Z kraju

Spaliliśmy Marzannę a nie Żydówkę

Na nasz wniosek Prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz wszczęła dochodzenie w sprawie „eventu” grupy narodowców, którzy spalili i utopili w Wiśle kukłę przedstawiającą Żydówkę – poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. – Atak na tradycję polską, jaki przeprowadzili ludzie związani z środowiskiem monitorowania ksenofobi i rasizmu obrazuje jakimi mechanizmami tworzy się wirtualną rzeczywistość – tłumaczy w rozmowie z Prawy.pl Bartosz Kurzeja, współorganizator topienia… b’Żyduli.

– Jak co roku w całej Polsce są palone kukły Marzanny i jest to naszą tradycją, którą opisywał już Długosz. Tak też i warszawskie środowisko narodowców spotkało się nad Wisłą, aby uczestniczyć w happeningu artystycznym z okazji pierwszego dnia wiosny. Zostało to sfilmowane . Problem jaki stworzył Rafał Gaweł polega na tym, że zinterpretował słowo „antysemiting” jako coś przeciwko Żydom, a nie jak to było zgodne z intencją moją, że jest to spotkanie zorganizowane, „miting”, gdzie nie mamy sentymentu do rzeczy brzydkich – mówi Kurzeja, który na co dzień pracuje jako rzeźbiarz.

Innego zdania są przeciwnicy akcji narodowców zebranych wokół Kurzei. 21 marca grupa „Sumienie Narodu” spaliła kukłę Marzanny. Problem w tym, że ta nazwana została b’Żydulą, a właściwie ukazano etymologię słowa „brzydota”.- Ta satanistyczna morda, ten charakterystyczny haczykowaty nos – krzyczał jeden z uczestników podczas palenia kukły. Autorzy wydarzenia relację z akcji zamieścili w Internecie, po czym Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych powiadomił prokuraturę. – Prokuratura podzieliła nasze zdanie, że może to być czyn z art. 256 KK: „§ 1. Kto publicznie (…) nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” – informował Ośrodek.

-To właśnie Rafał Gaweł ogłosił wszem i wobec że narodowcy topią i palą Żydówkę zamiast, że topią coś brzydkiego czyli brzydulę. Na tym filmie zostaje wytłumaczone etymologiczne pochodzenie określenia brzydki, obrzydliwy, brzydula i to tych anty Polaków zabolało . Zabolało też Gawła to, że całe to wydarzenie zostało podniesione do rangi sztuki. My, łacinnicy, mamy bardzo szerokie rozumienie piękna i wiemy też skąd jest zagrożenie dla kultury i kto nam wszystko co wartościowe obrzydza – twierdzi Kurzeja. – To Rafał Gaweł złamał prawo, bo nazywając to działanie artystyczne antysemityzmem i kukłę brzyduli Marzanny żydówką de facto dokonał spalenia i utopienia kukły Żydówki – dodaje rzeźbiarz, absolwent ASP w Warszawie z grupy „Sumienie Narodu”. – Ciekawym wątkiem jest to, że pod artykułem jaki ukazał się na stronie Ośrodka Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i rasistowskich zostało podane konto na które to są zbierane środki na walkę z antysemityzmem, który sami tworzą – dodał artysta nazywanym w środowisku narodowców „rzeźbiarzem polskim”.

Robert Wyrostkiewicz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

126 komentarzy

126 Komentarzy

 1. Seff

  19 kwietnia 2017 at 18:30

  Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście powinna wszcząć postępowanie przeciwko aktorom i dyrektorowi Teatru Powszechnego za bluźnierczy spektakl KLĄTWA – Obraza uczuć religijnych (art. 196)”Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2″. Nadal sprzedawane są bilety w cenie 60pln.

 2. gonić pasożytów

  19 kwietnia 2017 at 18:51

  Ten „Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych” powinien być zdelegalizowany, atakują nasze polskie tradycje w Polsce. Dla takich antypolskich obżydliwców nie powinno być miejsca w Polsce.

 3. Antyparch

  19 kwietnia 2017 at 20:13

  Wygadany. Umie się bronić i atakuje. Takich ludzi nam potrzeba.

 4. tomek

  19 kwietnia 2017 at 20:43

  Zydy robia w Polsce co im sie podoba a reszta sie boi

 5. Czarek

  19 kwietnia 2017 at 20:48

  Mnie tylko ciekawi jedno – dlaczego nasi narodowcy nie zajmują się poważnymi sprawami, np. usiłowaniem przez obecnie rządzących wprowadzenia nam uprawy GMO, a „bawią” się drażnieniem za wszelką cenę żydów i ich popleczników. Czy naprawdę w naszej Ojczyźnie nie ma ważniejszych spraw? Np. przyjmowanie ponad miarę ukraińców, szmuglowanie do Polski broni z ukrainy, finansowanie przez rządzących szkół mniejszości narodowych, a zaprzestanie finansowania szkół polskich (np. na Śląsku) itp. itd. Czy ci chłopcy – narodowcy poprzez swoje „głupie” działania chcą nam obrzydzić ideę narodową???

  • Egzorcysta

   19 kwietnia 2017 at 22:27

   Te narodowce to sa bolki ktore maja zakazane zajmowac sie polityka.Sprobuj sam zostac narodowcem to zobaczysz jak skonczysz,a skoro oni tak nie koncza to znaczy, ze maja pozwolenie i prikaz pilnowania tego miejsca zeby prawdziwi narodowcy tego miejsca nie zajeli.I zeby bylo smieszniej kazdy z nich mysli ze tylko on nie jest narodowcem a jak na ironie moze jest tam dwuch prawdziwych na wszelki wypadek.Polak nie ma ani narodowcow ani prawicy, prawica jest pilnowana przes starego masona Ozajasza i paru innych.Kowalski na prosbe rolnikow ktorzy potrzebowali wsparcia w obronie swoich pol przed korporacja Dicka Cheneeya ktorej rzad tuska sprezentowal pola tych rolnikow, wypial sie na nich i popija kawki z ksiedzem Chojeckim udajac narodowca.A druga strona medalu to nawet gdyby powstala prawdziwa prawica ,Polacy mieliby to gleboko w d…

   • panMarek

    19 kwietnia 2017 at 22:33

    100/100

  • ???

   20 kwietnia 2017 at 13:11

   a mnie ciekawi bardzo, dlaczego żydzi tak śmiertelnie poważnie traktują(i po sądach włóczą)wygłupy i żarty młodych żaków?! Jak świat światem w młodych łepetynach zawsze szumiało i wrzało….od razu walić chcecie sądami, kibitkami,Sybirem?!
   a pośmiać się trochę nie lepiej by było?!
   Wszak poza żartobliwą zadymą nic tym młodym więcej nie pozostało!
   Dajcie na luz!
   Włoska kukła tzw. Befany też jest b.żydula straszna z zakrzywionym nochalem…i za tę Befanę też będziecie palić na stosie…gdyby chłopaki chciały ją topić?!
   „Prawdziwa cnota krytyk się nie boi!”
   Uważajcie, żebyście nie pękli z nadęcia i przewrażliwienia…..

 6. Robert B.

  19 kwietnia 2017 at 21:32

  „Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych” czytaj: Ośrodek Monitorowania Odruchów Obronnych Przeciwko Żydowskim Planom Imperialnym… Przed II wojną światową zachowywali się identycznie. Jak to się dla nich skończyło, wiemy. Te same przyczyny wywołują te same skutki…

 7. Robert B.

  19 kwietnia 2017 at 21:35

  „Ciekawym wątkiem jest to, że pod artykułem jaki ukazał się na stronie Ośrodka Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i rasistowskich zostało podane konto na które to są zbierane środki na walkę z antysemityzmem, który sami tworzą”…

  O tak! Tworzą, bo liczą, że na nim zarobią i przechwycą jeszcze więcej władzy… A potem… A potem nagle wzrasta zapotrzebowanie na Ulmów… Regularnie jak w zegarku… Ja Ulmem zostawać nie mam najmniejszego zamiaru…

 8. Paweł

  20 kwietnia 2017 at 00:12

  W pierwszej kolejności należy wyjaśnić dlaczego żydowscy oprawcy uniknęli kary. Winnych „zaniedbań” pociągnąć do odpowiedzialności. To powinno być jednym z priorytetów RN.

 9. gru

  20 kwietnia 2017 at 05:04

  Czy ci chłopcy – narodowcy poprzez swoje działania chcą nam obrzydzić żydostwo które panoszy się w Polsce i słusznie robią i chwała im za to na wieki !
  Co to jest, że cały świat nienawidzi żydów ?

  • Robert B.

   20 kwietnia 2017 at 11:48

   Świat ich nienawidzi, bo są do tego POWODY… I oni to bardzo dobrze wiedzą…

 10. Zona

  20 kwietnia 2017 at 08:22

  PiSowcy prześladują i wsadzają do wiezień Polaków (np Rybak) ale tacy autorzy i realizatorzy „klątwy” są nawet poza podejrzeniem

 11. McG

  20 kwietnia 2017 at 09:24

  Niestety, ale takie zachowanie jest błazenadą – marzannę się topi, a nie pali, zaś brzydula nie ma etymologicznie nic wspólnego z ‚eskimosami’ – po cholerę tak się podkładać?

  Ponadto sa ważniejsze problemy ( m,.in. z eskimoskimi uroszczeniami wobec Polski ) ale tak się ich nie rozwuiąże, a wręcz przeciwnie

  • Robert B.

   20 kwietnia 2017 at 12:00

   A co z „podkładaniem się” reżysera „Klątwy”? Dlaczego on może „się podkładać” i nic mu się nie dzieje? Czyżby zadziałała zasada „jesteś rządzony przez tych, za mowę przeciwko którym jesteś sądzony”? Przewija się ten motyw od dawna i nie tylko w Polsce. Bardzo intensywnie „przewijał się” ten motyw w ZSRR, w którym ni stąd ni zowąd „lud pracujący miast i wsi” zerwał w sposób skoordynowany okowy niewoli na tak wielkim terytorium rozpętał piekło, które pochłonęło 60 milionów ludzi („Jednym słowem, aby streścić nasz system ukrócenia rządów w Europie, poszczególnym rządom pokażemy siłę naszą przy pomocy zamachów, czyli terroru, wszystkim zaś, jeżeli dopuścimy do powstania przeciwko nam, odpowiemy armatami amerykańskimi, chińskimi lub japońskimi”)… A potem… A potem był święty, bo żydowski, holokaust… Który oczywiście nie miał ŻADNYCH przyczyn… Ciekawe, jak długo ludzie to będą jeszcze kupować. Czy w warunkach wojennych, których żydostwo już nie może się doczekać, ludzie będą w to wierzyć, czy raczej dadzą o sobie znać resentymenty i te same przyczyny wywołają te same skutki…

 12. solozzo

  20 kwietnia 2017 at 09:47

  Niedługo spalenie zapałki będzie interpretowane przez żydowską agenturę jako nawoływanie do holocaustu. I bardzo dobrze, niech się ośmieszają. Bardzo udana akcja panów z „Sumienia Narodu”!

  • Robert B.

   20 kwietnia 2017 at 13:06

   Oni chcą nas całkowicie obezwładnić psychicznie. Ale to się im nie uda. W warunkach wojennych to wszystkie pryśnie jak bańka mydlana, a wtedy reakcja przez jej tłumienie będzie jeszcze bardziej gwałtowna…

 13. Tomek

  20 kwietnia 2017 at 18:48

  Nie wierzę, że ktoś był takim debilem, że zorganizował na serio akcję palenia „b’Żyduli”, twierdząc że to nawiązanie do polskiej tradycji czy też walki z brzydotą:))))? A antisemiting to niby inne określenie spotkania (meeting):))))? Albo to więc fałszywka, albo jakaś prowokacja, mająca niby zabawnie pokazać absurdy powoływania się na granice wolności sztuki (odpowiedź na bzdury wypisywane przez np. Wyborczą po „sztuce” „Klątwa”)? Jeśli to drugie, to raczej średnio udane, szczególnie patrząc na komentarze tutaj. Droga redakcjo, igracie z ogniem takimi prowokacyjnymi artykułami, bo taki Robert B. już pisze, że go owe „b’Żydule” chcą obezwładnić psychicznie. Jeszcze nam, biedaczysko, na zawał gotów zejść z tych emocji po kolejnym takim waszym artykule…

 14. Shena Knier

  23 kwietnia 2017 at 08:46

  Wonderful work! That is the type of info that are meant to be shared across the net. Shame on Google for now not positioning this submit higher! Come on over and seek advice from my site . Thanks =)

 15. w88

  28 kwietnia 2017 at 06:46

  I think this is among the most important information for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers

 16. cool stuff

  28 kwietnia 2017 at 15:40

  Wonderful work! This is the type of info that should be shared around the web. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my web site . Thanks =)

 17. Tabung Pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 08:10

  Thank you for all of your hard work on this blog. My mom really loves participating in investigation and it is simple to grasp why. All of us hear all relating to the compelling medium you deliver advantageous strategies on this website and therefore increase participation from visitors on this idea while our child has been understanding a great deal. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re performing a really good job.

 18. Tabung Pemadam api

  29 kwietnia 2017 at 18:37

  Thanks for every other magnificent article. Where else may just anyone get that type of info in such a perfect method of writing? I have a presentation next week, and I am at the search for such information.

 19. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 02:22

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 20. Tabung Pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 07:34

  I will immediately snatch your rss as I can’t in finding your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me recognize in order that I could subscribe. Thanks.

 21. princess party Chicago

  30 kwietnia 2017 at 11:38

  of course like your web-site however you need to test the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to tell the truth however I will definitely come again again.

 22. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 20:03

  I’d incessantly want to be update on new blog posts on this internet site, bookmarked! .

 23. Alat pemadam api

  1 maja 2017 at 12:00

  Well I definitely liked reading it. This information provided by you is very practical for correct planning.

 24. transformation

  3 maja 2017 at 07:47

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road. Many thanks

 25. Difficult Step Children

  3 maja 2017 at 14:02

  I got what you mean , appreciate it for putting up.Woh I am delighted to find this website through google. „I would rather be a coward than brave because people hurt you when you are brave.” by E. M. Forster.

 26. Buy and sell ATVs

  3 maja 2017 at 21:14

  Thanks for the marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you are a great author.I will make sure to bookmark your blog and may come back from now on. I want to encourage continue your great work, have a nice holiday weekend!

 27. Local Business news

  4 maja 2017 at 05:54

  Together with almost everything which seems to be building inside this subject material, many of your points of view are generally quite radical. Nevertheless, I am sorry, because I can not subscribe to your entire plan, all be it exciting none the less. It looks to us that your commentary are actually not entirely justified and in actuality you are yourself not even completely certain of your argument. In any event I did take pleasure in examining it.

 28. check this

  5 maja 2017 at 06:43

  Hello. Great job. I did not imagine this. This is a impressive story. Thanks!

 29. vacate cleaning

  5 maja 2017 at 14:05

  Some genuinely interesting information, well written and broadly user pleasant.

 30. kawa etiopia sidamo

  6 maja 2017 at 12:53

  I couldn’t resist commenting

 31. przysmak dla chomików

  6 maja 2017 at 21:28

  Well I truly enjoyed reading it. This information procured by you is very constructive for proper planning.

 32. klocki cobi

  7 maja 2017 at 05:11

  Good V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 33. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 12:48

  Appreciate it for helping out, good information. „Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.” by Tallulah Bankhead.

 34. italian leather handbags uk

  7 maja 2017 at 19:48

  I used to be very happy to search out this web-site.I needed to thanks to your time for this wonderful learn!! I undoubtedly enjoying every little little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 35. Niki Shuskey

  8 maja 2017 at 00:33

  natural remedy for toothache

 36. dubai yacht rental

  10 maja 2017 at 14:38

  As soon as I noticed this internet site I went on reddit to share some of the love with them.

 37. yacht rental dubai price

  10 maja 2017 at 20:26

  Really instructive and excellent structure of subject material, now that’s user genial (:.

 38. yacht rental dubai price

  10 maja 2017 at 20:46

  fantastic points altogether, you just gained a brand new reader. What would you suggest about your post that you made some days ago? Any positive?

 39. W888

  11 maja 2017 at 04:14

  This really answered my problem, thank you!

 40. digital marketing training

  11 maja 2017 at 12:07

  hello!,I love your writing so a lot! proportion we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL? I require a specialist in this space to resolve my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to look you.

 41. this link

  11 maja 2017 at 19:19

  Hey there! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thank you

 42. Hello there, I found your web site by way of Google whilst searching for a similar matter, your website got here up, it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 43. We’re a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with helpful info to work on. You’ve performed an impressive process and our whole neighborhood can be grateful to you.

 44. Tabung pemadam api

  14 maja 2017 at 22:32

  I’m curious to find out what blog platform you’re working with? I’m having some small security issues with my latest blog and I would like to find something more risk-free. Do you have any recommendations?

 45. USAAA homeowners insurance

  15 maja 2017 at 05:01

  You have noted very interesting details ! ps nice internet site.

 46. Metlife home insurance policy

  15 maja 2017 at 22:26

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 47. excursions from marrakech

  16 maja 2017 at 04:30

  F*ckin¦ awesome things here. I am very glad to look your article. Thanks a lot and i am having a look ahead to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

 48. neuroscientia

  18 maja 2017 at 22:48

  Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 49. molybdenum wire

  19 maja 2017 at 05:44

  I will right away grab your rss as I can not in finding your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please allow me recognize in order that I may subscribe. Thanks.

 50. excellent post.Ne’er knew this, thankyou for letting me know.

 51. News updated at crazy blog

  19 maja 2017 at 22:50

  I’ve recently started a site, the information you offer on this site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 52. free annual credit report gov

  20 maja 2017 at 05:59

  Very interesting details you have observed, appreciate it for putting up. „Brass bands are all very well in their place – outdoors and several miles away.” by Sir Thomas Beecham.

 53. קמגרה הוראות

  20 maja 2017 at 13:28

  I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 54. Progressive insurance

  20 maja 2017 at 21:03

  Thank you for sharing superb informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you?¦ve on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just could not come across. What an ideal web-site.

 55. Cheap auto insurance quotes online

  20 maja 2017 at 23:00

  My spouse and I stumbled over here from a different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking into your web page again.

 56. اختبار الذكاء

  22 maja 2017 at 02:49

  Hello, Neat post. There is an issue together with your website in internet explorer, would test this?K IE nonetheless is the market chief and a good element of folks will leave out your excellent writing because of this problem.

 57. Thanks a lot for providing individuals with an extremely marvellous opportunity to discover important secrets from here. It’s always so terrific and jam-packed with fun for me and my office colleagues to visit your web site minimum three times a week to read through the fresh items you have. And indeed, we’re always astounded considering the superb principles you serve. Selected 4 ideas in this article are essentially the simplest we have ever had.

 58. borvestinkral

  25 maja 2017 at 09:06

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 59. postregistermarketplace.com

  26 maja 2017 at 01:49

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 60. maserati rental

  26 maja 2017 at 07:40

  fantastic points altogether, you simply gained a new reader. What would you suggest about your post that you made some days ago? Any positive?

 61. related site

  26 maja 2017 at 13:47

  Once I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a remark is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any manner you may remove me from that service? Thanks!

 62. Places in Dubai

  26 maja 2017 at 21:14

  Very interesting subject, thanks for posting. „The season of failure is the best time for sowing the seeds of success.” by Paramahansa Yogananda.

 63. catchalldiscount.com

  29 maja 2017 at 01:46

  I am not really fantastic with English but I get hold this very easy to translate.

 64. frap machine

  29 maja 2017 at 06:18

  What i don’t realize is in fact how you are now not really a lot more well-favored than you may be right now. You are so intelligent. You understand therefore considerably in the case of this subject, made me in my opinion imagine it from a lot of various angles. Its like women and men don’t seem to be interested unless it?¦s something to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs outstanding. Always deal with it up!

 65. آموزش 3d max

  30 maja 2017 at 12:56

  This is a topic close to my heart cheers, where are your contact details though?

 66. avis qantas

  31 maja 2017 at 07:26

  Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Cheers

 67. black magic specialist in pakistan

  1 czerwca 2017 at 21:39

  I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I?¦ll try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 68. Escorts Gurgaon

  2 czerwca 2017 at 04:38

  I like this website very much, Its a really nice position to read and receive info . „Do pleasant things yourself, but unpleasant things through others.” by Baltasar Gracian.

 69. surgeon in delhi

  2 czerwca 2017 at 11:12

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 70. catering service in ghaziabad

  2 czerwca 2017 at 17:46

  I reckon something truly special in this site.

 71. bypass Surgery in delhi

  3 czerwca 2017 at 00:30

  Outstanding post however , I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Bless you!

 72. Building intercom installation NY

  3 czerwca 2017 at 06:36

  Great write-up, I’m regular visitor of one’s blog, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 73. display technologies market

  5 czerwca 2017 at 08:56

  You have remarked very interesting details! ps nice internet site.

 74. Domino Online

  6 czerwca 2017 at 01:12

  Great wordpress blog here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! take care

 75. DominoQQ

  6 czerwca 2017 at 02:49

  Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch! „To be 70 years young is sometimes far more cheerful and hopeful than to be 40 years old.” by Oliver Wendell Holmes.

 76. DominoQQ

  6 czerwca 2017 at 07:46

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 77. Macau Bet

  6 czerwca 2017 at 14:20

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 78. Domino99

  6 czerwca 2017 at 22:58

  Your style is so unique compared to many other people. Thank you for publishing when you have the opportunity,Guess I will just make this bookmarked.2

 79. Consultant Expert Indonesia

  7 czerwca 2017 at 03:48

  Some really superb info , Glad I discovered this. „Three things you can be judged by your voice, your face, and your disposition.” by Ignas Bernstein.

 80. search acim

  8 czerwca 2017 at 15:16

  Keep working ,impressive job!

 81. BandarQ

  9 czerwca 2017 at 11:50

  Keep working ,great job!

 82. Agen Domino 99

  9 czerwca 2017 at 19:08

  There are some attention-grabbing time limits on this article however I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want extra! Added to FeedBurner as properly

 83. Agen Domino 99

  10 czerwca 2017 at 02:26

  This really answered my problem, thank you!

 84. www.findcoolpeople.com

  10 czerwca 2017 at 08:53

  Thank you for sharing excellent informations. Your web site is so cool. I am impressed by the details that you’ve on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a great web-site.

 85. Bola88

  10 czerwca 2017 at 11:50

  This really answered my drawback, thank you!

 86. I like this post, enjoyed this one regards for posting. „The goal of revival is conformity to the image of Christ, not imitation of animals.” by Richard F. Lovelace.

 87. Gorden Minimalis

  10 czerwca 2017 at 18:40

  Hey would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!

 88. travel photographer job description

  10 czerwca 2017 at 22:06

  You really make it appear so easy along with your presentation however I to find this topic to be actually one thing that I feel I might never understand. It kind of feels too complicated and very wide for me. I’m looking forward on your next post, I¦ll try to get the hang of it!

 89. motion graphics in dubai

  11 czerwca 2017 at 03:58

  Your house is valueble for me. Thanks!…

 90. fun things to do on the weekend

  11 czerwca 2017 at 04:08

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 91. www.essaywritingtutorials.com

  11 czerwca 2017 at 10:01

  I do agree with all of the ideas you’ve presented in your post. They are very convincing and will certainly work. Still, the posts are very short for newbies. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 92. what to do in Malmo

  11 czerwca 2017 at 10:10

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. appreciate it

 93. places to visit in Spain

  11 czerwca 2017 at 16:08

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, as well as the content!

 94. local bed bug exterminators

  12 czerwca 2017 at 02:34

  Great post, you have pointed out some good details , I also think this s a very good website.

 95. Sky Mining

  12 czerwca 2017 at 08:51

  Hey very nice website!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds also?KI’m happy to seek out a lot of helpful information right here in the publish, we’d like work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 96. Gore Tex boots

  12 czerwca 2017 at 14:54

  Great ?V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 97. geico insurance quotes

  12 czerwca 2017 at 20:17

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 98. m88

  13 czerwca 2017 at 19:25

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 99. mr. coffee frappe maker

  14 czerwca 2017 at 01:28

  I believe you have observed some very interesting details , thanks for the post.

 100. Haarausfall Ernährung

  14 czerwca 2017 at 07:27

  I believe this web site contains some really excellent information for everyone : D.

 101. free download for windows xp

  14 czerwca 2017 at 13:24

  Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say wonderful blog!

 102. รับตรง

  15 czerwca 2017 at 00:44

  Very great visual appeal on this website , I’d value it 10 10.

 103. รับตรง

  15 czerwca 2017 at 19:19

  Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 104. things to do in Mauritius

  15 czerwca 2017 at 19:37

  I went over this site and I believe you have a lot of fantastic information, bookmarked (:.

 105. breast actives reviews

  16 czerwca 2017 at 00:55

  You made certain good points there. I did a search on the theme and found a good number of persons will go along with with your blog.

 106. car insurance

  16 czerwca 2017 at 01:58

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 107. home accessories

  16 czerwca 2017 at 07:59

  I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i am happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make certain to don’t forget this website and give it a glance on a constant basis.

 108. www.acompanhantesguarulhos.com.br

  18 czerwca 2017 at 15:01

  Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very helpful info specially the closing phase 🙂 I handle such info a lot. I was seeking this certain info for a long time. Thank you and best of luck.

 109. post natal massage singapore

  18 czerwca 2017 at 20:28

  Absolutely indited subject matter, thanks for selective information.

 110. geico ins

  19 czerwca 2017 at 01:50

  There may be noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure nice factors in options also.

 111. Geico motorcycle quotes

  19 czerwca 2017 at 19:09

  It’s actually a great and useful piece of info. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 112. discover this info here

  20 czerwca 2017 at 00:31

  I simply want to mention I am just new to blogs and actually loved your web site. Almost certainly I’m planning to bookmark your site . You certainly have fabulous posts. Thanks for sharing with us your website.

 113. more

  20 czerwca 2017 at 09:34

  I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You’re amazing! Thanks!

 114. find out more

  20 czerwca 2017 at 15:11

  I got what you intend, appreciate it for putting up.Woh I am thankful to find this website through google.

 115. tornadoes

  20 czerwca 2017 at 20:38

  I discovered your weblog website on google and verify a few of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking ahead to studying extra from you afterward!…

 116. news fresh and easy

  21 czerwca 2017 at 08:49

  I got what you intend, regards for posting.Woh I am happy to find this website through google.

 117. Rainscreen Cladding

  21 czerwca 2017 at 13:09

  This site is known as a stroll-by means of for all of the data you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll definitely discover it.

 118. Facebook

  21 czerwca 2017 at 17:41

  I enjoy you because of your own labor on this web site. Kim loves getting into internet research and it’s really obvious why. My partner and i learn all regarding the powerful form you offer functional information via this website and as well increase response from website visitors on the subject matter and our own daughter is truly discovering a lot of things. Enjoy the remaining portion of the new year. You are always doing a very good job.

 119. Bola88 Online

  24 czerwca 2017 at 08:06

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 120. Poker88

  24 czerwca 2017 at 12:07

  I couldn’t resist commenting

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra