Dobra żona – serbski dramat, niczym antyczna tragedia

Pomimo, że jest co raz więcej kanałów telewizyjnych, na wszystkich setki razy są emitowane te same filmy i programy telewizyjne. Odskocznią od tak schematycznych, że aż nudnych produkcji amerykańskich i polskojęzycznych, mogą być ciekawe i wartościowe filmy europejskie, które czasami można zobaczyć w kinach. Ich cechą charakterystyczną jest pokazywanie bardziej realistycznych dramatów życiowych.

 

„Dobra żona” to serbski dramat obyczajowy, okazujący dylemat przed jakim stanęła pięćdziesięcioletnia Serbka, matka trojga dorosłych dzieci, kochająca swojego męża, gdy odkryła, że jej mąż dokonał zbrodni wojennych – taki temat musi być bardzo trudny i bolesny dla mieszkańców byłych krajów wchodzących w skład Jugosławii, które wybiły się na niepodległość w wyniku niezwykle krwawych wojen w latach dziewięćdziesiąty XX wieku.

W filmie kluczowe decyzje kobieta podejmuje pod wpływem wiary. Motyw religijny w filmie jest bardzo jednoznacznie ukazany. Kobieta by zachować swoją dusze i być zbawioną, musi odrzucić wszystkie ziemskie wartości (w tym lojalność wobec męża, zapewne miłość syna, i dostatnie życie). Grzech przez twórców filmu ukazany jest jako rak wyniszczający ciało, rodziny, pokolenia, cały naród.

Bohaterką filmu jest pięćdziesięcioletnia Milena „kobietą w średnim wieku, żoną i matką, żyjącą wygodnie w ekskluzywnej dzielnicy Belgradu. Pielęgnuje urodę, sumiennie gotuje, urządza przyjęcia i śpiewa w chórze. Oboje z mężem prowadzą beztroskie życie towarzyskie w grupie przyjaciół. Jednak stopniowo niepokojące elementy rzeczywistości przenikają do świadomości Mileny i zaburzają jej poukładany świat. Bohaterka, dowiaduje się w krótkim czasie kilku nieprzyjemnych rzeczy o sobie samej i swoim mężu”. Twórcy filmu ukazują spokojne i dostatnie życie kobiety, by ukazać jakim wyzwaniem dla niej jest wybór między moralnością ufundowaną na chrześcijaństwie, a satysfakcjonując życiem. Ten wątek filmu jest bardzo ewangeliczny, i odwołuje się do tego co jest najważniejsze w naszej religii.

Spokojne życie kobiety rujnują dwa traumatyczne wydarzenia. „Rutynowe badania wykazują, że ma guza piersi, dodatkowo pewnego dnia podczas sprzątania odkrywa taśmę wideo, stanowiącą dowód obciążający jej męża strasznymi zbrodniami wojennymi. Tajemnica ta zmieni jej życie i ją samą w nieodwracalny sposób. Przykładna gospodyni domowa i kochająca żona, musi zmierzyć się teraz z realiami otaczającego ją świata i odpowiedzieć sobie na wiele trudnych pytań”. W serbskim filmie bardzo cenne jest to jak ukazana jest rola religii w wyborach moralnych kobiety. Takie podkreślenie znaczenia religii zdecydowanie odbiega od serwowanego nam przez popkulturę obrazu zlaicyzowanego świata, w którym religia nie ma już żadnego znaczenia.

Reżyserem filmu jest Mirjana Karanović, jedna z najpopularniejszych serbskich aktorek. Film powstał na podstawie scenariusza reżyserki, Stevan Filipović, i Darko Lungulov. W rolach głównych w filmie udział wzięli: w roli głównej reżyserka, Boris Isaković, Jasna Djuricić. Film był wyświetlany na trwającym w warszawskim kinie Praha festiwalu filmowym Wiosna Filmów.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. Ronda

  5 listopada 2017 at 04:02

  thx for the info

 2. Pingback: Cream Jengger Ayam

 3. Judi online

  22 listopada 2017 at 03:50

  Keep functioning ,terrific job!

 4. Indonesia export furniture

  25 listopada 2017 at 13:10

  Simply a smiling visitor here to share the love (:, btw great style.

 5. Pingback: vagina rapet

 6. Pingback: Gejala Kutil Kelamin Di Anus

 7. weed delivery

  5 grudnia 2017 at 18:48

  Very nice posts. Son of a gun!

 8. emagrecedor em cápsulas

  6 grudnia 2017 at 16:18

  Just a quick note to express my appreciation. Take care

 9. Pingback: obat gatal kutil kelamin

 10. streaming film bioskop indonesia

  25 grudnia 2017 at 05:37

  plastic bathroom faucets woud eaily break compared to bronze bathroom faucets-

 11. thang may gia dinh

  25 grudnia 2017 at 12:31

  site-building people, due to it as nice content

 12. Pingback: obat wasir luar alami

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra