Z kraju

Przewodniczący KEP na otwarciu biura Komitetu Żydów Amerykańskich w Europie Środkowej

Przewodniczący Episkopatu abp Gądecki wziął udział w otwarciu biura Komitetu Żydów Amerykańskich (American Jewish Committee) w Europie Środkowej. Wygłosił z tej okazji okolicznościowe przemówienie. Uroczysta gala  z udziałem urzędników państwowych, dyplomatów, przedstawicieli mediów i przywódców społeczności żydowskiej odbyła się 27. marca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

W swoim wystąpieniu abp Gądecki zwrócił uwagę, że otwarcie biura AJC w Polsce w siedzibie Muzeum jest symboliczne, „ponieważ właśnie to muzeum ukazuje wielowiekową historię narodu żydowskiego w Polsce”.

Wyraził też nadzieję, że AJC Central Europe Office będzie kolejnym wyrazem kontynuacji wspólnej drogi, która ma dwa główne kierunkowskazy. Są nimi: wiara w jednego Boga i dialog.

– Judaizm i chrześcijaństwo są nierozerwalnie złączone wiarą w jednego Boga. Shema Israel jest wyznaniem wiary Izraela. Fragment tej modlitwy odmawiamy jako katolicy w codziennej modlitwie, w pacierzu. Nawiązujemy tym samym do słów Jezusa, że najważniejszym przykazaniem jest przykazanie miłości Boga i bliźniego (Mt 22;34-40). Co więcej, łączy nas Pismo Święte, które czytamy jako część naszych wspólnych dziejów. Nie wystarczy jednak, aby każdy wierzący w jednego Boga zatrzymywał się w swoim środowisku. Potrzebny jest dialog – wskazał abp Gądecki.

Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) powstał w 1906 roku, a jego główna kwatera mieści się w Nowym Yorku. Posiada również 22 biura regionalne w Stanach Zjednoczonych, 10 biur zagranicznych oraz 33 międzynarodowe umowy stowarzyszeniowe ze społecznościami żydowskimi. Misją Komitetu jest poprawa statusu życia Żydów na całym świecie oraz działanie na rzecz przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych.

AJC Central Europe jest piątym biurem AJC w Europie, a jego działalność będzie obejmować siedem krajów Europy Środkowej: Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę i Słowację. AJC ma także biura w Berlinie, Brukseli, Paryżu i Rzymie. AJC Central Europe jest częścią organizacji AJC Europe z siedzibą w Paryżu.

„Założenie stałego biura w Warszawie jest kontynuacją dekad inicjatyw programowych i stanowi zwieńczenie formalnego powrotu AJC do Polski po ośmioletniej nieobecności. Nowe otwarcie umożliwi nam pogłębienie współpracy z innymi ważnymi krajami regionu” – powiedział David Harris, przewodniczący AJC od 1990 r. „Mamy szczerze nadzieje, że przyczyni się to do zacieśniania więzi między siedmioma krajami, Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i społecznościami żydowskimi” – dodał dyrektor AJC.

Źródło: episkopat.pl

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

26 komentarzy

26 Komentarzy

 1. mchlrj

  28 marca 2017 at 13:10

  Chrześcijaństwo można rozumieć jako istotowe zaprzeczenie judaizmu, które dokonało się poprzez zerwanie z judaistycznym ekskluzywizmem (Jezus wystąpił przeciwko panowaniu potomków plemienia Judy i zaczął głosić „słowo” wszystkim wykluczonym, poniżonym plemionom Izraela) albo tak jak ten tutaj – chrześcijaństwo jako pogubiony odłam judaizmu, który musi wreszcie wrócić do swoich korzeni, a więc poddać się judaistycznemu panowaniu.

  Kościelni po raz kolejny zdradzili Polskę.

 2. antyżyd

  28 marca 2017 at 13:51

  narodu,żydowskiego nigdy nie było,tylko chazarski.Benjami H.Freedman fakty są faktami,a słowo judaizm wymyslił Józef Flawiusz,możecie to sprawdzić po powstaniu Judeiskim w 66-70r ne.

 3. wolna-polska.pl

  28 marca 2017 at 14:06

  Nathanel Kapner przypomina cztery przeklenstwa rzucone na judaizm.1 Klątwa Wydziedziczenia.2 Klatwa Drzewa Figowego.3 Klatwa Pustki.4 Klatwa Bogobójstwa.DNA:Palestynczycy sa bardziej Izraelitami niż chazarscy żydzi. Wezowy lud wraca na Ukraine.

 4. Hania

  28 marca 2017 at 14:34

  „Wyraził też nadzieję, że AJC Central Europe Office będzie kolejnym wyrazem kontynuacji wspólnej drogi, która ma dwa główne kierunkowskazy. Są nimi: wiara w jednego Boga i dialog.”

  Rzecz w tym, że żydzi nie życzą sobie dialogu. Oni chcą naszych pieniędzy. A to jest różnica…
  Niech sobie JE przeczyta książkę prof Iliuka ” Toledot Jeszu” i nie zamęcza nas opowiastkami o wspólnocie ze społecznością i religią żydowską.

 5. Wojciech

  28 marca 2017 at 14:40

  Jak tam wyborcy popisu dalej popieracie wydmuszki okrągłostołowe bo wam tak każą dziennikarze i co niektórzy z kleru ?

 6. Egzorcysta

  28 marca 2017 at 14:42

  Zeby nie mylic wielu spraw, trzba zrozumiec, prawidlowe znaczenie Judaizmu, Katolicyzmu i Chrzescijanstwa.Owszem Judaizm i Katolicyzm ma ze soba wiele wspolnego.A Chrzesciajanstwo jest czyms przciwnym obojga tych ideologii, ktorym holduja osoby uwielbiajace Talmud i Kosciol Rzmskokatolicki.Wielu prawych ludzi nieswiadomych jaka wielka roznica jest miedzy Katolicyzmem a Chrzesciajnstwem wpadlo w pulapke Katolicyzmu ,ktory uwielbia poslugiwac sie naukami Jezusa, ale sam temu sie podporzadkouje co glosi.Chrzesciajanstwo to nauki Jezusa o prawosci, pracowitosci, rownosci itd, a Katolicyzm i Judaizm to ciagle dwa sorty ludzi ktorzy cale swoje parszywe zycie uzurpuja sobie prawo do rabowania pod tysiacem pozorow, prawych i pracowitych.Te roznice w ideologii, w Katolicyzmie i Judaizmie sa sobie bardzo bliskie, wiec sie dzis lacza w bolu, by razem stanac na warcie o legalne rabowanie i dobre zycie tych prawych i pracowitych Chrzesciajan, ktorzy swoich oprawcow zgodnie z prawem maja wedlug oprawcow obowiazek karmic, bo pasozyd tak chce.Taki sam sposob na zycie ma Rabin jak i Biskup ,wiec nie dajmy sie zwariowac.Najbardziej mi zal, Tych prawych ksiezy ktorzy jeszcze sie nie kapneli ,ze sa narzedziem zydokomunistow w kosciele katolickim, w indokrynacji empatii i przykazania nie zabijaj, by sie zydokomunistom jak najbezpieczniej zylo czy to jako komuna rabinacka, czy kuria katolicka, w ktorej tez siedza Zydzi.Przegieciem jest wycieranie sobie geby przez jednych i drugich Chrzescijanstwem.Inna strona medlu to kolejny krok do budowy NWO i jednej jedynej wspolnej religii swiata.Tylko patrzec jak niebawem rabini katoliccy ,spotajaa sie rabinami judaistycznymi i rabinami muzulmanskimi i zaczna wspolne „modly”.Ciekawe jak daleko sa wierni w przkonaniu ,ze ich bog jest jeden.

 7. Robert B.

  28 marca 2017 at 16:05

  No to teraz się zacznie… „odzyskiwanie” na całego… A że według żydostwa cały świat należy do nich, a goje, jeżeli coś mają, to tylko chwilowo, to potem będą jak zawsze szlochy i ryki… kierowane do „Sprawiedliwych wśród narodów świata”: Raaatuuujcieee naaas! Palcem w bucie nie kiwnę…

 8. gosc

  28 marca 2017 at 16:10

  Szok i niedowierzanie…
  Episkopat z Gądeckim na czele twierdzi, że żydzi wierzą w tego samego Boga, jeszcze przytacza słowa Jezusa Chrystusa. Żydzi NIE wierzą w Chrystusa, to inna religia. Mikra w porównaniu do chrześcijaństwa, ale wciskająca się gdzie się da.
  Gądecki złamał pierwsze przykazanie (nie będziesz miał bogów cudzych przede mną)… czy on jeszcze jest chrześcijaninem?

 9. Paweł

  28 marca 2017 at 16:27

  Jakim prawem działają w Polsce faszystowskie i rasistowskie organizacje żydowskie? Odnośnie KRK ta łajba wkrótce wyląduje na brzegu.

  • Robert B.

   28 marca 2017 at 16:35

   To ty nie wiesz „jakim prawem”? A takim, że oooniii tyyyleee przeeecieeerpieeeliii, przynajmniej w filmach kręconych w Żydowoodzie i dość sporej części społeczeństw Zachodu udało się wmówić, że przed żydostwem należy klękać, a jeżeli nie klękać, to udawać, że żydostwa „nie ma”… A skoro żydostwa „nie ma”, to do całkowitej bezkarności i władzy nad światem tylko krok…

 10. stan

  28 marca 2017 at 16:55

  „Chrześcijaństwo jako religia jest absolutną i radykalną nowością, daną ludzkości przez Boga-Ojca przez pośrednictwo Boga-Syna, Jezusa Chrystusa.”
  To judaizm zabił Pana Jezusa.
  A judaizm to bardzo stara kultura religijna Żydów, to synteza narodowaości z religijnością, religia nacjonalistyczna oparta na przedmojżeszowych tradycjach, a w czasach późniejszych na Talmudzie. W odróżnieniu od mozaizmu koncentruje się na sprawach doczesnych, uznaje swoją samowystarczalność i jest całkowicie oddana swemu narodowi.

  • Robert B.

   28 marca 2017 at 16:59

   Myślisz, że taki Gądecki tego nie wie? ON TO WIE. Dlatego dla mnie jest całkowicie jasne, KIM ten Gądecki jest.

   • stan

    28 marca 2017 at 17:15

    Gdyby tylko o niego chodziło, nie byłoby jeszcze tragedii. Jest gorzej – boję się, że ten nieprawdziwy przekaz dostaje się pod tzw. strzechy – a mam tu na myśli nasze parafie. I tak małymi kroczkami zakorzeni się w głowach. Zresztą problem jest szerszy i dotyczy nauki KK w ogóle. Juz teraz cenzuruję kazania i wypowiedzi kapłanów, a wydawanych książek teologicznych nie biorę ręki z obawy przed zejściem z drogi i popadnięciem w herezję. Tylko stare, przedsoborowe wydawnictwa.

    • Robert B.

     28 marca 2017 at 23:15

     I o to właśnie chodzi. Dlatego jak patrzę na działania żydostwa (te teraz znane mi z bezpośredniego doświadczenia) i czytam o ich działaniach w przeszłości, to WSZYSTKO rozumiem… A skoro wszystko, to i to, co oni starają się nam sprzedać jako coś „absolutnie niezrozumiałego”, „coś poza czasem”, „mensurę omnium rerum”. Ja WIEM, o CO w tym wszystkim chodziło i mam nieodparte wrażenie, że większość to też WIE. Jak zaistnieją odpowiednie politycznie warunki (a sami wręcz sprawiają wrażenie, jakby nie mogli się tego doczekać), to będzie z nimi znowu awantura… jak 50 lat przed II wojną prorokował to Bolesław Prus w „Lalce” ustami Rzeckiego… Pamiętam, jak mnie to zdanie uderzyło podczas lektury, a byłem wtedy nastolatkiem. Z Żydami było coś na rzeczy i JEST coś na rzeczy…

 11. pierre

  28 marca 2017 at 19:16

  Zdrajcy duda i klecha. Wypierdalać z Polski!

 12. goj

  28 marca 2017 at 22:26

  parchy won z Polski!!!!!!!!!!!!

 13. z-k

  28 marca 2017 at 22:48

  Takim Przewodniczącym KEP mógłby być Michnik, Hartman czy Blumsztajn……Kto chodzi na uroczystości celebrowane przez takiego….pachoła?

  • Robert B.

   28 marca 2017 at 23:04

   A kto ich tu zaprosił? Kto temu przyklaskuje? Oczywiście jedyni prawdziwi żoliborscy patrioci…

   • Codreanu

    28 marca 2017 at 23:14

    Tak, PiS zdecydowanie przerasta PO we wchodzeniu żydowskie tyłki, co gorsza miesza on judeofilię z patriotyzmem co skutkuje w ogłupianiu społeczeństwa. Hartman, Urban, Michnik jak bardzo są obrzydliwi, to przynajmniej swym zachowaniem budzą co niektórych. Ale nie zmienia to faktu że obie partie trzeba fizycznie zlikwidować.

 14. Codreanu

  28 marca 2017 at 23:11

  Czas rozwiązać konkordat albo zmienić jego warunki. Obecnie z duchownych nie ma przeważnie pożytku.

  • Robert B.

   28 marca 2017 at 23:19

   Znam też innych duchownych i ci są przez takich jak ten Gądecki sekowani… Ciekawe, że tacy jak Gądecki – jak pisze Stanisław Michalkiewicz – prawie bez wyjątku byli tajnymi współpracownikami bezpieki…

 15. Art

  29 marca 2017 at 03:12

  Parę dni temu bp bp Gądecki i nomen omen Polak zakazali ks prof dr Guzowi wypowiadania się na temat Luteraństwa i Protestantyzmu.Czy Judaizmu też-nie wiem.Przypomnę,że ks Guz-filozof i ks.Chrostowski to dwaj współcześnie najwybitniejsi księża-naukowcy.

 16. tma

  29 marca 2017 at 06:28

  „niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka – którego ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych – że przez Niego ten człowiek stanął przed wami zdrowy. On jest kamieniem, odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła4. I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem ŻADNEGO INNEGO IMIENIA, w którym moglibyśmy być zbawieni».” Dzieje Apostolskie 4, 10-12

  „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, a owce postępują za nim, ponieważ głos jego znają. Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych». (…) Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę. Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć.

  Ewangelia św. Jana, 10, 1-10

 17. Carl

  10 sierpnia 2017 at 06:01

  This seems intriguing. I’d such as in direction of get hold of upgrades by way of e-mail remember to.

 18. Lizette Metts

  10 sierpnia 2017 at 10:02

  My partner and I stumbled over here by a different website and thought I may as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to going over your web page repeatedly.|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra