Historia

Galeria katyńskich katów z NKWD pod wodzą Błochina

Jaki trzeba wykopać dół, żeby pochować 250 ludzi? Wielki. Dół w Miednoje musiał być wystarczająco duży, żeby zmieścić 330 ludzi, jak za pierwszym razem, kiedy tyle właśnie osób „dostarczono” do rozstrzelania. Enkawudziści w Kalininie, Charkowie i Katyniu z początku nie nadążali z egzekucjami – wciąż przychodziły nowe transporty polskich jeńców. Później wszystko szło „jak należy”. Tylko krwi było za dużo, aż buty ślizgały się po betonie w piwnicach. W Kalininie szybko sobie poradzili, bo szkolił ich Błochin.

„Nocy nam na to nie starczyło – zeznał w 1991 roku Dmitrij Tokariew, szef kalinińskiego urzędu NKWD, gdzie w 1940 roku zabijano jeńców z Ostaszkowa. „Wasilij Błochin zarządził, żeby nie przekraczać normy 250 dziennie. I przywiózł ze sobą dwóch operatorów koparki. Wcześniej, gdy podniosłem problem robotników potrzebnych do wykopywania grobów, tylko mnie wyśmiał”.

Postanowienie o rozstrzelaniu polskich jeńców z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa podpisało 5 marca 1940 r. siedmiu bolszewików: Józef Stalin, wnioskodawca Ławrientij Beria, Kliment Woroszyłow, Wiaczesław Mołotow, Anastas Mikojan, Michaił Kalinin i Łazar Kaganowicz. Beria nie zwlekał: 22 marca wydał rozkaz „O rozładowaniu więzień NKWD”, ostatecznie pieczętując los uwięzionych Polaków. Nadszedł czas działania.

Żeby nie ubrudzić munduru…

Wasilij Błochin, który od 1926 roku kierował egzekucjami na Łubiance, do dziś uchodzi za największego mordercę w historii zbrodni. Krążyły po Moskwie słuchy, że psychopata, który przez 30 lat wykonywał egzekucje, zastrzelił własnoręcznie około 50 tys. ludzi. Znaczyłoby to, że ciągu miesiąca pozbawiał życia średnio 140 osób. Doświadczenie nabywane dzień po dniu od pierwszej „roboty” na Łubiance w 1924 roku uczyniło zeń sprawnego organizatora masowych rzezi.

W kwietniu 1940 roku Błochin zabrał się pracy ze znajomością rzeczy. Zawsze był twardy, ale wtedy, w piwnicach czteropiętrowego budynku NKWD przy ul. Sowieckiej 2 w Kalininie (Twerze), dokąd przywożono Polaków z Ostaszkowa i skąd wywożono ich zwłoki, zaczął się męczyć. Rozstrzelał pierwszej nocy 330 ludzi, przeważnie funkcjonariuszy policji i oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza oraz wywiadu. Po kilku dniach napisał raport, aby dostarczano z Ostaszkowa mniejsze transporty, bo on „nie wyrabia”. Tak właśnie się wyraził. I dlatego ustanowił dzienną normę – 250 ludzi. Zadbał też o broń: wiedział, że rosyjskie nagany błyskawicznie się przegrzewają i często zacinają. Wolał niemieckie pistolety Walther 7,65 mm. Przywiózł ich ze sobą dużo, bo nawet Walther zużywa się szybko, jeśli oddaje się z niego kilkadziesiąt strzałów dziennie. Między egzekucjami odpoczywał w salonce, sprowadzonej specjalnie dla niego na bocznicę kolejową.

Tokariew martwił się na początku o robotników do kopania masowych grobów. Ale Błochin szybko wyjaśnił: „Tu koparka potrzebna”. Z Moskwy przywiózł ze sobą dwóch operatorów, a samą maszynę znalazł w Kalininie. Pierwszy grób głębokości 4–6 metrów powstał w Miednoje, na terenie letniskowym NKWD, 32 kilometry od miasta.

Od swoich ludzi zażądał, żeby nakładali skórzane fartuchy rzeźnickie, bowiem – jak zwykł był powtarzać – „mundur funkcjonariusza NKWD powinien być zawsze czysty i schludny”. On sam zabijał w długim skórzanym fartuchu, brązowej skórzanej czapce i rękawicach – też skórzanych, z mankietami powyżej łokci. Wypracował technikę strzelania w potylicę z optymalnym skutkiem: śmierć ofiary następowała natychmiast przy niewielkim krwawieniu. Pozwalało to uniknąć szamotaniny i brodzenia w kałuży krwi. „Trzeba tylko dobrze trafić kulą między kręgi szczytowy i obrotowy kręgosłupa szyjnego, trzymając lufę skierowaną ukośnie ku górze – uczył innych. – Kula wyjdzie wtedy przez oczodół lub usta, poleje się mało krwi. Pocisk wchodzący w potylicę rozrywa czoło i powoduje krwotok”.

Błochin zabronił przynosić wódkę na miejsce egzekucji, ale za to każda noc po pracy kończyła się pijaństwem. Zażyczył sobie, żeby wódkę przysyłano skrzynkami. Kiedy wszyscy jeńcy z Ostaszkowa – ponad 6300 osób – zostali już unicestwieni, urządził pożegnalną libację dla zbrodniarzy.

Zadowolony Beria przyznał całej ekipie nagrody pieniężne „za wykonanie zadania specjalnego”. Także Błochin otrzymał premię w wysokości miesięcznego uposażenia. Ostatecznie był fachowcem, to jemu Stalin powierzał wcześniej zadania szczególnej wagi. Uczestniczył w czystkach w latach 30., wykonując wyroki m.in. na Lwie Kamieniewie, Grigoriju Zinowjewie i Nikołaju Jeżowie. Przypisuje mu się zabicie pisarza Izaaka Babla. W 1937 roku na rozkaz Stalina zlikwidował generała Tuchaczewskiego, dowódcę frontu zachodniego podczas wojny polsko-sowieckiej w 1920 roku, któremu Stalin zarzucał błędy w bitwie warszawskiej i klęskę.

Kiedy Zinowiew i Kamieniew, najbliżsi współpracownicy Lenina, pisali w więzieniu prośby o łaskę, Stalin wypoczywał w słońcu Soczi. Spłaszczone kule, jeszcze ciepłe, wydobyto z ich czaszek, umyto i przekazano szefowi NKWD Gienrichowi Jagodzie. Ten dołączył do nich dwie karteczki, „Zinowiew” i „Kamieniew”. Przechowywał kule do śmierci w marcu 1938 roku – z rąk Błochina. W spadku „pamiątki” dostały się jego następcy, Nikołajowi Jeżowowi. Z początkiem 1940 roku jego także postawiono przed Błochinem. Wtedy makabryczną „pamiątkę” zabrał nowy szef NKWD Ławrientij Beria.

Wasilij Błochin odszedł po śmierci Stalina na zasłużoną emeryturę. 3 lutego 1955 roku umarł we własnym łóżku. Mówiło się wprawdzie, że oszalał i popełnił samobójstwo – wersję tę potwierdzają dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MWD), opublikowane przez badacza rosyjskiego i członka Memoriału Nikitę Pietrowa – to jednak w jego karcie emerytalnej widnieje adnotacja, że zmarł na zawał serca.

Egzekucje są „nieprzyjemne”

Zwierzchnikowi Błochina, byłemu szefowi kalinińskiego Zarządu NKWD Tokariewowi pamięć dopisywała. 20 marca 1991 roku w wieku 89 lat stawił się przed prokuratorem jako świadek. „W rozstrzeliwaniach uczestniczyło łącznie około 30 osób” – opowiadał. „Do celi, gdzie odbywało się rozstrzeliwanie, nie wchodziłem. Tam technologia była wypracowana przez Wasilija Błochina, tak…, i komendanta naszego Zarządu Andrieja Rubanowa. Obili oni wojłokiem drzwi wychodzące na korytarz, żeby nie było słychać strzałów w celach. Następnie wyprowadzali skazanych przez korytarz, skręcali w lewo, gdzie była czerwona świetlica. W czerwonej świetlicy sprawdzali według listy: czy zgadzają się dane personalne, czy nie ma jakiegoś błędu, tak…, a następnie, gdy przekonywali się, że to ten człowiek, który ma być rozstrzelany, niezwłocznie zakładali mu kajdanki i wprowadzali do celi, gdzie dokonywano rozstrzelania. Ściany celi były również obite materiałem dźwiękochłonnym” – zeznał. Uderzył go dziecinny wygląd jednego z jeńców. „Ile masz lat?” – spytał. Chłopak powiedział, że 18. Był telefonistą w straży granicznej. Pracował sześć miesięcy”.

Egzekucja następowała przy zagłuszającej pracy wentylatora, gdy jeniec musiał, wchodząc, pochylić głowę pod zniżającym się sufitem. „Rozstrzeliwanie było okropnie nieprzyjemne” – mówił Tokariew. „Z celi było wyjście na podwórko. Tamtędy wyciągali trupy, ładowali na samochód i jechali”. Wspomniał też o nieudolności towarzyszy ze Smoleńska, którym „jeden ze skazańców usiłował uciec, krzyczał i ludzie to słyszeli”.

Jego zeznania pomogły odnaleźć miejsce w Miednoje, gdzie pogrzebano zwłoki. Tokariewa pochowano dwa lata później, w 1993 roku. Do śmierci nikt więcej nie zadawał mu pytań o Twer.

Porządek musi być

Mitrofan Syromiatnikow, strażnik z więzienia NKWD w Charkowie, który sam zabijał jeńców ze Starobielska, wychodził wprost z siebie, żeby zaspokoić ciekawość śledczego. Pół wieku po tamtych wydarzeniach starał się przedstawić śledczym przebieg egzekucji: „Przyprowadzają ofiarę na korytarz. Tam ja, przypuśćmy, stoję w drzwiach” – tłumaczył. „Otwieram i pytam, czy można. Stamtąd pada odpowiedź: »wejść«. Prokurator stoi za stołem, obok komendant. Pyta: nazwisko, imię, imię ojca, rok urodzenia i mówi »możecie iść«. Tu od razu strzał i już koniec, koniec. Inni nic nie widzieli. Oni tylko słyszeli odgłos” – zeznał 30 lipca 1991 roku.

I wszystko szło jak należy. „Tak, tak. Braliśmy szynele, czapki. Trzeba ich było przykrywać, owijać głowy. Rozumiecie sami…? Żeby tak nie krwawili. Dlatego owijaliśmy od razu po rozstrzelaniu” – mówił. „Zrobiono takie zadaszenie, pod które wjeżdżał samochód. Żeby podczas załadunku nie było nic widać z okien na górze”. Na pytanie prokuratora: „Jak się zachowywali, kiedy wiązano im ręce?” odpowiedział: „Nic nie mówili. Po prostu wiedzieli, co chcą z nimi zrobić”. Śledczy chciał jeszcze wiedzieć, czy przyjmowali śmierć z godnością. „Tak” – potwierdził Syromiatnikow.

„Wrzucano trupy wprost z samochodu do dołów. Bywało jednak, że z Charkowa przywożono więźniów i zabijano ich dopiero tutaj” – pamięta. Nie zapomniał też, co działo się potem: „Dwóch brało i kładło na nosze, dwóch stało na samochodzie, a dwóch wynosiło nosze. Braliśmy ich stamtąd i układaliśmy na samochodzie, na przemian, jednego głową w jedną stronę, a drugiego w przeciwną. I tak ładowaliśmy około 25 do 30 osób”.

Mordowano wieczorami strzałem w tył głowy w podziemnej celi śmierci. Zwłoki przewożono do lasu koło osiedla Piatichatki, do ośrodka wypoczynkowego NKWD, ogrodzonego wysokim parkanem z drutem kolczastym. Mitrofanowi Syromiatnikowi, który żył do 1992 roku, nigdy nie postawiono zarzutów.

Inni – niewinni

Dużo wyżej w hierarchii niż Błochin, Tokariew i Syromiatnikow stał Piotr Soprunienko, który kompletował i podpisywał listy z nazwiskami Polaków wysyłanych na śmierć. We wrześniu 1939 roku odszedł z sowieckiej armii i objął funkcję naczelnika Zarządu do spraw Jeńców Wojennych Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRS, powołanego rozkazem Berii. 20 lutego 1940 roku przedstawił projekt „rozgruzki” (rozładowania) wszystkich trzech obozów: zwolnienie około 800 oficerów: około 300 starszych, chorych lub kalekich i 500 „pożytecznych” agronomów, lekarzy, inżynierów z „zachodniej Ukrainy” i „zachodniej Białorusi”. 400 oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza, sędziów, prokuratorów, ziemian, działaczy różnych partii i pracowników wywiadu zamierzał oddać pod Sąd Specjalny NKWD. Plan ten obejmował około 1200 ludzi. – A co z 13 tysiącami? – pytał Beria i 5 marca sam zaproponował Stalinowi proste rozwiązanie: wydanie wyroków śmierci w trybie specjalnym, bez wzywania aresztowanych i bez przedstawiania im zarzutów. Biuro Polityczne KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii bolszewików wydało na piśmie ściśle tajne polecenie zgodne z wnioskiem Berii.

Od 1 kwietnia Soprunienko telefonował do komendantów wszystkich trzech obozów: Korolewa w Kozielsku, Bereżkowa w Starobielsku i Borisowca w Ostaszkowie, przekazując kolejne spisy nazwisk ludzi przeznaczonych do transportu. Kilka razy wysłał też szyfrogram: „Jeśli na listach jeńców wojennych podlegających odesłaniu z obozu jest wasza agentura, tej ostatniej nigdzie nie odsyłajcie do wydania specjalnego rozporządzenia”. Ocalało około 100 osób zwerbowanych przez NKWD.

Odesłany w 1963 roku w stan spoczynku, spędził 30 lat na emeryturze w Moskwie. Mieszkał przy ulicy Sadowaja-Samotiecznaja. Z początkiem lat 90. przesłuchano go w prokuraturze jako świadka. Twierdził, że sam nie strzelał. Do śmierci w 1993 roku nikt nie zakłócał jego spokoju.

Jeden z podpisanych pod decyzją z 5 marca 1940 roku o likwidacji 21 857 jeńców polskich doczekał lat 90. XX wieku. Łazar Kaganowicz, bliski współpracownik Stalina, został po jego śmierci usunięty przez Chruszczowa z KPZS. W Rosji do dziś pamięta się o zbrodniach popełnianych podczas tzw. kolektywizacji i rozkułaczania na Ukrainie, w północnym Kaukazie, centralnej Rosji i na Syberii. W 1959 władze wysłały go na emeryturę. Był przesłuchiwany w związku ze zbrodnią katyńską – jako świadek. Umarł 25 lipca 1991 r.

Po śmierci Stalina jego następcy zgładzili Berię ze strachu o siebie. Mołotow, znany przede wszystkim jako sygnatariusz układu o nieagresji z Niemcami, rozstał się z tym światem w 1986 roku. Woroszyłow spoczywa od 1969 roku przy ścianie Kremla na Placu Czerwonym. Kalinin rozchorował się śmiertelnie w 1946 roku. Na jego cześć przemianowano miasta Królewiec (Kaliningrad) i Twer (Kalinin). Mikojan najdłużej utrzymał się na szczycie: w 1956 roku on podjął decyzję o stłumieniu powstania węgierskiego, a w czasie kryzysu kubańskiego pośredniczył w rozmowach Castro–Kennedy–Chruszczow. Dożył w Moskwie 1978 roku.

Biuro Polityczne KC WKP(b) powołało 5 marca 1940 roku organ odpowiedzialny za zagładę polskich jeńców, Kolegium Specjalne w składzie: Wsiewołod Mierkułow – I zastępca ludowego komisarza spraw wewnętrznych, naczelnik Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD; Bogdan Kobułow – komisarz bezpieczeństwa państwowego, naczelnik Zarządu Gospodarczego NKWD, oraz Leonid Basztakow, naczelnik 1. Wydziału Specjalnego NKWD. Dwóch pierwszych jego członków stracono w 1953 roku po aresztowaniu Berii, a trzeci, Basztakow, pracował do 1951 roku w Ministerstwie Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR. Nie żyje od 1970 roku.

Galeria katów

Piotr Klimow, enkawudzista z Kalinina, pamiętał, że w Katyniu część Polaków, mordowano w grobach. Potwierdza to relacja pisarza Józefa Mackiewicza z ekshumacji w 1943 r.: „W jednym z dołów znaleziono warstwy oficerów, których kładziono żywcem twarzami w dół na zabite warstwy albo drgające w konwulsjach i strzelano do leżących”.

Tokariew, Syromiatnikow i Soprunienko, szef Zarządu do Spraw Jeńców Wojennych, układający listy skazańców, dożyli ostatnich lat w ciemnościach –stracili wzrok.

Andriej Rubanow szalał podobno zakładzie dla obłąkanych, krzycząc: „Boże, tyle krwi mam na rękach! Tyle krwi samych Polaków”. Nikita Pietrow podaje za danymi MWD, że Rubanow odebrał sobie życie – podobnie jak Piotr Karcew, lejtnant w smoleńskim Zarządzie NKWD i Wasilij Pawłow, zastępca szefa kalinińskiego Zarządu NKWD.

Długo wśród rosyjskich historyków krążył dokument z niewiele mówiącymi nazwiskami 125 enkawudzistów, którzy naciskali na spust, wozili zwłoki, zasypywali doły. Były tam też nazwiska kobiet. Rozkaz 001365 z października 1945 roku o przyznaniu nagród funkcjonariuszom uczestniczącym w przygotowaniu i przeprowadzeniu egzekucji został opracowany dopiero przez Pietrowa i opublikowany w 2011 roku – polskie tłumaczenie jego książki „Psy Stalina” ukazało się rok później.

W dokumencie wyliczono – obok kilku znanych nazwisk, jak dwóch zastępców szefów zarządów NKWD Wasilija Pawłowa (Kalinin) i Pawła Tichonowa (Charków), którzy zrobili karierę w służbach – nazwiska popularne, bez imion, bez otczestwa, bez funkcji. Trzeba było dopiero wysiłku historyka, poszukiwań w Państwowym Archiwum Federacji Rosyjskiej i innych archiwach, by zebrać garść informacji o 114 spośród nich. Wyłania się z tej listy obraz prostych ludzi po kilku klasach szkoły podstawowej, rzadziej z „niepełnym średnim wykształceniem”. W kilku wypadkach, m.in. przy nazwisku „Błochin” pojawia się notka „niepełne wyższe”. Sekretarki, kierowcy, funkcjonariusze NKWD niskiego szczebla, nadzorcy i komendanci więzienni – oni stanowili trzon wykonawców. I kilku wyższych rangą, wysłanych do pomocy i kontrolowania operacji, m.in. kapitan Iwan Biezrukow z zarządu Ekonomicznego NKWD ZSRS, kombrig Michaił Kriwienko, szef sztabu osławionych Wojsk Konwojowych NKWD ZSRS, major Konstantin Silberman z Głównego Zarządu Więziennictwa. Większość pracowała do emerytury na niskich stanowiskach, trudno więc o nich znaleźć informacje. Ot, zwykli wyrobnicy zbrodni.

Anna Zechenter, krakowski IPN

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

129 komentarzy

129 Komentarzy

 1. Slawomir Tomasz Roch

  10 kwietnia 2017 at 14:25

  Wstrzasajacy i b. potrzebny artykul o zbrodni katynskiej. Wasilij Blochin to prawdziwa bestia przez to co czynil. Wielu takich ludobojcow bylo i wielu nie ponioslo za to odpowiedzialnosci. Dzis tym katom nikt w Rosji o zdrowych zmyslach pomnikow nie stawia, a na Ukrainie takim wlasnie podlym zbrodniarzom funduja pomniki, nazywa sie bohaterami! Czyni to wladza panstwowa, czyni to Cerkiew grecko-katolicka. Zgroza!

  • panMarek

   10 kwietnia 2017 at 16:15

   Jak zeznał polski żyd Abraham Vidro (Wydra, mieszkał do śmierci w Izraelu) w latach ’70 wszyscy mordujący Polaków byli żydami.
   Wszyscy co do jednego.

   Izraelska gazeta „Maariv” z 21 lipca 1971 r. wyjawia końcowy sekret katyńskiej masakry.
   Wydra powiedział izraelskiej gazecie „Maariv” jak trzech sowiecko-żydowskich oficerów, którzy też byli świadkami zabójstw, powiedziało mu o mordowaniu. Zaznaczył, że dochowa tajemnicy przez cały czas, ale teraz chce ją wyjawić, nim umrze.

   Nazwał swojego informatora sowieckim majorem Joshua Sorokin, który przyznał się, że brał udział w masowych egzekucjach na początku wojny. Gazeta przytoczyła wypowiedź Vidry: „Żydowski major w tajnej sowieckiej służbie i inni oficerowie przyznali mi się, że okrutnie zamordowali 12 tys. polskich oficerów w lesie katyńskim po wybuchu II wojny światowej”.

   W drugim obozie pracy dwa lata później dwóch innych oficerów powiedziało, że brali udział w mordach. Wydra powiedział, że wierzyli w niego, ponieważ był Żydem.

   Jeden z oficerów, utożsamiany jako porucznik Aleksander Susłow, powiedział mu: „Chcę ci opowiedzieć historię mojego życia”. Tichonow (drugi oficer) i ja jesteśmy dwoma najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na całym świecie. Mordowałem »polaczków« moimi własnymi rękami. Zastrzeliłem ich.”

 2. Grzech

  10 kwietnia 2017 at 15:23

  Brak w tym opisie prawdziwych nazwisk oprawców. Tutaj nazwiska są rosyjskie a to nie ten naród naciskał na cyngiel tylko ten,, wybrany”

  • Soroka

   10 kwietnia 2017 at 15:29

   To podaj te nazwiska!

   • Robert B.

    10 kwietnia 2017 at 15:41

    A ja ci podam jedno: Lejba Bronsztajn ukrywający się pod pseudonimem „Lew Trocki” autor przemówienia:

    „Z Rosji musimy zrobić pustynię zamieszkałą przez białych Murzynów, którym urządzimy taka tyranię, o jakiej nie marzyli nawet najokrutniejsi wschodni despoci. Jedyna różnica to taka, że będzie to lewicowa, a nie prawicowa tyrania. Będzie to czerwona, a nie bała tyrania. Mamy na myśli dosłowne znaczenie wyrazu ‘czerwona’, gdyż zorganizujemy taki rozlew krwi, że w porównaniu z nim, straty w ludziach poniesione we wszystkich kapitalistycznych wojnach zbledną. Najwięksi bankierzy zza oceanu będą z nami bardzo blisko współpracować. A kiedy wygramy rewolucję, na resztkach pogrzebu rewolucji ustanowimy syjonistyczną władzę, i staniemy się taką siłą, przed którą cały świat padnie na kolana. Pokażemy co znaczy prawdziwa władza. Poprzez terror i rozlew krwi zredukujemy inteligencję rosyjską do stanu zupełnego ogłupienia i idiotyzmu i do zwierzęcej egzystencji… W tej chwili nasi młodzi mężczyźni w skórzanych marynarkach, synowie zegarmistrzów z Odessy, Orszy, Gornelu i Winnicy wiedzą jak nienawidzić wszystkiego co rosyjskie! Jaką przyjemność sprawia im niszczenie rosyjskiej inteligencji – oficerów, naukowców i pisarzy!”

    No i potem tym ich „młodym mężczyznom w skórzanych marynarkach, synom zegarmistrzów z Odessy, Orszy, Gornelu i Winnicy” i skądinąd tak garnącemu się do komunizmu żydostwu (co jest dla wielu nadal wielką tajemnicą) w innych krajach urządzono HOLOKAUST. Jakież to „niepojęte”…

   • z-k

    10 kwietnia 2017 at 17:34

    Przecież napisał je powyżej ów „panMarek”. Nie wierzysz to wrzuć w Google abrahama vidro i znajdziesz ( póki jeszcze chchmęciarze nie wprowadzili cenzury w internecie) nazwiska żydowskich mołojców co odwalili całą czarną robotę nad dołami Katynia. Artykuł ten jest też zawarty w książce Albina Siwaka „Chciałbym dożyć takich dni”. Abraham vidro wyjaśnia tam też skąd wzięły się żydowskie nazwiska żydowska wśród ofiar Katynia. Autentyczne są tylko kilka.

 3. Robert B.

  10 kwietnia 2017 at 15:32

  Obok nazwisk podawać pochodzenie etniczne! Jak Rosjanin z krwi i kości, to pisać „Rosjanin”. Jak Żyd, to pisać „Żyd”, nie „pochodzenia żydowskiego”. Żyd i koniec! Zresztą w tym artykule to słowo-tabu nie pada ANI RAZU i o to w tym chodzi. O żydostwie nie mówić. Cicho-sza!

 4. tomek

  10 kwietnia 2017 at 19:27

  Zyd kacap ukrainiec i szwab to jeden i ten sam ch.j

 5. w88

  28 kwietnia 2017 at 07:40

  I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You’re amazing! Thanks!

 6. O2O Marketing

  28 kwietnia 2017 at 16:34

  I am impressed with this site, really I am a big fan .

 7. Alat pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 09:05

  You made some respectable points there. I seemed on the web for the issue and found most individuals will associate with with your website.

 8. Tabung Pemadam api

  29 kwietnia 2017 at 19:28

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thanks a lot!

 9. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 03:11

  I have been checking out many of your stories and i can claim pretty clever stuff. I will make sure to bookmark your website.

 10. Alat pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 08:31

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 11. princess party characters

  30 kwietnia 2017 at 15:51

  I’ve recently started a web site, the information you offer on this site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 12. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 21:42

  Good day! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 13. Tabung Pemadam api

  1 maja 2017 at 13:29

  Enjoyed reading this, very good stuff, thanks. „We swallow greedily any lie that flatters us, but we sip little by little at a truth we find bitter.” by Denis Diderot.

 14. body transformation

  3 maja 2017 at 08:09

  I really like your writing style, good information, appreciate it for posting : D.

 15. Rebellious Toddlers

  3 maja 2017 at 14:30

  Great ?V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 16. Buy and sell ATVs

  3 maja 2017 at 21:43

  I carry on listening to the newscast lecture about receiving free online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 17. Actors for rent

  4 maja 2017 at 06:22

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thank you

 18. versace loafers

  5 maja 2017 at 06:56

  Wohh precisely what I was looking for, regards for posting.

 19. You have remarked very interesting details! ps nice internet site.

 20. kawa malawi

  6 maja 2017 at 16:14

  Thanks for another wonderful article. Where else could anyone get that type of info in such an ideal way of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the look for such info.

 21. przysmak dla gryzonii

  6 maja 2017 at 21:41

  Excellent site. Lots of useful info here. I?¦m sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And naturally, thanks for your sweat!

 22. klocki duplo

  7 maja 2017 at 05:25

  Appreciate it for helping out, great information.

 23. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 13:00

  I really enjoy reading through on this web site, it contains great posts.

 24. branded handbags sale

  7 maja 2017 at 19:58

  You could definitely see your skills within the paintings you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times go after your heart. „The most profound joy has more of gravity than of gaiety in it.” by Michel de Montaigne.

 25. Destiny Karlsen

  8 maja 2017 at 00:38

  permaculture course

 26. suba me

  10 maja 2017 at 15:25

  6JAzbA Wow, great article.Really looking forward to read more. Will read on

 27. yacht rental dubai

  10 maja 2017 at 23:31

  My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be exactly I’m looking for. Do you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on some of the subjects you write concerning here. Again, awesome blog!

 28. W 88

  11 maja 2017 at 07:05

  I really enjoy looking at on this web site, it has great articles.

 29. eCommerce Website Marketing

  11 maja 2017 at 15:01

  Thanks for some other wonderful article. Where else could anyone get that type of info in such a perfect manner of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m on the look for such information.

 30. lirik

  11 maja 2017 at 22:03

  I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Studying this info So i am satisfied to exhibit that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I discovered just what I needed. I such a lot without a doubt will make sure to do not overlook this website and provides it a look on a relentless basis.

 31. milf hd

  12 maja 2017 at 23:08

  Really informative blog article.Really thank you! Awesome.

 32. writing jobs

  14 maja 2017 at 07:16

  What i do not realize is actually how you’re not really much more smartly-appreciated than you might be right now. You’re very intelligent. You know thus significantly with regards to this matter, made me for my part believe it from a lot of numerous angles. Its like men and women aren’t fascinated except it is something to do with Woman gaga! Your individual stuffs nice. Always handle it up!

 33. best grind and brew coffee maker

  14 maja 2017 at 13:41

  Generally I don’t learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do so! Your writing style has been amazed me. Thank you, quite great article.

 34. Alat pemadam kebakaran

  14 maja 2017 at 21:54

  I rattling delighted to find this internet site on bing, just what I was looking for : D too saved to favorites.

 35. usaa insurane

  15 maja 2017 at 04:20

  Hello there, You’ve performed an excellent job. I’ll definitely digg it and individually suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this site.

 36. metlife house and car insurance

  15 maja 2017 at 17:00

  But wanna input that you have a very nice web site, I love the design and style it really stands out.

 37. Metlife house insurance quote

  15 maja 2017 at 21:51

  Its good as your other posts : D, thankyou for putting up. „To be at peace with ourselves we need to know ourselves.” by Caitlin Matthews.

 38. 3 days desert tours from marrakech

  16 maja 2017 at 03:48

  Thanks for some other informative website. Where else could I am getting that type of info written in such a perfect method? I’ve a project that I am simply now working on, and I’ve been at the look out for such information.

 39. mp4 porn

  17 maja 2017 at 09:14

  I just couldn’t leave your site prior to suggesting that I extremely enjoyedthe standard info a person supply to your visitors? Is goingto be back incessantly to check out new postsmy page :: go here (http://Livingsouls.net/song/index.php?document_srl=901214&mid=faith)

 40. contact us

  18 maja 2017 at 22:11

  Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch!

 41. flat pack container homes

  19 maja 2017 at 05:04

  I was just seeking this information for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this type of informative websites in top of the list. Normally the top websites are full of garbage.

 42. agencja SEO

  19 maja 2017 at 12:00

  It’s really a great and helpful piece of info. I’m glad that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 43. Best News Blog

  19 maja 2017 at 22:10

  certainly like your web-site however you have to check the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the truth then again I will surely come back again.

 44. 3 credit reports

  20 maja 2017 at 05:17

  I am glad to be a visitant of this consummate website! , thankyou for this rare info ! .

 45. You completed various good points there. I did a search on the matter and found nearly all folks will consent with your blog.

 46. progresive insurance

  20 maja 2017 at 20:21

  Hello, you used to write excellent, but the last several posts have been kinda boringK I miss your super writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

 47. compare auto insurance quote

  20 maja 2017 at 22:26

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is magnificent blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 48. اختبار الذكاء

  22 maja 2017 at 02:40

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Cheers

 49. Emploi humanitaire

  24 maja 2017 at 05:39

  I like this site so much, saved to my bookmarks.

 50. turquoise hats and fascinators

  24 maja 2017 at 06:15

  I believe you have remarked some very interesting details , thanks for the post.

 51. poker online uang asli

  25 maja 2017 at 05:22

  Great marvelous putting up! I must say i loved looking at it, you may be a fantastic writer.I will make sure that Galeria katyńskich katów z NKWD pod wodzą Błochina – Prawy.pl I take a note of your website and may even come back in the foreseeable future. I wish to inspire anyone continue your own excellent writing, use a wonderful evening!. poker online uang asli http://www.feraripoker.org/

 52. borvest inkral

  25 maja 2017 at 07:18

  Simply wish to say your article is as astounding. The clarity in your post is just nice and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 53. postregistermarketplace

  26 maja 2017 at 03:13

  Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 54. maserati rental washington dc

  26 maja 2017 at 07:21

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 55. continue reading this

  26 maja 2017 at 13:26

  A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing a bit of evaluation on this. And he in actual fact bought me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love studying extra on this topic. If potential, as you develop into expertise, would you mind updating your weblog with extra details? It’s highly useful for me. Massive thumb up for this weblog put up!

 56. Travel to Dubai

  26 maja 2017 at 19:17

  Only a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding style. „Justice is always violent to the party offending, for every man is innocent in his own eyes.” by Daniel Defoe.

 57. Adrian Tilus

  27 maja 2017 at 12:50

  I have been reading out a few of your articles and i must say nice stuff. I will definitely bookmark your blog.

 58. catchalldiscount.com

  28 maja 2017 at 23:59

  I enjoy the efforts you have put in this, appreciate it for all the great posts.

 59. mr coffee frappe maker

  29 maja 2017 at 05:59

  There are certainly plenty of particulars like that to take into consideration. That may be a nice point to bring up. I supply the ideas above as basic inspiration but clearly there are questions like the one you carry up where an important thing shall be working in sincere good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around issues like that, but I’m sure that your job is clearly identified as a good game. Each boys and girls really feel the impact of just a second’s pleasure, for the rest of their lives.

 60. آموزش 3ds max

  30 maja 2017 at 09:38

  Wonderful website. A lot of helpful information here. I am sending it to a few buddies ans also sharing in delicious. And certainly, thank you in your sweat!

 61. any hosting

  30 maja 2017 at 21:00

  Concerning me and my spouse we have owned further MP3 avid gamers in excess of the yrs than I can rely, together with Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and many others. But, the final few years I’ve fixed down towards just one line of avid gamers. Why? Since I was happy in direction of find how well-designed and enjoyable in direction of use the underappreciated (and extensively mocked) Zunes are.

 62. AIIMS MBBS Books

  1 czerwca 2017 at 16:30

  I am now not certain where you’re getting your info, but good topic. I must spend a while finding out much more or understanding more. Thanks for wonderful information I used to be looking for this info for my mission.

 63. black magic specialist in pakistan

  1 czerwca 2017 at 21:18

  Thank you a lot for providing individuals with an extraordinarily brilliant opportunity to read articles and blog posts from this blog. It’s usually very brilliant and as well , packed with a lot of fun for me and my office acquaintances to visit your site minimum 3 times weekly to learn the newest things you will have. Of course, I am also usually amazed with your amazing thoughts served by you. Selected 4 areas on this page are honestly the very best I have had.

 64. Escort Service in Gurgaon

  2 czerwca 2017 at 04:18

  There may be noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure good factors in options also.

 65. specialist in delhi

  2 czerwca 2017 at 10:50

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 66. catering service in ghaziabad

  2 czerwca 2017 at 17:25

  Hey! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? With thanks

 67. cardiac surgeon in delhi

  3 czerwca 2017 at 00:09

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely useful and it has helped me out loads. I’m hoping to contribute & help different customers like its aided me. Good job.

 68. intercom upgrade NY

  3 czerwca 2017 at 06:18

  I got what you intend, appreciate it for putting up.Woh I am delighted to find this website through google.

 69. Global Market Research Reports

  5 czerwca 2017 at 06:35

  Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? With thanks

 70. DominoQQ

  6 czerwca 2017 at 02:10

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 71. Domino Online

  6 czerwca 2017 at 05:22

  Whats up very nice blog!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your site and take the feeds additionallyKI’m happy to find a lot of helpful information right here in the post, we need work out more strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 72. Macau Bet Online

  6 czerwca 2017 at 11:55

  My brother recommended I might like this web site. He was totally right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 73. Domino 99

  6 czerwca 2017 at 18:59

  Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. But imagine if you added some great images or videos to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this website could certainly be one of the most beneficial in its field. Excellent blog!

 74. related resource site

  7 czerwca 2017 at 00:57

  Thank you for your blog article.Really thank you! Fantastic.

 75. Ahli Expert Indonesia

  7 czerwca 2017 at 04:44

  Some truly great info , Gladiola I discovered this. „Someone’s boring me. I think it’s me.” by Dylan Thomas.

 76. cafes singapore

  7 czerwca 2017 at 08:31

  F*ckin¦ remarkable issues here. I¦m very happy to look your article. Thanks so much and i’m looking forward to contact you. Will you kindly drop me a mail?

 77. acim

  8 czerwca 2017 at 12:06

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 78. FifaQQ

  9 czerwca 2017 at 09:04

  Very interesting details you have noted, regards for putting up.

 79. FifaQQ

  9 czerwca 2017 at 16:17

  Some really select articles on this site, saved to fav.

 80. Poker Online

  9 czerwca 2017 at 23:23

  Merely wanna remark on few general things, The website design and style is perfect, the content material is really superb. „To imagine is everything, to know is nothing at all.” by Anatole France.

 81. findcoolpeople.com

  10 czerwca 2017 at 05:59

  You made a number of good points there. I did a search on the matter and found mainly persons will go along with with your blog.

 82. Link alternatif Bola88

  10 czerwca 2017 at 09:01

  Some genuinely wonderful articles on this site, appreciate it for contribution.

 83. romantic places for a date

  10 czerwca 2017 at 13:07

  I like this post, enjoyed this one thanks for posting. „The universe is not hostile, nor yet is it unfriendly. It is simply indifferent.” by John Andrew Holmes.

 84. Gorden Minimalis

  10 czerwca 2017 at 15:58

  Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 85. best free photo sharing site

  10 czerwca 2017 at 19:23

  With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 86. corporate video production dubai

  10 czerwca 2017 at 22:58

  Very interesting topic, thanks for putting up. „The friendship that can cease has never been real.” by Saint Jerome.

 87. music festivals 

  11 czerwca 2017 at 04:54

  Wonderful site. Lots of useful info here. I am sending it to several buddies ans additionally sharing in delicious. And obviously, thanks in your sweat!

 88. study-skills-tips.com

  11 czerwca 2017 at 06:20

  Hi there, I discovered your web site via Google while looking for a similar matter, your web site got here up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 89. places to visit in Malmo

  11 czerwca 2017 at 07:24

  I went over this web site and I think you have a lot of fantastic information, saved to bookmarks (:.

 90. Things to do in Sedona

  11 czerwca 2017 at 13:22

  Great write-up, I am regular visitor of one’s blog, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 91. ant control

  11 czerwca 2017 at 23:40

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 92. Geld verdienen

  12 czerwca 2017 at 05:58

  Hey there! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog covers a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 93. black military boots

  12 czerwca 2017 at 12:15

  I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I’ll try and check back more often. How frequently you update your website?

 94. Geico insurance

  12 czerwca 2017 at 17:45

  Very well written information. It will be helpful to anyone who utilizes it, including yours truly :). Keep doing what you are doing – looking forward to more posts.

 95. m88

  13 czerwca 2017 at 17:55

  I went over this internet site and I believe you have a lot of excellent info , saved to favorites (:.

 96. mr. coffee frappe maker

  14 czerwca 2017 at 00:06

  I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

 97. Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 98. Haarausfall Frauen

  14 czerwca 2017 at 05:53

  Really enjoyed this update, can you make it so I receive an email sent to me every time there is a fresh post?

 99. Carlo

  14 czerwca 2017 at 10:01

  Este post me ha parecido muy bueno. Está muy completo y todo lo que dice es verdad. Gracias por publicarlo.

 100. free download for windows 10

  14 czerwca 2017 at 11:59

  You have brought up a very good details, regards for the post.

 101. Chiang Mai Rajabhat University

  14 czerwca 2017 at 23:25

  Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

 102. มหาวิทยาลัย

  15 czerwca 2017 at 18:05

  hi!,I really like your writing very a lot! share we communicate more about your article on AOL? I require a specialist in this space to resolve my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to look you.

 103. adventure activities in Mauritius

  15 czerwca 2017 at 18:11

  Im not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend a while learning much more or understanding more. Thank you for magnificent information I was searching for this info for my mission.

 104. boob cream

  15 czerwca 2017 at 23:46

  Hi! I’ve been reading your weblog for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from New Caney Texas! Just wanted to mention keep up the great job!

 105. travel health insurance

  16 czerwca 2017 at 00:30

  hi!,I love your writing very a lot! percentage we keep up a correspondence more approximately your article on AOL? I require an expert in this space to unravel my problem. May be that’s you! Taking a look ahead to see you.

 106. home accessories

  16 czerwca 2017 at 06:16

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 107. filhotes de bully

  18 czerwca 2017 at 13:38

  Good day very cool blog!! Man .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I am happy to search out numerous helpful info right here in the publish, we want work out more techniques in this regard, thank you for sharing.

 108. recycle lead acid batteries reading

  18 czerwca 2017 at 17:11

  Some truly select blog posts on this website , bookmarked .

 109. post natal massage

  18 czerwca 2017 at 18:59

  Its fantastic as your other articles : D, thanks for posting. „Slump I ain’t in no slump… I just ain’t hitting.” by Yogi Berra.

 110. geico auto insurance

  19 czerwca 2017 at 00:25

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice practices and we are looking to swap strategies with other folks, why not shoot me an email if interested.

 111. geico life insurance

  19 czerwca 2017 at 17:55

  I enjoy studying and I conceive this website got some genuinely useful stuff on it! .

 112. Continued

  19 czerwca 2017 at 23:14

  I simply want to mention I am newbie to blogging and site-building and definitely loved this web blog. More than likely I’m going to bookmark your website . You amazingly have very good articles and reviews. Thank you for sharing your blog.

 113. helpful site

  20 czerwca 2017 at 08:16

  It’s really a great and helpful piece of information. I’m glad that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 114. look at this site

  20 czerwca 2017 at 13:51

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. All the best

 115. in this

  20 czerwca 2017 at 19:26

  Hello there, just become aware of your blog via Google, and found that it is really informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you happen to proceed this in future. Many other folks can be benefited from your writing. Cheers!

 116. latest uk political news

  21 czerwca 2017 at 10:02

  I truly appreciate this post. I?¦ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thx again

 117. Rainscreen Cladding

  21 czerwca 2017 at 14:26

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is fantastic blog. A great read. I’ll definitely be back.

 118. katie

  21 czerwca 2017 at 18:48

  diet pills zyladex plus reviews

 119. jetzt lesen

  21 czerwca 2017 at 19:00

  I was studying some of your articles on this website and I think this website is real instructive! Continue posting.

 120. very nice post, i certainly love this website, keep on it

 121. jenny

  22 czerwca 2017 at 18:34

  mexican diet pills 15mg phentermine reviews and testimonials 2015

 122. katie

  23 czerwca 2017 at 15:05

  best diet pills ever sold

 123. Agen Bola88

  24 czerwca 2017 at 09:18

  I’ve read some excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to make this kind of great informative website.

 124. Dewa Poker

  24 czerwca 2017 at 13:21

  This is really interesting, You are a very professional blogger. I’ve joined your feed and stay up for searching for extra of your great post. Additionally, I have shared your website in my social networks!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra