Z kraju

Przewodniczący KEP na otwarciu biura Komitetu Żydów Amerykańskich w Europie Środkowej

Przewodniczący Episkopatu abp Gądecki wziął udział w otwarciu biura Komitetu Żydów Amerykańskich (American Jewish Committee) w Europie Środkowej. Wygłosił z tej okazji okolicznościowe przemówienie. Uroczysta gala  z udziałem urzędników państwowych, dyplomatów, przedstawicieli mediów i przywódców społeczności żydowskiej odbyła się 27. marca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

W swoim wystąpieniu abp Gądecki zwrócił uwagę, że otwarcie biura AJC w Polsce w siedzibie Muzeum jest symboliczne, „ponieważ właśnie to muzeum ukazuje wielowiekową historię narodu żydowskiego w Polsce”.

Wyraził też nadzieję, że AJC Central Europe Office będzie kolejnym wyrazem kontynuacji wspólnej drogi, która ma dwa główne kierunkowskazy. Są nimi: wiara w jednego Boga i dialog.

– Judaizm i chrześcijaństwo są nierozerwalnie złączone wiarą w jednego Boga. Shema Israel jest wyznaniem wiary Izraela. Fragment tej modlitwy odmawiamy jako katolicy w codziennej modlitwie, w pacierzu. Nawiązujemy tym samym do słów Jezusa, że najważniejszym przykazaniem jest przykazanie miłości Boga i bliźniego (Mt 22;34-40). Co więcej, łączy nas Pismo Święte, które czytamy jako część naszych wspólnych dziejów. Nie wystarczy jednak, aby każdy wierzący w jednego Boga zatrzymywał się w swoim środowisku. Potrzebny jest dialog – wskazał abp Gądecki.

Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) powstał w 1906 roku, a jego główna kwatera mieści się w Nowym Yorku. Posiada również 22 biura regionalne w Stanach Zjednoczonych, 10 biur zagranicznych oraz 33 międzynarodowe umowy stowarzyszeniowe ze społecznościami żydowskimi. Misją Komitetu jest poprawa statusu życia Żydów na całym świecie oraz działanie na rzecz przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych.

AJC Central Europe jest piątym biurem AJC w Europie, a jego działalność będzie obejmować siedem krajów Europy Środkowej: Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę i Słowację. AJC ma także biura w Berlinie, Brukseli, Paryżu i Rzymie. AJC Central Europe jest częścią organizacji AJC Europe z siedzibą w Paryżu.

„Założenie stałego biura w Warszawie jest kontynuacją dekad inicjatyw programowych i stanowi zwieńczenie formalnego powrotu AJC do Polski po ośmioletniej nieobecności. Nowe otwarcie umożliwi nam pogłębienie współpracy z innymi ważnymi krajami regionu” – powiedział David Harris, przewodniczący AJC od 1990 r. „Mamy szczerze nadzieje, że przyczyni się to do zacieśniania więzi między siedmioma krajami, Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i społecznościami żydowskimi” – dodał dyrektor AJC.

Źródło: episkopat.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

47 komentarzy

47 Komentarzy

 1. mchlrj

  28 marca 2017 at 13:10

  Chrześcijaństwo można rozumieć jako istotowe zaprzeczenie judaizmu, które dokonało się poprzez zerwanie z judaistycznym ekskluzywizmem (Jezus wystąpił przeciwko panowaniu potomków plemienia Judy i zaczął głosić „słowo” wszystkim wykluczonym, poniżonym plemionom Izraela) albo tak jak ten tutaj – chrześcijaństwo jako pogubiony odłam judaizmu, który musi wreszcie wrócić do swoich korzeni, a więc poddać się judaistycznemu panowaniu.

  Kościelni po raz kolejny zdradzili Polskę.

 2. antyżyd

  28 marca 2017 at 13:51

  narodu,żydowskiego nigdy nie było,tylko chazarski.Benjami H.Freedman fakty są faktami,a słowo judaizm wymyslił Józef Flawiusz,możecie to sprawdzić po powstaniu Judeiskim w 66-70r ne.

 3. wolna-polska.pl

  28 marca 2017 at 14:06

  Nathanel Kapner przypomina cztery przeklenstwa rzucone na judaizm.1 Klątwa Wydziedziczenia.2 Klatwa Drzewa Figowego.3 Klatwa Pustki.4 Klatwa Bogobójstwa.DNA:Palestynczycy sa bardziej Izraelitami niż chazarscy żydzi. Wezowy lud wraca na Ukraine.

 4. Hania

  28 marca 2017 at 14:34

  „Wyraził też nadzieję, że AJC Central Europe Office będzie kolejnym wyrazem kontynuacji wspólnej drogi, która ma dwa główne kierunkowskazy. Są nimi: wiara w jednego Boga i dialog.”

  Rzecz w tym, że żydzi nie życzą sobie dialogu. Oni chcą naszych pieniędzy. A to jest różnica…
  Niech sobie JE przeczyta książkę prof Iliuka ” Toledot Jeszu” i nie zamęcza nas opowiastkami o wspólnocie ze społecznością i religią żydowską.

 5. Wojciech

  28 marca 2017 at 14:40

  Jak tam wyborcy popisu dalej popieracie wydmuszki okrągłostołowe bo wam tak każą dziennikarze i co niektórzy z kleru ?

 6. Robert B.

  28 marca 2017 at 16:05

  No to teraz się zacznie… „odzyskiwanie” na całego… A że według żydostwa cały świat należy do nich, a goje, jeżeli coś mają, to tylko chwilowo, to potem będą jak zawsze szlochy i ryki… kierowane do „Sprawiedliwych wśród narodów świata”: Raaatuuujcieee naaas! Palcem w bucie nie kiwnę…

 7. gosc

  28 marca 2017 at 16:10

  Szok i niedowierzanie…
  Episkopat z Gądeckim na czele twierdzi, że żydzi wierzą w tego samego Boga, jeszcze przytacza słowa Jezusa Chrystusa. Żydzi NIE wierzą w Chrystusa, to inna religia. Mikra w porównaniu do chrześcijaństwa, ale wciskająca się gdzie się da.
  Gądecki złamał pierwsze przykazanie (nie będziesz miał bogów cudzych przede mną)… czy on jeszcze jest chrześcijaninem?

 8. Paweł

  28 marca 2017 at 16:27

  Jakim prawem działają w Polsce faszystowskie i rasistowskie organizacje żydowskie? Odnośnie KRK ta łajba wkrótce wyląduje na brzegu.

  • Robert B.

   28 marca 2017 at 16:35

   To ty nie wiesz „jakim prawem”? A takim, że oooniii tyyyleee przeeecieeerpieeeliii, przynajmniej w filmach kręconych w Żydowoodzie i dość sporej części społeczeństw Zachodu udało się wmówić, że przed żydostwem należy klękać, a jeżeli nie klękać, to udawać, że żydostwa „nie ma”… A skoro żydostwa „nie ma”, to do całkowitej bezkarności i władzy nad światem tylko krok…

 9. stan

  28 marca 2017 at 16:55

  „Chrześcijaństwo jako religia jest absolutną i radykalną nowością, daną ludzkości przez Boga-Ojca przez pośrednictwo Boga-Syna, Jezusa Chrystusa.”
  To judaizm zabił Pana Jezusa.
  A judaizm to bardzo stara kultura religijna Żydów, to synteza narodowaości z religijnością, religia nacjonalistyczna oparta na przedmojżeszowych tradycjach, a w czasach późniejszych na Talmudzie. W odróżnieniu od mozaizmu koncentruje się na sprawach doczesnych, uznaje swoją samowystarczalność i jest całkowicie oddana swemu narodowi.

  • Robert B.

   28 marca 2017 at 16:59

   Myślisz, że taki Gądecki tego nie wie? ON TO WIE. Dlatego dla mnie jest całkowicie jasne, KIM ten Gądecki jest.

   • stan

    28 marca 2017 at 17:15

    Gdyby tylko o niego chodziło, nie byłoby jeszcze tragedii. Jest gorzej – boję się, że ten nieprawdziwy przekaz dostaje się pod tzw. strzechy – a mam tu na myśli nasze parafie. I tak małymi kroczkami zakorzeni się w głowach. Zresztą problem jest szerszy i dotyczy nauki KK w ogóle. Juz teraz cenzuruję kazania i wypowiedzi kapłanów, a wydawanych książek teologicznych nie biorę ręki z obawy przed zejściem z drogi i popadnięciem w herezję. Tylko stare, przedsoborowe wydawnictwa.

    • Robert B.

     28 marca 2017 at 23:15

     I o to właśnie chodzi. Dlatego jak patrzę na działania żydostwa (te teraz znane mi z bezpośredniego doświadczenia) i czytam o ich działaniach w przeszłości, to WSZYSTKO rozumiem… A skoro wszystko, to i to, co oni starają się nam sprzedać jako coś „absolutnie niezrozumiałego”, „coś poza czasem”, „mensurę omnium rerum”. Ja WIEM, o CO w tym wszystkim chodziło i mam nieodparte wrażenie, że większość to też WIE. Jak zaistnieją odpowiednie politycznie warunki (a sami wręcz sprawiają wrażenie, jakby nie mogli się tego doczekać), to będzie z nimi znowu awantura… jak 50 lat przed II wojną prorokował to Bolesław Prus w „Lalce” ustami Rzeckiego… Pamiętam, jak mnie to zdanie uderzyło podczas lektury, a byłem wtedy nastolatkiem. Z Żydami było coś na rzeczy i JEST coś na rzeczy…

 10. pierre

  28 marca 2017 at 19:16

  Zdrajcy duda i klecha. Wypierdalać z Polski!

 11. goj

  28 marca 2017 at 22:26

  parchy won z Polski!!!!!!!!!!!!

 12. z-k

  28 marca 2017 at 22:48

  Takim Przewodniczącym KEP mógłby być Michnik, Hartman czy Blumsztajn……Kto chodzi na uroczystości celebrowane przez takiego….pachoła?

  • Robert B.

   28 marca 2017 at 23:04

   A kto ich tu zaprosił? Kto temu przyklaskuje? Oczywiście jedyni prawdziwi żoliborscy patrioci…

   • Codreanu

    28 marca 2017 at 23:14

    Tak, PiS zdecydowanie przerasta PO we wchodzeniu żydowskie tyłki, co gorsza miesza on judeofilię z patriotyzmem co skutkuje w ogłupianiu społeczeństwa. Hartman, Urban, Michnik jak bardzo są obrzydliwi, to przynajmniej swym zachowaniem budzą co niektórych. Ale nie zmienia to faktu że obie partie trzeba fizycznie zlikwidować.

 13. Codreanu

  28 marca 2017 at 23:11

  Czas rozwiązać konkordat albo zmienić jego warunki. Obecnie z duchownych nie ma przeważnie pożytku.

  • Robert B.

   28 marca 2017 at 23:19

   Znam też innych duchownych i ci są przez takich jak ten Gądecki sekowani… Ciekawe, że tacy jak Gądecki – jak pisze Stanisław Michalkiewicz – prawie bez wyjątku byli tajnymi współpracownikami bezpieki…

 14. Art

  29 marca 2017 at 03:12

  Parę dni temu bp bp Gądecki i nomen omen Polak zakazali ks prof dr Guzowi wypowiadania się na temat Luteraństwa i Protestantyzmu.Czy Judaizmu też-nie wiem.Przypomnę,że ks Guz-filozof i ks.Chrostowski to dwaj współcześnie najwybitniejsi księża-naukowcy.

 15. Carl

  10 sierpnia 2017 at 06:01

  This seems intriguing. I’d such as in direction of get hold of upgrades by way of e-mail remember to.

 16. Ronrhip

  2 października 2017 at 01:54

  Is Buying Viagra From Canada Safe Per Il Viagra Serve La Ricetta Medica viagra buy liquid accutane Recommended Amoxicillin Dosage For Bladder Infection

 17. Ronrhip

  7 października 2017 at 22:09

  Buy Benazepril Hydrochloride Australia Canada Pharmacies viagra Cialis 20 Mg Walgreens Viagra Precio Espana

 18. Ronrhip

  11 października 2017 at 00:11

  Nolvadex Vidal closest thing to levitra Cialis Tadalafilo 20mg Propecia Itchy Viagra A Sharm

 19. Ronrhip

  11 października 2017 at 23:26

  Come Utilizzare Kamagra Cheap Kamagra Now buy viagra online Generico Proscar Propecia Vendo Viagra Torino

 20. Ronrhip

  14 października 2017 at 22:45

  Priligy Acquisto levitra cialis viagra Buy Viagra 50mg Horses Viagra

 21. Ronrhip

  21 października 2017 at 00:07

  Generic Tab Provera Get Website Without A Script Viagra Prix viagra online prescription 250 Mg Diamox Buy Paypal

 22. Ronrhip

  25 października 2017 at 00:30

  Wirkt Nicht Cialis Levitra Canadna Drugs vardenafil hcl 20mg tab Compulsive Disorder Canada Online Pharmacy Propecia

 23. tinder dating site

  26 października 2017 at 07:52

  Paragraph writing is also a excitement, if you be acquainted with after that you can write or else it is complicated to
  write.

 24. tinder dating

  27 października 2017 at 17:58

  Keep on writing, great job!

 25. tinder dating site

  29 października 2017 at 06:44

  I for all time emailed this webpage post page to
  all my friends, for the reason that if like to read it
  then my contacts will too.

 26. tinder

  29 października 2017 at 11:06

  Hi there! This is kind of off topic but I need some advice
  from an established blog. Is it tough to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any points or suggestions? Appreciate it

 27. Ronrhip

  2 listopada 2017 at 14:22

  Dosage Cephalexin Dogs Propecia Minoxidil Pattern Baldness Dove Comprare Viagra viagra Mmorpg Levitra

 28. Ronrhip

  16 listopada 2017 at 22:22

  Painkillers Online Can Cats Have Human Amoxicillin Comparatif Prix Viagra viagra Cytotec Au Maroc

 29. Ronrhip

  27 listopada 2017 at 16:53

  For Sale Legally Progesterone Visa Best Website. Buy Progesterone Discount Low Price Viagra 25 Forum viagra Where Can I Buy A Z Pack Online Kamagra Canada Online

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra