Wiara

Polski wysłannik ujawnia prawdę o Medjugorje. Mowa jest o trzeciej wojnie światowej

Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC, jako papieski wysłannik do Medjugorje, miejscu objawień Maryi opisuje fakty, których doświadczył podczas kilku dni pobytu w tym państwie.

Jako osobisty wysłannik Papieża Franciszka ordynariusz warszawsko-praski zaznajomił się w tym czasie z różnymi formami prowadzonego tam duszpasterstwa, odbył pieszą pielgrzymkę na Górę Objawień, spotkał się z widzącymi i odprawił Mszę dla pielgrzymów. Podkreślił będąc tam m.in., że największym „cudem” Medjugorje jest indywidualna spowiedź, będąca sakramentem miłosierdzia i zmartwychwstania.

„W dzisiejszym, bardzo niespokojnym świecie Medjugorje staje się światłem i przesłaniem pokoju” – podkreślił papieski wysłannik podczas spotkania z dziennikarzami. Wskazał, że rokrocznie do tego miejsca przybywa 2,5 mln pielgrzymów, a od 1986 r., gdy zaczęto prowadzić statystyki, rozdano tam ponad 37 mln Komunii św. „Ludzie doświadczają w tym miejscu sacrum i otwierają się na Boga życia” – mówił ks. abp Henryk Hoser. Jako najważniejsze elementy duszpasterskie wymienił stojącą w centrum wszelkich działań Eucharystię, głoszenie Słowa Bożego, adorację Najświętszego Sakramentu, różaniec i indywidualną spowiedź. „Są to praktyki coraz bardziej zapominane w starej Europie” – zauważył papieski wysłannik podkreślając, że dzięki nim przybywający do Medjugorje pielgrzymi odkrywają znaczenie życia wewnętrznego i relacji z Bogiem.

Przypomniał jednocześnie „płodność” tego miejsca wyrażającą się w ponad 600 powołaniach do życia zakonnego i kapłańskiego. Ks. abp Hoser podkreślił, że bez wątpienia prowadzi się tam skutecznie nową ewangelizację. Płodność duchowa, o której mówił ks. abp Henryk Hoser przejawia się m.in. w licznych powołaniach kapłańskich i zakonnych, jakie tu się narodziły: ocenia się, że od początku objawień, a więc od 1981, do naszych czasów, za głosem Bożym poszło – pod wpływem doznanych tu doświadczeń i przebudzenia duchowego – 610 mężczyzn i kobiet, najwięcej z Włoch, Niemiec, Francji i USA. W czasach, gdy w Europie, zwłaszcza zachodniej, mamy do czynienia z wielkim spadkiem powołań kapłańskich i zakonnych, „fenomen” medjugorski w tej dziedzinie jest tym bardziej niezwykły – podkreślił abp Hoser.

Oceniając całe to zjawisko wyodrębnił trzy jego płaszczyzny: najpierw jest to parafia – to tu toczy się życie duchowe i duszpasterskie; pod tym względem miejscowa parafia doświadczyła od czasu rozpoczęcia objawień niebywałego wzrostu o ponad tysiąc osób, co jak na niewielką wcześniej wspólnotę stanowi istotny czynnik. Drugą przestrzenią rozważań są pielgrzymi – ich liczba również nieustannie wzrasta i obecnie przekracza, jak już zaznaczono na początku, 2,5 mln osób rocznie. Od 1986, gdy zaczęto prowadzić statystyki, do dzisiaj, w Medjugorje wydano prawie 37,2 mln komunii świętych, a przecież nie wszyscy pielgrzymi przyjmowali ten sakrament. Eucharystie w tym czasie celebrowało i koncelebrowało ponad 815 tys. księży, oczywiście wielu z nich wielokrotnie.

Trzecia płaszczyzna tego miejsca to narodziny w Medjugorje ponad 30 różnych wspólnot kościelnych, nawiązujących wprost lub pośrednio do całego tego zjawiska. W ciągu lat powstały tu także liczne placówki – seminaria z myślą o różnych środowiskach, np. dla sierot, kobiet przeżywających trudności, osób uzależnionych, niepełnosprawnych, Domus Pacis – czynny cały rok ośrodek rekolekcyjny dla wszelkich grup i osób, m.in. małżeństw i rodzin, księży, osób zakonnych, lekarzy i służby zdrowia itp. Przez cały rok tętni tu intensywne życie duchowe – podkreślił arcybiskup. Zachęcił obecnych na konferencji dziennikarzy do udziału w tych praktykach, organizowanych nieustannie. Dodał, że wszyscy winni też odwiedzić wzgórze „Podbrdo” i pokłonić się znajdującemu się tam wizerunkowi Maryi.

Zarazem ks. abp. Henryk Hoser SAC podkreślił, że jego zadaniem było zbadanie sytuacji duszpasterskiej w Medjugorje, a nie wypowiadanie się co do prawdziwości objawień maryjnych. Zachęcił do cierpliwości w tej sprawie podkreślając, że im bardziej problem jest złożony, tym więcej czasu Kościół potrzebuje, by się ostatecznie wypowiedzieć. Wskazał m.in., że w ciągu 36 lat naliczono ponad 40 tys. osobistych objawień. Jest to bardzo duża liczba, tym bardziej, że nie wiąże się to z jednym miejscem, jak to miało np. w Lourdes, tylko, jak to określił abp Hoser, „podąża za widzącym”. Wyraził zarazem przekonanie, że ufnie oczekuje na wynik prac komisji badającej objawienia w Medjugorje i decyzję Papieża w tej sprawie.

Papieski wysłannik do Bośni i Hercegowiny podkreślił też znaczenie tytułu, jakim obdarzana jest tam Matka Boża. „W obliczu trzeciej wojny światowej w kawałkach Maryja Królowa Pokoju staje się tutaj światłem dla pogrążonego w mroku współczesnego świata” – zaznaczył.

Nie jest to coś nowego, gdyż Maryja w wielu innych miejscach jest tak nazywana, ale tutaj ma to szczególne znaczenie, gdyż właśnie te ziemie były jeszcze niedawno widownią gwałtownych walk i wojny, a ja sam – dodał mówca – byłem ponad 20 lat temu wysłannikiem papieskim do Rwandy, gdzie również toczyła się niezwykle krwawa wojna domowa. A papież Franciszek powtarza, że obecnie toczy się III wojna światowa „w kawałkach”, np. w Syrii i w ogóle na Bliskim Wschodzie. I w takim to krajobrazie politycznym tytuł „Gospy”, jak ją nazywa miejscowa ludność, nabiera wyjątkowego znaczenia, a samo Medjugorje ma do odegrania bardzo specyficzne zadanie. Maryja jako Królowa Pokoju staje się tutaj światłem dla dzisiejszego świata.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

237 komentarzy

237 Komentarzy

 1. RobertW.

  8 kwietnia 2017 at 10:32

  Czyżby mnie pamięć myliła? Przecież Kościół nie uznał objawień w Medjugorie.

  • stan

   8 kwietnia 2017 at 18:37

   Nie myli.
   Biskup miejsca (Medjugorie) zsstematycznie odmawiał/odmawia uznania objawień, a jest na miejscu i wie co jest grane, Ale obejdą go Hoserem i pozamiatane, jak mówi młodzież.

   • Lamar Halling

    2 sierpnia 2017 at 12:46

    Its great as your other blog posts : D, thanks for posting .

  • Paul Marske

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   hey! thanks for this weblog. was properly in need for it. 😀 I is a happy bunny..lol.

 2. tma

  8 kwietnia 2017 at 10:53

  Niedawno byłem na Mszy św. w katedrze warszawsko-praskiej. Odprawiał ks. Arcybiskup. Co do liturgii, to nie będę się wypowiadał – każdy orze jak może. Nie każdy musi być mistykiem.
  Zauważyłem dziwną rzecz: tacę zbierali panowie z białych rękawiczkach. Hmm, kolejne granice śmieszności zostały przekroczone.

 3. PrawNIK

  8 kwietnia 2017 at 11:04

  O kurka. Trafiłem na Interię! Tytuł o jednym a artykuł o czym innym.

  • Jenell Gunnerson

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   I always was concerned in this topic and stock still am, thankyou for putting up.

 4. recek

  9 kwietnia 2017 at 23:17

  Dwie komisje – jeszcze starej Jugosławii – orzekły definitywnie że nie ma mowy o „objawieniach Matki Bożej”. Obecny biskup miejsca mówi wprost: lobby czerpiące korzyści finansowe z rzekomych objawień ma duże wpływy w Watykanie i …. kręcą dalej lody aż miło. A wierni są tylko „mięsem armatnim” w tej „wojnie o pokój”.

 5. panda

  12 kwietnia 2017 at 09:34

  A jak tytuł ma się do artykuliku? Żałosny po-ziom dziennikarstwa szukający sensacji , nie prawdy. A co do tego miejsca, to przypomina mi się wypowiedż Jezusa, że na koncu czasów dziać się będą cuda dla zwiedzenia nawet i wierzących, ale żeby arcybiskup? No cóż , przynajmniej się zabezpieczył, że nie rozstrzyga o prawdziwości. Ja osobiście rozstrzygam o fałszywości, ale to na użytek osobisty, podkreślam.40 tyś.spotkań z Maryją, która rozważała, nie gadała.

  • Kierowca

   12 kwietnia 2017 at 21:18

   Dziwny ten portal. Z jednej strony niby prawy ale za często ma paskudne wypowiedzi. Ten M. Polak jest znany z tego ale to nie zmienia nic że odpowiedzialny nie reaguje a może nawet popiera. Ten M. Polak i Bodakowski wsławiali się kiedyś w takich systematycznie powtarzanych paszkwilach.

  • Stephani Reevers

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   I like this web site because so much utile stuff on here : D.

 6. pani Twardowska

  12 kwietnia 2017 at 16:40

  Ano moze i ma rację recek z tymi korzyściami finansowymi lobby watykańskiego. Zastanawiające jest, że zjawa nie pokazała do tej pory stóp a tak gładko co niektóre media sie o niej wypowiadają jakoby to była Matka Boża!

  • Soplica

   13 kwietnia 2017 at 21:36

   Biskup miejsca obserwuje te wydarzenia z bliskości. Skoro tak twierdzi to … albo Go nie dopuścili do stołu, albo ma rację 🙂

  • Hyman Kitka

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   Outstanding post, you have pointed out some great points , I also believe this s a very great website.

 7. klioes vel pislamista

  14 kwietnia 2017 at 14:35

  Życzenia Wielkanocne 2017 na sms

  Niech Baranek Wielkanocny
  W naszych sercach będzie mocny!
  Bo naprawdę DOBRA ZMIANA
  Jest przy zmartwychwstaniu Pana.
  Gdzie jest wieczność nad doczesność,
  Tam prawdziwa NOWOCZESNOŚĆ.
  Obywatel na PLATFORMIE
  Tańczy, bo ma gender…w normie.
  Wielkanocna więc nadzieja
  Niech wyzwoli z gender geja!
  *
  Niechaj Święto Zmartwychwstania
  Wytrwać w prawdzie naród skłania:
  Jest kobieta i mężczyzna;
  Z rodzin naród jest… Ojczyzna!
  Zachód kłamie i wschód kłamie;
  Widział pokój ktoś w islamie?
  Jak straż, która oniemiała,
  Tak się będzie Polski bała
  Swołocz wschodu i zachodu.
  Alleluja i do przodu!

  • Larae Cafarella

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   Thanks for this rattling post, I am glad I noticed this website on yahoo.

 8. 3gp porn

  22 maja 2017 at 18:16

  spartan society was based on the principle of the military collective. they were vastly egalitarian — the most so of any society in the ancient world, known to themselves as „hoi homoioi”: the equals.Kinda like how Americans won’t shut the f* up about equality.Yeah, I know why Americans do it.So, why do you think the Spartan slave-owners did it?Wanna guess?

  • Dane Mickolick

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   I really like your writing style, wonderful info , thanks for putting up : D.

 9. green fascinators

  25 maja 2017 at 06:15

  Wow, wonderful weblog structure! How long have you ever been running a blog for? you make running a blog look easy. The entire glance of your web site is great, let alone the content!

  • Nisha Meckler

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   I visited a lot of website but I think this one has something extra in it in it

 10. евтини авиокомпании

  13 czerwca 2017 at 03:00

  Would you be interested in exchanging links?

  • Rickie Kaszinski

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   I went over this internet site and I conceive you have a lot of superb information, saved to my bookmarks (:.

 11. Warren

  13 czerwca 2017 at 18:24

  Quiero darte las gracias por toda la orientación que ofreces en este artículo. Realmente, me ha servido mucho!

 12. under armour brisbane

  15 czerwca 2017 at 07:59

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 13. recycle lithium ion batteries reading

  18 czerwca 2017 at 11:44

  magnificent issues altogether, you simply received a new reader. What might you suggest in regards to your post that you simply made a few days ago? Any positive?

  • Prince Desousa

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   Great post, you have pointed out some good details , I too believe this s a very superb website.

 14. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 15. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 16. Robyn Phippin

  29 czerwca 2017 at 05:21

  carpet cleaning pretoria

 17. Courtney Rios

  4 lipca 2017 at 18:31

  Would you be fascinated about exchanging links?

 18. Mitchell Drizin

  9 lipca 2017 at 03:17

  home security

 19. Wow, great blog article. Keep writing.

 20. Wow, superb weblog format! How long have you ever been blogging for? you made running a blog look easy. The overall glance of your website is great, let alone the content!

  • Jarrett Eftekhari

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   Amazing post, fairly informative, hopefully it will being a few of these lurkers out into the open.

 21. http://camdoll-s.us/

  15 lipca 2017 at 18:25

  This is the perfect website for anybody who wishes to find out about

  • Jared Rulnick

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   Yay google is my queen assisted me to find this outstanding web site ! .

 22. very few sites that come about to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly effectively worth checking out

 23. Boilx

  17 lipca 2017 at 21:01

  Well, one of the worst toxic offenders have already been

  • Hong Charleton

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   Some truly interesting details you have written.Helped me a lot, just what I was looking for : D.

 24. youtube alternative app

  18 lipca 2017 at 12:46

  Utterly indited content , appreciate it for entropy.

  • Eulalia Gerber

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   I don’t normally comment but I gotta admit thanks for the post on this special one : D.

 25. ChasBiarge

  18 lipca 2017 at 19:47

  Achat Viagra Belgique viagra Levitra Acheter

 26. dumps forum

  18 lipca 2017 at 23:38

  Im thankful for the article.Much thanks again.

  • Ute Burgett

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   I got what you intend, appreciate it for putting up.Woh I am delighted to find this website through google.

 27. toenail fungus home remedies

  19 lipca 2017 at 03:29

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post plus the rest of the website is very good.

  • Marylouise Kuberski

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   Rattling instructive and superb anatomical structure of written content , now that’s user genial (:.

 28. access control systems

  19 lipca 2017 at 05:09

  Thanks for the news! Just was thinking about it! By the way Happy New Year to all of you:D

  • Loise Pap

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   You are my aspiration , I possess few web logs and often run out from to brand : (.

 29. buy propecia generic

  19 lipca 2017 at 06:20

  It is really a great and helpful piece of info. I am happy that you just shared this helpful tidbit with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 30. boutique blog

  19 lipca 2017 at 08:45

  Wow, incredible blog format! How long have you ever been blogging for? you made running a blog glance easy. The overall glance of your site is great, let alone the content!

 31. KennHitthype

  19 lipca 2017 at 10:13

  Amoxicilline Prednisolone cialis Generic Viagra Review

 32. KelChalkhic

  19 lipca 2017 at 13:05

  Pharmacy Rx World cialis Posologia Viagra

 33. newborn clothing online

  20 lipca 2017 at 09:06

  Thank you ever so for you blog article.Really looking forward to read more. Will read on

 34. discount baby clothes online

  20 lipca 2017 at 10:18

  pretty helpful material, overall I think this is worthy of a bookmark, thanks

  • Trey Makey

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   I conceive other website proprietors should take this site as an example , very clean and superb user genial style and design .

 35. link vao m88

  20 lipca 2017 at 15:24

  this, such as you wrote the book in it or something.

  • Roy Milite

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   I think this site holds very superb written written content posts .

 36. turquoise hats for weddings

  21 lipca 2017 at 05:29

  It¡¦s actually a great and useful piece of info. I¡¦m satisfied that you simply shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 37. Anti Wrinkles

  21 lipca 2017 at 20:26

  There is definately a great deal to learn about this issue. I really like all the points you ave made.

 38. how to recover windows 7 password

  21 lipca 2017 at 22:53

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I ave truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I all be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 39. Friv3

  22 lipca 2017 at 00:14

  Well I definitely enjoyed reading it. This post procured by you is very effective for accurate planning.

 40. beige fascinator hat

  23 lipca 2017 at 23:16

  You actually make it appear really easy along with your presentation but I find this topic to be actually something that I feel I’d never understand. It seems too complicated and very large for me. I’m looking ahead for your subsequent submit, I¡¦ll try to get the hold of it!

 41. lawn pest control

  24 lipca 2017 at 12:51

  That is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate info Many thanks for sharing this one. A must read post!

  • Isaac Kreiter

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   I think other website owners should take this internet site as an model, very clean and fantastic user genial style and design .

 42. Ariane Ringenberg

  24 lipca 2017 at 21:11

  Outstanding post, you have pointed out some wonderful details , I besides believe this s a very good website.

 43. Worcester SEO

  25 lipca 2017 at 02:36

  Well I sincerely enjoyed reading it. This information procured by you is very constructive for accurate planning.

 44. Rupert Legget

  25 lipca 2017 at 08:19

  Terrific post, extremely informative, hopefully it will being some of those lurkers out into the open.

 45. gutter

  25 lipca 2017 at 09:10

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is excellent, let alone the content!

 46. Lashawnda Bekhit

  25 lipca 2017 at 12:48

  Excellent Post. Seriously it’ll support whole lot of many people now. Thanks for the post.

 47. Worcester SEO

  25 lipca 2017 at 13:41

  Stunning quest there. What occurred after? Thanks!

  • Edgardo Farmsworth

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   Great Post. Actually it’ll aid good deal of many people now. Thanks for that post.

 48. Halina Goya

  25 lipca 2017 at 15:56

  Some genuinely interesting points you have written.Helped me a lot, just what I was looking for : D.

  • Maxima Troller

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   Real great visual appeal on this internet site , I’d value it 10 10.

 49. driveway gate installers

  25 lipca 2017 at 16:18

  Take care!! Here iаАаб‚Т€а‚ my bl?g casino bonus

 50. Like Sports

  25 lipca 2017 at 19:58

  Really enjoyed this blog post.Much thanks again. Will read on

  • Wendell Ragon

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   Appreciate it for all your efforts that you have put in this. very interesting information.

 51. generic for xanax

  25 lipca 2017 at 21:41

  Thank you for what you might have. This really is the most effective submit IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžve read

 52. Augustina Lujano

  25 lipca 2017 at 23:09

  I am happy that I observed this web blog , precisely the right info that I was searching for! .

 53. cheap nfl tickets

  26 lipca 2017 at 01:47

  There is definately a lot to find out about this issue. I like all the points you have made.

  • Mauro Vigne

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   Regards for this post, I am a big big fan of this internet site would like to go on updated.

 54. kite surf gear

  26 lipca 2017 at 05:57

  Thanks again for the post.Thanks Again. Much obliged.

 55. old school music

  26 lipca 2017 at 07:18

  Thanks-a-mundo for the post.Thanks Again. Cool.

  • Desire Beneke

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   Rattling nice pattern and excellent articles , practically nothing else we need : D.

 56. Jennefer Caliz

  26 lipca 2017 at 09:42

  Nice Post. Really it’ll help great deal of people.

  • Kasey Friberg

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   Some really interesting details you have written.Helped me a lot, just what I was looking for : D.

 57. Agen Poker

  26 lipca 2017 at 18:15

  This can be a list of words, not an essay. you are incompetent

 58. kala jadu

  26 lipca 2017 at 19:37

  You made some clear points there. I did a search on the issue and found most persons will approve with your blog.

 59. best apps

  26 lipca 2017 at 23:43

  I value the blog post.Much thanks again. Awesome.

  • Sherise Tart

   2 sierpnia 2017 at 12:46

   Its superb as your other blog posts : D, appreciate it for posting .

 60. team by team NFL SCHEDULE 2018

  27 lipca 2017 at 16:18

  Stunning story there. What occurred after? Take care!

 61. oral

  28 lipca 2017 at 20:57

  I value the post.Really looking forward to read more. Great.

 62. best sci-fi thrillers

  29 lipca 2017 at 04:05

  Thanks again for the article post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 63. Domain Names

  29 lipca 2017 at 11:11

  It as impressive that you are getting ideas from this post as well as from our discussion made

 64. people roullette chat video

  29 lipca 2017 at 14:02

  very nice post, i certainly love this web site, keep on it

 65. groin brace support

  29 lipca 2017 at 16:52

  the time to study or go to the content material or web-sites we have linked to below the

 66. MCT Oil

  29 lipca 2017 at 18:19

  What a funny blog! I really enjoyed watching this funny video with my family unit as well as with my colleagues.

 67. aupair agentur

  29 lipca 2017 at 19:45

  really useful material, in general I imagine this is worthy of a book mark, many thanks

 68. nikon d3300 price in mumbai

  30 lipca 2017 at 01:33

  magnificent issues altogether, you simply gained a new reader. What would you recommend about your put up that you simply made some days ago? Any certain?

 69. como vender mas sin bajar los precios

  30 lipca 2017 at 12:32

  Wow! Thank you! I always wanted to write on my website something like that. Can I implement a fragment of your post to my blog?

 70. Keep it up!. I usually don at post in Blogs but your blog forced me to, amazing work.. beautiful A rise in An increase in An increase in.

 71. KelChalkhic

  1 sierpnia 2017 at 11:09

  Metronidazole Antibiotics Without Prescriptions Uk cialis buy online Amoxicillin Dose During Pregnancy

 72. current accounts

  1 sierpnia 2017 at 13:43

  Wow, that as what I was exploring for, what a stuff! present here at this webpage, thanks admin of this web site.

 73. jamb result checker

  1 sierpnia 2017 at 17:31

  Really informative blog.Much thanks again. Awesome.

 74. wordpress hosting

  2 sierpnia 2017 at 01:09

  Thanks a lot for the blog post.Really thank you! Really Great.

 75. евтини оферти

  2 sierpnia 2017 at 01:44

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 76. body rub vancouver

  2 sierpnia 2017 at 04:14

  What kind of digicam was used? That is a really good good quality.

 77. episode free passes

  2 sierpnia 2017 at 07:20

  Wholesale NFL T Shirts Okay, nice to see a useful blogs. Thanks for the information.

 78. Byron Counter

  2 sierpnia 2017 at 12:46

  Absolutely pent articles , Really enjoyed reading through .

 79. tel aviv gifts

  2 sierpnia 2017 at 13:59

  Thank you ever so for you blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 80. best pornsite

  2 sierpnia 2017 at 17:53

  I need to to thank you for this fantastic read!! I absolutely enjoyed every little bit of it. I’ve got you bookmarked to look at new things you post…|

 81. vestido peppa

  3 sierpnia 2017 at 08:57

  Valuable info. Lucky me I found your web site by accident, and I am shocked why this accident did not happened earlier! I bookmarked it.

 82. alessandro cassioli

  3 sierpnia 2017 at 11:28

  Link exchange is nothing else but it is just placing the other person’s blog link on your page at suitable place and other person will also do similar for you.|

 83. download pc games for windows

  3 sierpnia 2017 at 12:11

  Its nice information this really helps interesting site

 84. gold tragus piercing

  3 sierpnia 2017 at 15:25

  Thank you, I ave recently been searching for information about this topic for ages and yours is the best I have discovered till now. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 85. toaster oven

  3 sierpnia 2017 at 19:06

  post is pleasant, thats why i have read it fully

 86. tours from Marrakech

  4 sierpnia 2017 at 16:29

  Thank you ever so for you article post.Thanks Again. Really Great.

 87. lyft driver money

  4 sierpnia 2017 at 18:05

  Lovely website! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also.

 88. roku activation link

  5 sierpnia 2017 at 00:12

  My spouse and I stumbled over here coming from a different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to going over your web page yet again.|

 89. can ho tecco

  5 sierpnia 2017 at 10:47

  Really appreciate you sharing this article post.Really thank you!

 90. playground equipment manufacturer

  5 sierpnia 2017 at 13:15

  I truly appreciate this post.Thanks Again. Keep writing.

 91. 512gb memory card

  5 sierpnia 2017 at 14:53

  Of course, what a fantastic site and illuminating posts, I will bookmark your site.Best Regards!

 92. diet moi tan goc

  5 sierpnia 2017 at 15:37

  Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be useful to read content from other authors and use something from other websites.

 93. Blossom

  5 sierpnia 2017 at 18:07

  Wow! This blog looks just like my old one! It as on a totally different subject but it has pretty much the same page layout and design. Superb choice of colors!

 94. Vanda

  5 sierpnia 2017 at 19:45

  Very good blog.Really looking forward to read more.

 95. can ho mizuki park

  5 sierpnia 2017 at 20:29

  Very interesting information!Perfect just what I was looking for! аАТ’аЂа‹I have great faith in fools аАа’аАТ‚б‚Т€Т self confidence my friends call it.аАТ’аЂа› by Edgar Allan Poe.

 96. vegan nutrition

  5 sierpnia 2017 at 20:53

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it. Is there anyone else getting the same RSS problems? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanx!!|

 97. porno video

  6 sierpnia 2017 at 01:19

  Thank you for the auspicious writeup. It in reality was once a entertainment account it. Look complicated to more added agreeable from you! However, how can we be in contact?|

 98. cho thue can ho Mipec Riverside

  6 sierpnia 2017 at 03:09

  I truly appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again!

 99. xe tai hyundai

  6 sierpnia 2017 at 04:49

  You have mentioned very interesting details! ps nice web site.

 100. Dich thuat

  6 sierpnia 2017 at 08:10

  What as up mates, how is the whole thing, and what you wish

 101. thiet ke web doanh nghiep

  6 sierpnia 2017 at 16:33

  You created some decent points there. I looked on line for that concern and located most of the people will go coupled with with all of your web site.

 102. xo so

  6 sierpnia 2017 at 18:12

  You made some clear points there. I looked on the internet for the topic and found most persons will agree with your blog.

 103. buy decorative cushion online

  6 sierpnia 2017 at 18:41

  Strange , your posting shows up with a dark hue to it, what shade is the primary color on your site?

 104. thác trầm hương

  6 sierpnia 2017 at 19:52

  Say, you got a nice post.Thanks Again. Much obliged.

 105. more information

  6 sierpnia 2017 at 20:21

  I think this is a real great blog article.Really thank you! Much obliged.

 106. cờ bạc bịp mới nhất

  6 sierpnia 2017 at 21:36

  each time i used to read smaller articles that as well clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading now.|

 107. noi that tan co dien gia re

  6 sierpnia 2017 at 23:14

  I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!

 108. phan mem erp

  7 sierpnia 2017 at 00:57

  Very interesting post. Great Job! This is what I was looking for!

 109. gia ban ruou vang y

  7 sierpnia 2017 at 02:41

  Your style is unique compared to other folks I ave read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

 110. read more

  7 sierpnia 2017 at 18:59

  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 111. wordpress web hosting

  7 sierpnia 2017 at 20:51

  I’а†ve recently started a blog, the info you offer on this web site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

 112. orn video

  7 sierpnia 2017 at 21:57

  I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be exactly I’m looking for. Do you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on many of the subjects you write concerning here. Again, awesome web log!|

 113. easyjet самолетни билети

  7 sierpnia 2017 at 22:12

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 114. car removal melbourne

  8 sierpnia 2017 at 02:13

  Major thanks for the blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 115. seo techniques

  8 sierpnia 2017 at 04:00

  IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžm a lengthy time watcher and I just considered IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžd drop by and say hi there for the very very first time.

 116. News info I was reading the news and I saw this really cool info

 117. buy ladies shoes

  8 sierpnia 2017 at 12:49

  Proactol has been medically endorsed by leading healthcare physicians and members of the healthcare community.|That way you can ensure you are getting what you pay for. These can be a fantastic way of assisting you to determine exactly where the biggest bargains can be discovered. This kind of a issue differs from one manufacture to another.|Some people persist with purchasing footwear from traditional, physical stores. There are brands which display their goods on-line. Furthermore, you will have various footwear brand names to choose from.|What’s much more, there is by no means any rhythm or schedule to it. The number 1 place to purchase Vimax is from its official on-line shop. They simply don’t want to consider the time to inventory a big size shoe for ladies.|On the internet, by distinction, you can search the products that are being sold by a a lot bigger number of stores. The second location to purchase Vimax for those of us who do not want to buy from its official store is amazon.|Appear to see if the on-line retailer that you are intending to make a purchase from has issued any low cost codes. Why were they so eager to buy shoes from Samuel Windsor? These are also good for those who are neutral runners.|The bag received its title from the day of its start, which was February 1955. Thirdly look for different shops, promos, and an additional shopping shop. There are races, polo, farming, equestrian plays, and a whole great deal more.|It is more powerful than the energetic cultures usually seen in yogurt. Same applies here, Front Line Plus is also great effective product but it is pricey. Skateboarding comes under extreme sports category.|On-line shoe critiques will give you an concept of the dimension and quality of the footwear reviewed.

 118. model agency

  8 sierpnia 2017 at 16:12

  Hey very nice blog!|

 119. The Bitcoin Code

  8 sierpnia 2017 at 16:31

  Thanks for sharing, this is a fantastic post.Really thank you! Will read on

 120. مصور فيديو سعودي

  8 sierpnia 2017 at 23:46

  It’а†s really a great and helpful piece of info. I’а†m glad that you just shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 121. Fat freezing

  9 sierpnia 2017 at 03:25

  Very good info. Lucky me I discovered your blog by chance (stumbleupon). I ave book marked it for later!

 122. Agen Judi Piala Dunia 2018

  9 sierpnia 2017 at 05:16

  Real nice post, i hope you keep posting stuffs like this, thumbs up.

 123. crypto fantasy sports

  9 sierpnia 2017 at 07:06

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the website is extremely good.

 124. райнер полети

  9 sierpnia 2017 at 07:58

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 125. Hoarder Cleanup

  9 sierpnia 2017 at 08:56

  many thanks for sharing source files. many thanks

 126. reforma de telhado

  9 sierpnia 2017 at 17:39

  Loving the information on this website, you have done great job on the posts.

 127. tusk to zdrajca

  9 sierpnia 2017 at 23:08

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.|

 128. Markus

  10 sierpnia 2017 at 00:35

  I can notify your self took your season review the matter, Fantastic hard work.

 129. fashion house

  10 sierpnia 2017 at 11:11

  Hello, every time i used to check web site posts here in the early hours in the break of day, as i love to gain knowledge of more and more.|

 130. How to lose belly fat

  12 sierpnia 2017 at 04:23

  It as actually a cool and helpful piece of info. I am glad that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 131. therapy

  12 sierpnia 2017 at 08:14

  minute but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I

 132. http://trade24.site/

  12 sierpnia 2017 at 15:39

  Major thankies for the blog.Much thanks again. Really Great.

 133. http://mydotcombusiness.us/

  12 sierpnia 2017 at 17:33

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, as well as the content!

 134. levi milf hunter

  12 sierpnia 2017 at 21:04

  thanks for th4e info

 135. chiropractic websites

  13 sierpnia 2017 at 00:51

  Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to produce a top notch article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get nearly anything done.|

 136. Games android

  13 sierpnia 2017 at 01:11

  Wow, great blog post.Really thank you! Really Great.

 137. code promo

  13 sierpnia 2017 at 22:43

  First of all I want to say awesome blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head before writing. I’ve had a difficult time clearing my mind in getting my ideas out. I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Kudos!|

 138. metal music download

  14 sierpnia 2017 at 09:35

  What as up, I log on to your blogs regularly. Your story-telling style is witty, keep it up!

 139. fuck porn milf

  14 sierpnia 2017 at 09:37

  thanks for the imfo

 140. best selling audible books

  14 sierpnia 2017 at 12:19

  I truly appreciate this article.Really thank you! Awesome.

 141. Youwin giriş

  14 sierpnia 2017 at 13:49

  Very informative post.Thanks Again. Keep writing.

 142. Binadroid

  14 sierpnia 2017 at 15:14

  This is precisely what I used to be searching for, thanks

 143. Bets10 giriş

  14 sierpnia 2017 at 15:20

  Really informative blog.Much thanks again. Much obliged.

 144. Justinbet giriş

  14 sierpnia 2017 at 18:21

  Wow, great blog.Really looking forward to read more. Want more.

 145. Tashina

  14 sierpnia 2017 at 20:38

  loss of fat under eyes

 146. Saraycasino bahis sitesi

  14 sierpnia 2017 at 22:55

  this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not

 147. quickbooks phone number

  14 sierpnia 2017 at 22:58

  Very informative article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 148. insurance cheap

  15 sierpnia 2017 at 02:11

  Great, thanks for sharing this article.Really thank you! Much obliged.

 149. xxx video

  15 sierpnia 2017 at 03:08

  Hi I am so excited I found your site, I really found you by error, while I was researching on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the superb job.|

 150. medical textbooks online

  15 sierpnia 2017 at 06:51

  Your style is so unique in comparison to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 151. Hoarder Cleanup

  15 sierpnia 2017 at 08:53

  Thanks again for the blog.Really thank you! Really Great.

 152. epa announcement today

  15 sierpnia 2017 at 14:54

  Im thankful for the blog post.Really thank you!

 153. Viral Blog

  15 sierpnia 2017 at 16:54

  I value the article post.Much thanks again. Really Great.

 154. myMobile gear

  15 sierpnia 2017 at 18:54

  This website certainly has all of the information I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 155. party rentals philadelphia

  15 sierpnia 2017 at 19:30

  I enjoy, cause I discovered exactly what I was having a look for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye|

 156. Make Money Now!

  16 sierpnia 2017 at 02:14

  Hello there, simply turned into aware of your weblog via Google, and located that it is really informative. I’m going to be careful for brussels. I will be grateful for those who continue this in future. Numerous other people will probably be benefited from your writing. Cheers!|

 157. are warts a virus

  16 sierpnia 2017 at 18:35

  Of course, what a magnificent website and educative posts, I surely will bookmark your website.Best Regards!

 158. 海外引越し

  16 sierpnia 2017 at 21:03

  Hello everyone, it’s my first visit at this web site, and post is really fruitful in support of me, keep up posting these types of articles.|

 159. porn movie

  17 sierpnia 2017 at 00:34

  Its like you learn my thoughts! You appear to understand a lot approximately this, like you wrote the e book in it or something. I think that you simply can do with a few to pressure the message house a bit, but instead of that, that is fantastic blog. An excellent read. I’ll definitely be back.|

 160. Nia

  17 sierpnia 2017 at 02:40

  love, love, love the dirty lime color!!!

 161. hollywood real estate agent

  17 sierpnia 2017 at 08:45

  Sorry for my bad English.I am constantly investigating online for articles that can help me. Thank you!

 162. Kratom Canada

  17 sierpnia 2017 at 12:40

  Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thank you for supplying these details.|

 163. female personal trainer

  17 sierpnia 2017 at 14:50

  You have observed very interesting details! ps nice website.

 164. ad exchange

  17 sierpnia 2017 at 16:54

  to assist with Search Engine Optimization? I am trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I am not seeing very good results.

 165. Tuesday

  17 sierpnia 2017 at 20:57

  If the tenant is unable to supply a reference whatsoever, a purple flag really should go up.

 166. Spyware Online buy India

  17 sierpnia 2017 at 22:19

  Hello mates, its wonderful paragraph about tutoringand fully explained, keep it up all the time.|

 167. buy oxycontin online

  18 sierpnia 2017 at 02:31

  It’s perfect time to make a few plans for the long run and it’s time to be happy. I have read this submit and if I may just I want to suggest you few interesting issues or tips. Maybe you could write subsequent articles referring to this article. I wish to read even more things approximately it!|

 168. make money online opportunities

  18 sierpnia 2017 at 07:06

  Muchos Gracias for your blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 169. online how to make money

  18 sierpnia 2017 at 09:09

  I truly appreciate this blog post.Really looking forward to read more.

 170. tamil mms video

  18 sierpnia 2017 at 13:14

  Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It’s always interesting to read through articles from other authors and use something from other sites. |

 171. دانلود فیلم

  18 sierpnia 2017 at 14:24

  Well I really liked studying it. This subject provided by you is very practical for accurate planning.

 172. I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!

 173. IELTS exam in Karachi

  18 sierpnia 2017 at 20:24

  Looking forward to reading more. Great post.Much thanks again.

 174. www.jio.com

  18 sierpnia 2017 at 21:29

  bookmarked!!, I love your blog!|

 175. سكس احترافي مترجم

  18 sierpnia 2017 at 21:32

  nonetheless, you command get bought an shakiness over that

 176. shutter speed

  19 sierpnia 2017 at 01:28

  Great article. I am experiencing many of these issues as well..|

 177. quan ao gia dinh

  19 sierpnia 2017 at 03:32

  mac cosmetics cheap I dugg some of you post as I cogitated they were very helpful very helpful

 178. IELTS exam in Karachi

  19 sierpnia 2017 at 04:30

  You can certainly see your expertise in the work you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 179. Bula

  19 sierpnia 2017 at 09:39

  to and you are just extremely fantastic. I actually like what you have obtained here, certainly like what

 180. IELTS test in Karachi

  19 sierpnia 2017 at 10:33

  Ridiculous quest there. What occurred after? Take care!

 181. aperture

  19 sierpnia 2017 at 11:00

  What a material of un-ambiguity and preserveness of precious know-how concerning unpredicted feelings.|

 182. Daine

  19 sierpnia 2017 at 11:41

  It as good to come across a blog every once

 183. IELTS test in Karachi

  19 sierpnia 2017 at 12:32

  Looking forward to reading more. Great blog post. Fantastic.

 184. Rossie

  19 sierpnia 2017 at 13:42

  It as hard to come by educated people for this topic, but you seem like you know what you are talking about! Thanks

 185. hidden spy cameras

  19 sierpnia 2017 at 15:44

  wow, awesome post.Thanks Again. Fantastic.

 186. alternative media

  19 sierpnia 2017 at 18:10

  Looking around While I was browsing yesterday I noticed a great article concerning

 187. Online Coupon Codes

  19 sierpnia 2017 at 19:49

  I visited a lot of website but I believe this one has something special in it in it

 188. The Bitcoin Code Erfahrungen

  19 sierpnia 2017 at 20:10

  you have got a very wonderful weblog right here! do you all want to earn some invite posts on my little blog?

 189. Just Browsing While I was browsing today I saw a excellent post about

 190. Dentista Bergamo

  19 sierpnia 2017 at 22:11

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, as well as the content!

 191. iso

  19 sierpnia 2017 at 22:54

  It’s actually a nice and helpful piece of info. I’m satisfied that you just shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.|

 192. free snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 23:34

  snap milfs

 193. ari baleli

  20 sierpnia 2017 at 10:44

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this site before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra