Polskość

Parasolka i mundur ( z garderoby)

Hoho, co my tu widzimy? Malutki spacerek po mieście: emeryci z KOD-u zapomniawszy o wnuczętach i prawnuczętach podtrzymują z obu stron dumnego alimenciarza, kroczącego przez ulice Warszawy. Nie idzie sam? Ciężko mu, podeprzeć go trzeba nabrzmiałymi od ulicznych wrzasków, a i trzęsącymi się z czystej nienawiści starczymi rękami. A dziecinny parasol ma go – jak piorunochron -chronić przed nawałnicą niespłaconych zależności.

Taki circus uliczny ma wiele wspólnego z wulgaryzmem. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Wulgaryzm nie powinien być oceniany tylko w kategoriach błędów językowych, lecz całościowo, bowiem za każdym razem dotyka też jakieś zła – oszustwa, niespłaconego długu, poniżania drugiej osoby, kłamstwa, stosowania technik manipulacyjnych. Jest to także naruszenie norm estetyczno-etycznych.

Cóż, gdy alimenciarz – profetyczny przywódca zagubionej mentalnie tłuszczy, dopuszczający się jakiejkolwiek przemocy wobec dzieci – w tym ekonomicznej może wywoływać tylko wstręt.

A w tym samym czasie wielu – przed ekranem laptopa albo telefonu dotykowego biadoli, że alimenciarz to taki śliczny dzidziuś tiu tiu, pupilek mediów, tiu tiu, taki miły, bo ze staruszkami pod parasoleczką na spacerki chodzi, tiu tiu, kochany amorek.

Alimenciarz i oszust to też pasożyt – ale tym powinien zająć się felietonista-specjalista od pierwotniaków, obleńców , owsików, włosieni oraz płazińców.

Ja tam prosta kobieta jestem.

Coraz mi trudniej zrozumieć tych, co niby po polsku mówią.

Co dzieję się bowiem niepokojącego w kwestii naszego języka? Dał się szybko okaleczyć nie tylko „briefingami”, „targetami”, „researcherami” – począwszy od anglicyzmów przykładów wymienić można wiele, ale publiczną manipulacją, „kłamstwem dla tłuszczy”, konfabulacjami, przekazem ustawionych filmików na youtube.

Wystarczy wziąć do ręki dziecinny, kolorowy parasol albo wypożyczyć na długi czas mundur z teatralnej garderoby, a tłuszcza ruszy tam, gdzie konie poniosą, a palec pogrozi.

Marta Cywińska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

96 komentarzy

96 Komentarzy

  1. Sherman

    3 grudnia 2017 at 06:22

    I couldn’t resist commenting. Very well written!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra