Felieton

Potworny przemysł na najczulszych pragnieniach

Przemysł bez duszy

Brak wiedzy o realizmie tego, co dzieje podczas całej procedury in vitro jest dość powszechny. Widać to chociażby po aprobacie sporej części obywateli, która opowiada się na przykład za dofinansowywaniem zabiegu z publicznych środków.

 

W czasach, w których żyjemy, trzeba jasno zobaczyć, iż przemysł aborcyjny i in vitro jest jednym z najpotworniejszych pomysłów ludzkiej inteligencji, choć z samej wagi potworności tego zjawiska wciąż całe masy ludzi nie zdają sobie w ogóle sprawy.

Musimy też jasno powiedzieć, iż przemysł aborcyjny i przemysł in vitro to ten sam przemysł ludobójczy, z tą tylko różnicą, że zewnętrznie inaczej przebiega, ale tylko pod pewnymi względami. Te dwie procedury różnią się co do intencji czynu, także co do celu, ale nie co do skutku! Zarówno w przypadku in vitro jak i aborcji nie działa możliwość usprawiedliwienia czynu, jako czynu o podwójnym skutku, zamierzonym i niezamierzonym, gdyż ostatecznie życie ludzkie, jest postawione niżej od innych priorytetów. Krótko mówiąc ktoś realnie traci życie dla celu niższego niż wartość jego życia.

Spróbujmy jednak zobaczyć ilu ludzi prawdziwie jest ofiarą przemysłu aborcyjnego i przemysłu in vitro:

Po pierwsze giną osoby, których życie zostało poczęte. Po drugie ofiarami tych przemysłów są całe rodziny, które poddały się owym procesom. Kobieta i mężczyzna, którzy w jakimś stopniu zindoktrynowani, pozwolili obcym ludziom naruszyć własną świętą intymność i własne intymne pragnienie zrodzenia dzieci, prędzej czy później odczują konsekwencje owej metody, której się poddali. Przy okazji przypomnijmy, że dziedziną faktycznie leczącą niepłodność jest naprotechnologia.

Intymne pragnienia

Podczas procedury in vitro, najpiękniejsze z pragnień rodziców zostaje perfidnie wykorzystane, zmanipulowane i zbezczeszczone! Ten błąd wyboru, dokładnie tak samo jak każdy życiowy błąd, niesie skutki. Jakkolwiek byśmy nie rozważali, nigdy nie możemy pominąć jednego. Gdy czyjeś dramatyczne wejście w procedury manipulujące życiem ludzkim już miało miejsce, ale gdy w końcu dojdzie się do zobaczenia czym to rzeczywiście było, gdy być może dozna się nawet wstrząsu z powodu poznania całkowitej prawdy o in vitro, czy aborcji, to właśnie paradoksalnie w tym momencie człowiek może odkryć swoje… uwolnienie, które może odnaleźć tylko w Bogu!

Tak się dzieje w życiu każdego człowieka, jeśli podejmuje się realistyczne, rozeznanie własnego czynu, jakikolwiek by on nie był. Prawda wyzwala, dlatego szczęście w naszym życiu zawsze jest możliwe, bo Prawdą jest Jezus Chrystus.

Idźmy dalej

Po trzecie musimy też zobaczyć, że kolejnymi ofiarami przemysłu in vitro i aborcyjnego są także wszyscy pracownicy medyczni, którzy brali, czy biorą czynny lub bierny udział w tychże procedurach oraz wszyscy propagatorzy owych koncepcji w imię pozornie słusznych celów. Ofiarami są również edukatorzy, politycy, działacze na rzecz pseudo-wolnych wyborów, ideolodzy cywilizacji śmierci uświadomieni lub nie, wszyscy jakkolwiek promujący aborcję, czy in vitro. Każdemu człowiekowi przyjdzie bowiem zmierzyć się ze wszystkimi konsekwencjami czynów, do których jakkolwiek przyłożyło się rękę. Przecież każdy z nas prędzej czy później staje z prawdą o swoich czynach. powtórzmy znów – Prawdą jest Jezus Chrystus, pełnia Przebaczenia.

Bez oskarżania

Ofiarami są także i ci, którzy ulegli pokusie pychy, to znaczy pozornego poczucia władztwa nad życiem, ambicjonalność bowiem wielu naukowców jest tak naprawdę fundamentem kolejnych wież Babel, budowanych także i na polu medycyny. Tej wieży bowiem my ludzie nigdy nie przestaliśmy budować, dlatego zostało to dla nas zapisane na zawsze, abyśmy to mogli widzieć i strzec się przed tym. Ofiarami są też właściciele i pracownicy firm farmaceutycznych, produkujących środki dla procedur aborcyjnych i in vitro. Nawet ten, który milczeniem, to znaczy zwykle lękowym zaniechaniem wyrażenia sprzeciwu wobec aborcji czy in vitro w konkretnych, wymagających tego sytuacjach, przykłada się do ich akceptacji, również jest ofiarą cywilizacji śmierci w jakimś stopniu.

Bez względu na własne doświadczenia, wszyscy razem musimy zobaczyć siebie samych w procesie próby ideologizowania nas, aby wspólnie dźwigać się z ewentualnych pułapek cywilizacji śmierci. Musimy dzielić się wiedzą medyczną, psychologiczną i etyczną, ale tak samo wspierać się duchowo w tym wszystkim, by wspólnie i stanowczo zatrzymać tę cywilizację! Tu nie chodzi o żadne oskarżanie, ale o to, aby nawzajem siebie nieść do Prawdy, to znaczy do prawdziwej wolności!

Popsuć pragnienia

In vitro i aborcja to poligon wojny światów. To bardzo perfidna walka złego, której perfidia polega na tym, że toczy się ona na polu ludzkich szczerych i najbardziej intymnych pragnień! Walka złego o to, aby w ludziach przeżywających rodzicielstwo na swój indywidualny sposób, z radościami ale i trudami włącznie, przekierować decyzyjność człowieka na zły tor.

Gdy się to udaje, następuje kolejny etap. Złemu chodzi o to, aby człowiek nie żałował swego czynu, aby spychał problem, wypierał go, nie rozeznawał, zagłuszał, a przede wszystkim, by nie kierował się do wybaczającego Boga. Tak prawdopodobnie najczęściej rodzą się bardziej lub mniej uświadomione pomysły do działań grupowych, aby jeden dla drugiego stał się usprawiedliwieniem. Protesty, czarne marsze itd… Tylko że to nie działa, bo nie może!

Zło bez szans wobec Przebaczenia

Żyjemy w trudnych czasach, w których bardzo mocno manipuluje się rodzicielstwem. Za tą manipulacją stoi czyste zło, które uderza w tak przebiegły sposób, że wielokrotnie trudno człowiekowi zidentyfikować tę perfidię. A jednak mamy wszystkiego wystarczająco!

Bóg pokonał zło! W Nim jest całkowita nasza wolność. Całkowita wolność naszego rodzicielstwa także! On stoi za każdym poczętym życiem! To nie wiedza, doświadczenie czy trendy medyczne są podstawą każdego rodzicielstwa, ale sam Bóg!

A jeśli już weszliśmy na zły tor, to nie po to aby nim iść, ale aby go zobaczyć i w wolny sposób z niego zejść. Bóg przebacza i daje zadania nowe i jeszcze piękniejsze, im trudniejsze, tym… właśnie piękniejsze!

Komu więc warto zaufać w naszych wyborach? Realnemu Stwórcy? Czy temu, który perfidnie nas okłamuje, abyśmy myśleli, że jesteśmy bogami? Ten całkowicie wolny wybór należy indywidualnie do każdego z nas. Indywidualnie – to znaczy nie grupowo, cywilizacyjnie, czy kulturowo. Mamy w sobie tę wolność. Ona nie jest poza nami! I właśnie od Boga ją mamy!

Polecamy fachową wiedzę w temacie:

http://prawy.pl/48428-zagrozenia-zdrowia-i-zycia-dziecka-w-wyniku-koncepcji-in-vitro-prof-dr-hab-med-a-t-midro/ profesor genetyki

http://prawy.pl/48440-prof-urszula-dudziak-prawda-i-klamstwa-na-temat-in-vitro/ profesor psychologii

Katarzyna Chrzan

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

100 komentarzy

100 Komentarzy

 1. Marks

  30 marca 2017 at 23:16

  Proszę spytać się dzieci urodzonych z in vitro, co myślą, czytając takie artykuły, gdzie pisze pani, że są wynikiem „potwornego, ludobójczego przemysłu”. Albo spytać się rodziców, którzy dzięki in vitro mogą mieć dziecko i cieszą, czy czują się „skrzywdzonymi ofiarami”.

  Odnosi się pani do jakichś mistycznych, domniemywanych przez panią ingerencji „złego” (diabła), natomiast prawda jest taka, że właśnie to, co pani pisze, jest złe. De facto, pani bowiem odmawia konkretnemu człowiekowi prawa do życia. To dokładnie tak jak aborcja – skutek jest taki, że dziecko się nie urodzi. Że w wyniku in vitro dochodzi obumierania zarodków? Proszę wybaczyć, ale jeśli zakaże pani procedury in vitro to żaden zarodek nie powstanie i żaden człowiek się nie urodzi. A dzięki in vitro rodzi się człowiek.

  A co do natomiast podanych na końcu linku do informacji mających rzekomo wskazywać na gorszy stan zdrowia ludzi urodzonych w wyniku in vitro, to proszę wybaczyć, ale będziemy się bawić w eugenikę? Chyba nie napisze pani np., że dzieci z zespołem Downa nie powinny mieć prawa się urodzić.

  • m

   31 marca 2017 at 07:58

   A potem, takie dziecko urodzone poczęte in vitro zaczyna się zastanawiać, dlaczego to JA ocalałem, dlaczego pan laborant wybrał właśnie mnie, żebym się urodził …
   Tylko nie mów mi, że obumieranie zarodków to normalna sprawa, bo to nie to samo.
   Zupełnie, tak podejrzewam, jak ci, którzy przeżyli obozy koncentracyjne (NIEMIECKIE!) zastanawiali się całe życie, dlaczego właśnie oni przeżyli.
   Pewnie tak samo zastanawiają się dzieci, które dowiedzą się, że ich mama dokonała aborcji, jak w przypadku tej piosenkarki, która głośno się tym pochwaliła – trauma na całe życie.
   Ja bym nie pytał, Marks. Ani dzieci, ani rodziców.

   • Maks

    31 marca 2017 at 15:11

    A ja znam akurat i ludzi, którzy mają dzieci in vitro, i ludzi którzy sami się z in vitro urodzili. I uwierz, ale to co napisałeś o niby ich rzekomych udrękach uznaliby za jakiś kosmos.

    A porównanie narodzin człowieka z in vitro do obozu koncentracyjnego? Wybacz, ale trzymajmy pewien poziom dyskusji i nie sprowadzajmy argumentacji do absurdu.

 2. Grzech

  31 marca 2017 at 06:53

  Nie ma tutaj nic co by udowadniało pani tezę że in vitro to zło wcielone. Nie na temat

 3. Cukr

  31 marca 2017 at 10:46

  Co za nawiedzeni ludzie pisza takie bzdury. Przeczytalem to cos bo ciezko to nazwac artykulem ani jednego faktu ani jednego przykladu. Potok slow bez zadnego poparcia tych dyrdymalów. Kurcze ten portal politycznie jest powaznie dobry, ale te artykuly religijne sa na poziome wyborczej

 4. Panczur

  31 marca 2017 at 11:57

  Ale Pani Katarzyna strasznie chrzani…

 5. juras

  16 kwietnia 2017 at 21:41

  Ciemne Pisssdy, nikt aborcji dla przyjemnosci nie dokonuje,,,

 6. cách làm mứt me viên

  28 czerwca 2017 at 15:45

  As technologies have enhanced, Forex has become more available leading to an unprecedented development in trading.

 7. kevin

  31 lipca 2017 at 19:29

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 8. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 18:10

  If you are going for best contents like myself, only go to
  see this web site everyday as it presents feature contents, thanks

 9. cards double interest

  6 września 2017 at 23:24

  I have read so many content concerning the blogger lovers except this post is in fact
  a good article, keep it up.

 10. I have to thank you for the efforts you have put in writing this blog.
  I am hoping to view the same high-grade content from you in the future as
  well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

 11. I visit every day a few websites and sites to read articles or reviews, but this
  blog presents quality based writing.

 12. Lelio Vieira Carneiro Junior

  8 września 2017 at 19:32

  Hello my friend! I wish to say that this post is awesome,
  great written and include approximately all vital infos.
  I would like to see extra posts like this .

 13. penny stocks

  8 września 2017 at 22:58

  Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more from this site,
  and your views are fastidious designed for new visitors.

 14. real estate flipping

  10 września 2017 at 08:26

  It’s an awesome piece of writing designed for all
  the internet people; they will get benefit from it I am sure.

 15. https://pt.wikipedia.org/

  11 września 2017 at 05:39

  Greetings! Very helpful advice within this article!
  It is the little changes that produce the most
  important changes. Thanks a lot for sharing!

 16. penny stocks yield

  11 września 2017 at 11:22

  In fact no matter if someone doesn’t be aware of afterward its up to other users that they will help, so here
  it happens.

 17. www.maestroteca.com

  11 września 2017 at 17:10

  I think this is among the most vital info for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is
  perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 18. door edges

  12 września 2017 at 07:42

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you
  wrote the book in it or something. I think that you could do
  with a few pics to drive the message home a little bit, but
  instead of that, this is fantastic blog. An excellent read.

  I will definitely be back.

 19. music mp3

  12 września 2017 at 12:47

  Hello there, I discovered your blog by means of Google even as looking for a similar matter, your site got here up, it seems to be great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just become alert to your weblog via Google, and
  found that it is really informative. I’m going to be careful
  for brussels. I will be grateful if you proceed this in future.
  Numerous folks can be benefited from your writing.
  Cheers!

 20. sell things online for free

  13 września 2017 at 11:40

  I think the admin of this web page is truly working hard for
  his web page, for the reason that here every data is quality based
  information.

 21. penny stocks yield

  13 września 2017 at 13:52

  Link exchange is nothing else but it is just placing the other person’s blog link
  on your page at proper place and other person will also do
  similar in support of you.

 22. mobile phones

  14 września 2017 at 00:11

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be
  greatly appreciated. Thanks

 23. killarney golf

  15 września 2017 at 20:48

  I believe this is among the such a lot vital information for me.

  And i’m happy reading your article. But should remark on some normal things,
  The site style is great, the articles is really nice : D.
  Just right activity, cheers

 24. killarney golf

  16 września 2017 at 13:32

  A fascinating discussion is definitely worth comment.
  I do think that you need to write more on this issue,
  it may not be a taboo subject but typically folks don’t discuss these issues.
  To the next! All the best!!

 25. beaufort golf course

  17 września 2017 at 03:04

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to
  see a great blog like this one nowadays.

 26. Sheila

  19 września 2017 at 23:00

  It’s awesome for me to have a website, which is beneficial
  for my know-how. thanks admin

 27. diskusari.com

  20 września 2017 at 08:45

  Hello, just wanted to mention, I liked this post.

  It was helpful. Keep on posting!

 28. Irma

  20 września 2017 at 13:14

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 29. Justine

  20 września 2017 at 14:52

  Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing
  it grow over time.

 30. Patti

  20 września 2017 at 14:55

  This site certainly has all of the information I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

 31. tourism keep

  20 września 2017 at 16:01

  Hey there are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html
  coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 32. Colette

  20 września 2017 at 18:32

  Great article, just what I needed.

 33. http://investingworld.in

  21 września 2017 at 09:54

  Appreciate this post. Let me try it out.

 34. Cathleen

  21 września 2017 at 13:09

  Hello, Neat post. There is a problem with your site in web explorer,
  may test this? IE still is the market chief and a large component to
  people will omit your magnificent writing because of this problem.

 35. torrento.webgift.kr

  22 września 2017 at 09:40

  We’re a group of volunteers and starting a new
  scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You have done
  a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 36. Devin

  22 września 2017 at 10:06

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 37. london travel

  22 września 2017 at 19:56

  Terrific article! That is the type of information that are meant to be shared around
  the web. Disgrace on Google for not positioning this publish higher!
  Come on over and talk over with my web site . Thanks =)

 38. servicioswts.com

  22 września 2017 at 20:25

  Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wished
  to mention that I have truly loved browsing your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing for your rss feed and I’m hoping you write again soon!

 39. Arnold

  22 września 2017 at 21:17

  You ought to be a part of a contest for one of
  the most useful blogs on the net. I’m going to recommend this site!

 40. travel guides

  22 września 2017 at 23:34

  If some one needs to be updated with most up-to-date technologies after that he must be visit this
  web site and be up to date all the time.

 41. Lizzie

  23 września 2017 at 01:42

  I read this piece of writing completely on the topic
  of the comparison of most up-to-date and preceding technologies, it’s remarkable article.

 42. http://bbs.youxifan.com/

  24 września 2017 at 02:05

  Generally I don’t read article on blogs, but I wish to say that
  this write-up very forced me to check out and do so!
  Your writing style has been surprised me. Thanks, very great article.

 43. 168.1.199.185

  25 września 2017 at 08:30

  Thanks for finally writing about >Potworny przemysł na najczulszych pragnieniach – Prawy.pl <Loved it!

 44. Lynne

  25 września 2017 at 11:52

  Having read this I thought it was very enlightening.

  I appreciate you spending some time and energy to put this content together.
  I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worthwhile!

 45. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 46. Danelle

  25 września 2017 at 22:56

  whoah this blog is magnificent i like studying your
  articles. Stay up the good work! You know, a lot of persons
  are hunting round for this information,
  you could aid them greatly.

 47. www.pryt.com.br

  26 września 2017 at 03:21

  Hey there! I just want to offer you a big thumbs up for the excellent information you have got right here on this post.
  I will be coming back to your website for more soon.

 48. dating web page

  26 września 2017 at 18:36

  Fantastic blog you have here but I was wanting to know if you
  knew of any forums that cover the same topics talked about
  here? I’d really like to be a part of online community where I can get advice from other experienced people that share the same interest.

  If you have any recommendations, please let me know.

  Appreciate it!

 49. heart protection

  27 września 2017 at 05:20

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 50. http://revolusimental.com

  27 września 2017 at 23:54

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve truly loved surfing around your blog posts.

  After all I’ll be subscribing on your rss feed and
  I hope you write again very soon!

 51. Marita

  27 września 2017 at 23:57

  It’s enormous that you are getting thoughts from
  this post as well as from our discussion made here.

 52. having holiday travel

  28 września 2017 at 05:06

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you can do with a few
  pics to drive the message home a bit, but other than that, this is great
  blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 53. Alana

  28 września 2017 at 17:07

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?

  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any suggestions would be greatly appreciated.

 54. Ann

  29 września 2017 at 08:23

  Hi, i believe that i saw you visited my web site thus i got here to return the choose?.I am trying to find issues to
  improve my web site!I suppose its good enough to use a few of your ideas!!

 55. moneymattersbvi.org

  29 września 2017 at 09:25

  Hello there, You’ve done an incredible job.
  I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends.
  I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 56. www.academiadecodigo.online

  29 września 2017 at 12:25

  If you are going for finest contents like me, just pay a quick visit this website
  every day since it provides feature contents, thanks

 57. Tiffiny

  29 września 2017 at 22:42

  At this moment I am ready to do my breakfast, later than having my breakfast coming over again to read further news.

 58. website designing agencies

  30 września 2017 at 06:42

  Thanks on your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you may be a
  great author. I will make certain to bookmark your blog and will come back
  later on. I want to encourage continue your great job, have a nice weekend!

 59. I could not resist commenting. Well written!

 60. well-known dating sites

  30 września 2017 at 19:30

  Undeniably believe that that you stated. Your favourite reason seemed to be at the internet the simplest thing to remember of.
  I say to you, I certainly get annoyed while other folks consider worries that they just don’t realize
  about. You controlled to hit the nail upon the top as well as
  outlined out the entire thing with no need side effect , other folks can take a signal.
  Will probably be again to get more. Thank you

 61. Ali

  1 października 2017 at 18:27

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 62. soccer shoes pattern

  1 października 2017 at 21:45

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this,
  like you wrote the book in it or something. I think
  that you could do with some pics to drive the message home a bit,
  but other than that, this is great blog. A fantastic read.
  I’ll definitely be back.

 63. Kourtney

  2 października 2017 at 12:30

  This is the perfect site for everyone who wishes to understand this topic.
  You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You definitely put a fresh spin on a topic that has been discussed
  for years. Great stuff, just excellent!

 64. heart disease multiply

  2 października 2017 at 13:02

  If some one needs expert view on the topic of running a
  blog then i advise him/her to pay a quick visit this web site,
  Keep up the fastidious work.

 65. Tilly

  2 października 2017 at 19:51

  Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating
  it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some ideas for
  your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to
  seeing it expand over time.

 66. commons.wikimedia.org

  2 października 2017 at 23:41

  Very rapidly this web page will be famous amid all blogging
  and site-building visitors, due to it’s nice posts

 67. kiwi.qa

  3 października 2017 at 17:18

  Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I will
  revisit yet again since I book marked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you
  be rich and continue to guide others.

 68. irregular heart rhythms

  4 października 2017 at 00:11

  This blog was… how do you say it? Relevant!!
  Finally I’ve found something that helped me. Thanks!

 69. Hildegard

  4 października 2017 at 14:39

  I visited multiple websites however the audio feature for audio songs current at this web site is in fact fabulous.

 70. well-known dating

  5 października 2017 at 07:30

  It’s actually a great and useful piece of
  info. I’m glad that you just shared this useful info with us.
  Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 71. Clarissa

  5 października 2017 at 12:23

  Hi, Neat post. There is an issue together with your website in web explorer, may test
  this? IE nonetheless is the market leader and a good section of other folks will leave out
  your great writing because of this problem.

 72. https://cordis.europa.eu/partners/web/mauroluiz

  6 października 2017 at 04:44

  Helpful information. Lucky me I found your site by accident, and I am surprised why this twist of fate did not happened in advance!
  I bookmarked it.

 73. confer heart protection

  6 października 2017 at 10:58

  At this moment I am going away to do my breakfast, once having
  my breakfast coming again to read other news.

 74. Donette

  6 października 2017 at 11:26

  Very soon this web page will be famous amid all blog people, due to it’s fastidious articles
  or reviews

 75. ordinary travel

  7 października 2017 at 06:41

  For hottest information you have to pay a visit internet and on world-wide-web I found this web site as a best website for newest updates.

 76. toned butt

  7 października 2017 at 08:21

  I really like what you guys are usually up too. This type of clever work and coverage!
  Keep up the good works guys I’ve added you guys to my own blogroll.

 77. dating web site

  8 października 2017 at 03:54

  It is in point of fact a nice and helpful piece of info.

  I am satisfied that you just shared this helpful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 78. ordinary travel

  8 października 2017 at 17:24

  This is the perfect blog for anybody who hopes to understand this topic.

  You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
  You certainly put a new spin on a subject that has been written about for years.
  Excellent stuff, just wonderful!

 79. dating web page

  9 października 2017 at 11:14

  Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have created some nice
  methods and we are looking to exchange techniques with
  others, why not shoot me an email if interested.

 80. fatal heart attacks

  9 października 2017 at 18:52

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and
  I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 81. butt workout

  9 października 2017 at 22:20

  Hi, i think that i saw you visited my weblog thus i came
  to “return the favor”.I am attempting
  to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some
  of your ideas!!

 82. butt muscles

  10 października 2017 at 05:45

  I like the valuable info you supply on your articles.
  I will bookmark your blog and take a look at once
  more here frequently. I’m fairly certain I’ll be informed a lot of new stuff right here!
  Good luck for the following!

 83. getting heart disease

  11 października 2017 at 01:22

  Good post however , I was wanting to know if you could write a litte
  more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate
  a little bit more. Cheers!

 84. route travel

  11 października 2017 at 19:14

  Good answer back in return of this issue with solid arguments and telling the whole thing about that.

 85. phones reduces

  12 października 2017 at 16:38

  Informative article, exactly what I needed.

 86. custom soccer jerseys

  13 października 2017 at 12:36

  My family members always say that I am wasting my time
  here at net, however I know I am getting experience all the time by
  reading thes pleasant articles or reviews.

 87. actually asbestos

  14 października 2017 at 16:10

  you’re truly a just right webmaster. The website loading
  velocity is amazing. It seems that you are
  doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece.
  you’ve done a wonderful activity in this subject!

 88. lelio vieira carneiro junior

  15 października 2017 at 00:30

  A motivating discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you need to write more on this issue, it might not be a taboo subject but generally people do not discuss such topics. To the next! Best wishes!!|

 89. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 16:01

  Thanks for sharing such a fastidious thought, paragraph is fastidious, thats why i have read it completely|

 90. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  17 października 2017 at 18:35

  Very soon this site will be famous amid all blogging and site-building users, due to it’s pleasant articles|

 91. Grupo Serval escandalo

  17 października 2017 at 20:21

  Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and everything.
  But think about if you added some great visuals or video clips to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with images and videos, this website could definitely be one of
  the very best in its niche. Terrific blog!

 92. Egli Diana Pinto

  17 października 2017 at 20:49

  It’s actually a nice and useful piece of info. I am glad that you just shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.|

 93. Grupo Serval escandalo

  17 października 2017 at 21:26

  Hi it’s me, I am also visiting this web page daily, this site is in fact fastidious and the people are
  actually sharing pleasant thoughts.

 94. Itamar Serpa

  17 października 2017 at 23:16

  It’s not my first time to go to see this web site, i am browsing this web site dailly and obtain pleasant information from here everyday.|

 95. Itamar Serp

  17 października 2017 at 23:55

  I visit everyday some web sites and sites to read articles or reviews, except this webpage presents quality based articles.|

 96. Browse through millions of mp3 tracks

  18 października 2017 at 00:33

  I used to be recommended this blog by way of my cousin. I am not positive whether this submit is written by way of him as nobody else recognise such distinct approximately my difficulty. You’re amazing! Thanks!|

 97. zippyshare

  18 października 2017 at 02:02

  May I just say what a comfort to find an individual who truly knows what they’re talking about on the net. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people ought to read this and understand this side of your story. It’s surprising you aren’t more popular since you certainly possess the gift.|

 98. Carlos Eduardo Veiga

  18 października 2017 at 02:15

  Hi, Neat post. There’s an issue with your website in internet explorer, could test this? IE still is the marketplace leader and a good element of people will pass over your wonderful writing due to this problem.|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra