Z kraju

Srokowski: Żaden polski rząd nie zaprotestował przeciwko rozkwitowi ideologii nazistowsko-faszystowskiej na Ukrainie

My nie możemy uważać, że Kresowianie to jest jakieś getto, że to jest jakieś plemię oddzielne, które oderwało się od wielkiej wspaniałej polskiej historii. Kresy były tą częścią Rzeczpospolitej. Która włożyła największy skarb do naszych dziejów. […] Wreszcie to trzeba uzmysłowić naszej władzy, która jest głucha i ślepa na własną historię, własną tradycję – mówił znany pisarz i działacz kresowy Stanisław Srokowski podczas wtorkowej Miesięcznicy Wołyńskiej.

– Prezes [Listowski – przyp. red.] wspomniał, że na Ukrainie odradza się idea banderowska. Ona już się nie tylko odradza. Ona tam już się mocno zakorzeniła. Te pomniki największych zbirów, największych morderców, stoją dzisiaj na ulicach polskich miast, które do Rzeczpospolitej należały przez 600-700 lat i to godzi w naszą dumę narodową, że tymi ulicami, którymi przechadzali się polscy królowie, dzisiaj na tych samych ulicach są najwięksi zbrodniarze – nie krył oburzenia.

– To jest coś porażającego, coś bardzo smutnego. I za ten stan, za ten fakt, że dzisiaj Bandera stoi we Lwowie w Tarnopolu, w Łucku, w Stanisławowie i w setkach miast polskich dawnych, że za ten stan odpowiadają polskie rządy. To nie jest tak, że tylko Ukraińcy są winni temu, że tam są w tej chwili te pomniki. Żaden polski rząd nie zaprotestował do tej pory przeciwko rozkwitowi ideologii nazistowsko-faszystowskiej na Ukrainie – dodał, nazywając politykę ukraińską „fatalną, porażającą, głupią i bezsensowną”, „która żywi się śmiercią tamtych czasów, buduje swoją tożsamość na trupach”.

Stanisław Srokowski zwrócił uwagę, że dzisiaj na Ukrainie dzieci od najmłodszych lat uczą się, jak być banderowcem. – Chłopiec, czy dziewczynka już w wieku siedmiu lat uczy się, że ma być niczym Bandera, czyli wziąć nóż, siekierę i mordować – konkludował.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

33 komentarze

33 Komentarzy

 1. wienio

  12 kwietnia 2017 at 11:24

  sam,kaczynski jezdził na upadline,ichwalił bande upadlinców:żyd żydowi oka nie wykole(jarosław przepros za bandere)

 2. win

  12 kwietnia 2017 at 11:33

  Polskie MSZ:UPA to patrioci.Stanisław Srokowski oskarża PIS o przękręt w sprawie kresowego ludobujstwa.

 3. wolna-polska.pl

  12 kwietnia 2017 at 11:36

  Banderowskie bańdziory znęcają się nad mieszkańcami Odessy. Ukraina-Historia się powtarza w Odessie rozpoczeło formowanie żydowskiego batolionu karnego.

 4. z-k

  12 kwietnia 2017 at 11:36

  Od blisko 80 lat nie było polskiego rządu. Ten ostatni wprawdzie sprawia wrażenie polskiego rządu ale tylko sprawia bo jeśli chodzi o pryncypia to interesy „starszych a mądrzejszych” stawia na piedestale. Interesem owych jest środkowo europejski Żydoland Wielki, w którym te banderowsko wyszkolone dzieci będą pełniły funkcje policyjne trzymania za pysk niepokornych Lachów. Jak słyszycie hasło MIĘDZYMORZE …..to wiadomo o co chodzi.

 5. wolna-polska.pl

  12 kwietnia 2017 at 11:37

  Żydowska opozycja na Ukrainie.

 6. wolna-polska.pl

  12 kwietnia 2017 at 11:40

  Zdjęcia mówiące więcej niż tyśiąc słów.

 7. wolna-polska.pl

  12 kwietnia 2017 at 11:44

  Tajny plan Izraela:”Drugi Izrael
  ” na Ukrainie.(żydzi chazarii 1999r)Żmijowe plemię wraca na Ukrainę.

 8. Phil

  12 kwietnia 2017 at 11:45

  To nie jest polski rząd. To są żydzi i zdrajcy szabesgoje!

  Oni tym razem ROZWALĄ POLSKĘ na ZAWSZE!

  Polska PRZEPADŁA!

 9. jacek

  12 kwietnia 2017 at 12:01

  Precz z nazizmem banderowskim !!!

 10. prawicowiec

  12 kwietnia 2017 at 12:06

  Przejmowanie się garstką durnych Ukraińców o zapędach faszystowskich uważam za głupotę.Ponad to faszyzm jest też modny w Rosji więc oni też są zagrożeniem.Martwić się trzeba przede wszystkim śmierdzącym rozrastającym się lewactwem w Polsce.Z nimi trzeba walczyć !

  • pallicho

   12 kwietnia 2017 at 13:02

   i,żydowskim lewactwem i prawicowym!!!

  • gosc

   12 kwietnia 2017 at 15:44

   Skrajną głupotą jest udawanie, że milion banderowców w Polsce nie jest problemem. „Prawicowcu” izraelski.

   • Tomek

    12 kwietnia 2017 at 18:36

    To nie jest milion banderowców, tylko milion Ukraińców. Okoliczność, że nie możesz intelektualnie ogarnąć tego, że nie każdy Ukrainiec to banderowiec dyskwalifukuje cię jako uczestnika jakiejkolwiek poważnej dyskusji. Nie tak dawno choćby portal Kresy.pl (a wiec o nastawieniu negatywnym do Ukrainy) publikował sondaże, w których zdecydowana większość Ukraińców była przeciwko uznaniu OUN-UPA za organizację walczącą o niepodległość. Za było 20-parę procent. A i to, że ktoś był za tym nie oznacza, że popiera idee banderowskie.

   • prawicowiec

    12 kwietnia 2017 at 19:24

    Ty głupcze uważanie ze wszyscy pracujący w Polsce Ukraincy są banderowcami świadczy o tym że jesteś umysłowo uposledzony.

  • jj

   12 kwietnia 2017 at 15:47

   W latach 40 też nie było ich dużo ,a jednak radykalizmem swym zastraszyli tych co nie chcieli mordować Polaków.

 11. solozzo

  12 kwietnia 2017 at 12:55

  Fakty są takie, że jakiekolwiek relacje, nie mówiąc już o dobrych, partnerskich stosunkach a banderowską Ukrainą są po prostu NIEMOŻLIWE dla państwa ceniącego sobie takie wartości jak prawda, dobro czy honor! Niemożliwe są żadne relacje z gloryfikatorami zezwierzęconych bandziorów, zatwardziałych nazistów i nienawidzących Polski bestialskich morderców. Tak jak niemożliwe jest prowadzenie przedszkola wspólnie z pedofilem, apteki wspólnie z narkomanem czy banku ze złodziejem. Banderowska Ukraina po prostu nie ma kwalifikacji żeby traktować ją jak cywilizowany kraj i równoprawny podmiot prawa międzynarodowego. Wchodząc w relacje z Ukrainą zniżamy się do jej poziomu a na tym poziomie nie mamy szans osiągnąć żadnych korzyści, bo w bandytyzmie, złodziejstwie, korupcji, kłamstwie itd. Ukraina bije nas na głowę. Pytanie zatem, w czyim interesie i jakimi motywacjami się kierując działają ci, którzy tak usilnie do zniżenia się do poziomu Ukrainy dążą i tak usilnie dbają o sprzeczne z polską racją stanu interesy tego z gruntu wrogiego nam państwa?

 12. wolna-polska.pl

  12 kwietnia 2017 at 12:59

  Ukraina-Rządzą nami”żydłaki”-mówi Sawczenko.

 13. Wojciech

  12 kwietnia 2017 at 13:03

  Może jak ten ciemny lud pomiędzy Bugiem a Odrą przestanie głosować na popis te wydmuszki okragłostołowe to się coś zmieni .

 14. gazetawarszawska.com

  12 kwietnia 2017 at 13:05

  Ukraina:Ustawa uznająca Polskę za okupanta Chełmna,Przemyśla i Rzeszowa.

  • Tomek

   12 kwietnia 2017 at 19:11

   Nic takiego nie powstało

 15. Slawomir Tomasz Roch

  12 kwietnia 2017 at 14:20

  Precz z bamderyzmem na Ukrainie! Najbardziej podli zbrodniarze z OUN-UPA nie maja absolutnie prawa do pomnikow chwaly, ale winni sa okrutnego ludobojstwa, ktore nie ulega przedawnieniu! Cerkiew grecko-katolicka z abp Szewczukiem na czele popelnia zbrodnie moralna, uczestniczac oficjalnie w gloryfikowaniu najbardziej odrazajacych upiorow Bandery, Szuchewycza, Diaczenki i innych demonicznych zbrodniarzy wszechczasow. Potepiam te dzialania kleru grecko-katolickiego, tak jak potepia sie w Polsce, w Europie i na calym swiecie, jakiejkolwiek formy gloryfikowania nazistow i komunistow. Banderyzm jest w swoich czynach demoniczny, zbrodniczy bez dwoch zdan! Niech ma Bog w opiece kazdego ktoby czcil najbardziej krwawych, psychopatycznych mordercow z OUN-UPA bowiem miecz Panski wisi nad nim. Niedopuszczalne jest czynienie zla by z niego wynikalo dobro! To zlota zasada prorokow! Dla tchorzliwie bojacych sie prawdy jeszcze jedna zasada prosto z Ewangelii: „Nie czyn drugiemu, co Tobie nie mile”. Ja sam daje swiadectwo publicznie, ze nigdy nie zgodzilbym sie by nawet najwiekszy czynem walki i najodwazniejszy z zolnierzy polskich, ale ktory zarazem psychopatycznie gwalcil i mordowal niewinnych ludzi, by taki zbrodniarz zostal ogloszony bohaterem narodowym Polakow. Tego samego zadam zatem od Ukraincow i innych ludzi!

 16. Zygmunt

  12 kwietnia 2017 at 15:02

  Za stan skandalicznych stosunków Ukrainy do Polski, Ukraińców do Polaków i Kresów odpowiadają Kaczyński,Duda,Waszczykowski,Kuchciński i ich pomocnicy.Polscy przywódcy przekazali Ukrainie 160 milionów zł.W jakim celu?.

  • Czarek

   12 kwietnia 2017 at 20:32

   @ Zygmunt, Chciał Pan napisać: „polskojęzyczni przywódcy”. To są chazarowie z domieszką ukraińców (na pewno: Kaczyński, Duda).

   • Maks

    12 kwietnia 2017 at 20:45

    Czarek, a ty domieszką czego jesteś, skoro zasad polskiej pisowni nie znasz?

 17. Mieczysław S.Kazimierzak

  12 kwietnia 2017 at 16:55

  Po ZBRODNI PRZEMILCZENIA : KATYŃ i RZEZI WOŁYŃSKIEJ można mówić o SMOLEŃSK.
  W czasie walki ZŁA ze ZŁEM to est FASZYZMU z KOMUNIZMEM wobec Polski nielojalnie zachowały się MNIEJSZOŚCI NARODOWE:ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA.Ma swoją historię żydowski,bandycki rewolucjonizm.
  Dziś doświadczamy procesu od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który zintensyfikował militaryzacje handlu wojną i pokojem,odwołując się przy tym do ANTYPOLSKICH,bandyckich korzeni.
  Doskonali się sztukę wywoływania kryzysów,aby na nich zarabiać.W trwającej WOJNIE O PIENIĄDZ po jednej stronie kalicja PETRODOLAROWA,a po drugiej ANTYDOLAROWA bazująca na powiększających się zasobach chińskiego złota.EURO zabiega o powiększenie wpływów europejskich przez pryzmat gospodarki niemieckiej.
  Jak w każdej wojnie trzeba mieć strategię,a jaka jest i jaka powinna być POLSKA?!

 18. Goska

  12 kwietnia 2017 at 19:04

  Wszedzie głośno na temaT Miśka ] 50000 plus a tu cisza grobowa. Misiek to dziecko spłodzone w sekcie NIEBO a ten przygłup go słucha. Rodzimi posychiatrzy! dlaczego nie reagujecie? Wystarczy popatrzeć na ich facjaty i widać, że kwalifikują się na leczenie zamknięte. Dobrze, że prezesi się zorientowali i pogonią idiotów psycholi.

  • Danka

   12 kwietnia 2017 at 19:08

   Dawkuj swoje bluzgi, o „Zlotousta” czy tam „Zlotousty”.

 19. gosc

  12 kwietnia 2017 at 20:34

  Szokujące opracowanie Ośrodka Studiów Wschodnich ws. Akcji „Wisła”
  Ks. Isakowicz-Zaleski zwraca jednak uwagę na dwa „szokujące” fragmenty opracowania.
  – Po pierwsze, podwładni Adama Eberhardta operację wojskową „Wisła” określają, i to wbrew stanowisku większości historyków, jak „czystkę etniczną, stanowiącą zbrodnię przeciwko ludzkości”. Jest to określenie nie tylko fałszywe, ale i bardzo niebezpieczne, bo daje ono stronie ukraińskiej argumenty do działań prawnych, w tym też do roszczeń finansowych. To autentyczny strzał w stopę państwa polskiego – pisze duchowny.
  Po drugie, duchowny zwraca uwagę na rozdział zatytułowany „Oczekiwane działania organizacji kresowiackich i neoendeckich”.
  – Już sama nazwa „organizacje kresowiackie” ma charakter pejoratywny, bo czy organizacje zrzeszające warszawiaków lub krakowiaków nazywane są przez urzędników państwowych „warszawiackimi” lub „krakowiackimi”? Z pewnością nie. Jednak niektóre środowiska, w tym OSW, próbują ukuć nazwę „kresowiackie”, aby zdyskredytować Kresowian i ich potomków, którzy nie godzą się na przemilczenie ludobójstwa dokonanego na ich krewnych przez UPA – pisze ksiądz Isakowicz-Zaleski.
  – Najbardziej szokujące jest to, że pracownicy OSW ubijają na siłę w jednym worku banderowców, rosyjskich agentów, członków Ruchu Narodowego, niewygodnych historyków i publicystów, użytkowników portali społecznościowych, Kresowian oraz tych polskich obywateli, którzy są krytyczni wobec rządów oligarchów na Ukrainie. Jak za czasów PRL – pisze duchowny.
  http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/isakowicz-zaleski/blogi/news-szokujace-opracowanie-osrodka-studiow-wschodnich-ws-akcji-wi,nId,2381161

  • Ula

   13 kwietnia 2017 at 13:20

   A do tego, dostalam informacje, ze FB Ksiedza Isakowicza-Zaleskiego zostal przez pokazanie tej wiadomosci zablokowany.

   Ja konta na FB nie mam, ale przynajmniej ta droga poinformije o tym.

 20. wiesscar

  17 kwietnia 2017 at 21:26

  W polskich wladzach mamy kryptobanderowcow. Macierewicz, Przelomiec – rodzica mogli im zabic komunisci wiec takie osoby ukierunkowane sa przeciw komunizmowi a toleruja banderyzm bo jest antykomunistyczny.
  Gdyby jednak rodzine im wymordowali okrutnie banderowcy to moze by mialy te osoby inne spojrzenie na banderyzm?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra