Felieton

Folksdojcze się gotują

Niemieckie przygotowania do kolejnej kombinacji operacyjnej, która ma doprowadzić do przesilenia politycznego w Polsce i ponownego zainstalowania na pozycji lidera politycznej sceny Platformy Obywatelskiej, którą uważam za ekspozyturę Stronnictwa Pruskiego, stają się coraz bardziej widoczne i to zarówno od góry, jak i od dołu.

 

Pierwszym zwiastunem odgórnych przygotowań było wystąpienie wszystkich organizacji broniących praw człowieków do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jana Klaudiusza Junckera, by zrobił porządek z Polską, w której prawa człowieków są łamane w sposób wołający o pomstę do nieba. Trudno by Jan Klaudiusz Juncker pozostał obojętny na ten apel płynący wprost spod serca gorejącego, zwłaszcza, gdy dyskretnie popchnie go w tym kierunku sama Nasza Złota Pani. Kolejnym zwiastunem tych przygotowań jest wyznaczenie specjalnej sesji Parlamentu Europejskiego, poświęconej ostatecznemu rozwiązaniu kwestii polskiej. Następnym zwiastunem jest instrukcja, jakie udzielił Marek Decan, szef firmy Axel Springer pracownikom swoich polskich mediów, w jakim kierunku mają teraz nawijać. W Polsce – jak podejrzewam – część mediów pozostaje pod wpływem największych ubeckich dynastii, które zresztą je sobie utworzyły, między innymi za pieniądze ukradzione z Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Jak wiadomo, państwo wyłożyło na wykonanie tej nielegalnej operacji 1 700 mln dolarów. Długi wykupiono – ale tylko za 60 mln dolarów, a reszta została rozkradziona przez starych kiejkutów, które za część tych pieniędzy pozakładały sobie własne koncerny medialne, którymi sterują za pośrednictwem agentury, jaką sobie rozbudowały już w tak zwanej „wolnej Polsce”.

Innym źródłem finansowania ubeckich mediów mogły być skarby Sezamu, jakie PZPR uciułała sobie w latach dobrego fartu, lokując ogromne sumy w obcych walutach kradzione w latach 1972-1989 z PEWEX-u na kontach w Szwajcarii. W latach 1988-1989, kiedy to dyrektorem PEWEX-u był wypuszczony z amerykańskiego więzienia, gdzie siedział za szpiegostwo, Marian Zacharski, PZPR wykorzystała 800 zezwoleń dewizowych od NBP na transfer obcych walut za granicę, więc musiała realizować więcej, niż jedno dziennie. Przykładowo, tylko jednego dnia wytransferowała 22 mln franków szwajcarskich i 750 tys. dolarów. I tak dzień w dzień przez 18 lat! Do dzisiaj nie wiadomo, kto tych skarbów Sezamu pilnuje, jaki robi z nich użytek – i tak dalej. Warto przypomnieć, ze kiedy te informacje ukazały się w tygodniku „Wprost” na początku 1996 roku w ramach „afery Oleksego”, Aleksander Kwaśniewski zagroził, że jeżeli chociaż jedno słowo na ten temat się ukaże, to on zarządzi „lustrację totalną”. Na takie dictum Jacek Kuroń i Karol Modzelewski skierowali do niego list, że już się nie kłóćmy, niech tylko premier Oleksy poda się do dymisji. I tak się stało.

Przypominam o tym, by pokazać, że podejrzenia, iż media a nawet całe koncerny medialne w Polsce są podporządkowane ubeckim dynastiom i naszpikowane agenturą, nie są pozbawione podstaw. No a jak to jest w Niemczech? Czy tamtejsze media, a nawet koncerny takie jak Axel Springer, nie mają żadnych powiązań z niemieckimi tajnymi służbami, czy przeciwnie – są przez nie ręcznie sterowane, jako podstawowe narzędzie wpływania na opinię publiczną za pośrednictwem agentów ulokowanych na stanowiskach menażerskich i redaktorskich? Jest to całkiem prawdopodobne, bo niemieckie służby realizowały w niedawnej przeszłości rozmaite niekonwencjonalne projekty. Oto w 2003 roku przed Trybunałem Konstytucyjnym prowadzona była sprawa z wniosku o delegalizację NPD. Trybunał wniosek oddalił, bo okazało się, że całe kierownictwo tej partii tworzyli agenci niemieckich tajnych służb. Skoro tak, to dlaczego służby nie mogłyby wybudować sobie imperium medialnego, a następnie na jego czele, w charakterze „słupa”, postawić pana Decana, podobnie jak stare kiejkuty na czele „Amber Gold” postawiły w charakterze „słupa” pana Marcina Plichtę? Na taką możliwość wskazuje właśnie instrukcja, jakiej udzielił on swoim polskim kolaborantom. Wpisuje się ona znakomicie w „odgórne” przygotowania do kolejnej kombinacji operacyjnej w Polsce, której celem… – i tak dalej. Kolejna poszlaka to ta, że instrukcja udzielona przez pana Decana polskim kolaborantom jest całkowicie zgodna z linią realizowaną w Polsce zarówno przez media ubeckie, jak i żydowskie. Najwyraźniej i stare kiejkuty słuchają się niemieckiej razwiedki, no a środowiska żydowskie od dawna koordynują swoje poczynania w Polsce z poczynaniami niemieckimi. No i ostatnia wizyta Naszej Złotej Pani w Waszyngtonie. Czy nie miała aby na celu nakłonienie, a przynajmniej wysondowanie prezydenta Trumpa, czy tym razem też naciśnie na hamulec i kombinacja operacyjna znowu padnie na pysk, czy też zachowa się wobec niemieckiej inicjatywy powściągliwie?

Tym przygotowaniom „odgórnym” towarzyszą przygotowania oddolne. Najpierw pani Margorzata Gersdorf, jako Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego otwartym tekstem wezwała nie tylko sędziów, ale całe środowisko prawnicze do buntu przeciwko rządowi, a niedawno pan sędzia Waldemar Żurek z Krajowej rady Sądownictwa wyraził nadzieję na interwencję Unii Europejskiej w Polsce. Wyobrażam sobie, jak takie głosy skrzętnie rejestruje Frans Timmermans, który już dawno zapowiadał, że w sprawie praworządności w Polsce „nie odpuści”. Wreszcie ekspozytura Stronnictwa Pruskiego złożyła konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło ze wskazaniem Grzegorza Schetino na premiera. W Sejmie nie ma on szans, ale przecież nie chodzi o to, by przeszedł, tylko o to, by został postawiony, dostarczając w ten sposób Niemcom i ich kolaborantom w UE odpowiedniego pretekstu i alibi. Bo przypuszczam, że zasadnicza część zadania została tym razem złożona nie na barki jakichś głupich cywilów, tylko pierwszorzędnych fachowców z naszej niezwyciężonej armii, z której pod pretekstem kuracji przeczyszczającej zaordynowanej przez złowrogiego ministra Macierewicza odeszło już około 30 generałów, którzy w razie czego mogą utworzyć Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, wziąć wszystkich za mordę i wprowadzić demokrację.

Stanisław Michalkiewicz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

296 komentarzy

296 Komentarzy

 1. gieptil

  19 marca 2017 at 22:29

  Mam wrażenie że w tym potoku słowotoku Michalkiewicz oszczędnie gospodaruje prawdą.
  Bo musi znać dobrze historię poprzednich rządów PiS/PC. Rząd Olszewskiego mocno namieszał (nic dobrego dla Polski nie zrobił), i dokonał planowej samolikwidacji, oczywiście tworząc legendę swych zmagań z siłami zła. Dokładnie to samo zrobił rząd Marcinkiewicza Kaczyńskiego. Ten rząd już namieszał, już podjął wiele decyzji bardzo dla Polaków szkodliwych wręcz strasznych, okazał się po prostu partią zdrady narodowej. Więc być może czas, aby odszedł z legendą że dzielnie zmagał się z siłami zła co jasne dla Polski. Z taką legendą oczywiście znów ta antypolska satanistyczna sekta zajmie centralne miejsce na patriotycznej katolickiej prawicy.
  Za sprawą ostatniej awantury o Tuska Polska straciła ostatnich przyjaciół za granicą. Znakomity sukces tych satanistów antypolaków.
  No i główna sprawa. Podczas gdy byliśmy epatowani kolejnymi personalnymi wojenkami i różnymi pyskówkami, PiS tak zmienił ( po cichu ) zasady przyjmowania do Polski Ukraińców, że mamy ich już sporo ponad milion. Nas zajmowali tym jak to rząd Szydło daje odpór pomysłowi przysłania do Polski kilkunastu tysięcy muzułmanów, a w międzyczasie PO CICHU PiS sprowadził 100 razy więcej Ukraińców. I oni już tutaj są, to jest wroga armia. PiS już zrobił tyle złego dla Polski, że być może ktoś uznał że wystarczy na tym etapie. Że trzeba wycofać chwilowo agenturę w celu jej odświeżenia.

  • Tomek 39

   19 marca 2017 at 23:07

   Ta menda kacapska znowu nadaje

  • Thomx

   21 marca 2017 at 08:55

   Dałbyś sobie luz. Nie ?

  • gieptil

   21 marca 2017 at 09:04

   Warto przypomnieć manipulacje rządu PC Jana Olszewskiego. Rządził niedługo, jakoby bardzo patriotycznie. Tylko Olszewski nie zmienił prezesa telewizji polskiej od razu. A wielu polskich patriotów wtedy apelowało – wymień go natychmiast. TVP prowadziła wtedy dziką kampanię przeciw rządowi Olszewskiego. A Jan Olszewski już to dzisiaj wiadomo miesiąc przed upadkiem swojego rządu rozpoczął przygotowania do tego zaplanowanego upadku. A prezesa TVP wymienił kilka dni przed tym upadkiem. Dzięki temu TVP przekazała na żywo relację jak Olszewski drze szaty w Sejmie przeciw siłom zła. Było to wstrząsające i miliony Polaków się nabrały.
   Później ruszył spektakl wśród 5 antypolskich agentów. Kaczyńscy, Macierewicz, Parys, Olszewski ( wielka piątka antypolskiej agentury ). Zakładali kolejne patriotyczne partie, negocjowali między sobą, kłócili się, łączyli, dzielili, i znów łączyli, zakładali kolejne partie. Mieli wtedy około 100 tysięcy w Polsce patriotycznych działaczy. I tak ich skłócali. Perfekcyjna akcja agenturalna. Tak pamiętam, jakaś osoba która była w centrum tego cyrku ( to była kobita, ważna działaczka ) powiedziała wtedy – ja już nie wyrabiam się z tymi nowymi partiami, już one mi się mylą, tyle ich jest, już nie wiem która jest która. Tak ta piątka antypolskich agentów nas Polaków wtedy rozprowadziła.

   • gieptil

    21 marca 2017 at 12:34

    Wśród tych tych ok. 100 tysięcy działaczy, większość to byli starzy działacze Solidarności. Po raz ostatni zerwali się do boju. I zostali perfekcyjnie rozprowadzeni przez tą piątkę AGENTÓW, których wymieniłem. To był ostatni podryw wielkiej wspaniałej Solidarności. Nasz wysiłek został zabity przez podłą i bardzo podstępną agenturę.

    • Soth

     22 marca 2017 at 23:14

     możesz mieć rację….kuźwa 🙁

    • Jan Kaszuba

     26 marca 2017 at 03:42

     Gieptil – czy cie juz z Tworek wypuscili ? He he he he ! Wyglada na to , ze stanowczo za wczesnie !!!

  • ontolog

   21 marca 2017 at 21:09

   To jakiś niedobity zomowiec.Sporojeszcze tego śmiecia.

 2. Czesław

  20 marca 2017 at 05:58

  Pełna zgoda z Autorem ale też istotne są zastrzeżenia „gieptila”. W Polsce w ogóle brak debaty np.w sejmie na temat naszej polityki w stosunku do Rosji i Ukrainy a także o Polakach mieszkających na wschodzie, od Bugu po Sachalin. Sprawa CETA, TTIP itd., opozycja fatalna idzie tu ręka w rękę z rządem, oprócz Kukizowców. PiS (Kaczyński) podjął walkę z Niemcami, to się bardzo chwali ale walczy też z Rosją a jak wiadomo „I Herkules d..pa, kiedy wrogów kupa” (Nec Hercules contra plures). A może Kaczyński ma gwarancje amerykańskie ale czy na tym można polegać? Ponadto kundlizm PiS-u w stosunku do Izraela jest obrzydliwy a z tego nic dobrego na pewno nie wyniknie, już to widać.

  • tma

   20 marca 2017 at 06:06

   „A może Kaczyński ma gwarancje amerykańskie?” – Amerykanie nic o tym nie wiedzą.

   • gieptil

    20 marca 2017 at 06:10

    Kaczyński może mieć tylko jedne gwarancje, ze światowej satanistycznej międzynarodówki. Która jest teraz tak potężna, że sięgnęła murów Watykanu.

  • Danka

   24 marca 2017 at 20:23

   Czeslaw 05:58 W Polsce brak debaty politycznej w stounku do Rosji i Ukrainy,ale nie brak jej w Grupie Bilderberg, .Masoni przyniosa wnioski na tacy.

 3. gieptil

  20 marca 2017 at 06:54

  Wróble mnie chyba lubią. Ala nawalają na balkonie. Ciągle ćwierkają. ;-))))))))
  Idzie już wiosna, wiosna, czas optymizmu.

  • Soroka

   20 marca 2017 at 10:09

   A ty zdrzemnąłeś się na balkonie nawaliły ci pełną czachę i teraz nadajesz? 🙂

 4. Soroka

  20 marca 2017 at 10:11

  No to jednak będzie rewolucja, bo ewolucja to była ruska ściema!

 5. klioes vel pislamista

  20 marca 2017 at 11:01

  „w razie czego mogą utworzyć Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, wziąć wszystkich za mordę i wprowadzić demokrację”

  Kocham Pana, Panie Stanisławie! 🙂

  • panMarek

   20 marca 2017 at 12:17

   Raczej w 30 nie dadzą nam rady!

 6. Tomek 39

  25 marca 2017 at 06:35

  Kaacapskie mendy tak was koocham jak ukraincow a poniewaz uzyliscie tego argumentu potwierdza to tylko role jaka tu spelniacie

 7. siberian mink lashes nyc

  29 marca 2017 at 04:20

  Ahaa, its good dialogue regarding this piece
  of writing at this place at this weblog, I have read all that,
  so at this time me also commenting at this place.

 8. fifa 17 coins free

  31 marca 2017 at 05:00

  A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you should publish more about this issue,
  it might not be a taboo matter but usually people do not discuss these issues.
  To the next! All the best!!

 9. madden mobile coin dealer

  1 kwietnia 2017 at 18:27

  Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but
  I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?
  Cheers

 10. Hollis

  7 kwietnia 2017 at 12:17

  Hey this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have
  to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how
  so I wanted to get advice from someone with experience.

  Any help would be greatly appreciated!

 11. Avis

  10 kwietnia 2017 at 23:58

  Hey very nice blog!

 12. Jaimie

  12 kwietnia 2017 at 00:09

  Wow, this article is pleasant, my sister is analyzing these
  things, so I am going to convey her.

 13. sell cs go skins for cash

  20 kwietnia 2017 at 11:34

  Keep this going please, great job!

 14. www.solicchiata.it

  20 kwietnia 2017 at 12:20

  Actually no matter if someone doesn’t be aware of after that its up to other viewers that they will assist, so here it happens.

 15. Pingback: xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56

 16. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت نهم فصل دوم

 17. Pingback: Hunde skove i DK

 18. Pingback: دانلود قسمت سیزده عاشقانه

 19. Pingback: porno gratis

 20. Pingback: ساخت پنجره دوجداره

 21. Pingback: دانلود قسمت هفده عاشقانه

 22. Pingback: Facial Spa Services Pembroke Pines

 23. Pingback: فروش توری پنجره دوجداره

 24. Pingback: buy zynga poker chips

 25. Pingback: Psp gaming console

 26. kevin

  31 lipca 2017 at 17:14

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 27. Pingback: coin-banks trading

 28. Pingback: Porn World

 29. Pingback: bitcoin hft

 30. Pingback: Accounting firms in chicago

 31. Pingback: Strasbourg tourist guide

 32. Pingback: Social Media Marketing

 33. Pingback: Tamara

 34. Pingback: 16 دانلود سریال شهرزاد

 35. Pingback: superhero in real life

 36. Pingback: voucher codes

 37. Pingback: دانلود فیلم سریال ایرانی

 38. Pingback: SEO Belfast

 39. Pingback: https://www.symantec.com/connect/user/jorgedavidson

 40. Pingback: پنجره دوجداره

 41. Pingback: فروش توری پنجره دوجداره

 42. Pingback: IELTS course in Karachi

 43. Pingback: مشاوره بازاریابی اینترنتی

 44. Pingback: walmartone login

 45. Pingback: Little Spider

 46. Pingback: Frozen Elsa

 47. Pingback: have a peek here

 48. Pingback: 24flowershop.com

 49. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=Bld2NoB1hBI

 50. Pingback: https://en.gravatar.com/adulttoys195

 51. Pingback: clean shower head

 52. Pingback: Kostenlose Links

 53. Pingback: ed sheeran age

 54. Pingback: private proxies

 55. Pingback: دانلود

 56. Pingback: window price

 57. Pingback: Investment

 58. Pingback: download best

 59. Pingback: فیلم اکسیدان

 60. Pingback: Bad Baby

 61. Pingback: Web Design Yakima

 62. Pingback: turnkey dropship websites

 63. Pingback: saiba mais

 64. Pingback: پنجره دوجداره

 65. Pingback: پنجره

 66. Pingback: Bad Doctor

 67. Pingback: Web Design Company Yakima

 68. Pingback: top 40 music chart

 69. Pingback: https://myspace.com/allisonnicole5/post/activity_profile_78245476_ba9bd4387b604b41b4be112a03fe447b/comments

 70. Pingback: Seo

 71. Pingback: Lizette

 72. Pingback: garden bridge

 73. Pingback: http:// krzemoholicy.pl/

 74. Pingback: EVA TV

 75. delphi 2014.3 скачать

  8 września 2017 at 21:24

  Hi, bing lead me here, keep up great work.

 76. Pingback: usi tech

 77. Pingback: For kids

 78. Pingback: Online sports betting malaysia

 79. Pingback: video vlog

 80. Pingback: graphic

 81. Pingback: business cards oakville

 82. Pingback: صيانه

 83. Pingback: live sex cams

 84. Pingback: 192.168.o.1.1/wizardoi mudar senha

 85. Pingback: Fuzjn 365

 86. Pingback: Fuzjn Project 365

 87. Pingback: Tresoröffnung

 88. Pingback: gay porn

 89. Pingback: mais informações

 90. Pingback: online casino games

 91. Pingback: karaj

 92. Pingback: 12 month loans no credit check direct lenders

 93. Pingback: casinos online real money

 94. Pingback: Schlüsseldienst

 95. Pingback: دانلود

 96. Pingback: پنجره دوجداره

 97. Pingback: دانلود

 98. Pingback: timestamp converter

 99. cities skylines hack money

  13 września 2017 at 07:46

  I enjoying, will read more. Cheers!

 100. Pingback: window

 101. Pingback: download

 102. appnana bots

  13 września 2017 at 14:01

  Ha, here from google, this is what i was looking for.

 103. Pingback: UEBS

 104. Pingback: پنجره

 105. Pingback: دانلود

 106. Pingback: Sales Videos

 107. Pingback: top real estate themes wordpress

 108. Pingback: Bad Credit Remortgages

 109. Pingback: roberts

 110. Pingback: More here

 111. Pingback: Self Storage Units and Facilities in Station Square in Pompano Beach

 112. total war rome 2 cd key For MAC

  16 września 2017 at 16:08

  Ha, here from google, this is what i was browsing for.

 113. cubase pro 9 تحميل For MAC OS

  16 września 2017 at 18:52

  I enjoying, will read more. Cheers!

 114. Pingback: watch it movie streaming

 115. Pingback: Agen Bola

 116. Bad Credit Remortgages

  18 września 2017 at 05:30

  Remortgage with Bad Credit If you are a homeowner and need to raise cash for something – for example, a new car, a holiday or home renovations – a remortgage is an excellent method of releasing capital in an existing property. You can often also obtain a better deal at the same time, making it a win-win situation. However, if you have suffered financial problems since your initial mortgage was obtained, you might find that certain doors are now closed to you, and that might include the door to your current lender. As your circumstances have changed, the fact they gave you your initial mortgage is no guarantee they will agree to offer a remortgage deal. Even if they do, the terms they offer might be less favourable than your current deal. Having an adverse credit score can be an obstacle and present a real challenge to be overcome. If you are in this position take heart, as a bad credit score does not necessarily mean that you’ll be unable to remortgage your property. There are likely to be options available to you. To help you understand the situation, let’s first take a look at why lenders might be unwilling to offer you a remortgage deal. Bad credit calculator Find out if you can get a mortgage with our new calculator. Check here Why Might Lenders Be Unwilling to Remortgage? Most high street lenders will look upon bad credit remortgage applications in the same way they’d consider, and probably turn down, initial mortgage applications from people with bad credit. From a financial standpoint, a history of bad credit or an existing bad credit score is indicative of poor money management skills, and this makes those applicants a high risk for lenders. However, as with most things involving finance, there are a number of truths and myths which can become blurred. The biggest misconception is that the answer to a bad credit remortgage application will always be a resounding ‘no’. In truth, most homeowners will be able to obtain a remortgage deal, even with a number of credit issues on their record, such as: Missed or Late Payment Debt Management Plan Discharged Bankruptcy Defaults (a series of missed payments) County Court Judgments (CCJs) Individual Voluntary Arrangement (IVA) Every case is judged upon its own individual merits, which means we can’t guarantee remortgaging with bad credit will be possible. However, having said that, while each adverse credit event represents a black mark on a person’s credit record and has an impact on their credit score, none of them should be considered an immovable barrier to obtaining a remortgage deal. Can I get a bad credit mortgage? We Can Help Today How does a credit score work? Your credit score is the result of an assessment of financial and other information gathered about you by Experian, Equifax and Callcredit – the three main credit reference agencies that operate in the UK. They get their information from two main sources: other lending companies that have agreed to share data about their customers, and public records. Lending companies share information including how much a customer is in debt to them, how promptly they pay their bills, and if they pay in full, and whether their credit cards are maxed out. The information gathered from public records includes details of adverse credit events such as CCJs, bankruptcies and IVAs, plus information held on the electoral roll. High street lenders interpret this data in line with their own criteria and arrive at a credit score, based on which they will say ‘yes’ or ‘no’ to a remortgage application. If the decision isn’t clear cut, they might say ‘yes’, but charge higher fees and/or a higher rate of interest. They do this for two reasons; to offset what they see as an additional risk and because they know they can, as borrowers with a poor credit rating have fewer options than those with an exemplary record. What is my credit rating? Finding our your credit rating is easy. Find out your credit report Adverse credit events stay on a person’s record for six years, after which they are removed. In the majority of cases, even if the six year period isn’t up yet, the further in the past something is, the less impact it will have on your credit score and therefore on a lender’s decision. However, even after they have ‘dropped off’ the record, if you are asked about certain types of adverse credit event – such as a previous bankruptcy or property repossession – you must declare it. While there are options available to those with an adverse credit score looking to remortgage a property, it is always recommended that you look to improve your credit score wherever possible. How does a credit score work? There are some positive steps you can take that will improve your situation and encourage lenders to look more favourably upon your application. Arguably the most important thing you can do is to improve your credit score. Improving your credit score is a continuous process, not something that can be achieved overnight – you must persevere with it to get results. However, if you are taking the right steps, you will soon begin to see some small improvements. Having a healthy credit score will make a huge difference to your future financial dealings. We always recommend speaking to a qualified adviser with regard to putting together a plan to improve your credit score; however, there are some immediate actions you can take to put your credit rating back on track. These include: Get a copy of your credit report from each of the UK’s three credit reference agencies – Experian, Equifax and Callcredit – and check that the details they hold are correct (they may hold different details, so do get your report from all three, not just one) Regularly update the personal details held on your credit report Make sure you are registered on the electoral roll Keep track of your credit card balances; ideally try to always pay more than the minimum to drive the balance down, and take care not to go over your agreed credit limit Use your calendar to make sure you pay your bills on time and manage your monthly income Cancel all lines of credit that are not in use, such as store cards or ‘just in case’ credit cards (but see below for an alternative option) Build up a positive credit history; for example, if you have a credit card that you don’t use, rather than cancelling it, use it at least once a month, perhaps for buying petrol or groceries – but make sure you pay it off in full every time, don’t build up additional debt Resist the temptation to take out payday loans, as they are considered to be a red flag showing that you cannot manage your finances month to month Moving forward, leave any good debt on your report For more suggestions as to how you can repair your credit rating, check out our page of simple tips. Additional actions to take Something else to bear in mind if any missed payments show on your credit record is whether they were due to events outside of your control. If, for example, your employer went out of business, leaving you financially stranded, then you should contact each credit reference agency and explain what happened. They have the ability to add a note of correction to your credit file explaining the circumstances, which may well mitigate the effect of the default on future credit decisions. There are other things you can do that, while they do not in themselves boost your credit rating, will help you to avoid falling into future difficulties, and perhaps to pay things off faster. For example, take on some freelance work or a second job, or look for a job that pays more or is closer to home (so you save money on commuting). Make sure you aren’t paying more than you need to for things like your mobile phone, cable TV, fuel and broadband, and if you have a gym membership but can’t remember the last time you were there, cancel it. The more you have left after paying your bills, the better your chances of passing the affordability test. What is the affordability test? Every application for a mortgage or a remortgage is subject to an affordability assessment, and this is the case no matter what the credit status of the applicant might be. Potential lenders will look at income versus expenditure, taking everything into account, to arrive at a debt-to-income ratio. Since June 2014 the Financial Conduct Authority’s recommendation is that the debt-to-income ratio should be no higher than 45 for an offer of a mortgage or remortgage to be made. If you want to do a quick, rough calculation to see where you stand, then: make a list of all income you will receive over the year and divide by 12 (if all your income comes in monthly, just add it up) add up all your monthly bills – mortgage, credit card, etc. – then list all your other bills, whether quarterly, annual or whatever; add the monthly cost of these additional bills to your original total divide your monthly expenses by your monthly income and multiply the answer by 100, which will give you your debt-to-income ratio, expressed as a percentage The lower the number, the better. You can lower your debt-to-income ratio by either reducing your debt or increasing your income. What if you can’t wait for your credit score to improve over time? For those in need of a more immediate remortgaging solution, there are specialist lenders who work with applicants with low credit scores, offering deals that cannot be obtained from high street lenders. So if your need is urgent and you are asking yourself, ‘Can I remortgage with bad credit?’ the answer is ‘yes’. Get in touch today for free initial advice and no-obligation quotes from our team of experienced bad credit brokers. How can we help? Just Mortgage Brokers have experience of working with property owners at all levels, from those who are relatively new homeowners to highly experienced landlords with extensive property portfolios. We also have unlimited access to the UK mortgage market and many years of experience of working with a network of bad credit lenders across the country. That means we are not restricted to products from any one particular lender but can work with a diverse range of specialist lenders to secure the remortgage deal you require. This combination of impartiality and unlimited market access gives us the very best chance of obtaining a competitively priced bad credit remortgage. We know exactly where to turn to find a mortgage to suit the particular needs of each and every client, regardless of their credit history. If you have a history of bad credit and are looking to remortgage a property, speak to Just Mortgage Brokers today to get the right deal for you.

 117. Pingback: Disney cartoons

 118. Pingback: commercial air conditioner service Upland

 119. Pingback: personnel consultancy

 120. Pingback: Easiest Way To Make Money

 121. Pingback: Buttock Augmentation

 122. Pingback: positive thinking

 123. Pingback: vape mods with tanks

 124. Pingback: cheap foamposites

 125. Pingback: buy hacklink google

 126. Pingback: blackhead removal

 127. octopus samsung box

  22 września 2017 at 00:02

  bing bring me here. Cheers!

 128. Pingback: نهنگ عنبر

 129. corel draw serial number x7

  22 września 2017 at 16:24

  Great, this is what I was searching for in google

 130. Pingback: buy porn collection google

 131. Pingback: vehicle shippers

 132. Pingback: Agen Togel

 133. Pingback: solution manual test bank

 134. Pingback: learn colors balls

 135. madden nfl 14 pc download

  25 września 2017 at 15:16

  Great, yahoo took me stright here. thanks btw for this. Cheers!

 136. Pingback: https://storify.com/jimstephenson20

 137. Larzews

  25 września 2017 at 17:57

  Viagra Original Use cialis online Buy Priligy Dapoxetine Online Canada Ed Pills

 138. Pingback: Judi Poker

 139. Pingback: ship my car

 140. Pingback: buy cheap hacklinks

 141. Pingback: پنجره دوجداره

 142. Pingback: how to make gemini guy chase you

 143. Pingback: پنجره

 144. Pingback: stamps cheap

 145. Pingback: پنجره

 146. shopping cart script

  29 września 2017 at 13:47

  I am not rattling great with English but I line up this rattling easy to interpret.

 147. Lyn Scovel

  29 września 2017 at 17:33

  bing brought me here. Cheers!

 148. Lyn Scovel

  29 września 2017 at 19:18

  Great, google took me stright here. thanks btw for this. Cheers!

 149. Pingback: دانلود فیلم دوبله شده

 150. Pingback: دانلود فیلم اینه بغل

 151. Pingback: headhunter

 152. Pingback: دانلود شهرزاد

 153. Pingback: asian sex diary

 154. Pingback: mp3

 155. Pingback: Nursing scarf

 156. Pingback: Shopping cart cover

 157. Pingback: دانلود فیلم نهنگ عنبر 2

 158. Pingback: Limo Rental Vancouver BC

 159. Pingback: real caller blackberry

 160. Pingback: Car seat cover

 161. Larzews

  3 października 2017 at 10:04

  Providing your information on this Website does not guarantee that you will be matched with a lender or approved for a loan. During this technique you have to be operating with mounted and regular monthly earnings.My uncle started complaining about how all the federal buildings in SW are so fascist and depressing and in the middle of his rant my grandmother commented Oh I just love these big fancy buildings in DC DC Eats DC Jobs DC Interns DC Photography DC for Rent DC Marketplace CirclejerkDC DC Beer blog more Cythrosi Trinidad points points points day ago children IT LIVES Streetcar approved to launch around Feb Brisbane Times Repay your loan over to years Aussie Unsecured Personal Loan Fixed. payday loans online When you sign up and make a deposit the broker will pay the commission to which referred you. But Mindful Money asks How can investors use knowledge of these to their legit payday loan companies no credit check payday advance advantage Only graduates who go on to be among the top of earners will come instant pay day loans online close to clearing their debt as even someone starting on per annum will be left with a debt of after yearsFirst I will explain what contextual advertising. Chandler whose company sells its homes through Keller Williams.As required by regulation the Registrar shall make available to the public in the prescribed form and manner the names of licensees and other information about licensees that is prescribed.

 162. Pingback: SkinAlley

 163. Pingback: Online Sports Betting Malaysia

 164. Pingback: child abuse reporting laws

 165. Pingback: weblink

 166. Larzews

  4 października 2017 at 08:46

  Finasteride 20mg Internet Low Price Viagra Super Active Plus Review Mail Order Cialis Canada online pharmacy Dangers Of Zithromax Online Pharmacy Montreal Get Cialis From Canada

 167. Pingback: missguided coupon code

 168. Pingback: Deposit Gampang Judi Online

 169. Pingback: Bola Online Menyenangkan

 170. Pingback: maxima investments

 171. Larzews

  6 października 2017 at 22:54

  Amoxicillin And Clavulanate Potassium 600mg Canada Cialis Pharmacy generic viagra Where To Buy Alli Diet Pill Available

 172. Pingback: game hack

 173. Pingback: pornmd

 174. Pingback: Segala Macam Judi Olahraga

 175. Larzews

  10 października 2017 at 09:13

  Acquistare Cialis Generico In Italia Levitra Venta viagra online prescription Viagra Cialis Opiniones Achat De Viagra Prix Propecia Rapid Heart Beat

 176. Pingback: دانلود موزیک

 177. For Mac OS X

  11 października 2017 at 03:45

  Great, this is what I was browsing for in bing

 178. Pingback: Peppa Pig 2017

 179. Pingback: link

 180. Pingback: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ

 181. Pingback: pirater un compte facebook

 182. Pingback: ΚΟΥΠΟΝΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΟΣ

 183. Pingback: bar supplies

 184. piece solex

  13 października 2017 at 10:48

  piece solex

 185. Pingback: running earbuds

 186. Pingback: Paw Patrol new

 187. Pingback: 2 دانلود نهنگ عنبر

 188. Larzews

  15 października 2017 at 11:00

  Viagra Ne Marche Plus Diferencias Entre Cialis Y Viagra Viagra Berichte order levitra on line Baby Medicine Amoxicillin

 189. Pingback: ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ ΤΙΜΕΣ

 190. Pingback: Oddsmonkey

 191. Pingback: Oddsmonkey

 192. Larzews

  16 października 2017 at 12:14

  Cialis En Allemagne cheapest price for vardenafil 10mg Comprar Viagra En Murcia

 193. Pingback: consumerhealthdigest.com/eye-cream-reviews/eyevage.html

 194. Judi Online

  17 października 2017 at 04:20

  actually, i watched this movie twice because i sort of laughed a lot on the ugly truth movie~

 195. Pingback: omega xl

 196. robocraft hack 2017

  17 października 2017 at 19:08

  Cheers, here from baidu, me enjoyng this, i will come back soon.

 197. Pingback: دانلود فیلم نهنگ عنبر 2

 198. Pingback: cryptocurrency

 199. Pingback: رگ خواب

 200. Pingback: switchable glass

 201. solex

  19 października 2017 at 13:18

  piece solex

 202. Pingback: Google 2017 backdoors

 203. Pingback: iphone cases

 204. Pingback: http://bit.ly/shane-perry-marketing

 205. Pingback: Hakukoneoptimointi Espoo

 206. Pingback: yAdvantages and Disadvantages of Drone Technology

 207. Pingback: covers accessories

 208. Judi Online Terupdate

  22 października 2017 at 22:43

  You made some decent points there. I seemed on the web for the issue and located most individuals will go together with together with your website.

 209. Pingback: mysterious places

 210. Larzews

  24 października 2017 at 20:22

  Asthma Inhalers Over The Counter online pharmacy Amoxicillin Used For Ovral

 211. Taruhan Bola

  24 października 2017 at 21:13

  As I site possessor I believe the content matter here is rattling great , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck.

 212. Pingback: newspaper

 213. Pingback: click here

 214. Pingback: Cryptocurrency

 215. Judi Bola

  27 października 2017 at 15:52

  Wonderful work! This is the type of information that should be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my web site . Thanks =)

 216. Pingback: Comment developper sa poitrine naturellement pdf

 217. Pingback: https://www.amazon.com/gp/profile/amzn1.account.AEEZPUCV6CUC33T2WUYUUCMMQ2LA?ie=UTF8&preview=true

 218. Pingback: https://plus.google.com/108795140101677587565/posts/Hsujn5N1Ykn

 219. Pingback: http://ow.ly/mKka30g8uuD

 220. Pingback: computer disposal

 221. Pingback: computer equipment recycling

 222. Pingback: buy cialis online

 223. Pingback: Arvind Pandit

 224. Larzews

  30 października 2017 at 11:33

  5158.1 cialis Macrobid Cash On Delivery Amoxicillin Dose Adult Strep Throat

 225. Pingback: pornwik.com

 226. diamond hack }

  1 listopada 2017 at 00:05

  I have interest in this, cheers.

 227. Pingback: Los Angeles Web Design

 228. Larzews

  2 listopada 2017 at 09:28

  Discount Need Cheap Macrobid In Usa Amex Accepted Proper Amoxicillin Dosage buy viagra online Cialis 10 Mg Erezione Kamagra Express Delivery Viagra Online Kaufen Erfahrung

 229. agen-win

  2 listopada 2017 at 09:59

  I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You’re incredible! Thanks!

 230. Pingback: click here for info

 231. Pingback: Arabic songs

 232. Pandatoto

  3 listopada 2017 at 09:59

  I really appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again!

 233. Pingback: 3D Model of BMW 3 Series F30 Sport Line 2016

 234. little nightmares pc cd key

  4 listopada 2017 at 00:58

  I must say, as a lot as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while.

 235. Pingback: rekomendasi saham

 236. Pingback: webpage

 237. Bolanation

  5 listopada 2017 at 10:44

  Thanks for your recommendations on this blog. One particular thing I would like to say is that purchasing electronic products items on the Internet is nothing new. The truth is, in the past ten years alone, the marketplace for online electronic products has grown substantially. Today, you could find practically just about any electronic gizmo and product on the Internet, including cameras and also camcorders to computer parts and game playing consoles.

 238. Pingback: Schlüsseldienst Köln

 239. Tell me how videos

  6 listopada 2017 at 15:20

  Thanks for this post. I definitely agree with what you are saying.

 240. Bolavegas

  7 listopada 2017 at 14:41

  Your content is valid and informative in my personal opinion. You have really done a lot of research on this topic. Thanks for sharing it.

 241. Pingback: Peter Schatzberg

 242. Pingback: boobs bigger

 243. Pingback: cataluña es españa

 244. Indobookies

  9 listopada 2017 at 07:40

  I’m impressed, I must say. Truly rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you might have hit the nail within the head. Your notion is outstanding; ab muscles something that insufficient persons are speaking intelligently about. We’re very happy that I found this in my seek out something with this.

 245. Pingback: stretchy car seat canopy

 246. Pingback: Clothing Manufacturer Bangladesh

 247. 9-Bet

  10 listopada 2017 at 09:22

  Hi, best wishes to you and your very nice blog,    

 248. Togel Singapura

  11 listopada 2017 at 19:12

  I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A few of my blog visitors have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any tips to help fix this issue?

 249. Pingback: porn city

 250. Pingback: programas de ventas gratis

 251. Pingback: Yöresel Antep

 252. Pingback: pirater un compte facebook

 253. Agenwin

  14 listopada 2017 at 14:16

  I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this website. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a great example of it.

 254. Pingback: WoW classic discord

 255. Agenwin

  15 listopada 2017 at 14:55

  I’d have got to consult with you here. Which isn’t some thing Which i do! I love reading an article that will get people to feel. Also, appreciate your allowing me to comment!

 256. Pingback: Professional Ant Control

 257. Pingback: cheap cialis online

 258. Pingback: air conditioners 9.000 - 12.000 btu quick installation

 259. Pingback: Prince Frank VON ANHALT-Nassau

 260. Larzews

  16 listopada 2017 at 17:46

  Wellbutrin Pay With Paypal viagra Precio Cialis Farmacia Andorra Amoxicillin Dose For Dog

 261. cheap viagra online

  17 listopada 2017 at 18:07

  pirater un compte facebook

 262. Pingback: автовыкуп киев

 263. Pingback: momschips review

 264. cheap viagra online

  18 listopada 2017 at 04:07

  pirater un compte facebook

 265. Pingback: free google blackhat methods

 266. Pingback: buy google cheat

 267. Pingback: michael kors outlet online

 268. Pingback: google cheat

 269. pirater un compte facebook

  20 listopada 2017 at 02:16

  pirater un compte facebook

 270. puzzle trooper hack

  20 listopada 2017 at 02:51

  Enjoyed reading through this, very good stuff, thankyou .

 271. xmind 8 pro license key

  20 listopada 2017 at 15:36

  Ni hao, here from yahoo, me enjoyng this, I come back soon.

 272. Pingback: iphone 6 case

 273. best google adsense alternative

  20 listopada 2017 at 22:14

  I buy Bali -based jeweller Reva Jewellery by Laurent Leger, i informed peoples the silver was a fake only 20% is silver the rest is crap.

 274. lua script crisis action

  21 listopada 2017 at 04:48

  Hello, bing lead me here, keep up great work.

 275. insurgency hack 2017

  21 listopada 2017 at 06:27

  Enjoyed examining this, very good stuff, thanks .

 276. Larzews

  21 listopada 2017 at 07:31

  Professional Viagra Sales Potenzmittel Viagra Gratis cialis Prix En Pharmacie Du Levitra Generic Dapoxetine

 277. Wen

  21 listopada 2017 at 17:52

  I dugg some of you post as I thought they were very beneficial invaluable

 278. Edgardo

  22 listopada 2017 at 04:08

  Though just a little percentage reports side effects for Garcinia cambogia extract, self-care and also self-awareness when taking supplements or medication is basic even when it is thought about secure.

 279. Pingback: mint tea

 280. Pingback: Proper Order

 281. Pingback: free porn sites

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra