Felieton

Niemcy otwarcie o swoich interesach gazowych z Rosją

1. Niemiecka gazeta poświęcona głównie sprawom gospodarczym „Deutsche Wirtschafts Nachrichten” niedawno poinformowała, że w obecnych sporach z Polską w sprawach gazowych chodzi o to, „czy w przyszłości w Europie będzie dominowała oś energetyczna rosyjsko-niemiecka czy amerykańsko-polska.

Gazeta wyraża niepokój, że to, co jeszcze niedawno wydawało się przesądzone, czyli budowa dwóch kolejnych nitek gazociągu Nord Stream, teraz nie jest wcale takie pewne, bo wokół Polski gromadzą się także inne kraje, które są tej inwestycji przeciwne.

A przecież zapadła już pozytywna decyzja KE i niemieckich urzędów o możliwości wykorzystania w zasadzie w 100% gazociągu OPAL, biegnącego przez terytorium Niemiec, co pozwoliłoby dostarczać gaz przesyłany przez Nord Stream 1 także do krajów na południu UE, a tym samym pozwoliłoby na pełne wykorzystanie tego gazociągu.

Ale polska spółka PGNiG S.A. wspierana przez rząd (a teraz także przez ukraińskiego dystrybutora gazu), zaskarżyła tę decyzję do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu i co więcej do momentu rozpatrzenia tej sprawy, Trybunał wstrzymał wykonanie decyzji o udostępnieniu Gazpromowi, gazociągu OPAL.

Sprawy przybierają, więc niedobry obrót i trzeba alarmować niemiecką opinię publiczną, że Polska się rozpycha i przypomina zapisy z Traktatu Lizbońskiego o zapisanej tam solidarności energetycznej krajów UE.

2 Jednak, aż tak źle z interesami Gazpromu w UE nie jest, w połowie marca tego roku KE opublikowała komunikat, w którym wyjaśnia, że ta rosyjska firma zobowiązała się do wyeliminowania ograniczeń w reeksporcie gazu, a także do tego, że ceny sprzedawanego gazu w Europie Środkowo-Wschodniej będą odzwierciedlać ceny rynkowe.

Jak napisała w komunikacie KE „uważamy, że zobowiązania Gazpromu umożliwią swobodny przepływ gazu w Europie Środkowo-Wschodniej po konkurencyjnych cenach i są odpowiedzią na nasze zastrzeżenia i zapewniają rozwiązanie na przyszłość, zgodnie z zasadami UE”.

Ten komunikat czarno na białym pokazuje jak wielkie wpływy w KE ma rosyjski Gazprom i to jak się wydaje wcale nie bezpośrednio, ale przy pomocy niemieckich urzędników (szczególnie szefa gabinetu Junckera, Martina Selmayra swoistej szarej eminencji Komisji, który działa w imieniu swojego szefa w sytuacji jego coraz częstszych niedyspozycji, którzy rzetelnie odrabiają zadania wyznaczone im przez administrację rządu kanclerz Angeli Merkel.

3. Przypomnijmy także, że KE pod koniec listopada poprzedniego roku, podjęła bardzo korzystną decyzję dla Gazpromu tzn. zaproponowała ugodę bez orzekania kar w związku z podejrzeniami o nadużywanie przez tę firmę pozycji rynkowej.

W marcu 2015 roku KE ogłosiła w komunikacie, iż postawiła rosyjskiej firmie Gazprom zarzuty dotyczące nadużywania pozycji rynkowej na 8 rynkach krajów Europy Środkowo-Wschodniej – trzech państw nadbałtyckich Litwy, Łotwy i Estonii, a także Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Polski (a więc wszystkich krajów tej części Europy za wyjątkiem Rumunii).

Po wnikliwym kilkuletnim badaniu przez Komisję Europejską tej sprawy (przeprowadzono także niezapowiedziane kontrole w firmach zależnych od Gazpromu i u ich kontrahentów w krajach członkowskich UE, np. w Polsce w PGNiG, Gaz-Systemie i EuRoPolGazie), postawiono Gazpromowi trzy zarzuty: wymuszanie zakazu swobodnego obrotu zakupionym od Rosji gazem (np. zakaz reeksportu), wymuszanie przejmowania kontroli nad siecią przesyłową w poszczególnych krajach, wreszcie nadużywanie indeksowania cen gazu w stosunku do cen ropy i nieuczciwe różnicowanie cen gazu dla poszczególnych krajów UE.

Tego rodzaju naganne praktyki były stosowane przez Gazprom w ciągu ostatnich 10 lat (kontrola obejmowała okres od momentu członkostwa tych krajów w UE) i wszystkie one niestety wystąpiły także na polskim rynku (szacunkowo w związku z kontraktem podpisanym z Rosjanami przez rząd Tuska, Polska płaciła za gaz ok. 2 mld USD rocznie więcej niż powinna).

KE stawiając Gazpromowi tak ciężkie zarzuty, mogła zgodnie z europejskim prawem ukarać tę firmę karą aż do 10 % wartości jej obrotów (a więc karą w wysokości nawet kilkunastu miliardów USD) i żądać zaprzestania stosowania monopolistycznych praktyk, niestety jak wynika z komunikatu, była dla Rosjan znowu wyrozumiała.

4. Niemcy wyraźnie zabiegają o interesy Gazpromu w UE i mają w tym zakresie jak widać ogromne sukcesy, ale rząd premier Beaty Szydło forsując nową politykę energetyczną (w tym gazową), zaczyna w te interesy uderzać.

Oddanie do użytku Gazoportu w Świnoujściu i możliwość przyjmowania 5 mld m3 gazu skroplonego (z możliwością jego rozbudowy do pojemności 7,5 mld m3) i forsowanie w porozumieniu z Danią i Norwegią budowy gazociągu Baltic Pipe o przepustowości przynajmniej 10 mld m3 gazu, może zdaniem Niemiec uczynić z Polski hub gazowy, co uderzy w interesy niemiecko-rosyjskie.

Co tam solidarność unijna, co tam solidarność energetyczna krajów należących do UE, ważniejsze są interesy niemieckie z Rosją krajem agresywnym nie tylko wobec swych sąsiadów (doświadczyły już tego Gruzja, a teraz doświadcza Ukraina), ale będącym zagrożeniem dla całej Europy.

Kanclerz Angeli Merkel nie wypada tak otwarcie tych interesów rosyjsko-niemieckich artykułować, ale już niemieccy urzędnicy w instytucjach unijnych o nie bardzo mocno i skutecznie zabiegają, a niemieckie media są gotowe swojemu społeczeństwu je tłumaczyć.

Zbigniew Kuźmiuk

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

22 komentarze

22 Komentarzy

 1. gieptil

  3 kwietnia 2017 at 11:10

  Warto zrobić krótką kronikę „patriotyzmu gospodarczego” PiS.
  Udział w rządzie „aferałów” Jana Krzysztofa Bieleckiego.
  Udział w rządzie Olszewskiego. Aferalna prywatyzacja tyskiej FSM.
  Udział w rządzie AWS. Aferalna prywatyzacja banków. Likwidacja wielu kopalń, przechodzenie na gaz ziemny z importu. Argumenty, że nawet jak energia z węgla jest na dzisiaj nieco droższa to nie uzależniamy się od dostaw gazu z zagranicy, nie docierały.
  Rząd lat 2005-2007. Aferalna prywatyzacja WSK PZL Mielec.
  A teraz PiS w ramach „patriotyzmu gospodarczego” sabotuje projekt będący całkowicie poza polskim terytorium i bez polskiego udziału. Projekt obojętny dla polskich interesów, a może nawet korzystny. Bo jeżeli Europa zachodnia zapewni sobie możliwość kupna dużych ilości gazu z trzech kierunków ( Rosja, Bliski Wschód, Morze Północne ), to będzie mogła wygrywać między sobą konkurentów.
  Rząd PiS sabotuje ten projekt nie w Polskim interesie, więc po co i dlaczego. Chodzi pewnie o to aby bezinteresownie poświnić, pochamić, zrobić innym na złość, napluć komuś do zupy dla czystej przyjemności naplucia. Należy odróżniać patriotów od świń. PiS to klasyczna partia świń, a przede wszystkim zdrajców Polski i zajadłych wrogów niepodległej Polski.
  A efekt będzie być może taki, że jak już i Rosja i Europa zachodnia będą miały Polski szczerze dość, a są to militarne potęgi, to zrobią karną ekspedycję militarną na Polskę. A raczej zachęcą Rosję i jej pomogą w takiej ekspedycji, przy okazji Niemcy nam zabiorą ziemie zachodnie. I wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie, poza Polakami co jasne.

  • Robert B.

   3 kwietnia 2017 at 11:49

   PiS robi wszystko ZA DARMO. Ich marzenie to zostać poklepanym to przez taką Obamę, to przez takiego Trumpa, a już szczytem orgazmicznym byłoby poklepanie przez takiego Netanjahu… A Kuźmiuk? Jak Kuźmiuk. Jak PiS będzie szedł na dno, to zacznie przebąkiwać o „pewnych różnicach światopoglądowych”, zacznie się „dystansować” i… zadekuje się gdzie indziej… Doświadczenie już ma…

 2. Egzorcysta

  3 kwietnia 2017 at 11:48

  A znacie ten? Niemiec, Rusek i Polak zlapali zlota rybke, i dostali pojednym zyczeniu, Niemiec mowi: „ja chce miec gazociag”, Rusek mowi: ja chce miec tez gazociag ,a ty Polak jakie masz zyczenie, Polak mowi: a ja chce zeby oni nie mieli gazociagu.Mysle, ze Polacy powoli zaczynaja rozumiec, dlaczego od zarania czasow ciagle byli napadani przez sasiadow? Niby dlaczgo w ramach dobrosaidzkich stosunkow, nie moznaby wybudowac gazociagu przez teren Polski i na tym zarabiac?Nie tylko zarabiac, ale rosnac w sile energetyczna renegocjujac np pawlakowskie dranstwo.A za pare miesiecy PiS bedzie plakal bo smog w miastach.A rozwiazanie problemow jest jak widac dosc proste.Tyle, ze zydokomunisci ze wschodniego wybrzeza USA, kazali plastusiowi i innym szczkac na boki ile sie da, zeby zakonczylo sie to 3 wojna a oni znow sfinasuja i uzbroja wszystkie strony konfliktu.Ci barbarzyncy z za oceanu, podpalaja swiat gdzie tylko sie da, nawet jakis kurdupel z Korei im spedza sen z oczu, bo nie chce ich drukowanych papierkow.Jak nie przepedzimy dywersantow dobrosasiedzkich stosunkow w Europie do Izraela, Polacy stana sie jeszcze bardziej znienawidzonym narodem w Europie.Istnieja pewne granice wtracania sie w interesy innych krajow.

  • Robert B.

   3 kwietnia 2017 at 11:54

   O ile mnie pamięć nie myli, to Polska przeciwstawiała się gazociągowi Nord Stream, bo – uwaga! – „godził on w interesy Ukrainy”! Mieści ci się to w pale? My mamy dbać o ich interesy. No ale jak przyszedł rozkaz do Sanhedrynu, to przyszedł…

   Odnośnie do Żydów tak mówił Ferenc Liszt ponad 100 lat temu:

   „Nadejdzie dzień, gdy wszystkie narody, pośród których mieszkają dziś Żydzi, będą musiały stanąć przed problemem całkowitego ich wypędzenia – problemem życia i śmierci, zdrowia lub chronicznej choroby, pokojowej egzystencji albo nieustających niepokojów społecznych”.

   Coś ta uwaga straciła na ważności? Nie.

 3. uk casino club online casino

  31 sierpnia 2017 at 09:15

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 4. career exploration

  1 września 2017 at 06:33

  There are some interesting points in time in this article but I don?t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

 5. fashion

  2 września 2017 at 11:41

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 6. check my website

  2 września 2017 at 20:38

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 7. click on my website

  2 września 2017 at 20:45

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 8. see my website

  2 września 2017 at 20:57

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 9. penipu

  4 września 2017 at 19:23

  Would you be fascinated with exchanging hyperlinks?
  penipu http://www.188maxbet.com

 10. Larzews

  26 września 2017 at 03:06

  Online Celebrex Amoxicillin Zpak Cytotec Prix Au Maroc cialis Generic Viagra Soft Tabs Buy Amitriptyline Online In Uk

 11. Larzews

  4 października 2017 at 13:33

  Buy Generic Online Viagra Discount Direct Levaquin Website Pills Ticarcillin Versus Amoxicillin levitra 20mg Costo De Cialis Can Keflex Cause Diarrhea

 12. Larzews

  4 października 2017 at 22:43

  Levitra Walmart Comprar Cialis Transferencia Bancaria cialis Lowest Price Tadalis Sx Soft

 13. Larzews

  7 października 2017 at 03:15

  Where Can I Buy Isotretinoin Skin Health Low Price Mastercard Amoxicillin Doseages generic viagra Acheter Cialis Ligne Andorre Quando Cialis Non Funziona Levitra Compresse Prezzo

 14. Larzews

  10 października 2017 at 13:46

  Viagra 25mg Dosierung Zithromax And Asthma viagra Warfarin For Sale Buy Canadian Aspirin Pharmacy Express Reviews

 15. sklep kamagra - cialisnajtaniej.pl

  13 października 2017 at 14:35

  W podporze o viagra przetestowane wprawo a nadzwyczaj wielgachne wprawa niekrajowych opiniodawcow egzystujemy w poziomie w niepomiernie sprawny fortel podpierac leczenie zaklocen erekcyjnych u grosow wspolczesnych pankow. Stosujac orzeczone natomiast w ogolow wyprobowane za posrednictwem nas postepowania od czasu latek zanosimy rozlegle zwyciestwa w krolestwu leczenie oschlosci nieseksualnej. Podawane na skros nas apteka internetowa darmowe konsultacje nielekarskie wystaja na mozliwie najwazniejszym stanie.

 16. Larzews

  13 października 2017 at 15:35

  Levitra 20 Mg Risultati viagra Prezzo Levitra In Farmacia

 17. kup lek kamagra

  14 października 2017 at 09:43

  Wyszukujesz viagra skutecznego sukursy w charakterze darmowych narad leczniczych dokonywujacych Twoje wypatrywania gwarantujacych soczysta dyskrecje imprezy, odwiedz krajowy nowoczesnie skuteczny komplet naczyn stolowych, w ktorym przyjmiesz najwyzszej, formo sluzbe medyczna w obszarze terapie przeszkody z wzwodem. Do dnia nowoczesnego wsparlismy w tej chwili niezwykle wielu gosciom goniacym czynnego rehabilitacje impotencji lekami na potencje takze nieodrebnego wariantu przypadlosci poruszajacej oschlosci plciowej.

 18. viagranajtaniej

  14 października 2017 at 21:06

  W skale o viagra nieorzeczone kwalifikacje plus niepomiernie wysokie praktyka lokalnych fachowcow istniejemy w poziomie w wielce pelen energii procedura podsycac kuracja zaklocen erekcyjnych przy wiekszosci wspolczesnych jegomosciow. Aplikujac stwierdzone natomiast w ogolow wyprobowane na mocy nas strategii odkad lat odnosimy gigantyczne powodzenia w domenie kuracja oschlosci nieseksualnej. Przedkladane w poprzek nas lekami na potencje bezplatne narady lekarskie stoja na mozliwie najwazniejszym poziomie.

 19. Larzews

  16 października 2017 at 16:39

  Cialis Apotheke Eu Cialis Per Quanto online pharmacy Propecia Skin Rash Propecia Progesterone Hormone Replacement Store

 20. Larzews

  17 października 2017 at 18:29

  Viagra Foto Pillola Viagra En Farmacias De Andorra viagra Kamagra Bestellen Rezeptfrei Genericos De Propecia Viagra Online Sales

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra