Wiara

Polski wysłannik ujawnia prawdę o Medjugorje. Mowa jest o trzeciej wojnie światowej

Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC, jako papieski wysłannik do Medjugorje, miejscu objawień Maryi opisuje fakty, których doświadczył podczas kilku dni pobytu w tym państwie.

Jako osobisty wysłannik Papieża Franciszka ordynariusz warszawsko-praski zaznajomił się w tym czasie z różnymi formami prowadzonego tam duszpasterstwa, odbył pieszą pielgrzymkę na Górę Objawień, spotkał się z widzącymi i odprawił Mszę dla pielgrzymów. Podkreślił będąc tam m.in., że największym „cudem” Medjugorje jest indywidualna spowiedź, będąca sakramentem miłosierdzia i zmartwychwstania.

„W dzisiejszym, bardzo niespokojnym świecie Medjugorje staje się światłem i przesłaniem pokoju” – podkreślił papieski wysłannik podczas spotkania z dziennikarzami. Wskazał, że rokrocznie do tego miejsca przybywa 2,5 mln pielgrzymów, a od 1986 r., gdy zaczęto prowadzić statystyki, rozdano tam ponad 37 mln Komunii św. „Ludzie doświadczają w tym miejscu sacrum i otwierają się na Boga życia” – mówił ks. abp Henryk Hoser. Jako najważniejsze elementy duszpasterskie wymienił stojącą w centrum wszelkich działań Eucharystię, głoszenie Słowa Bożego, adorację Najświętszego Sakramentu, różaniec i indywidualną spowiedź. „Są to praktyki coraz bardziej zapominane w starej Europie” – zauważył papieski wysłannik podkreślając, że dzięki nim przybywający do Medjugorje pielgrzymi odkrywają znaczenie życia wewnętrznego i relacji z Bogiem.

Przypomniał jednocześnie „płodność” tego miejsca wyrażającą się w ponad 600 powołaniach do życia zakonnego i kapłańskiego. Ks. abp Hoser podkreślił, że bez wątpienia prowadzi się tam skutecznie nową ewangelizację. Płodność duchowa, o której mówił ks. abp Henryk Hoser przejawia się m.in. w licznych powołaniach kapłańskich i zakonnych, jakie tu się narodziły: ocenia się, że od początku objawień, a więc od 1981, do naszych czasów, za głosem Bożym poszło – pod wpływem doznanych tu doświadczeń i przebudzenia duchowego – 610 mężczyzn i kobiet, najwięcej z Włoch, Niemiec, Francji i USA. W czasach, gdy w Europie, zwłaszcza zachodniej, mamy do czynienia z wielkim spadkiem powołań kapłańskich i zakonnych, „fenomen” medjugorski w tej dziedzinie jest tym bardziej niezwykły – podkreślił abp Hoser.

Oceniając całe to zjawisko wyodrębnił trzy jego płaszczyzny: najpierw jest to parafia – to tu toczy się życie duchowe i duszpasterskie; pod tym względem miejscowa parafia doświadczyła od czasu rozpoczęcia objawień niebywałego wzrostu o ponad tysiąc osób, co jak na niewielką wcześniej wspólnotę stanowi istotny czynnik. Drugą przestrzenią rozważań są pielgrzymi – ich liczba również nieustannie wzrasta i obecnie przekracza, jak już zaznaczono na początku, 2,5 mln osób rocznie. Od 1986, gdy zaczęto prowadzić statystyki, do dzisiaj, w Medjugorje wydano prawie 37,2 mln komunii świętych, a przecież nie wszyscy pielgrzymi przyjmowali ten sakrament. Eucharystie w tym czasie celebrowało i koncelebrowało ponad 815 tys. księży, oczywiście wielu z nich wielokrotnie.

Trzecia płaszczyzna tego miejsca to narodziny w Medjugorje ponad 30 różnych wspólnot kościelnych, nawiązujących wprost lub pośrednio do całego tego zjawiska. W ciągu lat powstały tu także liczne placówki – seminaria z myślą o różnych środowiskach, np. dla sierot, kobiet przeżywających trudności, osób uzależnionych, niepełnosprawnych, Domus Pacis – czynny cały rok ośrodek rekolekcyjny dla wszelkich grup i osób, m.in. małżeństw i rodzin, księży, osób zakonnych, lekarzy i służby zdrowia itp. Przez cały rok tętni tu intensywne życie duchowe – podkreślił arcybiskup. Zachęcił obecnych na konferencji dziennikarzy do udziału w tych praktykach, organizowanych nieustannie. Dodał, że wszyscy winni też odwiedzić wzgórze „Podbrdo” i pokłonić się znajdującemu się tam wizerunkowi Maryi.

Zarazem ks. abp. Henryk Hoser SAC podkreślił, że jego zadaniem było zbadanie sytuacji duszpasterskiej w Medjugorje, a nie wypowiadanie się co do prawdziwości objawień maryjnych. Zachęcił do cierpliwości w tej sprawie podkreślając, że im bardziej problem jest złożony, tym więcej czasu Kościół potrzebuje, by się ostatecznie wypowiedzieć. Wskazał m.in., że w ciągu 36 lat naliczono ponad 40 tys. osobistych objawień. Jest to bardzo duża liczba, tym bardziej, że nie wiąże się to z jednym miejscem, jak to miało np. w Lourdes, tylko, jak to określił abp Hoser, „podąża za widzącym”. Wyraził zarazem przekonanie, że ufnie oczekuje na wynik prac komisji badającej objawienia w Medjugorje i decyzję Papieża w tej sprawie.

Papieski wysłannik do Bośni i Hercegowiny podkreślił też znaczenie tytułu, jakim obdarzana jest tam Matka Boża. „W obliczu trzeciej wojny światowej w kawałkach Maryja Królowa Pokoju staje się tutaj światłem dla pogrążonego w mroku współczesnego świata” – zaznaczył.

Nie jest to coś nowego, gdyż Maryja w wielu innych miejscach jest tak nazywana, ale tutaj ma to szczególne znaczenie, gdyż właśnie te ziemie były jeszcze niedawno widownią gwałtownych walk i wojny, a ja sam – dodał mówca – byłem ponad 20 lat temu wysłannikiem papieskim do Rwandy, gdzie również toczyła się niezwykle krwawa wojna domowa. A papież Franciszek powtarza, że obecnie toczy się III wojna światowa „w kawałkach”, np. w Syrii i w ogóle na Bliskim Wschodzie. I w takim to krajobrazie politycznym tytuł „Gospy”, jak ją nazywa miejscowa ludność, nabiera wyjątkowego znaczenia, a samo Medjugorje ma do odegrania bardzo specyficzne zadanie. Maryja jako Królowa Pokoju staje się tutaj światłem dla dzisiejszego świata.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

28 komentarzy

28 Komentarzy

 1. RobertW.

  8 kwietnia 2017 at 10:32

  Czyżby mnie pamięć myliła? Przecież Kościół nie uznał objawień w Medjugorie.

  • stan

   8 kwietnia 2017 at 18:37

   Nie myli.
   Biskup miejsca (Medjugorie) zsstematycznie odmawiał/odmawia uznania objawień, a jest na miejscu i wie co jest grane, Ale obejdą go Hoserem i pozamiatane, jak mówi młodzież.

 2. tma

  8 kwietnia 2017 at 10:53

  Niedawno byłem na Mszy św. w katedrze warszawsko-praskiej. Odprawiał ks. Arcybiskup. Co do liturgii, to nie będę się wypowiadał – każdy orze jak może. Nie każdy musi być mistykiem.
  Zauważyłem dziwną rzecz: tacę zbierali panowie z białych rękawiczkach. Hmm, kolejne granice śmieszności zostały przekroczone.

 3. PrawNIK

  8 kwietnia 2017 at 11:04

  O kurka. Trafiłem na Interię! Tytuł o jednym a artykuł o czym innym.

 4. recek

  9 kwietnia 2017 at 23:17

  Dwie komisje – jeszcze starej Jugosławii – orzekły definitywnie że nie ma mowy o „objawieniach Matki Bożej”. Obecny biskup miejsca mówi wprost: lobby czerpiące korzyści finansowe z rzekomych objawień ma duże wpływy w Watykanie i …. kręcą dalej lody aż miło. A wierni są tylko „mięsem armatnim” w tej „wojnie o pokój”.

 5. panda

  12 kwietnia 2017 at 09:34

  A jak tytuł ma się do artykuliku? Żałosny po-ziom dziennikarstwa szukający sensacji , nie prawdy. A co do tego miejsca, to przypomina mi się wypowiedż Jezusa, że na koncu czasów dziać się będą cuda dla zwiedzenia nawet i wierzących, ale żeby arcybiskup? No cóż , przynajmniej się zabezpieczył, że nie rozstrzyga o prawdziwości. Ja osobiście rozstrzygam o fałszywości, ale to na użytek osobisty, podkreślam.40 tyś.spotkań z Maryją, która rozważała, nie gadała.

  • Kierowca

   12 kwietnia 2017 at 21:18

   Dziwny ten portal. Z jednej strony niby prawy ale za często ma paskudne wypowiedzi. Ten M. Polak jest znany z tego ale to nie zmienia nic że odpowiedzialny nie reaguje a może nawet popiera. Ten M. Polak i Bodakowski wsławiali się kiedyś w takich systematycznie powtarzanych paszkwilach.

 6. pani Twardowska

  12 kwietnia 2017 at 16:40

  Ano moze i ma rację recek z tymi korzyściami finansowymi lobby watykańskiego. Zastanawiające jest, że zjawa nie pokazała do tej pory stóp a tak gładko co niektóre media sie o niej wypowiadają jakoby to była Matka Boża!

  • Soplica

   13 kwietnia 2017 at 21:36

   Biskup miejsca obserwuje te wydarzenia z bliskości. Skoro tak twierdzi to … albo Go nie dopuścili do stołu, albo ma rację 🙂

 7. klioes vel pislamista

  14 kwietnia 2017 at 14:35

  Życzenia Wielkanocne 2017 na sms

  Niech Baranek Wielkanocny
  W naszych sercach będzie mocny!
  Bo naprawdę DOBRA ZMIANA
  Jest przy zmartwychwstaniu Pana.
  Gdzie jest wieczność nad doczesność,
  Tam prawdziwa NOWOCZESNOŚĆ.
  Obywatel na PLATFORMIE
  Tańczy, bo ma gender…w normie.
  Wielkanocna więc nadzieja
  Niech wyzwoli z gender geja!
  *
  Niechaj Święto Zmartwychwstania
  Wytrwać w prawdzie naród skłania:
  Jest kobieta i mężczyzna;
  Z rodzin naród jest… Ojczyzna!
  Zachód kłamie i wschód kłamie;
  Widział pokój ktoś w islamie?
  Jak straż, która oniemiała,
  Tak się będzie Polski bała
  Swołocz wschodu i zachodu.
  Alleluja i do przodu!

 8. Seff

  7 maja 2017 at 19:06

  Czy będzie wojna tego nie wiem ale jakaś forma oczyszczenia jest już tuż tuż – przeczytajcie sami

  http://chrystuskrol.esanok.pl/otworzcie-wasze-serca-i-modlcie-sie/

 9. 3gp porn

  22 maja 2017 at 18:16

  spartan society was based on the principle of the military collective. they were vastly egalitarian — the most so of any society in the ancient world, known to themselves as „hoi homoioi”: the equals.Kinda like how Americans won’t shut the f* up about equality.Yeah, I know why Americans do it.So, why do you think the Spartan slave-owners did it?Wanna guess?

 10. green fascinators

  25 maja 2017 at 06:15

  Wow, wonderful weblog structure! How long have you ever been running a blog for? you make running a blog look easy. The entire glance of your web site is great, let alone the content!

 11. the domain

  30 maja 2017 at 23:49

  Zune and iPod: Highest us citizens assess the Zune in the direction of the Touch, yet following looking at how skinny and surprisingly lower and mild it is, I choose it towards be a pretty exceptional hybrid that combines attributes of possibly the Touch and the Nano. It is rather colorful and lovely OLED screen is a little lesser than the contact screen, yet the participant alone feels Very a bit smaller sized and lighter. It weighs pertaining to 2/3 as a great deal, and is appreciably more compact in width and peak, despite the fact that getting merely a hair thicker.

 12. online shopping sandals

  11 czerwca 2017 at 12:20

  RIM’s new Blackberry curve 9220, attractively priced at Rs ten,990 is particularly targeted at the kids in India.|But again, this is long term and you will not be in a position to alter it once established.

 13. евтини авиокомпании

  13 czerwca 2017 at 03:00

  Would you be interested in exchanging links?

 14. Warren

  13 czerwca 2017 at 18:24

  Quiero darte las gracias por toda la orientación que ofreces en este artículo. Realmente, me ha servido mucho!

 15. under armour brisbane

  15 czerwca 2017 at 07:59

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 16. KelChalkhic

  17 czerwca 2017 at 17:11

  Viagra Effet Buy Vardenafil Viagra Jeune Age

 17. battery recycling companies reading

  18 czerwca 2017 at 11:44

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 18. recycle lithium ion batteries reading

  18 czerwca 2017 at 11:44

  magnificent issues altogether, you simply received a new reader. What might you suggest in regards to your post that you simply made a few days ago? Any positive?

 19. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 20. jenny

  21 czerwca 2017 at 13:55

  pomegranate diet pills 5 boxes $30 finacea gel coupon

 21. jenny

  22 czerwca 2017 at 13:48

  blake shelton diet pills garcinia

 22. katie

  23 czerwca 2017 at 11:06

  hoodia diet pills 574 bus schedule

 23. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 24. katies

  25 czerwca 2017 at 12:01

  fat burning diet pills lipozene reviews

 25. KelChalkhic

  25 czerwca 2017 at 14:26

  Prezzo Cialis Originale Cheapest Levitra Zithromax Out Of Pocket Cost

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra