Z kraju

„W tamtych dniach zwykli obywatele, Polacy, wy wszyscy zdaliście wielki, historyczny egzamin” [ZDJĘCIA]

Siedem lat temu świat się zawalił, bo nagle okazało się, że tej najbliższej osoby, która miała wykonać zadanie w duchu odpowiedzialności i służby Polsce, nie ma wśród żywych – mówił prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu, wspominając przed Pałacem Prezydenckim ofiary katastrofy smoleńskiej.

„Siedem lat od tamtego szokującego, dramatycznego dnia, w którym w jakimś sensie, a czasem bardzo głębokim sensie, zwłaszcza dla państwa, najbliższych, żon, mężów, rodziców, dzieci, wnuków, świat się zawalił, bo nagle okazało się, że ta najbliższa osoba, ten ukochany, który miał wrócić przecież za kilka godzin, który miał wykonać zadanie, które na siebie przyjął w duchu odpowiedzialności i służby Polsce, nie wróci, że nie ma go między żywymi, że stało się coś, co w ogóle trudno było sobie nawet wyobrazić, a co dopiero przetrwać, przeżyć” – podkreślał prezydent.

„To są takie wyrwy, puste miejsca, których nie da się zapełnić w żaden sposób i one zawsze pozostają jak wypalona polana w lesie, jak miejsce, w którym nic nie chce urosnąć i dopiero czas czasem jest w stanie zatrzeć, zmniejszyć, ten ból” – podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent wspominał, że 7 lat temu, po katastrofie smoleńskiej, on sam też był przed Pałacem Prezydenckim.

„Stałem tutaj, na Krakowskim Przedmieściu ze łzami w oczach, paliłem świece. Stałem wśród 200 tys. moich rodaków, którzy przyszli pokłonić się parze prezydenckiej w tym ostatnim pokłonie, którzy przyszli pokłonić się ludziom służby, ludziom wierności Rzeczypospolitej tu, w Pałacu Prezydenckim, czy na warszawskim Torwarze” – mówił prezydent Andrzej Duda.

Podkreślał, że nigdy nie zapomni tych gestów. „Nigdy nie zapomnę tego, że byliście tutaj wtedy, także z nami, którzy staraliśmy, jak umieliśmy najlepiej, pełnić tutaj nadal swoją służbę, chociaż w świecie wielkiej pustki” – powiedział prezydent.

„Rzeczpospolita jest wam za to wdzięczna, że wtedy wy, którzy tu jesteście z nami, czy to ciałem, czy to duchem, przyszliście tu, na Krakowskie Przedmieście służyć ojczyźnie, bo to była wielka służba ojczyźnie, tamto pokazanie, że mimo tragedii, Polacy są razem” – podkreślił prezydent.

„W tamtych dniach, wtedy, zwykli obywatele, Polacy, wy wszyscy zdaliście wielki, historyczny egzamin, że byliście tutaj, że oddaliście hołd tym, którym po sprawiedliwości, ten wielki hołd należał się i się należy” – powiedział Duda.

Prezydent podkreślał, że polskie społeczeństwo zdało wielki historyczny egzamin, ale „tamten czas to niestety nie tylko dobre słowa, to także spokojna, ale niestety brutalna refleksja nad polskim państwem, nad władzą, nad odpowiedzialnością”.

„Nad tym wszystkim, co przecież ważne i co tak dzisiaj bardzo popularnie mówi wielu polityków, wtedy mających na sobie odpowiedzialność niesionej władzy, co także jest naturą demokracji, odpowiedzialność za sprawowaną władzę, odpowiedzialność za działania i odpowiedzialność za niedziałania mimo obowiązku” – powiedział prezydent

„Tu trzeba powiedzieć jedno: kiedy spojrzymy na tamten czas, na następne lata, to z przykrością cisną się na usta słynne słowa tamtego ministra: +państwo polskie istnieje tylko teoretycznie+. To właśnie ówczesna władza jasno i wyraźnie pokazała” – powiedział Duda.

Prezydent mówił o elementarnej sprawiedliwości pojmowanej nie tylko jako m.in. rzetelne wyjaśnienie przyczyn katastrofy, ale także w znaczeniu, jakim powinien zająć się wymiar sprawiedliwości, organy ścigania i państwowe służby, żeby ustalić „kto zaniechał, dlaczego doszło do tragedii”.

„Dlaczego samolot się rozbił, podobno sprawdzony, podobno świeżo remontowany, podobno wszystko było w porządku – podobno” – mówił.

„Szef BOR-u po tragedii smoleńskiej dostał awans generalski, a przecież funkcjonariusze zginęli u boku prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego, a przecież zginął prezydent, a przecież zginęły wielkie postaci polskiego życia politycznego, polskiego życia społecznego, polskiej historii, zginęli bohaterowie Rzeczypospolitej, zginęli żołnierze noszący ordery Virtuti Militari, zginęli polscy dowódcy. I awans, a nie dymisja? Czy to nie jest szyderstwo?” – podkreślał prezydent.

Państwo, mówił, jest po to, by „służyć obywatelom, by bronić obywateli, by realizować ich interesy, z których jednym z najważniejszych jest bezpieczeństwo i sprawiedliwość”. „I co powiedzieć o bezpieczeństwie obywateli w państwie, które jest tak rządzone, że giną najważniejsze osoby, co powiedzieć o jakości państwa i jego władzy, kiedy ginie prezydent Rzeczypospolitej, kiedy giną posłowie, senatorowie ze wszystkim stron sceny politycznej, tylko dlatego, że chcieli służyć Rzeczypospolitej. Tylko dlatego, że uważali, że jest ich obowiązkiem, niezależnie od bieżących poglądów i sporów ideologicznych, oddać hołd polskim oficerom, żołnierzom zamordowanym ludobójczo w Katyniu wtedy bezbronnym, ufającym w międzynarodowe konwencje, w to, że będą one przestrzegane” – podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że ci, którzy zginęli 10 kwietnia w katastrofie smoleńskiej pojechali służyć Rzeczypospolitej. „Tego nikt nie poddaje w wątpliwość, to jest napisane, dziś jeszcze raz to czytałem na pomniku na warszawskim Powązkach: +zginęli w służbie Rzeczypospolitej+” – powiedział Andrzej Duda.

„Na usta ciśnie się to słowo: a gdzież jest sprawiedliwość, nie tylko pojmowana jako rzetelne wyjaśnienie przyczyn tragedii smoleńskiej, nie tylko pojmowana jako elementarna uczciwość wobec rodzin tych, co zginęli, ich prawa do rzetelnej informacji, ich prawa do rzetelnego śledztwa w sprawie śmierci ich najbliższych, ich prawa do elementarnego szacunku” – mówił prezydent.

„Ale to także oczywiście kwestia sprawiedliwości w znaczeniu tym, jakim powinien zająć się wymiar sprawiedliwości i organy ścigania i państwowe służby, żeby ustalić kto zaniechał, dlaczego doszło do tragedii, dlaczego samolot się rozbił” – powiedział Andrzej Duda.

Chodzi o to, mówił, by „sprawiedliwość dla najbliższych (ofiar katastrofy), sprawiedliwość wobec ewentualnie winnych, co mam nadzieję zostanie w odpowiednim czasie wyjaśnione i dowiedzione, została w Rzeczypospolitej osiągnięta, by nie można było mówić więcej, że polskie państwo jest państwem teoretycznym, państwem bez rzetelnych służb, bez rzetelnej prokuratury, państwem bez rzetelnych funkcjonariuszy publicznych”.

„To kwestia absolutnie elementarna – albo Polska będzie państwem poważnym, albo nim nie będzie; to test, który jest na arenie międzynarodowej obserwowany” – powiedział prezydent. Podkreślił, że to „nie jest i nie będzie łatwe”. „Ale życie nie składa się z rzeczy łatwych” – dodał.

Prezydent dziękował tym, którzy czczą pamięć tragicznie zmarłej pary prezydenckiej i wszystkich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. „Dziękuję za wszystkie tablice, dziękuję za wszystkie pomniki, dziękuje za wszystko, czym upamiętniacie ich, tych, którzy Rzeczypospolitej służyli. Dziękuję za wszystkie uroczystości, które są często organizowane przez cichych, bezimiennych ludzi, którzy nie mają głośnych w mediach nazwisk, ale sprawa Rzeczypospolitej leży im na sercu i wiedzą, że Polska bez pamięci, to Polska bez historii, Polska bez pamięci, to Polska bez korzeni, że Polska bez pamięci, to Polska bez postawy, która daje szansę na to, że ta Polska będzie umiała się obronić” – mówił prezydent.

Jak zaznaczył, to musi dla każdego obywatela, a szczególnie dla prezydenta, być sprawą „absolutnie fundamentalną”.

„Dlatego dziękuję wam i proszę o jeszcze. I proszę wszystkich polityków – i tych lokalnych, tych regionalnych: miejcie szacunek dla tej pamięci – pamięci o wszystkich. Bo ta pamięć znamionuje humanizm, bo to właśnie ta pamięć i taka pamięć, pozwala nas odróżnić od innych gatunków chodzących po tym świecie” – dodał prezydent Duda.

Zdaniem prezydenta Dudy na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie powinny stanąć dwa pomniki, jeden upamiętniający wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej, drugi – śp. Lecha Kaczyńskiego. „Powinien powstać pomnik i to nie jeden. Tu, na Krakowskim Przedmieściu powinny się znaleźć dwa pomniki, tak jak prosiła o to córka jednego z tych, którzy zginęli – że chciałaby, by ojciec został tutaj upamiętniony” – mówił prezydent.

Według niego, powinien powstać pomnik wszystkich ofiar od tego, jaka zostanie ustalona ostatecznie przyczyna katastrofy. „Bo to jest sprawa wtórna. Najważniejsze jest to, że zginęli służąc Rzeczypospolitej” – powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił zarazem, że na Krakowskim Przedmieściu powinien stanąć także pomnik „tego, który tu pracował i których ich zebrał, by razem pojechać”.

„Tu, w Warszawie, tu na Krakowskim Przedmieściu, powinien powstać pomnik pana prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego, nie tylko dlatego, że był prezydentem Rzeczypospolitej, ale także dlatego, że był prezydentem Warszawy” – powiedział prezydent Duda.

„Można wyrazić tylko zdziwienie, że obecna pani prezydent, tak dziwnie się zachowuje w sprawie postawienia pomnika swemu poprzednikowi, budowniczemu Muzeum Powstania Warszawskiego, chyba najważniejszego muzeum dla powojennej Warszawy” – powiedział prezydent. Jak dodał, Lech Kaczyński jako prezydent Warszawy przywrócił temu miastu bezpieczeństwo.

Nawiązując do ubiegłorocznych obchodów upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej prezydent przypomniał: „Była prośba w zeszłym roku o wybaczenie, bardzo trudna. Kochani, trudna również dla mnie. Jeżeli ktoś myśli, że to dla mnie kwestia mało istotna – to co przeżyłem, to co widziałem, to jeśli jest trudna dla mnie, to jakże trudna musi być dla tych, którym pustki nikt nigdy nie zapełni” – mówił Andrzej Duda.

„Ale w tym znaczeniu chrześcijańskim, w które ja ogromnie wierzę, niech ona zostanie aktualna, w absolutnej niezależności od odpowiedzialności i niezależności, od sprawiedliwości, bo to dwie zupełnie osobne sprawy” – zaznaczył.

Prezydent powiedział, że ma też drugą wielką prośbę – o szacunek. „Mam prośbę o szacunek wzajemny; mam przede wszystkim prośbę o szacunek dla ich pamięci, a przecież byli wśród nich różni tak, jak powiedziałem: i żołnierze, i wielcy inteligenci, i wielcy politycy, i naukowcy i adwokaci i działacze społeczni, i historycy. Różni – i o prawicowych i o lewicowych poglądach. I konserwatywni, i bardziej liberalni, różni” – wskazywał.

Dziś jednak – podkreślił – wszyscy oni leżą razem. „I wszędzie, gdzie spojrzycie na grób, to obok tego grobu jest kolejny i jest ich razem 96 i są w różnych miejscach Rzeczypospolitej. I każdy z nich zasługuje na jednakowy szacunek” – podkreślał.

Andrzej Duda powiedział, że jednakowy szacunek należy się też tym, którzy gromadzą się przy grobach ofiar katastrofy smoleńskiej, po to, „żeby oddać hołd, oddać myśl, żeby wspomnieć i żeby się pomodlić w zależności od tego, jak komu każe serce”.

„Ale przecież nikt nie przychodzi na grób, żeby urągać, tylko człowiek przychodzi na grób po to, żeby się nad tym grobem pochylić. Tak samo jest z grobem, tak samo jest z pomnikiem. I ja – jako prezydent Rzeczypospolitej – apeluję i błagam was o ten szacunek, bo przez brak szacunku wzajemnego, łamiecie szacunek dla nich” – podkreślał Andrzej Duda. „Są takie momenty, w których po prostu lepiej milczeć” – dodał.

Źródło: Prezydent.pl

Fot. Andrzej Hrechorowicz, Krzysztof Sitkowski/ KPRP

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

39 komentarzy

39 Komentarzy

 1. kindys

  10 kwietnia 2017 at 20:48

  Mam trzy pytania :
  Jak długo w naszym kraju trwa żałoba ?
  Dlaczego katastrofa smoleńska jest ważniejsza od zbrodni katyńskiej ?
  Dlaczego film pod reżyserią A.M. kończy się pytaniem a nie określa winnych , czy tylko po to by dalej doić kasę z budżetu ?

  • Egzorcysta

   10 kwietnia 2017 at 22:37

   Zaloba tak dlugo trwa jak dlugo Zydom udaje sie wycisnac z tego kase.
   Zaloba smolenska jest wazniejsza bo zgineli tam Zydzi a w Katyniu sami Polacy.
   Winnych okreslac nie wolno bo bylo za Katyn odpowiada 48 Zydow i trzech Rosjan.
   Boleslaw Bierut (prawdziwe nazwisko Rotenschwantz)byl kierownikiem transportow polskich elit do Katynia.Pzrynajmniej tak mowia dokumenty ujawinone po pierestrojce.

  • Soroka

   11 kwietnia 2017 at 10:03

   W Rosji długość trwania żałoby zależy od tego czy zmarły ma poparcie aktualnie trzymających za mordę.

 2. Robert B.

  10 kwietnia 2017 at 21:13

  Wzruszyłem się tym bohaterskim przemówieniem męża Kornhauser. Także tym nienaturalnym, stanowczym tonem głosu… Ciekawe, czy takim samym stanowczym tonem mąż Kornhauser rozmawiał z Żydami w Nowym Jorku. Jakim prawem on to ukrywa przed narodem polskim?

  • toPewne

   10 kwietnia 2017 at 23:03

   szabas goj dudek klanial sie w pas parchom

  • Egzorcysta

   10 kwietnia 2017 at 23:06

   Nie tylko w NY, ale tez w Izraelu, gdzie zazwyczaj wyglasza mowy raczej poddancze niz krasomowcze.I jak sam tytul wskazuje
   „W tamtych dniach zwykli obywatele, Polacy, wy wszyscy zdaliście wielki, historyczny egzamin”, (nie jestem Polakiem), bo gdyby nim sie czul, powiedzialby „zdalismy egzamin”, czyli wszystko jasne.Smiem sadzic ze z zona rozmawiaja po hebrajsku,wszak nie potrzbowal jeszcze sluchawek jak narazie na wszlekich imprezach , gdzie przemawiono po hebrajsku.A Polakom winien jest tak naprawde duzo informacji co tez naobiecywal Zydom w USA w AIPAC i Izraelu.

 3. kindys

  10 kwietnia 2017 at 21:36

  @
  Ukrywa wiele więcej .
  Co do tonu głosu to jemu się wydaje że może na nas pouczać , a do bardziej „opornych ” nawet krzyczeć .
  Odszukaj w necie przemówienia włoskiego faszysty Benito Mussolini’ego , zobaczysz podobieństwo w gestach i wymowie , widać ma „wzór” do naśladowania .

 4. stan

  10 kwietnia 2017 at 21:38

  Było tylko kilku sprawiedliwych wśród tych 96 ofiar. Nadmuchano histerią znaczenie ofiar dla Polski do niebotycznych rozmiarów, jakby to byli jacyś zbawcy narodu, herosi. Z tej histerii powstała religia ze swoim pomazańcem, a jakże, choć nie podano jeszcze do wierzenia dogmatów, co niechybnie nastąpi po zakończeniu prac katastrofalnej komisji. Nawiasemm mówiąc poważne, areligijne komisje do badania katastrof lotniczych zbieraja szczątki samolotu nawet w ilości przekraczającej 1 mln.

 5. Phil

  10 kwietnia 2017 at 22:23

  Ten sukinsyn szopkę odstawia. Jeszcze trochę i myckę Polakom na oczach położy i skończyło się wszystko.

  Na zawsze.

 6. Egzorcysta

  10 kwietnia 2017 at 23:18

  Osobiscie nie mam nic przciw katastrofom smolenskim co najmniej raz do roku, ale niekoniecznie w rocznice.W ten sposob Narod Polski, powoli ale skutecznie pozbedzie sie parchow, sprzedwaczykow, zdrajcow Narodu Polskiego, psychopatow, zlodzieji, klamcow i wielu drani sprzedajacych ustawy niczym wlasna matke.A tak zwane holateralne szkody jakos zniesiemy z godnoscia.Jezeli ginie okupant Narodu Polskiego, to trudno sie nie radowac.A moze ktos ma watpliwosci i uwaza, ze to wszyscy byli herosi ktorzy reprezentowali interes Narodu Polskiego? Ktorzy? Prosze wymienic? A to ze narod zdal egzamin chodzilo o to, ze Narod niczego nie rozumie i zlozyl hold Zydom zawiadujacym naszym krajem.

 7. tma

  11 kwietnia 2017 at 01:56

  Lech Kaczyński powinien spoczywać w Muzeum Żydów Polskich, które tak hojnie sfinansował z pieniędzy polskich podatników.
  Dlaczego spoczywa na Wawelu, wśród królów, człowiek, który podpisał traktat lisboński?

  • Paweł

   11 kwietnia 2017 at 18:23

   @tma

   Odpowiedź jest prosta: żydowski rząd sobie z nas kpi i żydowskiego zdrajcę pochowali w nekropolii Królów Polskich. Świętym dla Polaków miejscu.

 8. tomek

  11 kwietnia 2017 at 02:17

  Qwa twoja mac Duda nie jest z mojej bajki ale swymi wpisami dajecie swidectwo ze jestescie zwykla zulia

 9. Zona

  11 kwietnia 2017 at 07:43

  My zwykli Polacy zawsze zdajemy egzamin to, wy, „polacy” niezwykli nigdy niczego nie „przeszliście”. I jeszcze to wycieranie sobie gęby Chrześcijaństwem…

  • Soroka

   11 kwietnia 2017 at 09:53

   Ty i Polak! Koń by się uśmiał!

   • CELL

    11 kwietnia 2017 at 10:21

    ty teraz będziesz wystawiał certyfikaty,kto jest Polakiem a kto nie? syjonistyczny pojebie genetyczny? Nie rób sobie szabesgoju jaj, choć Wielkanoc się zbliżą.

 10. Tomek

  11 kwietnia 2017 at 07:48

  Dwa pomniki na Krakowskim…. A czemu nie trzy albo cztery, a co? Godne upamiętnienie ok, ale pomniki Kaczyńskiego powstające teraz co chwila w każdej mniejszej mieścinie? Ulica Lecha Kaczyńskiego, Rondo Lecha i Marii Kaczyńskich, nawet jest już i ulica Jadwigi Kaczyńskiej, co do której to już zupełnie niewiadomo czym sobie na to zasłużyła. Kto rozsądny w USA żądał pomnika np. Kennedy’ego (który naprawdę zginął w zamachu) pod Białym Domem? Nikt, bo wiedziano, że jest to niestosowne i że można zupełnie inaczej go upamiętnić. Stało się to z krzywdą dla Kennedy’ego? Nie. A u nas na siłę chce się wcisnąć pomnik na Krakowskim, nie tylko łamiąc zabytkową zabudowę, ale też podsycając polską wojenkę, bo dla większości Polaków Krakowskie kojarzy się z miesięcznicowymi szopkami. W końcu te wszystkie apele smoleńskie, idiotyczne 20-któreś wersje „zamachu”, pomniki i durne przemowy prezydenta czy „naczelnika” Polakom tak obrzydną (o ile już to się nie stało), że będą z tego drwić. Będzie jak u Mrożka – muchy obsrają obraz najjaśniejszego pana… Dudy, Jarka, PiS czy innych, którzy się tym obruszać będą zupełnie mi nie szkoda. Szkoda tylko tych 96 co zginęli.

 11. Soroka

  11 kwietnia 2017 at 10:00

  Nad ofiarami ruskiej zbrodni nie ma być żadnej żałoby! Wiadomo przecież że Rosja morduje tylko tych złych!
  Rosja była zawsze i jest dalej państwem zbrodniczym!

 12. Hania

  11 kwietnia 2017 at 10:05

  Pan udowodni swoje tezy?
  Inaczej wyjdzie pan Soroka na głupka
  Wiejskiego, który mówi co wie
  choć nie wie co mówi 🙂

  • Soroka

   11 kwietnia 2017 at 10:14

   Pani Hania uczyła się historii?
   Rosja, to w zasadzie jeden wielki cmentarz pomordowanych i zamęczonych. Nie wie o tym pani Hania?
   Czyżby kończyła WUML?

 13. Hania

  11 kwietnia 2017 at 10:37

  „Pani Hania uczyła się historii?
  Rosja, to w zasadzie jeden wielki cmentarz pomordowanych i zamęczonych. Nie wie o tym pani Hania?
  Czyżby kończyła WUML?”

  Pani Hania troszeczkę historii liznęła.
  I tak z historii potrafię rozdzielić Rosję i ZSRR utworzony dzięki hojności żydowskich banków, głupocie i ciemnocie rosyjskiego ludu i niedołęstwu ostatniego cara…
  O którym przedziale historii mamy mówić?

  WUML Hania nie kończyła bo za młoda 🙂
  Ale za to znam kilku ” niezłomnych” którzy kończyli tę zacną uczelnię.
  I ich tate i mame także…
  Przykład, pierwszy z brzegu.
  Pan o aparycji denaturszczyka.

  Studiował historię na Uniwersytecie Łódzkim w latach 1949-1953. Jeszcze jako student został zastępcą asystenta w Katedrze Historii Powszechnej w Zakładzie Historii Starożytnej, gdzie pracował do 1953. Od 1953 pracownik Katedry Marksizmu-Leninizmu na Wydziale Ekonomii Politycznej UŁ[1]. Od 1952 roku działacz PZPR, kierownik szkolenia ideologicznego w ZMP. Od 1961 w Warszawie, wykładowca marksizmu-leninizmu na Uniwersytecie Warszawskim, prowadził także szkolenia partyjne. ( tate)

  Syn:
  W latach 1974–1979 należał do PZPR
  Od września 1976, czyli od samego początku istnienia tej organizacji, współpracował z Komitetem Obrony Robotników, a następnie z Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR”.

  nonono… kto by pomyślał, pan związał się w dwoma zwalczającymi się organizacjami, był w PZPR, jednocześnie wiążąc się z KOR…
  A co na to ” partia”?
  I ” niezłomni” z KOR?

 14. Hania

  11 kwietnia 2017 at 15:59

  A dlaczego Rosja ma ulec totalnemu rozkładowi?
  Bo Soroka wraz z Sakiewiczem tego chcą? 🙂

  A na ruskich zielonych ludzików mamy już własną armię.
  Pierwszą po tej ” najwspanialszej” bo utworzoną przez historyka- Macierewicza.
  Oni uzbrojeni po zęby, po dwutygodniowym przeszkoleniu, obronią pana Sorokę!
  Bez wątpienia.

 15. Hania

  11 kwietnia 2017 at 16:35

  „Poza tym Hania nie wie, że nazw państw nie zmienia się ze względu na rządzącą partię polityczną!
  Takie manipulowanie nazwami posługują się tylko ludzie źli i podli!”

  Hania to wie, wie…
  I tak Hania wie o Cejlonie i Sri Lance, czy Kongo albo Zairze
  O Jugosławii, nie wiadomo czy istnieje?
  A na gruzach ZSRR powstała Federacja Rosyjska, Ukraina, Turkmenistan, Gruzja, Republika Uzbekistanu, Republika Armenii, Republika Kirgiska, Republika Kazachstanu, Republika Litewska, Republika Łotwy
  A kiedyś nazywano je Krajem Rad 🙂

  Pozdrawiam pana Sorokę.

  • Tomek

   13 kwietnia 2017 at 11:50

   „na gruzach ZSRR powstała Federacja Rosyjska, Ukraina, Turkmenistan, Gruzja, Republika Uzbekistanu, Republika Armenii, Republika Kirgiska, Republika Kazachstanu, Republika Litewska, Republika Łotwy”

   Aha:). I niewątpliwie wszystkie te kraje są dumnymi kontynuatorkami tradycji ZSRR, razem radośnie w 1917 (czy tam formalnie w 1922) go utworzyły i wcale nie były krajami okupywanymi przez Rosję od wielu lat, zanim jeszcze owa Rosja chwilowo nazwała się ZSRR. Tak, jak obozy koncentracyjne były prowadzone przez nazistów, a nie przez Niemców. Bo trzeba przecież odróżnić III Rzeszę od Niemiec, jak Cejlon od Sri Lanki tudzież Kongo od Zairu:)

 16. Danka

  12 kwietnia 2017 at 14:26

  Warto zibaczyc tez, co sie dzieje na uczelniach , np.prace naukowe kadry akademickiej, ktora bierze granty z Niemiec np.Trafilam na 100% VKolumne, czyli udowadnianie niemieckich ziomkowskich pretensji za niemieckue pienuadze.I jeszcze te szmaty sie tym chwala przy swoim naukowych profilach. TO BRAK REAKCJI PATRIOTOW ICH OSMIELA. Sprzedajne/…./ sa pewne swego. Co na to min.Gowin.Co na to polskie sluzby, ktore maja strzec naszych interesow i bezpieczenstwa Panstwa polskiego”?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra