Wiara

Kard. Müller w Warszawie: Kościół najlepszym adwokatem godności człowieka

O relacjach Kościoła i państwa mówił dziś w Warszawie kard. Gerhard Müller, podczas konferencji z okazji 90. urodzin Benedykta XVI. „Dziedzictwo kulturowe chrześcijaństwa to najlepsze zabezpieczenie przed pojawiającymi się ideologiami totalitarnymi, które zagrażają godności ludzkiej i mogą zniszczyć demokrację konstytucyjną oraz pluralistyczne społeczeństwo” – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Podkreślił, że Kościół jest adwokatem godności człowieka.

W wykładzie pt. „Koncepcja państwa w perspektywie nauczania kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI” kardynał przypomniał, że stosunek państwa i Kościoła jest tematem towarzyszącym teologii i filozofii państwa od ponad 2 tys. lat chrześcijaństwa. W tej refleksji chodzi przede wszystkim o wspólną odpowiedzialność wobec ludzi i społeczeństw, którą Kościół i państwo razem chcą wspierać.

Mówiąc o antropologicznych podstawach relacji Kościoła i państwa kard. Müller podkreślił, że tylko w świetle określenia istoty, drogi i celu człowieka, niezależnie od władzy państwowej i kościelnego autorytetu, te relacje mogą być precyzyjnie określone. Ważne jest również wyznaczenie granic ludzkiego autorytetu gdyż człowiek jest równocześnie bytem politycznym i metafizycznym.

„Człowiek nie istnieje z woli państwa ale państwo z woli człowieka” – zaznaczył kardynał i wskazał na podstawową zasadę antropologiczną: „Człowiek nigdy nie jest środkiem do celu, ale porusza się swobodnie i świadomie ze względu na to że jest człowiekiem. Człowiek w swojej samo-transcendencji i przekraczaniu świata jest istotą otwartą na Boga”.

Przypomniał, że zasada ta była niejednokrotnie w historii kwestionowana, szczególnie w XIX i XX w. przez totalitarne tendencje politycznych ideologii imperializmu, rasizmu, szowinizmu i komunizmu. Zaznaczył, że budowane na nich systemy społeczne nie były prostymi dyktaturami, które kierowały się prostacką przemocą jako zasadą rządzenia ale próbowały na nowo zdefiniować i kształtować człowieka jako „homo sovieticus”, jako „nadczłowieka” w oparciu o rasę czy posiadanie dóbr materialnych.

Niemiecki purpurat wskazywał, że granicą władzy publicznej wobec tendencji do autokratyzmu jest zawsze niezbywalna i nienaruszalna godność człowieka. Pozytywne określenie państwa i tym samym jego prawdziwej suwerenność tkwi w gotowości służenia dobru wspólnemu wszystkich swoich obywateli. Ich miarą jest sprawiedliwość, prawo i porządek i tym samym gwarantowanie wolności obywatelskich jako warunku wolności osobistej, której miarą z kolei jest sumienie, prawda i miłość – przypomniał kardynał.

Odwołując się do słów Jezusa: „Oddajcie więc cesarzowi to, co jest cesarskie, a Bogu to, co boskie” podkreślił, że słowa te legły u podstaw każdej późniejszej teorii stosunku państwa i Kościoła. Przypomniał, że w historii państwo, niezależnie od swej formy, było budowane nie na podstawach religijno-teokratycznych lecz w oparciu o prawo naturalne.

„Pozytywne prawa i decyzje muszą odpowiadać tylko godności i podstawowym prawom człowieka, być zgodne z jego duchowo-cielesną naturą oraz ziemską, historyczną i społeczną formą istnienia. Absolutystyczne roszczenia państwa względem sumienia, osobistej transcendencji człowieka, prawdzie i Bogu jest sprzeczne z godnością człowieka” – powiedział kardynał.

Przypomniał, że misja Kościoła nie ogranicza się do religijno-duchowych zadań czy inicjatyw społeczno-charytatywnych. Jego apostolat polega na głoszeniu powszechnej woli zbawczej Boga, który wzywa człowieka do dzielenia się Jego prawdą i Jego dobrem oraz powołaniem do życia wiecznego.

Kardynał przypomniał, że Kościół nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną ani nie wiąże się z żadnym systemem politycznym i jest zarazem znakiem i zabezpieczeniem transcendentnego charakteru osoby ludzkiej. Sprzeciwia się każdemu jawnemu czy też ukrytemu totalitarnemu dążeniu oraz polityczno-religijnej czy ideologicznej próbie panowania człowieka nad człowiekiem.

Zdaniem kard. Müllera w imię wiecznego zbawienia człowieka, chrześcijanie i Kościół współpracują w pluralistycznym społeczeństwie ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, wnosząc swój wkład w funkcjonowanie prawnych instytucji państwowych. Zastrzegł, że współpraca Kościoła z państwem musi też być zawsze krytyczna i traktowana z odpowiednim dystansem.

Cytując soborowa konstytucję „Gaudium et spes” hierarcha przypomniał, że Kościół ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana nie pokłada swoich nadziei w przywilejach ofiarowanych mu przez władzę państwową, lecz wyrzeknie się korzystania z pewnych praw legalnie nabytych, skoro się okaże, że korzystanie z nich podważa szczerość jego świadectwa.

Kard. Müller przypomniał, że papieże: Benedykt XVI i Franciszek mówili o zagrożeniach „duchowego neokolonializmu”, szerzeniu i narzucaniu ideologii gender, która domaga się seksualizacji człowieka od najmłodszych lat a także zbrodni handlu organami ludzkimi i propagowaniu eutanazji. Prowadzi to do dechrystianizacji i dehumanizacji świata zachodniego.

„Na ogólnej i teoretycznej podstawie stosunku państwa świeckiego i Kościoła, z jego nadprzyrodzoną misją zbawienia, na Kościół spada do prorocka rola orędownika godności ludzkiej począwszy od pierwszej chwili poczęcia aż do jego ostatniego tchnienia” – powiedział kard. Müller.

Mówiąc o Kościele jako adwokacie ludzkiej godności w zsekularyzownym państwie, hierarcha nawiązał do encykliki Jana XXIII „Pacem in terris”. Podkreślił, że każda forma wykluczenia jest sprzeczna z jasno sformułowanym przez Kościół pojęciem ludzkiej osoby ludzkiej. Przypomniał, że zasady praw człowieka w oparciu o godności człowieka są ściśle powiązana z nauczaniem Kościoła o czym mówił Sobór Watykański II w konstytucji „Gaudium et spes”.

Gość z Watykanu zaznaczył, że prawa człowieka są trwałymi normami wiążącymi społeczeństwo, gdy są powiązane z Bogiem. Przestrzegł, że prawa człowieka, które opierają się tylko na geście politycznej ideologii, są ograniczone, ponieważ zawsze mogą być różnie interpretowane przez rządzących i różnie wdrażane. „Zakotwiczenie w Bogu broni je przed interwencją i samowolą człowieka” – wskazał kardynał dodając, że „Bóg jest podstawą godności człowieka i gwarantem jego wolności w czynieniu dobra i unikaniu zła”.

Przywołał znane słowa z encykliki Jana Pawła II „Centesimus annus”: „Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”.

Zwrócił uwagę, że nie chodzi tu o abstrakcyjne modele, którymi można opisać w teorii relacje między Kościołem a państwem, ale o przyszłość narodów i państw, a przede wszystkim o przyszłości projektu „Europa”. „Nie interesy gospodarcze wiążą obywateli europejskich w ich wspólnym losie, a na pewno nie ideologie agnostyczno-ateistyczne, które chcą ustanawiać swoją filozofię rządzenia w instytucjach europejskich. Są one skazane na upadek gdyż wciągają wielu ludzi w otchłań frustracji i rozczarowania” – powiedział kard. Müller.

Nawiązał do wystąpienia papieża Benedykta XVI przed niemieckim Bundestagiem, 22 września 2011 r., gdy mówił on o religijno-kulturalnym dziedzictwie chrześcijaństwa, złączonym z racjonalnie myślącymi Grekami i kulturą prawną Rzymu jako źródłami kształtowania się państw, szczególnie Europy.

„Dziedzictwo kulturowe chrześcijaństwa to najlepsze zabezpieczenie przed pojawiającymi się ideologiami totalitarnymi, które zagrażają godności ludzkiej i mogą zniszczyć demokrację konstytucyjną oraz pluralistyczne społeczeństwo. Misja Kościoła polega na tym, że człowiek ostatecznie pokłada wszystko w Bogu, od którego wszystko otrzymał, a Chrystus jest uznawany jako Alfa i Omega świata i człowieka” – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Źródło: Episkopat.pl

Fot. E. Bartkiewicz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Egzorcysta

  19 kwietnia 2017 at 18:52

  Sa dwie opcje, albo ten pan jakos sie przkradl na egzaminach z historii kosciola swietego i nie wie co mowi, alebo druga opcja jest starym hipokrytom i ma gdzies to o czym łze.I mozna doszukac sie trzciej istoty sprawy ze mowiac „czlowieka”, ma na mysli tylko tych co nie sa gojami i 4 opcja najbardziej prawdopodobna ze istneija swiaty rownolegle.Moze wypadaloby temu panu przypomniec skad bierze na buleczki i kto mu to zapewnil jako pierwszy? Czy pamieta i czy slyszal ten hipokryta o tak zwanycm „Reichskonkordat” zawagwarantowanym i zapoczatkowanym przez samego Adolfa Hitlera ktory do dzis gwarantuje np diecezji kolonskiej , prawie dwa miliardy euro?
  A inne tez glodem nie przymieraja.A moze kosciol mial jakis problem i bronil godnosci swoich wiernych w Niemczech, Polsce, w czasie drugiej wojny swiatowej, czy wystarczylo ze Hitler mogl robic co chcial byle tylko zdarl kase z wiernych i dal kosciolowi swietemu, a moze wspomnimy inne okresy historii jak bronil godnosci czlowieka np Katarow(tez ludzie), a moze swieta inkwizycja bronila godnosci ludzkiej?A moze bronil godnosci nadludzi wydajac paszporty 70 tysiacom nazistow oprawcow wojennych by mogli uciec przed prawem? O tych mowi ten pan jako o tych ludziach ktorych bronil godnosci?
  czy ten nadczlowiek mysli ze wierni nie znaja historii i zachowan kosciola i panstwa wobec swoich niewolnikow?
  Tak dla odswiezenia pamieci extra dla hipokryty gdzie do dzis obowiazuje hitlerowski konkordat i jakos to co korzystne moze zostac po wsze czasy? Gdzie wasza godnosc? Zeby bronic cudzej godnosci najpierw trzeba miec swoja.Luther wiedzial ile jestescie warci jako kosciol niemiecki RK.Nie rozumiem tylko dlaczgo taki Luther byl tylko jeden?
  Bitte, niemals mehr, so dumm papeln!
  https://www.youtube.com/watch?v=xX5iJErk-Ow a jak komus malo niech sobie wpisze „Papst und die Nazis”, albo wiele innych dokumentacji zeby jak nastepnym razem uslyszy taki stek klamstw i hipokryzji,zeby wiedzic jak oni bardzo sa oderwani od rzeczywistosci.Chyba bardziej od politykow.Bierze kase na zycie ktora sciaga pod kara z narodu urzednik od czasow i na mocy propozycji i umow z Hitlerem ,a chce bronic godnosci czlowieka?
  A moze naprawde istnieja „Parallelwelten”?

 2. Tim Mody

  23 kwietnia 2017 at 09:34

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. kudos

 3. w88.com

  28 kwietnia 2017 at 07:32

  Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. With thanks

 4. post free ads no registration

  28 kwietnia 2017 at 16:26

  hello there and thanks for your information – I’ve definitely picked up something new from proper here. I did however expertise some technical issues the use of this web site, as I experienced to reload the site a lot of occasions previous to I may get it to load correctly. I have been pondering in case your web host is OK? No longer that I am complaining, but sluggish loading cases occasions will sometimes impact your placement in google and can injury your quality ranking if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and can glance out for a lot extra of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon..

 5. Alat pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 08:56

  A lot of of what you articulate happens to be astonishingly appropriate and that makes me ponder the reason why I had not looked at this with this light previously. This particular piece really did turn the light on for me as far as this specific topic goes. However at this time there is actually one position I am not necessarily too comfy with so while I attempt to reconcile that with the central theme of your point, let me observe exactly what the rest of the readers have to point out.Very well done.

 6. Alat pemadam api

  29 kwietnia 2017 at 19:20

  What i do not realize is in reality how you are not actually much more smartly-appreciated than you might be right now. You are very intelligent. You realize therefore significantly with regards to this topic, made me in my opinion believe it from a lot of numerous angles. Its like men and women don’t seem to be involved unless it is something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs excellent. At all times care for it up!

 7. Tabung Pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 03:03

  Hi there very nice site!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds additionally…I am glad to seek out a lot of helpful info right here in the post, we’d like work out more techniques on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 8. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 08:21

  Very interesting info!Perfect just what I was looking for!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra