Z kraju

IPN protestuje przeciw profanacji cmentarza w Katyniu

Instytut Pamięci Narodowej stanowczo protestuje przeciw profanacji w Katyniu miejsca spoczynku tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

„Działania ukierunkowane na stworzenie właśnie w Katyniu miejsca propagującego fałszerstwa historyczne na temat losu jeńców bolszewickich z 1920 roku, są budzącym najwyższy sprzeciw kolejnym przejawem sowieckiej i rosyjskiej polityki kłamstw i manipulacji historycznych o jednoznacznych znamionach prowokacji” stwierdzili przedstawiciele IPN w specjalnie wydanym oświadczeniu.

„W związku z powyższym przypominamy, iż fałszywe naświetlenie losu jeńców bolszewickich z 1920 roku było działaniem propagandowym, świadomie wykreowanym przez władze państwowe ZSRS na początku lat 90. XX wieku. Wtedy przywództwo sowieckiej partii i państwa uznało, iż nie ma możliwości aby dłużej zaprzeczać faktom na temat masowych zbrodni NKWD na polskich oficerach w Katyniu i w innych miejscach kaźni. Ówczesny Prezydent ZSRS Michaił Gorbaczow, aby zneutralizować medialny wymiar ostatecznego przyznania się przez jego państwo do dokonania tej zbrodni, wydał 3 listopada 1990 roku rozporządzenie nakazujące sowieckim instytucjom państwowym (KGB, Akademia Nauk ZSRS, Prokuratura ZSRS, Ministerstwo Obrony ZSRS) wynalezienie takich wydarzeń w „historii sowiecko-polskich stosunków dwustronnych, w których wyniku poniosła straty Strona Sowiecka”.” zaznaczyli.

„Dopiero w wyniku tych zarządzeń, w celu świadomej manipulacji faktami, strona sowiecka wprowadziła zarówno do dyskusji w stosunkach dwustronnych, jak i do obiegu publicznego, wykreowany wówczas problem losu bolszewickich jeńców wojennych z 1920 roku – wziętych do niewoli w okresie obrony Polski przed bolszewickim „pochodem na Zachód”. Uczyniono tak z rozmysłem, mimo że strona sowiecka doskonale wiedziała, iż Polska nie dokonywała aktów zbrodni wobec tych jeńców. Wiedziano, że w polskich obozach śmiertelność wśród jeńców bolszewickich była spowodowana przyczynami naturalnymi: w tym chorobami, będącymi przede wszystkim skutkiem roznoszących się wśród jeńców epidemii. Wysoka śmiertelność spowodowana trudnymi warunkami sanitarno-epidemiologicznymi występowała wówczas w większości obozów jenieckich powstałych w Europie po I wojnie światowej i po innych konfliktach regionalnych.

Los jeńców bolszewickich nigdy nie był przez Polskę skrywany. Wszyscy zmarli jeńcy byli godnie i jawnie chowani w zbiorowych mogiłach w miejscach publicznych (np. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie). Byli składani we wspólnych kwaterach wraz ze zmarłymi uczestnikami z innych wojen oraz żołnierzami Wojska Polskiego zmarłymi od ran, chorób i trudów wojennych: z zachowaniem szacunku dla żołnierskiej śmierci bez różnicy narodowości i bez różnicy armii, z których pochodzili.” tłumaczyli.

„Strona sowiecka znając te fakty, przez kilkadziesiąt lat, jakie upłynęły od wojny 1919-1920, nigdy nie podnosiła tej sprawy w stosunkach dwustronnych: miała pełną świadomość, że nie było żadnego mordu na jeńcach bolszewickich, gdyż Polska takich zbrodniczych metod w stosunku do jeńców nie stosowała. Nie sięgnięto po tak daleko idące manipulacje w kontekście losu jeńców bolszewickich nawet w czasach sowieckiej dominacji nad Polską, kiedy zarówno ZSRS, jak i władze w pełni niego zależnego komunistycznego PRL, wkładały wiele wysiłku w wykreowanie czarnego obrazu II Rzeczypospolitej.” przypomnieli.

IPN zwraca uwagę, że w 1990 roku władze ZSRS podjęły działania mające przesłonić negatywny wydźwięk przyznania się tego państwa do odpowiedzialności za realizację zbrodni katyńskiej. Od tamtej pory sztucznie „powiększano” zarówno liczbę zmarłych bolszewików w polskich obozach jenieckich, jak też rozpowszechniano fałszywe twierdzenia na temat przyczyn i okoliczności ich śmierci. Mimo iż rzetelne badania polskich i rosyjskich historyków wielokrotnie udowodniły, iż te propagandowe zabiegi są pozbawione podstaw faktograficznych, Rosja świadomie kontynuuje politykę historycznych manipulacji.

„Fakt, że na miejsce przestawiania fałszerstw na temat jeńców z wojny 1919-1921 roku został wybrany Katyń – w żaden sposób nie związany z wojną 1919-1921, za to uświęcony krwią pomordowanych przez NKWD polskich oficerów w roku 1940 – jest dodatkowym potwierdzeniem prowokacyjnego i instrumentalnego charakteru tych działań” ocenili.

„Tego rodzaju przejawy naruszenia pamięci ofiar sowieckich zbrodni muszą budzić oburzenie, jako niegodne i niecywilizowane sposoby manipulacji historią dla osiągnięcia doraźnych celów politycznych.” skonstatowali.

Wcześniej w sprawie umieszczenia przez stronę rosyjską na terenie polskiego cmentarza wojennego w Katyniu tablic zawierających nieprawdziwe informacje o jeńcach bolszewickich z czasów wojny w latach 1919-1921, zmarłych w niewoli w Polsce swoje zaniepokojenie wyraziło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

MSZ wskazywało, że działania strony rosyjskiej mają miejsce w przeddzień planowanych obchodów tragicznych wydarzeń – 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. „Pragniemy przypomnieć, że wielokrotnie słyszeliśmy z ust przedstawicieli najwyższych władz zapewnienia o gotowości do dialogu i współpracy w konstruktywnym rozwiązywaniu kwestii spornych istniejących między naszymi państwami. Polska jest gotowa do otwartej merytorycznej dyskusji w celu uniknięcia historycznych sporów między naszymi krajami i rozwiązywania tych już istniejących. Temu służą także nasze starania mające na celu wznowienie prac Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych” deklarował resort Witolda Waszczykowskiego.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

322 komentarze

322 Komentarzy

 1. PrawNIK

  9 kwietnia 2017 at 08:02

  Czy w IPN nie powinni pracować ludzie zdrowi psychiczne? Bez fobii a za ta ze znajomością języka polskiego?
  Chociaż trudno wymagać od „braci starszych” dobrej znajomości języka gojów więc nie dziwota że nie wiedzą co oznacza słowo „profanacja”.

 2. Discombobulated

  9 kwietnia 2017 at 10:19

  Ten co tych żołnierzy pokonał w Bitwie Warszawskiej – generał Rozwadowski też źle skończył w obozie – w Berezie Kartuskiej. Tzn, wypuścili go na krótko przed śmiercią aby zmarł na łonie rodziny.

  • gazeciarz

   9 kwietnia 2017 at 12:55

   Co IPN powiedział o tablicach w Hucie Pieniackiej i Janowej Dolinie?

 3. Czesław

  9 kwietnia 2017 at 13:17

  Po co mieszać w to sprawę mordu w Katyniu. Należy podać ilość jeńców polskich co zmarli i zostali zamordowani w obozach sowieckich. Należy też podać ilu wywiozła na Sybir i zamordowała Armia Czerwona cywilów, gdy maszerowała „Po trupie Białej Polski do serca Europy”. W szczególności godne wyeksponowania są wyczyny Budionnego na południu Polski a Gereja na północy, te jego słynne obdzieranie ze skóry zwykłych ludzi.

 4. Soroka

  9 kwietnia 2017 at 19:23

  Ciekawe kto to zrobił? Zapewne Ukraińcy, albo Żydzi, bo przecież nie „miłujący pokój i szanujący wolność innych nacji” ruscy!

  • Zona

   9 kwietnia 2017 at 21:24

   Cokolwiek nie zrobili „ruscy” jak wypluwasz chory z nienawiści człowieczku to jest to zaledwie reakcja na działania antypolskiej i antychrześcijańskiej pseudo-prawicy co niszczy upamiętnienia żołnierzy którzy ocalili Polaków od zagłady. Zawdzięczamy to też nienawistnym idolom tych ugrupowań których elektroniczne plwociny niszczą społeczny spokój.

   • Soroka

    10 kwietnia 2017 at 10:55

    Cokolwiek nie zrobiliby ruscy Polakom i innym nacjom, to dla ruskich szowinistów będzie dobre, bo w ruskim interesie!

 5. gieptil

  10 kwietnia 2017 at 01:38

  No więc. Jest taki gość Duszenow z portalu Rus Prawosławnaja. I tak dwa dni temu on do nas Polaków wprost puścił taki tekst – Polacy nic my do was nie mamy, a po co tam nam Polska, ale wy macie takie do nas podejście pluć sąsiadowi przez płot, i też Litwa tak pluje do nas przez płot jak opętana. No i po co to robicie?
  Później wspomniał o naszej wyprawie na Moskwę w 1612 roku, nieudanej. I dodał wesoło ;-))), a później żeśmy Polskę cyk cyk pokawałkowali. Były 4 rozbiory Polski, i teraz Polacy boją się że będzie piąty. ;-)))))) I dodał, że wszystkie wyprawy które Rosja/ZSRR podejmowała na zachód Europy były odpowiedzią na agresję z zachodu. Jak znajdę ten film to dodam tutaj.

  • gieptil

   10 kwietnia 2017 at 01:49

   Swoją drogą, on tak mówił jakby wiedział, że w Polsce trochę ludzi go słucha. Ciekawe???

 6. Tom Mcdaris

  27 maja 2017 at 07:31

  There is obviously a bunch to identify about this. I assume you made certain nice points in features also.

 7. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 8. Adrian

  13 czerwca 2017 at 19:28

  Gracias por estos conocimientos, que con tus palabras haces accesibles a todos y a todas!

 9. cheap oakley sunglasses

  15 czerwca 2017 at 08:23

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 10. Pingback: xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56

 11. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 12. Pingback: alcohol treatment

 13. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت هفتم فصل دوم

 14. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت هشتم فصل دوم

 15. online shoe shopping cheap

  5 lipca 2017 at 21:48

  Suggested reads includeNikki Nichols’ Frozen in Time: The Enduring Legacy of the 1961 U.S.|You can steer clear of this kind of a scenario by getting a pair of shoes online.

 16. Pingback: دانلود قسمت ششم فصل دوم شهرزاد

 17. Pingback: Michelle Martinez

 18. Pingback: hamptonbaycelingfanblog

 19. Pingback: lesbian porn xxx

 20. Pingback: Loyola College for Sale

 21. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد دوم

 22. Pingback: bypass windows 7 password

 23. Pingback: australia golf online

 24. Pingback: videos porno

 25. Pingback: gemini man in love signs

 26. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد

 27. сайт за билети

  26 lipca 2017 at 07:19

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 28. Pingback: compare hotel prices

 29. Pingback: clash royale hack website

 30. kevin

  31 lipca 2017 at 18:10

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 31. Pingback: Gold Class Rich Leather Cleaner Conditioner

 32. Pingback: coin-banks.com

 33. Pingback: vpm

 34. Pingback: key

 35. Pingback: rock español

 36. Pingback: dating

 37. Lilian

  14 sierpnia 2017 at 20:51

  diet pills used by models

 38. Pingback: آموزش ساخت پنجره دوجداره

 39. Pingback: House Cleaning fort hood TX

 40. Pingback: titleist ap1 irons

 41. Pingback: kids cars

 42. Pingback: Limo Services Vancouver BC

 43. free snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 23:44

  snap milfs

 44. Pingback: پنجره دوجداره

 45. milf teacher xvideo

  23 sierpnia 2017 at 14:51

  tahnks for the info

 46. new business speaker

  24 sierpnia 2017 at 06:02

  Your perspective is incredibly refreshing. I appreciate you. You are my savior. excellent article. You appear to know a lot about this.

 47. entrepreneur adviser

  25 sierpnia 2017 at 04:04

  I am on the same side as you. I found this on Google

 48. Pingback: مشاوره بازاریابی آنلاین

 49. big tit porn milf

  27 sierpnia 2017 at 06:57

  yes it work

 50. new business speaker

  28 sierpnia 2017 at 10:33

  I like your blog however, I do not read well. Do you have you tube videos on the subject? I studied this topic back when I lived in Louisiana.

 51. best adsense alternative

  28 sierpnia 2017 at 17:16

  Need to monetize your blog or a better adsense alternative? Google: Best Adsense Alternatives 2 Finger Johnny

 52. Pingback: judi dadu online

 53. Pingback: judi qq deposit murah

 54. Pingback: seomarketing.LinkActueel.nl

 55. Bozeman Marijuana

  29 sierpnia 2017 at 23:03

  Your writing style reminds me of my teacher back in Maine. Your write up is really useful to me. Your posts are mind blowing.

 56. Pingback: Limos Bus Vancouver BC

 57. Pingback: Agen Judi Indonesia

 58. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=Bld2NoB1hBI

 59. CEO adviser

  31 sierpnia 2017 at 07:38

  I know old school Pinterest pros would agree. I am on the same side as you. I had to take a break from cleaning carpet to write your article. I am really impressed!

 60. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 23:29

  Well written! Incredibly useful information. You have brought up a very superb ideas I am on the same side as you. Thanks for writing this.

 61. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 13:06

  it is like you wrote the book on it or something. Crazy weird, your page was already loaded when I turned on my Iphone. This is so helpful! You should be super proud of yourself. I am bored to death at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.

 62. Pingback: rainfall showerhead

 63. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 22:52

  Oh my gosh! A good article. A good article. Thank you for writing this great blog. Are there other articles you work on?

 64. Pingback: ed sheeren

 65. Pingback: private proxies

 66. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 04:02

  This stuff is great. Will you write more about this?

 67. Pingback: دانلود

 68. Pingback: download best

 69. Pingback: window

 70. Pingback: دانلود

 71. Pingback: Learn Colors with Songs

 72. Pingback: Seo Yakima

 73. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 21:11

  Incredible! This blog looks just like my old one I truly feel this site needs a great deal more attention

 74. Pingback: دانلود فیلم

 75. Pingback: Nursery Rhymes

 76. Pingback: پنجره

 77. Pingback: make money dropshipping

 78. Pingback: Web Design

 79. Pingback: online gambling malaysia

 80. Pingback: Finger Family Song

 81. Pingback: https://issuu.com/kasetonyrekiamowe

 82. Pingback: https://www.liketly.com/mylink1122/link-id_257255/

 83. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 09:19

  Your blog has proven super useful to me. I bet you would like Hawaii. good work, keep it up. I am trying to learn more on this field.

 84. Pingback: how to start a vlog

 85. Jesse Grillo

  9 września 2017 at 02:39

  Well this is strange, when I turned on my phone your website was running. Ever traveled to New Mexico?

  • Redondo Beach

   15 grudnia 2017 at 05:06

   It’s a pity you don’t have a donate button! This article was, how would one say it? Awesome! Crazy weird… when I turned on my browser your site was running.

 86. Pingback: osito de goma de gelatina

 87. Pingback: 192.168.0.1.1 trocar senha wifi

 88. Pingback: aqui

 89. Pingback: Streptococcus agalactiae Treatment

 90. Pingback: live sex cams

 91. Pingback: steel chef

 92. Pingback: kitchen tools

 93. Pingback: real money casino games

 94. Pingback: دانلود فیلم

 95. Pingback: پنجره

 96. Pingback: دانلود

 97. Pingback: download movie

 98. Pingback: پنجره دوجداره

 99. Pingback: دانلود

 100. escape room fort worth

  14 września 2017 at 02:58

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it. Is there anybody getting identical RSS issues? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 101. Pingback: garden bridges San Francisco

 102. Pingback: Single-Chat.net

 103. Pingback: premium real estate wordpress theme

 104. apply pr singapore

  15 września 2017 at 00:18

  I like this post! Thanks.

 105. Pingback: Dustin

 106. Pingback: Grantham

 107. donate appliances

  16 września 2017 at 15:35

  This site was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me. Appreciate it!

 108. singapore pr

  16 września 2017 at 20:27

  Great post!

 109. Pingback: Watch movie for free

 110. Pingback: Poker Online

 111. apply pr in singapore

  17 września 2017 at 22:06

  I like this post! Thanks.

 112. Pingback: personalberatung

 113. how to apply singapore pr

  18 września 2017 at 22:14

  I like this post! Thanks.

 114. Pingback: Easiest Way To Make Money Online

 115. Pingback: Wife tries anal for the first time

 116. old computer equipment disposal

  19 września 2017 at 12:33

  magnificent points altogether, you simply won a logo new reader. What could you recommend in regards to your put up that you simply made a few days ago? Any certain?

 117. old it disposal

  19 września 2017 at 12:33

  Hey, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 118. electrical recycling

  19 września 2017 at 12:39

  I really like your writing style, superb info, appreciate it for putting up :D. „Inquiry is fatal to certainty.” by Will Durant.

 119. apply pr in singapore

  19 września 2017 at 22:37

  I like this post! Thanks.

 120. Pingback: watch porn google

 121. Pingback: vape mods

 122. Pingback: buy cheap hacklinks

 123. Pingback: Elvis Presley Wedding Singer

 124. Pingback: نهنگ عنبر

 125. Pingback: Togel Online

 126. Pingback: Yarra Valley

 127. Pingback: https://speakerdeck.com/jimstephens908

 128. Miguneingzep

  26 września 2017 at 09:53

  Propecia Cost Cvs Pharmacy Locations How To Buy Clobetasol Viagra El Mejor generic cialis Doxycycline Online Canada No Prescription Effets Secondaires Cialis Levitra

 129. Pingback: google leaks

 130. singapore permanent resident

  27 września 2017 at 08:53

  Great post there! Keep it up!

 131. apply pr

  27 września 2017 at 14:49

  Nice.

 132. Pingback: bodybuilder

 133. Pingback: پنجره دوجداره

 134. very nice post, i certainly love this website, keep on it

 135. Pingback: دانلود فیلم اینه بغل

 136. Miguneingzep

  1 października 2017 at 00:21

  Cialis Spezzato Canadian Pharmacy 24 Hr cialis Cialis Nueva Indicacion

 137. Pingback: music

 138. Pingback: نهنگ عنبر

 139. Pingback: car seat accessories

 140. Pingback: Stretchy car seat cover

 141. Pingback: free porn app

 142. Pingback: Canada Goose Jackor Billigt

 143. Pingback: weblink

 144. Pingback: SkinAlley

 145. Miguneingzep

  4 października 2017 at 12:35

  Darifenacin generic viagra Costo Levitra Farmacia Cialis In Gelsenkirchen Kamagra Does It Work

 146. Pingback: Kelengkapan Judi Bola

 147. Pingback: Judi Bola Final Champion

 148. Pingback: missguided coupon code

 149. coffee pot not made in china

  5 października 2017 at 09:41

  Just wanna state that this is extremely helpful, Thanks for taking your time to write this.

 150. Pingback: maxima investments

 151. Pingback: YOURURL.com

 152. Miguneingzep

  7 października 2017 at 14:42

  Viagra A Quoi Ca Sert buy viagra online Cialis E Viagra

 153. Jesse Grillo

  7 października 2017 at 15:43

  You are obviously very knowledgeable. You should be thanked more often. Any additional suggestions or hints?

 154. Pingback: porn movie

 155. Pingback: game hack

 156. Pingback: Bola Online dan Bola Judi

 157. клубове и музика на живо

  10 października 2017 at 04:43

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 158. Miguneingzep

  10 października 2017 at 17:20

  Prices Of Viagra Costo Del Propecia online pharmacy Cialis Boite De 8

 159. Pingback: Providing expert tips

 160. Pingback: watch illegal porn

 161. recycling for electronics

  13 października 2017 at 07:39

  You have brought up a very great points , thankyou for the post.

 162. Pingback: metal hooks

 163. Pingback: Oddsmonkey

 164. Pingback: Oddsmonkey

 165. Pingback: how to play casino machines

 166. Pingback: Oddsmonkey

 167. technology adviser

  15 października 2017 at 11:45

  I feel like people should send you money for this great material. This is so helpful! Keep up the great quality writing, it is rare to see a nice page like this one these days. I enjoyed reading what you had to say.

 168. Miguneingzep

  15 października 2017 at 11:45

  Cash On Delivery Levaquin viagra Kamagra Turkei 50 Mg Amitriptyline Without Rx Generic Viagra Fast Delivery

 169. Pingback: Oddsmonkey

 170. Bart Desena

  15 października 2017 at 20:19

  I’ve learn several just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you set to create one of these great informative website.

 171. Pingback: Oddsmonkey

 172. Pingback: Oddsmonkey

 173. The bungalow santa monica address

  16 października 2017 at 16:50

  Oh my gosh! A awesome article. That cleared it up for me. Your blog really maked me think. A lot of info to take into consideration. I have been looking everywhere for this!

 174. Pingback: Black Friday Coupons

 175. Pingback: eyevage

 176. Pingback: somulin

 177. Pingback: multi-use nursing cover

 178. Pingback: نهنگ عنبر

 179. Pingback: Baby car seat cover

 180. Pingback: دانلود فیلم رگ خواب

 181. Pingback: cryptocurrency prices

 182. Pingback: رگ خواب

 183. solex

  19 października 2017 at 19:08

  piece solex

  • Redondo Beach

   15 grudnia 2017 at 07:08

   I enjoyed reading this. Really Cool! My good friend enjoys your page. Excellent web site you have got here. Thanks for writing this.

 184. Olahraga Selalu Dihati

  20 października 2017 at 10:50

  very nice post, i undoubtedly enjoy this amazing site, carry on it

 185. Pingback: Hakukoneoptimointi Espoo

 186. Pingback: http://bit.ly/hawaii-seo

 187. Pingback: cases & covers

 188. fate escape room

  23 października 2017 at 00:36

  Good information. Lucky me I recently found your site by chance (stumbleupon). I have saved it for later!

 189. Miguneingzep

  23 października 2017 at 11:17

  Amoxicillin Dosage 875 Mg Vendo Viagra Torino viagra Clomid Et Duphaston Fertilite

 190. Pingback: duvporn.com

 191. Pingback: paranormal show

 192. Pingback: Walter

 193. Marijuana Dispensary

  24 października 2017 at 08:57

  I just stumbled upon your page. I like your style. I am trying to learn more on this topic. I enjoyed your blogs. I appreciate you.

 194. weed app

  25 października 2017 at 07:02

  Well written! You saved me a lot of hassle just now. Neat write up. Your blog has a certian aura surrounding it.

  • South Bay Marketing

   15 grudnia 2017 at 23:13

   I really like your write up. It is really mind blowing you do not have more followers.

 195. Pingback: Read More Here

 196. Judi Online

  25 października 2017 at 23:21

  health plans may be expensive but it is really very necessary to get one for yourself`

 197. cannabis app

  26 października 2017 at 10:50

  You are a very persuasive writer. I have added your article to my Pinterest bookmarks

 198. Redondo Beach SEO

  27 października 2017 at 13:17

  I am impressed, I have to say. Wow, that is a really magnificent way of thinking about it! Any team would be lucky to have you on it.

 199. Judi Bola

  27 października 2017 at 19:46

  I don’t actually get how this is much of a difference between the New York Times publishing this or some internet blog. Stuff such as this one must to be pushed out more to the public. I wish that citizens in America would do something like this.

 200. Miguneingzep

  28 października 2017 at 10:08

  Acheter Tadalis Sx France Viagra En Pharmacie Tunisie Cialis En Ligne viagra Anadian Companies Selling Ciailis

 201. Pingback: www

 202. Pingback: Crystal Jellies 5 Inch Pink Anal Delight With Graduated Beads

 203. Pingback: https://ello.co/shariqabbasi/post/p2uzz2omgwwi440nmdqs4g

 204. Miguneingzep

  29 października 2017 at 02:10

  Buy Avanafil viagra online pharmacy Uk Amoxicillin L’Ejaculation Precoce

 205. Agen Bola

  30 października 2017 at 15:20

  i haven’t been on the silicon valley but i would really love to visit that place. i bet that it is a very exciting place to visit,

 206. Pingback: free mobile porn

 207. Reanna

  31 października 2017 at 13:37

  thx for the info

 208. old electronics recycling

  31 października 2017 at 16:24

  I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

 209. Pingback: Los Angeles Seo

 210. Edith

  1 listopada 2017 at 05:49

  thx for the info

 211. escape room fort worth

  1 listopada 2017 at 08:00

  Saved as a favorite, I really like your site!

 212. Pingback: laptop recycling slough

 213. Coralee

  2 listopada 2017 at 02:16

  Thanks for the info

 214. Pingback: do you agree

 215. Miguneingzep

  2 listopada 2017 at 20:17

  Propecia Treatment Impotence viagra online prescription Procalis Levitra How Does Amoxicillin Effect The Body

 216. Pingback: simply click the up coming document

 217. Pingback: purchase essays online

 218. Pingback: click to read

 219. Pingback: customer essay

 220. Ileana

  5 listopada 2017 at 02:05

  thx for the info

 221. Pingback: spray curatare instalatie aer conditionat

 222. Pingback: Irvine Real Estate Agent

 223. Pingback: videos porno

 224. Pingback: libro de mierda

 225. Pingback: Peter Schatzberg

 226. Miguneingzep

  8 listopada 2017 at 08:00

  Suprax 400mg For Sale viagra Zithromax Online No Prescription Amoxicillin Doses

 227. Marijuana Dispensary

  8 listopada 2017 at 10:36

  Where did you learn this stuff? it is like you wrote the book on it or something. Nice read. Is there new information? That is the thinking of a creative mind.

 228. Situs Indobookies

  9 listopada 2017 at 09:42

  Its like you read my thoughts! You seem to grasp so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few percent to pressure the message home a bit, but other than that, that is excellent blog. A great read. I’ll definitely be back.

 229. Pingback: Cosmetic Dentistry El Cajon

 230. Pingback: sex polls

 231. Togel Singapura

  11 listopada 2017 at 21:44

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, let alone the content!

 232. Pingback: walmart1

 233. download weedmaps

  12 listopada 2017 at 08:07

  You have made my day! A excellent article. After reading your work I am scared I might not be the same person. To think, I was confused a minute ago. I hope you are making money off this website.

 234. Very good article! We are linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

 235. Pingback: Yöresel Ürünler

 236. Miguneingzep

  13 listopada 2017 at 10:00

  Super Cialas [url=http://tadalaf20mg.com]cialis[/url] Online Medicans Il Cialis E Curativo

 237. Pingback: pirater un compte facebook

 238. Pingback: payday loan

 239. Agenwin

  15 listopada 2017 at 17:10

  That is some inspirational stuff. Never knew that opinions could be this varied. Thanks for any future updates.

 240. cheap viagra online

  16 listopada 2017 at 02:48

  pirater un compte facebook

 241. cheap viagra online

  16 listopada 2017 at 12:30

  pirater un compte facebook

 242. poker

  17 listopada 2017 at 17:38

  pirater un compte facebook

 243. Pingback: wedding gifts

 244. poker

  18 listopada 2017 at 03:57

  pirater un compte facebook

 245. payday loan

  18 listopada 2017 at 03:58

  pirater un compte facebook

 246. cheap viagra online

  18 listopada 2017 at 04:04

  pirater un compte facebook

 247. poker

  18 listopada 2017 at 04:21

  pirater un compte facebook

 248. cheap viagra online

  18 listopada 2017 at 11:00

  pirater un compte facebook

 249. cheap viagra online

  19 listopada 2017 at 23:49

  pirater un compte facebook

 250. cheap viagra online

  19 listopada 2017 at 23:51

  pirater un compte facebook

 251. pirater un compte facebook

  20 listopada 2017 at 04:24

  pirater un compte facebook

 252. best alternative of google adsense

  20 listopada 2017 at 15:21

  I buy Bali -based jeweller Reva Jewellery by Laurent Leger, i informed peoples the silver was a fake only 20% is silver the rest is crap.

 253. Pingback: nike iphone 6 case

 254. Pingback: eico home insurance

 255. Pingback: Fotograf constanta

 256. Pingback: pet boxes

 257. Pingback: free porn sites

 258. Pingback: Holiness

 259. poker

  23 listopada 2017 at 14:16

  pirater un compte facebook

 260. payday loan

  23 listopada 2017 at 14:55

  pirater un compte facebook

 261. Pingback: ciclomotori elettrici

 262. Pingback: anthony morrison

 263. Pingback: Suggested Web page

 264. pirater un compte facebook

  23 listopada 2017 at 23:00

  pirater un compte facebook

 265. poker

  23 listopada 2017 at 23:15

  pirater un compte facebook

 266. Pingback: https://pokercemeonlineterpercaya.blogspot.com/

 267. Pingback: satin al

 268. Miguneingzep

  25 listopada 2017 at 06:59

  Cheap Propecia Online No Prescription Order Amoxicillin Overnight Shipping secure ordering isotretinoin with free shipping direct [url=http://lowpricecial.com]online pharmacy[/url] Canadian Pharmacies Cialis

 269. Pingback: personal injury lawyer

 270. Pingback: anthony morrison

 271. Pingback: porn sites

 272. poker

  29 listopada 2017 at 07:28

  pirater un compte facebook

 273. payday loan

  29 listopada 2017 at 10:36

  pirater un compte facebook

 274. cheap viagra online

  29 listopada 2017 at 13:16

  pirater un compte facebook

  • list tables

   16 grudnia 2017 at 01:31

   I will bookmark this. You are absolutly a pro. Your write up is liked by this guy I used to know. You have brought up a very superb ideas. Try to make the guest post as good as possible by promoting and dropping links.

 275. Pingback: Flights to London Gatwick

 276. Bitcoin pharmacy

  1 grudnia 2017 at 02:44

  fhanks for the info

 277. Pingback: porno

 278. Pingback: varmepumpe

 279. Pingback: best porn site

 280. businesss information

  2 grudnia 2017 at 21:42

  If you feel you’re all set to deal with the challenges of worldwide organisation, follow our recommendations from magnate that have been there in the past.

  • DrinkAdvisor App

   15 grudnia 2017 at 08:13

   You have a great sense of humor. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. You should be thanked more often. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further blog thank you once again.

 281. Pingback: best porn

 282. Pingback: Personalized Video From Santa Claus

 283. cheap viagra online

  5 grudnia 2017 at 10:06

  pirater un compte facebook

 284. App Night

  5 grudnia 2017 at 17:46

  You always know just what to say. Colors seem brighter when you are around. I actually felt my brain growing when I browsed your page. This actually answered my problem. This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blog.

 285. Partiac App

  7 grudnia 2017 at 11:15

  amazing post. Some very valid points! I have been looking everywhere for this! I like the helpful information you provide in your articles.

 286. Pingback: watch movies online

 287. Pingback: btc

 288. manhattan beach

  8 grudnia 2017 at 20:58

  I just stumbled upon your pages. I would like to say awesome blog! Way cool! I will be sure to follow your other websites.

 289. Ysabel West Hollywood Happy Hour

  9 grudnia 2017 at 14:18

  Well written! You have a lot of knowledge on this subject. How could any of this be better stated? It could not. Is there new info?

 290. Gene

  10 grudnia 2017 at 06:51

  I’m still learning from you, while I’m trying to reach my goals. I definitely liked reading everything that is written on your blog.Keep the aarticles coming. I liked it!

 291. Pingback: the last of us pc highly compressed

 292. Pingback: djscotchegg.com

 293. Pingback: tycomltd.com

 294. Pingback: jewellery

 295. very nice post, i certainly love this website, keep on it

 296. Pingback: amateur porn

 297. agen bola terbaik

  13 grudnia 2017 at 12:19

  This is turning into a little bit more subjective, yet I a great deal prefer the Zune Current market. The interface is colorful, contains added flair, and some awesome characteristics which includes ‚Mixview’ that let by yourself all of a sudden check out equivalent albums, audio, or other people identical toward what you’re listening in direction of. Clicking on one particular of people will heart on that item, and an additional preset of „neighbors” will arrive into watch, permitting your self toward navigate in the vicinity of studying via related artists, songs, or users. Talking of people, the Zune „Social” is as well ideal fun, enabling oneself discover some others with shared tastes and becoming pals with them. On your own then can listen in the direction of a playlist manufactured primarily based on an amalgamation of what all your good friends are listening toward, which is too enjoyable. Individuals anxious with privacy will be relieved to recognize you can avoid the general public against seeing your unique listening patterns if on your own hence make your mind up.

 298. Hi there, what do you think about websites to watch movies? Really cool topic, right?

 299. casino online asia

  13 grudnia 2017 at 23:43

  Zune and iPod: Utmost Those people examine the Zune towards the Contact, however at the time looking at how slender and incredibly lower and mild it is, I take into account it to be a very unique hybrid that brings together traits of the two the Contact and the Nano. It can be unbelievably colourful and gorgeous OLED screen is a bit lesser than the touch screen, but the participant itself feels relatively a bit smaller sized and lighter. It weighs around 2/3 as a lot, and is considerably smaller sized within width and top, though remaining simply just a hair thicker.

 300. casino online asia

  14 grudnia 2017 at 05:50

  In between me and my husband we have owned excess MP3 gamers above the yrs than I can depend, which includes Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etcetera. But, the remaining several a long time I’ve settled down toward one line of players. Why? Because I was happy towards check out how well-designed and fun to seek the services of the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

 301. Pingback: پنجره

 302. візерунки на ногтях

  14 grudnia 2017 at 10:42

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 303. Pingback: top porn sites

 304. agen bola online

  14 grudnia 2017 at 15:27

  The Zune concentrates upon becoming a Transportable Media Player. Not a world-wide-web browser. Not a sport machine. Perhaps inside the upcoming it will do even improved in just those areas, but for by now it’s a Great course toward prepare and listen toward your tunes and flicks, and is with out peer in that respect. The iPod’s positive aspects are its world-wide-web going to and apps. If all those solid even more powerful, possibly it is your ideal preference.

 305. Luis Utterback

  14 grudnia 2017 at 18:02

  You produced some decent points there. I looked on the web for the concern and discovered most individuals will go along with together with your web site.

  • Jesse Grillo

   15 grudnia 2017 at 14:30

   You always know just what to say. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.

 306. home-based franchise opportunities

  14 grudnia 2017 at 18:19

  Currently it seems like Expression Engine is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 307. Pingback: top porn sites

 308. Executive Leads

  15 grudnia 2017 at 23:42

  We absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be just what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on most of the subjects you write concerning here. Again, awesome website!

 309. Dentysta anglia

  15 grudnia 2017 at 23:52

  You’re absolutely right, I’d like to find out more info on this topic! I am also curious about dental surgery since I believe it really is quite unique presently. Keep up the good work!

 310. Pingback: where to get marketing1on1 links

 311. Pingback: Marketing 1on1 link building firm

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra