Z kraju

Spaliliśmy Marzannę a nie Żydówkę

Na nasz wniosek Prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz wszczęła dochodzenie w sprawie „eventu” grupy narodowców, którzy spalili i utopili w Wiśle kukłę przedstawiającą Żydówkę – poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. – Atak na tradycję polską, jaki przeprowadzili ludzie związani z środowiskiem monitorowania ksenofobi i rasizmu obrazuje jakimi mechanizmami tworzy się wirtualną rzeczywistość – tłumaczy w rozmowie z Prawy.pl Bartosz Kurzeja, współorganizator topienia… b’Żyduli.

– Jak co roku w całej Polsce są palone kukły Marzanny i jest to naszą tradycją, którą opisywał już Długosz. Tak też i warszawskie środowisko narodowców spotkało się nad Wisłą, aby uczestniczyć w happeningu artystycznym z okazji pierwszego dnia wiosny. Zostało to sfilmowane . Problem jaki stworzył Rafał Gaweł polega na tym, że zinterpretował słowo „antysemiting” jako coś przeciwko Żydom, a nie jak to było zgodne z intencją moją, że jest to spotkanie zorganizowane, „miting”, gdzie nie mamy sentymentu do rzeczy brzydkich – mówi Kurzeja, który na co dzień pracuje jako rzeźbiarz.

Innego zdania są przeciwnicy akcji narodowców zebranych wokół Kurzei. 21 marca grupa „Sumienie Narodu” spaliła kukłę Marzanny. Problem w tym, że ta nazwana została b’Żydulą, a właściwie ukazano etymologię słowa „brzydota”.- Ta satanistyczna morda, ten charakterystyczny haczykowaty nos – krzyczał jeden z uczestników podczas palenia kukły. Autorzy wydarzenia relację z akcji zamieścili w Internecie, po czym Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych powiadomił prokuraturę. – Prokuratura podzieliła nasze zdanie, że może to być czyn z art. 256 KK: „§ 1. Kto publicznie (…) nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” – informował Ośrodek.

-To właśnie Rafał Gaweł ogłosił wszem i wobec że narodowcy topią i palą Żydówkę zamiast, że topią coś brzydkiego czyli brzydulę. Na tym filmie zostaje wytłumaczone etymologiczne pochodzenie określenia brzydki, obrzydliwy, brzydula i to tych anty Polaków zabolało . Zabolało też Gawła to, że całe to wydarzenie zostało podniesione do rangi sztuki. My, łacinnicy, mamy bardzo szerokie rozumienie piękna i wiemy też skąd jest zagrożenie dla kultury i kto nam wszystko co wartościowe obrzydza – twierdzi Kurzeja. – To Rafał Gaweł złamał prawo, bo nazywając to działanie artystyczne antysemityzmem i kukłę brzyduli Marzanny żydówką de facto dokonał spalenia i utopienia kukły Żydówki – dodaje rzeźbiarz, absolwent ASP w Warszawie z grupy „Sumienie Narodu”. – Ciekawym wątkiem jest to, że pod artykułem jaki ukazał się na stronie Ośrodka Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i rasistowskich zostało podane konto na które to są zbierane środki na walkę z antysemityzmem, który sami tworzą – dodał artysta nazywanym w środowisku narodowców „rzeźbiarzem polskim”.

Robert Wyrostkiewicz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

26 komentarzy

26 Komentarzy

 1. Seff

  19 kwietnia 2017 at 18:30

  Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście powinna wszcząć postępowanie przeciwko aktorom i dyrektorowi Teatru Powszechnego za bluźnierczy spektakl KLĄTWA – Obraza uczuć religijnych (art. 196)”Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2″. Nadal sprzedawane są bilety w cenie 60pln.

 2. gonić pasożytów

  19 kwietnia 2017 at 18:51

  Ten „Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych” powinien być zdelegalizowany, atakują nasze polskie tradycje w Polsce. Dla takich antypolskich obżydliwców nie powinno być miejsca w Polsce.

 3. Antyparch

  19 kwietnia 2017 at 20:13

  Wygadany. Umie się bronić i atakuje. Takich ludzi nam potrzeba.

 4. tomek

  19 kwietnia 2017 at 20:43

  Zydy robia w Polsce co im sie podoba a reszta sie boi

 5. Czarek

  19 kwietnia 2017 at 20:48

  Mnie tylko ciekawi jedno – dlaczego nasi narodowcy nie zajmują się poważnymi sprawami, np. usiłowaniem przez obecnie rządzących wprowadzenia nam uprawy GMO, a „bawią” się drażnieniem za wszelką cenę żydów i ich popleczników. Czy naprawdę w naszej Ojczyźnie nie ma ważniejszych spraw? Np. przyjmowanie ponad miarę ukraińców, szmuglowanie do Polski broni z ukrainy, finansowanie przez rządzących szkół mniejszości narodowych, a zaprzestanie finansowania szkół polskich (np. na Śląsku) itp. itd. Czy ci chłopcy – narodowcy poprzez swoje „głupie” działania chcą nam obrzydzić ideę narodową???

  • Egzorcysta

   19 kwietnia 2017 at 22:27

   Te narodowce to sa bolki ktore maja zakazane zajmowac sie polityka.Sprobuj sam zostac narodowcem to zobaczysz jak skonczysz,a skoro oni tak nie koncza to znaczy, ze maja pozwolenie i prikaz pilnowania tego miejsca zeby prawdziwi narodowcy tego miejsca nie zajeli.I zeby bylo smieszniej kazdy z nich mysli ze tylko on nie jest narodowcem a jak na ironie moze jest tam dwuch prawdziwych na wszelki wypadek.Polak nie ma ani narodowcow ani prawicy, prawica jest pilnowana przes starego masona Ozajasza i paru innych.Kowalski na prosbe rolnikow ktorzy potrzebowali wsparcia w obronie swoich pol przed korporacja Dicka Cheneeya ktorej rzad tuska sprezentowal pola tych rolnikow, wypial sie na nich i popija kawki z ksiedzem Chojeckim udajac narodowca.A druga strona medalu to nawet gdyby powstala prawdziwa prawica ,Polacy mieliby to gleboko w d…

   • panMarek

    19 kwietnia 2017 at 22:33

    100/100

  • ???

   20 kwietnia 2017 at 13:11

   a mnie ciekawi bardzo, dlaczego żydzi tak śmiertelnie poważnie traktują(i po sądach włóczą)wygłupy i żarty młodych żaków?! Jak świat światem w młodych łepetynach zawsze szumiało i wrzało….od razu walić chcecie sądami, kibitkami,Sybirem?!
   a pośmiać się trochę nie lepiej by było?!
   Wszak poza żartobliwą zadymą nic tym młodym więcej nie pozostało!
   Dajcie na luz!
   Włoska kukła tzw. Befany też jest b.żydula straszna z zakrzywionym nochalem…i za tę Befanę też będziecie palić na stosie…gdyby chłopaki chciały ją topić?!
   „Prawdziwa cnota krytyk się nie boi!”
   Uważajcie, żebyście nie pękli z nadęcia i przewrażliwienia…..

 6. Robert B.

  19 kwietnia 2017 at 21:32

  „Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych” czytaj: Ośrodek Monitorowania Odruchów Obronnych Przeciwko Żydowskim Planom Imperialnym… Przed II wojną światową zachowywali się identycznie. Jak to się dla nich skończyło, wiemy. Te same przyczyny wywołują te same skutki…

 7. Robert B.

  19 kwietnia 2017 at 21:35

  „Ciekawym wątkiem jest to, że pod artykułem jaki ukazał się na stronie Ośrodka Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i rasistowskich zostało podane konto na które to są zbierane środki na walkę z antysemityzmem, który sami tworzą”…

  O tak! Tworzą, bo liczą, że na nim zarobią i przechwycą jeszcze więcej władzy… A potem… A potem nagle wzrasta zapotrzebowanie na Ulmów… Regularnie jak w zegarku… Ja Ulmem zostawać nie mam najmniejszego zamiaru…

 8. Paweł

  20 kwietnia 2017 at 00:12

  W pierwszej kolejności należy wyjaśnić dlaczego żydowscy oprawcy uniknęli kary. Winnych „zaniedbań” pociągnąć do odpowiedzialności. To powinno być jednym z priorytetów RN.

 9. gru

  20 kwietnia 2017 at 05:04

  Czy ci chłopcy – narodowcy poprzez swoje działania chcą nam obrzydzić żydostwo które panoszy się w Polsce i słusznie robią i chwała im za to na wieki !
  Co to jest, że cały świat nienawidzi żydów ?

  • Robert B.

   20 kwietnia 2017 at 11:48

   Świat ich nienawidzi, bo są do tego POWODY… I oni to bardzo dobrze wiedzą…

 10. Zona

  20 kwietnia 2017 at 08:22

  PiSowcy prześladują i wsadzają do wiezień Polaków (np Rybak) ale tacy autorzy i realizatorzy „klątwy” są nawet poza podejrzeniem

 11. McG

  20 kwietnia 2017 at 09:24

  Niestety, ale takie zachowanie jest błazenadą – marzannę się topi, a nie pali, zaś brzydula nie ma etymologicznie nic wspólnego z ‚eskimosami’ – po cholerę tak się podkładać?

  Ponadto sa ważniejsze problemy ( m,.in. z eskimoskimi uroszczeniami wobec Polski ) ale tak się ich nie rozwuiąże, a wręcz przeciwnie

  • Robert B.

   20 kwietnia 2017 at 12:00

   A co z „podkładaniem się” reżysera „Klątwy”? Dlaczego on może „się podkładać” i nic mu się nie dzieje? Czyżby zadziałała zasada „jesteś rządzony przez tych, za mowę przeciwko którym jesteś sądzony”? Przewija się ten motyw od dawna i nie tylko w Polsce. Bardzo intensywnie „przewijał się” ten motyw w ZSRR, w którym ni stąd ni zowąd „lud pracujący miast i wsi” zerwał w sposób skoordynowany okowy niewoli na tak wielkim terytorium rozpętał piekło, które pochłonęło 60 milionów ludzi („Jednym słowem, aby streścić nasz system ukrócenia rządów w Europie, poszczególnym rządom pokażemy siłę naszą przy pomocy zamachów, czyli terroru, wszystkim zaś, jeżeli dopuścimy do powstania przeciwko nam, odpowiemy armatami amerykańskimi, chińskimi lub japońskimi”)… A potem… A potem był święty, bo żydowski, holokaust… Który oczywiście nie miał ŻADNYCH przyczyn… Ciekawe, jak długo ludzie to będą jeszcze kupować. Czy w warunkach wojennych, których żydostwo już nie może się doczekać, ludzie będą w to wierzyć, czy raczej dadzą o sobie znać resentymenty i te same przyczyny wywołają te same skutki…

 12. solozzo

  20 kwietnia 2017 at 09:47

  Niedługo spalenie zapałki będzie interpretowane przez żydowską agenturę jako nawoływanie do holocaustu. I bardzo dobrze, niech się ośmieszają. Bardzo udana akcja panów z „Sumienia Narodu”!

  • Robert B.

   20 kwietnia 2017 at 13:06

   Oni chcą nas całkowicie obezwładnić psychicznie. Ale to się im nie uda. W warunkach wojennych to wszystkie pryśnie jak bańka mydlana, a wtedy reakcja przez jej tłumienie będzie jeszcze bardziej gwałtowna…

 13. Tomek

  20 kwietnia 2017 at 18:48

  Nie wierzę, że ktoś był takim debilem, że zorganizował na serio akcję palenia „b’Żyduli”, twierdząc że to nawiązanie do polskiej tradycji czy też walki z brzydotą:))))? A antisemiting to niby inne określenie spotkania (meeting):))))? Albo to więc fałszywka, albo jakaś prowokacja, mająca niby zabawnie pokazać absurdy powoływania się na granice wolności sztuki (odpowiedź na bzdury wypisywane przez np. Wyborczą po „sztuce” „Klątwa”)? Jeśli to drugie, to raczej średnio udane, szczególnie patrząc na komentarze tutaj. Droga redakcjo, igracie z ogniem takimi prowokacyjnymi artykułami, bo taki Robert B. już pisze, że go owe „b’Żydule” chcą obezwładnić psychicznie. Jeszcze nam, biedaczysko, na zawał gotów zejść z tych emocji po kolejnym takim waszym artykule…

 14. Shena Knier

  23 kwietnia 2017 at 08:46

  Wonderful work! That is the type of info that are meant to be shared across the net. Shame on Google for now not positioning this submit higher! Come on over and seek advice from my site . Thanks =)

 15. w88

  28 kwietnia 2017 at 06:46

  I think this is among the most important information for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers

 16. cool stuff

  28 kwietnia 2017 at 15:40

  Wonderful work! This is the type of info that should be shared around the web. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my web site . Thanks =)

 17. Tabung Pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 08:10

  Thank you for all of your hard work on this blog. My mom really loves participating in investigation and it is simple to grasp why. All of us hear all relating to the compelling medium you deliver advantageous strategies on this website and therefore increase participation from visitors on this idea while our child has been understanding a great deal. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re performing a really good job.

 18. Tabung Pemadam api

  29 kwietnia 2017 at 18:37

  Thanks for every other magnificent article. Where else may just anyone get that type of info in such a perfect method of writing? I have a presentation next week, and I am at the search for such information.

 19. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 02:22

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 20. Tabung Pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 07:34

  I will immediately snatch your rss as I can’t in finding your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me recognize in order that I could subscribe. Thanks.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra