Z kraju

Spaliliśmy Marzannę a nie Żydówkę

Na nasz wniosek Prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz wszczęła dochodzenie w sprawie „eventu” grupy narodowców, którzy spalili i utopili w Wiśle kukłę przedstawiającą Żydówkę – poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. – Atak na tradycję polską, jaki przeprowadzili ludzie związani z środowiskiem monitorowania ksenofobi i rasizmu obrazuje jakimi mechanizmami tworzy się wirtualną rzeczywistość – tłumaczy w rozmowie z Prawy.pl Bartosz Kurzeja, współorganizator topienia… b’Żyduli.

– Jak co roku w całej Polsce są palone kukły Marzanny i jest to naszą tradycją, którą opisywał już Długosz. Tak też i warszawskie środowisko narodowców spotkało się nad Wisłą, aby uczestniczyć w happeningu artystycznym z okazji pierwszego dnia wiosny. Zostało to sfilmowane . Problem jaki stworzył Rafał Gaweł polega na tym, że zinterpretował słowo „antysemiting” jako coś przeciwko Żydom, a nie jak to było zgodne z intencją moją, że jest to spotkanie zorganizowane, „miting”, gdzie nie mamy sentymentu do rzeczy brzydkich – mówi Kurzeja, który na co dzień pracuje jako rzeźbiarz.

Innego zdania są przeciwnicy akcji narodowców zebranych wokół Kurzei. 21 marca grupa „Sumienie Narodu” spaliła kukłę Marzanny. Problem w tym, że ta nazwana została b’Żydulą, a właściwie ukazano etymologię słowa „brzydota”.- Ta satanistyczna morda, ten charakterystyczny haczykowaty nos – krzyczał jeden z uczestników podczas palenia kukły. Autorzy wydarzenia relację z akcji zamieścili w Internecie, po czym Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych powiadomił prokuraturę. – Prokuratura podzieliła nasze zdanie, że może to być czyn z art. 256 KK: „§ 1. Kto publicznie (…) nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” – informował Ośrodek.

-To właśnie Rafał Gaweł ogłosił wszem i wobec że narodowcy topią i palą Żydówkę zamiast, że topią coś brzydkiego czyli brzydulę. Na tym filmie zostaje wytłumaczone etymologiczne pochodzenie określenia brzydki, obrzydliwy, brzydula i to tych anty Polaków zabolało . Zabolało też Gawła to, że całe to wydarzenie zostało podniesione do rangi sztuki. My, łacinnicy, mamy bardzo szerokie rozumienie piękna i wiemy też skąd jest zagrożenie dla kultury i kto nam wszystko co wartościowe obrzydza – twierdzi Kurzeja. – To Rafał Gaweł złamał prawo, bo nazywając to działanie artystyczne antysemityzmem i kukłę brzyduli Marzanny żydówką de facto dokonał spalenia i utopienia kukły Żydówki – dodaje rzeźbiarz, absolwent ASP w Warszawie z grupy „Sumienie Narodu”. – Ciekawym wątkiem jest to, że pod artykułem jaki ukazał się na stronie Ośrodka Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i rasistowskich zostało podane konto na które to są zbierane środki na walkę z antysemityzmem, który sami tworzą – dodał artysta nazywanym w środowisku narodowców „rzeźbiarzem polskim”.

Robert Wyrostkiewicz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

152 komentarze

152 Komentarzy

 1. gonić pasożytów

  19 kwietnia 2017 at 18:51

  Ten „Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych” powinien być zdelegalizowany, atakują nasze polskie tradycje w Polsce. Dla takich antypolskich obżydliwców nie powinno być miejsca w Polsce.

 2. Antyparch

  19 kwietnia 2017 at 20:13

  Wygadany. Umie się bronić i atakuje. Takich ludzi nam potrzeba.

 3. tomek

  19 kwietnia 2017 at 20:43

  Zydy robia w Polsce co im sie podoba a reszta sie boi

 4. Czarek

  19 kwietnia 2017 at 20:48

  Mnie tylko ciekawi jedno – dlaczego nasi narodowcy nie zajmują się poważnymi sprawami, np. usiłowaniem przez obecnie rządzących wprowadzenia nam uprawy GMO, a „bawią” się drażnieniem za wszelką cenę żydów i ich popleczników. Czy naprawdę w naszej Ojczyźnie nie ma ważniejszych spraw? Np. przyjmowanie ponad miarę ukraińców, szmuglowanie do Polski broni z ukrainy, finansowanie przez rządzących szkół mniejszości narodowych, a zaprzestanie finansowania szkół polskich (np. na Śląsku) itp. itd. Czy ci chłopcy – narodowcy poprzez swoje „głupie” działania chcą nam obrzydzić ideę narodową???

  • ???

   20 kwietnia 2017 at 13:11

   a mnie ciekawi bardzo, dlaczego żydzi tak śmiertelnie poważnie traktują(i po sądach włóczą)wygłupy i żarty młodych żaków?! Jak świat światem w młodych łepetynach zawsze szumiało i wrzało….od razu walić chcecie sądami, kibitkami,Sybirem?!
   a pośmiać się trochę nie lepiej by było?!
   Wszak poza żartobliwą zadymą nic tym młodym więcej nie pozostało!
   Dajcie na luz!
   Włoska kukła tzw. Befany też jest b.żydula straszna z zakrzywionym nochalem…i za tę Befanę też będziecie palić na stosie…gdyby chłopaki chciały ją topić?!
   „Prawdziwa cnota krytyk się nie boi!”
   Uważajcie, żebyście nie pękli z nadęcia i przewrażliwienia…..

 5. Robert B.

  19 kwietnia 2017 at 21:32

  „Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych” czytaj: Ośrodek Monitorowania Odruchów Obronnych Przeciwko Żydowskim Planom Imperialnym… Przed II wojną światową zachowywali się identycznie. Jak to się dla nich skończyło, wiemy. Te same przyczyny wywołują te same skutki…

 6. Robert B.

  19 kwietnia 2017 at 21:35

  „Ciekawym wątkiem jest to, że pod artykułem jaki ukazał się na stronie Ośrodka Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i rasistowskich zostało podane konto na które to są zbierane środki na walkę z antysemityzmem, który sami tworzą”…

  O tak! Tworzą, bo liczą, że na nim zarobią i przechwycą jeszcze więcej władzy… A potem… A potem nagle wzrasta zapotrzebowanie na Ulmów… Regularnie jak w zegarku… Ja Ulmem zostawać nie mam najmniejszego zamiaru…

 7. Paweł

  20 kwietnia 2017 at 00:12

  W pierwszej kolejności należy wyjaśnić dlaczego żydowscy oprawcy uniknęli kary. Winnych „zaniedbań” pociągnąć do odpowiedzialności. To powinno być jednym z priorytetów RN.

 8. gru

  20 kwietnia 2017 at 05:04

  Czy ci chłopcy – narodowcy poprzez swoje działania chcą nam obrzydzić żydostwo które panoszy się w Polsce i słusznie robią i chwała im za to na wieki !
  Co to jest, że cały świat nienawidzi żydów ?

  • Robert B.

   20 kwietnia 2017 at 11:48

   Świat ich nienawidzi, bo są do tego POWODY… I oni to bardzo dobrze wiedzą…

 9. Zona

  20 kwietnia 2017 at 08:22

  PiSowcy prześladują i wsadzają do wiezień Polaków (np Rybak) ale tacy autorzy i realizatorzy „klątwy” są nawet poza podejrzeniem

 10. McG

  20 kwietnia 2017 at 09:24

  Niestety, ale takie zachowanie jest błazenadą – marzannę się topi, a nie pali, zaś brzydula nie ma etymologicznie nic wspólnego z ‚eskimosami’ – po cholerę tak się podkładać?

  Ponadto sa ważniejsze problemy ( m,.in. z eskimoskimi uroszczeniami wobec Polski ) ale tak się ich nie rozwuiąże, a wręcz przeciwnie

  • Robert B.

   20 kwietnia 2017 at 12:00

   A co z „podkładaniem się” reżysera „Klątwy”? Dlaczego on może „się podkładać” i nic mu się nie dzieje? Czyżby zadziałała zasada „jesteś rządzony przez tych, za mowę przeciwko którym jesteś sądzony”? Przewija się ten motyw od dawna i nie tylko w Polsce. Bardzo intensywnie „przewijał się” ten motyw w ZSRR, w którym ni stąd ni zowąd „lud pracujący miast i wsi” zerwał w sposób skoordynowany okowy niewoli na tak wielkim terytorium rozpętał piekło, które pochłonęło 60 milionów ludzi („Jednym słowem, aby streścić nasz system ukrócenia rządów w Europie, poszczególnym rządom pokażemy siłę naszą przy pomocy zamachów, czyli terroru, wszystkim zaś, jeżeli dopuścimy do powstania przeciwko nam, odpowiemy armatami amerykańskimi, chińskimi lub japońskimi”)… A potem… A potem był święty, bo żydowski, holokaust… Który oczywiście nie miał ŻADNYCH przyczyn… Ciekawe, jak długo ludzie to będą jeszcze kupować. Czy w warunkach wojennych, których żydostwo już nie może się doczekać, ludzie będą w to wierzyć, czy raczej dadzą o sobie znać resentymenty i te same przyczyny wywołają te same skutki…

 11. solozzo

  20 kwietnia 2017 at 09:47

  Niedługo spalenie zapałki będzie interpretowane przez żydowską agenturę jako nawoływanie do holocaustu. I bardzo dobrze, niech się ośmieszają. Bardzo udana akcja panów z „Sumienia Narodu”!

  • Robert B.

   20 kwietnia 2017 at 13:06

   Oni chcą nas całkowicie obezwładnić psychicznie. Ale to się im nie uda. W warunkach wojennych to wszystkie pryśnie jak bańka mydlana, a wtedy reakcja przez jej tłumienie będzie jeszcze bardziej gwałtowna…

 12. Alat pemadam api

  1 maja 2017 at 12:00

  Well I definitely liked reading it. This information provided by you is very practical for correct planning.

 13. kawa etiopia sidamo

  6 maja 2017 at 12:53

  I couldn’t resist commenting

 14. przysmak dla chomików

  6 maja 2017 at 21:28

  Well I truly enjoyed reading it. This information procured by you is very constructive for proper planning.

 15. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 12:48

  Appreciate it for helping out, good information. „Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.” by Tallulah Bankhead.

 16. Niki Shuskey

  8 maja 2017 at 00:33

  natural remedy for toothache

 17. آموزش 3d max

  30 maja 2017 at 12:56

  This is a topic close to my heart cheers, where are your contact details though?

 18. avis qantas

  31 maja 2017 at 07:26

  Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Cheers

 19. search acim

  8 czerwca 2017 at 15:16

  Keep working ,impressive job!

 20. BandarQ

  9 czerwca 2017 at 11:50

  Keep working ,great job!

 21. car insurance

  16 czerwca 2017 at 01:58

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 22. geico ins

  19 czerwca 2017 at 01:50

  There may be noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure nice factors in options also.

 23. Poker88

  24 czerwca 2017 at 12:07

  I couldn’t resist commenting

 24. accommodation Namibia

  28 czerwca 2017 at 22:03

  I couldn’t resist commenting

 25. DJ Crazy Jimmy

  4 lipca 2017 at 19:23

  on a daily basis pressing him away becuse i don’t wan na harm him.

 26. catch cheat girlfriend

  7 lipca 2017 at 16:49

  You can certainly see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 27. state farm phone number quote

  8 lipca 2017 at 05:21

  You are a very clever person!

 28. jake jilennanal

  10 lipca 2017 at 18:47

  GJXChy Its hard to find good help I am constantnly saying that its hard to procure quality help, but here is

 29. Cami Pekar

  12 lipca 2017 at 06:51

  as girls wearing those hats that are produced to appear like animal heads: not at all.|A desire to rebel against such a buttoned-up ethos leaves the white girl desperate for an identity

 30. Wallace Dopson

  12 lipca 2017 at 16:44

  as girls wearing those hats that are made to look like animal heads: not at all.|A desire to rebel against such a buttoned-up ethos leaves the white girl desperate for an identity

 31. this site

  14 lipca 2017 at 08:27

  A01Rg0 rest аА аБТ•f the аАаб‚Т€а‚ite аАаб‚Т€Т“аАаб‚Т€а‚ also reаА аЂаlly

 32. Nonton Bokep

  19 lipca 2017 at 15:02

  You could certainly see your expertise in the paintings you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. At all times go after your heart. „In America, through pressure of conformity, there is freedom of choice, but nothing to choose from.” by Peter Ustinov.

 33. porno cerdas

  20 lipca 2017 at 02:52

  {una pareja muy viciosa y exhibicionista que goza haciendo públicas sus relaciones íntimas

 34. chain group scam

  31 sierpnia 2017 at 01:57

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 35. students

  1 września 2017 at 07:08

  Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I?ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 36. college life

  2 września 2017 at 13:57

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 37. see my site

  2 września 2017 at 20:55

  There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment?s pleasure, for the rest of their lives.

 38. see more

  2 września 2017 at 21:07

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I?d prefer to use some with the content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 39. check this out

  2 września 2017 at 21:17

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 40. check out my website

  3 września 2017 at 20:06

  This website online is really a stroll-by for all the data you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll undoubtedly uncover it.
  check out my website http://www.forum.lbl.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=12880

 41. sex

  4 września 2017 at 19:36

  An impressive share, I simply given this onto a colleague who was doing a little evaluation on this. And he the truth is bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If potential, as you turn out to be experience, would you mind updating your weblog with extra particulars? It’s highly helpful for me. Big thumb up for this weblog submit!
  sex http://www.188maxbet.com

 42. st lucia all inclusive resorts 5 star

  4 września 2017 at 20:24

  You made some decent points there. I appeared on the web for the difficulty and located most people will associate with along with your website.
  st lucia all inclusive resorts 5 star http://beckettvclta.soup.io/post/626320899/wedding-dj-services-Miami-Fl-for-Dummies

 43. St. lucia botanical gardens

  4 września 2017 at 20:36

  You made some respectable factors there. I seemed on the web for the issue and found most individuals will go together with with your website.

 44. 123movies

  5 września 2017 at 08:59

  very good submit, i actually love this web site, keep on it

 45. check more at my website

  5 września 2017 at 10:53

  This website online is mostly a walk-by way of for the entire info you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll positively discover it.

 46. Kelsey

  6 września 2017 at 03:43

  Just want to say your article is as astonishing. The clearness
  in your post is simply great and i can assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the gratifying work. http://www.eiservice.net/component/k2/itemlist/user/3707

 47. 外汇开户流程

  6 września 2017 at 10:31

  There are actually quite a lot of particulars like that to take into consideration. That is a great level to deliver up. I offer the ideas above as common inspiration but clearly there are questions like the one you carry up where the most important factor will likely be working in honest good faith. I don?t know if finest practices have emerged round things like that, however I’m positive that your job is clearly identified as a fair game. Each boys and girls feel the affect of only a second’s pleasure, for the remainder of their lives.

 48. see my website

  6 września 2017 at 19:07

  You made some decent factors there. I regarded on the web for the difficulty and found most people will go together with along with your website.

 49. check out my website

  6 września 2017 at 22:12

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks Nevertheless I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss problem? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 50. check out my website

  7 września 2017 at 07:53

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to seek out somebody with some unique thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is one thing that’s wanted on the net, someone with somewhat originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 51. check out my website

  7 września 2017 at 08:40

  I’d must verify with you here. Which isn’t something I often do! I enjoy reading a submit that may make folks think. Additionally, thanks for allowing me to remark!

 52. see my website

  7 września 2017 at 10:48

  Your house is valueble for me. Thanks!…

 53. see my website

  7 września 2017 at 11:28

  There’s noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure nice points in options also.

 54. There are some interesting cut-off dates in this article however I don’t know if I see all of them center to heart. There may be some validity but I’ll take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we wish more! Added to FeedBurner as properly

 55. Can I simply say what a reduction to seek out someone who truly knows what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know the right way to carry a problem to mild and make it important. More individuals have to read this and understand this facet of the story. I cant consider youre not more widespread because you undoubtedly have the gift.

 56. instagram takipçi sayısı arttırma

  7 września 2017 at 16:49

  This really answered my problem, thanks!

 57. Your place is valueble for me. Thanks!…

 58. drones

  9 września 2017 at 10:45

  I am typically to running a blog and i really admire your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your website and preserve checking for brand spanking new information.

 59. buy bitcoins with bank transfer

  14 września 2017 at 11:02

  you have an ideal weblog right here! would you prefer to make some invite posts on my blog?

 60. gay live caht

  14 września 2017 at 15:03

  You should participate in a contest for the most effective blogs on the web. I will advocate this web site!

 61. Spot on with this write-up, I really think this web site wants way more consideration. I’ll in all probability be once more to learn rather more, thanks for that info.

 62. showbox for iphone

  16 września 2017 at 11:53

  This is the proper weblog for anybody who needs to search out out about this topic. You notice so much its almost laborious to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You positively put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply great!

 63. lace frontal

  17 września 2017 at 00:18

  I received my 1st lace frontal https://www.youtube.com/watch?v=ny8rUpI_98I from my friend. I am so Superior! I don’t know what to do about this. This really is the second a person I have obtained currently and the turnaround time is weeks. I have been extremely let down.

 64. adonis golden ratio

  17 września 2017 at 15:54

  An impressive share, I simply given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in actual fact bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading extra on this topic. If potential, as you change into expertise, would you thoughts updating your blog with more particulars? It is extremely useful for me. Massive thumb up for this blog post!

 65. download songs

  18 września 2017 at 10:29

  Hello! I simply want to give an enormous thumbs up for the good info you’ve got right here on this post. I will be coming back to your weblog for more soon.

 66. Judi Bola Selalu Menarik

  19 września 2017 at 17:32

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to find any person with some original ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is one thing that’s wanted on the net, someone with a bit of originality. useful job for bringing one thing new to the web!

 67. Singapore HuffPost Writer

  19 września 2017 at 22:31

  Good post. I learn one thing more challenging on completely different blogs everyday. It’ll all the time be stimulating to learn content material from other writers and follow slightly one thing from their store. I’d favor to make use of some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink in your web blog. Thanks for sharing.

 68. best camera bags

  20 września 2017 at 00:52

  This really answered my problem, thanks!

 69. Dale

  20 września 2017 at 01:41

  I frequented the Mutter Museum as a boy or girl; concept it interesting.I expect in the direction of go to back.

 70. LED grow lights

  20 września 2017 at 15:33

  Aw, this was a really nice post. In thought I would like to put in writing like this moreover – taking time and actual effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get one thing done.

 71. best paying hyip forums

  20 września 2017 at 23:48

  Spot on with this write-up, I really think this website wants way more consideration. I’ll in all probability be once more to learn much more, thanks for that info.

 72. HaroLiavaife

  21 września 2017 at 17:01

  Accutane 20mg Bestellen Rezeptfrei [url=http://cialtobuy.com ]online pharmacy[/url] Sildenafil Sale
  Cialis Pas Cher Internet Canadian Pharmacy Lasix Pills
  Trade Generic Name For Amoxicillin cialis Viagra Online Tesco

 73. gopro gimbal camera

  21 września 2017 at 21:00

  I used to be more than happy to seek out this web-site.I wished to thanks on your time for this excellent learn!! I undoubtedly having fun with every little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 74. djpunjab

  22 września 2017 at 13:02

  I’d need to examine with you here. Which isn’t something I usually do! I enjoy reading a publish that can make people think. Also, thanks for permitting me to comment!

 75. piano lessons for kids chicago

  22 września 2017 at 18:09

  There are certainly numerous details like that to take into consideration. That could be a nice level to carry up. I provide the ideas above as normal inspiration but clearly there are questions just like the one you carry up the place a very powerful thing will be working in honest good faith. I don?t know if finest practices have emerged around issues like that, however I’m positive that your job is clearly recognized as a fair game. Both boys and girls really feel the impact of just a second’s pleasure, for the remainder of their lives.

 76. Grammarly Discount For Students

  22 września 2017 at 23:23

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 77. Digital Camera

  23 września 2017 at 01:40

  I used to be very pleased to search out this net-site.I wanted to thanks on your time for this wonderful read!! I undoubtedly enjoying each little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you blog post.

 78. Otis Jurek

  23 września 2017 at 12:50

  Thanks a lot very much for the high quality and results-oriented help. I won’t think twice to endorse your blog post to anybody who wants and needs support about this area.

 79. Limo

  23 września 2017 at 15:51

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you Nonetheless I’m experiencing difficulty with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting similar rss problem? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 80. jasa view youtube

  23 września 2017 at 21:22

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 81. hacking tutorials

  23 września 2017 at 23:43

  An fascinating discussion is worth comment. I think that it is best to write more on this subject, it won’t be a taboo subject however usually persons are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 82. instagram follower kaufen

  25 września 2017 at 10:10

  This web site is mostly a stroll-by way of for the entire data you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll positively discover it.

 83. Cryptocoin Jobs

  25 września 2017 at 12:00

  I discovered your blog site on google and verify a couple of of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Searching for ahead to studying extra from you in a while!…

 84. Teenage Love Quotes

  27 września 2017 at 11:23

  I’d need to verify with you here. Which is not one thing I usually do! I enjoy studying a publish that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to remark!

 85. virgo woman and pisces man love life

  27 września 2017 at 13:14

  very good put up, i definitely love this web site, keep on it

 86. chakra balancing binaural beats

  27 września 2017 at 16:56

  Your style is so unique compared to other people I
  have read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity,
  Guess I’ll just bookmark this web site.

 87. how can i make him mine

  27 września 2017 at 20:28

  Good post. I be taught one thing more challenging on different blogs everyday. It is going to always be stimulating to read content from different writers and practice somewhat one thing from their store. I’d choose to use some with the content on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink on your internet blog. Thanks for sharing.

 88. schwanger werden trotz pille

  27 września 2017 at 22:12

  After study a couple of of the weblog posts on your website now, and I actually like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will likely be checking again soon. Pls try my website online as properly and let me know what you think.

 89. how to seduce a man not yours

  28 września 2017 at 01:04

  The next time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my choice to read, however I truly thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you could possibly repair in the event you werent too busy searching for attention.

 90. how to attract a libra man

  28 września 2017 at 09:44

  This web site is mostly a walk-via for all of the information you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll undoubtedly discover it.

 91. aquarius man and scorpio woman break up

  28 września 2017 at 12:14

  Howdy! I simply would like to give a huge thumbs up for the good info you could have here on this post. I might be coming back to your weblog for extra soon.

 92. love compatibility quiz

  28 września 2017 at 15:54

  This really answered my drawback, thank you!

 93. love compatibility aquarius man

  28 września 2017 at 18:33

  I used to be more than happy to seek out this internet-site.I needed to thanks for your time for this excellent learn!! I positively having fun with every little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 94. hard trap

  28 września 2017 at 19:58

  Nice post. I be taught one thing more challenging on different blogs everyday. It can all the time be stimulating to learn content material from other writers and follow a bit something from their store. I’d choose to use some with the content on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink on your internet blog. Thanks for sharing.

 95. I’m impressed, I need to say. Really hardly ever do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me inform you, you’ve hit the nail on the head. Your thought is excellent; the problem is something that not sufficient people are speaking intelligently about. I am very pleased that I stumbled throughout this in my seek for one thing relating to this.

 96. free shipping shoes

  29 września 2017 at 00:19

  This website online is really a walk-through for all the information you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll undoubtedly discover it.

 97. After I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any means you possibly can remove me from that service? Thanks!

 98. HaroLiavaife

  29 września 2017 at 22:33

  Vendita Viagra Generico In Italia Ciprofloxacin Online Drug Storeto [url=http://cheapestcial.com ]cialis[/url] Metamucil With Amoxicillin

 99. publix grocery delivery service

  30 września 2017 at 06:34

  What’s up, I check your new stuff daily. Your humoristic
  style is awesome, keep up the good work!

 100. iphone porn

  1 października 2017 at 18:58

  It’s arduous to seek out knowledgeable folks on this topic, but you sound like you already know what you’re speaking about! Thanks

 101. There may be noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure good factors in features also.

 102. check my website

  2 października 2017 at 00:27

  There are certainly numerous particulars like that to take into consideration. That is a nice level to bring up. I offer the ideas above as normal inspiration but clearly there are questions just like the one you convey up where the most important thing will likely be working in sincere good faith. I don?t know if best practices have emerged round things like that, however I’m positive that your job is clearly identified as a fair game. Each girls and boys really feel the impact of only a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

 103. jasa youtube

  2 października 2017 at 08:16

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks Nevertheless I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting an identical rss drawback? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 104. electric bikes sale

  2 października 2017 at 12:27

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to find someone with some original ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this web site is one thing that is needed on the net, somebody with a little originality. useful job for bringing one thing new to the internet!

 105. Bulk sms dubai

  2 października 2017 at 15:06

  There are definitely a whole lot of details like that to take into consideration. That could be a great level to deliver up. I offer the ideas above as general inspiration but clearly there are questions like the one you carry up the place the most important thing will be working in trustworthy good faith. I don?t know if best practices have emerged round things like that, however I’m sure that your job is clearly recognized as a fair game. Both girls and boys feel the impression of only a second’s pleasure, for the remainder of their lives.

 106. There are definitely a lot of particulars like that to take into consideration. That may be a nice point to deliver up. I supply the thoughts above as normal inspiration but clearly there are questions like the one you deliver up where crucial thing might be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged round issues like that, but I am positive that your job is clearly recognized as a fair game. Each girls and boys feel the impression of only a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 107. Once I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the identical comment. Is there any method you can take away me from that service? Thanks!

 108. bulk sms uae

  2 października 2017 at 22:35

  After research a number of of the blog posts in your web site now, and I really like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website listing and will be checking back soon. Pls take a look at my website as nicely and let me know what you think.

 109. adonis golden ratio

  3 października 2017 at 08:39

  Aw, this was a very nice post. In thought I wish to put in writing like this moreover – taking time and actual effort to make an excellent article… however what can I say… I procrastinate alot and certainly not seem to get something done.

 110. virgo man and libra woman romance

  3 października 2017 at 11:57

  It’s onerous to search out knowledgeable people on this subject, however you sound like you recognize what you’re speaking about! Thanks

 111. love compatibility virgo and aries

  3 października 2017 at 15:26

  This web site is known as a stroll-through for all the information you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll undoubtedly discover it.

 112. Essay writing in dubai

  3 października 2017 at 17:52

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 113. my google drive

  3 października 2017 at 23:11

  This is the correct weblog for anyone who needs to seek out out about this topic. You notice so much its nearly onerous to argue with you (not that I truly would want…HaHa). You positively put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

 114. HaroLiavaife

  3 października 2017 at 23:58

  Buy Topamax Without A Script Secure Ordering Provera Drugs Hydrochlorothiazide On Line In Usa [url=http://bestviaonline.com]buy viagra[/url] Kamagra To Overcome Impotence Issue Cialis Ou Viagra Ou Levitra Sexual Side Effects Amoxicillin

 115. rigassatiksme.lv

  4 października 2017 at 00:55

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing just a little evaluation on this. And he in fact bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading extra on this topic. If possible, as you become expertise, would you thoughts updating your weblog with more details? It is highly helpful for me. Massive thumb up for this weblog publish!

 116. car upholstery cleaning london

  5 października 2017 at 15:56

  There are some attention-grabbing time limits on this article but I don’t know if I see all of them middle to heart. There’s some validity however I’ll take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want extra! Added to FeedBurner as well

 117. floristeria en Argentina

  5 października 2017 at 23:53

  It is best to take part in a contest for one of the best blogs on the web. I’ll recommend this website!

 118. tender

  6 października 2017 at 10:02

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.

  Any feedback would be greatly appreciated.

 119. Yeast Infection No More

  6 października 2017 at 13:11

  Can I simply say what a reduction to seek out somebody who truly knows what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know learn how to bring a difficulty to light and make it important. More individuals have to read this and perceive this facet of the story. I cant consider youre not more popular because you definitely have the gift.

 120. https://www.ukbestessays.com

  6 października 2017 at 14:57

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you Nonetheless I am experiencing problem with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting similar rss downside? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 121. academic essay writing services UK

  6 października 2017 at 17:41

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 122. dic phoenix

  6 października 2017 at 17:48

  Thanks so much for the post.Much thanks again. Fantastic.

 123. Thiet ke website bat dong san

  6 października 2017 at 19:21

  Spot on with this write-up, I actually suppose this web site wants rather more consideration. I’ll most likely be once more to learn rather more, thanks for that info.

 124. atletico madrid tröja

  7 października 2017 at 07:30

  Heya i’m for the primary time here. I found this board and I to find It really helpful & it helped me out a lot. I am hoping to provide something back and aid others like you aided me.

 125. HaroLiavaife

  9 października 2017 at 07:50

  Cephalexin 500 Mg Amoxicillin Cat Reaction To Viagra Online Acquisto [url=http://leviinusa.com]levitra[/url] Billig Cialis

 126. Must Read for SEO

  9 października 2017 at 23:17

  After research a number of of the blog posts in your website now, and I truly like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site checklist and might be checking back soon. Pls check out my website online as properly and let me know what you think.

 127. love compatibility of pisces and cancer

  10 października 2017 at 10:05

  It is best to take part in a contest for probably the greatest blogs on the web. I’ll recommend this website!

 128. tinder dating

  10 października 2017 at 10:41

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog.
  You have some really good articles and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link
  back to mine. Please send me an email if interested. Cheers!

 129. tinder dating

  10 października 2017 at 11:24

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your post
  seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a format issue or something
  to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to
  let you know. The design and style look great though!

  Hope you get the issue fixed soon. Kudos

 130. buy hacklinks

  10 października 2017 at 11:43

  You made some first rate points there. I seemed on the internet for the problem and located most individuals will go together with with your website.

 131. pirater un compte facebook

  10 października 2017 at 17:51

  Thanks so much for the blog post.Much thanks again. Really Great.

 132. leather sofa cleaning london

  10 października 2017 at 18:36

  When I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any method you may remove me from that service? Thanks!

 133. best youtube networks to join

  11 października 2017 at 02:14

  That is the right weblog for anybody who needs to seek out out about this topic. You realize a lot its virtually hard to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You positively put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, simply great!

 134. inka express

  11 października 2017 at 11:36

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 135. HaroLiavaife

  11 października 2017 at 20:29

  Cialis Im Flugzeug [url=http://sildenafdosage.com]viagra[/url] Alli Availability Propecia Offerta Keflex Mg Lb

 136. Buy illegal backlinks

  11 października 2017 at 23:05

  very nice publish, i actually love this web site, keep on it

 137. tinder dating

  13 października 2017 at 11:28

  This page truly has all the information and facts I wanted concerning this subject and didn’t know who to
  ask.

 138. HaroLiavaife

  13 października 2017 at 18:41

  Colospa Fda Approved Canadian Pharmacies Achat Du Levitra 10 Mg [url=http://tadalaf20mg.com]cialis online[/url] Buy Neurontin Overnight Cialis Generico Originale Synthroid By Mail

 139. kamagra w pigulce

  14 października 2017 at 00:11

  Skonczona viagra sprawnosc zmyslowa tudziez ubytek przeciwnosci z wzwod to postanowienie coraz wiekszej zgrupowania dzis przebywajacych jegomosciow. Uczeszczajac nasz sprawnie rezolutny zagrywka dysponujesz przypadek wyzbycia sie napiecia a scementowanych z poprzednio zaburzen wzwodow plus przebojowego zabicia ukradkowych zwolnien utrudniajacych Twoje stosunki seksualne. Oferowane poprzez nas narady nielecznicze przewazone istnieja apteka internetowa za posrednictwem stwierdzonych koneserow.

 140. kamagra. sklep internetowy

  14 października 2017 at 12:26

  Gonisz viagra aktywnego wstawiennictwa w limicie darmowych narad leczniczych dokonywajacych Twoje wyczekiwania zapewniajacych miesista dyskrecje imprezy, wpadnij lokalny nowoczesnie aktywny zagrywka, w jakim trwasz najwyzszej, postacie usluge lekarska w zakresie leczenia przeszkody sposrod erekcja. Az do dnia nowoczesnego wsparlismy wprzody niezwykle wielu gosciom dazacym wydajnego rehabilitacje impotencji lekami na potencje dodatkowo odrebnego wariantu niedyspozycje obmacujacej ozieblosci seksualnej.

 141. HaroLiavaife

  14 października 2017 at 16:55

  Acheter Cialis Ligne Canada Can You Buy Lasix Over The Counter Can I Drink Alcohol With Amoxicillin [url=http://mailordervia.com]viagra online pharmacy[/url] purchase isotretinoin without rx

 142. ergonomic studio desk

  14 października 2017 at 21:30

  A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing a bit of evaluation on this. And he in fact bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If doable, as you become experience, would you mind updating your blog with more particulars? It is highly helpful for me. Massive thumb up for this blog publish!

 143. viagranajtaniej

  14 października 2017 at 23:49

  Nie zawzdy viagrze postrzegalna chorobsko somatyczna wykonywajaca w nadzwyczaj efektywny postepowanie na maszynerie fizjologiczne wzwodu przypuszczalnie wywolywac wiarygodne klopoty sposrod erekcja posrod wielu teraz egzystujacych jegomosci. Wykorzystujac sposrod przygotowanych z wykorzystaniem nas druzyna gratisowych narad w tym rozmiarze posiadasz szansa skutecznego wyzbycia sie bezblednych spowolnien w Twoich lekami na potencje bajkach seksualnych. Stwierdzze na miare zywe podejscia Ci podajemy.

 144. tinder dating

  16 października 2017 at 07:02

  Just desire to say your article is as surprising.
  The clearness in your post is simply great and i could
  assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let
  me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 145. sletrokor review

  17 października 2017 at 13:49

  Fantastic article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 146. HaroLiavaife

  18 października 2017 at 02:27

  Cephalexin Floxin [url=http://costofcial.com]cialis[/url] Buy Lasix Online

 147. Opal Skyview

  18 października 2017 at 23:12

  Thank you ever so for you article.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra