Kultura

Skatowany za znak krzyża. Bł. Symforian Ducki

Zakonnik z klasztoru kapucynów w Warszawie, w czasie niemieckiej okupacji w 1941 r. aresztowany wraz ze współbraćmi przez gestapo trafił do Auschwitz. Będąc świadkiem masakry więźniów, uczynił nad nimi znak krzyża, za co przez strażników został pobity na śmierć.

Feliks Ducki urodził się 10 maja 1888 r. w Warszawie. Tam ukończył szkołę elementarną, a w 1918 r. wstąpił do zakonu kapucynów. W maju 1920 r. rozpoczął nowicjat w Nowym Mieście nad Pilicą, w trakcie którego otrzymał imię zakonne Symforian. Rok później złożył czasowe śluby zakonne i powrócił do stolicy.

W 1923 r. został przeniesiony do klasztoru w Łomży. Rok później powrócił do stolicy, gdzie był odpowiedzialny za sprawy urzędowe. W maju 1925 r. złożył śluby wieczyste. Pracował jako kwestarz na rzecz klasztoru w Warszawie i Małego Seminarium św. Fidelisa w Łomży.

W 1932 r. był zakrystianinem w odzyskanym klasztorze w Zakroczymiu. Po powrocie do Warszawy przez kilka lat pełnił funkcje socjusza, czyli asystenta prowincjała zakonnego. We wspomnieniach braci zachował się jako człowiek inteligentny i towarzyski, zjednujący sobie ludzi dzięki bezpośredniości, naturalności i prostocie.

27 czerwca 1941 r. gestapo aresztowało wszystkich 22 braci kapucynów z warszawskiego klasztoru. Osadzono ich w więzieniu na Pawiaku, a z początkiem września przewieziono do Auschwitz. Brata Symforiana skierowano do pracy w kopalni żwiru i przy wyrobie materiałów budowlanych. Po siedmiu miesiącach, wyniszczony pracą ponad ludzkie siły, został przeniesiony do jednego z baraków Birkenau.

Wieczorem 11 kwietnia 1942 r. niemieccy strażnicy rozpoczęli makabryczną rzeź, mordując więźniów kijami. Brat Symforian zwrócił się wówczas ku nim, czyniąc znak krzyża nad całym blokiem, dokonując rozgrzeszenia. Rozjuszeni tym strażnicy zakatowali go na śmierć. Po tym wydarzeniu oprawcy zakończyli rzeź i wyszli z bloku. Kilkunastu z obecnych tam wtedy więźniów dotrwało do końca wojny…

W 1999 r. Symforian Ducki znalazł się w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej, których papież Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi.

Źródło: kapucyni.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

  1. South Bay Marketing

    27 grudnia 2017 at 21:37

    Any additional suggestions or hints? Looking forward to reading more. Is there new news?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra