Z zagranicy

Krwawy atak na uchodźców w pobliżu Aleppo

Co najmniej 68 dzieci zginęło w ataku bombowym, do którego doszło w pobliżu Aleppo, gdzie w konwój przewożący uchodźców z oblężonych syryjskich miast uderzył pojazd wypełniony ładunkami wybuchowymi. Łącznie śmierć poniosło 126 osób. Są liczni ranni, jednakże ich dokładna liczba nie jest jeszcze znana.

Wybuch zniszczył autobusy i spowodował, że samochody konwojentów stanęły w ogniu.

Do zdarzenia doszło w sobotę w Rashidin, na zachód od kontrolowanego przez rząd Aleppo około 15:30 czasu lokalnego na punkcie kontrolnym, ale informacja o nim została podana dopiero teraz. Jego ofiary były przewożone z Foah i Kefraya, miast znajdujących się w rękach sił rządowych, otoczonych przez rebeliantów i dżihadystów związanych z Al-Kaidą.

Zanim jednak doszło do wybuchu przyjechał samochód załadowany żywnością i znajdujący się w nim ludzie zaczęli rozdawać żywność, co przyciągnęło wiele dzieci. Nie wiadomo, w jaki sposób ów pojazd się tam dostał, skoro nie miał rządowego przyzwolenia.

Nie ma żadnych dowodów, że w atak zaangażowani byli rebelianci, jak twierdzi strona rządowa. – To nie było w interesie rebeliantów, ponieważ oni sami czekali aż zostaną ewakuowani ich zwolennicy – zauważają znajdujący się w miejscu tragedii korespondenci światowych mediów.

Dotychczas nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataku.

Planowana ewakuacja była częścią tzw. umowy „czterech miast”, gdzie tysiące cywilów, zwolenników obydwu stron konfliktu, znajduje się w oblężeniu i czeka, aż będą mogli opuścić to miejsce.

Istniała obawa, że dojdzie do rewanżu względem ludności cywilnej, niemniej po zawarciu stosownego układu ewakuacja mogła być kontynuowana.

Źródło: BBC

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

56 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra