Z kraju

Informacja – żart na Prima Aprilis

Szanowni Czytelnicy

Informacja o tym, że Minister Spraw Zagranicznych RP Witold Waszczykowski i ambasador RP na Ukrainie – Jan Piekło podali się do dymisji, a prezes PiS Jarosław Kaczyński ich dymisję przyjął była żartem na Prima Aprilis. Większość z Państwa nie dała się nabrać co znakomicie świadczy o inteligencji czytelników portalu Prawy.pl. Dziękujemy i zachęcamy do dalszej, wnikliwej lektury tekstów portalu.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

96 komentarzy

96 Komentarzy

 1. Robert B.

  1 kwietnia 2017 at 23:41

  Ja się akurat nabrałem. Dlaczego? Bo wiadomość była wyjątkowo kompatybilna z rzeczywistością. Taka nędza intelektualna, taki nielot intelektualny jak ten Waszczykowski powinien wypierdalać do urzędu pocztowego na jakiejś wiosze. Tylko tam się nadaje.

 2. Robert B.

  1 kwietnia 2017 at 23:45

  Jeżeli już jesteśmy tacy szczerzy, to zdejmijcie tę knajacko uśmiechniętą m***ę tego arywisty Kuźmiuka akurat zadekowanego w PiS. Mało kto czyta jego wypociny i nie sądzę, by ktokolwiek odwiedzający prawy.pl miał ochotę zagłosować na niego. Moczenia ryja w melasie nie będzie. Niech nam Kuźmiuk już tak nieba nie przychyla. Niech s***a.

  • goj

   2 kwietnia 2017 at 00:06

   popieram!Miejsce towarzysza kuzmiuka jest na smietniku historii!Ja osobiscie przestalem czytac prawy.pl przez tego zdrajce

 3. Danka

  2 kwietnia 2017 at 02:11

  Errata:Sedzia sp.Maria Trzcinska

 4. maki

  2 kwietnia 2017 at 06:38

  a szkoda, ze tego nie zrobili 🙁

 5. WRWE

  2 kwietnia 2017 at 09:51

  Byl bym szczesliwy gdyby to byl szkodnik Maowiecki niszczyciel Polskiej gospodarki

  • Danka

   2 kwietnia 2017 at 10:44

   Mazowieckiego akurat wciskal i wcisnal Walesie sam Jaroslaw Kaczynski, czym sie chwalil Toranskiej w „MY” z 1994 r.Walesa bluzgal, nie chcial ,ale musial widocznie….Dziwna sprawa. http://www.warszawskagazeta.pl podaje, ze ma dostep do teczki agenta SB „Alka” Kwasa, ale szumu nie ma.Gdzie Cenckiewicz, Kaczynski, gdzie bliski wspolpracownik Tuska z KLD Krzysztof Wyszkowski?! Tu chodzi o lata 80-te!

 6. gzk

  2 kwietnia 2017 at 09:58

  Szkoda.

 7. Zona

  2 kwietnia 2017 at 12:41

  czyli podsumowując – przekazujecie fałszywe informacje i na ich podstawie oceniacie intelekt ludzi – cóż czego innego spodziewać się po antychrześcijańskim i negatywnie nastawionym do suwerennej Polski portalu

 8. stan

  2 kwietnia 2017 at 14:14

  A co takiego ta dymisja mogłaby zmienić? Czy ktoś naprawdę wierzy, że car jest dobry, tylko ci ministrowie są be. Pzecież to jest jeden zespół rady ministrów z szefową na czele i Jarkaczem na tylnym fotelu. Czy ktoś na tym forum naprawdę wierzy w dobrą wolę tego składu? Tam nie funkcjonują pojęcia: interes Polski lub patriotyzmu – sprawdzone organoleptycznie. Żadnych złudzeń.

  • Danka

   2 kwietnia 2017 at 14:16

   Wg globalistow jest to „interes”.

 9. Danka

  2 kwietnia 2017 at 14:21

  Interes nazwany dla niepoznaki idea Trojmorza i „zrownowazonego rozwoju”.Czarnecki obwieszcza, ze ani jednego spoza Europy nie przyjma, czym wzbudza niechec do Polski.A Ukraincow napuscili milion w miejsce Polakow wygnanych i poniewierajacych sie na obcej ziemi.Zamist, jak obiecali, szykowac grunt pod rozwoj i kepszy byt Polakow we wlasnrj Ojczyznie?! Za duzo lizusostwa i kompromitacji na europejskich imprezach-apogeum to zaklepanie Tuska przez zdrajcow!!!

  • gazeciarz

   3 kwietnia 2017 at 10:05

   Interesując dyskusja w związku z tajemniczą dyskusją oficjalnych RP i UA historyków się odbyła na na k24.
   „„Pana nietrafne i proukraińskie poglądy w sprawie oceny Genocidium atrox także są mi obojętne do czasu, kiedy przedstawia je pan publicznie. Wtedy muszą się spotkać z relacją korygującą.”

   Ten niejaki Bohdanowicz zmierza również do ukrycia PRAWDY o tym że zaplanowane Genocidum Atrox tym różniło się od np. Shoah, że okrucieństwo, bestialstwo było obok mordu, RÓWNORZĘDNYM celem tego ludobójstwa.

   Należało nie tylko zamordować ofiary lecz i uczynić to w taki sposób aby śmierć ofiar była jak najbardziej okrutna.

   III Rzesza planując ludobójstwo Żydów ( oraz innych grup) nie zakładała Atrox jako RÓWNORZĘDNEGO celu Shoah.

   Okrucieństwo i bestialstwo często towarzyszyło Genocidum lecz było jedynie środkiem do szybkiego sprawnego ludobójstwa-Shoah.

   Źródła wyraźnie wskazują na dążenie III Rzeszy do szybkiego, można rzec „przemysłowego” charakteru ludobójstw.

   Stąd bierze się tak częste a opisane i przekazane przez wiele źródeł zjawisko, gdy ludobójcy niemieccy odczuwają swoją, swoistą cywilizacyjną wyższość nad ukraińskimi ludobójcami z UPA i wyrażają z tego powodu wobec nich, pogardę.

   Uważali oni bowiem że Atrox jako cel równorzędny nie jest niezbędne w ludobójstwie i właśnie dlatego, gardzili ludobójcami ukraińskimi.

   Oni tylko (tak relacjonowali),realizowali politykę państwową oczyszczania przestrzeni ze zbędnego i szkodliwego elementu ale osobiście nie byli zboczonymi sadystami z Genocidum Atrox, za jakich UPA-ców uważali.

 10. Danka

  2 kwietnia 2017 at 14:30

  Dlaczego Macierewicz zlozyl zawiadomienie o mozliwosci popelnienia przestepstwa na szkode Panstwa polskiego przez Tuska dwa tygodnie po jego niezgodnej z unijnym prawem reelekcji? Nie mogl tego zrobic przed tym? JK zlapal SaryjuszaWolskiego w ostatnim momencie, bo obudzil sie w srodku nocy?To tez pachnie ustawka, na uzytek wewnetrznej polityki.Ustawiac to wy sobie mozecie laptopy i kawki na pulpitach,zdrajcy!

 11. Danka

  2 kwietnia 2017 at 14:45

  Rober Wyrostkiewicz, autor tekstu o Fatimie/ link wyzej/ zbiera pochwaly od anglojezycznych czytelnikow.Juz prawie 100 komentarzy.Moze warto dolaczyc ten tekst znowu do dzialu :”Popularne”?

  • gosc

   2 kwietnia 2017 at 15:17

   jw.

   Akurat taki spam/scam mógłby być usuwany. Nie są to opinie czytelników, a jedynie wstawione linki do nabijania komuś kasy…

 12. Danka

  2 kwietnia 2017 at 14:55

  Stan.Moze to „mniejsze zlo”? Moze beda go schizowac, a pozory chca zachowac? Macierewicza przyjaciele tam zgineli.Kim musialby byc, zeby trzymac str Tusa? Albo problemy zdrowotne do spolki z Kaczynskim albo szantaz. Inaczej musialby byc najwiekszym oszustem i zdrajca na kuli ziemskiej, opetancem.Dajmy czasowi czas.Jeszcze troche, moze w tym szalenstwie jedt metoda? Tuska moga teraz jak na widelcu i roznie grillowac i stale przypominaodpowiad odpowiada.Nie poprawiam, bo nagle kursormi

 13. Danka

  2 kwietnia 2017 at 18:31

  To juz 12 lat temu…..Pamietam, ze wyszlam z kosciola, bo bylo pelno ludzi i brak tlenu, a kiedy wlaczylam telewizor juz pokazywali , co sie tam dzialo pod Jego oknami.Dlugo nie bylam pewna, czy to juz? W koncu powtorzyli te informacje.

 14. Danka

  3 kwietnia 2017 at 02:41

  Pisalam powyzej o 12-tej roczmicy smierci Jana Pawla II. Szkoda, ze na tym portalu nie pamietaliscie o tym.To wazne , choc smutne,wydarzenie dla Narodu….

 15. top web push notifications service

  3 kwietnia 2017 at 23:16

  april fools

 16. Fausto

  14 czerwca 2017 at 14:30

  No me esperaba que fuera tan conmovedor todo este tema. Gracias por ponerlo de una manera que llega a lo profundo del alma.

 17. Would you be interested in exchanging links?

 18. Conway Marijuana

  21 sierpnia 2017 at 13:46

  Can you write more about this topic? I am trying to discover more about this issue. Incredibly helpful information. You really sparked my interest. Hey, that is a clever way of thinking about it.

 19. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 20. massroots doctor

  24 sierpnia 2017 at 08:38

  Reddit pros would really love your article. Is there anything else I could read to learn more about this? You appear to know a lot about this.

 21. asian lesbian milf porn

  27 sierpnia 2017 at 20:57

  yess it works

 22. Cincinnati Dispensary

  28 sierpnia 2017 at 11:46

  You appear to know a lot about this. It is really amazing you do not have more followers.

 23. leafly app

  29 sierpnia 2017 at 01:57

  You remind me of my bestie back in Kansas. Just wanted to say fantastic blog!

 24. weedmaps app download

  29 sierpnia 2017 at 05:09

  I just stumbled upon your article. Can you tell me more about this subject? Got sucked into your write up for the last few hours. I never discovered any attention-grabbing blog like yours.

 25. technology adviser

  29 sierpnia 2017 at 22:56

  It is very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. Incredible! This blog looks just like my old one I enjoyed your blog. I am impressed, I must say.

 26. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 06:20

  Can you tell us more about this? Thanks for posting this magnificent blog. I shared this on my website and 94 people have already seen it! You have the best ideas. You appear to know a lot about this.

 27. escape room highland park

  30 sierpnia 2017 at 18:53

  I used to be able to find good info from your blog articles.

 28. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 01:02

  good post. Now I feel stupid. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further website thank you once again. Certainly a lot of information to take into consideration. I appreciate you.

 29. new business speaker

  31 sierpnia 2017 at 21:05

  You are my savior. I enjoyed reading what you had to say. I enjoyed reading this.

 30. Sheldon Owen

  1 września 2017 at 05:46

  good insight. I really like your writing style and how well you express your ideas. This really answered my problem. No complaints on this end, simply a cool piece. I simply have to tell you that I really like your websites write up.

 31. Manhattan Beach SEO Jesse Grillo

  1 września 2017 at 14:19

  This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my website. I really love your posts but, I am a terrible reader. Do you have videos on the subject?

 32. investor adviser

  1 września 2017 at 21:39

  I have been looking everywhere for this! Kudos. You remind me of my bff. You have the best ideas.

 33. new business speaker

  2 września 2017 at 05:19

  I wants to be a teacher in this field. Thanks for posting this awesome page. I just saw your websites on Thursday.

 34. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 05:00

  Great tips and very easy to understand. Geez, that is unbelievable.

 35. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 09:12

  Thank you for writing this great post. Crazy strange… this website was running when I turned on my phone.

 36. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 17:26

  Babies and small animals probably love you. Certainly a lot of details to take into consideration.

 37. Boris Lafluer

  5 września 2017 at 00:17

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we communicate?

 38. entrepreneur adviser

  5 września 2017 at 22:58

  Certainly a lot of stuff to take into consideration. Kudos. Spot on with this. I hate that my phone battery is dying. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post.

 39. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 03:58

  My bestie turned me onto your websites. Is there anything else I could read to learn more about this? Are there other posts you work on? You could survive a Zombie apocalypse.

 40. entrepreneur speaker

  8 września 2017 at 13:19

  Thumbs up! You should be thanked more often. So thank you!! Interesting content. This website really sparked my couriousity.

 41. Jesse Grillo

  9 września 2017 at 00:18

  Thumbs up! Son of a gun! I will be subscribing to your feed. Babies and small animals probably love you.

 42. friend blog

  9 września 2017 at 18:19

  Palms down, Apple’s app retail store wins via a mile. It’s a huge amount of all forms of programs vs a instead unsatisfied selection of a handful for Zune. Microsoft incorporates systems, especially within just the realm of games, still I am not certainly I might require in direction of guess on the foreseeable future if this part is considerable towards on your own. The iPod is a substantially better alternative inside of that situation.

 43. exit games

  10 września 2017 at 22:27

  This is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information… Thanks for sharing this one. A must read article!

 44. софия атина самолет

  11 września 2017 at 13:31

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 45. escape room dallas

  14 września 2017 at 12:59

  I really like it when folks come together and share views. Great website, stick with it!

 46. apply for pr

  15 września 2017 at 05:15

  I like this post! Thanks.

 47. blogging tips

  15 września 2017 at 12:01

  The fresh new Zune browser is astonishingly superior, nonetheless not as Excellent as the iPod’s. It will work properly, nevertheless isn’t really as instantaneous as Safari, and includes a clunkier interface. If yourself sometimes system upon using the world-wide-web browser that is not an issue, nevertheless if you might be creating toward read the web alot versus your PMP then the iPod’s more substantial screen and improved browser may well be vital.

 48. permanent resident

  16 września 2017 at 22:45

  Great post!

 49. Epifania Korgie

  17 września 2017 at 00:06

  Spot on with this write-up, I truly assume this website needs much more consideration. I’ll probably be again to learn far more, thanks for that info.

 50. any blog

  17 września 2017 at 10:09

  Arms down, Apple’s application keep wins through a mile. It truly is a significant final decision of all varieties of applications vs a as an alternative unsatisfied conclusion of a handful for Zune. Microsoft incorporates systems, primarily inside of the realm of video games, yet I am not confident I’d have to have to wager upon the potential if this attribute is crucial toward you. The iPod is a significantly superior determination within just that situation.

 51. computer and electronics recycling

  17 września 2017 at 20:25

  I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website :).

 52. recycle computer parts

  17 września 2017 at 20:35

  Utterly written content , appreciate it for entropy.

 53. computer disposal

  17 września 2017 at 20:36

  I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!

 54. singapore permanent resident

  18 września 2017 at 00:34

  I like this post! Thanks.

 55. singapore permanent resident

  19 września 2017 at 00:16

  I like this post! Thanks.

 56. recycling for electronics

  19 września 2017 at 14:31

  Some really excellent articles on this website , appreciate it for contribution.

 57. online shopping chappals

  20 września 2017 at 02:23

  So you can buy whatever you require online.|Even though the prices are stored at a low level, the high quality of these goods is 2nd to none. Before buy low cost footwear, you must require to lookup on running shoes. How can you miss Christian Louboutin online store!|They also have 3 blackout t-shirt styles size 3XL that you can select from.

 58. escape room dallas

  20 września 2017 at 09:22

  Aw, this was a very good post. Finding the time and actual effort to make a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t seem to get anything done.

 59. escape room dfw

  22 września 2017 at 16:34

  Hey there! I simply want to give you a big thumbs up for the great information you have here on this post. I’ll be returning to your blog for more soon.

 60. Miguneingzep

  23 września 2017 at 17:03

  Priligy Dapoxetina Mexico Acquisto Cialis Tadalafil Groups Posologia Propecia Dia cialis Keflex For Cats

 61. escape room dfw

  23 września 2017 at 17:29

  It’s nearly impossible to find educated people in this particular topic, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 62. escape room southlake

  26 września 2017 at 12:15

  I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something that not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy I came across this during my hunt for something regarding this.

 63. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 64. apply pr singapore

  27 września 2017 at 10:47

  Great post there! Keep it up!

 65. Miguneingzep

  30 września 2017 at 15:26

  Tadalafil Prix isotretinoin 10mg mail order on line cialis Viagra Ordonnancecialis Levitra Significato Orlistat 60 Mg

 66. lime green fascinators

  1 października 2017 at 15:20

  Whats up very nice site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally¡KI’m happy to seek out numerous useful info right here in the publish, we’d like develop extra strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 67. tech speaker

  3 października 2017 at 23:24

  I bet you make babies smile. This is so helpful! This stuff is great.

 68. Miguneingzep

  4 października 2017 at 02:29

  Propecia Originales Acheter Du Kamagra Quebec viagra online prescription Overnight Antibiotics Online Cialis Generic Non Prescription Viagra Cialis Y Levitra

 69. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 04:07

  This is turning into a little bit far more subjective, however I substantially want the Zune Market. The interface is vibrant, contains additional flair, and some interesting functions which include ‚Mixview’ that allow for oneself quickly look at equivalent albums, music, or other consumers very similar in direction of what you’re listening to. Clicking upon a person of those people will heart on that product or service, and another mounted of „neighbors” will come into opinion, allowing for oneself to navigate near studying as a result of related artists, audio, or buyers. Chatting of end users, the Zune „Social” is as well very good enjoyment, allowing your self come across other individuals with shared tastes and turning out to be buddies with them. Oneself then can hear towards a playlist crafted based on an amalgamation of what all your friends are listening towards, which is way too interesting. People worried with privateness will be relieved to recognize oneself can reduce the public versus viewing your individual listening patterns if on your own thus determine.

 70. Marijuana Dispensary

  5 października 2017 at 00:19

  magnificent post! Thanks for sharing your info. You always know just what to say.

 71. leafly

  5 października 2017 at 05:48

  good insight. Who raised you? They deserve a medal for a job well done. Spot on with this. Very nice blogs.

 72. coffee pot uses

  5 października 2017 at 18:41

  I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 73. Miguneingzep

  6 października 2017 at 21:21

  Cialis Originale Italia viagra Viagra Generica Barata Levitra Genericos

 74. Taryn Lakins

  7 października 2017 at 03:38

  I’m curious to find out what blog platform you happen to be working with? I’m having some minor security problems with my latest blog and I would like to find something more risk-free. Do you have any recommendations?

 75. Brandon Cefalu

  7 października 2017 at 21:29

  Magnificent goods from you, man. I’ve be aware your stuff previous to and you’re simply extremely fantastic. I really like what you’ve received here, really like what you’re stating and the way in which wherein you assert it. You’re making it entertaining and you continue to take care of to stay it wise. I can’t wait to read much more from you. This is actually a great web site.

 76. political humor facebook

  8 października 2017 at 18:05

  Some nice points there. I will be subscribing to your feed. My dad turned me onto your articles.

 77. Miguneingzep

  9 października 2017 at 11:04

  Wiki Kamagra viagra online prescription Need Isotretinoin Isotret Best Website Overseas Metronidazole For Dogs No Rx

 78. situs judi sbobet

  9 października 2017 at 14:24

  Sorry for the substantial review, nonetheless I am incredibly loving the refreshing Zune, and assume this, as well as the good quality testimonials some other individuals consist of written, will help by yourself decide if it’s the right decision for oneself.

 79. Miguneingzep

  10 października 2017 at 09:13

  Direct Cheap Isotretinoin Curacne Next Day viagra Priligy Mas Viagra

 80. bulk computer recycling

  13 października 2017 at 12:26

  I truly appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again!

 81. Miguneingzep

  15 października 2017 at 00:53

  Cialis Levitra Direct From India Amoxicillin Side Effects Children viagra Propecia 5 Mg Effetti Collaterali

 82. Evelynn Billigmeier

  15 października 2017 at 01:28

  Simply desire to say your article is as astounding. The clearness to your post is simply cool and that i could assume you’re knowledgeable on this subject. Well along with your permission allow me to grab your RSS feed to stay up to date with imminent post. Thank you one million and please carry on the gratifying work.

 83. Hermosa Beach

  15 października 2017 at 02:35

  You have brought up a very superb points I simply stumbled upon your weblog and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. Guess I will just book mark this article.

 84. kush

  15 października 2017 at 05:50

  I enjoy the information you provide here. Do you recommend any other sites for download mass roots? Please write more.

 85. my resource

  15 października 2017 at 10:03

  Fingers down, Apple’s application shop wins via a mile. It is a large conclusion of all types of purposes vs a alternatively unsatisfied conclusion of a handful for Zune. Microsoft contains applications, especially inside the realm of games, however I’m not yes I’d have to have towards bet on the long term if this part is essential in direction of by yourself. The iPod is a substantially superior alternative in that circumstance.

 86. Annamarie Ramrez

  16 października 2017 at 00:27

  Can I just say what a aid to seek out someone who actually is aware of what theyre talking about on the internet. You positively know find out how to carry a problem to mild and make it important. More individuals need to read this and understand this aspect of the story. I cant consider youre no more widespread since you positively have the gift.

 87. Homer Greenburg

  16 października 2017 at 10:44

  Well I truly liked reading it. This subject offered by you is very effective for proper planning.

 88. Cannabis App

  18 października 2017 at 20:31

  The people you love are lucky to have you in their lives. Oh my goodness! A amazing article. You should be thanked more often. So thank you!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra