Z zagranicy

Zwycięstwo Erdogana wywołało euforię wśród islamistów: „Demokracja zwyciężyła sekularyzm”

Islamiści w całym świecie arabskim nie kryją zadowolenia z wyniku referendum w Turcji, w którym 51,4 proc. Turków opowiedziało się za przyznaniem prezydentowi dodatkowych prerogatyw.

Wprawdzie prawdopodobieństwo, iż wynik referendum został sfałszowany jest stosunkowo wysokie, niemniej nie przeszkadza to islamistom z całego świata składać gratulacji i wyrażać satysfakcji z takiego obrotu sprawy.

I tak Khaled Mashal, stojący na czele politbiura Hamasu w Gazie rozmawiał przez telefon z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem i składał mu gratulacje już w kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych. Należący do Hamasu portal poinformował, że Mashal „życzył Turcji i narodowi tureckiemu oraz jego przywódcom ciągłych sukcesów, postępu i dobrobytu”.

Islamiści i ich zwolennicy świętowali to zwycięstwo również w mediach społecznościowych, gdzie padło wiele słów wyrażających nadzieję, że sukces w referendum zaowocuje zwiększonym wsparciem ze strony Erdogana dla syryjskiej opozycji, obecnie znajdującej się w stanie wojny z siłami rządowymi prezydenta Baszszara al-Assada.

Abou Baker, wysoki rangą syryjski dżihadysta i dowódca bojówek armii mudżahedinów zwalczającej Assada w Syrii napisał: „To nagroda boska dla Erdogana za jego dobre akcje, Allah pomógł dobremu człowiekowi Erdoganowi, prowadząc jego rękę, wspierając go, wzmacniając jego dłonie i dając mu wszystko, co najlepsze”.

Islamistyczny aktywista znany jako Ahmad Abu Farha napisał: „Kalifowie byli nam odbierani stopniowo i wrócą do nas tylko stopniowo, zgodnie z planem Allaha. Ludzkie moskity nie będą mogły tego przełożyć, czy na to wpływać”.

Yasser Zaatreh, dziennikarz a zarazem islamista w Jordanii napisał: „Wzmocnienie Erdogana w tych delikatnych czasach jest bardzo ważne dla utrzymania władzy Turcji zarówno na poziomie regionalnym, jak i narodowym. W takich czasach jak obecne odwaga i mądrość są potrzebne wraz z dużą dozą rozsądku”.

Z kolei inny islamistyczny dziennikarz i autor Muhamad Alshiniti podkreślał: „Sekularyzm w Turcji został pokonany przez demokrację – jak to zresztą wkrótce stanie się w krajach arabskich”.

Syryjski dżihadysta Abou Rayan Almaasada stwierdził z kolei: „Dzisiaj Turcy położyli kres sekularyzmowi. Prawne zmiany kładą kres temu, co pozostało z wieku Ataturka i gromadzą w nowym wieku, lub mówiąc bardziej precyzyjnie, stary wiek został odnowiony. Bóg prowadził jego ręce”.

Inni islamiści prezydenta Erdogana wprost nazywali sułtanem i składali mu gratulacje jako sułtanowi.

Źródło: Breitbart.com

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra