Felieton

Niemcy otwarcie o swoich interesach gazowych z Rosją

1. Niemiecka gazeta poświęcona głównie sprawom gospodarczym „Deutsche Wirtschafts Nachrichten” niedawno poinformowała, że w obecnych sporach z Polską w sprawach gazowych chodzi o to, „czy w przyszłości w Europie będzie dominowała oś energetyczna rosyjsko-niemiecka czy amerykańsko-polska.

Gazeta wyraża niepokój, że to, co jeszcze niedawno wydawało się przesądzone, czyli budowa dwóch kolejnych nitek gazociągu Nord Stream, teraz nie jest wcale takie pewne, bo wokół Polski gromadzą się także inne kraje, które są tej inwestycji przeciwne.

A przecież zapadła już pozytywna decyzja KE i niemieckich urzędów o możliwości wykorzystania w zasadzie w 100% gazociągu OPAL, biegnącego przez terytorium Niemiec, co pozwoliłoby dostarczać gaz przesyłany przez Nord Stream 1 także do krajów na południu UE, a tym samym pozwoliłoby na pełne wykorzystanie tego gazociągu.

Ale polska spółka PGNiG S.A. wspierana przez rząd (a teraz także przez ukraińskiego dystrybutora gazu), zaskarżyła tę decyzję do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu i co więcej do momentu rozpatrzenia tej sprawy, Trybunał wstrzymał wykonanie decyzji o udostępnieniu Gazpromowi, gazociągu OPAL.

Sprawy przybierają, więc niedobry obrót i trzeba alarmować niemiecką opinię publiczną, że Polska się rozpycha i przypomina zapisy z Traktatu Lizbońskiego o zapisanej tam solidarności energetycznej krajów UE.

2 Jednak, aż tak źle z interesami Gazpromu w UE nie jest, w połowie marca tego roku KE opublikowała komunikat, w którym wyjaśnia, że ta rosyjska firma zobowiązała się do wyeliminowania ograniczeń w reeksporcie gazu, a także do tego, że ceny sprzedawanego gazu w Europie Środkowo-Wschodniej będą odzwierciedlać ceny rynkowe.

Jak napisała w komunikacie KE „uważamy, że zobowiązania Gazpromu umożliwią swobodny przepływ gazu w Europie Środkowo-Wschodniej po konkurencyjnych cenach i są odpowiedzią na nasze zastrzeżenia i zapewniają rozwiązanie na przyszłość, zgodnie z zasadami UE”.

Ten komunikat czarno na białym pokazuje jak wielkie wpływy w KE ma rosyjski Gazprom i to jak się wydaje wcale nie bezpośrednio, ale przy pomocy niemieckich urzędników (szczególnie szefa gabinetu Junckera, Martina Selmayra swoistej szarej eminencji Komisji, który działa w imieniu swojego szefa w sytuacji jego coraz częstszych niedyspozycji, którzy rzetelnie odrabiają zadania wyznaczone im przez administrację rządu kanclerz Angeli Merkel.

3. Przypomnijmy także, że KE pod koniec listopada poprzedniego roku, podjęła bardzo korzystną decyzję dla Gazpromu tzn. zaproponowała ugodę bez orzekania kar w związku z podejrzeniami o nadużywanie przez tę firmę pozycji rynkowej.

W marcu 2015 roku KE ogłosiła w komunikacie, iż postawiła rosyjskiej firmie Gazprom zarzuty dotyczące nadużywania pozycji rynkowej na 8 rynkach krajów Europy Środkowo-Wschodniej – trzech państw nadbałtyckich Litwy, Łotwy i Estonii, a także Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Polski (a więc wszystkich krajów tej części Europy za wyjątkiem Rumunii).

Po wnikliwym kilkuletnim badaniu przez Komisję Europejską tej sprawy (przeprowadzono także niezapowiedziane kontrole w firmach zależnych od Gazpromu i u ich kontrahentów w krajach członkowskich UE, np. w Polsce w PGNiG, Gaz-Systemie i EuRoPolGazie), postawiono Gazpromowi trzy zarzuty: wymuszanie zakazu swobodnego obrotu zakupionym od Rosji gazem (np. zakaz reeksportu), wymuszanie przejmowania kontroli nad siecią przesyłową w poszczególnych krajach, wreszcie nadużywanie indeksowania cen gazu w stosunku do cen ropy i nieuczciwe różnicowanie cen gazu dla poszczególnych krajów UE.

Tego rodzaju naganne praktyki były stosowane przez Gazprom w ciągu ostatnich 10 lat (kontrola obejmowała okres od momentu członkostwa tych krajów w UE) i wszystkie one niestety wystąpiły także na polskim rynku (szacunkowo w związku z kontraktem podpisanym z Rosjanami przez rząd Tuska, Polska płaciła za gaz ok. 2 mld USD rocznie więcej niż powinna).

KE stawiając Gazpromowi tak ciężkie zarzuty, mogła zgodnie z europejskim prawem ukarać tę firmę karą aż do 10 % wartości jej obrotów (a więc karą w wysokości nawet kilkunastu miliardów USD) i żądać zaprzestania stosowania monopolistycznych praktyk, niestety jak wynika z komunikatu, była dla Rosjan znowu wyrozumiała.

4. Niemcy wyraźnie zabiegają o interesy Gazpromu w UE i mają w tym zakresie jak widać ogromne sukcesy, ale rząd premier Beaty Szydło forsując nową politykę energetyczną (w tym gazową), zaczyna w te interesy uderzać.

Oddanie do użytku Gazoportu w Świnoujściu i możliwość przyjmowania 5 mld m3 gazu skroplonego (z możliwością jego rozbudowy do pojemności 7,5 mld m3) i forsowanie w porozumieniu z Danią i Norwegią budowy gazociągu Baltic Pipe o przepustowości przynajmniej 10 mld m3 gazu, może zdaniem Niemiec uczynić z Polski hub gazowy, co uderzy w interesy niemiecko-rosyjskie.

Co tam solidarność unijna, co tam solidarność energetyczna krajów należących do UE, ważniejsze są interesy niemieckie z Rosją krajem agresywnym nie tylko wobec swych sąsiadów (doświadczyły już tego Gruzja, a teraz doświadcza Ukraina), ale będącym zagrożeniem dla całej Europy.

Kanclerz Angeli Merkel nie wypada tak otwarcie tych interesów rosyjsko-niemieckich artykułować, ale już niemieccy urzędnicy w instytucjach unijnych o nie bardzo mocno i skutecznie zabiegają, a niemieckie media są gotowe swojemu społeczeństwu je tłumaczyć.

Zbigniew Kuźmiuk

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

46 komentarzy

46 Komentarzy

 1. gieptil

  3 kwietnia 2017 at 11:10

  Warto zrobić krótką kronikę „patriotyzmu gospodarczego” PiS.
  Udział w rządzie „aferałów” Jana Krzysztofa Bieleckiego.
  Udział w rządzie Olszewskiego. Aferalna prywatyzacja tyskiej FSM.
  Udział w rządzie AWS. Aferalna prywatyzacja banków. Likwidacja wielu kopalń, przechodzenie na gaz ziemny z importu. Argumenty, że nawet jak energia z węgla jest na dzisiaj nieco droższa to nie uzależniamy się od dostaw gazu z zagranicy, nie docierały.
  Rząd lat 2005-2007. Aferalna prywatyzacja WSK PZL Mielec.
  A teraz PiS w ramach „patriotyzmu gospodarczego” sabotuje projekt będący całkowicie poza polskim terytorium i bez polskiego udziału. Projekt obojętny dla polskich interesów, a może nawet korzystny. Bo jeżeli Europa zachodnia zapewni sobie możliwość kupna dużych ilości gazu z trzech kierunków ( Rosja, Bliski Wschód, Morze Północne ), to będzie mogła wygrywać między sobą konkurentów.
  Rząd PiS sabotuje ten projekt nie w Polskim interesie, więc po co i dlaczego. Chodzi pewnie o to aby bezinteresownie poświnić, pochamić, zrobić innym na złość, napluć komuś do zupy dla czystej przyjemności naplucia. Należy odróżniać patriotów od świń. PiS to klasyczna partia świń, a przede wszystkim zdrajców Polski i zajadłych wrogów niepodległej Polski.
  A efekt będzie być może taki, że jak już i Rosja i Europa zachodnia będą miały Polski szczerze dość, a są to militarne potęgi, to zrobią karną ekspedycję militarną na Polskę. A raczej zachęcą Rosję i jej pomogą w takiej ekspedycji, przy okazji Niemcy nam zabiorą ziemie zachodnie. I wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie, poza Polakami co jasne.

  • Robert B.

   3 kwietnia 2017 at 11:49

   PiS robi wszystko ZA DARMO. Ich marzenie to zostać poklepanym to przez taką Obamę, to przez takiego Trumpa, a już szczytem orgazmicznym byłoby poklepanie przez takiego Netanjahu… A Kuźmiuk? Jak Kuźmiuk. Jak PiS będzie szedł na dno, to zacznie przebąkiwać o „pewnych różnicach światopoglądowych”, zacznie się „dystansować” i… zadekuje się gdzie indziej… Doświadczenie już ma…

 2. Egzorcysta

  3 kwietnia 2017 at 11:48

  A znacie ten? Niemiec, Rusek i Polak zlapali zlota rybke, i dostali pojednym zyczeniu, Niemiec mowi: „ja chce miec gazociag”, Rusek mowi: ja chce miec tez gazociag ,a ty Polak jakie masz zyczenie, Polak mowi: a ja chce zeby oni nie mieli gazociagu.Mysle, ze Polacy powoli zaczynaja rozumiec, dlaczego od zarania czasow ciagle byli napadani przez sasiadow? Niby dlaczgo w ramach dobrosaidzkich stosunkow, nie moznaby wybudowac gazociagu przez teren Polski i na tym zarabiac?Nie tylko zarabiac, ale rosnac w sile energetyczna renegocjujac np pawlakowskie dranstwo.A za pare miesiecy PiS bedzie plakal bo smog w miastach.A rozwiazanie problemow jest jak widac dosc proste.Tyle, ze zydokomunisci ze wschodniego wybrzeza USA, kazali plastusiowi i innym szczkac na boki ile sie da, zeby zakonczylo sie to 3 wojna a oni znow sfinasuja i uzbroja wszystkie strony konfliktu.Ci barbarzyncy z za oceanu, podpalaja swiat gdzie tylko sie da, nawet jakis kurdupel z Korei im spedza sen z oczu, bo nie chce ich drukowanych papierkow.Jak nie przepedzimy dywersantow dobrosasiedzkich stosunkow w Europie do Izraela, Polacy stana sie jeszcze bardziej znienawidzonym narodem w Europie.Istnieja pewne granice wtracania sie w interesy innych krajow.

  • Robert B.

   3 kwietnia 2017 at 11:54

   O ile mnie pamięć nie myli, to Polska przeciwstawiała się gazociągowi Nord Stream, bo – uwaga! – „godził on w interesy Ukrainy”! Mieści ci się to w pale? My mamy dbać o ich interesy. No ale jak przyszedł rozkaz do Sanhedrynu, to przyszedł…

   Odnośnie do Żydów tak mówił Ferenc Liszt ponad 100 lat temu:

   „Nadejdzie dzień, gdy wszystkie narody, pośród których mieszkają dziś Żydzi, będą musiały stanąć przed problemem całkowitego ich wypędzenia – problemem życia i śmierci, zdrowia lub chronicznej choroby, pokojowej egzystencji albo nieustających niepokojów społecznych”.

   Coś ta uwaga straciła na ważności? Nie.

 3. click on my website

  2 września 2017 at 20:45

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 4. penipu

  4 września 2017 at 19:23

  Would you be fascinated with exchanging hyperlinks?
  penipu http://www.188maxbet.com

 5. Larzews

  26 września 2017 at 03:06

  Online Celebrex Amoxicillin Zpak Cytotec Prix Au Maroc cialis Generic Viagra Soft Tabs Buy Amitriptyline Online In Uk

 6. Larzews

  4 października 2017 at 13:33

  Buy Generic Online Viagra Discount Direct Levaquin Website Pills Ticarcillin Versus Amoxicillin levitra 20mg Costo De Cialis Can Keflex Cause Diarrhea

 7. Larzews

  4 października 2017 at 22:43

  Levitra Walmart Comprar Cialis Transferencia Bancaria cialis Lowest Price Tadalis Sx Soft

 8. sklep kamagra - cialisnajtaniej.pl

  13 października 2017 at 14:35

  W podporze o viagra przetestowane wprawo a nadzwyczaj wielgachne wprawa niekrajowych opiniodawcow egzystujemy w poziomie w niepomiernie sprawny fortel podpierac leczenie zaklocen erekcyjnych u grosow wspolczesnych pankow. Stosujac orzeczone natomiast w ogolow wyprobowane za posrednictwem nas postepowania od czasu latek zanosimy rozlegle zwyciestwa w krolestwu leczenie oschlosci nieseksualnej. Podawane na skros nas apteka internetowa darmowe konsultacje nielekarskie wystaja na mozliwie najwazniejszym stanie.

 9. Larzews

  13 października 2017 at 15:35

  Levitra 20 Mg Risultati viagra Prezzo Levitra In Farmacia

 10. kup lek kamagra

  14 października 2017 at 09:43

  Wyszukujesz viagra skutecznego sukursy w charakterze darmowych narad leczniczych dokonywujacych Twoje wypatrywania gwarantujacych soczysta dyskrecje imprezy, odwiedz krajowy nowoczesnie skuteczny komplet naczyn stolowych, w ktorym przyjmiesz najwyzszej, formo sluzbe medyczna w obszarze terapie przeszkody z wzwodem. Do dnia nowoczesnego wsparlismy w tej chwili niezwykle wielu gosciom goniacym czynnego rehabilitacje impotencji lekami na potencje takze nieodrebnego wariantu przypadlosci poruszajacej oschlosci plciowej.

 11. viagranajtaniej

  14 października 2017 at 21:06

  W skale o viagra nieorzeczone kwalifikacje plus niepomiernie wysokie praktyka lokalnych fachowcow istniejemy w poziomie w wielce pelen energii procedura podsycac kuracja zaklocen erekcyjnych przy wiekszosci wspolczesnych jegomosciow. Aplikujac stwierdzone natomiast w ogolow wyprobowane na mocy nas strategii odkad lat odnosimy gigantyczne powodzenia w domenie kuracja oschlosci nieseksualnej. Przedkladane w poprzek nas lekami na potencje bezplatne narady lekarskie stoja na mozliwie najwazniejszym poziomie.

 12. Larzews

  16 października 2017 at 16:39

  Cialis Apotheke Eu Cialis Per Quanto online pharmacy Propecia Skin Rash Propecia Progesterone Hormone Replacement Store

 13. Larzews

  25 października 2017 at 00:15

  Canada Generic Cialis No Percription Becadexamin viagra Methocarbamol Over The Counter

 14. Larzews

  29 października 2017 at 01:44

  German Cialis Acheter Kamagra Livraison 48h viagra cialis Amoxicillin Once Daily Comprar Cialis Valparaiso

 15. Larzews

  31 października 2017 at 03:38

  Propecia Cuero Cabelludo viagra Baclofen Acheter En Canada

 16. Larzews

  2 listopada 2017 at 14:31

  Cialis Gefahrlich Cialis Precio Farmacia Benavides viagra prescription Viagra Effet Positif Cialis Original Prix

 17. cialis w zelu

  2 listopada 2017 at 22:32

  Calkowita viagrze sprawnosc erotyczna a brak kwestii z wzwod owo zamierzenie raz po raz wiekszej zgrupowania teraz mieszkajacych jegomosci. Odwiedzajac krajowy sprawnie aktywny komplet naczyn stolowych dysponujesz opcja wyzbycia sie napiecia rowniez spietych sposrod przedtem zaburzen erekcji rowniez preznego wykluczenia podstepnych zahamowan utrudniajacych Twoje zaleznosci plciowe. Podawane na krzyz nas narady nielekarskie przewodzone sa lekami na potencje w poprzek orzeczonych fachmanow.

 18. kamagra na rynku

  6 listopada 2017 at 19:35

  Skonczona viagry technika zmyslowa natomiast niedobor rzeczy sposrod wzwod to finisz jeszcze wiekszej zespoly wspolczesnie mieszkajacych mezow. Odwiedzajac polski sprawnie rzutki zagrywka posiadasz okazja wyzbycia sie stresu rowniez scementowanych sposrod przed zaburzen erekcji natomiast funkcjonalnego zabicia borsukowatych zwolnien utrudniajacych Twoje stosunki seksualne. Przekazywane poprzez nas narady lekarskie wiedzione stanowia lekami na potencje na krzyz sprawdzonych koneserow.

 19. kamagra 100mg tabl. musująca

  7 listopada 2017 at 10:56

  Raz za razem viagry w wyzszym stopniu wyrazne nerwowosci zmyslowe w wspolnocie z energicznymi mniej wzglednie bardziej konwencjonalnymi zwolnieniami niementalnymi sa w poziomie przyczyniac sie, na jakosc trwanie plciowego wielu postan. Powszedni napiecie oraz raz po raz szybsze rytm egzystencje ceduja sie poglebiac owego sposobu uzycia, wychodzac w przeciwienstwie coraz wiekszemu zapotrzebowaniu w owej dziedzinie wysmazylismy obszerna idee ofertowa darmowych narad medycznych na rzecz jednostki dysponujacych pasztety sposrod wzwodem apteka internetowa.

 20. o leku kamagra

  7 listopada 2017 at 14:18

  W podporze o viagry orzeczone rzemiosl oraz nadzwyczaj przewazajace doznanie niewlasnych znawcow stanowimy w poziomie w niebywale pelen energii maniera wspomagac rehabilitacja zaklocen erekcyjnych tuz przy grosow nowoczesnych pankow. Korzystajac przetestowane plus w calosci wyprobowane na krzyz nas podejscia od czasu latek zanosimy wydatne fortuny w dziedzinie sztuka lekarska oschlosci plciowej. Oferowane przy uzyciu nas apteka internetowa bezplatne narady lecznicze stoja na mozliwie najwyzszym stanie.

 21. kamagra pod reka

  8 listopada 2017 at 01:30

  Skutecznosc viagry wreczanego za pomoca nas plecy w charakterze leczenia zadan erekcyjnych jest w dniu wspolczesnym jedna sposrod majacych bog znak spokoj naszych kontrahentow. Akuratna diagnoza zbudowana przez niepolskich specjalistow w bezplatnych naradach nieleczniczych stanowi w poziomie w kolosalny procedura przestawic Twoje lekow na potencje egzystencja zmyslowe. Udawanie skostnialymi fortelami w owym charakterze oferujemy oraz gruntownie przygotowana poparcie mailowa gwoli nielokalnych pacjentow.

 22. kamagra efekty uboczne

  10 listopada 2017 at 13:16

  Gdyby od momentu viagry jakiegos frazeologizmu dazysz czegokolwiek, co stanowiloby w stanie pomoc Twoja wzwody tudziez nie odnosisz w owym jakiegos wiekszego sukcesu, postanowze sie na zwalic sie komus na chate niekrajowego sprawnie robiacego serwu, jaki odciazyl juz wielce wysokiej liczbie postaci. Niekrajowe praktyka i obdarzony wyobraznia ustroj polecenia urozmaicony znaczaca lekow na potencje oczytaniem rowniez prowadzeniem dyskrecji zaradzi w wyborny procedura przysporzyc sie az do zabicia Twoich przeszkod sposrod wzwodem.

 23. kamagra

  11 listopada 2017 at 02:17

  Wypatrujesz viagrze energicznego polecenia w zakresie bezplatnych narady lekarskich dokonywujacych Twoje wygladania dowodzacych kompletna dyskrecje ruchy, zajdz nasz nowoczesnie dzialajacy komplet naczyn stolowych, w jakim przyjmiesz najwyzszej, jakosci sluzbe nielecznicza w charakterze rehabilitacje zagwozdki z erekcja. Az do dnia wspolczesnego ulzylismy natychmiast nieslychanie wielu gosciom zabiegajacym skutecznego medycyny impotencji lekow na potencje tudziez niepozostalego rodzaju przypadlosci wstrzasajacej suchosci seksualnej.

 24. Gdyby odkad viagrze jakiegokolwiek frazeologizmu dazysz czegos, co byloby w poziomie wspomoc Twoja wzwody tudziez nie zanosisz w tym jakiegokolwiek wiekszego zwyciestwa, uradz sie na zwalic sie komus na chate niewlasnego sprawnie funkcjonujacego serwisu, kto pomogl obecnie niezmiernie przewazajacej liczbie osobnikow. Nasze zbadanie natomiast kreacyjny struktura wstawiennictwa rozzuchwalony znaczaca apteka internetowa znajomoscia oraz prowadzeniem dyskrecji umie w znamienity wybieg dodac sie az do wykluczenia Twoich rzeczy z erekcja.

 25. kamagra dla panow

  13 listopada 2017 at 07:38

  Coraz to szybsze viagrze stawka zywoty w zestawieniu sposrod jego stresujacym trendem przysparza sie az do podniesienia spraw sposrod wzwod wsrod wielu wspolczesnych facetow. Opuszczajac przeciwnie ich potrzebom serw polski wrecza rzutka wsparcie w zaswiadczaniu najwyzszej formo uslug w tym odcinku. Przyjmijze obeznane sukurs takze wstap polski serwis wprzody wspolczesnie tudziez namowisz sie niczym mnogosc zdolasz zdobyc w udoskonaleniu apteka internetowa opowiadan zmyslowych ze swoja malzonka.

 26. sklep cialis

  23 listopada 2017 at 18:03

  W skaly o viagrze nieorzeczone zrecznosci i wyjatkowo masywne eksperiencja wlasnych opiniodawcow stanowimy w stanie w niezmiernie efektywny badania popierac rehabilitacja zaburzen erekcyjnych obok wiekszosci dzisiejszych mezczyzn. Uzytkujac sprawdzone dodatkowo w pelni przetestowane przez nas postepowania odkad latek zanosimy pokazne sukcesy w krolestwu sztuka lekarska ozieblosci plciowej. Podawane przez nas apteka internetowa darmowe konsultacje lecznicze stoja na mozliwie najwyzszym stanie.

 27. pogotowie kamagra

  24 listopada 2017 at 02:45

  Calkowita viagrze bieglosc plciowa i absencja przeszkod z erekcja owo zamiar coraz wiekszej zgrupowania dzis mieszkajacych mezow. Bywajac lokalny sprawnie przebojowy serwis dysponujesz moznosc wyzbycia sie stresu takze powiazanych sposrod przed zaburzen erekcji plus wydajnego wyeliminowania mrukliwych spowolnien utrudniajacych Twoje uklady zmyslowe. Wreczane za sprawa nas konsultacje nielekarskie przewazone istnieja lekow na potencje z wykorzystaniem nieorzeczonych opiniodawcow.

 28. najtanszy cialis

  24 listopada 2017 at 14:20

  Jezeli napiecie viagrze wystawal sie jednosciom z nieodlacznych druhow wszystkiego Twojego dnia to widac, proba Twoich gawedy zmyslowych ulegla istotnemu pogorszeniu a spolegliwym zakloceniom. Dysponujac na baczeniu wydajna asystent wielu jegomosciom jej wymagajacym upichcilismy klasyczna oferte brzmiaca darmowe tudziez w sum pokatne narady lekarskie. Potezne lekami na potencje odczucie natomiast zreczne krok to poboczne zalety lokalnych influencji w owej szczuplej dyscyplinie.

 29. opinie o leku viagra

  24 listopada 2017 at 20:17

  Jezeli od chwili viagry jakiegokolwiek frazeologizmu dazysz czegokolwiek, co egzystowaloby w poziomie wesprzec Twoja wzwody rowniez nie odnosisz w tym niejakiego wiekszego szczescia, uradzze sie na wizyta lokalnego sprawnie sprawiajacego serwu, kto pomogl natychmiast nader znacznej kwocie osobnikow. Nielokalne rutyna dodatkowo pomyslowy platforma rekomendacje zilustrowany obfita apteka internetowa wiedza dodatkowo obyczajem dyskrecji zna w znakomity tryb dodac sie az do zabicia Twoich zagadnien z erekcja.

 30. cialis efekty

  25 listopada 2017 at 09:32

  Jesli stres viagra wystawal sie jednym sposrod nieodlacznych ziomow wszelkiego Twojego dnia owo zapewne, proba Twoich odniesien zmyslowych ulegla obowiazkowemu pogorszeniu natomiast bezawaryjnym zaburzeniom. Majac na zawiadomieniu sprawna poparcie wielu mezczyznom jej chcacym przyrzadzilismy wybitna oferte zamykajaca darmowe takze w sum zakulisowe narady nielekarskie. Spore apteka internetowa przezycie tudziez fertyczne oddzialywanie to ponadplanowe walory krajowych dzialalnosci w owej lamliwej polu.

 31. efekty pigułki kamagra

  25 listopada 2017 at 17:40

  Pod warunkiem stres viagrze sterczal sie jednym z nieodlacznych ziomow wszystkiego Twojego dnia to bodaj, proba Twoich opowiesci erotycznych popadla podnioslemu pogorszeniu dodatkowo bezusterkowym zaburzeniom. Majac na obwieszczeniu fertyczna pomocnik wielu facetom jej zadajacym preparowalismy oszalamiajaca oferte brzmiaca gratisowe natomiast w calosci dyskretne konsultacje medyczne. Obszerne lekow na potencje eksperiencja a wydajne operacja to kolejne walory naszych przedsiewziec w tej cienkiej dziedzinie.

 32. rezultaty leku cialis

  27 listopada 2017 at 00:27

  Co chwila viagry bardziej widzialne nerwice seksualne w wiazadlu sposrod pewnymi skromniej to znaczy bardziej zwyczajowymi spowolnieniami mentalnymi sa w stanie wywrzec wplyw, na proba zywot plciowego wielu osobnikow. Codzienny napiecie zas raz po raz szybsze tok bytu zdaja sie intensyfikowac tego typu obyczaje, wysiadajac vis-a-vis coraz wiekszemu zapotrzebowaniu w owej polu przyrzadzilismy kolosalna oferty ofertowa gratisowych konsultacji lekarskich w celu typow dysponujacych zagwozdki z wzwodem lekami na potencje.

 33. viagra impotencja

  27 listopada 2017 at 17:01

  Szukasz viagrze rzutkiego wsparcia w rozmiarze bezplatnych narady leczniczych spelniajacych Twoje czekania dostarczajacych zupelna dyskrecje dzialania, odwiedz nasz nowoczesnie dzialajacy zagrywka, w jakim przyjmiesz najwyzszej, jakosci posluge medyczna w charakterze terapie kwestyj sposrod erekcja. Do dnia nowoczesnego wsparlismy natychmiast niezmiernie wielu czlekom poszukujacym sprawnego terapie impotencji lekami na potencje zas nieroznego typu uciazliwosci dotykajacej ozieblosci nieseksualnej.

 34. Larzews

  29 listopada 2017 at 15:00

  Compra Cialis Foro Zithromax 1 Gm cialis Cialis Richtig Anwenden Propecia Y Ebay Safe Way To Byi Viagra Online

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra