Kultura

20 lat temu zmarł Tadeusz Żenczykowski – kapitan AK i pracownik Radia Wolna Europa

Jako pracownik Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK był szefem dwóch bardzo ważnych komórek odpowiedzialnych za propagandę antyhitlerowską i antykomunistyczną. Zmarł 30 marca 1997 r. w Londynie.

Tadeusz Żenczykowski przyszedł na świat 2 stycznia 1907 r. w Warszawie. W 1927 r. ukończył Szkołę Nauk Politycznych w Warszawie, a trzy lata później Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości i w Ministerstwie Skarbu.

W 1937 r. został szefem propagandy Obozu Zjednoczenia Narodowego. Z jego listy od listopada 1938 r. zasiadał w Sejmie V kadencji, był wówczas najmłodszym posłem Sejmu RP.

Podczas kampanii wrześniowej brał udział w obronie Warszawy. Po ucieczce z niemieckiej niewoli był organizatorem i przewodniczącym konspiracyjnego Związku Odbudowy Rzeczypospolitej. W 1940 r. pion wojskowy ZOR podjął decyzję o scaleniu ze Związku Walki Zbrojnej, został wówczas pracownikiem Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej ZWZ.

Kierował akcją „N”, która polegała na kolportażu wśród Niemców, zarówno wojskowych, jak i cywilów, druków mających cechy oryginalnych niemieckich publikacji antyhitlerowskich. Jej celem było osłabienie zaufania Niemców do hitlerowskiego aparatu władzy, tworzenie wśród nich przeświadczenia o nieuchronności klęski.

Równocześnie od jesieni 1943 r. był kierownikiem Podwydziału „Antyk” zajmującego się propagandą antysowiecką, mającego na celu zwalczanie wpływów komunistycznych w szeregach Armii Krajowej, jak i w społeczeństwie polskim.

Brał udział w powstaniu warszawskim, pełniąc funkcję szefa Wydziału Propagandy AK. Po upadku powstania trafił do niewoli. Po uwolnieniu w lutym 1945 r. został redaktorem konspiracyjnego pisma antykomunistycznego „Głos Wolności”.

Zagrożony aresztowaniem w listopadzie 1945 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii. Działał w organizacjach kombatanckich, pracował w redakcji „Dziennika Polskiego” i „Dziennika Żołnierza” w Londynie. Współorganizował Studium Polski Podziemnej. W latach 1954-1972 był redaktorem, a następnie zastępcą dyrektora Radia Wolna Europa w Monachium. Był autorem wielu prac historycznych.

Tadeusz Żenczykowski zmarł 30 marca 1997 r., został pochowany na Cmentarzu Gunnersbury w Londynie. Był odznaczony Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, a za działalność konspiracyjną Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. W 1996 r. otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego.

Źródło: 1944.pl, fot. NAC

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra