Felieton

W. Brytania złożyła wniosek o wyjściu z UE

1. Ambasador W. Brytanii przy UE właśnie złożył wniosek o wyjściu tego kraju z UE na podstawie art. 50 Traktatu Lizbońskiego, który wczoraj podpisała i przedstawiła w parlamencie premier Theresa May.

Od tego momentu obydwie strony UE- reprezentująca 27 pozostałych krajów członkowskich i W. Brytania mają maksymalnie 24 miesiące na wynegocjowanie porozumienia, które będzie określało warunki, na jakich to rozstanie nastąpi.

Jeżeli jednak takiego porozumienia nie udałoby się w tym czasie wynegocjować, to W. Brytania przestanie być członkiem UE 30 marca 2019 roku, chyba, że cała 27 pozostałych krajów UE, będzie skłonna jednogłośnie te negocjacje przedłużyć.

2. Przypomnijmy, że już kilka dni po ogłoszeniu wyników referendum w W. Brytanii 28 czerwca poprzedniego roku, ówczesny przewodniczący PE Martin Schulz zwołał jego nadzwyczajne posiedzenie, żeby przyjąć przygotowaną „na kolanie” rezolucję.

Wydźwięk przyjętej wtedy przez PE rezolucji był mniej więcej taki, że W. Brytanię trzeba wyrzucić z UE wręcz „na zbity pysk” i to najlepiej natychmiast, bo tak sobie życzą europejskie elity, sądząc prawdopodobnie, że taki, a nie inny sposób rozstania z tym krajem, wpłynie ostrzegawczo na inne kraje, w których rodziłyby się tego rodzaju pomysły.

Stąd zdecydowane wypowiedzi szefów chadeków, socjalistów i liberałów, którzy wręcz domagali się, aby ówczesny premier W. Brytanii David Cameron już na posiedzeniu Rady w dniach 28-29 lipca złożył wniosek w oparciu o art. 50 Traktatu Lizbońskiego o wyjściu tego kraju z UE.

Po zaledwie 2 godzinnej dyskusji z udziałem Rady, Komisji i szefów frakcji w PE, rezolucja w zaproponowanym kształcie została przyjęta, za głosowało 395, przeciw było 200, a wstrzymało się od głosu 71 europosłów.

3. Z przeprowadzonej wtedy w PE debaty wynikało, że establishment europejski z głosowania Brytyjczyków nie wyciągnął żadnych wniosków, ponieważ dominowały wypowiedzi, że winni za taki stan rzeczy są nacjonaliści i populiści z Nigelem Faragem na czele.

Ani przewodniczący KE Jean Claude Juncker, ani kierująca wtedy pracami Rady, holenderska minister do spraw europejskich Jeanine Hennis-Plasschaert, ani szefowie największych frakcji PE, nie widzieli żadnych win instytucji europejskich, co więcej „nabuzowani” złością wobec Brytyjczyków, gotowi byli wręcz wymuszać na instytucjach europejskich decyzje w stylu „na złość mamie odmrożę sobie uszy”.

W. Brytania powinna wyjść z UE jak najszybciej, ba powinna na tym wyjściu ucierpieć, więc ich zdaniem nie może nawet liczyć na takie rozwiązania, jakie mają w relacjach z UE takie kraje jak Norwegia czy Szwajcaria, (czyli państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

A przecież W. Brytania to druga pod względem potencjału gospodarka europejska i piąta gospodarka świata, więc na dobrych z nią relacjach, powinno jednak zależeć wszystkim pozostałym 27 krajom członkowskim.

4. Do tej pory w tym podejściu europejskich elit kierujących głównymi instytucjami europejskimi, niewiele się zmieniło, dalej dominuje chęć ukarania Brytyjczyków, za decyzję o wyjściu z UE.

Instytucje unijne już dawno wyznaczyły już swoich przedstawiciel do negocjacji z W. Brytanią: Radę Europejską będzie reprezentował Belg, Didier Seeuws, Komisję Europejską – Francuz, Michel Barnier, a Parlament Europejski – Belg, Guy Verhofstadt, zwolennik rozstania się z tym krajem na twardych warunkach.

Wprawdzie dominujący głos w tych negocjacjach będzie miała Komisja i Rada, ale delegowanie do grona negocjatorów szefa frakcji liberalnej w PE wspomnianego Guy Verhofstadta jest wręcz zaproszeniem do awantur i prób upokarzania tego kraju.

Zbigniew Kuźmiuk

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Robert B.

  30 marca 2017 at 11:25

  Jaka była treść rozmowy męża Kornhauser z żydostwem amerykańskim? Co ustalacie z żydostwem ponad głowami Polaków?

 2. 3gp porn

  17 maja 2017 at 15:28

  I not to mention my guys ended up reading through the excellent hints on your website and so all of a sudden got a horrible suspicion I had not thanked you for those tips. The young boys had been consequently passionate to learn them and now have quite simply been making the most of these things. Many thanks for getting simply helpful and then for picking varieties of quality tips millions of individuals are really wanting to understand about. Our own honest regret for not expressing gratitude to you sooner.michael kors outlet http://www.michaelkorsoutlets-online.eu.com

 3. game poker online

  25 maja 2017 at 21:55

  amazing post, thank you. excellent post and thought|Thank you for expressing the report I might usually follow|Thanks a lot just about all on your info along with W. Brytania złożyła wniosek o wyjściu z UE – Prawy.pl responses Take care ….|an incredibly effective website. Also very exposing write-up. Because of the contributing factors.|I drastically value all the data I’ve go through right here. Let me spread the word about your website to other men and women. All the best.|good, thank you so much ,)|genuinely this can be a nice web thanks many thanks administrative excellent submit very messege|Ooohh, fantastic data you are writing the idea extremely clean up. I’m very fortuitous to acquire this kind of details by you. game poker online http://www.feraripoker.org/

 4. Leslie Bulgrin

  27 maja 2017 at 17:30

  Thank you, I’ve just been searching for information about this subject for ages and yours is the greatest I have came upon so far. But, what about the bottom line? Are you sure in regards to the supply?

 5. Shery

  14 czerwca 2017 at 16:56

  Es maravilloso leer posts como este en interntet. Este post es fiel a la verdad y por ello merece la pena leerlo.

 6. battery recycling thatcham

  18 czerwca 2017 at 20:03

  My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 7. katies

  22 czerwca 2017 at 07:29

  top 3 diet pills on the market

 8. katies

  23 czerwca 2017 at 05:26

  diet pills qnexa buy vivus

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra