Z kraju

Polacy zapłacą biliony dolarów za ulgi dla Sorosa i innych „inwestorów”

W ostatnich dniach Ministerstwo Środowiska wydało kolejne koncesje na pierwiastki ziem rzadkich, metale kolorowe (złoto, srebro, miedź). Polski Skarb Państwa ma w tej chwili udział w tych koncesjach w wysokości łącznie około 5 procent – poinformował w czasie piątkowego posiedzenia Sejmu prof. Mariusz Orion Jędrysek (PiS). Z jego słów można było wywnioskować, że rząd działa niczym długie ramię obcego kapitału.

 

W rękach tego ostatniego jest ok 95 proc. wspomnianych koncesji, natomiast państwo polskie w żaden sposób nie monitoruje, ani nie stara się dowiedzieć, jak przebiega handel oraz ile dokładnie ponosi z tego tytułu strat. Tymczasem te ostatnie – biorąc pod uwagę straty z zakresu wszystkich prac poszukiwawczo-wydobywczych – szacuje się na biliony dolarów.

 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku gazu w łupkach – udział Skarbu Państwa w tym sektorze szacuje się na zaledwie 15 proc., przy czym – jak podkreślił prof. Jędrysek – nie mamy żadnej kontroli nad procesami poszukiwań. – Widać konsolidację [przedsięwzięć – przyp. red.] jednego człowieka, którego współpracownik jest członkiem Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego (OPPPW) i najprawdopodobniej ma wpływ na fakt odwlekania w czasie wprowadzenia ustaw dotyczących łupków – zwrócił uwagę poseł PiS.

 

Należy przypuszczać, że to właśnie działalności tego człowieka, którym – jak mówi się nieoficjalnie – jest George Soros, wynika zmiana decyzji rządu o rezygnacji z utworzenia Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE). W zakres zadań NOKE miała wchodzić: realizacja uprawnień Skarbu Państwa wynikających z prawa własności do własności górniczej, realizacja ogólnych celów publicznych w zakresie rozpoznawania i wydobywania węglowodorów oraz realizacja funkcji redystrybucyjnej obejmującej rentę surowcową (czyli innymi słowy rola parapodatkowa).

 

„Branża poszukiwawczo-wydobywcza z zadowoleniem przyjmuje dzisiejsze deklaracje Rządu dotyczące likwidacji barier biurokratycznych i utrudnień proceduralnych w celu przyspieszenia procesu poszukiwania polskiego gazu łupkowego” napisali przedstawiciele OPPPW w specjalnie wydanym oświadczeniu po tym, jak 5 lutego otrzymali gwarancje na spełnienie złożonych postulatów. „Doceniamy również przedstawioną przez Ministerstwo Środowiska intencję odstąpienia od koncepcji powoływania NOKE, a także wprowadzenia w nowelizacji Prawa Geologicznego i Górniczego jednej, łącznej koncesji. Firmy zrzeszone w OPPPW chętnie dokonają przeglądu nowego, zawierającego ogłoszone dziś założenia, projektu ustawy” podkreślili przedstawiciele firm poszukiwawczo-wydobywczych.

 

Niewątpliwie mają powody do zadowolenia – rezygnacja państwa z jakiejkolwiek kontroli oznacza, że będą mogły bez przeszkód prowadzić działalność rabunkową, nie oglądając się na jakiekolwiek regulacje prawne. W końcu właśnie otrzymali gwarancje rządu, że te biliony dolarów, które zaoszczędzą, rząd ściągnie z kieszeni obywateli. To się dopiero nazywa dobry biznes.

 

Anna Wiejak

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE.

Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

170 komentarzy

170 Komentarzy

  1. website designing agencies

    7 listopada 2017 at 12:40

    My relatives every time say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting experience
    everyday by reading thes good posts.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra