Z kraju

Ostre starcie Pawła Kukiza z Antonim Macierewiczem

„W okolicach Świąt Bożego Narodzenia zamieściłem na FB mem poświęcony Misiewiczowi w kontekście gabinetów politycznych (instytucji zatrudniającej setki „Misiewiczów” i pochłaniające ok. 500 mln zł rocznie – z naszych kieszeni oczywiście). 29 grudnia 2016 do naszego biura poselskiego przyszedł list-straszak adresowany do mnie. W trakcie czytania resztki moich włosów stanęły dęba.” napisał Paweł Kukiz na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych.

„Z listu wynikało, że „próbując obrazić dyrektora Misiewicza wpisuję się w kampanię dezinformacji i nienawiści od miesięcy uprawianej przez największych szkodników sprawy polskiej”…. Dalej dowiedziałem się, że dyrektor Misiewicz ocalił Polskę przed FSB (rosyjska służba bezpieczeństwa) a ja kontestując-poprzez Misiewicza- fachowość młodych adeptów partiokracji zatrudnionych za ciężką kasę w gabinetach politycznych staję po tej samej stronie co rosyjskie służby specjalne i ich sojusznicy…” relacjonował. „Odlot z Franza Kafki wzięty” ocenił.

Wprawdzie korespondencja była prywatna, niemniej poseł Paweł Kukiz zdecydował się na jej opublikowanie, „aby pomóc komisji d.s. Misiewicza w rzetelnym wyjaśnieniu całej jego sprawy. Żeby potem nie było, że coś zataiłem”. „Zresztą, Pan Minister sam chciał upublicznić korespondencję jeśli się nie uspokoję, a ja w życiu się z tymi gabinetami nie pogodzę, więc…” dodał Kukiz.

W ujawnionym przez Pawła Kukiza liście Antoniego Macierewicza można przeczytać m.in.: „kampania nienawiści wobec Bartłomieja Misiewicza spowodowana jest przede wszystkim tym, że w sposób stanowczy i skuteczny na moje polecenie uniemożliwił zawłaszczenie kontrwywiadu wojskowego przez ludzi, którzy dzisiaj są słusznie oskarżeni przez prokuraturę o nielegalną współpracę z rosyjską służbą specjalną – FSB”.

„ W czasach totalnego ataku sił antypolskich na legalnie wybraną władzę, gdy kłamstwo, podłość i dezinformacja są codziennym narzędziem niszczenia polskich patriotów, Pańska wypowiedź budzi nie tylko zdziwienie, ale poddaje w wątpliwość Pańskie intencje.” zaznacza Macierewicz, zwracając się do posła Kukiza. Poniżej skany korespondencji:

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

225 komentarzy

225 Komentarzy

 1. Duduś

  18 kwietnia 2017 at 22:12

  Jeśli podajecie dowody w postaci skanów to chociaż tak wyraźnych aby można je przeczytać a nie taką lipęjak tu wstawiliście że po powiększeniujest tak nieostra że nie można tego listu odczytać. Pokazywanie czegoś zamazanego gdzie tylko widać „do Kukiza i od Macierewicza” jako dowód śmierdzi krętactwem i nie chodźcie tą drogą Prawy!
  Nu nusiu!

 2. Kredki w pudełku

  18 kwietnia 2017 at 23:01

  Czyż Pan Macierewicz nie ma racji? Dziwny ten Kukiz (łagodnie mówiąc).

  • Paweł

   20 kwietnia 2017 at 00:04

   Nie rozśmieszaj mnie. Niech Macierewicz przedstawi dowody, które potwierdzą to co napisał w liście. Dowodów jak zwykle brak i pozostają jego chore teorie rodem ze „śledztwa” smoleńskiego. Według pewnych osób Misiewicz pisał CV „pod stołem”, co jest bardzo prawdopodobne. Macierewicz, Waszczykowski, Misiewicz i ten drugi, co wygląda jak dziewczynka zhańbili nasz Kraj.

  • Kasia

   24 kwietnia 2017 at 02:34

   A jaka ta Rosja wspaniała-7lat nie mogła a teraz po Macierewiczu od razu rewelacje ,zdjecia sie znalazły.
   Typowe dla służ Rosji,a naiwny Polak uwierzy.

 3. mieszko

  18 kwietnia 2017 at 23:02

  Macierewicz jak najbardziej ma rację. O co temu Kukizowi chodzi ?

 4. Młot

  18 kwietnia 2017 at 23:26

  Kukiz to jest sprzedajna menda udajacy patryjote moze nawet Polaka chodzacego w koszulkach NSZ.Ten czlowiek smierdzi z daleka wystarczy przesledzic jego kariere przed i w trakcie polityki.Wstyd mi za takich ludzi jak ta menda

 5. kindys

  18 kwietnia 2017 at 23:55

  @mieszko
  Nie wiesz o co chodzi ? Widać ciężko rozumujesz , aż dziw że pisać umiesz .
  Internet i fora są dla myślących , dla tych którzy samodzielnie nie kojarzą i potrzebują gotowca pozostaje radio maryja i tv trwam

 6. as

  19 kwietnia 2017 at 00:08

  Macierewicz ma rację…

 7. obserwator

  19 kwietnia 2017 at 00:15

  kukiz to czlowiek wsi,moze cos maja na tego pijaka i cpuna ze tak im sluzy?,oni mu zrobili karyjere w polskich mediach,jako celebryta i gwiazda a to zwykly bolszewicki szmaciarz,ilu jeszcze takich jak kukiz jest na uslugach wrogich panstw Polsce???

 8. Danka

  19 kwietnia 2017 at 00:55

  Nieladnie, Panie Kukiz, brzydko.I chce Pan likwidowac powiaty, zeby co? Jeszcze bardziej zdegradowac byle wojewodztwa, ktire staly sie biednymi, beznadziejnymi, smrodliwymi dziurami bez szans na jakis poziom zycia dla przecietnego mieszkanca, a dla
  mlodych tylko „wynocha stad”!? Przygotowania do Europy regionow pod batuta Berlina Tysiacletniej..? Zaluje, ze glosowalam na Pana.Wiecej tego nie zrobie.Czekam na nowa polska, patriotyczna partie,ktora nie dopusci do zadnej Europy pod butem Niemiec

  • Robert

   19 kwietnia 2017 at 18:24

   Nie przypominam sobie aby kiedykolwiek deklarował a Pani że głosuje na Kukiza. Tymczasem on od początku chciał legalizacji marihuany.

 9. Hania

  19 kwietnia 2017 at 07:47

  @ Danka

  Pani niewiele pojmuje, ale za to chętnie hejtuje na wszystkie tematy.
  Nie mam zamiaru po raz drugi wchodzić z panią w jałową dyskusję.
  Pan Gietpil już pani odpowiedział ( i to zdaje się, na równym poziomie)

  Ale wszystkim, którzy podobnie do pani przedkładają dobro partii ponad Dekalog.
  Od kiedy 6 Przykazanie musi być konsultowane z kimkolwiek?
  Nawet z eminencjami ( którzy chętnie bronią partii i zasad świeckości Sejmu)
  Pani nie rozumie słów, którymi chętnie szasta
  Bigotką mozna z powodzeniem nazwać panią Dankę, która do nieprzytomności broni niewłaściwego zachowania duchownych , tylko ze względu na kolor ich szat…

  Sł J.pol

  Bigoteria, dewocja, przesadna, manifestacyjna nadgorliwość w wypełnianiu zewnętrznych praktyk religijnych połączona z brakiem wewnętrznej religijności i rygoryzmem w stosunku do innych.

  Religijność proszę pani nie wyklucza rozumu.
  A 6 przykazanie wciąż obowiązuje.
  Nawet w Sejmie 🙂

 10. Danka

  19 kwietnia 2017 at 09:02

  Hania. I wszystko jasne.Od szat Prynasa Polski to niech Hania trxyma sie z daleka w swej obludnej lewackiej butnej agicie.Najpierw Hania napadala na ks.Prymasa, a tutaj maska opadla i Habia wziela sie za Radio Maryja, skad wywodzi sie poslanka Sobecka, ktora najbardxiej libbowala za uchwala o Objawieniach Maryjnych wbrew woli Zwierzchnika Kosciola w Polsce! I Hani sie jyz wszystko pofixowalo, bo ja nie jestem ani z PIS-u, ani z zadnej partii.Bronie Kosciola przed atakami lewakow im, Skug Kusego i nadgorliwych , ktorzy wypowiedzieli posluszenstwo Kosciolowi tym aktem. Hania na oltarzu siedzisz? Swietsza niz Prymas?

  • Paweł

   20 kwietnia 2017 at 00:09

   @Danka

   Ów prymas jest tyle wart co zdrajca Wyszyński. Chce pani bronić kościół przed atakami lewaków? Swój swojego atakuje?

 11. Danka

  19 kwietnia 2017 at 09:21

  Glowa Kosciola katolickiego w Polsce jest ks.Prymas Wojciech Polak, nikt inny.

  • Paweł

   21 kwietnia 2017 at 16:49

   @Danka

   Sądziłem, że Pan Jezus, ale najwyraźniej ktoś się pod Niego podszywa.

 12. Hania

  19 kwietnia 2017 at 11:36

  „Hania potepia Prymasa, a tu, w tym temacie rzuca się na RM i Tv Trwam oraz O.Rydzyka”

  Och, to straszne!!!
  Szczególnie ostatnia część pani wypowiedzi.
  Jak można ” rzucać się na RM i Trwam”?!

  Pani Danko wymowna
  – na który krąg piekielny Dantego tym sobie zaslużyłam?

  „Przeze mnie droga w miasto utrapienia,

  Przeze mnie droga w wiekuiste męki,

  Przeze mnie droga w naród zatracenia.

  Jam dzieło wielkiej, sprawiedliwej ręki”

 13. Danka

  19 kwietnia 2017 at 17:26

  Hania.POwinszowac.

 14. Danka

  19 kwietnia 2017 at 17:43

  Kiedy zapisalam to wyzej,raczej po probie zapisania, pojawila sie informacja, ze zostalo zerwane polaczenie z serwerem.Jednak wyrzucilam te informacje w ramce i zniknela, a reszta dzialala prwidlowo;)

  • Danka

   19 kwietnia 2017 at 23:08

   Moce piekielne nie daly rady zerwac mych wiezow z tym tematem? I jak tu powatpiewac . 😉

 15. Danka

  20 kwietnia 2017 at 08:08

  „Przeczytawszy”?

 16. SITWY i gangi mają w żelaznym UŚCISKU Polskę

  20 kwietnia 2017 at 11:25

  Gangsterska mafia PiS absolutnie niczym się NIE różni od pro-pruskiego gangu PO w którym jest MNUSTWO żydów z polskim obywatelstwem udających „polaków”.
  Żydo-lewacki PiS to też skrzyknięci aktywiści NIE polskiej narodowości z polskim obywatelstwem zamieszkali w III RP, szczególnie żydzi i ukraincy, którym absolutnie NIE zależy na interesie WIEKSZOSCI polskich obywateli lecz małej grupki KRZYKACZY łączący ich wspólny interes, aby posiadać władzę, wzajemnie się popierać, tak aby czerpać z tego korzyści materialne KOSZTEM pozostałych polskich obywateli.
  Tak zwane GABINETY POLITYCZNE różnych urzędów państwowych czyli takich „Misiewiczów” tworzą połączoną siatkę agentów realizujących programy zbliżone dla celów spójności członków ZAKAMUFLOWANEJ sitwy, czyli jest to forma SKRZYKNIECIA się członków MNIEJSZOŚCI etnicznych zamieszkałych w III RP czyli siatkę trzymającą łączność miedzy sobą, aby się na wzajem popierać we wszystkich działaniach przynoszącą korzyść tej SITWIE.
  Gangi PiS i PO skupiają w swoich szeregach typów o podobnym charakterystycznym typie myślenia, gdzie najważniejsze jest, aby się na wzajem POPIERAĆ, tak aby każdy z członków tego gangu osiągał KOŻYSCI materialne nie patrząc na stratę pozostałego ogółu obywateli.
  Tacy „misiewicze” to łacznicy, którzy budują zależności urzędów państwowych w połączeniu ze SITWĄ gangsterów z mafii PiS.
  Oni tworzą faktyczną łacznikową sitwę miedzy gangsterami PiS, a wtym głównym mafiozą PiS, którzy mają zadanie sobie pomagać i załatwiać sprawy trzymania władzy w SWOIM żelaznym uścisku, tak sitwa z urzędów państwowych była pod ścisłym nadzorem PiS.
  Identyczny schemat organizowania zależności członków SITWY obowiązywał w gangu PO, SLD, PSL będących przy korycie władzy.
  Im nie chodzi o kożyść ogółu obywateli lub Państwa Polskiego jako instytucji lecz o PRYWATNY interes członków gangu-sitwy sprawującej władze w danym okresie czasu w żydo-mafijnej III RP.

  • Danka

   20 kwietnia 2017 at 19:40

   Czyli wszyscy WON? A kto wchodzi na ich miejsce wg Ciebie?
   Ps. Blagam:” Mnostwo,korzystac,korzysc…

 17. MNShadow

  20 kwietnia 2017 at 13:56

  Czytając wcześniejsze wypowiedzi mam wrażenie że kłócą się tutaj tylko trolle internetowe lub opłaceni hejterzy, tym bardziej że wiele nicków się powtarza. Dajcie sobie na luz bo to już nawet nie jest śmieszne.

  • Paweł

   21 kwietnia 2017 at 16:51

   Twoja opinia jest strasznie dla nas ważna.

 18. tomek

  22 kwietnia 2017 at 08:58

  Beton komunistyczny przemalowal sie na drmokratow i patriotow ale chyba sovieckich

 19. statystyczny

  22 kwietnia 2017 at 16:34

  TW kukiz to smiec sluzb wsi,widac ze zbrodniarze z ludowego wojska polskiego sa zagrozeni?,dlatego tak zaciekle atakuja najlepszego ministra w rzadzie PIS!!!!,ilu jest jeszcze takich spiochow z wsi jak kukiz w obecnym sejmie????

  • Paweł

   24 kwietnia 2017 at 07:37

   @statystyczny

   Dobry komentarz! Nie zaznaczyłeś, że to ironia, ale pozwól, że naprawię ten błąd:

   „dlatego tak zaciekle atakuja najlepszego ministra w rzadzie PIS!!!!”

   !!!IRONIA!!!

 20. w88 link

  28 kwietnia 2017 at 08:13

  This is a topic close to my heart cheers, where are your contact details though?

 21. Tabung Pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 22:51

  Very interesting subject , appreciate it for putting up.

 22. Alat pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 03:44

  Very interesting points you have remarked, appreciate it for posting.

 23. Dress your toddler to look as cute

  3 maja 2017 at 14:58

  I consider something genuinely special in this web site.

 24. versace sale uk

  5 maja 2017 at 06:52

  I’m still learning from you, while I’m making my way to the top as well. I definitely liked reading all that is written on your site.Keep the tips coming. I enjoyed it!

 25. Some truly nice stuff on this internet site, I like it.

 26. yacht rental dubai

  10 maja 2017 at 14:49

  I haven¦t checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 27. Meditation Training

  11 maja 2017 at 12:18

  Hiya! I just wish to give a huge thumbs up for the nice information you will have right here on this post. I will likely be coming again to your blog for more soon.

 28. careers you can work from home

  14 maja 2017 at 08:55

  Very interesting subject , appreciate it for posting.

 29. Tabung pemadam api

  15 maja 2017 at 00:29

  Just a smiling visitant here to share the love (:, btw great pattern. „Reading well is one of the great pleasures that solitude can afford you.” by Harold Bloom.

 30. Blogging Crazy

  20 maja 2017 at 00:49

  magnificent points altogether, you just gained a new reader. What could you recommend about your submit that you just made some days in the past? Any certain?

 31. 3 credit reports free

  20 maja 2017 at 08:11

  But wanna input on few general things, The website layout is perfect, the subject matter is rattling excellent : D.

 32. instant auto insurance quotes

  21 maja 2017 at 00:47

  Well I truly liked studying it. This article procured by you is very helpful for good planning.

 33. Cuisinart dcc-3200

  29 maja 2017 at 07:27

  Hi there, I discovered your web site via Google at the same time as searching for a related subject, your website came up, it seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 34. wedding caterers

  2 czerwca 2017 at 16:35

  Real great info can be found on web blog. „I said I didn’t want to run for president. I didn’t ask you to believe me.” by Mario M Cuomo.

 35. medical products devices market report

  5 czerwca 2017 at 07:48

  Some genuinely fantastic content on this site, regards for contribution.

 36. MacauBet

  6 czerwca 2017 at 15:47

  Keep working ,terrific job!

 37. Poker Online

  9 czerwca 2017 at 23:35

  I genuinely enjoy reading on this website , it holds superb content.

 38. book hotel Monaco

  10 czerwca 2017 at 02:00

  I got what you mean ,bookmarked, very nice site.

 39. www.findcoolpeople.com

  10 czerwca 2017 at 06:09

  I have read a few good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you set to make one of these magnificent informative web site.

 40. black military boots

  12 czerwca 2017 at 12:25

  I reckon something truly special in this web site.

 41. the general auto insurance

  16 czerwca 2017 at 02:16

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 42. boicucanga

  18 czerwca 2017 at 15:20

  Keep working ,splendid job!

 43. pre natal massage singapore

  18 czerwca 2017 at 20:47

  I genuinely value your work, Great post.

 44. Avenere Cladding

  21 czerwca 2017 at 14:23

  Hiya! I simply wish to give a huge thumbs up for the good data you will have right here on this post. I will be coming again to your weblog for more soon.

 45. jetzt lesen

  21 czerwca 2017 at 18:58

  I gotta bookmark this website it seems very helpful very useful

 46. Dewapoker

  24 czerwca 2017 at 13:18

  Regards for this marvelous post, I am glad I observed this site on yahoo.

 47. LED Hallenstrahler

  24 czerwca 2017 at 20:14

  I like this post, enjoyed this one regards for putting up.

 48. Non Plus Ultra

  26 czerwca 2017 at 03:33

  I’ve thought about posting something about this before. Good job! Can I use part of your post in my blog?

 49. Whole life insurance quotes

  26 czerwca 2017 at 22:05

  Very interesting subject, regards for posting. „Time flies like an arrow. Fruit flies like a banana.” by Lisa Grossman.

 50. top 10 countries in Asia for tourists

  27 czerwca 2017 at 21:04

  fantastic issues altogether, you just won a new reader. What would you recommend in regards to your post that you simply made some days in the past? Any positive?

 51. self catering accommodation in Kisumu

  28 czerwca 2017 at 01:23

  Very interesting info !Perfect just what I was searching for! „Water is the most neglected nutrient in your diet but one of the most vital.” by Kelly Barton.

 52. where to stay

  28 czerwca 2017 at 09:56

  I like this site because so much utile stuff on here : D.

 53. where to sleep

  28 czerwca 2017 at 19:05

  I’ve read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to make such a fantastic informative site.

 54. where to stay

  28 czerwca 2017 at 23:28

  Glad to be one of several visitors on this awesome website : D.

 55. Billye Tarone

  29 czerwca 2017 at 13:26

  the rest is viral video history.|Gaunt’s dataset includes videos of girls alone in their bedrooms, or with buddies, or groups of girls in living rooms or backyards.|In my humble opinion those

 56. Fitnessarmband

  1 lipca 2017 at 15:29

  Great weblog right here! Additionally your website quite a bit up fast! What web host are you using? Can I get your associate hyperlink for your host? I want my web site loaded up as fast as yours lol

 57. Profile

  2 lipca 2017 at 00:13

  I have not checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I?¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 58. State farm homeowners insurance

  2 lipca 2017 at 04:43

  I regard something genuinely special in this web site.

 59. geicoinsurance

  6 lipca 2017 at 02:55

  Very interesting information!Perfect just what I was searching for!

 60. Singapore cheat husband

  8 lipca 2017 at 15:53

  I have learn several just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you set to make this kind of great informative web site.

 61. sg spouse cheat

  9 lipca 2017 at 02:40

  An interesting discussion is price comment. I feel that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject however usually persons are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 62. H3vvAdYmF

  12 lipca 2017 at 09:33

  923458 793212Just wanna input on few general things, The website design is perfect, the articles is very great : D. 794576

 63. Pingback: My Homepage

 64. new home insurance quote

  12 lipca 2017 at 19:15

  so much great info on here, : D.

 65. קמגרה ויאגרה טבעית

  14 lipca 2017 at 12:23

  I believe you have noted some very interesting details, appreciate it for the post.

 66. Nha ban TPHCM

  16 lipca 2017 at 16:10

  I’d incessantly want to be update on new articles on this website , bookmarked! .

 67. Whats Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & help other users like its aided me. Good job.

 68. Nonton Bokep

  19 lipca 2017 at 15:23

  I really value your piece of work, Great post.

 69. CPA marketing

  19 lipca 2017 at 22:18

  I view something truly interesting about your blog so I saved to bookmarks.

 70. eebest8 fiverr

  20 lipca 2017 at 00:51

  „Great amazing things here. I am very satisfied to peer your article. Thank you so much and i am taking a look forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?”

 71. porno cerdas

  20 lipca 2017 at 02:01

  ofrecen cámara web xxx en HD y micrófono.

 72. indian entrepreneur stories

  20 lipca 2017 at 20:08

  Hi my family member! I want to say that this post is amazing, nice written and come with almost all significant infos. I would like to peer extra posts like this .

 73. Geico homeowners insurance

  22 lipca 2017 at 19:04

  You actually make it appear so easy with your presentation however I find this matter to be actually something which I feel I would by no means understand. It sort of feels too complicated and extremely wide for me. I am having a look ahead to your next post, I will attempt to get the grasp of it!

 74. Ritz Carlton sunny isles prices

  22 lipca 2017 at 23:35

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you really know what you’re speaking about! Bookmarked. Please additionally visit my website =). We could have a hyperlink trade arrangement between us!

 75. home insurance quotes

  23 lipca 2017 at 03:59

  Thank you for another wonderful post. Where else could anyone get that type of information in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I’m on the look for such information.

 76. coffee maker with built in grinder

  24 lipca 2017 at 15:51

  There is noticeably a bunch to realize about this. I think you made various nice points in features also.

 77. www.besttruckgps.reviews

  24 lipca 2017 at 21:40

  „Great, thanks for sharing this article post.Thanks Again. Really Cool.”

 78. buy instgram followers

  24 lipca 2017 at 22:31

  Whats Taking place i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively useful and it has helped me out loads. I’m hoping to contribute & help different users like its aided me. Great job.

 79. supplier apar

  25 lipca 2017 at 03:51

  My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!

 80. auto home insurance comparison

  25 lipca 2017 at 22:17

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 81. Vimeo video download online

  26 lipca 2017 at 02:26

  I besides believe thence, perfectly written post! .

 82. save on auto insurance

  26 lipca 2017 at 06:37

  What i do not understood is if truth be told how you are not actually a lot more neatly-preferred than you may be now. You are so intelligent. You recognize thus significantly in the case of this matter, produced me personally imagine it from numerous numerous angles. Its like women and men aren’t involved except it is one thing to do with Woman gaga! Your own stuffs outstanding. At all times deal with it up!

 83. masinice za brijanje

  26 lipca 2017 at 11:31

  F*ckin’ amazing things here. I am very glad to see your post. Thanks so much and i’m having a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 84. Cialis Bosna

  26 lipca 2017 at 16:01

  I?¦ll immediately clutch your rss feed as I can not in finding your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me recognise in order that I could subscribe. Thanks.

 85. GEICO homeowners insurance

  26 lipca 2017 at 19:59

  I always was interested in this topic and still am, thanks for putting up.

 86. amazon keyword research

  27 lipca 2017 at 11:55

  Spot on with this write-up, I truly think this website wants rather more consideration. I’ll most likely be once more to learn far more, thanks for that info.

 87. Poker Qiu Qiu

  28 lipca 2017 at 21:58

  I have been examinating out some of your posts and it’s clever stuff. I will make sure to bookmark your site.

 88. Situs Judi Poker Online Terpercaya

  28 lipca 2017 at 23:33

  You made some good points there. I did a search on the subject matter and found most individuals will approve with your website.

 89. Judi Poker Terpercaya

  29 lipca 2017 at 04:14

  Thanks for another informative blog. Where else could I get that kind of information written in such a perfect way? I have a project that I’m just now working on, and I have been on the look out for such info.

 90. kala jadu

  29 lipca 2017 at 23:17

  Hello! I’ve been reading your web site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Huffman Tx! Just wanted to mention keep up the good work!

 91. ChasBiarge

  31 lipca 2017 at 15:40

  Misoprostol Cytotec Prix cialis buy online Comprar Cialis En Espana

 92. KelChalkhic

  31 lipca 2017 at 20:23

  Amoxicillin Rx 500 viagra cialis Cialis Viagra Risques

 93. kala jadu

  1 sierpnia 2017 at 00:46

  Very well written article. It will be supportive to anybody who utilizes it, including myself. Keep doing what you are doing – i will definitely read more posts.

 94. learn kala jadu in urdu

  1 sierpnia 2017 at 05:16

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 95. Escort in Toronto

  1 sierpnia 2017 at 19:42

  „certainly like your web-site but you have to check the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I’ll surely come back again.”

 96. popcorn machine singapore

  1 sierpnia 2017 at 19:48

  Those are yours alright! . We at least need to get these people stealing images to start blogging! They probably just did a image search and grabbed them. They look good though!

 97. Cleaning Windows and Mirrors

  1 sierpnia 2017 at 20:36

  „I really appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again!”

 98. pdf search

  1 sierpnia 2017 at 21:37

  „Thank you for your article post.Thanks Again. Much obliged.”

 99. genesis mining

  1 sierpnia 2017 at 22:21

  „Muchos Gracias for your article post.Much thanks again.”

 100. immobiliare

  1 sierpnia 2017 at 23:29

  Hello, Neat post. There’s an issue together with your web site in web explorer, may check this?K IE still is the marketplace leader and a large component to other people will miss your magnificent writing due to this problem.

 101. Hvac contractor

  1 sierpnia 2017 at 23:33

  „Hello, this weekend is nice designed for me, since this point in time i am reading this wonderful informative post here at my home.”

 102. agen judi

  2 sierpnia 2017 at 04:25

  Hello my family member! I wish to say that this article is awesome, nice written and include approximately all important infos. I would like to see more posts like this .

 103. متاجر

  2 sierpnia 2017 at 09:59

  You have remarked very interesting details ! ps decent site.

 104. best auto insurance

  2 sierpnia 2017 at 22:53

  obviously like your website however you need to test the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to inform the truth nevertheless I?¦ll certainly come again again.

 105. life and health insurance rates

  3 sierpnia 2017 at 05:05

  Wonderful post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Cheers!

 106. Vernetta

  3 sierpnia 2017 at 16:48

  Aw, this was a fairly Terrific write-up. Using the period and genuine effort and hard work in direction of produce a Great write-up… however what can I say… I be reluctant a complete whole lot and put on’t afford to pay for toward get hold of every thing performed.

 107. learn kala jadu in hindi

  3 sierpnia 2017 at 23:16

  Well I sincerely liked studying it. This information offered by you is very effective for good planning.

 108. https://twitter.com/kamagrail

  4 sierpnia 2017 at 03:33

  Howdy are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 109. http://chicagoescortguide.com/agencies/

  4 sierpnia 2017 at 07:58

  Hey there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Appreciate it!

 110. kala jadu mantra in hindi

  4 sierpnia 2017 at 12:18

  What i don’t understood is if truth be told how you’re not really a lot more well-liked than you may be now. You’re very intelligent. You understand thus considerably relating to this matter, made me in my view believe it from so many numerous angles. Its like women and men are not interested unless it¦s one thing to do with Woman gaga! Your own stuffs outstanding. Always deal with it up!

 111. Adult Live Cam Girls Blog

  4 sierpnia 2017 at 16:54

  Thank you for sharing with us, I conceive this website genuinely stands out : D.

 112. UHC health insurance plans individuals

  6 sierpnia 2017 at 23:18

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 113. diwali images

  7 sierpnia 2017 at 03:11

  certainly like your web site but you need to test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the truth nevertheless I will definitely come back again.

 114. play free slots

  7 sierpnia 2017 at 12:26

  „Excellent way of describing, and pleasant post to take data concerning my presentation topic, which i am going to present in university.”

 115. top affiliate programs

  7 sierpnia 2017 at 13:07

  „Thanks for the suggestions shared on your blog. Yet another thing I would like to mention is that losing weight is not about going on a dietary fads and trying to get rid of as much weight as you can in a few months. The most effective way to shed weight is by using it bit by bit and following some basic guidelines which can provide help to make the most from a attempt to drop some weight. You may know and be following some tips, but reinforcing know-how never affects.”

 116. idrpoker88

  8 sierpnia 2017 at 05:58

  Hi there are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 117. houses to buy

  8 sierpnia 2017 at 07:10

  There is a lot of misunderstanding about these issues today. Your material helps explain things.

 118. Accommodation

  8 sierpnia 2017 at 10:53

  I always was concerned in this topic and stock still am, thankyou for posting.

 119. business directories

  8 sierpnia 2017 at 15:16

  I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and great user genial style and design, as well as the content. You’re an expert in this topic!

 120. Film in streaming

  9 sierpnia 2017 at 05:31

  Yay google is my world beater aided me to find this great internet site! .

 121. MORPHEUS

  9 sierpnia 2017 at 10:07

  Hi there would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 122. vegas-valley.com

  10 sierpnia 2017 at 00:24

  hi!,I like your writing very much! share we keep in touch more about your post on AOL? I require a specialist in this house to solve my problem. Maybe that’s you! Taking a look ahead to see you.

 123. Sharan

  10 sierpnia 2017 at 02:19

  Wonderful undertaking upon the produce up! I be expecting in the direction of watch study far more versus yourself!

 124. find more

  10 sierpnia 2017 at 14:53

  I simply want to say I’m beginner to blogging and definitely loved you’re web site. Probably I’m want to bookmark your blog . You certainly come with wonderful articles. Thank you for revealing your web-site.

 125. It sounds like you’re creating problems yourself by defining this as such a comprehensive, almost unknowable problem. Isn’t that self-defeating?

 126. ghe luoi

  11 sierpnia 2017 at 15:47

  I think you have mentioned some very interesting details , appreciate it for the post.

 127. Togel Hongkong

  11 sierpnia 2017 at 19:51

  I am glad to be a visitant of this thoroughgoing website! , thanks for this rare info ! .

 128. Situs Togel

  12 sierpnia 2017 at 00:18

  I’m still learning from you, as I’m improving myself. I absolutely love reading everything that is posted on your blog.Keep the tips coming. I enjoyed it!

 129. Judi Online

  12 sierpnia 2017 at 04:17

  You have mentioned very interesting details! ps decent website.

 130. Judi Bola

  12 sierpnia 2017 at 08:21

  I really enjoy looking through on this web site, it has got superb posts.

 131. General knowledge

  12 sierpnia 2017 at 10:43

  I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this site. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own web site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 132. Agen Judi terpercaya

  12 sierpnia 2017 at 12:54

  I was looking at some of your articles on this site and I believe this web site is rattling informative! Retain posting.

 133. Buy precious metals

  12 sierpnia 2017 at 14:45

  You made some clear points there. I did a search on the subject matter and found most individuals will consent with your blog.

 134. Agen Bola

  12 sierpnia 2017 at 16:59

  Respect to article author, some excellent information .

 135. Religion

  12 sierpnia 2017 at 18:36

  Very interesting topic, regards for putting up.

 136. Judi Bola

  12 sierpnia 2017 at 21:00

  Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Thanks a lot

 137. business mails

  12 sierpnia 2017 at 22:34

  This is a very good tips especially to those new to blogosphere, brief and accurate information… Thanks for sharing this one. A must read article.

 138. Judi Online

  13 sierpnia 2017 at 01:01

  I very delighted to find this site on bing, just what I was searching for : D likewise saved to fav.

 139. luxury game lodges in botswana

  13 sierpnia 2017 at 10:02

  I went over this internet site and I conceive you have a lot of great information, bookmarked (:.

 140. kala jadu

  13 sierpnia 2017 at 10:08

  I think you have observed some very interesting points, regards for the post.

 141. best tour operator in botswana

  13 sierpnia 2017 at 13:55

  Thanks a lot for giving everyone an exceptionally spectacular chance to read critical reviews from here. It is usually so pleasant plus packed with fun for me personally and my office mates to search your web site particularly 3 times every week to read through the latest issues you have. And indeed, I am also at all times motivated considering the cool advice served by you. Selected 2 tips in this posting are truly the simplest I have ever had.

 142. Judi Qiu Qiu Online

  13 sierpnia 2017 at 14:12

  I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Studying this information So i’m glad to show that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot indisputably will make sure to do not disregard this web site and provides it a look on a relentless basis.

 143. Makgadikgadi

  13 sierpnia 2017 at 17:47

  I intended to post you a very small word to be able to thank you very much the moment again just for the precious information you’ve featured in this article. It has been really pretty open-handed of you to present easily just what a number of people could have made available for an electronic book to get some money on their own, chiefly now that you might have done it in case you decided. These things in addition acted to become good way to be certain that the rest have the same eagerness like my personal own to figure out a good deal more pertaining to this problem. I’m sure there are several more pleasant instances up front for individuals that scan through your blog post.

 144. Situs Poker Online

  13 sierpnia 2017 at 18:16

  It’s exhausting to seek out educated people on this subject, however you sound like you understand what you’re talking about! Thanks

 145. African safari

  13 sierpnia 2017 at 21:44

  I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your website?

 146. Poker Oriental

  13 sierpnia 2017 at 22:40

  As a Newbie, I am constantly exploring online for articles that can be of assistance to me. Thank you

 147. things to do in Tanzania other than safari

  14 sierpnia 2017 at 01:39

  I have been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Reading this information So i am glad to show that I have a very just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much indubitably will make certain to do not put out of your mind this site and give it a look regularly.

 148. sprawdź

  14 sierpnia 2017 at 02:47

  I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website 🙂

 149. Fire sale

  14 sierpnia 2017 at 09:13

  I?¦ve read some excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you put to make the sort of excellent informative site.

 150. twerking

  14 sierpnia 2017 at 17:33

  |Among spitting bars in her island accent, Nicki Minaj backs up her wagon on Busta Rhymes in his Twerk It” video.|Girls twerking turns me on as a lot

 151. twerking

  15 sierpnia 2017 at 08:49

  Wiz Khalifa and Nicki Minaj In 2012, She released her initial single, Fame”.|We watched intensely in the mirror to see regardless of whether we could imitate Diamond’s impressive twerking method, then looked at every

 152. twerking

  15 sierpnia 2017 at 10:20

  other and laughed.|TWERKhoreo® is a weekly class held for our sophisticated twerkers who want to put their moves learnt from TWERKFit® classes into complex routines.|I now have totally no focus for the rest of the day simply because

 153. mystic ct liquor store

  15 sierpnia 2017 at 11:30

  „Thank you for your blog.Much thanks again. Will read on…”

 154. twerking

  15 sierpnia 2017 at 11:52

  other and laughed.|TWERKhoreo® is a weekly class held for our sophisticated twerkers who want to put their moves learnt from TWERKFit® classes into complex routines.|I now have completely no focus for the rest of the day due to the fact

 155. council of legal education and noun

  15 sierpnia 2017 at 13:21

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 156. twerking

  15 sierpnia 2017 at 13:24

  as girls wearing these hats that are produced to appear like animal heads: not at all.|A want to rebel against such a buttoned-up ethos leaves the white girl desperate for an identity

 157. twerking

  15 sierpnia 2017 at 14:56

  It appears like one particular of the guys could manage 1 skinny girl twerking but when the other came it was as well much for him.

 158. twerking

  15 sierpnia 2017 at 16:29

  Will is inspired by it and introduces a new assignment: Twerk.|The girls are told they never have to take element but whoever wins will get a date with the boy of their selection.|She’s appeared in many music videos for artists like, Ludacris ,

 159. http://www.bargainbrute.com/

  15 sierpnia 2017 at 17:25

  wonderful submit, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector do not notice this. You must proceed your writing. I’m confident, you have a great readers’ base already!

 160. infantinno

  15 sierpnia 2017 at 23:36

  Hi my friend! I wish to say that this post is awesome, nice written and include almost all important infos. I would like to see extra posts like this.

 161. Trademark Attorney

  16 sierpnia 2017 at 03:41

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 162. twerking

  16 sierpnia 2017 at 03:41

  Will is inspired by it and introduces a new assignment: Twerk.|The girls are told they never have to take element but whoever wins will get a date with the boy of their choice.|She’s appeared in many music videos for artists like, Ludacris ,

 163. twerking

  16 sierpnia 2017 at 05:19

  through which to distinguish herself.|Some enterprising person backstage just occurred to be shooting video of the incident and, well,

 164. twerking

  16 sierpnia 2017 at 06:41

  as girls wearing these hats that are made to appear like animal heads: not at all.|A need to rebel against such a buttoned-up ethos leaves the white girl desperate for an identity

 165. digital agent turkey

  16 sierpnia 2017 at 07:48

  Some really nice and useful information on this site, as well I believe the design and style contains good features.

 166. twerking

  16 sierpnia 2017 at 07:53

  Travis Porter and Sage The Gemini can be heard on the TWERK station at Pandora.|After releasing first booty shaking music video few months back Siise is back with yet another 2mins+ twerk music video.|Whether or not or not it’s element of a globally-recognized fitness

 167. twerking

  16 sierpnia 2017 at 11:10

  the rest is viral video history.|Gaunt’s dataset includes videos of girls alone in their bedrooms, or with buddies, or groups of girls in living rooms or backyards.|In my humble opinion these

 168. ppc keyword tool

  16 sierpnia 2017 at 11:53

  you are really a good webmaster. The site loading speed is amazing. It seems that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve done a great job on this topic!

 169. Luxo estate

  16 sierpnia 2017 at 16:00

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 170. Brazilian hair wigs stores

  16 sierpnia 2017 at 22:50

  „Nice blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol”

 171. jason spencer dallas

  17 sierpnia 2017 at 20:39

  I appreciate, cause I found just what I was looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 172. A Cheapest homeowners insurance

  18 sierpnia 2017 at 00:42

  hello!,I really like your writing very a lot! percentage we be in contact extra about your post on AOL? I need an expert in this space to resolve my problem. May be that’s you! Having a look forward to look you.

 173. jual tabung pemadam api

  18 sierpnia 2017 at 01:12

  Attractive component of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to claim that I get in fact loved account your blog posts. Any way I’ll be subscribing for your feeds or even I success you get right of entry to consistently fast.

 174. jugendherbergen

  18 sierpnia 2017 at 04:23

  I have learn several just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much attempt you put to create this kind of fantastic informative site.

 175. jual tabung pemadam kebakaran

  18 sierpnia 2017 at 05:08

  Can I simply say what a reduction to search out somebody who actually is aware of what theyre speaking about on the internet. You definitely know how you can deliver an issue to light and make it important. More people have to read this and understand this aspect of the story. I cant believe youre not more standard since you undoubtedly have the gift.

 176. moh exam

  18 sierpnia 2017 at 08:22

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 177. jual tabung pemadam kebakaran

  18 sierpnia 2017 at 09:11

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 178. best coffee maker with grinder

  18 sierpnia 2017 at 12:44

  You made some fine points there. I did a search on the topic and found a good number of persons will consent with your blog.

 179. jual alat pemadam api

  18 sierpnia 2017 at 14:04

  I got what you mean ,saved to my bookmarks, very decent site.

 180. jual alat pemadam api

  18 sierpnia 2017 at 18:00

  Very nice layout and superb content, absolutely nothing else we need : D.

 181. jual alat pemadam api

  18 sierpnia 2017 at 22:13

  Great amazing things here. I?¦m very happy to see your article. Thank you so much and i am taking a look forward to contact you. Will you kindly drop me a mail?

 182. link

  19 sierpnia 2017 at 13:14

  Terrific work! This is the type of info that should be shared around the web. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 183. iklan online

  19 sierpnia 2017 at 13:24

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to search out any individual with some unique thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is one thing that is needed on the net, somebody with slightly originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

 184. Dispensary

  19 sierpnia 2017 at 17:03

  It¦s actually a great and useful piece of information. I am satisfied that you simply shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 185. internet gambling site

  19 sierpnia 2017 at 17:53

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 186. watch tv

  19 sierpnia 2017 at 22:37

  The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 187. http://bionicwoman.dk

  19 sierpnia 2017 at 23:29

  We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with helpful info to work on. You have done an impressive job and our whole neighborhood can be thankful to you.

 188. basketball betting system

  20 sierpnia 2017 at 03:08

  Thank you, I have recently been searching for info about this subject for a long time and yours is the greatest I’ve discovered till now. However, what in regards to the conclusion? Are you positive in regards to the supply?

 189. cash loans

  20 sierpnia 2017 at 03:13

  Very interesting topic, regards for posting.

 190. onine casinos

  20 sierpnia 2017 at 07:41

  wonderful post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this. You must continue your writing. I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

 191. dicas relacionamento namoro

  20 sierpnia 2017 at 12:33

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure nice factors in features also.

 192. best Okavango Delta safaris

  20 sierpnia 2017 at 17:30

  Excellent website. Lots of helpful info here. I¦m sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thank you for your effort!

 193. Serengeti Tanzania

  20 sierpnia 2017 at 22:48

  Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossips and internet and this is actually irritating. A good blog with exciting content, that is what I need. Thank you for keeping this web-site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 194. mount Kenya facts

  21 sierpnia 2017 at 03:42

  Thank you for any other great article. Where else may anybody get that type of information in such an ideal means of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the look for such info.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra