Z kraju

Spaliliśmy Marzannę a nie Żydówkę

Na nasz wniosek Prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz wszczęła dochodzenie w sprawie „eventu” grupy narodowców, którzy spalili i utopili w Wiśle kukłę przedstawiającą Żydówkę – poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. – Atak na tradycję polską, jaki przeprowadzili ludzie związani z środowiskiem monitorowania ksenofobi i rasizmu obrazuje jakimi mechanizmami tworzy się wirtualną rzeczywistość – tłumaczy w rozmowie z Prawy.pl Bartosz Kurzeja, współorganizator topienia… b’Żyduli.

– Jak co roku w całej Polsce są palone kukły Marzanny i jest to naszą tradycją, którą opisywał już Długosz. Tak też i warszawskie środowisko narodowców spotkało się nad Wisłą, aby uczestniczyć w happeningu artystycznym z okazji pierwszego dnia wiosny. Zostało to sfilmowane . Problem jaki stworzył Rafał Gaweł polega na tym, że zinterpretował słowo „antysemiting” jako coś przeciwko Żydom, a nie jak to było zgodne z intencją moją, że jest to spotkanie zorganizowane, „miting”, gdzie nie mamy sentymentu do rzeczy brzydkich – mówi Kurzeja, który na co dzień pracuje jako rzeźbiarz.

Innego zdania są przeciwnicy akcji narodowców zebranych wokół Kurzei. 21 marca grupa „Sumienie Narodu” spaliła kukłę Marzanny. Problem w tym, że ta nazwana została b’Żydulą, a właściwie ukazano etymologię słowa „brzydota”.- Ta satanistyczna morda, ten charakterystyczny haczykowaty nos – krzyczał jeden z uczestników podczas palenia kukły. Autorzy wydarzenia relację z akcji zamieścili w Internecie, po czym Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych powiadomił prokuraturę. – Prokuratura podzieliła nasze zdanie, że może to być czyn z art. 256 KK: „§ 1. Kto publicznie (…) nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” – informował Ośrodek.

-To właśnie Rafał Gaweł ogłosił wszem i wobec że narodowcy topią i palą Żydówkę zamiast, że topią coś brzydkiego czyli brzydulę. Na tym filmie zostaje wytłumaczone etymologiczne pochodzenie określenia brzydki, obrzydliwy, brzydula i to tych anty Polaków zabolało . Zabolało też Gawła to, że całe to wydarzenie zostało podniesione do rangi sztuki. My, łacinnicy, mamy bardzo szerokie rozumienie piękna i wiemy też skąd jest zagrożenie dla kultury i kto nam wszystko co wartościowe obrzydza – twierdzi Kurzeja. – To Rafał Gaweł złamał prawo, bo nazywając to działanie artystyczne antysemityzmem i kukłę brzyduli Marzanny żydówką de facto dokonał spalenia i utopienia kukły Żydówki – dodaje rzeźbiarz, absolwent ASP w Warszawie z grupy „Sumienie Narodu”. – Ciekawym wątkiem jest to, że pod artykułem jaki ukazał się na stronie Ośrodka Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i rasistowskich zostało podane konto na które to są zbierane środki na walkę z antysemityzmem, który sami tworzą – dodał artysta nazywanym w środowisku narodowców „rzeźbiarzem polskim”.

Robert Wyrostkiewicz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

80 komentarzy

80 Komentarzy

 1. Seff

  19 kwietnia 2017 at 18:30

  Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście powinna wszcząć postępowanie przeciwko aktorom i dyrektorowi Teatru Powszechnego za bluźnierczy spektakl KLĄTWA – Obraza uczuć religijnych (art. 196)”Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2″. Nadal sprzedawane są bilety w cenie 60pln.

 2. gonić pasożytów

  19 kwietnia 2017 at 18:51

  Ten „Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych” powinien być zdelegalizowany, atakują nasze polskie tradycje w Polsce. Dla takich antypolskich obżydliwców nie powinno być miejsca w Polsce.

 3. Antyparch

  19 kwietnia 2017 at 20:13

  Wygadany. Umie się bronić i atakuje. Takich ludzi nam potrzeba.

 4. tomek

  19 kwietnia 2017 at 20:43

  Zydy robia w Polsce co im sie podoba a reszta sie boi

 5. Czarek

  19 kwietnia 2017 at 20:48

  Mnie tylko ciekawi jedno – dlaczego nasi narodowcy nie zajmują się poważnymi sprawami, np. usiłowaniem przez obecnie rządzących wprowadzenia nam uprawy GMO, a „bawią” się drażnieniem za wszelką cenę żydów i ich popleczników. Czy naprawdę w naszej Ojczyźnie nie ma ważniejszych spraw? Np. przyjmowanie ponad miarę ukraińców, szmuglowanie do Polski broni z ukrainy, finansowanie przez rządzących szkół mniejszości narodowych, a zaprzestanie finansowania szkół polskich (np. na Śląsku) itp. itd. Czy ci chłopcy – narodowcy poprzez swoje „głupie” działania chcą nam obrzydzić ideę narodową???

  • Egzorcysta

   19 kwietnia 2017 at 22:27

   Te narodowce to sa bolki ktore maja zakazane zajmowac sie polityka.Sprobuj sam zostac narodowcem to zobaczysz jak skonczysz,a skoro oni tak nie koncza to znaczy, ze maja pozwolenie i prikaz pilnowania tego miejsca zeby prawdziwi narodowcy tego miejsca nie zajeli.I zeby bylo smieszniej kazdy z nich mysli ze tylko on nie jest narodowcem a jak na ironie moze jest tam dwuch prawdziwych na wszelki wypadek.Polak nie ma ani narodowcow ani prawicy, prawica jest pilnowana przes starego masona Ozajasza i paru innych.Kowalski na prosbe rolnikow ktorzy potrzebowali wsparcia w obronie swoich pol przed korporacja Dicka Cheneeya ktorej rzad tuska sprezentowal pola tych rolnikow, wypial sie na nich i popija kawki z ksiedzem Chojeckim udajac narodowca.A druga strona medalu to nawet gdyby powstala prawdziwa prawica ,Polacy mieliby to gleboko w d…

   • panMarek

    19 kwietnia 2017 at 22:33

    100/100

  • ???

   20 kwietnia 2017 at 13:11

   a mnie ciekawi bardzo, dlaczego żydzi tak śmiertelnie poważnie traktują(i po sądach włóczą)wygłupy i żarty młodych żaków?! Jak świat światem w młodych łepetynach zawsze szumiało i wrzało….od razu walić chcecie sądami, kibitkami,Sybirem?!
   a pośmiać się trochę nie lepiej by było?!
   Wszak poza żartobliwą zadymą nic tym młodym więcej nie pozostało!
   Dajcie na luz!
   Włoska kukła tzw. Befany też jest b.żydula straszna z zakrzywionym nochalem…i za tę Befanę też będziecie palić na stosie…gdyby chłopaki chciały ją topić?!
   „Prawdziwa cnota krytyk się nie boi!”
   Uważajcie, żebyście nie pękli z nadęcia i przewrażliwienia…..

 6. Robert B.

  19 kwietnia 2017 at 21:32

  „Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych” czytaj: Ośrodek Monitorowania Odruchów Obronnych Przeciwko Żydowskim Planom Imperialnym… Przed II wojną światową zachowywali się identycznie. Jak to się dla nich skończyło, wiemy. Te same przyczyny wywołują te same skutki…

 7. Robert B.

  19 kwietnia 2017 at 21:35

  „Ciekawym wątkiem jest to, że pod artykułem jaki ukazał się na stronie Ośrodka Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i rasistowskich zostało podane konto na które to są zbierane środki na walkę z antysemityzmem, który sami tworzą”…

  O tak! Tworzą, bo liczą, że na nim zarobią i przechwycą jeszcze więcej władzy… A potem… A potem nagle wzrasta zapotrzebowanie na Ulmów… Regularnie jak w zegarku… Ja Ulmem zostawać nie mam najmniejszego zamiaru…

 8. Paweł

  20 kwietnia 2017 at 00:12

  W pierwszej kolejności należy wyjaśnić dlaczego żydowscy oprawcy uniknęli kary. Winnych „zaniedbań” pociągnąć do odpowiedzialności. To powinno być jednym z priorytetów RN.

 9. gru

  20 kwietnia 2017 at 05:04

  Czy ci chłopcy – narodowcy poprzez swoje działania chcą nam obrzydzić żydostwo które panoszy się w Polsce i słusznie robią i chwała im za to na wieki !
  Co to jest, że cały świat nienawidzi żydów ?

  • Robert B.

   20 kwietnia 2017 at 11:48

   Świat ich nienawidzi, bo są do tego POWODY… I oni to bardzo dobrze wiedzą…

 10. Zona

  20 kwietnia 2017 at 08:22

  PiSowcy prześladują i wsadzają do wiezień Polaków (np Rybak) ale tacy autorzy i realizatorzy „klątwy” są nawet poza podejrzeniem

 11. McG

  20 kwietnia 2017 at 09:24

  Niestety, ale takie zachowanie jest błazenadą – marzannę się topi, a nie pali, zaś brzydula nie ma etymologicznie nic wspólnego z ‚eskimosami’ – po cholerę tak się podkładać?

  Ponadto sa ważniejsze problemy ( m,.in. z eskimoskimi uroszczeniami wobec Polski ) ale tak się ich nie rozwuiąże, a wręcz przeciwnie

  • Robert B.

   20 kwietnia 2017 at 12:00

   A co z „podkładaniem się” reżysera „Klątwy”? Dlaczego on może „się podkładać” i nic mu się nie dzieje? Czyżby zadziałała zasada „jesteś rządzony przez tych, za mowę przeciwko którym jesteś sądzony”? Przewija się ten motyw od dawna i nie tylko w Polsce. Bardzo intensywnie „przewijał się” ten motyw w ZSRR, w którym ni stąd ni zowąd „lud pracujący miast i wsi” zerwał w sposób skoordynowany okowy niewoli na tak wielkim terytorium rozpętał piekło, które pochłonęło 60 milionów ludzi („Jednym słowem, aby streścić nasz system ukrócenia rządów w Europie, poszczególnym rządom pokażemy siłę naszą przy pomocy zamachów, czyli terroru, wszystkim zaś, jeżeli dopuścimy do powstania przeciwko nam, odpowiemy armatami amerykańskimi, chińskimi lub japońskimi”)… A potem… A potem był święty, bo żydowski, holokaust… Który oczywiście nie miał ŻADNYCH przyczyn… Ciekawe, jak długo ludzie to będą jeszcze kupować. Czy w warunkach wojennych, których żydostwo już nie może się doczekać, ludzie będą w to wierzyć, czy raczej dadzą o sobie znać resentymenty i te same przyczyny wywołają te same skutki…

 12. solozzo

  20 kwietnia 2017 at 09:47

  Niedługo spalenie zapałki będzie interpretowane przez żydowską agenturę jako nawoływanie do holocaustu. I bardzo dobrze, niech się ośmieszają. Bardzo udana akcja panów z „Sumienia Narodu”!

  • Robert B.

   20 kwietnia 2017 at 13:06

   Oni chcą nas całkowicie obezwładnić psychicznie. Ale to się im nie uda. W warunkach wojennych to wszystkie pryśnie jak bańka mydlana, a wtedy reakcja przez jej tłumienie będzie jeszcze bardziej gwałtowna…

 13. Tomek

  20 kwietnia 2017 at 18:48

  Nie wierzę, że ktoś był takim debilem, że zorganizował na serio akcję palenia „b’Żyduli”, twierdząc że to nawiązanie do polskiej tradycji czy też walki z brzydotą:))))? A antisemiting to niby inne określenie spotkania (meeting):))))? Albo to więc fałszywka, albo jakaś prowokacja, mająca niby zabawnie pokazać absurdy powoływania się na granice wolności sztuki (odpowiedź na bzdury wypisywane przez np. Wyborczą po „sztuce” „Klątwa”)? Jeśli to drugie, to raczej średnio udane, szczególnie patrząc na komentarze tutaj. Droga redakcjo, igracie z ogniem takimi prowokacyjnymi artykułami, bo taki Robert B. już pisze, że go owe „b’Żydule” chcą obezwładnić psychicznie. Jeszcze nam, biedaczysko, na zawał gotów zejść z tych emocji po kolejnym takim waszym artykule…

 14. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 20:03

  I’d incessantly want to be update on new blog posts on this internet site, bookmarked! .

 15. Alat pemadam api

  1 maja 2017 at 12:00

  Well I definitely liked reading it. This information provided by you is very practical for correct planning.

 16. Difficult Step Children

  3 maja 2017 at 14:02

  I got what you mean , appreciate it for putting up.Woh I am delighted to find this website through google. „I would rather be a coward than brave because people hurt you when you are brave.” by E. M. Forster.

 17. kawa etiopia sidamo

  6 maja 2017 at 12:53

  I couldn’t resist commenting

 18. przysmak dla chomików

  6 maja 2017 at 21:28

  Well I truly enjoyed reading it. This information procured by you is very constructive for proper planning.

 19. klocki cobi

  7 maja 2017 at 05:11

  Good V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 20. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 12:48

  Appreciate it for helping out, good information. „Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.” by Tallulah Bankhead.

 21. Niki Shuskey

  8 maja 2017 at 00:33

  natural remedy for toothache

 22. dubai yacht rental

  10 maja 2017 at 14:38

  As soon as I noticed this internet site I went on reddit to share some of the love with them.

 23. USAAA homeowners insurance

  15 maja 2017 at 05:01

  You have noted very interesting details ! ps nice internet site.

 24. קמגרה הוראות

  20 maja 2017 at 13:28

  I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 25. maserati rental

  26 maja 2017 at 07:40

  fantastic points altogether, you simply gained a new reader. What would you suggest about your post that you made some days ago? Any positive?

 26. آموزش 3d max

  30 maja 2017 at 12:56

  This is a topic close to my heart cheers, where are your contact details though?

 27. avis qantas

  31 maja 2017 at 07:26

  Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Cheers

 28. catering service in ghaziabad

  2 czerwca 2017 at 17:46

  I reckon something truly special in this site.

 29. display technologies market

  5 czerwca 2017 at 08:56

  You have remarked very interesting details! ps nice internet site.

 30. search acim

  8 czerwca 2017 at 15:16

  Keep working ,impressive job!

 31. BandarQ

  9 czerwca 2017 at 11:50

  Keep working ,great job!

 32. I like this post, enjoyed this one regards for posting. „The goal of revival is conformity to the image of Christ, not imitation of animals.” by Richard F. Lovelace.

 33. places to visit in Spain

  11 czerwca 2017 at 16:08

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, as well as the content!

 34. local bed bug exterminators

  12 czerwca 2017 at 02:34

  Great post, you have pointed out some good details , I also think this s a very good website.

 35. Gore Tex boots

  12 czerwca 2017 at 14:54

  Great ?V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 36. รับตรง

  15 czerwca 2017 at 00:44

  Very great visual appeal on this website , I’d value it 10 10.

 37. car insurance

  16 czerwca 2017 at 01:58

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 38. geico ins

  19 czerwca 2017 at 01:50

  There may be noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure nice factors in options also.

 39. news fresh and easy

  21 czerwca 2017 at 08:49

  I got what you intend, regards for posting.Woh I am happy to find this website through google.

 40. Poker88

  24 czerwca 2017 at 12:07

  I couldn’t resist commenting

 41. quotes compare home insurance

  25 czerwca 2017 at 15:14

  Hi, i think that i noticed you visited my website thus i came to “return the prefer”.I am trying to find things to enhance my website!I assume its adequate to use some of your ideas!!

 42. Esurance auto insurance quotes

  25 czerwca 2017 at 23:17

  I likewise think therefore, perfectly pent post! .

 43. politic news cnn

  26 czerwca 2017 at 07:09

  I like this web site very much so much great information.

 44. accommodation Namibia

  28 czerwca 2017 at 22:03

  I couldn’t resist commenting

 45. pc games for windows xp

  30 czerwca 2017 at 02:37

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 46. Kreditwirtschaft

  1 lipca 2017 at 19:53

  I rattling pleased to find this site on bing, just what I was searching for : D as well bookmarked.

 47. Propangasflasche

  2 lipca 2017 at 00:10

  As I web site possessor I believe the content material here is rattling excellent , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck.

 48. DJ Crazy Jimmy

  4 lipca 2017 at 19:23

  on a daily basis pressing him away becuse i don’t wan na harm him.

 49. geico home insurance

  6 lipca 2017 at 03:45

  I see something truly special in this internet site.

 50. catch cheat girlfriend

  7 lipca 2017 at 16:49

  You can certainly see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 51. state farm phone number quote

  8 lipca 2017 at 05:21

  You are a very clever person!

 52. singapore private detectives

  8 lipca 2017 at 11:19

  I like this website so much, bookmarked.

 53. Alat pemadam kebakaran

  9 lipca 2017 at 22:27

  You have remarked very interesting points! ps nice site.

 54. private investigator in singapore

  10 lipca 2017 at 00:25

  I?¦ve read a few just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I wonder how so much effort you put to make such a magnificent informative web site.

 55. mileycyruson

  10 lipca 2017 at 03:02

  I have read a few just right stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you set to make any such excellent informative web site.

 56. jake jilennanal

  10 lipca 2017 at 18:47

  GJXChy Its hard to find good help I am constantnly saying that its hard to procure quality help, but here is

 57. Cami Pekar

  12 lipca 2017 at 06:51

  as girls wearing those hats that are produced to appear like animal heads: not at all.|A desire to rebel against such a buttoned-up ethos leaves the white girl desperate for an identity

 58. I am pleased that I discovered this site, just the right info that I was looking for! .

 59. Wallace Dopson

  12 lipca 2017 at 16:44

  as girls wearing those hats that are made to look like animal heads: not at all.|A desire to rebel against such a buttoned-up ethos leaves the white girl desperate for an identity

 60. Cheap car insurance online

  12 lipca 2017 at 19:57

  I got what you intend,saved to fav, very decent website .

 61. this site

  14 lipca 2017 at 08:27

  A01Rg0 rest аА аБТ•f the аАаб‚Т€а‚ite аАаб‚Т€Т“аАаб‚Т€а‚ also reаА аЂаlly

 62. https://notehub.org/0kil3

  14 lipca 2017 at 13:10

  Way cool, some valid points! I appreciate you making this article available, the rest of the site is also high quality. Have a fun.

 63. North America tourism

  18 lipca 2017 at 13:08

  Thanks for all your efforts that you have put in this. very interesting information.

 64. Nonton Bokep

  19 lipca 2017 at 15:02

  You could certainly see your expertise in the paintings you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. At all times go after your heart. „In America, through pressure of conformity, there is freedom of choice, but nothing to choose from.” by Peter Ustinov.

 65. paid traffic

  19 lipca 2017 at 22:02

  You are my breathing in, I own few blogs and occasionally run out from to brand.

 66. cours de theatre

  20 lipca 2017 at 00:25

  I think this is a real great post.Really thank you! Much obliged.

 67. porno cerdas

  20 lipca 2017 at 02:52

  {una pareja muy viciosa y exhibicionista que goza haciendo públicas sus relaciones íntimas

 68. ChasBiarge

  20 lipca 2017 at 09:55

  Veterinary Amoxicillin cialis Want To Buy Tab Provera Australia Cheapeast

 69. KennHitthype

  20 lipca 2017 at 11:40

  Posologia Propecia Dia viagra Purchase Valtrex Canada

 70. indian startup founder stories

  20 lipca 2017 at 19:53

  I’ve recently started a website, the information you provide on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work. „My dear and old country, here we are once again together faced with a heavy trial.” by Charles De Gaulle.

 71. KelChalkhic

  21 lipca 2017 at 14:07

  Amoxicillin A 45 Photo cialis online Tarif Cialis

 72. geico

  22 lipca 2017 at 18:49

  I don’t ordinarily comment but I gotta state regards for the post on this great one : D.

 73. ChasBiarge

  2 sierpnia 2017 at 13:33

  Meds From India viagra Atarax No Script Estonia

 74. Mexico Insurance

  11 sierpnia 2017 at 14:22

  „I have figured out some important things through your website post. One other subject I would like to state is that there are various games available on the market designed specifically for preschool age small children. They incorporate pattern identification, colors, family pets, and styles. These generally focus on familiarization as an alternative to memorization. This makes little children occupied without having a sensation like they are studying. Thanks”

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra