Z kraju

Kukiz ma receptę na „nową orientację” postulowaną przez abp Hosera

„(…)Władza nie jest służebna, ale dominująca i w związku z tym walka o nią przeradza się w postawy niechęci, odrzucenia, w syndrom wroga (…) W związku z tym potrzeba nam, jak tlenu, zupełnie nowej orientacji, gdzie widać, iż władza staje się służebna, a nie egoistyczna, egocentryczna.(…)” powiedział abp Henryk Hoser w rozmowie z TVP Info. Na te słowa natychmiast zareagował Paweł Kukiz.

Ekscelencjo – mam receptę, jak do tej „nowej orientacji” dojść…Bezwarunkowo konieczne są zmiany ustrojowe – m.in.:

1.głosowanie na człowieka a nie na partię,

2.realna a nie fikcyjna instytucja referendum (obniżenie progu frekwencyjnego i wynik do bezwarunkowego wykonania przez władzę)

3. sędziowie TK wybierani przez 2/3 Sejmu

4. KRS wybierana w wyborach bezpośrednich

5. wprowadzenie instytucji Sędziów Pokoju (wybierani w wyborach bezpośrednich)

6. Możliwość odwołania posła (w obecnej ordynacji NIEMOŻLIWA)

7. szczególna odpowiedzialność urzędników państwowych za „niegospodarność” (delikatnie mówiąc)

8. redukcja etatów urzędniczych poprzez m.in. likwidację gabinetów politycznych i powiatów.

9. prawdziwie OBYWATELSKIE media (przynajmniej te „publiczne”

10. niskie podatki (bez realizacji 1-9 postulat niespełnialny).”

napisał Kukiz na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych.

„Naprawdę cieszę się, że Kościół zaczął zauważać dramatyczny i nasilający się podział na dwie Polski. Ale bez zmian ustrojowych NIE MA szans na zmianę tego stanu rzeczy. No i sama modlitwa tu nie wystarczy” dodał.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

167 komentarzy

167 Komentarzy

 1. JARO

  18 kwietnia 2017 at 05:29

  niby słusznie, niby postulaty dobre (część z nich wzięta od tych od JKM), ale czegoś brakuje; a już wiem – brakuje obecności na ostatnim Zlocie Prawicy, gdzie miał zmierzyć się p. Paweł z p. Januszem w polemice na aktualne i przyszłe tematy i przekonać go do swoich racji niepodważalnymi argumentami; a tu co? nie pojawił się bo skrewił? czy argumenty, zapisane na kartce, gdzieś się zapodziały, a bez niej to ami mru mru? panie Pawle, po Pańskim zachowaniu, to tak jakoś będziemy ostrożnie do Pana podchodzili; bardzo ostrożnie;

  • Danka

   18 kwietnia 2017 at 19:07

   Janusz bardziej przekonujacy w TVNie czy w lewackich pismach typu „Angora”, gdzie od wiekow zarabia ?

   • LSED

    19 kwietnia 2017 at 07:05

    „Angora” jest niby pismem lewackim? Pewnie przez te przedruki artykułów z „Gościa Niedzielnego”, „W sieci”, „Do Rzeczy”, „Gazety Polskiej” czy „Naszego Dziennika”, które serwuje swoim czytelnikom co tydzień 😀

 2. Czesław

  18 kwietnia 2017 at 05:54

  Zlot prawicy a co to takiego?. Nie w głupich nazwach problem i nadymanie się, tylko w rozwiązywaniu konkretnych spraw. Takie „łatki” jak: lewica, prawica, liberałowie, socjaliści, to tylko zaciemnia problem.

  • koteq

   18 kwietnia 2017 at 10:18

   Brawo panie Czesław!

 3. Adamsky

  18 kwietnia 2017 at 07:25

  Zgadzam się. Tu powinien być podział na Polaków i anty Polaków. Może być partia narodowa, katolicka, socjalna czy wolnorynkowa nieważne. Ważne żeby nie była partią zaprzańców wobec obcych stolic jak te obecne.

 4. Slawomir Tomasz Roch

  18 kwietnia 2017 at 10:02

  Abp Henryku Hoser coz za slowa?! A o ktorej to wladzy Ekscelencjo mowisz?! O tej PO-PSL?! To odrobinke za pozno Pasterzu prawej strony stolicy. No bo jesli o obecnej wladzy, to dlaczego abp Hoser nie wspomnisz o realnej, podkreslam realnej ludzkiej poki co alternatywie dla Polski. Zastanawiam co sklonilo Cie abp Hoser do takiego oswiadczenia!? Czy moze obrona Polski przed naplywem nieobliczalnych islamistow, czy moze potepienie, choc dalekie od dokonalosci banderyzmu na Ukrainie, a pewnie chcialbys powiedziec ze za malo bronia zycia. A masz kogos abp Hoser kto bronil tego zycia do tej pory skuteczniej. Chetnie uslysxe od Ciebie wiele wiecej na te tematy. Z Panem Bogiem

 5. Slawomir Tomasz Roch

  18 kwietnia 2017 at 10:25

  Abp Henryku Hoser ja nie mam najmniejszej ochoty ponownie ogladac u wladzy facjat z PO-PSL-Nowoczesna-KOD. Dzis kazdy myslacy czlowiek wie ze sam Pawel Kukiz nie wygra przyszlych wyborow, a mloda prawica potrzebuje czasu, gdyz dopiero w bolach sie formuje. Abp Hoser niech nas Bog ma w swojej opiece od tych ludzi, ktorzy znowu pchna nas w pazury tych co zostawili Polske zrojnowana, a ich twarze to: Walesa, Michnik, Kwasniewski, Komorowski, Tusk, Lis, Niesiolowski, Palikot, Sroda, Kopacz, Petru, Sikorski i wielu innych. Abp Hoser ja za nimi nie tesknie! Zatem kiedy atakujesz wladze dostrzegajac egoizm to do kogo konkretnie przypijasz, mowiac cos o potrzebie zmian?! Przeciez modlic sie mozesz zawsze, nawet ewangelizowac, zmieniac to co slabe, a tu jeszcze dwa lata nie uplynely i takie slowa! Z Panem Bogiem

 6. Slawomir Tomasz Roch

  18 kwietnia 2017 at 11:52

  Abp Henryku Hoser Pasterzu prawobrzeznej Warszawy uczestniczyles w Synodach o Rodzinie, zatem masz b. szeroka wiedze na ten temat. Prosimy zatem o przyblizenie nam tej wiedzy, dla przykladu jest oficjalnie wystosowane przez czterech kardynalow „Dubia”, skierowane do papieza Franciszka, dlaczego wciaz nie ma na ten temat Twojego Ekscelencjo oficjalnego stanowiska, ja w kazdym razie o nim nie wiem, a chcialbym znac Twoja opinie Pasterzu. Z Panem Bogiem

 7. Danka

  18 kwietnia 2017 at 13:26

  Lepiej niech Pawel Kukiz dokladnie przenysli i skonsultuje swoje pomysly.Likwidacja powiatow? Zepchnelo to by Polske w terenie do czasow okupacji niemieckiej, //mysle o tej z czasow hitlerowskich, a nie Bismarcka;(./
  Juz teraz miasta i regiony, ktore byly wojewodztwami, doprowadzono do degradacji niewyobrazalnej.Mialam okazje to widziec.Jezeli by odebrano im role powiatow, to sprawy zalatwialiby w wielkich aglomeracjach u i tak rozbudowanej na nowo kasty, majacej w ….ich wszystkich i przynioslo to by katastrofalne skutki dla mieszkancow Polski.Pomysl fatalny, zapomniec.

  • Danka

   18 kwietnia 2017 at 13:34

   Chyba ze Kukiz swoimi pomyslami chce realizowac zabojcze plany dla Polski, plany wepchniecia kraju w regiony wg pomyslow na rok 2020 masonow & Co. Plany obezwladnienia Polakow, zabrania im administracji i centralizacji, by trzymac krotko za …Kukiz opamietaj sie! W administracji centralnej, w funduszach wspierania kolesiow itp tam sa gigantyczne przerosty, a i w pomocy dla innych panstw, nie dla „uchodzcow” na pewno topione sa pieniadze Polakow, z ktorych wiekszosc zyje w biedzie, osaczona przez kaste nietykalnych.

  • Tomek

   18 kwietnia 2017 at 16:34

   Likwidację powiatów bardzo wiele osób, które znają się na funkcjonowaniu samorządu, postuluje. Wynika to z tego, że powiaty nie mają jakichś szczególnych zadań, których nie mogłyby reakizować inne jednostki (np. czemu liceów nie mogą prowadzić gminy, a szpitali województwa), a koszt ich funkcjonowania dla państwa jest bardzo duży. Od ich powołania pochłonęły 30 miliardów. Nie mają prawie własnych dochodów, 70 proc to dotacje. Zadania nie wzrastają, ale rośnie w nich zatrudnienie – przez ostatnie 10 lat o prawie 30 proc. Jak spojrzysz na Europę to tam też dominuje 2-stopniowy samorząd, a w nielicznych krajach gdzie są 3 szczeble też musli się o likwidacji środkowego szczebla.

   Likwidacja powiatów wcale też nie spowoduje, że ludzie będą musieli jeździć nie wiadomo gdzie załatwić sprawę – zrobią to w większości w urzędzie gminy, a więc może być nawet lepiej. Przy okazji, zresztą, można nieco zreformować województwa – np. dołożyć jedno czy dwa, o czym tez się mowi.

   • Danka

    18 kwietnia 2017 at 19:20

    Idiotyzmem byla likwidacja wojewodztw, ktore stwoezyl Gierek. Gminy to malutkie jednostki.To pomysly okupantow, by pozbawic Polakow dostepu i wplywu na samorzady lokalne. Scentralizowac wladze, bo latwiej wziac za leb.

 8. Danka

  18 kwietnia 2017 at 13:48

  Za Bismarcka rzenieslnik mogl prowadzic swoj zaklad produkcykno-uslugowy, dostarczajac np.mieszkancom swoje szczotki.Teraz nie moze, bo za nieplacenie ZUS, czekaja go ataki urzednikow, potem proces, potem wisy do publucznie dostepnych rejestrow dluznikow, co jest wystawianiem Polakow pod pregierz i niszczenie szans na przyszlisc, zwykle ss.Dziwne, ze to jest tak sobie mozliwe, gdxie w rejestrach dluznikow jest 6 milionow wpisow! Kto stworzyl taki system, ze wpedzil wiekszosc Polakow w dlugi, a sam zrabowal i pozwolil przetransferowac wielki majatek narodowy w prywatne lapy bandytow bez zgody Narodu.To jest komunistyczna zbrodnia bez przedawnienia.W momencie uznania Kiszczaka i Jaruzelskiego oraz WRON za grupe przstepcza o charakterze zbrojnym przez Sad w Katowicach, wszelkie deale z ich udzialem maja charakter przestepczy, na szkide Polski.

  • Tomek

   18 kwietnia 2017 at 18:00

   Zauważam u ciebie jakieś niepokojące ciągotki do czasów Bismarcka, bo to już kolejny wpis w stylu „za Bismarcka było lepiej”… Nie wiem, czy wiesz, ale to właśnie Bismarck wprowadził ubezpieczenia społeczne. To dzięki niemu więc mamy, de facto, teraz ZUS. Co prawda za Bismarcka na emeryturę przechodziło się w wieku 70 lat, co przy średniej długości życia 40 lat zapewniało, że system nie zbankrutuje. U nas przechodzi się w wieku 60-65 lat, przy niemal 2 razy większej średniej długości życia i w dodatku wolniejszym przyroście naturalnym. Jak więc to ma nie piep….ć?

   • Danka

    18 kwietnia 2017 at 19:28

    Bardz przepraszam, ale osooochodziii z tym Bismarckiem u Cuebie???? Gdzie zauwazyles u mnie zjawisko ciagotek do Busmarckaaaa??? Kulturkampf nie popieram, za to „woz Drzymaly” uwazam za swietosc narodowej tradycji.

   • Danka

    18 kwietnia 2017 at 19:33

    Widzisz rzeczy ze sfery Twojej wyobrazni.Gdzie napisalam, uffff,ze „za Bismarcka bylo lepiej”, co wsadziles w cudzyslow, jako rzekomy cytat. Twoje poparcie dla likwidacji Polski samorzadnej moze budzic groze.

 9. Danka

  18 kwietnia 2017 at 14:24

  Np.sprawa powstania partii SDRP potem pod nowym szyldem SLD za moskiewska pozyczke od komunistycznej partii z innego kraju z ZSRR! Czyli ewidentna sowiecka agentura.

 10. Danka

  18 kwietnia 2017 at 14:28

  A z drugiej str jawna agentura niemiecka, skoro TW”Must” ,wspolzalozyciel potwierdza otwarcie kto finansowal KLD:
  http://m.niezalezna.pl/55092-olechowski-potwierdza-finansowanie-partii-tuska-przez-cdu-i-mowi-o-paczkach-z-niemiec

 11. Danka

  18 kwietnia 2017 at 14:45

  Jeden z komentarzy pod tekstem w linku powyzej:
  wojtek | 10.09.2016 [09:42] Finansowanie jakiejkolwiek partii politycznej przez obce państwo jest ze wszech miar naganne i partia taka powinna zostać zdelegalizowana./
  Nozba dodac, ze to za malo, bo zaraz zalozyliby nowa formacje, co zreszta sie dzialo: KlD-klapa wyborcza- Unia Wolnosci -klapa podprogowa wyborcza; PO, a teraz wciskaja N.Moze razem padna, jesli Polacy stworza szybko jakas prawdziwa partie polska.
  Ci, ktorzy dopuscili sie zdrady za obce pieniadze, dlaczego za to nie odpowiedzieli? Powinni miec zakaz sprawowania jakichkolwiek funkcji w polityce, i uznani powinni byc za zdrajcow stanu, zdrajcow RP. A nie sprawowac najwyzszy urzad na kontynencie dzieki PIS! To jest bardzo chore.Te wykazy i rejestry dluznikow to oni stwoezyli ta obca agentura za obce pieniadze! To jest adekwatna analiza sytuacji.

 12. Egzorcysta

  18 kwietnia 2017 at 15:58

  A w paietk Kukizy beda glosowac za GMO, trzeba patrzyc jak glosuja a nie co mowia, paple bo wie ze i tak zadne z tych postulatow nie zostana zaakceptowane przez sejm.Nie po to mordoali komunisci prawych ludzi i wprowadzali ustawy gwarantujace im bezkarnosci i setki przywilejow,zeby teraz zaglosowac przciw temu do czego latami kazday rzad i kazda partia mozolnie dazyli i daza nadal.Ide o zaklad, ze bedzie jak z pisem, dopuki byl w opozycji chcial tez cudow na kiju, a jak dzis moze bez problemow to co chcial wprowadzac, nagle jest przciw.To wsztsko jest jedna wielka banda ,mafia klamcow ktorzy gotowi sa na kazde lgarstwo, byle tylko dostac sie do koryta.Audyty bzdury, a zadaen zlodziej nie siedzi, zaden przkret nie zostal ukarany, zaden sedzia nie zawieszony, Hania bawi sie dalej jak chce, nadal sa wyprowadzane pienidze ,ze spolek panstwowych, nadal zamykane polskie kopalnie, a ludzie powtarzaja po propagandowych mediach ,ze jest jakas dobra zmiana, pytam gdzie?

 13. Egzorcysta

  18 kwietnia 2017 at 16:15

  Kukiz dla Ciebie extra, zebys nie udawal ze byles znow czyms innym zajety, https://www.youtube.com/watch?v=fMMLHPlQZ3k

 14. er

  18 kwietnia 2017 at 18:50

  Kukiz dołącza do grona zacnego święto-pieprzniętych

 15. Seff

  19 kwietnia 2017 at 16:57

  Panie Kukiz nie będzie potrzeba. Wybory do Sejmu w 2019 nie odbędą się. Zacznie się już niedługo globalne oczyszczenie. 1/3 ludzkości przeniesie się do wieczności. Upadną te kraje które odrzuciły Jezusa jako Króla. Znikną systemy polityczne i rządy na zawsze. Zapadną się wyspy i części kontynentów. Polska ze względu na nieliczną „resztę” zostanie wywyższona pośród narodów Europy. Niemców pozostanie tyle co liści pod dębem. Nastanie 1000 Królestwo Maryi i Jezusa.

 16. Blair Pelliccia

  23 kwietnia 2017 at 09:04

  Respect to author, some fantastic selective information.

 17. w88

  28 kwietnia 2017 at 07:33

  I’ll immediately seize your rss as I can’t in finding your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please allow me realize so that I could subscribe. Thanks.

 18. used stuff

  28 kwietnia 2017 at 16:27

  I am always browsing online for posts that can aid me. Thank you!

 19. Tabung Pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 08:58

  I haven?¦t checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I?¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 20. Tabung Pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 19:21

  Thank you for sharing excellent informations. Your website is very cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What an ideal site.

 21. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 03:04

  Thanks – Enjoyed this article, can I set it up so I get an update sent in an email whenever there is a new article?

 22. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 08:23

  I cling on to listening to the reports lecture about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i find some?

 23. princess parties

  30 kwietnia 2017 at 15:15

  Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Many thanks

 24. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 21:29

  I like this internet site because so much useful stuff on here : D.

 25. Alat pemadam api

  1 maja 2017 at 13:19

  Howdy! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a extraordinary job!

 26. transformation

  3 maja 2017 at 07:48

  certainly like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to tell the reality then again I¦ll definitely come back again.

 27. Good write-up, I am normal visitor of one¦s website, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 28. Houses

  3 maja 2017 at 21:15

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thanks , I will try and check back more frequently. How frequently you update your website?

 29. Found

  4 maja 2017 at 05:56

  Hey very cool blog!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds also…I’m happy to find so many useful info here in the post, we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 30. versace clutches

  5 maja 2017 at 05:23

  Hello my friend! I want to say that this article is awesome, nice written and include approximately all vital infos. I would like to see more posts like this.

 31. cheap bond cleaning melbourne

  5 maja 2017 at 12:39

  Some really great content on this web site, thankyou for contribution.

 32. herbata i kawa

  6 maja 2017 at 11:23

  Hey there, You’ve done a great job. I’ll certainly digg it and individually recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this web site.

 33. karma sucha dla kota

  6 maja 2017 at 19:59

  I conceive you have observed some very interesting details , thanks for the post.

 34. zabawki dla dzieci 1 rok

  7 maja 2017 at 03:49

  I’m still learning from you, as I’m trying to reach my goals. I absolutely enjoy reading everything that is posted on your blog.Keep the aarticles coming. I loved it!

 35. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 11:30

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful info specifically the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this particular information for a very long time. Thank you and good luck.

 36. designers handbags for less

  7 maja 2017 at 18:34

  I always was interested in this subject and stock still am, thanks for posting.

 37. Dewitt Beemon

  8 maja 2017 at 00:34

  attorney free consultation

 38. yacht rental dubai price

  10 maja 2017 at 15:20

  You got a very excellent website, Sword lily I detected it through yahoo.

 39. dubai yacht rental

  10 maja 2017 at 21:22

  so much great info on here, : D.

 40. W 88

  11 maja 2017 at 04:49

  Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

 41. Medical Products

  11 maja 2017 at 12:45

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 42. tangga lagu

  11 maja 2017 at 20:12

  You are my breathing in, I have few web logs and very sporadically run out from to post .

 43. work at home 2018

  14 maja 2017 at 10:05

  Very interesting information!Perfect just what I was searching for! „Some people don’t get it when I’m being sarcastic.” by Leonardo DiCaprio.

 44. grind and brew coffee maker reviews

  14 maja 2017 at 14:16

  My partner and I stumbled over here by a different web address and thought I may as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking over your web page yet again.

 45. Alat pemadam api

  14 maja 2017 at 22:31

  There may be noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure good points in options also.

 46. usaa car

  15 maja 2017 at 04:58

  Hey! I just want to give an enormous thumbs up for the great info you might have right here on this post. I will be coming back to your blog for extra soon.

 47. metlife house insurance quote

  15 maja 2017 at 22:23

  Hi, Neat post. There is a problem along with your site in internet explorer, could check this?K IE nonetheless is the market leader and a good part of other folks will pass over your fantastic writing because of this problem.

 48. this site

  15 maja 2017 at 23:54

  cT1spp You have brought up a very superb details , regards for the post.

 49. tours from marrakech

  16 maja 2017 at 04:27

  Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you may be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back later in life. I want to encourage you to continue your great writing, have a nice holiday weekend!

 50. free IQ test online

  18 maja 2017 at 22:46

  I am continuously searching online for ideas that can assist me. Thanks!

 51. molybdenum wire

  19 maja 2017 at 05:41

  Hi there very nice site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds additionally…I am glad to seek out numerous helpful information right here within the post, we’d like work out extra techniques on this regard, thank you for sharing.

 52. kantory-hirex

  19 maja 2017 at 12:35

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 53. Crazy News

  19 maja 2017 at 22:48

  I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 54. 3 credit scores free

  20 maja 2017 at 05:56

  I was looking at some of your content on this site and I think this site is very informative! Continue posting.

 55. קמגרה ג'לי

  20 maja 2017 at 13:25

  There is clearly a bunch to realize about this. I think you made certain nice points in features also.

 56. Progressive quote

  20 maja 2017 at 21:01

  Thanks for the good writeup. It actually was a amusement account it. Look complex to more delivered agreeable from you! However, how can we keep up a correspondence?

 57. Best auto insurance

  20 maja 2017 at 22:58

  Fantastic website you have here but I was curious if you knew of any forums that cover the same topics talked about here? I’d really like to be a part of group where I can get suggestions from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Kudos!

 58. mobile porn

  21 maja 2017 at 04:42

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 59. اختبار الذكاء

  22 maja 2017 at 00:01

  I just like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and take a look at once more here regularly. I am reasonably sure I will be told plenty of new stuff right here! Best of luck for the following!

 60. borvest inkral

  24 maja 2017 at 00:01

  I couldn’t resist commenting

 61. รถเอทีวี

  24 maja 2017 at 06:42

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. But think of if you added some great graphics or videos to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and clips, this site could certainly be one of the best in its field. Amazing blog!

 62. http://www.marketingfun.net

  25 maja 2017 at 23:44

  The following time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I do know it was my choice to read, however I truly thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix in case you werent too busy looking for attention.

 63. maserati rental washington dc

  26 maja 2017 at 08:29

  excellent post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 64. read this article

  26 maja 2017 at 11:17

  Very interesting details you have mentioned, appreciate it for posting.

 65. Events in Dubai

  26 maja 2017 at 17:16

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 66. judi poker online

  27 maja 2017 at 03:08

  Is it possible to put in a Bb format? This specific site is difficult to read Kukiz ma receptę na „nową orientację” postulowaną przez abp Hosera – Prawy.pl normally for the people folks searching along with mobile devices. In any other case, in the event you can place any Rss or atom connect, that has to be fantastic also. judi poker online http://www.feraripoker.org/

 67. Donnetta Artibee

  27 maja 2017 at 13:33

  Thanks , I have just been looking for info approximately this topic for a long time and yours is the greatest I’ve discovered till now. However, what about the bottom line? Are you sure in regards to the supply?

  http://bestonlinetoyshop.com

 68. catchalldiscount.com

  29 maja 2017 at 01:06

  Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have developed some nice procedures and we are looking to exchange techniques with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 69. mr coffee frappe recipes

  29 maja 2017 at 04:06

  I really thankful to find this website on bing, just what I was looking for : D as well bookmarked.

 70. I appreciate, cause I found just what I was looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 71. dulles airport car service

  30 maja 2017 at 21:33

  Magnificent beat ! I wish to apprentice even as you amend your web site, how can i subscribe for a weblog website? The account helped me a applicable deal. I were a little bit familiar of this your broadcast offered shiny transparent concept

 72. monthly socks

  31 maja 2017 at 03:32

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 73. many website

  31 maja 2017 at 13:21

  Among me and my spouse we’ve owned excess MP3 players more than the decades than I can count, which include Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and so forth. But, the final pair many years I have fixed down in direction of a single line of players. Why? Because I was joyful toward come across how well-designed and fun in direction of hire the underappreciated (and greatly mocked) Zunes are.

 74. MBBS Admission in Government College

  1 czerwca 2017 at 15:47

  I liked as much as you’ll receive carried out right here. The caricature is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be turning in the following. ill for sure come further in the past once more as precisely the similar nearly a lot incessantly within case you shield this increase.

 75. black magic specialist in pakistan

  1 czerwca 2017 at 19:20

  Very interesting subject, thanks for posting.

 76. cours de theatre

  2 czerwca 2017 at 00:25

  Im obliged for the blog post.Thanks Again. Awesome.

 77. Gurgaon Escorts

  2 czerwca 2017 at 02:24

  There are certainly a variety of details like that to take into consideration. That could be a great point to carry up. I offer the ideas above as basic inspiration but clearly there are questions just like the one you bring up the place an important factor will be working in trustworthy good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around issues like that, however I’m certain that your job is clearly identified as a good game. Both girls and boys really feel the impression of only a second’s pleasure, for the remainder of their lives.

 78. Phentermine

  2 czerwca 2017 at 03:02

  How can this be?

 79. Surgery in delhi

  2 czerwca 2017 at 12:08

  Everything is very open and very clear explanation of issues. was truly information. Your website is very useful. Thanks for sharing.

 80. wedding caterers

  2 czerwca 2017 at 15:31

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

 81. best heart specialist in india

  2 czerwca 2017 at 22:14

  You are a very bright person!

 82. intercom system upgrade NY

  3 czerwca 2017 at 04:32

  Some really grand work on behalf of the owner of this site, utterly outstanding written content.

 83. yityjdjktry

  3 czerwca 2017 at 09:58

 84. healthcare providers market Research

  5 czerwca 2017 at 06:06

  Some really nice and utilitarian info on this website, also I think the pattern contains wonderful features.

 85. DominoQQ

  6 czerwca 2017 at 02:02

  There is obviously a bunch to know about this. I think you made certain good points in features also.

 86. Domino Online

  6 czerwca 2017 at 04:54

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 87. Macau Bet Online

  6 czerwca 2017 at 11:28

  It’s in point of fact a great and helpful piece of information. I am happy that you shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 88. Domino 99

  6 czerwca 2017 at 18:32

  Excellent weblog here! Also your web site so much up very fast! What host are you the use of? Can I am getting your affiliate hyperlink on your host? I desire my site loaded up as quickly as yours lol

 89. browse around this site

  6 czerwca 2017 at 23:44

  I think this is a real great blog.Thanks Again. Fantastic.

 90. Escort Ticino

  7 czerwca 2017 at 00:09

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 91. Ahli Expert Indonesia

  7 czerwca 2017 at 00:59

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog website? The account helped me a applicable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered shiny transparent idea

 92. cafes singapore

  7 czerwca 2017 at 07:59

  I saw a lot of website but I think this one holds something special in it in it

 93. acim audiobook free download

  8 czerwca 2017 at 16:17

  I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 94. Agen BandarQ

  9 czerwca 2017 at 09:23

  This is the proper weblog for anybody who desires to search out out about this topic. You understand a lot its virtually exhausting to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You positively put a new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, simply nice!

 95. FifaQQ

  9 czerwca 2017 at 16:36

  The heart of your writing while sounding agreeable originally, did not really settle properly with me after some time. Someplace within the sentences you were able to make me a believer unfortunately just for a while. I nevertheless have got a problem with your leaps in assumptions and you would do nicely to fill in those gaps. When you actually can accomplish that, I will undoubtedly end up being impressed.

 96. Domino Online

  9 czerwca 2017 at 23:45

  Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 97. findcoolpeople.com

  10 czerwca 2017 at 06:17

  You have brought up a very wonderful details , regards for the post.

 98. Daftar Bola88

  10 czerwca 2017 at 09:19

  I’d always want to be update on new content on this web site, saved to favorites! .

 99. mapquest road trip planner

  10 czerwca 2017 at 13:27

  Rattling clean site, thankyou for this post.

 100. Gorden Minimalis

  10 czerwca 2017 at 16:17

  You have observed very interesting points! ps decent web site.

 101. travel photography blog

  10 czerwca 2017 at 19:41

  My spouse and I stumbled over here from a different web page and thought I should check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking at your web page for a second time.

 102. motion graphics in dubai

  10 czerwca 2017 at 23:18

  Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 103. discover Dubai

  11 czerwca 2017 at 04:59

  I believe this web site has some very fantastic information for everyone : D.

 104. Editing And Proofreading

  11 czerwca 2017 at 06:41

  Great line up. We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.

 105. versailles palace

  11 czerwca 2017 at 07:44

  so much excellent info on here, : D.

 106. what to do in Portimao

  11 czerwca 2017 at 13:39

  Hello! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 107. commercial exterminators

  12 czerwca 2017 at 00:00

  This actually answered my drawback, thank you!

 108. Skyway Capital

  12 czerwca 2017 at 06:15

  Some really nice and utilitarian information on this site, too I conceive the design and style contains great features.

 109. black boots

  12 czerwca 2017 at 12:33

  excellent points altogether, you simply gained a brand new reader. What would you suggest about your post that you made some days ago? Any positive?

 110. geico insurance

  12 czerwca 2017 at 18:02

  Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely return.

 111. m88

  13 czerwca 2017 at 21:11

  Great site! I am loving it!! Will come back again. I am bookmarking your feeds also

 112. Throughout this grand scheme of things you’ll receive an A with regard to effort. Where you misplaced me personally was in all the particulars. As as the maxim goes, details make or break the argument.. And that could not be more true at this point. Having said that, allow me inform you exactly what did deliver the results. The authoring is actually very powerful which is possibly the reason why I am making the effort to comment. I do not make it a regular habit of doing that. Next, whilst I can notice the jumps in logic you come up with, I am not necessarily sure of how you appear to connect the points which inturn make the actual final result. For the moment I will subscribe to your position but hope in the near future you actually link the dots much better.

 113. Haarausfall nach Schwangerschaft

  14 czerwca 2017 at 09:13

  Thanks a lot for giving everyone an extremely nice possiblity to read critical reviews from this blog. It’s always very pleasant and stuffed with amusement for me and my office friends to search the blog a minimum of three times in 7 days to study the latest guides you will have. And indeed, we are usually contented with your excellent pointers you serve. Selected 2 ideas in this post are in fact the simplest I have had.

 114. Luigi

  14 czerwca 2017 at 11:23

  Tengo que decir, que me ha sorprendido el contenido de este artículo. Es muy ilustrativo y permite aclarar dudas, a la vez que te brinda información valiosa.

 115. games for pc download

  14 czerwca 2017 at 15:09

  Some truly great content on this internet site, regards for contribution.

 116. Restaurant in San Jose

  14 czerwca 2017 at 23:18

  Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail on the head. Will probably be back to get more. Thanks

 117. cheap shoe websites with free shipping

  15 czerwca 2017 at 00:08

  You can effortlessly drown your self amongst all this information if you don’t consider it 1 stage at a time.|A Facebook fan web page is a mini web site within the larger social networking site. This will save you cash if there occurs to be a extremely great sale at one particular retailer. Second, you need to produce a company plan.|So, what these companies do in order to attract people into using surveys is by paying them to take it. This consists of keeping a list of products with you, which you really want to buy.|You can make use of the break for online shopping for purses. Using my buddy’s advice I began to do more study into online low cost codes, vouchers and coupons. Negotiation is also important in obtaining suppliers.|One this kind of example is Vince which is a top brand name title when it arrives to branded garments for women. In the previous time, on-line buying was quite impossible and difficult to think.|You can discover incredible deals on infant treatment products on eBay. You can make use of the break for on-line shopping for handbags. If you adhere to some precautionary actions it will be much more secure on buying at ebay.|I discovered a wide variety of products that I think many a traveler would enjoy for under $25.00. Since the time of their emergence, portable difficult disks have usually been the one and only muse of tech enthusiasts.|1 such example is Vince which is a leading brand title when it arrives to branded clothes for women. There are money back choices on loads of items such as cash benefits from trustworthy retailers.|Now you do not require to look and have paper cuttings to save cash. Just including Meta tags or key phrase will not assist on your own. Terminate any subscriptions that you’re not using – you can always re-subscribe at a later day.|When you use this card, every greenback that you will spend will make you reward points.

 118. Project Wreckless

  15 czerwca 2017 at 10:55

  We absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be exactly what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!

 119. Rajabhat University

  15 czerwca 2017 at 20:55

  You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and located most people will associate with together with your website.

 120. things to do in Mauritius

  15 czerwca 2017 at 21:25

  Yeah bookmaking this wasn’t a risky decision outstanding post! .

 121. breast cream

  16 czerwca 2017 at 02:31

  Excellent web site. Plenty of useful info here. I¦m sending it to several friends ans also sharing in delicious. And of course, thanks for your sweat!

 122. become an insurance agent

  16 czerwca 2017 at 03:47

  I went over this web site and I think you have a lot of great info, bookmarked (:.

 123. mirrors

  16 czerwca 2017 at 09:56

  I like this post, enjoyed this one thank you for putting up. „I never let schooling interfere with my education.” by Mark Twain.

 124. garotas de programa em manaus

  18 czerwca 2017 at 16:49

  I’m often to running a blog and i really respect your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your site and hold checking for brand new information.

 125. post natal massage singapore

  18 czerwca 2017 at 22:16

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 126. geico insurance

  19 czerwca 2017 at 20:43

  This is really interesting, You’re an overly professional blogger. I’ve joined your rss feed and sit up for in quest of extra of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 127. visit the website

  19 czerwca 2017 at 21:20

  I simply want to mention I am newbie to blogs and absolutely liked this web site. Most likely I’m planning to bookmark your site . You actually come with fabulous stories. Thanks for revealing your web-site.

 128. click to read more

  20 czerwca 2017 at 11:11

  I think this is one of the most vital info for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is ideal, the articles is really great : D. Good job, cheers

 129. Diorio International Reality

  20 czerwca 2017 at 11:19

  I was referred to this web site by my cousin. I’m not sure who has written this post, but you’ve really identified my problem. You’re wonderful! Thanks!

 130. visit this site

  20 czerwca 2017 at 16:49

  wonderful put up, very informative. I ponder why the other experts of this sector don’t realize this. You should proceed your writing. I am confident, you’ve a huge readers’ base already!

 131. pop over to this website

  20 czerwca 2017 at 22:12

  Very interesting topic, regards for putting up. „All human beings should try to learn before they die what they are running from, and to, and why.” by James Thurber.

 132. political news 2017

  21 czerwca 2017 at 08:28

  hello there and thanks in your info – I have definitely picked up something new from proper here. I did then again experience a few technical points the usage of this web site, since I skilled to reload the web site many occasions previous to I may get it to load correctly. I were pondering if your web host is OK? No longer that I’m complaining, but sluggish loading cases instances will very frequently have an effect on your placement in google and can injury your high quality score if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for much extra of your respective interesting content. Make sure you update this once more soon..

 133. Rainscreen Cladding

  21 czerwca 2017 at 12:48

  Very interesting information!Perfect just what I was searching for! „Better and ugly face than an ugly mind.” by James.

 134. DriverSavers

  21 czerwca 2017 at 13:21

  whoah this weblog is wonderful i like reading your articles. Keep up the good paintings! You already know, many people are looking around for this information, you can help them greatly.

 135. Ali Chea

  21 czerwca 2017 at 13:45

  I have observed that sensible real estate agents everywhere you go are starting to warm up to FSBO Advertising. They are realizing that it’s more than just placing a sign in the front area. It’s really in relation to building human relationships with these traders who at some time will become customers. So, if you give your time and efforts to encouraging these suppliers go it alone : the „Law of Reciprocity” kicks in. Great blog post.

 136. Hochzeit

  21 czerwca 2017 at 17:20

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 137. jenny

  21 czerwca 2017 at 20:25

  2 day diet pills 8753d calibration

 138. Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 139. jenny

  22 czerwca 2017 at 19:55

  bee pollen diet pills zi xiu tang

 140. Heath Lunch

  23 czerwca 2017 at 12:04

  Why aren’t you taking advantage of the BEST KEPT SECRET on the internet? Because you don’t know about it… Read More…

 141. katies

  23 czerwca 2017 at 16:17

  diet pills qnexa availability heuristic psychology

 142. Agen Bola88

  24 czerwca 2017 at 07:37

  I really like your writing style, great information, thanks for posting :D. „Faith is a continuation of reason.” by William Adams.

 143. Dewa Poker

  24 czerwca 2017 at 11:46

  Nice post. I study something more challenging on totally different blogs everyday. It’s going to all the time be stimulating to read content from other writers and practice slightly one thing from their store. I’d want to make use of some with the content on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink on your web blog. Thanks for sharing.

 144. Malaysia insider

  24 czerwca 2017 at 22:53

  I haven¦t checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 145. 49980a

  25 czerwca 2017 at 02:36

  Real excellent information can be found on web blog.

 146. Pier 70 Partners

  25 czerwca 2017 at 11:00

  I cannot thank you more than enough for the blogposts on your website. I know you set a lot of time and energy into these and truly hope you know how deeply I appreciate it. I hope I’ll do a similar thing person sooner or later.

 147. 620 Jones

  25 czerwca 2017 at 11:38

  I had fun reading this post. I want to see more on this subject.. Gives Thanks for writing this nice article.. Anyway, I’m going to subscribe to your rss and I wish you write great articles again soon.

 148. Home s insurance

  25 czerwca 2017 at 14:53

  I just couldn’t depart your site before suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide for your visitors? Is going to be back often to check up on new posts

 149. katies

  25 czerwca 2017 at 17:22

  adipex diet pills 37 \/50 as a percent calculator

 150. Progressive insurance

  25 czerwca 2017 at 19:04

  I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 151. esurance quote online

  25 czerwca 2017 at 22:57

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My website is in the exact same area of interest as yours and my users would certainly benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Cheers!

 152. 4gb

  26 czerwca 2017 at 02:53

  Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

 153. news feed services

  26 czerwca 2017 at 06:46

  I think you have mentioned some very interesting details, appreciate it for the post.

 154. The Midway

  26 czerwca 2017 at 09:32

  Appreciation for taking the time to discuss this topic, I would love to discover more on this topic. If viable, as you gain expertise, would you object to updating the website with further information? It is tremendously beneficial for me.

 155. It’s actually a great and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 156. the general insurance nj

  26 czerwca 2017 at 16:05

  Just wanna comment that you have a very decent web site, I love the layout it actually stands out.

 157. life insurance policies for parents

  26 czerwca 2017 at 20:25

  I just like the helpful information you supply on your articles. I will bookmark your weblog and check once more right here frequently. I’m somewhat certain I’ll be informed a lot of new stuff proper here! Best of luck for the following!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra