Z kraju

Polska będzie kupować prąd od Rosji?

Nieoficjalne sygnały z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów świadczą o tym, że rząd Donalda Tuska zgodzi się na zaproponowaną przez Komisję Europejską redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 40 procent. Z informacji, jakie przekazał podczas konferencji prasowej Ludwik Dorn wynika, że jest to efekt kompromisu związanego z prawem do eksploatacji złóż gazu w łupkach.

 

– Może i takie słuchy chodzą, ale do mnie one nie dotarły – powiedział prof. Mariusz Orion Jędrysek, zapytany przez nas, czy posiada w tej sprawie jakiekolwiek informacje. W jego ocenie nawet jeżeli dojdzie do podpisania tego rujnującego polską gospodarkę zobowiązania, nie ma on większych szans na realizację, gdyż wtedy należałoby zamknąć w Polsce niektóre elektrownie, co zdaniem posła PiS jest mało prawdopodobne.

 

– Musielibyśmy wtedy kupować energię elektryczną z Rosji – zauważył. – Już dziś Polska ma najniższą na obywatela, w UE, zainstalowaną moc energetyczną. Nie wykluczałbym scenariusza, że pijarowski Tusk puszcza fałszywy przeciek, aby potem się chwalić, że w ciężkich negocjacjach ocalił Polskę i na coś tam się nie zgodził – konkludował prof. Jędrysek.

 

Obecnie obowiązujący pakiet klimatyczno-energetyczny już mocno obciąża polską gospodarkę, natomiast przyjęcie propozycji KE oznaczałyby de facto jej likwidację, ponieważ z rynku zostanie zdjętych 900 mln uprawnień, co doprowadzi do drastycznego wzrostu cen. Rada Europejska rozpatrzy propozycje KE w dniach 20-21 marca.

 

Anna Wiejak

fot. sxc.hu

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE.

Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

146 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra