Z kraju

Koło Sajenka IPN szuka ofiar obławy augustowskiej

Prokuratura IPN Białystok wznowiła prace poszukiwawcze w rejonie Sajenka (województwo podlaskie). Na tym terenie, niedługo po wojnie, miejscowa ludność ujawniła zwłoki osób, które podczas obławy augustowskiej i wcześniej osadzone były w „Domu Turka” augustowskiej siedzibie UB .

W listopadzie 2016 roku IPN rozpoczęło prace archeologiczne w rejonie Sajenka, koło Augustowa. Z zebranego materiału dowodowego wynika, iż na tym terenie były ujawniane zwłoki osób osadzonych podczas Obławy w PUBP w Augustowie (Dom Turka). Z uwagi na warunki atmosferyczne przeprowadzono wówczas tylko pierwszą, wstępną część sondaży archeologicznych, które nie ujawniły jam grobowych z ludzkimi szczątkami kostnymi.

Kolejne, znacznie większe prace archeologiczne, w ramach śledztwa pionu śledzczego IPN Białystok ws. obławy augustowskiej, na tym terenie są wykonywane obecnie. Nadto mają być również dokończone sondaże archeologiczne na terenie Nadleśnictwa „Pomorze” (rejon Gib), w miejscach wskazanych w opinii Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie.

Prokuratorzy IPN Białystok podejrzewają, że w okolicy wsi Sajenki, w dawnych okopach niemieckich, mogły być zakopane szczątki ofiar katów z UB Augustów. Istnieją bowiem relacje świadków na temat odnajdywania w rejonie Sajenek, po lipcu 1945, zwłok osób zatrzymanych w Obławie Augustowskiej i przed nią. Wiele rodzin odnalazło tam ciała swoich bliskich i pogrzebało je na cmentarzach. Z ustaleń prokuratury IPN w ciągu dwóch lat zamordowano w tym miejscu co najmniej 14 osób, przetrzymywanych wcześniej w katowni UB w Augustowie.

W latach 1939 – 41 Dom Turka w Augustowie wybrali na swoją siedzibę funkcjonariusze krwawego NKWD. Tu torturowali polskich patriotów. Następnie w latach 1944 – 56 w budynku mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Augustowie. W tym czasie w Domu Turka dokonywano brutalnych przesłuchań m.in. osób zatrzymanych podczas „obławy augustowskiej”. Przesłuchań ze skutkiem śmiertelnym dokonywał tu kat ziemi augustowskiej Jan Szostak, patriotów katował również Mirosław Milewski, później nagrodzony za to przez władze PRL – u rangą generała MO. Obaj już nie żyją.

Adam Białous

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

258 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra