Z kraju

IPN protestuje przeciw profanacji cmentarza w Katyniu

Instytut Pamięci Narodowej stanowczo protestuje przeciw profanacji w Katyniu miejsca spoczynku tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

„Działania ukierunkowane na stworzenie właśnie w Katyniu miejsca propagującego fałszerstwa historyczne na temat losu jeńców bolszewickich z 1920 roku, są budzącym najwyższy sprzeciw kolejnym przejawem sowieckiej i rosyjskiej polityki kłamstw i manipulacji historycznych o jednoznacznych znamionach prowokacji” stwierdzili przedstawiciele IPN w specjalnie wydanym oświadczeniu.

„W związku z powyższym przypominamy, iż fałszywe naświetlenie losu jeńców bolszewickich z 1920 roku było działaniem propagandowym, świadomie wykreowanym przez władze państwowe ZSRS na początku lat 90. XX wieku. Wtedy przywództwo sowieckiej partii i państwa uznało, iż nie ma możliwości aby dłużej zaprzeczać faktom na temat masowych zbrodni NKWD na polskich oficerach w Katyniu i w innych miejscach kaźni. Ówczesny Prezydent ZSRS Michaił Gorbaczow, aby zneutralizować medialny wymiar ostatecznego przyznania się przez jego państwo do dokonania tej zbrodni, wydał 3 listopada 1990 roku rozporządzenie nakazujące sowieckim instytucjom państwowym (KGB, Akademia Nauk ZSRS, Prokuratura ZSRS, Ministerstwo Obrony ZSRS) wynalezienie takich wydarzeń w „historii sowiecko-polskich stosunków dwustronnych, w których wyniku poniosła straty Strona Sowiecka”.” zaznaczyli.

„Dopiero w wyniku tych zarządzeń, w celu świadomej manipulacji faktami, strona sowiecka wprowadziła zarówno do dyskusji w stosunkach dwustronnych, jak i do obiegu publicznego, wykreowany wówczas problem losu bolszewickich jeńców wojennych z 1920 roku – wziętych do niewoli w okresie obrony Polski przed bolszewickim „pochodem na Zachód”. Uczyniono tak z rozmysłem, mimo że strona sowiecka doskonale wiedziała, iż Polska nie dokonywała aktów zbrodni wobec tych jeńców. Wiedziano, że w polskich obozach śmiertelność wśród jeńców bolszewickich była spowodowana przyczynami naturalnymi: w tym chorobami, będącymi przede wszystkim skutkiem roznoszących się wśród jeńców epidemii. Wysoka śmiertelność spowodowana trudnymi warunkami sanitarno-epidemiologicznymi występowała wówczas w większości obozów jenieckich powstałych w Europie po I wojnie światowej i po innych konfliktach regionalnych.

Los jeńców bolszewickich nigdy nie był przez Polskę skrywany. Wszyscy zmarli jeńcy byli godnie i jawnie chowani w zbiorowych mogiłach w miejscach publicznych (np. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie). Byli składani we wspólnych kwaterach wraz ze zmarłymi uczestnikami z innych wojen oraz żołnierzami Wojska Polskiego zmarłymi od ran, chorób i trudów wojennych: z zachowaniem szacunku dla żołnierskiej śmierci bez różnicy narodowości i bez różnicy armii, z których pochodzili.” tłumaczyli.

„Strona sowiecka znając te fakty, przez kilkadziesiąt lat, jakie upłynęły od wojny 1919-1920, nigdy nie podnosiła tej sprawy w stosunkach dwustronnych: miała pełną świadomość, że nie było żadnego mordu na jeńcach bolszewickich, gdyż Polska takich zbrodniczych metod w stosunku do jeńców nie stosowała. Nie sięgnięto po tak daleko idące manipulacje w kontekście losu jeńców bolszewickich nawet w czasach sowieckiej dominacji nad Polską, kiedy zarówno ZSRS, jak i władze w pełni niego zależnego komunistycznego PRL, wkładały wiele wysiłku w wykreowanie czarnego obrazu II Rzeczypospolitej.” przypomnieli.

IPN zwraca uwagę, że w 1990 roku władze ZSRS podjęły działania mające przesłonić negatywny wydźwięk przyznania się tego państwa do odpowiedzialności za realizację zbrodni katyńskiej. Od tamtej pory sztucznie „powiększano” zarówno liczbę zmarłych bolszewików w polskich obozach jenieckich, jak też rozpowszechniano fałszywe twierdzenia na temat przyczyn i okoliczności ich śmierci. Mimo iż rzetelne badania polskich i rosyjskich historyków wielokrotnie udowodniły, iż te propagandowe zabiegi są pozbawione podstaw faktograficznych, Rosja świadomie kontynuuje politykę historycznych manipulacji.

„Fakt, że na miejsce przestawiania fałszerstw na temat jeńców z wojny 1919-1921 roku został wybrany Katyń – w żaden sposób nie związany z wojną 1919-1921, za to uświęcony krwią pomordowanych przez NKWD polskich oficerów w roku 1940 – jest dodatkowym potwierdzeniem prowokacyjnego i instrumentalnego charakteru tych działań” ocenili.

„Tego rodzaju przejawy naruszenia pamięci ofiar sowieckich zbrodni muszą budzić oburzenie, jako niegodne i niecywilizowane sposoby manipulacji historią dla osiągnięcia doraźnych celów politycznych.” skonstatowali.

Wcześniej w sprawie umieszczenia przez stronę rosyjską na terenie polskiego cmentarza wojennego w Katyniu tablic zawierających nieprawdziwe informacje o jeńcach bolszewickich z czasów wojny w latach 1919-1921, zmarłych w niewoli w Polsce swoje zaniepokojenie wyraziło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

MSZ wskazywało, że działania strony rosyjskiej mają miejsce w przeddzień planowanych obchodów tragicznych wydarzeń – 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. „Pragniemy przypomnieć, że wielokrotnie słyszeliśmy z ust przedstawicieli najwyższych władz zapewnienia o gotowości do dialogu i współpracy w konstruktywnym rozwiązywaniu kwestii spornych istniejących między naszymi państwami. Polska jest gotowa do otwartej merytorycznej dyskusji w celu uniknięcia historycznych sporów między naszymi krajami i rozwiązywania tych już istniejących. Temu służą także nasze starania mające na celu wznowienie prac Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych” deklarował resort Witolda Waszczykowskiego.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

144 komentarze

144 Komentarzy

 1. PrawNIK

  9 kwietnia 2017 at 08:02

  Czy w IPN nie powinni pracować ludzie zdrowi psychiczne? Bez fobii a za ta ze znajomością języka polskiego?
  Chociaż trudno wymagać od „braci starszych” dobrej znajomości języka gojów więc nie dziwota że nie wiedzą co oznacza słowo „profanacja”.

 2. Discombobulated

  9 kwietnia 2017 at 10:19

  Ten co tych żołnierzy pokonał w Bitwie Warszawskiej – generał Rozwadowski też źle skończył w obozie – w Berezie Kartuskiej. Tzn, wypuścili go na krótko przed śmiercią aby zmarł na łonie rodziny.

  • gazeciarz

   9 kwietnia 2017 at 12:55

   Co IPN powiedział o tablicach w Hucie Pieniackiej i Janowej Dolinie?

 3. Czesław

  9 kwietnia 2017 at 13:17

  Po co mieszać w to sprawę mordu w Katyniu. Należy podać ilość jeńców polskich co zmarli i zostali zamordowani w obozach sowieckich. Należy też podać ilu wywiozła na Sybir i zamordowała Armia Czerwona cywilów, gdy maszerowała „Po trupie Białej Polski do serca Europy”. W szczególności godne wyeksponowania są wyczyny Budionnego na południu Polski a Gereja na północy, te jego słynne obdzieranie ze skóry zwykłych ludzi.

 4. Soroka

  9 kwietnia 2017 at 19:23

  Ciekawe kto to zrobił? Zapewne Ukraińcy, albo Żydzi, bo przecież nie „miłujący pokój i szanujący wolność innych nacji” ruscy!

  • Zona

   9 kwietnia 2017 at 21:24

   Cokolwiek nie zrobili „ruscy” jak wypluwasz chory z nienawiści człowieczku to jest to zaledwie reakcja na działania antypolskiej i antychrześcijańskiej pseudo-prawicy co niszczy upamiętnienia żołnierzy którzy ocalili Polaków od zagłady. Zawdzięczamy to też nienawistnym idolom tych ugrupowań których elektroniczne plwociny niszczą społeczny spokój.

   • Soroka

    10 kwietnia 2017 at 10:55

    Cokolwiek nie zrobiliby ruscy Polakom i innym nacjom, to dla ruskich szowinistów będzie dobre, bo w ruskim interesie!

 5. gieptil

  10 kwietnia 2017 at 01:38

  No więc. Jest taki gość Duszenow z portalu Rus Prawosławnaja. I tak dwa dni temu on do nas Polaków wprost puścił taki tekst – Polacy nic my do was nie mamy, a po co tam nam Polska, ale wy macie takie do nas podejście pluć sąsiadowi przez płot, i też Litwa tak pluje do nas przez płot jak opętana. No i po co to robicie?
  Później wspomniał o naszej wyprawie na Moskwę w 1612 roku, nieudanej. I dodał wesoło ;-))), a później żeśmy Polskę cyk cyk pokawałkowali. Były 4 rozbiory Polski, i teraz Polacy boją się że będzie piąty. ;-)))))) I dodał, że wszystkie wyprawy które Rosja/ZSRR podejmowała na zachód Europy były odpowiedzią na agresję z zachodu. Jak znajdę ten film to dodam tutaj.

  • gieptil

   10 kwietnia 2017 at 01:45

   A jak my rozwalamy pomniki żołnierzy radzieckich, co byli wtedy witani jednak jak wyzwolicie, to oni tak coś tam zrobili wspak w Katyniu. Już 5 lenie dziecko wie, że jak trzaśnie drugiego niemowlaka w piaskownicy łopatką, to zapewne ten kolega niemowlak jego trzaśnie w rewanżu. Ale tego nie wiedza co jasne nasi „wybitni” politycy. Jakiś taniec kretynów, agentów i umysłowych niedorozwojów. Ja już nie mogę patrzyć na te gęby czystych sterylnych debili.

  • gieptil

   10 kwietnia 2017 at 01:49

   Swoją drogą, on tak mówił jakby wiedział, że w Polsce trochę ludzi go słucha. Ciekawe???

 6. Tom Mcdaris

  27 maja 2017 at 07:31

  There is obviously a bunch to identify about this. I assume you made certain nice points in features also.

 7. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 8. Adrian

  13 czerwca 2017 at 19:28

  Gracias por estos conocimientos, que con tus palabras haces accesibles a todos y a todas!

 9. cheap oakley sunglasses

  15 czerwca 2017 at 08:23

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 10. Pingback: xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56

 11. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 12. Pingback: alcohol treatment

 13. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت هفتم فصل دوم

 14. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت هشتم فصل دوم

 15. Eulah Salvino

  4 lipca 2017 at 18:44

  I have learn a few excellent stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you place to make such a great informative web site.

 16. Pingback: huge cocks

 17. online shoe shopping cheap

  5 lipca 2017 at 21:48

  Suggested reads includeNikki Nichols’ Frozen in Time: The Enduring Legacy of the 1961 U.S.|You can steer clear of this kind of a scenario by getting a pair of shoes online.

 18. Pingback: دانلود قسمت ششم فصل دوم شهرزاد

 19. Pingback: دانلود قسمت دوازدهم عاشقانه

 20. Pingback: Angela White

 21. Pingback: Bobbi Dylan

 22. Pingback: Michelle Martinez

 23. Pingback: hamptonbaycelingfanblog

 24. Pingback: دانلود فصل دوم شهرزاد

 25. Pingback: lesbian porn xxx

 26. Pingback: heavy equipment repairs miami

 27. Pingback: online casino

 28. Pingback: Hunde skove i DK

 29. Pingback: Loyola College for Sale

 30. Pingback: دانلود قسمت دوازدهم عاشقانه

 31. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد دوم

 32. Pingback: دانلود قسمت اول شهرزاد دوم

 33. Pingback: bypass windows 7 password

 34. womens fashion sandals

  16 lipca 2017 at 22:54

  Suggested reads includeNikki Nichols’ Frozen in Time: The Enduring Legacy of the 1961 U.S.|You can steer clear of such a situation by getting a pair of footwear on-line.

 35. Pingback: videos porno

 36. Ahmad Guebert

  17 lipca 2017 at 19:10

  hi!,I like your writing so much! share we communicate more about your post on AOL? I require an expert on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 37. Pingback: australia golf online

 38. Pingback: porno

 39. билети за лондон

  18 lipca 2017 at 15:06

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 40. turquoise hair fascinator

  18 lipca 2017 at 15:10

  Some genuinely good articles on this site, regards for contribution. „A conservative is a man who sits and thinks, mostly sits.” by Woodrow Wilson.

 41. Pingback: porno

 42. Pingback: porno gratis

 43. Pingback: videos porno

 44. Pingback: porno gratis

 45. ChasBiarge

  20 lipca 2017 at 13:33

  Buy Accutane In The Uk online pharmacy Cialis E Cannabis

 46. Pingback: دانلود فیلم سریال عاشقانه

 47. KennHitthype

  20 lipca 2017 at 19:13

  Purchasing Viagra In Canada viagra Viagra Generico In Contrassegno

 48. light blue fascinators

  20 lipca 2017 at 20:20

  I have recently started a web site, the information you provide on this web site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. „The only winner in the War of 1812 was Tchaikovsky” by Solomon Short.

 49. Pingback: قیمت پنجره دوجداره در ایران

 50. Orlando Dehne

  21 lipca 2017 at 05:35

  Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 51. Pingback: gemini man in love signs

 52. Pingback: Facial Spa Services Deerfield Beach

 53. Pingback: Acne Facial Treatments Pompano Beach

 54. Pingback: Facial Spa Services Coconut Creek

 55. Pingback: Acne Facial Treatments Pembroke Pines

 56. Pingback: Acne Facial Treatments Plantation

 57. Pingback: فروش توری پنجره دوجداره

 58. Pingback: پنجره دوجداره

 59. Pingback: دانلود موزیک

 60. turquoise hats for weddings

  24 lipca 2017 at 21:06

  Some really fantastic articles on this internet site, appreciate it for contribution. „There is one universal gesture that has one universal message–a smile” by Valerie Sokolosky.

 61. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد

 62. Pingback: casino games singapore

 63. Pingback: دانلود قسمت ششم شهرزاد دوم

 64. Pingback: sex

 65. сайт за билети

  26 lipca 2017 at 07:19

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 66. Pingback: compare hotel prices

 67. Pingback: Roof Repair Long Island

 68. Pingback: Nintendo 64 games

 69. Pingback: buy zynga chips

 70. Pingback: the url of the site

 71. Pingback: clash royale hack website

 72. Pingback: دانلود قسمت هفتم شهرزاد

 73. kevin

  31 lipca 2017 at 18:10

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 74. Pingback: led lights

 75. Pingback: پنجره دو سه جداره

 76. Pingback: پنجره دوجداره

 77. Pingback: coin-banks.com

 78. Pingback: Gold Class Rich Leather Cleaner Conditioner

 79. ChasBiarge

  3 sierpnia 2017 at 06:15

  Posologie Cialis 20 cialis price Buy Stendra

 80. Pingback: Porn

 81. Pingback: coin-banks.com

 82. Pingback: mdansby software

 83. Pingback: vigra master pre�o

 84. Pingback: exemple

 85. Pingback: anime

 86. Pingback: دانلود فیلم

 87. Pingback: best price golf clubs australia

 88. Pingback: vpm

 89. Pingback: visit this link

 90. Pingback: دانلود شهرزاد 13

 91. Pingback: دانلود سریال شهرزاد قسمت 15 پانزده

 92. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 93. kids shoes sale online

  8 sierpnia 2017 at 14:13

  The reason is because when you buy and take Proactol, it will be easy to say no to these sorts of stuffs.|It also carries the original brand name of Vigrx Plus. You can get broad range of electrical goods, clothes, sports activities gear, footwear and many more. You do not have to journey from 1 place to an additional.|Width in business with length, tends to make the shoe very best for operating. What you need to do is monitor and measure the performances of these advertisements. It has a good good evaluation from most of its customers.|Footwear that are specifically designed for outside actions generally have ticker and anti slip sole.

 94. Pingback: ΤΣΑΝΤΕΣ TRUSSARDI

 95. Pingback: Social Media Marketing

 96. cheap flights to bulgaria

  9 sierpnia 2017 at 08:48

  There are some interesting points in time in this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as wellyou have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 97. Pingback: key

 98. Pingback: trucks

 99. Pingback: Roof Repair Long Island

 100. Pingback: 16 دانلود شهرزاد

 101. Pingback: دانلود عالیجناب قسمت اول

 102. Pingback: دانلود سریال عالیجناب قسمت اول 1

 103. plus milfs

  12 sierpnia 2017 at 21:34

  thanks for the info9

 104. Pingback: rock español

 105. Pingback: دانلود عالیجناب دوم

 106. Pingback: 食品

 107. Pingback: dating

 108. Pingback: دانلود فیلم

 109. Pingback: Transmission Rebuild

 110. where to dispose of computers

  14 sierpnia 2017 at 02:25

  Hello, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 111. it disposal

  14 sierpnia 2017 at 02:29

  Simply wanna comment on few general things, The website style is perfect, the content material is real wonderful : D.

 112. mature milfs in lingerie

  14 sierpnia 2017 at 09:53

  thanks for 5the info

 113. Pingback: Party tents for hire

 114. Lilian

  14 sierpnia 2017 at 20:51

  diet pills used by models

 115. Pingback: شرکت تولیدی پنجره دوجداره ایرانی

 116. Pingback: دانلود

 117. Pingback: آموزش ساخت پنجره دوجداره

 118. Pingback: Peppa Pig

 119. Pingback: قیمت پنجره دوجداره

 120. Pingback: House Cleaning fort hood TX

 121. Pingback: titleist ap1 irons

 122. Pingback: kids cars

 123. Pingback: plus de lecture

 124. Pingback: Limo Services Vancouver BC

 125. Pingback: free shipping codes

 126. Pingback: دانلود فیلم

 127. Pingback: rent home

 128. Pingback: دانلود فیلم روز

 129. Pingback: Chester bennington

 130. free snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 23:44

  snap milfs

 131. Pingback: دانلود فیلم ایرانی

 132. Patricia Daugherty

  21 sierpnia 2017 at 23:21

  Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 133. Pingback: авто-ключар

 134. marijuana dispensary

  22 sierpnia 2017 at 08:57

  This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blog. It is very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. I bet you would like South Carolina. Thank you for writing this great blog. Found this on Twitter and I am happy I did

 135. Pingback: دانلود فیلم

 136. Pingback: پنجره دوجداره

 137. You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 138. milf teacher xvideo

  23 sierpnia 2017 at 14:51

  tahnks for the info

 139. big asses milf

  23 sierpnia 2017 at 19:51

  thanks fodr the info

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra