Kościół

Niemiecki kardynał nie wierzy w Zmartwychwstanie

Kard. Walter Kasper, były przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, a wcześniej wieloletni wykładowca teologii od lat ma problem z naczelnym dogmatem wiary katolickiej jakim jest Zmartwychwstanie. – (…) pusty grób przedstawia sobą wieloznaczny fenomen, otwarty na różne interpretacje – twierdzi kardynał, mówiąc o powstaniu z martwych Pana Jezusa. A co z wiarą apostołów czy relacjami zapisanymi w Biblii? Według niemieckiego hierarchy są to „wierzenia i świadectwa przekazane przez ludzi, którzy w nie wierzyli”.

Kard. Kasper znany jest z wielu innych, mówiąc delikatnie, kontrowersyjnych tez teologicznych, jednak dzisiaj, w święto Zmartwychwstania Pańskiego warto przypomnieć jego podważanie tego właśnie elementarnego dogmatu wiary. Jaka jest więc nauka Kościoła o Zmartwychwstaniu? Jednoznaczna. Wyraził ją m.in. św. Paweł w Liście do Koryntian:

„Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: że Chrystus umarł – zgodnie z Pismem – za nasze grzechy, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem: i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu, później zjawił się więcej niż pięciuset braciom równocześnie; większość z nich żyje dotąd, niektórzy zaś pomarli. Potem ukazał się Jakubowi, później wszystkim apostołom. W końcu, już po wszystkich, ukazał się także i mnie jako poronionemu płodowi.” [1 Kor. 15, 3-8]

Świadectwa biblijne apostołów są dla kard. Kaspera jedynie spotkaniem Chrystusa mającym naturę duchową, tak jak obecnie wierni spotykają się z Nim poprzez wiarę. Według hierarchy „z gruntu fałszywy rodzaj twierdzenia, jakoby Pan Jezus był dotykany ich rękami oraz jadł przy stole wraz ze swymi uczniami (…) prowadzi do ryzyka przyjęcia zbyt topornej wiary paschalnej”.

Toporny jest dla kardynała także każdy aspekt próby nawracania heretyków, a zamiast tego promuje on ideę wzajemnego ubogacania się; toporne jest twierdzenie, że rozwodnicy posiadający ważny sakrament małżeństwa i żyjący w nowych związkach nie mogą przyjmować Komunii świętej itd. To wszystko nie jest już dzisiaj nazywane apostazją, ale dyskursem teologicznym, który ze względu na swoją twórczy aspekt intelektualny musi iść o krok przed Magisterium Ecclesiae. Pojawia się więc pytanie, czy można być kardynałem Kościoła i nie wierzyć w to, co wyznawane było przez setki lat w katolickim Credo?

Robert Wyrostkiewicz

Fot. Wikipedia

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

20 komentarzy

20 Komentarzy

 1. Pingback: Ambeclear Tasikmalaya

 2. patrice sarda phuket

  11 listopada 2017 at 06:51

  Very fine blog.

 3. investigatore privato Novara

  12 listopada 2017 at 18:08

  Esto es lo que es un contenido de valor! 🙂

 4. Agenwin

  14 listopada 2017 at 17:48

  business management can make or break the success of a company that is why it is very very critical,,

 5. Pingback: Cara Mengobati Penyakit Kutil Pada Kelamin

 6. Pingback: obat wasir herbal

 7. Chad Boonswang SEO

  26 listopada 2017 at 16:57

  Awesome blog post. Awesome.

 8. Pingback: obat pembersih paru paru bagi perokok

 9. Na Czym Polega Pozycjonowanie Strony

  6 grudnia 2017 at 13:32

  Only a smiling visitor here to share the love (:, btw great style .

 10. impresa di pulizie Monza

  7 grudnia 2017 at 17:37

  Acesta este ceea ce este un continut de valoare! 🙂

 11. Pingback: Gambar Obat Kutil

 12. Movie Ratings

  20 grudnia 2017 at 07:36

  Keep functioning ,terrific job!

 13. Khaled al badie

  23 grudnia 2017 at 15:56

  Awesome post. Want more.

 14. Pingback: obat sipilis buat wanita

 15. Pingback: Obat Untuk Kutil Kelamin Asli

 16. Pingback: Daftar Harga Obat Kencing Nanahsipilis Di Apotik

 17. Pingback: Harga Obat Kutil Kelamin De Nature

 18. 500-285-ssfips-exams

  21 lutego 2018 at 05:12

  I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and
  visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Great work!

 19. Pingback: http://bit.ly/2BMrl3n

 20. Pingback: obat kutil kelamin di apotik

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra