Z kraju

IPN protestuje przeciw profanacji cmentarza w Katyniu

Instytut Pamięci Narodowej stanowczo protestuje przeciw profanacji w Katyniu miejsca spoczynku tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

„Działania ukierunkowane na stworzenie właśnie w Katyniu miejsca propagującego fałszerstwa historyczne na temat losu jeńców bolszewickich z 1920 roku, są budzącym najwyższy sprzeciw kolejnym przejawem sowieckiej i rosyjskiej polityki kłamstw i manipulacji historycznych o jednoznacznych znamionach prowokacji” stwierdzili przedstawiciele IPN w specjalnie wydanym oświadczeniu.

„W związku z powyższym przypominamy, iż fałszywe naświetlenie losu jeńców bolszewickich z 1920 roku było działaniem propagandowym, świadomie wykreowanym przez władze państwowe ZSRS na początku lat 90. XX wieku. Wtedy przywództwo sowieckiej partii i państwa uznało, iż nie ma możliwości aby dłużej zaprzeczać faktom na temat masowych zbrodni NKWD na polskich oficerach w Katyniu i w innych miejscach kaźni. Ówczesny Prezydent ZSRS Michaił Gorbaczow, aby zneutralizować medialny wymiar ostatecznego przyznania się przez jego państwo do dokonania tej zbrodni, wydał 3 listopada 1990 roku rozporządzenie nakazujące sowieckim instytucjom państwowym (KGB, Akademia Nauk ZSRS, Prokuratura ZSRS, Ministerstwo Obrony ZSRS) wynalezienie takich wydarzeń w „historii sowiecko-polskich stosunków dwustronnych, w których wyniku poniosła straty Strona Sowiecka”.” zaznaczyli.

„Dopiero w wyniku tych zarządzeń, w celu świadomej manipulacji faktami, strona sowiecka wprowadziła zarówno do dyskusji w stosunkach dwustronnych, jak i do obiegu publicznego, wykreowany wówczas problem losu bolszewickich jeńców wojennych z 1920 roku – wziętych do niewoli w okresie obrony Polski przed bolszewickim „pochodem na Zachód”. Uczyniono tak z rozmysłem, mimo że strona sowiecka doskonale wiedziała, iż Polska nie dokonywała aktów zbrodni wobec tych jeńców. Wiedziano, że w polskich obozach śmiertelność wśród jeńców bolszewickich była spowodowana przyczynami naturalnymi: w tym chorobami, będącymi przede wszystkim skutkiem roznoszących się wśród jeńców epidemii. Wysoka śmiertelność spowodowana trudnymi warunkami sanitarno-epidemiologicznymi występowała wówczas w większości obozów jenieckich powstałych w Europie po I wojnie światowej i po innych konfliktach regionalnych.

Los jeńców bolszewickich nigdy nie był przez Polskę skrywany. Wszyscy zmarli jeńcy byli godnie i jawnie chowani w zbiorowych mogiłach w miejscach publicznych (np. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie). Byli składani we wspólnych kwaterach wraz ze zmarłymi uczestnikami z innych wojen oraz żołnierzami Wojska Polskiego zmarłymi od ran, chorób i trudów wojennych: z zachowaniem szacunku dla żołnierskiej śmierci bez różnicy narodowości i bez różnicy armii, z których pochodzili.” tłumaczyli.

„Strona sowiecka znając te fakty, przez kilkadziesiąt lat, jakie upłynęły od wojny 1919-1920, nigdy nie podnosiła tej sprawy w stosunkach dwustronnych: miała pełną świadomość, że nie było żadnego mordu na jeńcach bolszewickich, gdyż Polska takich zbrodniczych metod w stosunku do jeńców nie stosowała. Nie sięgnięto po tak daleko idące manipulacje w kontekście losu jeńców bolszewickich nawet w czasach sowieckiej dominacji nad Polską, kiedy zarówno ZSRS, jak i władze w pełni niego zależnego komunistycznego PRL, wkładały wiele wysiłku w wykreowanie czarnego obrazu II Rzeczypospolitej.” przypomnieli.

IPN zwraca uwagę, że w 1990 roku władze ZSRS podjęły działania mające przesłonić negatywny wydźwięk przyznania się tego państwa do odpowiedzialności za realizację zbrodni katyńskiej. Od tamtej pory sztucznie „powiększano” zarówno liczbę zmarłych bolszewików w polskich obozach jenieckich, jak też rozpowszechniano fałszywe twierdzenia na temat przyczyn i okoliczności ich śmierci. Mimo iż rzetelne badania polskich i rosyjskich historyków wielokrotnie udowodniły, iż te propagandowe zabiegi są pozbawione podstaw faktograficznych, Rosja świadomie kontynuuje politykę historycznych manipulacji.

„Fakt, że na miejsce przestawiania fałszerstw na temat jeńców z wojny 1919-1921 roku został wybrany Katyń – w żaden sposób nie związany z wojną 1919-1921, za to uświęcony krwią pomordowanych przez NKWD polskich oficerów w roku 1940 – jest dodatkowym potwierdzeniem prowokacyjnego i instrumentalnego charakteru tych działań” ocenili.

„Tego rodzaju przejawy naruszenia pamięci ofiar sowieckich zbrodni muszą budzić oburzenie, jako niegodne i niecywilizowane sposoby manipulacji historią dla osiągnięcia doraźnych celów politycznych.” skonstatowali.

Wcześniej w sprawie umieszczenia przez stronę rosyjską na terenie polskiego cmentarza wojennego w Katyniu tablic zawierających nieprawdziwe informacje o jeńcach bolszewickich z czasów wojny w latach 1919-1921, zmarłych w niewoli w Polsce swoje zaniepokojenie wyraziło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

MSZ wskazywało, że działania strony rosyjskiej mają miejsce w przeddzień planowanych obchodów tragicznych wydarzeń – 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. „Pragniemy przypomnieć, że wielokrotnie słyszeliśmy z ust przedstawicieli najwyższych władz zapewnienia o gotowości do dialogu i współpracy w konstruktywnym rozwiązywaniu kwestii spornych istniejących między naszymi państwami. Polska jest gotowa do otwartej merytorycznej dyskusji w celu uniknięcia historycznych sporów między naszymi krajami i rozwiązywania tych już istniejących. Temu służą także nasze starania mające na celu wznowienie prac Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych” deklarował resort Witolda Waszczykowskiego.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

27 komentarzy

27 Komentarzy

 1. PrawNIK

  9 kwietnia 2017 at 08:02

  Czy w IPN nie powinni pracować ludzie zdrowi psychiczne? Bez fobii a za ta ze znajomością języka polskiego?
  Chociaż trudno wymagać od „braci starszych” dobrej znajomości języka gojów więc nie dziwota że nie wiedzą co oznacza słowo „profanacja”.

 2. Discombobulated

  9 kwietnia 2017 at 10:19

  Ten co tych żołnierzy pokonał w Bitwie Warszawskiej – generał Rozwadowski też źle skończył w obozie – w Berezie Kartuskiej. Tzn, wypuścili go na krótko przed śmiercią aby zmarł na łonie rodziny.

  • gazeciarz

   9 kwietnia 2017 at 12:55

   Co IPN powiedział o tablicach w Hucie Pieniackiej i Janowej Dolinie?

 3. Czesław

  9 kwietnia 2017 at 13:17

  Po co mieszać w to sprawę mordu w Katyniu. Należy podać ilość jeńców polskich co zmarli i zostali zamordowani w obozach sowieckich. Należy też podać ilu wywiozła na Sybir i zamordowała Armia Czerwona cywilów, gdy maszerowała „Po trupie Białej Polski do serca Europy”. W szczególności godne wyeksponowania są wyczyny Budionnego na południu Polski a Gereja na północy, te jego słynne obdzieranie ze skóry zwykłych ludzi.

 4. Soroka

  9 kwietnia 2017 at 19:23

  Ciekawe kto to zrobił? Zapewne Ukraińcy, albo Żydzi, bo przecież nie „miłujący pokój i szanujący wolność innych nacji” ruscy!

  • Zona

   9 kwietnia 2017 at 21:24

   Cokolwiek nie zrobili „ruscy” jak wypluwasz chory z nienawiści człowieczku to jest to zaledwie reakcja na działania antypolskiej i antychrześcijańskiej pseudo-prawicy co niszczy upamiętnienia żołnierzy którzy ocalili Polaków od zagłady. Zawdzięczamy to też nienawistnym idolom tych ugrupowań których elektroniczne plwociny niszczą społeczny spokój.

   • Soroka

    10 kwietnia 2017 at 10:55

    Cokolwiek nie zrobiliby ruscy Polakom i innym nacjom, to dla ruskich szowinistów będzie dobre, bo w ruskim interesie!

 5. gieptil

  10 kwietnia 2017 at 01:38

  No więc. Jest taki gość Duszenow z portalu Rus Prawosławnaja. I tak dwa dni temu on do nas Polaków wprost puścił taki tekst – Polacy nic my do was nie mamy, a po co tam nam Polska, ale wy macie takie do nas podejście pluć sąsiadowi przez płot, i też Litwa tak pluje do nas przez płot jak opętana. No i po co to robicie?
  Później wspomniał o naszej wyprawie na Moskwę w 1612 roku, nieudanej. I dodał wesoło ;-))), a później żeśmy Polskę cyk cyk pokawałkowali. Były 4 rozbiory Polski, i teraz Polacy boją się że będzie piąty. ;-)))))) I dodał, że wszystkie wyprawy które Rosja/ZSRR podejmowała na zachód Europy były odpowiedzią na agresję z zachodu. Jak znajdę ten film to dodam tutaj.

  • gieptil

   10 kwietnia 2017 at 01:45

   A jak my rozwalamy pomniki żołnierzy radzieckich, co byli wtedy witani jednak jak wyzwolicie, to oni tak coś tam zrobili wspak w Katyniu. Już 5 lenie dziecko wie, że jak trzaśnie drugiego niemowlaka w piaskownicy łopatką, to zapewne ten kolega niemowlak jego trzaśnie w rewanżu. Ale tego nie wiedza co jasne nasi „wybitni” politycy. Jakiś taniec kretynów, agentów i umysłowych niedorozwojów. Ja już nie mogę patrzyć na te gęby czystych sterylnych debili.

  • gieptil

   10 kwietnia 2017 at 01:49

   Swoją drogą, on tak mówił jakby wiedział, że w Polsce trochę ludzi go słucha. Ciekawe???

 6. Pingback: IPN protestuje przeciw profanacji cmentarza w Katyniu | forumemjot dla Polski

 7. mp4 porn

  17 maja 2017 at 11:12

  ”And then we will be only two events, I mean months, away from the next Arab summit..”Slip of the tongue or slip of policy methodology?Should be interesting to keep an eye out for 2 major events between January and March

 8. Tom Mcdaris

  27 maja 2017 at 07:31

  There is obviously a bunch to identify about this. I assume you made certain nice points in features also.

 9. online shopping sites for footwear

  11 czerwca 2017 at 15:01

  RIM’s new Blackberry curve 9220, attractively priced at Rs ten,990 is particularly targeted at the kids in India.|But once more, this is long term and you will not be in a position to change it as soon as set.

 10. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 11. online shopping for women footwear

  13 czerwca 2017 at 15:09

  Using the internet has become a popular resource for shoppers looking for great revenue.|Besides, it’s much better than watching Television and not benefit from it at all. What comes into your mind when you think of buying; whether on-line or not? But don’t use them without the suggestion of physicians.|Crimes make the process of acquiring money simpler that how it used to be. Are you searching for a comfortable nightgown or sexy ladies’s personal lingerie? Ask for much more details by email if necessary.|I don’t like shopping on the high streets simply because the kids get restless. I discovered it is the exact same as the other online shopping website in United states. What are the differences between these companies?|The PPC is the most costly strategy 1 can believe of for advertising their website online. Now, no contractor has a reason of not possessing this fantastic tool. For instance, 1 for your Twitter and one for YouTube videos.|This kind of weather circumstances are mostly in mountainous areas. To be sincere, each website is not reliable for what they display on their internet webpages. Websites began popping up all over the place.|Only purchase that thing which you believe may be useful in near future. Whether or not you want basketball or tennis women’s energetic wear is a decision to make. Just including Meta tags or keyword will not assist on your own.|So you can begin with reduced aggressive key phrases and then steadily take up more aggressive key phrases. This is why a great deal of online shoppers trust this website. But some web site does have conditions concerning this.|Crimes make the procedure of obtaining money easier that how it utilized to be. Incentives may also differ from the sorts of survey you take. It is tough to have large exercise machines.|She recommended I look on-line for discount codes, voucher codes and coupons. These awesome tee shirts for males are usually developed for the thin and fit men amongst us. But don’t use them without the recommendation of doctors.|On-line bidding sites are 1 of the most well-liked ways of attracting the mass. All the products and solutions that are sold on the internet price a great deal much less than their store counterparts.|LED lights have become a fundamental necessity in these days’s nature of visitors. The best solution for this is to buy the fit in Black colour. EBay is regarded as 1 of the best web sites for on-line company.|I was thrilled to discover this bargain and of program, I bought many colours of this merchandise. But seeing a infant in a infant costume can soften anyone’s heart. When one battery goes down, it is changed with the other one.|Now there arises a query whether or not or not the on-line shopping website worth placing believe in in? Basic Requirements has to be fulfill before purchasing or promoting at ebay. Then the next beautiful creation transpired.|The checklist for online shopping specialty ishops will soon be endless. Ask any women what helps her to be fashionable? Each of these kinds are offered by the Nationwide Target Financial institution.|These capsules are also accessible on the internet which you can buy easily. Card holders of Goal credit cards can spend their month-to-month bills on-line. Am I going to use HTML or do I need a web site builder?|There are a number of gift suggestions for that traveler in your lifestyle that can be purchased quite inexpensively.

 12. Adrian

  13 czerwca 2017 at 19:28

  Gracias por estos conocimientos, que con tus palabras haces accesibles a todos y a todas!

 13. cheap oakley sunglasses

  15 czerwca 2017 at 08:23

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 14. shoe sites

  17 czerwca 2017 at 08:06

  You need to decide who your target marketplace will be and how you are heading to give the goods to the customers.|Many of the online buying Eire web sites that promote males’s garments have multiple clothes brand names on provide. Buying ladies’s apparel can variety from women’s energetic wear to company fits to the personal lingerie.|When you buy your men’s clothing online, you conserve a lot on your cash. The car went and the vacations curtailed but most worryingly, we’ve experienced to watch what we spend on food.|One of the most well-liked is the Target Credit score Card. When you buy your males’s clothing online, you save a great deal on your cash. You can select various colors, specifications in accordance to your option and preference.|I rapidly signed up to an on-line shopping web site and quickly received some wonderful offers. Now, individuals do not prefer heading to the conventional shops to buy the item. If they don’t, depart it and go shopping someplace else.|Also, the referee gets Rs. 250 voucher initially. Handbags that you can just aspiration about are on show for you and becoming sold at very affordable rates. But don’t use them with out the suggestion of doctors.|Few LED light for bicycle function from battery, couple of work from the power of paddles. At that time, they try to have this awesome apparel. Also, the discounts on various brand names are different.|Males’s Two Piece Suit is flexible and broad in variety to wear on any occasion. Just envision, by just voicing your viewpoint, you will be get paid no matter what your viewpoint is.|Hard disks permit us to enrich our coffers of information everyday. You also require to determine whether or not to place your item on the listings. Just be cautious to avoid double submitting to your page.|There is no magic formula, but instead, it’s just knowing what to do. Sure, only the very best top high quality pearl jewelry! Constant Contact or Mailchimp- Use both of these applications to build your mailing checklist.|Are you searching for a comfy nightgown or attractive women’s personal lingerie? Yellow colour is effortlessly noticeable through the mist and fog occasions. You think that it’s alright; you may have been merely fooled.|Well if that’s the case, right here is the very best and the most effective web marketing strategy for you. This will conserve you cash if there happens to be a very good sale at 1 specific retailer.|Constant Contact or Mailchimp- Use both of these applications to build your mailing list. Verify whether the vendor has a rating as a seller and not just as buyer. There are some vitamin capsules and tablets as well.|The store had everything needed from kids’s store purchased sweet to mom’s ready made dress. Now let us arrive to the point that how it is possible. You will obtain your purchase within assigned time at your doorway.|The internet browser now could interact with a company’s information foundation. With on-line paid surveys, you will have enjoyable and at the exact same time, earn some extra money. People have gone crazy about Online style.|Sharing „what you know” on the web can get you serious Cash Back again! But following introduction of PPC, the strategists are now having a new outlook of earning hits. PPC advertising is most beneficial for you for the beneath reasons.|Ensure that your buying web site is very consumer friendly for people shopping online. The subsequent major evolution was to air situation the whole buying shopping mall. I don’t remember how I found this retail shop.|We talked about my financial fears and our conversation proved to be truly beneficial. But don’t use them without the recommendation of physicians. There are only two very easy ways you can view the genie tool.|So pls choose cautiously thatw hat all off web page action you require. It’s great practice to remove your cookies frequently. With the down economic climate, I hope Chadwicks survives and carries on to sell their wonderful clothes.|It is difficult to verify the authenticity of the vendor. If you discover some bug in any website or in any product hop to the next site immediately. There are different websites from where you can purchase these goods.|Snatching away a geek’s difficult disk can lead to a murder. Are you looking for a comfortable nightgown or attractive ladies’s personal lingerie? You don’t want them to give or promote your information to other companies.|1 way link means that you do not give hyperlink back again to your website b ut to some other web site. Jpearls is a one stop store for all your add-ons requirements. The simplest way to do so is to slim down your choices.|It really is primarily worn by folks for telling time. Generally, these tees will be reduce nearer to the physique so that they give the wearer a slimmer look. You can make use of the split for online shopping for purses.|You’d be extremely difficult-pressed to find much better offers in real life stores. Only purchase that thing which you think may be useful in near long term. Incentives might also differ from the kinds of survey you consider.|You can verify out numerous colors and even test new colours on him/her. An energetic and accountable netizen by no means strays off from the righteous route. An optical monitor pad is positioned just beneath the display.|I love sitting down in an armchair and shopping from the comfort of my own house.

 15. recycle batteries bracknell

  18 czerwca 2017 at 12:10

  Keep up the superb work , I read few content on this internet site and I conceive that your weblog is really interesting and contains sets of good info .

 16. lead acid battery recycling thatcham

  18 czerwca 2017 at 12:11

  Hello, you used to write wonderful, but the last several posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 17. Pingback: xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56

 18. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 19. katie

  21 czerwca 2017 at 22:37

  best diet pills with ephedra alkaloids mexico

 20. katie

  22 czerwca 2017 at 21:53

  acxion diet pills in mexico fentermina 30mg resultados de las loterias

 21. jenny

  23 czerwca 2017 at 18:04

  slim 30 diet pills sacramento ca weather

 22. Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra