Z kraju

IPN protestuje przeciw profanacji cmentarza w Katyniu

Instytut Pamięci Narodowej stanowczo protestuje przeciw profanacji w Katyniu miejsca spoczynku tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

„Działania ukierunkowane na stworzenie właśnie w Katyniu miejsca propagującego fałszerstwa historyczne na temat losu jeńców bolszewickich z 1920 roku, są budzącym najwyższy sprzeciw kolejnym przejawem sowieckiej i rosyjskiej polityki kłamstw i manipulacji historycznych o jednoznacznych znamionach prowokacji” stwierdzili przedstawiciele IPN w specjalnie wydanym oświadczeniu.

„W związku z powyższym przypominamy, iż fałszywe naświetlenie losu jeńców bolszewickich z 1920 roku było działaniem propagandowym, świadomie wykreowanym przez władze państwowe ZSRS na początku lat 90. XX wieku. Wtedy przywództwo sowieckiej partii i państwa uznało, iż nie ma możliwości aby dłużej zaprzeczać faktom na temat masowych zbrodni NKWD na polskich oficerach w Katyniu i w innych miejscach kaźni. Ówczesny Prezydent ZSRS Michaił Gorbaczow, aby zneutralizować medialny wymiar ostatecznego przyznania się przez jego państwo do dokonania tej zbrodni, wydał 3 listopada 1990 roku rozporządzenie nakazujące sowieckim instytucjom państwowym (KGB, Akademia Nauk ZSRS, Prokuratura ZSRS, Ministerstwo Obrony ZSRS) wynalezienie takich wydarzeń w „historii sowiecko-polskich stosunków dwustronnych, w których wyniku poniosła straty Strona Sowiecka”.” zaznaczyli.

„Dopiero w wyniku tych zarządzeń, w celu świadomej manipulacji faktami, strona sowiecka wprowadziła zarówno do dyskusji w stosunkach dwustronnych, jak i do obiegu publicznego, wykreowany wówczas problem losu bolszewickich jeńców wojennych z 1920 roku – wziętych do niewoli w okresie obrony Polski przed bolszewickim „pochodem na Zachód”. Uczyniono tak z rozmysłem, mimo że strona sowiecka doskonale wiedziała, iż Polska nie dokonywała aktów zbrodni wobec tych jeńców. Wiedziano, że w polskich obozach śmiertelność wśród jeńców bolszewickich była spowodowana przyczynami naturalnymi: w tym chorobami, będącymi przede wszystkim skutkiem roznoszących się wśród jeńców epidemii. Wysoka śmiertelność spowodowana trudnymi warunkami sanitarno-epidemiologicznymi występowała wówczas w większości obozów jenieckich powstałych w Europie po I wojnie światowej i po innych konfliktach regionalnych.

Los jeńców bolszewickich nigdy nie był przez Polskę skrywany. Wszyscy zmarli jeńcy byli godnie i jawnie chowani w zbiorowych mogiłach w miejscach publicznych (np. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie). Byli składani we wspólnych kwaterach wraz ze zmarłymi uczestnikami z innych wojen oraz żołnierzami Wojska Polskiego zmarłymi od ran, chorób i trudów wojennych: z zachowaniem szacunku dla żołnierskiej śmierci bez różnicy narodowości i bez różnicy armii, z których pochodzili.” tłumaczyli.

„Strona sowiecka znając te fakty, przez kilkadziesiąt lat, jakie upłynęły od wojny 1919-1920, nigdy nie podnosiła tej sprawy w stosunkach dwustronnych: miała pełną świadomość, że nie było żadnego mordu na jeńcach bolszewickich, gdyż Polska takich zbrodniczych metod w stosunku do jeńców nie stosowała. Nie sięgnięto po tak daleko idące manipulacje w kontekście losu jeńców bolszewickich nawet w czasach sowieckiej dominacji nad Polską, kiedy zarówno ZSRS, jak i władze w pełni niego zależnego komunistycznego PRL, wkładały wiele wysiłku w wykreowanie czarnego obrazu II Rzeczypospolitej.” przypomnieli.

IPN zwraca uwagę, że w 1990 roku władze ZSRS podjęły działania mające przesłonić negatywny wydźwięk przyznania się tego państwa do odpowiedzialności za realizację zbrodni katyńskiej. Od tamtej pory sztucznie „powiększano” zarówno liczbę zmarłych bolszewików w polskich obozach jenieckich, jak też rozpowszechniano fałszywe twierdzenia na temat przyczyn i okoliczności ich śmierci. Mimo iż rzetelne badania polskich i rosyjskich historyków wielokrotnie udowodniły, iż te propagandowe zabiegi są pozbawione podstaw faktograficznych, Rosja świadomie kontynuuje politykę historycznych manipulacji.

„Fakt, że na miejsce przestawiania fałszerstw na temat jeńców z wojny 1919-1921 roku został wybrany Katyń – w żaden sposób nie związany z wojną 1919-1921, za to uświęcony krwią pomordowanych przez NKWD polskich oficerów w roku 1940 – jest dodatkowym potwierdzeniem prowokacyjnego i instrumentalnego charakteru tych działań” ocenili.

„Tego rodzaju przejawy naruszenia pamięci ofiar sowieckich zbrodni muszą budzić oburzenie, jako niegodne i niecywilizowane sposoby manipulacji historią dla osiągnięcia doraźnych celów politycznych.” skonstatowali.

Wcześniej w sprawie umieszczenia przez stronę rosyjską na terenie polskiego cmentarza wojennego w Katyniu tablic zawierających nieprawdziwe informacje o jeńcach bolszewickich z czasów wojny w latach 1919-1921, zmarłych w niewoli w Polsce swoje zaniepokojenie wyraziło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

MSZ wskazywało, że działania strony rosyjskiej mają miejsce w przeddzień planowanych obchodów tragicznych wydarzeń – 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. „Pragniemy przypomnieć, że wielokrotnie słyszeliśmy z ust przedstawicieli najwyższych władz zapewnienia o gotowości do dialogu i współpracy w konstruktywnym rozwiązywaniu kwestii spornych istniejących między naszymi państwami. Polska jest gotowa do otwartej merytorycznej dyskusji w celu uniknięcia historycznych sporów między naszymi krajami i rozwiązywania tych już istniejących. Temu służą także nasze starania mające na celu wznowienie prac Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych” deklarował resort Witolda Waszczykowskiego.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

237 komentarzy

237 Komentarzy

 1. PrawNIK

  9 kwietnia 2017 at 08:02

  Czy w IPN nie powinni pracować ludzie zdrowi psychiczne? Bez fobii a za ta ze znajomością języka polskiego?
  Chociaż trudno wymagać od „braci starszych” dobrej znajomości języka gojów więc nie dziwota że nie wiedzą co oznacza słowo „profanacja”.

 2. Discombobulated

  9 kwietnia 2017 at 10:19

  Ten co tych żołnierzy pokonał w Bitwie Warszawskiej – generał Rozwadowski też źle skończył w obozie – w Berezie Kartuskiej. Tzn, wypuścili go na krótko przed śmiercią aby zmarł na łonie rodziny.

  • gazeciarz

   9 kwietnia 2017 at 12:55

   Co IPN powiedział o tablicach w Hucie Pieniackiej i Janowej Dolinie?

 3. Czesław

  9 kwietnia 2017 at 13:17

  Po co mieszać w to sprawę mordu w Katyniu. Należy podać ilość jeńców polskich co zmarli i zostali zamordowani w obozach sowieckich. Należy też podać ilu wywiozła na Sybir i zamordowała Armia Czerwona cywilów, gdy maszerowała „Po trupie Białej Polski do serca Europy”. W szczególności godne wyeksponowania są wyczyny Budionnego na południu Polski a Gereja na północy, te jego słynne obdzieranie ze skóry zwykłych ludzi.

 4. Soroka

  9 kwietnia 2017 at 19:23

  Ciekawe kto to zrobił? Zapewne Ukraińcy, albo Żydzi, bo przecież nie „miłujący pokój i szanujący wolność innych nacji” ruscy!

  • Zona

   9 kwietnia 2017 at 21:24

   Cokolwiek nie zrobili „ruscy” jak wypluwasz chory z nienawiści człowieczku to jest to zaledwie reakcja na działania antypolskiej i antychrześcijańskiej pseudo-prawicy co niszczy upamiętnienia żołnierzy którzy ocalili Polaków od zagłady. Zawdzięczamy to też nienawistnym idolom tych ugrupowań których elektroniczne plwociny niszczą społeczny spokój.

   • Soroka

    10 kwietnia 2017 at 10:55

    Cokolwiek nie zrobiliby ruscy Polakom i innym nacjom, to dla ruskich szowinistów będzie dobre, bo w ruskim interesie!

 5. gieptil

  10 kwietnia 2017 at 01:38

  No więc. Jest taki gość Duszenow z portalu Rus Prawosławnaja. I tak dwa dni temu on do nas Polaków wprost puścił taki tekst – Polacy nic my do was nie mamy, a po co tam nam Polska, ale wy macie takie do nas podejście pluć sąsiadowi przez płot, i też Litwa tak pluje do nas przez płot jak opętana. No i po co to robicie?
  Później wspomniał o naszej wyprawie na Moskwę w 1612 roku, nieudanej. I dodał wesoło ;-))), a później żeśmy Polskę cyk cyk pokawałkowali. Były 4 rozbiory Polski, i teraz Polacy boją się że będzie piąty. ;-)))))) I dodał, że wszystkie wyprawy które Rosja/ZSRR podejmowała na zachód Europy były odpowiedzią na agresję z zachodu. Jak znajdę ten film to dodam tutaj.

  • gieptil

   10 kwietnia 2017 at 01:49

   Swoją drogą, on tak mówił jakby wiedział, że w Polsce trochę ludzi go słucha. Ciekawe???

 6. Tom Mcdaris

  27 maja 2017 at 07:31

  There is obviously a bunch to identify about this. I assume you made certain nice points in features also.

 7. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 8. Adrian

  13 czerwca 2017 at 19:28

  Gracias por estos conocimientos, que con tus palabras haces accesibles a todos y a todas!

 9. cheap oakley sunglasses

  15 czerwca 2017 at 08:23

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 10. Pingback: xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56

 11. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 12. Pingback: alcohol treatment

 13. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت هفتم فصل دوم

 14. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت هشتم فصل دوم

 15. online shoe shopping cheap

  5 lipca 2017 at 21:48

  Suggested reads includeNikki Nichols’ Frozen in Time: The Enduring Legacy of the 1961 U.S.|You can steer clear of this kind of a scenario by getting a pair of shoes online.

 16. Pingback: دانلود قسمت ششم فصل دوم شهرزاد

 17. Pingback: Michelle Martinez

 18. Pingback: hamptonbaycelingfanblog

 19. Pingback: lesbian porn xxx

 20. Pingback: Loyola College for Sale

 21. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد دوم

 22. Pingback: bypass windows 7 password

 23. womens fashion sandals

  16 lipca 2017 at 22:54

  Suggested reads includeNikki Nichols’ Frozen in Time: The Enduring Legacy of the 1961 U.S.|You can steer clear of such a situation by getting a pair of footwear on-line.

 24. Pingback: australia golf online

 25. Pingback: videos porno

 26. Pingback: gemini man in love signs

 27. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد

 28. сайт за билети

  26 lipca 2017 at 07:19

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 29. Pingback: compare hotel prices

 30. Pingback: Roof Repair Long Island

 31. Pingback: clash royale hack website

 32. kevin

  31 lipca 2017 at 18:10

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 33. Pingback: Gold Class Rich Leather Cleaner Conditioner

 34. Pingback: coin-banks.com

 35. Pingback: vpm

 36. Pingback: key

 37. Pingback: rock español

 38. Pingback: dating

 39. Lilian

  14 sierpnia 2017 at 20:51

  diet pills used by models

 40. Pingback: آموزش ساخت پنجره دوجداره

 41. Pingback: House Cleaning fort hood TX

 42. Pingback: titleist ap1 irons

 43. Pingback: kids cars

 44. Pingback: Limo Services Vancouver BC

 45. free snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 23:44

  snap milfs

 46. Pingback: پنجره دوجداره

 47. milf teacher xvideo

  23 sierpnia 2017 at 14:51

  tahnks for the info

 48. new business speaker

  24 sierpnia 2017 at 06:02

  Your perspective is incredibly refreshing. I appreciate you. You are my savior. excellent article. You appear to know a lot about this.

 49. entrepreneur adviser

  25 sierpnia 2017 at 04:04

  I am on the same side as you. I found this on Google

 50. Pingback: مشاوره بازاریابی آنلاین

 51. big tit porn milf

  27 sierpnia 2017 at 06:57

  yes it work

 52. new business speaker

  28 sierpnia 2017 at 10:33

  I like your blog however, I do not read well. Do you have you tube videos on the subject? I studied this topic back when I lived in Louisiana.

 53. best adsense alternative

  28 sierpnia 2017 at 17:16

  Need to monetize your blog or a better adsense alternative? Google: Best Adsense Alternatives 2 Finger Johnny

 54. Pingback: judi dadu online

 55. Pingback: judi qq deposit murah

 56. Pingback: seomarketing.LinkActueel.nl

 57. Bozeman Marijuana

  29 sierpnia 2017 at 23:03

  Your writing style reminds me of my teacher back in Maine. Your write up is really useful to me. Your posts are mind blowing.

 58. Pingback: Limos Bus Vancouver BC

 59. Pingback: Agen Judi Indonesia

 60. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 09:52

  I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. My boyfriend enjoys your blogs. Ever make it out to Louisiana?

 61. Pingback: https://www.youtube.com/watch?v=Bld2NoB1hBI

 62. CEO adviser

  31 sierpnia 2017 at 07:38

  I know old school Pinterest pros would agree. I am on the same side as you. I had to take a break from cleaning carpet to write your article. I am really impressed!

 63. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 23:29

  Well written! Incredibly useful information. You have brought up a very superb ideas I am on the same side as you. Thanks for writing this.

 64. Jesse Grillo Jesse Grillo

  1 września 2017 at 03:08

  I love articles like this one but I find myself spending hours simply browsing and reading. This information is good. I know old school Facebook experts would love your page. Blog professionals would agree with your write up. Your post really maked me think.

 65. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 13:06

  it is like you wrote the book on it or something. Crazy weird, your page was already loaded when I turned on my Iphone. This is so helpful! You should be super proud of yourself. I am bored to death at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.

 66. Pingback: rainfall showerhead

 67. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 22:52

  Oh my gosh! A good article. A good article. Thank you for writing this great blog. Are there other articles you work on?

 68. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 03:29

  Guess I will just book mark this blog. I found your articles via Twitter while searching for a related topic, your page came up and I am happy it did Your posts are magnificent. Neat website.

 69. Pingback: ed sheeren

 70. Pingback: private proxies

 71. Jesse Grillo

  3 września 2017 at 04:02

  This stuff is great. Will you write more about this?

 72. Pingback: دانلود

 73. Pingback: download best

 74. Pingback: window

 75. Pingback: دانلود

 76. Sheldon Owen

  4 września 2017 at 16:27

  Found this on Tumblr and I am so glad I did I truly appreciate this article. I know seasoned Reddit experts would love your blogs. Your article really maked me think. magnificent read.

 77. best android app for downloading music

  4 września 2017 at 18:16

  Im using a tiny problem I cant subscribe your feed, Im using google reader fyi.

 78. Caleb Worstel

  4 września 2017 at 19:54

  Hi! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Thank you!

 79. startup speaker

  4 września 2017 at 20:38

  I simply stumbled upon your wepost and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your article posts. Incredible! This blog looks just like my old one Thank you for sharing your info.

 80. Pingback: Learn Colors with Songs

 81. Pingback: Seo Yakima

 82. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 21:11

  Incredible! This blog looks just like my old one I truly feel this site needs a great deal more attention

 83. Pingback: دانلود فیلم

 84. Pingback: Nursery Rhymes

 85. Pingback: پنجره

 86. Pingback: make money dropshipping

 87. Pingback: Web Design

 88. Pingback: online gambling malaysia

 89. Pingback: Finger Family Song

 90. Pingback: https://issuu.com/kasetonyrekiamowe

 91. Pingback: https://www.liketly.com/mylink1122/link-id_257255/

 92. Jesse Grillo

  7 września 2017 at 22:06

  I actually felt my brain growing when I read your page. There is ordinary, and then there is you.

 93. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 03:27

  Your write up really maked me think. Nice read. Your perspective is beyond refreshing. You always know just what to say. I love articles like this one but I find myself spending hours simply browsing and reading.

 94. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 09:19

  Your blog has proven super useful to me. I bet you would like Hawaii. good work, keep it up. I am trying to learn more on this field.

 95. Pingback: how to start a vlog

 96. Jesse Grillo

  9 września 2017 at 02:39

  Well this is strange, when I turned on my phone your website was running. Ever traveled to New Mexico?

 97. Pingback: osito de goma de gelatina

 98. Pingback: How To Buy Bitcoin

 99. Pingback: 192.168.0.1.1 trocar senha wifi

 100. Pingback: aqui

 101. Pingback: Streptococcus agalactiae Treatment

 102. best blog

  10 września 2017 at 10:48

  In between me and my spouse we’ve owned even further MP3 gamers around the a long time than I can rely, such as Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and so forth. But, the past pair many years I’ve resolved down toward a single line of avid gamers. Why? Given that I was joyful towards discover how well-designed and fun to retain the services of the underappreciated (and extensively mocked) Zunes are.

 103. Pingback: live sex cams

 104. Pingback: steel chef

 105. Pingback: kitchen tools

 106. Pingback: real money casino games

 107. Pingback: دانلود فیلم

 108. Pingback: پنجره

 109. Pingback: دانلود

 110. Pingback: download movie

 111. Pingback: پنجره دوجداره

 112. Pingback: دانلود

 113. escape room fort worth

  14 września 2017 at 02:58

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it. Is there anybody getting identical RSS issues? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 114. Pingback: garden bridges San Francisco

 115. Pingback: Single-Chat.net

 116. Pingback: premium real estate wordpress theme

 117. shoes purchase

  14 września 2017 at 15:36

  The purpose is simply because when you purchase and take Proactol, it will be easy to say no to these kinds of stuffs.|It also carries the original brand of Vigrx Plus. You can get wide variety of electrical products, clothes, sports equipment, footwear and many more. You do not have to travel from 1 location to an additional.|Width in company with length, makes the shoe best for operating. What you need to do is monitor and evaluate the performances of these advertisements. It has a great good review from most of its clients.|Footwear that are specifically designed for outdoor actions generally have ticker and anti slip sole.

 118. apply pr singapore

  15 września 2017 at 00:18

  I like this post! Thanks.

 119. Pingback: Dustin

 120. Pingback: Grantham

 121. donate appliances

  16 września 2017 at 15:35

  This site was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me. Appreciate it!

 122. Jim Hardison

  16 września 2017 at 19:41

  I needed to create you a very little remark so as to say thank you yet again for your personal stunning things you have discussed on this page. It is certainly seriously open-handed with you to allow unreservedly all that a few individuals could have offered for an electronic book to earn some profit for themselves, most notably seeing that you could possibly have done it in the event you decided. Those secrets as well worked to become easy way to fully grasp the rest have a similar keenness just as my very own to see good deal more pertaining to this problem. I’m sure there are a lot more fun periods up front for people who scan your website.

 123. singapore pr

  16 września 2017 at 20:27

  Great post!

 124. Pingback: Watch movie for free

 125. Pingback: Poker Online

 126. computer waste disposal

  17 września 2017 at 18:31

  I just could not depart your website before suggesting that I actually loved the standard info a person provide on your guests? Is going to be again regularly to inspect new posts.

 127. computer disposal near me

  17 września 2017 at 18:41

  Just a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding style .

 128. it recycling

  17 września 2017 at 18:42

  I will right away snatch your rss feed as I can not find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Please let me understand so that I may just subscribe. Thanks.

 129. apply pr in singapore

  17 września 2017 at 22:06

  I like this post! Thanks.

 130. Pingback: personalberatung

 131. how to apply singapore pr

  18 września 2017 at 22:14

  I like this post! Thanks.

 132. Pingback: Easiest Way To Make Money Online

 133. Pingback: Wife tries anal for the first time

 134. used computer recycling

  19 września 2017 at 12:33

  Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch! „Whenever you have an efficient government you have a dictatorship.” by Harry S Truman.

 135. old computer equipment disposal

  19 września 2017 at 12:33

  magnificent points altogether, you simply won a logo new reader. What could you recommend in regards to your put up that you simply made a few days ago? Any certain?

 136. old it disposal

  19 września 2017 at 12:33

  Hey, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 137. recycle old computers

  19 września 2017 at 12:34

  I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite sure I’ll learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 138. electrical recycling

  19 września 2017 at 12:39

  I really like your writing style, superb info, appreciate it for putting up :D. „Inquiry is fatal to certainty.” by Will Durant.

 139. apply pr in singapore

  19 września 2017 at 22:37

  I like this post! Thanks.

 140. Pingback: learn

 141. escape room dallas

  20 września 2017 at 15:45

  After looking into a handful of the blog posts on your website, I honestly like your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my website too and let me know your opinion.

 142. Pingback: vape pen kit

 143. Pingback: watch porn google

 144. Pingback: vape mods

 145. escape room dallas

  22 września 2017 at 06:30

  When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Cheers!

 146. Pingback: buy cheap hacklinks

 147. Pingback: Elvis Presley Wedding Singer

 148. Pingback: نهنگ عنبر

 149. escape room dfw

  23 września 2017 at 13:30

  You made some decent points there. I looked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 150. Pingback: Togel Online

 151. beige fascinators

  25 września 2017 at 18:25

  I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 152. Pingback: Yarra Valley

 153. Pingback: https://speakerdeck.com/jimstephens908

 154. Miguneingzep

  26 września 2017 at 09:53

  Propecia Cost Cvs Pharmacy Locations How To Buy Clobetasol Viagra El Mejor generic cialis Doxycycline Online Canada No Prescription Effets Secondaires Cialis Levitra

 155. Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 156. Pingback: google leaks

 157. singapore permanent resident

  27 września 2017 at 08:53

  Great post there! Keep it up!

 158. apply pr

  27 września 2017 at 14:49

  Nice.

 159. Pingback: bodybuilder

 160. Pingback: پنجره دوجداره

 161. very nice post, i certainly love this website, keep on it

 162. Pingback: دانلود فیلم اینه بغل

 163. Miguneingzep

  1 października 2017 at 00:21

  Cialis Spezzato Canadian Pharmacy 24 Hr cialis Cialis Nueva Indicacion

 164. Pingback: music

 165. Pingback: نهنگ عنبر

 166. Pingback: car seat accessories

 167. Pingback: Stretchy car seat cover

 168. Pingback: free porn app

 169. Pingback: Canada Goose Jackor Billigt

 170. Pingback: child abuse in pa

 171. Pingback: weblink

 172. Pingback: SkinAlley

 173. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 04:30

  This is using a little bit excess subjective, nevertheless I substantially choose the Zune Current market. The interface is colourful, includes more flair, and some neat characteristics like ‚Mixview’ that enable yourself all of a sudden look at equivalent albums, songs, or other users very similar in the direction of what you’re listening in the direction of. Clicking upon one particular of all those will centre on that products, and yet another fixed of „neighbors” will occur into view, allowing on your own in direction of navigate over studying through very similar artists, new music, or end users. Speaking of customers, the Zune „Social” is way too Terrific enjoyment, allowing for yourself find others with shared preferences and becoming friends with them. Your self then can pay attention towards a playlist made based mostly on an amalgamation of what all your friends are listening towards, which is too thrilling. Those people apprehensive with privateness will be relieved in direction of know your self can avert the general public against viewing your unique listening behavior if on your own therefore make a decision.

 174. Miguneingzep

  4 października 2017 at 12:35

  Darifenacin generic viagra Costo Levitra Farmacia Cialis In Gelsenkirchen Kamagra Does It Work

 175. Pingback: Kelengkapan Judi Bola

 176. Pingback: Judi Bola Final Champion

 177. Pingback: missguided coupon code

 178. political funny clips

  5 października 2017 at 00:21

  This website really sparked my couriousity. Your page was already loaded when I turned on my browser. You should be thanked more often. So thank you!! Babies and small animals probably love you. Instagram pros would agree with you.

 179. black political comedian

  5 października 2017 at 01:52

  I bet you make babies smile. cool website and thought|Thanks for expressing your own blogs I�d constantly stick to|Thank you almost all for the details. Son of a gun! Please write more.

 180. coffee pot not made in china

  5 października 2017 at 09:41

  Just wanna state that this is extremely helpful, Thanks for taking your time to write this.

 181. Pingback: maxima investments

 182. Mindy Trojak

  6 października 2017 at 23:22

  Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I love the information you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good site!

 183. Pingback: YOURURL.com

 184. Miguneingzep

  7 października 2017 at 14:42

  Viagra A Quoi Ca Sert buy viagra online Cialis E Viagra

 185. Jesse Grillo

  7 października 2017 at 15:43

  You are obviously very knowledgeable. You should be thanked more often. Any additional suggestions or hints?

 186. Pingback: porn movie

 187. Leonard Camejo

  7 października 2017 at 17:12

  Great post and straight to the point. I am not sure if this is in fact the best place to ask but do you people have any thoughts on where to employ some professional writers? Thank you 🙂

 188. Pingback: game hack

 189. agen togel terbaik

  9 października 2017 at 06:23

  This is using a bit far more subjective, nevertheless I a great deal like the Zune Sector. The interface is vibrant, has more flair, and some cool attributes which include ‚Mixview’ that let on your own out of the blue watch very similar albums, audio, or other customers very similar in the direction of what you might be listening toward. Clicking upon one particular of people will heart upon that merchandise, and a different fastened of „neighbors” will appear into perspective, making it possible for on your own toward navigate close to investigating as a result of very similar artists, new music, or customers. Talking of consumers, the Zune „Social” is much too Terrific enjoyment, allowing for oneself come across other people with shared preferences and starting to be good friends with them. By yourself then can pay attention towards a playlist manufactured based mostly upon an amalgamation of what all your close friends are listening toward, which is on top of that remarkable. These worried with privateness will be relieved in direction of notice oneself can keep away from the community in opposition to looking at your particular person listening routines if yourself so determine.

 190. Pingback: Bola Online dan Bola Judi

 191. Pingback: فیلم نهنگ عنبر

 192. клубове и музика на живо

  10 października 2017 at 04:43

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 193. Miguneingzep

  10 października 2017 at 17:20

  Prices Of Viagra Costo Del Propecia online pharmacy Cialis Boite De 8

 194. Pingback: Providing expert tips

 195. Pingback: watch illegal porn

 196. recycling for electronics

  13 października 2017 at 07:39

  You have brought up a very great points , thankyou for the post.

 197. Pingback: metal hooks

 198. Pingback: Garbage Truck

 199. Pingback: Oddsmonkey

 200. Pingback: Oddsmonkey

 201. Pingback: how to play casino machines

 202. Pingback: Oddsmonkey

 203. Pingback: adam and eve sex toys

 204. Shin Jeffirs

  14 października 2017 at 21:22

  Nice post. I be taught one thing more challenging on different blogs everyday. It should at all times be stimulating to read content material from other writers and practice a bit something from their store. I’d prefer to use some with the content on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 205. technology adviser

  15 października 2017 at 11:45

  I feel like people should send you money for this great material. This is so helpful! Keep up the great quality writing, it is rare to see a nice page like this one these days. I enjoyed reading what you had to say.

 206. Miguneingzep

  15 października 2017 at 11:45

  Cash On Delivery Levaquin viagra Kamagra Turkei 50 Mg Amitriptyline Without Rx Generic Viagra Fast Delivery

 207. Pingback: WEB DESIGN PELATES

 208. Pingback: Oddsmonkey

 209. Bart Desena

  15 października 2017 at 20:19

  I’ve learn several just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you set to create one of these great informative website.

 210. submit blog

  15 października 2017 at 21:26

  Apple at this time is made up of Rhapsody as an app, which is a great commence, nevertheless it is at this time hampered by way of the inability towards retail outlet domestically upon your iPod, and consists of a dismal 64kbps little bit selling price. If this alterations, then it will fairly negate this advantage for the Zune, but the Ten songs per thirty day period will nonetheless be a large moreover inside of Zune Pass’ want.

 211. Arturo Segouia

  16 października 2017 at 06:38

  I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this information So i’m happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make sure to don’t forget this web site and give it a glance on a constant basis.

 212. Pingback: Oddsmonkey

 213. Pingback: Oddsmonkey

 214. The bungalow santa monica address

  16 października 2017 at 16:50

  Oh my gosh! A awesome article. That cleared it up for me. Your blog really maked me think. A lot of info to take into consideration. I have been looking everywhere for this!

 215. Pingback: Black Friday Coupons

 216. Pingback: eyevage

 217. Pingback: somulin

 218. Pingback: multi-use nursing cover

 219. Laurel hardware west hollywood hours

  18 października 2017 at 05:33

  I actually felt my brain growing when I read your page. It is like you read my thoughts! If you can, send me an email and we can discuss more because I have an idea you will like. I hope you are making money off this website Just wanted to say fantastic page!

 220. Pingback: نهنگ عنبر

 221. Basket Online dan Bertaruh Olahraga

  18 października 2017 at 11:23

  Your website is absolutely beyond belief. It’s really excellent to see such a lot of talented people working all together avoiding friction. I have connected to your site through my website and also my site. i’m sure that it will significantly improve the value and traffic to my web site.

 222. Pingback: Baby car seat cover

 223. Pingback: دانلود فیلم رگ خواب

 224. Pingback: cryptocurrency prices

 225. Pingback: PPC

 226. Pingback: رگ خواب

 227. Pingback: switchable privacy film

 228. nba jerseys online toronto

  19 października 2017 at 18:46

  I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 229. solex

  19 października 2017 at 19:08

  piece solex

 230. Olahraga Selalu Dihati

  20 października 2017 at 10:50

  very nice post, i undoubtedly enjoy this amazing site, carry on it

 231. Pingback: Hakukoneoptimointi Espoo

 232. Pingback: http://bit.ly/hawaii-seo

 233. Pelatih Judi Bola

  21 października 2017 at 19:11

  Thank you for the article. I’ve truly thought about it before but never wanted to do anything about it. I do think because of my lack of complete understanding. Each day, however, I’m noticing more and more people getting frustrated because they think it is very complicated to understand. Exactly what really encouraged me personally again, however, seemed to be your rationale men and women would like to discuss the situation once they see their own friends commenting on the same thing. That is just how knowledge increases.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra