PRAWY.TV

Dr Kulińska: Gdyby nie operacja „Wisła” mielibyśmy dzisiaj tutaj Kosowo

Gościem PRAWY.TV była dr Lucyna Kulińska, historyk, ekspert ds. stosunków polsko-ukraińskich.

Anna Wiejak: – Mamy 70. rocznicę operacji „Wisła”, która została potępiona przez władze III Rzeczpospolitej w sposób niesłuszny. Jakie są pani zdaniem szanse na to, żeby odkłamać tę historię i przywrócić jej należne miejsce w pamięci Polaków?

Dr Lucyna Kulińska: Przede wszystkim zmiana jaka nastąpiła to podniesienie stanu świadomości co do tego, czego doznali Polacy kresowi ze strony nacjonalizmu ukraińskiego w okresie II wojny światowej. Była to jedna z najbardziej przemilczanych spraw. Dzisiaj operacja „Wisła” nie jest już kwestia wyrwaną – oczywiście jeszcze taka pozostała w podręcznikach, w świadomości ludzi – ale wiele osób już wie, że nie była to jakaś nieuzasadniona szykana, tylko próba uratowania tych Polaków, którzy trafili tutaj na te ziemie i wtórnie od 1944 r. napływający tzw. repatrianci – wypędzeni Polacy z dawnych województw kresowych, po raz kolejny razem z polską ludnością miejscową byli zagrożeni.

Operacja „Wisła” zakończyła straszliwy okres niemal bezkarnego przelewania krwi polskiej. I dlatego musimy jej bronić, ponieważ gdyby nie ona i dalekosiężne myślenie naszych przodków prawdopodobnie byśmy mieli tutaj Kosowo. Musimy wiedzieć, że ci ludzie, którzy ją podjęli myśleli, że nie tylko teraz i na bieżąco ratujemy to co da się ocalić. Ponad połowa terytorium naszego przepadła, więc już na tej małej przestrzeni, na której miała być Polska, myśleli, żeby zapalić ją od nowa.

– Komu w Polsce zależy na tym, żeby operacja „Wisła” została zakłamana? Komu zależy na tym, żeby ukryć prawdę?

– Przede wszystkim potomkom sprawców przestępstw wobec Polaków. Przede wszystkim tym, którzy oczekują, że zrobią z Polaków sprawców i największych przestępców II wojny światowej. Są to różne środowiska, nie tylko ukraińskie. Ale również te wszystkie, które chciałyby byśmy my płacili cenę za krzywdę nam wyrządzoną jeszcze z pieniędzy naszych wnuków. To jest jakaś obłędna i straszna sprawa. Ja jestem w stanie zrozumieć, że każde odejście z domu jest rzeczą straszną, ale w tym wypadku Ukraińcy mogą podziękować Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, UPA-owcom, banderowcom, którzy napływając tutaj, mordując tutaj po tej stronie Bugu doprowadzili do tego, że spotkała ich akcja wysiedleńcza. Przecież gdyby oni wykazali minimum lojalności wobec państwa polskiego to być może większa ich ilość by pozostała na tych terenach. Do nich powinni mieć pretensje, a nie do Polaków, że chcieli przerwać te mordy.

– Zakłamywanie operacji Wisła i jej rzeczywistego charakteru i jej konsekwencji dokonuje się w sferze politycznej, w zasadzie ponad partyjnymi podziałami. Jakie są szanse na to, żeby prawda zajęła należne jej miejsce?

– Przez wiele ostatnich lat okazywało się, że idea postmodernistyczna, która mówi, że kłamstwo jest równo uprawnione jak prawo do poszukiwania prawdy, to myślenie – się zakończy. Sięgając do dokumentów zobaczymy jak było. Żyją ostatni świadkowie. Nie można aż tak kłamać, żeby szczególnie ludzie młodzi nie zauważyli, że kłamstwo jest wokół nich. Prawda musi się obronić. Jeżeli się nie obroni, to oznaczać będzie, że nie tylko Polska, nie tylko Europa, ale ludzkość idzie w bardzo złym kierunku. Jeżeli były popełnione zbrodnie, a mamy na to dowody w dokumentach, w relacjach żywych osób, to moim zdaniem ta operacja zostanie usprawiedliwiona.

Bo musi być usprawiedliwiona. Każdy ma prawo na terytorium jakie jest mu przydzielone, bronić porządku i bronić swoich obywateli. Tam występowali przeciw Polakom Ukraińcy z bronią w ręku, nawet z bronią ciężką. W związku z tym wszystkie dokumenty, którymi dysponujemy są w stanie obalić te kłamstwa, które przeciwko Polakom są wysuwane.

A przede wszystkim jeden podstawowy argument. Nie można przedstawiać działań ukraińskich nacjonalistów bez zrozumienia, że miały one pomoc ze strony sowieckiej. Chodziło o odłączenie tych ziem od terytoriów państwa polskiego. Niewielu z nas wie, że np. duże rejony Hrubieszowszczyzny zostały odłączone od państwa polskiego. Podmianka była na naszą niekorzyść. Na tych jednych z naszych najlepszych ziem w Polsce, w których były jeszcze bogactwa naturalne Ukraińcy zwyciężyli. Oni o tym nie mówią. A zwyciężyli we współpracy z Sowietami, którzy ich ochraniali, pomagali i przepuszczali od Wschodu przez granicę tysiące banderowców, którzy mordowali ludność polską.

I takie są fakty. Polska musiała się bronić i się obroniła. Ale nie może płacić za to, że obroniła swoich obywateli i jeszcze czuć się winna z tego powodu. To byłoby nieuczciwe.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Anna Wiejak

 


Dr Lucyna Kulińska wywiadu dla PRAWY.TV udzieliła podczas konferencji nt 70. rocznicy Operacji „Wisła”, która odbyła w dniu 11 marca 2017 r. w sali konferencyjnej SZŻ AK w budynku Pasty z inicjatywy Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich oraz dzięki pomocy senatora Grzegorza Peczkisa. Na konferencji dr Lucyna Kulińska wystąpiła z referatem: „Stan zagrożenia ludności polskiej ze strony band OUN-UPA w latach 1944-1947 w świetle dokumentów Ministerstwa Administracji Publicznej”.

Not.IF

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

59 komentarzy

59 Komentarzy

 1. gość1066

  20 marca 2017 at 14:50

  Już PiS (a wcześniej PO) zadba, byśmy mieli drugi Wołyń, na większą skalę.
  Sprowadzają miliony banderyzujących się Ukraińców.
  Nawet nie planują budowy ogrodzeń na granicach (bo i po co… banderowiec wjeżdża z kartą „Polaka”).
  Społeczeństwo kompletnie rozbrojone (i też brak nawet planów PiSu by to zmienić), gotowe na rzeź.

 2. Art

  20 marca 2017 at 15:10

  Pytanie trochę OT,czy pani Kulińska jest żoną zmarłego niedawno p.Kulińskiego ze Szwecji?
  A jeżli chodzi o Ukraińców,czy Litwinów nigdy nie będą oni przyjaciółmi Polaków.Że co,że jednak niektórzy…?Oni tylko udają.Tka samo jak żydzi.

  • marju73

   20 marca 2017 at 19:10

   Osobiście uważałem i uważam portal Pana Kulińskiego za jeden z najlepszych portali informacyjnych rzeczywiście reprezentujący punkt widzenia i interes Polakòw. Z przyjemnością wracam czasami do tych treści.Niektòre nie straciły nic na swojej aktualności.Po zakończeniu działalności wirtualnejpolonii ciężko było przerzucić się na znacznie słabsze portale ktòre nie dociągnęły do poziomu portalu Pana Kulińskiego.

   • Art

    21 marca 2017 at 03:40

    Mam pewne podejrzenia wobec p. Kulińskiego.ŚP.

    • marju73

     21 marca 2017 at 22:01

     Jakiego typu podejrzenia?

  • Przecław

   22 marca 2017 at 15:37

   Nie mam żadnych wiadomości „od kuchni”. Nazwisko Kukliński jest b.popularne i przypuszczam, że dr Kulińska, zamieszkała w Krakowie, nie ma nic wspólnego z p.Włodkiem Kulińskim, zm.w Szwecji, poprzednio zam.w Łodzi. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić. Szacunek dla dr Kulińskiej.

 3. Maria

  20 marca 2017 at 21:49

  Jak się wydaje, powinniśmy powołać Polski Związek Wypędzonych który będzie zrzeszał także rodziny wypędzonych oraz wszystkich sympatyków. Jest dużo krzywd do naprawienia. Musi się policzyć. Obecna polityka zmierza do zatarcia krzywd i tragedii osób zmuszonych do opuszczenia swoich siedlisk na wschodzie Polski. Czas biegnie nieubłagalnie co niektórym jest na rękę. Te krzywdy trzeba naprawić!

  • rzecznik ŚKK

   28 marca 2017 at 19:54

   Zwiazek Wypędzonych z Kresow Wschodnich II RP działa w Polsce. Siedziba w Bytomiu.
   Jest czlonkiem Europejskiej Unii Uchodźcow i Wypędzonych. tel. 32-281-51-51 (e mail: kongreskresowian@vp.pl)

 4. gosc

  20 marca 2017 at 22:52

  Wołyń – nierozliczone ludobójstwo
  https://www.youtube.com/watch?v=6YARNGRv8VQ
  (…..)
  Dzisiejszy Różaniec odmawiam za pomordowanych Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

 5. tma

  21 marca 2017 at 03:07

  Nie ma potrzeby tłumaczenia się z akcji „Wisła”. Każde rozgarnięte dziecko wie, że alternatywą była odpowiedzialność zbiorowa wiosek za mordy UPA. Lepiej było przesiedlić, czy rozstrzelać na miejscu? Tertium non datur.
  Taniej byłoby rozstrzelać. Wybrano wariant droższy… Pomagaliście mordować polskich sąsiadów? No to za karę dostaniecie zadbane poniemieckie gospodarstwa. – A to polska perfidia. 😉

 6. jaro7

  21 marca 2017 at 10:40

  Akcja „Wisła” była błędem …ale dlatego że zamiast ich wszystkich z Polski wywalić dano im lepsze warunki do życia.teraz mamy V kolumne w Polsce

 7. csgo skins for cash

  24 marca 2017 at 05:58

  Today, while I was at work, my cousin stole
  my iphone and tested to see if it can survive a forty foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed
  and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 8. Soroka

  24 marca 2017 at 09:59

  Prezes i Służba powinni zostać poważnie zapytani o tą sprawę i to włażenie Ukraińcom w zadek!
  Jeżeli stosunki pomiędzy Polską i Ukrainą nie zostaną oparte na prawdzie, to znowu Polska będzie wystawiona na poniżenie, a ci co to robią, są wrogami Polski.
  Powinna zostać powołana komisja historyków Polski i Ukrainy, która w oparciu o prawdę historyczną ustali co było i co kto komu jest winien. Na tej podstawie powinno się skończyć wszelkie spory i rozpocząć normalną współpracę. Jeżeli to nie nastąpi, to nie może być mowy o pełnej współpracy.
  Przyjmowanie Ukraińców do Polski i jednoczesne wypędzanie młodych Polaków z Polski, jest działaniem przeciwko polskiej racji stanu.

 9. madden mobile coins for sale ebay

  24 marca 2017 at 11:27

  I was curious if you ever thought of changing the structure
  of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for
  only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 10. groupon mink lashes nyc

  24 marca 2017 at 14:41

  Excellent article! We are linking to this great article on our website.
  Keep up the good writing.

 11. silk lash extensions melbourne

  27 marca 2017 at 04:37

  Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will come back once
  again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change,
  may you be rich and continue to help others.

 12. csgo skins price list

  27 marca 2017 at 06:45

  Hello there! I simply want to offer you
  a big thumbs up for your excellent information you’ve got
  here on this post. I am returning to your site for more soon.

 13. madden mobile coins reddit

  27 marca 2017 at 10:09

  Post writing is also a fun, if you know then you can write otherwise
  it is difficult to write.

 14. csgo skins free 2016

  28 marca 2017 at 10:38

  I truly love your website.. Excellent colors & theme.
  Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own blog and want to
  find out where you got this from or just what the theme
  is named. Thank you!

 15. cs go knife skins steam

  29 marca 2017 at 05:18

  Wow, awesome blog format! How long have you ever been blogging
  for? you make blogging glance easy. The entire glance of your site is magnificent, let alone the content!

 16. mink lash strips wholesale

  29 marca 2017 at 14:32

  Wow, this piece of writing is pleasant, my younger
  sister is analyzing these things, therefore I am going to tell her.

 17. csgo skins free no survey

  30 marca 2017 at 11:55

  I read this post completely regarding the comparison of hottest and previous technologies, it’s amazing article.

 18. mink individual lashes kit

  30 marca 2017 at 16:31

  Hi i am kavin, its my first time to commenting
  anyplace, when i read this post i thought i could
  also make comment due to this brilliant paragraph.

 19. fifa 17 coins free no survey

  31 marca 2017 at 01:14

  hello!,I love your writing so a lot! proportion we keep in touch more about your article on AOL?

  I need an expert in this area to resolve my problem.
  May be that is you! Taking a look forward to look you.

 20. individual mink lashes for sale

  1 kwietnia 2017 at 14:25

  Good info. Lucky me I came across your blog by chance
  (stumbleupon). I’ve book marked it for later!

 21. csgo skins price check

  2 kwietnia 2017 at 03:41

  Hey there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world
  but I’m trying to get started and set up my own. Do
  you require any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 22. nba live coins generator

  2 kwietnia 2017 at 04:55

  Somebody necessarily lend a hand to make severely articles
  I’d state. This is the very first time I frequented your website page and to this point?
  I surprised with the research you made to create this
  particular post incredible. Magnificent job!

 23. Wow, awesome blog layout! How lengthy have you ever been running
  a blog for? you made running a blog look easy.

  The overall look of your website is magnificent, as well as the content material!

 24. http://www.skenz.it

  3 kwietnia 2017 at 06:20

  I get pleasure from, result in I discovered just what I was
  looking for. You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 25. Austin

  3 kwietnia 2017 at 23:50

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful &
  it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided
  me.

 26. cs go skins prices in keys

  5 kwietnia 2017 at 16:33

  Thanks for the marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you may be a great author.I
  will remember to bookmark your blog and will often come
  back very soon. I want to encourage continue your
  great writing, have a nice day!

 27. Willie

  6 kwietnia 2017 at 01:20

  When someone writes an article he/she maintains the idea of a user in his/her mind that how a user can be aware of it.
  So that’s why this article is perfect. Thanks!

 28. Adrianna

  7 kwietnia 2017 at 10:43

  That is a good tip particularly to those new to the blogosphere.

  Short but very accurate info… Thanks for sharing this one.
  A must read article!

 29. mink lash extensions reviews

  7 kwietnia 2017 at 18:35

  Nice respond in return of this question with firm
  arguments and explaining the whole thing concerning that.

 30. I’m really loving the theme/design of your
  website. Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A number of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer
  but looks great in Firefox. Do you have any suggestions to help fix this problem?

 31. Corey

  12 kwietnia 2017 at 02:31

  Hi to every body, it’s my first pay a visit of this weblog; this website
  consists of amazing and in fact good data designed for readers.

 32. silk lashes buy

  14 kwietnia 2017 at 19:16

  Wow! At last I got a web site from where I can genuinely take helpful information regarding my study and knowledge.

 33. silk lashes buy

  14 kwietnia 2017 at 19:16

  Wow! At last I got a web site from where I can genuinely take helpful information regarding my study and knowledge.

 34. Elvira

  14 kwietnia 2017 at 23:23

  I blog often and I genuinely thank you for your information. Your article has truly peaked my interest.
  I am going to bookmark your blog and keep checking for new details about once
  per week. I opted in for your RSS feed too.

 35. csgo skins free no survey

  15 kwietnia 2017 at 17:29

  Hi, I want to subscribe for this webpage to take most up-to-date updates, so where can i do it
  please assist.

 36. I’ve been exploring for a little bit for
  any high quality articles or blog posts in this kind
  of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Studying this information So i’m happy to convey that I’ve
  an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
  I such a lot for sure will make certain to do not forget this web site and provides it a glance regularly.

 37. www.condoavendrefloride.com

  19 kwietnia 2017 at 08:23

  I like the helpful information you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here frequently.
  I’m quite sure I’ll learn many new stuff right here! Best
  of luck for the next!

 38. www.zibacooking.com

  20 kwietnia 2017 at 08:43

  Thanks a bunch for sharing this with all of us you
  actually recognise what you are talking about!

  Bookmarked. Kindly additionally visit my site =). We can have a link trade agreement among
  us

 39. Tod

  20 kwietnia 2017 at 11:10

  I blog often and I truly appreciate your information. The article has truly peaked
  my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new information about once a week.
  I opted in for your RSS feed too.

 40. http://apps.alus.co/

  20 kwietnia 2017 at 15:18

  Hi there, its nice paragraph about media print, we all be familiar with media is a impressive source of data.

 41. Austin

  22 kwietnia 2017 at 07:10

  Awesome blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are
  so many options out there that I’m totally overwhelmed ..

  Any recommendations? Thanks a lot!

 42. http://www.desideriovalerio.com

  23 kwietnia 2017 at 02:47

  It’s awesome for me to have a site, which is good in support of my
  know-how. thanks admin

 43. Randolph

  23 kwietnia 2017 at 04:37

  Thanks for finally writing about >Dr Kulińska: Gdyby nie operacja Wisła mielibyśmy dzisiaj tutaj Kosowo – Prawy.pl <Liked it!

 44. Lakeisha

  24 kwietnia 2017 at 17:50

  It’s awesome in favor of me to have a web page, which is valuable in support of my knowledge.
  thanks admin

 45. Carmine

  24 kwietnia 2017 at 20:10

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact
  enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I
  achievement you access consistently rapidly.

 46. faux mink eyelash extensions for sale

  24 kwietnia 2017 at 21:24

  Hi! I could have sworn I’ve visited your blog before
  but after looking at some of the posts I realized it’s new to me.

  Nonetheless, I’m certainly happy I came across it
  and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 47. Luke

  26 kwietnia 2017 at 13:16

  This is a topic that is near to my heart… Thank you!
  Exactly where are your contact details though?

 48. nba live coins generator

  26 kwietnia 2017 at 14:01

  Hello, I enjoy reading all of your article post. I wanted to write a little comment to support you.

 49. Larryinelp

  9 maja 2017 at 13:14

  Does Santa Really Exist? Some parents eventually hold up their palms and state „Alright kiddo, Santa doesn’t exist we have been laying to you personally for 8 decades! Sike!” The decorated pine is surrounded by household Christmas items in budget shop covering reports with various levels of wrapping ability. This put up was good for some kids. Santa were, there is the evidence, let’s sitdown and play Bamboozle on Teletext though awaiting kids TV to return on. Not for me personally. Although searching through my stocking fillers one Christmas Morning I abruptly had an idea. That nevertheless did not reveal the carrot, however the seed was now grown in my mind. I queried my parents the next year and we dusted the fireplace with flour like I’d observed on Inspector System. It worked! Our small intellect was saved from any suspicious activity from my parents and I happily popped my Holiday gifts and used my A la Carte Home with passion. Children of the century be seemingly less used by tales of tooth fairies, Father Christmas and the Sandman. Sifted flour and mince pies are now actually no more enough for modern day children, they need spy devices and booby traps. They want DNA products, ultra violet lighting runs and night vision footage. Thus do we fuel this new age kid with Christmas presents such as Mini Spy Cameras and Electronic Voice Recording Criminal Pencils to demonstrate Santais lifestyle, or must we only inform them immediately? Do we carryon pretending that the gentleman who smells of Febreeze and late in the buying center grotto really is Santa Claus? Permit them enjoy investigator, knockdown their theories with secret and puzzle. Then you CAn’t be tested guilty either way. Regards Find Me A Present
  write my essay services

 50. cheap pubg skins

  10 maja 2017 at 00:04

  Greetings! Very useful advice within this post!

  It’s the little changes that make the greatest changes.
  Thanks for sharing!

 51. Melissa

  12 maja 2017 at 17:37

  Excellent post. I absolutely love this website. Stick with it!

 52. RobertGlips

  13 maja 2017 at 13:52

  The main personality, Liz Corridor, finds herself over a boat. Once the vessel reaches its location, she meets the grandma she’s never acknowledged and discovers about her fresh lifestyle from the kindly man at the Office of Acclimation. One may genuinely believe that Liz would be very happy to meet her grandmother and consider an interesting career performing and discussing with dogs, but she struggles to stop looking back at her former existence on Earth through telescopes that get unique coins. Backwards Topic Every inhabitant is really aging backwards. The concept that everybody gets to Elsewhere and everybody gets to replicate existence In The World may well not mesh well with a few traditional spiritual values. Nothing is easy there, exactly like In The World, but Liz persists. For young-adult visitors who want a unique accept the hefty theme of demise, this is a pleasant study. Young Adult Books Reiviewed by Middle School Teacher There’s a variety of imagination and action novels in this series.
  [url=http://multishowinc.com/the-operation-of-broadening-an-organization-to-a]buy essay online[/url]

 53. GregoryHop

  17 maja 2017 at 08:27

  All along your essay must present the message that you just respect the reader??s point of view but keep insisting on your disagreement. An argumentative composition should be well-researched and it ought to be composed logically divided into paragraphs. The next and third section must have a history to the challenge, previous endeavors that have been made to accomplish an answer. The next and fourth part should give the importance of the problem as well as the consequences in the event the difficulty isn’t fixed. Following measures above you’re able to positively construct an argumentative article which will get gratitude from the visitors. Sharon White is actually a mature author and writers consultant at Essays publishing.
  [url=http://eduonyx.com/about-us/?preview=true]writing service[/url]

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra