

     Aha… O propagandzie, czyli wiadomo, że właśnie o Żydach:). O aborcji, czyli wiadomo, że również o Żydach:). Bo ty wiesz, „o CO” w tym wszystkim chodzi. Jak będzie o „dupie Maryni”, to wiadomo, że też będzie o Żydach:). Jednak ten spacer, Robercie, się dzisiaj przyda…

     • Robert B.

      18 marca 2017 at 20:33

      Tak, o Żydach, bo ja w przeciwieństwie np. do ciebie, uważam, że „Żydzi są”. A skoro „są”, to „mają swoje interesy”, a skoro „mają swoje interesy”, to konflikt między nimi a innymi jest możliwy, a skoro jest możliwy, to może nastąpić i następuje, jak widać po zachowaniu żydostwa w sprawie „roszczeń” i ich ogólnoświatowego uroszczenia do rządzenia gojami, za co już nie raz dostawali lanie i – jak widać – nic ich to nie nauczyło…

     • Paweł

      19 marca 2017 at 15:25

      @Tomek

      Jak Ty mało wiesz. Na skrzynce mam korespondencje z jednym profesorów, który należy do loży b’nai b’rith. Nie on jeden. UW jest szczególnie zażydzony.

  • nn

   18 marca 2017 at 16:29

   Nie dokładnie z Auswitz ale z Markowej upamiętnienie rodziny Ulmów która ratowała żydów i za to straciła zycie z nienarodzonym dzieckiem i maja być wyniesieni na ołtarze za śmierć męczeńską.Ale masz racje nie możemy ciągle mówić o naszej historii na kolanach sami w niej święci trzeba nazywać rzeczy po imieniu żydzi byli w naszym społeczeństwie ale niestety nigdy nie byli z nami zasymilowani o czego boleśnie doświadczyliśmy już w XIX wieku gdy żydzi zatrudniali naszych w farykach bezlitośnie ich wyzyskujac tak samo było po II wojnie gdy żydowski rząd rozpoczął mordowanie elity polskiej inteligencji i podziemia.

  • kubuspuchatek

   18 marca 2017 at 20:11

   Pan Robert B… niestety …może mieć sporo racji.

 3. m

  18 marca 2017 at 14:25

  Piwo, jak proponuje Tomek, czemu nie, ale może spróbuj pomedytować troszkę, Robercie B.:
  http://prawy.pl/47779-medytacje-ewangeliczne-z-dnia-18-marca-2017/

 4. Pomorzanin

  18 marca 2017 at 16:10

  Uczelnie są opanowane przez marksizm kulturowy, więcej na ten temat polecam filmy Krzysztofa Karonia:
  https://www.youtube.com/user/HISTORIASZTUKI2011/videos
  Niestety oczyścić tą stajnię Augiasza będzie bardzo ciężko.

 5. jac

  18 marca 2017 at 16:43

  czy to jeszcze naukowcy akademiccy, czy strażnicy marksizmu w murach uczelni?

 6. Kwal

  18 marca 2017 at 19:21

  A co robi w tej sprawie pobożny minister dupek Pan Gowin. Przecież on też z Krakowa…

 7. Slawomir Tomasz Roch

  19 marca 2017 at 00:25

  Bulwersujace wystapienie Rektorow UW i UJ. Dlaczego bowiem od lat slyszymy o szczegolnej aktywnosci srodowisk homoseksualistow dla przykladu na UW?! Jak to wytlumaczyc Rektorze UW Prof. Palys?!

 8. Gniewko

  19 marca 2017 at 11:50

  Rektorzy neomarksiści do wymiany, natychmiast!

 9. Myślący

  19 marca 2017 at 22:37

  Uniwersytety są miejscem poszukiwania prawdy i debaty, a rektorzy o tym zapominają!!!!

 10. cs go skins for money

  20 marca 2017 at 14:41

  With havin so much written content do you ever run into
  any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either written myself
  or outsourced but it appears a lot of it is popping it up
  all over the internet without my permission. Do you know any techniques to help reduce content from being ripped off?
  I’d genuinely appreciate it.

 11. cs go skins price rising

  21 marca 2017 at 05:00

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
  Also, I’ve shared your website in my social
  networks!

 12. http://romseyautocare.com.au/

  21 marca 2017 at 09:21

  Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you
  can advise? I get so much lately it’s driving me
  crazy so any support is very much appreciated.

 13. m

  21 marca 2017 at 22:20

  Aleksander Ścios:GRA NA „WYBUDZONEGO” PREZYDENTA (https://bezdekretu.blogspot.com/) OBOWIĄZKOWE!

 14. buy cs go skins steam

  22 marca 2017 at 02:58

  I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and interesting, and
  without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that not enough people
  are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled
  across this in my search for something relating to this.

 15. Maggie

  22 marca 2017 at 03:24

  Helpful info. Lucky me I discovered your site by accident, and I am surprised why this coincidence did not came
  about in advance! I bookmarked it.

 16. Czarek

  23 marca 2017 at 13:07

  Z butów słoma wyłazi, brak logiki w myśleniu, a tu PAN PROFESOR! Kto im nadał te tytuły? Czy to nie czasem – tylko – honorowe, od któregoś prezydenta Polski?

 17. krakus

  23 marca 2017 at 18:04

  ZNOWU TEN BANDEROWIEC O KSYWCE Tomek, Tom ITP. NADAJE? TO SZPIEG UKROWSKI!!!!

 18. krakus

  23 marca 2017 at 18:06

  SŁOMA Z BUTÓW TEGO LEWACTWA Z UW I UJ AZ WYPŁYWA. DZIESIATKI LAT BRAKU POZYTYWNEJ SELEKCJI WYPRODUKOWAŁO TAKICH HARTMANÓW I PÓŁCHŁOPKÓW- MIERNYCH, WIERNYCH, WIERNYCH…I TĘPYCH NIEDOUKÓW!!!

 19. krakus

  23 marca 2017 at 18:13

  JAKIE „PROFESORY” TAKIE UCZELNIE. NIESTETY UW, UJ – DNO- BRAK AUTORYTETÓW, BRAK INTELIGENCJI- CWANE MYCKI I TĘPE I CWANE WIEŚNIAKI…. CHAMY I ZYDY- JAK DAWNIEJ…. LEWACTWO SZALEJE! NIC SIE NIE ZMIENIA- DZISIEJSZE POLSKIE UCZELNIE TO DNO!

 20. buy cs go skins steam

  24 marca 2017 at 06:06

  At this time I am going to do my breakfast,
  once having my breakfast coming yet again to read further news.

 21. trusted madden mobile coin sellers

  24 marca 2017 at 08:43

  Hello, i think that i noticed you visited my web site so i came to
  return the favor?.I am trying to to find things to improve my website!I guess its
  ok to make use of a few of your ideas!!

 22. mink lashes extensions

  24 marca 2017 at 11:57

  When someone writes an paragraph he/she
  keeps the plan of a user in his/her brain that how a user can be aware of it.
  Thus that’s why this paragraph is outstdanding. Thanks!

 23. cayt-london

  24 marca 2017 at 18:29

  wywalic na zbity ryj tych ,,naukowcow,, i skonczyc z iluzja niezaleznosci uczelnie to przechowalnie kolesi i skostniale instytucje nalezy wprowadzic anglosaski systemnkontraktowybi skonczyc z wiecznymi doktorami piszacymi dysertacje o przelewaniu z ustego w prozne

 24. cs go skins for money

  27 marca 2017 at 04:21

  Very nice write-up. I absolutely appreciate this website.
  Keep it up!

 25. madden nfl mobile coins for sale

  27 marca 2017 at 06:40

  Hi there! Do you know if they make any plugins to help
  with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good success. If you know of any please share.

  Appreciate it!

 26. you are actually a excellent webmaster. The website loading speed is incredible.
  It sort of feels that you’re doing any unique trick. In addition, The contents are
  masterpiece. you have performed a excellent process in this matter!

 27. insportzknox.com.au

  28 marca 2017 at 04:09

  Useful information. Fortunate me I found your website by chance, and I’m stunned why this coincidence didn’t took place in advance!

  I bookmarked it.

 28. mink strip eyelashes wholesale

  29 marca 2017 at 10:06

  If you would like to increase your familiarity only keep visiting this website and be updated with the hottest information posted here.

 29. csgo skins free download

  29 marca 2017 at 15:13

  Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it
  😉 I am going to return yet again since I bookmarked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue
  to help other people.

 30. Very good post. I’m facing a few of these issues as well..

 31. cs go weapon skins steam

  30 marca 2017 at 10:46

  Right now it sounds like BlogEngine is the preferred blogging
  platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 32. mink eyelash extensions near me

  31 marca 2017 at 00:10

  Asking questions are actually good thing if you are not understanding anything fully, but this
  piece of writing offers pleasant understanding yet.

 33. nba live coins free

  1 kwietnia 2017 at 21:25

  These are really impressive ideas in concerning blogging.
  You have touched some nice points here. Any way keep
  up wrinting.

 34. csgo skins for sale cheap

  2 kwietnia 2017 at 01:04

  I have been surfing online more than 4 hours
  today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all
  site owners and bloggers made good content as you did, the
  web will be a lot more useful than ever before.

 35. madden mobile coin dealers

  2 kwietnia 2017 at 06:54

  Unquestionably consider that which you stated.
  Your favourite justification seemed to be on the net the simplest factor to
  take note of. I say to you, I certainly get annoyed whilst people consider issues that
  they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the highest as neatly as defined out the entire thing without having side effect , other folks could
  take a signal. Will probably be again to get more. Thank you

 36. kkglass.co.kr

  2 kwietnia 2017 at 07:46

  I do not even know the way I ended up right here, however I believed this submit used to be great.
  I do not recognize who you are however certainly you’re going to a
  famous blogger when you aren’t already. Cheers!

 37. Stephen

  2 kwietnia 2017 at 19:32

  bookmarked!!, I love your site!

 38. Alecia

  3 kwietnia 2017 at 04:52

  Today, I went to the beach front with my kids. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and
  it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know
  this is entirely off topic but I had to tell someone!

 39. Violet

  3 kwietnia 2017 at 20:58

  This is my first time go to see at here and i am in fact happy
  to read all at alone place.

 40. gta 5

  3 kwietnia 2017 at 23:28

  Whats up very cool website!! Guy .. Beautiful ..
  Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds
  also? I am happy to find a lot of helpful information here in the post,
  we want work out more strategies in this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 41. nba live coins and cash

  5 kwietnia 2017 at 15:02

  Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure
  things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure
  where to begin. Do you have any ideas or suggestions?

  Cheers

 42. Wow, wonderful weblog structure! How long have
  you been blogging for? you make running a blog look easy.
  The entire look of your web site is excellent, let alone the content material!

 43. Ebony

  7 kwietnia 2017 at 06:08

  At this moment I am going to do my breakfast, when having my breakfast
  coming yet again to read more news.

 44. Reuben

  7 kwietnia 2017 at 06:34

  Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital
  to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 45. gfxmarketplace.com

  7 kwietnia 2017 at 21:09

  Good day! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and
  checking back often!

 46. Margo

  8 kwietnia 2017 at 03:50

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 47. Tory

  10 kwietnia 2017 at 23:13

  What i do not understood is in truth how you are no longer really much more smartly-liked
  than you may be right now. You’re very intelligent. You understand thus
  significantly in terms of this subject, made me in my opinion consider it from numerous numerous angles.
  Its like men and women don’t seem to be fascinated unless it’s something to do with Woman gaga!
  Your personal stuffs great. At all times care for it up!

 48. cs go skin betting websites

  11 kwietnia 2017 at 23:16

  When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive four emails with the exact
  same comment. Is there an easy method you are able to
  remove me from that service? Many thanks!

 49. en.africapack.kiwix.org

  14 kwietnia 2017 at 21:54

  It’s an amazing piece of writing in favor of
  all the internet viewers; they will get advantage from it I am sure.

 50. cs go bet skins on matches

  15 kwietnia 2017 at 00:48

  Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew
  where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having
  difficulty finding one? Thanks a lot!

 51. Aleisha

  15 kwietnia 2017 at 18:12

  Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and
  say I truly enjoy reading your blog posts. Can you suggest any other
  blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thanks a
  lot!

 52. mink lashes strip

  19 kwietnia 2017 at 09:49

  obviously like your web site but you need to check
  the spelling on quite a few of your posts. A number
  of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to tell
  the truth then again I will definitely come again again.

 53. internet marketing

  20 kwietnia 2017 at 00:24

  Great article.

 54. csgo skins betting sites

  20 kwietnia 2017 at 11:28

  hi!,I really like your writing so much! share we keep up a correspondence extra about your article
  on AOL? I need an expert in this area to solve my problem.
  May be that’s you! Looking forward to see you.

 55. basic1.com

  20 kwietnia 2017 at 12:54

  I think that is among the most vital info for me.

  And i’m satisfied studying your article. But should commentary on few common things, The
  site taste is wonderful, the articles is truly great : D.
  Good process, cheers

 56. Cheryle

  20 kwietnia 2017 at 15:55

  Ahaa, its pleasant dialogue on the topic of this piece of writing here at this
  website, I have read all that, so at this time me also commenting at this
  place.

 57. fifa 17 coins cheap comfort trade

  22 kwietnia 2017 at 09:47

  Thanks for some other fantastic post. Where else may just anybody
  get that kind of information in such an ideal approach of writing?
  I have a presentation next week, and I am at the look for
  such info.

 58. gfxmarketplace.com

  23 kwietnia 2017 at 04:44

  Hi! I know this is sort of off-topic however I had to ask. Does managing a well-established website such as yours take
  a massive amount work? I’m brand new to writing a blog however I do write in my journal on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can share my experience and feelings online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring blog owners.

  Appreciate it!

 59. shopping

  23 kwietnia 2017 at 08:13

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little homework
  on this. And he actually ordered me lunch because I discovered
  it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending
  the time to discuss this matter here on your internet site.

 60. www.8880012.top

  23 kwietnia 2017 at 19:49

  Hello There. I found your blog the usage of msn. This is a really well written article.
  I will make sure to bookmark it and return to learn extra of
  your useful information. Thank you for the post.
  I will certainly comeback.

 61. Rosetta

  24 kwietnia 2017 at 21:41

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if
  it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 62. Gaye

  25 kwietnia 2017 at 01:37

  Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest
  thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly don’t
  know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out
  the whole thing without having side-effects , people could take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

 63. bangaloreinterio.com

  25 kwietnia 2017 at 02:32

  Hello, after reading this amazing paragraph i am too cheerful
  to share my experience here with friends.

 64. nba live coins reddit

  26 kwietnia 2017 at 13:35

  Hi! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or
  maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog covers a
  lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to send me an email. I look forward
  to hearing from you! Terrific blog by the way!

 65. hut coins

  26 kwietnia 2017 at 14:48

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through
  some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and
  I’ll be book-marking and checking back often!

 66. myworksnet.net

  28 kwietnia 2017 at 02:22

  you are really a good webmaster. The website loading speed is incredible.
  It sort of feels that you’re doing any unique trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a excellent process on this subject!

 67. Keesha

  28 kwietnia 2017 at 08:06

  you’re in reality a good webmaster. The web site loading pace is incredible.
  It sort of feels that you are doing any distinctive
  trick. Also, The contents are masterwork. you’ve done a
  great process on this matter!

 68. Shenna

  28 kwietnia 2017 at 10:59

  Hi! I realize this is kind of off-topic however I needed to ask.
  Does managing a well-established website such as yours take a massive amount work?
  I’m completely new to blogging however I do write in my diary daily.
  I’d like to start a blog so I will be able to
  share my experience and views online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for
  brand new aspiring bloggers. Appreciate it!

 69. http://www.fansaved.com

  2 maja 2017 at 03:28

  Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Thanks!

 70. design blog

  2 maja 2017 at 12:43

  Hi, I read your new stuff daily. Your story-telling style is witty, keep it up!

 71. http://ddalbar.doweb.kr/

  2 maja 2017 at 14:25

  fantastic post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this.
  You must proceed your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 72. Dalton

  2 maja 2017 at 15:06

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that
  they plainly don’t know about. You managed to hit the nail
  upon the top as well as defined out the whole thing without
  having side-effects , people could take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

 73. Abby

  3 maja 2017 at 14:07

  I think this is among the most significant information for me.

  And i am glad reading your article. But should remark on some general
  things, The web site style is great, the articles is really excellent : D.
  Good job, cheers

 74. Hudson

  3 maja 2017 at 19:54

  Hi, this weekend is nice in favor of me, as this time i am reading this impressive educational post here at my house.

 75. business

  4 maja 2017 at 10:24

  Hello my loved one! I want to say that this post is amazing,
  nice written and come with approximately all
  significant infos. I would like to peer more posts like this .

 76. shopping

  5 maja 2017 at 16:33

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said
  „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear
  and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had
  to tell someone!

 77. home blog

  6 maja 2017 at 14:10

  Excellent article. I absolutely love this site.

  Keep it up!

 78. watches

  8 maja 2017 at 22:19

  Appreciate this post. Will try it out.

 79. Tatiana

  9 maja 2017 at 23:27

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox
  and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Thanks a lot!

 80. pilates-health.com

  12 maja 2017 at 17:47

  Hello there, I found your web site by means of Google while looking for a similar matter, your web site got here up, it appears to be like great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just become alert to your weblog through Google, and located that it’s really informative.
  I’m going to watch out for brussels. I will be grateful in case you continue this
  in future. Many people will probably be benefited out
  of your writing. Cheers!

 81. jake jilennanal

  15 maja 2017 at 09:55

  ov7Fzq the house is this room аАа’аАТ‚б‚Т€Т the front porch. The most garden furniture vintage important thing

 82. Michaheque

  11 czerwca 2017 at 12:35

  buying accutane online uk safe [url=http://cheapcial.com/generic-cialis.php]Generic Cialis[/url] Viagra En Mujeres Fastest Super Cialis Delivery [url=http://levitra-20mg-cost.buylevi.com]Levitra 20mg Cost[/url] Ciprofloxacin Information Viagra Samples From Pfizer [url=http://newisotretinoin.com/accutane-usa.php]Accutane Usa[/url] Paxil Canada Pharmacy No Perscription Buy Levitra Safely From Canada [url=http://cialis-online-prices.cial5mg.com]Cialis Online Prices[/url] Buy Generic Hydrochlorothiazide Congestive Heart Failure Overnight Shipping Controindicazioni Cialis 20 Mg [url=http://leviusa.com]levitra 40 mg sale[/url] Kamagra 100 Without Prescription Commander Baclofen [url=http://leviprix.com/price-of-levitra.php]Price Of Levitra[/url] Cialis Espanol Comprare Viagra In Germania [url=http://kamagra.kamagpills.com]Kamagra[/url] Why Do Vets Always Prescribe Amoxicillin Propecia Enfermedad De Meniere [url=http://newisotretinoin.com/buy-eratin.php]Buy Eratin[/url] Kamagra Oral Jelly Prix Viagra Aus Deutschland [url=http://price-of-kamagra.kamagorder.com]Price Of Kamagra[/url] Cialis 5 Mlg Site Acheter Cialis [url=http://cialis-cheap.cial5mg.com]Cialis Cheap[/url] Finasteride 10mg Overseas Low Price Priligy Vs Tramadol [url=http://vardenafil.levitab.com]Vardenafil[/url] For Sale Isotretinoin Acutane Pills Pharmacy With Free Shipping If the investor chooses to secure a rehab estimate and the rehab bid comes in at the Investor may request a loan amount of up to of initial purchase of and up to of the rehab estimate of for a total loan request of. [url=http://fastmoney365.com]secured loans[/url] Interview Online Were not interested in cutting off that access to financing said Tom Dresslar a spokesman for the California regulatory agency.Recently bank examinations have disclosed that a number of institutions involved in payday lending have failed to properly assess and control the risks associated with payday lending and federal banking agencies have taken swift action to address the identified problems.Levitra Uk Sales [url=http://buylevitraeufast.com/levitra-20mg-price.php]Levitra 20mg Price[/url] Where Is The Best Place To Buy Viagara Concepto De Propecia [url=http://cheapcial.com/mail-order-cialis.php]Mail Order Cialis[/url] Tarif Cialis En Pharmacie Finasterida Generico Comprar Propecia [url=http://ordina-cialis-online.tadalaf.com]Ordina Cialis Online[/url] Lasik Furosemide Purchase Order Cheap Price On Cialis [url=http://brandcial.com/cialis-40mg.php]Cialis 40mg[/url] Buy Tadacip Canada Propecia Cost Buy [url=http://cheapcial.com/buy-tadalafil-online.php]Buy Tadalafil Online[/url] Overdose Amoxicillin 3000 Mg Day Amoxicillin And Tanning [url=http://viaprices.com]viagra[/url] Keflex Fluid Retention Zestril Lisinopril 4 Sale [url=http://genericvia.com/buy-viagra-online-usa.php]Buy Viagra Online Usa[/url] Vendita Viagra Generico In Italia Vente Cytotec [url=http://leviprix.com/buy-vardenafil-10mg.php]Buy Vardenafil 10mg[/url] Viagra Online Versand Info

 83. Kip Krajnovich

  23 czerwca 2017 at 06:26

  Why aren’t you taking advantage of the BEST KEPT SECRET on the internet? Because you don’t know about it… Read More…

 84. power-puschel.nikolai-dragneel.de

  24 czerwca 2017 at 03:07

  What’s up to every body, it’s my first go to see of this web site;
  this webpage carries amazing and really excellent data for visitors.

 85. Tilly

  24 czerwca 2017 at 08:58

  Howdy would you mind letting me know which hosting
  company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and
  I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a fair price?
  Kudos, I appreciate it!

 86. http://www.honningvineriet.dk/

  27 czerwca 2017 at 12:10

  Why users still use to read news papers when in this technological globe all is presented
  on web?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra