Felieton

Unia i ONZ wywiesiły białą flagę

Przyszła wiosna i znów się zaczęło. Znów do Europy płyną nielegalni imigranci, pokładając w niej nadzieje na lepsze życie. Wśród nich – dżihadyści, szykujący się, by wyrżnąć w pień wszystkich chrześcijan, bo to jest dla nich religijna walka na śmierć i życie.

Odróżnić jednych od drugich nie sposób. Imigranci zapewniają, że wędrówka ludów się nie skończy. Są tak zdeterminowani, iż nie da się ich zatrzymać. Wielu ucieka przed wojną i głodem. Część jedzie w celu zemsty na niewiernych. Tylko przemytnicy, którzy za przewóz pobierają w tej chwili po tysiąc dolarów od osoby zacierają ręce. Twierdzą, że nie da się z nimi wygrać, mają swoje sposoby, jak przechytrzyć straż przybrzeżną. Mówią wprost: im więcej barier i utrudnień przyszykują państwa broniąc się przed zalewem uchodźców, tym więcej pieniędzy od swoich pasażerów pobierać będą na łajbach.

Sytuacja jest dramatyczna. I nieoczywista, wbrew pozorom. Uciekinierzy płyną do Europy w skrajnie niebezpiecznych warunkach i są gotowi za tę Europę umierać. Frontex alarmuje, że rośnie liczba nielegalnych imigrantów, którzy przedostają się do Włoch. Od stycznia przybyło ich 24 tysiące, to o 30 procent więcej, niż w ubiegłym roku w tym samym czasie. W ciągu ostatnich trzech lat do Włoch przedostało się z samej tylko Libii -150 tys. uchodźców. Czy ktoś policzył, ile wjechało do Grecji czy Hiszpanii? Nikt nad tym nie panuje. Policzeni uchodźcy potrafią się bowiem nagle rozpłynąć jak we mgle. Co i raz pojawia się informacja o zniknięciu ogromnej liczby dzieci. Co się z nim stał? Poszły „na części”? W tym parszywym dzisiejszym świecie wszystko jest możliwe, wszak życie staniało.

To katastrofa humanitarna zarówno dla uchodźców, jak i dla mieszkańców Starego Kontynentu. Zwłaszcza, że zderzenie europejskich, afrykańskich czy azjatyckich kultur stanowić może mieszkankę wybuchową, a nie żadne „ubogacenie”, jak propagandowo lansowały lewackie niemieckie media. Ile jeszcze można ich przyjąć, osiedlić, wyżywić? Co i rusz słyszymy o tragediach utonięcia. W Wielka Sobotę przeprowadzono na Morzu Śródziemnym 33 akcje ratowania imigrantów na dryfujących łodziach. Jednostki straży przybrzeżnej i statków wysyłanych dla ratowania tonących przez organizacje pozarządowe wciągnęły na pokład swoich jednostek ponad 4 i pół tysiąca ludzi.

Ale to nie jedyny sposób zdobywania przez imigrantów Europy. Największa ich liczba przybywa samolotami na wizach turystycznych i zostaje w krajach o najlepszej ofercie socjalnej. Ten zalew powoduje radykalizację nastrojów narodowych w państwach dotąd hołdujących zasadzie: wolności, równości i braterstwa. One nie chcą przyjmować gości bez zaproszenia. Nie chcą być zabijani przez owładniętych ideologią dżihadu nawiedzonych przybyszy. Na naszych oczach narasta konflikt, o którym papież Franciszek mówi, że to III wojna światowa w kawałkach. Bo to jest wojna. Ona się toczy nie tylko w udręczonej od paru lat walkami Syrii, toczy się też w innych państwach Bliskiego Wschodu i w Afryce. Wszędzie tam, gdzie ścierają się wielkie interesy międzynarodowych korporacji, gotowych podpalać i destabilizować całe regiony w walce o zasoby bogactw naturalnych, kasę z handlu bronią i światowe wpływy.

Ze smutkiem należy stwierdzić, że Unia Europejska wywiesiła białą flagę. Nie ma pomysłu jak ten problem rozwiązać. Podział na kwoty uchodźców do poszczególnych państw UE to przecież kpina. Trwa chocholi taniec eurokratów, którzy od lat bardziej przejmowali się krzywizną ogórka, klasyfikacją ślimaka do gatunku ryb, czy wmawianiem nam, że marchew to owoc. I bardziej interesowała ich ideologia gender, niż bezpieczeństwo płacących im z podatków ogromne pensje obywateli. Taka Unia nikomu nie jest potrzebna, zwłaszcza w obliczu takich zagrożeń. Jak na dłoni widać, że wyrosły dwie unie: eurokratów i zwykłych obywateli. To jest uwiąd starczy tej instytucji. Wielkie europejskie marzenie Schumana i Adenauera rozpadło się jak domek z kart.

Kompletną klęskę w kwestii dramatu Syrii i problemu uchodźców poniosła też Organizacja Narodów Zjednoczonych. ONZ to dziś atrapa tego, czym w założeniu miała być. Została powołana do życia z myślą o odbudowaniu świata z ruin II wojny światowej, ale dzisiaj przed tą jedyną globalną organizacją międzynarodową stoją zupełnie inne zadania. I choć jej rola pokojowego rozstrzygania międzynarodowych sporów pozostaje nadal niezwykle ważna, bo coraz więcej problemów współczesnego świata ma zasięg globalny i wymaga wspólnej reakcji wszystkich państw – ONZ jest jak sparaliżowany pacjent na inwalidzkim wózku. A to właśnie ONZ jest miejscem, w którym można uzgodnić odpowiedzi na globalne wyzwania, a także skoordynować międzynarodowe wysiłki w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy trzeba pilnie reagować na różnego rodzaju kryzysy.

Odnosi się wrażenie, że wygodni, świetnie opłacani urzędnicy na posadach w unijnych i ONZ – towskich strukturach – zgnuśnieli i złożyli broń. Dają społeczeństwom sygnał – radźcie sobie sami.

Alicja Dołowska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

137 komentarzy

137 Komentarzy

 1. Zbig

  19 kwietnia 2017 at 11:28

  Wymyślili nakaz przyjmowania.Do września kraje UE mają przejąć wg.programu relokacji przynajmniej 26 tysięcy uchodźców z Grecji i Włoch. Grecy apelują o przyśpieszenie ich dystrybucji. Wykombinowana w ub.r.przez Komisję Europejską reforma polityki azylowej UE przewiduje m.in. stały system dystrybucji uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej, a także możliwość wykupienia się; kraj, który nie chce przyjąć uchodźców, miałby zapłacić 250 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Propozycja KE została skrytykowana przez Grupę Wyszehradzką, w tym Polskę.Problem wraca. Ale dlaczego zwykli obywatele mają płacić za nie swoje błędy i obce interesy?Po cholerę nam taka Unia?Polska nie miała kolonii.

 2. kaka

  21 kwietnia 2017 at 07:59

  Jednak jeśli nie Unia, to co? Jeśli nie ONZ, to co w zamian? Przy tej skali nieporadności polityków (proszę zwrócić uwagę, że proponują oni rozwiązania na swoją i swoich krajów niekorzyść – jak Angela Merkel zapraszająca uchodźców), nie można się niczego lepszego spodziewać. Taka inercja wraca totalitaryzmami, że przypomnę Ligę Narodów.

 3. game poker online

  25 maja 2017 at 11:40

  Unia i ONZ wywiesiły białą flagę – Prawy.pl

 4. online shoes for women

  13 czerwca 2017 at 06:36

  {Don’t get me wrong, we aren’t heading hungry, but things are not fantastic at the moment.

 5. jordan shoes australia

  15 czerwca 2017 at 07:02

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 6. shoes online free shipping

  8 lipca 2017 at 14:52

  Actually, some of the best ipad video games on-line are an evolution of the other existing applications in the internet.

 7. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 8. sneakers buy online

  27 lipca 2017 at 20:04

  Suggested reads includeNikki Nichols’ Frozen in Time: The Enduring Legacy of the 1961 U.S.|You can avoid this kind of a scenario by getting a pair of shoes online.

 9. Would you be interested in exchanging links?

 10. Dorinda

  14 sierpnia 2017 at 20:08

  weight loss youtube videos

 11. free snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 23:13

  snap milfs

 12. Egg Harbor Township Cannabis

  24 sierpnia 2017 at 01:43

  I am trying to learn more on this topic. Incredible. This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blog.

 13. 50plus milf com

  27 sierpnia 2017 at 06:24

  yess it works

 14. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 13:56

  You have a great sense of humor. I enjoyed your article. Babies and small animals probably love you. No complaints on this end, simply a excellent piece. On a scale from 1 to 10, You are an 11.

 15. cannabis app

  31 sierpnia 2017 at 15:36

  I just stumbled upon your website. I discovered your articles via Google while searching for a related topic, your post came up and I am so glad it did

 16. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 00:58

  Well written! I am continually browsing online for tips that can help me. You always know just what to say.

 17. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 03:44

  Your write up is really useful. Well this is odd, your page was already running when I started my lap top.

 18. Jesse Grillo Jesse Grillo

  1 września 2017 at 12:37

  Thank you! You look at this subject from way more than one angle. This is an excellent, an eye-opener for sure!

 19. Jesse Grillo

  1 września 2017 at 20:32

  Your blogs really makes me think. Thank you! I could not refrain from leaving a comment!

 20. Jesse Grillo

  2 września 2017 at 02:40

  It is like you wrote the book on it or something. You have the best ideas. Do not get afraid to spread your thoughts. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon.

 21. buy men shoes

  2 września 2017 at 08:09

  So as soon as your purchase is sent to you, you can attempt out the footwear and check the size and so on.|As on-line shops are open up 24 hours a working day and 365 times a year, so they take order all time. But you might be a little disappointed simply because these applications are definitely not for totally free.|A pair great shoes not only can protact us and can deliver us good feeling. It may arrive to your notice while trying a shoe that both of your foot is larger than the other. Two different color make the sole appears so adorable.|You can get genuine NFL jerseys for males, ladies and kids, officially sanctioned by the NFL.

 22. clothes shopping websites

  3 września 2017 at 03:23

  Proactol has been medically endorsed by leading healthcare doctors and members of the healthcare community.|It is following all the significant supply of income for the greatest search engines these days. You can even refer to magazines and fashion blogs to know what kind of footwear are in style.|Audio style and lasting ease and comfort are this store’s important motto. With a awesome tee and denim, the Flames on White is just perfect to steal everybody’s attention. Inexpensive skateboarding footwear the most, though.|The animal print on the shoe will add a diploma of pop in depth to your outfit. Useless to say, watching her try on shoe after shoe of all colours and cuts was mesmerizing. This is each time and cash conserving experience.|And for several individuals, this is not a good factor particularly those who do not have a budget.

 23. Jesse Grillo Jesse Grillo

  4 września 2017 at 07:12

  Interesting article. I am really impressed. Certainly a lot of info to take into consideration. Is there new information.

 24. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 17:10

  I will just say great! Now I feel stupid. How could any of this be better stated? It could not. Without proper research, your readers will not be interested and you would lose credibility. Incredible! This blog looks just like my old one

 25. Joyce Erxleben

  4 września 2017 at 19:00

  Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 26. best public relations

  4 września 2017 at 21:28

  You really sparked my couriousity. Do not get afraid to spread your thoughts.

 27. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 17:03

  I have been browsing online more than 3 hours as of
  late, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours.
  It’s lovely price enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made excellent content material as you
  did, the net shall be much more useful than ever before.

 28. Jesse Grillo Jesse Grillo

  5 września 2017 at 22:38

  You are more fun than bubble wrap. This is so helpful!

 29. personal loan providers

  5 września 2017 at 22:45

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your website to come back later.

  Cheers

 30. existing door

  7 września 2017 at 01:03

  I read this paragraph fully concerning the difference of
  newest and previous technologies, it’s remarkable article.

 31. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 04:21

  I simply have to tell you that your blogs are really awesome. This website really sparked my interest. You look at this topic from way more than one angle. Thank you for writing this great blog.

 32. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 11:04

  My girlfriend would like to be a master in this topic. Without proper research, your readers will not be interested and you would lose credibility. I like your blog however… I am super dyslexic. Do you have videos on the topic? You have brought up a very superb points A lot of information to take into consideration.

 33. James Frazer-Mann

  8 września 2017 at 16:50

  Hi, just wanted to tell you, I loved this post. It was helpful.
  Keep on posting!

 34. residential real estate

  8 września 2017 at 17:09

  Truly when someone doesn’t be aware of after that its up to other people
  that they will assist, so here it takes place.

 35. best public relations

  9 września 2017 at 03:03

  I actually felt my brain growing when I browsed your website. great post. Could you write more about this topic? Your writing style reminds me of my boyfriend.

 36. youcu.ru

  9 września 2017 at 09:51

  Having read this I thought it was very informative.
  I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together.
  I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worthwhile!

 37. Erin

  9 września 2017 at 23:06

  If you are going for best contents like myself, simply go to see this site everyday because it offers quality contents, thanks

 38. escape room addison

  10 września 2017 at 17:32

  Great post. I will be going through some of these issues as well..

 39. business start up

  12 września 2017 at 10:06

  If you wish for to get a good deal from this article then you have to apply these methods to your won webpage.

 40. Lelio Vieira Carneiro Junior

  13 września 2017 at 02:01

  Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the
  pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 41. music mp3

  13 września 2017 at 02:31

  Greetings! Very useful advice within this article! It’s the little changes that will make the most important
  changes. Many thanks for sharing!

 42. Ronrhip

  13 września 2017 at 07:04

  Prix Du Cytotec [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Zithromax Time Frame
  Comprar Cialis Generico Barato
  Cialis Donde Puedo Comprar buy cialis Que Fue Propecia

 43. best online shoe websites

  13 września 2017 at 09:12

  For occasion, ladies select strappy footwear for summer time and ankle boots for the winter season.|If you are really interested to perform ipad games online, it is necessary that you download them first. Now, there are numerous various versions of the Chanel two.fifty five. The most notable feature of Aspis Forte is low price.|With a few clicks of your mouse, you can have a wide variety of choices in footwear in entrance of you.

 44. federal loan application

  13 września 2017 at 16:03

  Hey there! Do you know if they make any plugins to assist
  with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good
  success. If you know of any please share.
  Thanks!

 45. Ronrhip

  14 września 2017 at 00:42

  Amoxicilina Antibiotic Cash Delivery [url=http://cialtobuy.com ]cheap cialis[/url] Forum Viagra 100 Mg
  Levitra Funziona Sempre Buy Propecia 1 Mg Online Safely
  Use Of Keflex In Cats cialis Viagra In Nero

 46. how to apply singapore pr

  14 września 2017 at 23:22

  I like this post! Thanks.

 47. golf clubs

  15 września 2017 at 16:19

  Hello there, I found your blog by way of Google even as searching for
  a comparable topic, your web site got here up, it seems to be good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you happen to proceed this in future.

  Lots of people shall be benefited out of your writing.
  Cheers!

 48. Matthias

  16 września 2017 at 04:30

  Hello, i think that i saw you visited my site thus i came
  to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 49. tourism keep

  16 września 2017 at 13:54

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little
  research on this. And he actually ordered me breakfast because I discovered it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the
  meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about
  this topic here on your blog.

 50. makerspace fort worth

  16 września 2017 at 14:50

  I love it whenever people get together and share views. Great website, keep it up!

 51. Jason Sprinzl

  16 września 2017 at 18:47

  I enjoy, lead to I found just what I was looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 52. how to get singapore pr

  16 września 2017 at 20:04

  Great post!

 53. travel insurance

  17 września 2017 at 01:00

  What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable experience
  about unexpected emotions.

 54. london travel

  17 września 2017 at 10:30

  I got this web page from my friend who informed me concerning this website and at the
  moment this time I am browsing this website and reading very
  informative articles or reviews here.

 55. Georgiana

  17 września 2017 at 12:25

  Hey there are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your
  own blog? Any help would be greatly appreciated!

 56. computer scrap

  17 września 2017 at 18:06

  Enjoyed looking at this, very good stuff, regards . „Success doesn’t come to you…you go to it.” by Marva Collins.

 57. computer recycling center near me

  17 września 2017 at 18:06

  I’ve recently started a web site, the info you offer on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

 58. electronic recycling near me

  17 września 2017 at 18:16

  Enjoyed studying this, very good stuff, thanks . „All things are difficult before they are easy.” by John Norley.

 59. cpu recycling

  17 września 2017 at 18:18

  You could definitely see your skills in the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times follow your heart. „Every man serves a useful purpose A miser, for example, makes a wonderful ancestor.” by Laurence J. Peter.

 60. apply pr in singapore

  17 września 2017 at 21:42

  I like this post! Thanks.

 61. how to apply pr in singapore

  18 września 2017 at 21:50

  I like this post! Thanks.

 62. forum.interiorscape.com

  19 września 2017 at 06:46

  Just desire to say your article is as astonishing.
  The clarity in your post is just cool and that i could assume
  you are an expert on this subject. Well along with your permission let
  me to grasp your RSS feed to keep up to date with approaching post.
  Thank you one million and please continue the gratifying work.

 63. singapore pr

  19 września 2017 at 22:14

  I like this post! Thanks.

 64. escape room dallas

  20 września 2017 at 18:17

  After looking over a few of the blog posts on your web page, I really like your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and let me know your opinion.

 65. полети софия виена

  21 września 2017 at 03:43

  I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 66. air travel

  21 września 2017 at 04:55

  If some one wants to be updated with newest technologies then he must be
  go to see this web site and be up to date all the time.

 67. escape room dallas

  22 września 2017 at 05:49

  Right here is the perfect web site for anybody who really wants to understand this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been written about for many years. Great stuff, just wonderful!

 68. Zachery

  22 września 2017 at 07:05

  Hi there, after reading this amazing piece of writing i am also happy to share my familiarity here with mates.

 69. escape room dfw

  22 września 2017 at 12:10

  Excellent article. I’m facing a few of these issues as well..

 70. heart attacks

  22 września 2017 at 15:24

  You can certainly see your skills within the article
  you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe.
  At all times go after your heart.

 71. http://3rdwheelfriends.com/

  23 września 2017 at 11:20

  I have read so many articles or reviews concerning the blogger lovers but this paragraph is in fact
  a nice post, keep it up.

 72. escape room dfw

  23 września 2017 at 12:41

  Excellent article. I will be going through some of these issues as well..

 73. tw2823.com

  23 września 2017 at 14:22

  We are a group of volunteers and starting a new
  scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You’ve done
  an impressive job and our entire community will be thankful to you.

 74. http://bbs.youxifan.com

  24 września 2017 at 00:54

  Howdy very nice blog!! Man .. Excellent .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your website and take the feeds additionally?
  I am happy to seek out numerous helpful information right here in the publish, we want work out extra techniques on this regard, thank you for
  sharing. . . . . .

 75. jcairacademy.com

  24 września 2017 at 03:37

  Hello there! This article couldn’t be written much better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I’ll send this information to
  him. Fairly certain he’ll have a very good read.
  Thanks for sharing!

 76. Rena

  24 września 2017 at 03:51

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I wanted to write
  a little comment to support you.

 77. www.cursosiclatam.com

  24 września 2017 at 09:39

  I couldn’t refrain from commenting. Well written!

 78. Jermaine

  24 września 2017 at 20:43

  Hello, Neat post. There is a problem along with your website in internet explorer, would test this?
  IE nonetheless is the market chief and a good portion of people will
  leave out your excellent writing due to this problem.

 79. Patrick

  25 września 2017 at 03:59

  Hi there, of course this piece of writing is genuinely nice and I have learned
  lot of things from it regarding blogging. thanks.

 80. escape room fort worth

  25 września 2017 at 16:11

  Aw, this was an exceptionally nice post. Taking a few minutes and actual effort to produce a great article… but what can I say… I hesitate a lot and never manage to get anything done.

 81. Ava

  26 września 2017 at 05:09

  Thanks very nice blog!

 82. You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

 83. escape room southlake

  26 września 2017 at 08:08

  After I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Thanks a lot!

 84. brazil dating

  26 września 2017 at 10:06

  May I simply say what a comfort to discover a person that genuinely understands what
  they are talking about on the net. You certainly know how to bring an issue to light and make it important.
  More people ought to look at this and understand this side of your story.
  It’s surprising you’re not more popular since you certainly
  have the gift.

 85. Alma

  26 września 2017 at 11:08

  Thanks designed for sharing such a fastidious thought, post is fastidious, thats why i have read it
  entirely

 86. szcomic.com

  26 września 2017 at 17:21

  Greate pieces. Keep writing such kind of info on your page.
  Im really impressed by it.
  Hi there, You have performed an incredible job. I will definitely digg it and in my
  opinion recommend to my friends. I am confident they’ll be benefited
  from this site.

 87. how to get singapore pr

  26 września 2017 at 20:30

  Great post there! Keep it up!

 88. navy fascinators hats

  27 września 2017 at 07:11

  I dugg some of you post as I cerebrated they were invaluable invaluable

 89. how to apply pr

  27 września 2017 at 08:30

  Great post there! Keep it up!

 90. www.bilgimak.net

  27 września 2017 at 10:12

  Hi there everyone, it’s my first pay a quick visit at this
  site, and paragraph is genuinely fruitful designed for me,
  keep up posting these types of articles or reviews.

 91. ordinary travel

  28 września 2017 at 03:54

  Thanks for sharing your thoughts about bigger butt workouts.

  Regards

 92. билети до англия

  28 września 2017 at 10:22

  This really answered my problem, thank you!

 93. ganjineh.kwpa.ir

  28 września 2017 at 22:22

  Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout
  out and tell you I really enjoy reading through your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over
  the same subjects? Appreciate it!

 94. heart muscle

  30 września 2017 at 13:38

  Now I am ready to do my breakfast, afterward having my breakfast coming over
  again to read other news.

 95. beige fascinator hat

  30 września 2017 at 20:53

  I have recently started a website, the info you provide on this site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 96. Carlos Eduardo Veiga

  2 października 2017 at 04:14

  Amazing issues here. I’m very happy to look your article.
  Thanks so much and I’m taking a look forward
  to touch you. Will you kindly drop me a mail?

 97. dating sites frequently

  2 października 2017 at 18:35

  Hi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that
  would be ok. I’m absolutely enjoying your blog and look
  forward to new updates.

 98. Lonna

  3 października 2017 at 08:06

  This text is invaluable. How can I find out more?

 99. Annis

  3 października 2017 at 23:36

  Ahaa, its pleasant dialogue on the topic of this paragraph here
  at this web site, I have read all that, so at this time me
  also commenting at this place.

 100. escape room plano

  4 października 2017 at 01:35

  Good blog you have here.. It’s difficult to find high quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!

 101. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 04:05

  If you are nonetheless upon the fence: grab your favored earphones, brain down towards a Best Buy and talk to toward plug them into a Zune then an iPod and look at which one seems greater toward oneself, and which interface tends to make oneself smile added. Then you can expect to comprehend which is right for on your own.

 102. Marijuana Dispensary

  5 października 2017 at 01:35

  When I read your blog I could feel myself getting smarter. You are my savior.

 103. Palo Alto Muncheez

  5 października 2017 at 05:03

  Neat article. Well written! You appear to know a lot about this. I have been looking everywhere for this!

 104. quality percolator

  5 października 2017 at 08:45

  I actually wanted to jot down a quick message in order to say thanks to you for some of the unique pointers you are writing on this site. My time intensive internet research has finally been honored with beneficial strategies to talk about with my contacts. I would assume that we site visitors are undeniably endowed to dwell in a remarkable network with very many brilliant individuals with insightful pointers. I feel pretty fortunate to have come across your website and look forward to so many more fun times reading here. Thank you once more for all the details.

 105. www.labelind.unicas.it

  5 października 2017 at 13:16

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your site.
  You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for
  your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email
  if interested. Regards!

 106. holiday travel trip

  5 października 2017 at 14:31

  Everyone loves what you guys tend to be up
  too. This sort of clever work and coverage! Keep up the terrific works
  guys I’ve included you guys to our blogroll.

 107. Lelio Vieira Carneiro Junior

  6 października 2017 at 07:56

  For latest information you have to go to see web and on web I found this website as
  a best website for hottest updates.

 108. Linn Mantsch

  6 października 2017 at 22:30

  Thank you, I’ve recently been searching for info approximately this topic for ages and yours is the best I’ve came upon so far. But, what about the conclusion? Are you certain about the supply?

 109. Marijuana Dispensary

  6 października 2017 at 23:40

  Any team would be lucky to have you on it. This website really sparked my interest. There is ordinary, and then there is you. You are more fun than bubble wrap.

 110. Ernestine

  7 października 2017 at 02:59

  I blog often and I seriously appreciate your content.

  This great article has really peaked my interest.
  I’m going to bookmark your site and keep checking for new details
  about once a week. I opted in for your Feed as well.

 111. Frankrike fotbollströja

  7 października 2017 at 04:52

  Good blog post. I absolutely appreciate this website. Keep it up!

 112. developing heart disease

  7 października 2017 at 05:33

  I am in fact delighted to read this webpage posts which includes tons of valuable information, thanks for providing these kinds of statistics.

 113. Lewis Farina

  7 października 2017 at 16:19

  Hello, i feel that i noticed you visited my web site thus i came to “return the choose”.I am attempting to find issues to enhance my website!I suppose its good enough to use a few of your ideas!!

 114. having holiday travel

  8 października 2017 at 07:31

  Good day very nice web site!! Man .. Beautiful .. Amazing ..

  I’ll bookmark your website and take the feeds additionally?
  I am happy to seek out numerous helpful info here within the put up, we’d like develop extra techniques in this regard,
  thanks for sharing. . . . . .

 115. agen judi terbesar

  9 października 2017 at 04:51

  Sorry for the large evaluation, nevertheless I am fairly loving the fresh new Zune, and hope this, as perfectly as the excellent critiques some other us citizens have prepared, will help you make your mind up if it’s the immediately alternative for by yourself.

 116. technology adviser

  9 października 2017 at 11:18

  You has interesting and solid content. Thank you again. I truly think this write up needs much more consideration. I will probably be again to read much more, thanks for that info. Great page. Thumbs up!

 117. maglietta lazio

  9 października 2017 at 21:51

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept
  maglietta lazio

 118. клубове и музика на живо

  10 października 2017 at 01:27

  There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 119. heart muscle

  10 października 2017 at 07:25

  Hi, i feel that i saw you visited my site
  thus i came to go back the choose?.I am trying to in finding issues to enhance my website!I suppose its good enough to use a few of your concepts!!

 120. doku.spiria.me

  10 października 2017 at 11:54

  What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity concerning unexpected emotions.

 121. bandar bola terbesar

  11 października 2017 at 09:30

  Zune and iPod: Optimum humans assess the Zune towards the Touch, however at the time watching how skinny and astonishingly very little and mild it is, I take into consideration it in the direction of be a instead one of a kind hybrid that brings together qualities of both the Contact and the Nano. It is Pretty colorful and magnificent OLED show is somewhat more compact than the contact screen, nevertheless the participant itself feels pretty a bit scaled-down and lighter. It weighs concerning 2/3 as much, and is significantly scaled-down within width and peak, while being simply a hair thicker.

 122. soccer jersey

  11 października 2017 at 14:20

  I’d like to find out more? I’d love to find out some additional information.

 123. Ronrhip

  11 października 2017 at 16:51

  Propecia Telefonica Propecia Generic Version [url=http://realviaonline.com]viagra[/url] Buying Cialis In Ireland Il Cialis Ha Effetti Collaterali

 124. travel news

  12 października 2017 at 00:37

  Hello would you mind letting me know which web host you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must
  say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a
  good hosting provider at a reasonable price? Thank you, I appreciate it!

 125. Shay

  12 października 2017 at 04:01

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and
  now each time a comment is added I get four emails with the same
  comment. Is there any way you can remove people from that
  service? Thanks a lot!

 126. where can i recycle electronics near me

  13 października 2017 at 06:40

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 127. Stella Langford

  14 października 2017 at 20:31

  I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 128. Coletta Purfeerst

  15 października 2017 at 19:29

  I think that is one of the such a lot significant information for me. And i am happy studying your article. However wanna observation on few general things, The site style is ideal, the articles is truly excellent : D. Just right activity, cheers

 129. Mobile Muncheez

  16 października 2017 at 03:43

  You have made my day! That cleared it up for me. Try to make the guest blogs as great as possible by promoting and dropping links. You remind me of my mom.

 130. Hermosa Beach SEO

  16 października 2017 at 05:35

  I will just say cool! Oh my gosh! A excellent article.

 131. Julee Stadther

  16 października 2017 at 05:47

  I’m usually to running a blog and i actually recognize your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your site and preserve checking for brand spanking new information.

 132. самолетни билети париж

  16 października 2017 at 08:26

  Would you be interested in exchanging links?

 133. asbestos wont

  16 października 2017 at 18:46

  hi!,I like your writing very a lot! percentage we keep up a correspondence extra about your post on AOL?
  I require a specialist in this area to solve my problem.
  Maybe that is you! Taking a look ahead to peer you.

 134. Bola Online dan Bola Judi

  17 października 2017 at 04:34

  You made some decent points there. I seemed on the web for the issue and located most individuals will go together with together with your website.

 135. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 19:40

  Hi, all the time i used to check webpage posts here early in the daylight, because i like to learn more and more.|

 136. Download Imagine Dragons Thunder

  17 października 2017 at 23:18

  Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.|

 137. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 01:32

  hey there and thank you for your info – I have definitely picked
  up something new from right here. I did however expertise several technical points
  using this site, as I experienced to reload the web site a lot of times previous to
  I could get it to load correctly. I had been wondering
  if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google
  and could damage your quality score if advertising and marketing
  with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective fascinating content.

  Make sure you update this again very soon.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra