Z zagranicy

Islamskie przedszkola w Austrii wychowują muzułmańskich radykałów

Z przeprowadzonych przez prof. Ednana Aslana badań wynika, że islamskie przedszkola w Wiedniu pomagają stworzyć „paralelne społeczeństwa” a nawet wypuszczać dzieci, które w przyszłości staną się niebezpiecznymi radykałami.

Zgodnie z wynikami badań prof. Ednana Aslana, wykładowcy na Uniwersytecie Wiedeńskim, około 10 tys. dzieci w wieku od dwóch do sześciu lat uczęszcza do ok. 150 muzułmańskich przedszkoli, ucząc się Koranu, tak jak chrześcijanie uczą się Biblii.

Co najmniej jedna czwarta z nich jest wspierana przez grupy propagujące „arcykonserwatywne” podejście do islamu jak salafizm, czy organizacje, które postrzegają religię nie jako sprawę prywatną, ale ściśle związaną z polityką i społeczeństwem – uważa Aslan.

– Rodzice wysyłają swoje dzieci do takich placówek, które zapewnią im muzułmańskie wychowanie i naukę kilku sur [sura – rozdział Koranu] – zauważył badacz islamskiej edukacji w rozmowie z AFP. – Ale są nieświadomi, że zamykają je przed multikulturowym społeczeństwem – dodał.

Opublikowane w zeszłym roku wyniki badań zostały wykorzystane przez krytyków imigracji i to nie tylko z postrzeganej za skrajnie prawicową Partii Wolności ze względu na ataki w Paryżu i Brukseli, przeprowadzone przez muzułmanów, którzy wychowali się w Europie.

Mimo tego wielu odrzuca wyniki badań Aslana, kwestionując ich metodologię. Spotkało się to z reakcją wiedeńskiego ratusza, który powołał sześcioosobowy zespół mający za zadanie zdiagnozowanie rzeczywistego stanu rzeczy. Wyniki badań tej grupy mają zostać opublikowane jeszcze w tym roku.

Pierwszym problemem jest ustalenie, jak wiele działa islamskich przedszkoli. Wiedeń ma zarejestrowanych 842 przedszkoli, 100 z nich prowadzonych jest przez katolików a 13 przez protestantów, jednakże liczba placówek muzułmańskich pozostaje nieznana. Jednym z powodów jest fakt, iż wraz ze wzrostem liczby muzułmanów nastąpiła istna eksplozja prywatnych przedszkoli, niekoniecznie znajdujących się pod nadzorem władz.

Źródło: The Local

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

213 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra