Wiara

Kard. Müller w Warszawie: Kościół najlepszym adwokatem godności człowieka

O relacjach Kościoła i państwa mówił dziś w Warszawie kard. Gerhard Müller, podczas konferencji z okazji 90. urodzin Benedykta XVI. „Dziedzictwo kulturowe chrześcijaństwa to najlepsze zabezpieczenie przed pojawiającymi się ideologiami totalitarnymi, które zagrażają godności ludzkiej i mogą zniszczyć demokrację konstytucyjną oraz pluralistyczne społeczeństwo” – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Podkreślił, że Kościół jest adwokatem godności człowieka.

W wykładzie pt. „Koncepcja państwa w perspektywie nauczania kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI” kardynał przypomniał, że stosunek państwa i Kościoła jest tematem towarzyszącym teologii i filozofii państwa od ponad 2 tys. lat chrześcijaństwa. W tej refleksji chodzi przede wszystkim o wspólną odpowiedzialność wobec ludzi i społeczeństw, którą Kościół i państwo razem chcą wspierać.

Mówiąc o antropologicznych podstawach relacji Kościoła i państwa kard. Müller podkreślił, że tylko w świetle określenia istoty, drogi i celu człowieka, niezależnie od władzy państwowej i kościelnego autorytetu, te relacje mogą być precyzyjnie określone. Ważne jest również wyznaczenie granic ludzkiego autorytetu gdyż człowiek jest równocześnie bytem politycznym i metafizycznym.

„Człowiek nie istnieje z woli państwa ale państwo z woli człowieka” – zaznaczył kardynał i wskazał na podstawową zasadę antropologiczną: „Człowiek nigdy nie jest środkiem do celu, ale porusza się swobodnie i świadomie ze względu na to że jest człowiekiem. Człowiek w swojej samo-transcendencji i przekraczaniu świata jest istotą otwartą na Boga”.

Przypomniał, że zasada ta była niejednokrotnie w historii kwestionowana, szczególnie w XIX i XX w. przez totalitarne tendencje politycznych ideologii imperializmu, rasizmu, szowinizmu i komunizmu. Zaznaczył, że budowane na nich systemy społeczne nie były prostymi dyktaturami, które kierowały się prostacką przemocą jako zasadą rządzenia ale próbowały na nowo zdefiniować i kształtować człowieka jako „homo sovieticus”, jako „nadczłowieka” w oparciu o rasę czy posiadanie dóbr materialnych.

Niemiecki purpurat wskazywał, że granicą władzy publicznej wobec tendencji do autokratyzmu jest zawsze niezbywalna i nienaruszalna godność człowieka. Pozytywne określenie państwa i tym samym jego prawdziwej suwerenność tkwi w gotowości służenia dobru wspólnemu wszystkich swoich obywateli. Ich miarą jest sprawiedliwość, prawo i porządek i tym samym gwarantowanie wolności obywatelskich jako warunku wolności osobistej, której miarą z kolei jest sumienie, prawda i miłość – przypomniał kardynał.

Odwołując się do słów Jezusa: „Oddajcie więc cesarzowi to, co jest cesarskie, a Bogu to, co boskie” podkreślił, że słowa te legły u podstaw każdej późniejszej teorii stosunku państwa i Kościoła. Przypomniał, że w historii państwo, niezależnie od swej formy, było budowane nie na podstawach religijno-teokratycznych lecz w oparciu o prawo naturalne.

„Pozytywne prawa i decyzje muszą odpowiadać tylko godności i podstawowym prawom człowieka, być zgodne z jego duchowo-cielesną naturą oraz ziemską, historyczną i społeczną formą istnienia. Absolutystyczne roszczenia państwa względem sumienia, osobistej transcendencji człowieka, prawdzie i Bogu jest sprzeczne z godnością człowieka” – powiedział kardynał.

Przypomniał, że misja Kościoła nie ogranicza się do religijno-duchowych zadań czy inicjatyw społeczno-charytatywnych. Jego apostolat polega na głoszeniu powszechnej woli zbawczej Boga, który wzywa człowieka do dzielenia się Jego prawdą i Jego dobrem oraz powołaniem do życia wiecznego.

Kardynał przypomniał, że Kościół nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną ani nie wiąże się z żadnym systemem politycznym i jest zarazem znakiem i zabezpieczeniem transcendentnego charakteru osoby ludzkiej. Sprzeciwia się każdemu jawnemu czy też ukrytemu totalitarnemu dążeniu oraz polityczno-religijnej czy ideologicznej próbie panowania człowieka nad człowiekiem.

Zdaniem kard. Müllera w imię wiecznego zbawienia człowieka, chrześcijanie i Kościół współpracują w pluralistycznym społeczeństwie ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, wnosząc swój wkład w funkcjonowanie prawnych instytucji państwowych. Zastrzegł, że współpraca Kościoła z państwem musi też być zawsze krytyczna i traktowana z odpowiednim dystansem.

Cytując soborowa konstytucję „Gaudium et spes” hierarcha przypomniał, że Kościół ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana nie pokłada swoich nadziei w przywilejach ofiarowanych mu przez władzę państwową, lecz wyrzeknie się korzystania z pewnych praw legalnie nabytych, skoro się okaże, że korzystanie z nich podważa szczerość jego świadectwa.

Kard. Müller przypomniał, że papieże: Benedykt XVI i Franciszek mówili o zagrożeniach „duchowego neokolonializmu”, szerzeniu i narzucaniu ideologii gender, która domaga się seksualizacji człowieka od najmłodszych lat a także zbrodni handlu organami ludzkimi i propagowaniu eutanazji. Prowadzi to do dechrystianizacji i dehumanizacji świata zachodniego.

„Na ogólnej i teoretycznej podstawie stosunku państwa świeckiego i Kościoła, z jego nadprzyrodzoną misją zbawienia, na Kościół spada do prorocka rola orędownika godności ludzkiej począwszy od pierwszej chwili poczęcia aż do jego ostatniego tchnienia” – powiedział kard. Müller.

Mówiąc o Kościele jako adwokacie ludzkiej godności w zsekularyzownym państwie, hierarcha nawiązał do encykliki Jana XXIII „Pacem in terris”. Podkreślił, że każda forma wykluczenia jest sprzeczna z jasno sformułowanym przez Kościół pojęciem ludzkiej osoby ludzkiej. Przypomniał, że zasady praw człowieka w oparciu o godności człowieka są ściśle powiązana z nauczaniem Kościoła o czym mówił Sobór Watykański II w konstytucji „Gaudium et spes”.

Gość z Watykanu zaznaczył, że prawa człowieka są trwałymi normami wiążącymi społeczeństwo, gdy są powiązane z Bogiem. Przestrzegł, że prawa człowieka, które opierają się tylko na geście politycznej ideologii, są ograniczone, ponieważ zawsze mogą być różnie interpretowane przez rządzących i różnie wdrażane. „Zakotwiczenie w Bogu broni je przed interwencją i samowolą człowieka” – wskazał kardynał dodając, że „Bóg jest podstawą godności człowieka i gwarantem jego wolności w czynieniu dobra i unikaniu zła”.

Przywołał znane słowa z encykliki Jana Pawła II „Centesimus annus”: „Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”.

Zwrócił uwagę, że nie chodzi tu o abstrakcyjne modele, którymi można opisać w teorii relacje między Kościołem a państwem, ale o przyszłość narodów i państw, a przede wszystkim o przyszłości projektu „Europa”. „Nie interesy gospodarcze wiążą obywateli europejskich w ich wspólnym losie, a na pewno nie ideologie agnostyczno-ateistyczne, które chcą ustanawiać swoją filozofię rządzenia w instytucjach europejskich. Są one skazane na upadek gdyż wciągają wielu ludzi w otchłań frustracji i rozczarowania” – powiedział kard. Müller.

Nawiązał do wystąpienia papieża Benedykta XVI przed niemieckim Bundestagiem, 22 września 2011 r., gdy mówił on o religijno-kulturalnym dziedzictwie chrześcijaństwa, złączonym z racjonalnie myślącymi Grekami i kulturą prawną Rzymu jako źródłami kształtowania się państw, szczególnie Europy.

„Dziedzictwo kulturowe chrześcijaństwa to najlepsze zabezpieczenie przed pojawiającymi się ideologiami totalitarnymi, które zagrażają godności ludzkiej i mogą zniszczyć demokrację konstytucyjną oraz pluralistyczne społeczeństwo. Misja Kościoła polega na tym, że człowiek ostatecznie pokłada wszystko w Bogu, od którego wszystko otrzymał, a Chrystus jest uznawany jako Alfa i Omega świata i człowieka” – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Źródło: Episkopat.pl

Fot. E. Bartkiewicz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

144 komentarze

144 Komentarzy

 1. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 08:21

  Very interesting info!Perfect just what I was looking for!

 2. moana chicago

  30 kwietnia 2017 at 15:11

  Glad to be one of many visitants on this awesome web site : D.

 3. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 12:34

  I am constantly looking online for posts that can facilitate me. Thx!

 4. Twyla Furfey

  8 maja 2017 at 00:34

  Order Cialis

 5. yacht rental dubai price

  10 maja 2017 at 20:49

  You have observed very interesting details ! ps nice internet site.

 6. Yoga Retreats for Beginners

  11 maja 2017 at 12:10

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 7. single cup coffee maker

  14 maja 2017 at 14:51

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 8. flat pack container homes

  19 maja 2017 at 06:24

  I was curious if you ever considered changing the structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

 9. 3 free credit reports

  20 maja 2017 at 06:38

  There is evidently a bunch to identify about this. I suppose you made certain good points in features also.

 10. progressive car insurance

  20 maja 2017 at 21:46

  Wow, incredible blog structure! How long have you ever been blogging for? you make blogging glance easy. The total look of your web site is great, as smartly as the content!

 11. اختبار الذكاء

  22 maja 2017 at 00:38

  Respect to author, some superb information .

 12. Events in Dubai

  26 maja 2017 at 18:58

  Wohh just what I was looking for, appreciate it for putting up.

 13. dulles airport car service

  31 maja 2017 at 00:27

  Appreciate it for all your efforts that you have put in this. very interesting information.

 14. the Philadelphia weight loss pills

  2 czerwca 2017 at 02:21

  makes me question.

 15. affordable caterer

  2 czerwca 2017 at 17:08

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 16. best heart specialist in delhi

  2 czerwca 2017 at 23:53

  I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 17. medical imaging market

  5 czerwca 2017 at 08:13

  I was curious if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?

 18. Fifaqq

  6 czerwca 2017 at 07:05

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 19. singapore cafes

  7 czerwca 2017 at 10:20

  I have read a few good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to create such a fantastic informative site.

 20. Domino Online

  9 czerwca 2017 at 22:46

  wonderful post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this. You must continue your writing. I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

 21. how to travel cheap in the us

  10 czerwca 2017 at 12:33

  great put up, very informative. I ponder why the opposite experts of this sector don’t realize this. You must continue your writing. I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

 22. Gorden Minimalis

  10 czerwca 2017 at 15:23

  There is visibly a lot to realize about this. I suppose you made various good points in features also.

 23. places to visit in dubai

  11 czerwca 2017 at 12:49

  I regard something truly special in this website.

 24. Sky Mining

  12 czerwca 2017 at 05:24

  I believe this site holds very great composed subject matter content.

 25. Ebonie

  14 czerwca 2017 at 10:43

  Gracias por compartir este contenido. Me siento satisfecha después de leer este post, que llena mis expectativas.

 26. app download for windows 8

  14 czerwca 2017 at 14:47

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 27. womens fashion sandals

  18 czerwca 2017 at 14:46

  Some can provide you money, while there are also other people that can provide you goods.|There is continuity of work even with out power. One of the most well-liked is the Target Credit Card. Now family members shopping experienced moved to heaven.

 28. porto velho acompanhantes

  18 czerwca 2017 at 16:25

  Rattling excellent info can be found on site. „I said I didn’t want to run for president. I didn’t ask you to believe me.” by Mario M Cuomo.

 29. survival tips

  20 czerwca 2017 at 21:52

  Hey there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 30. GTA 5

  21 czerwca 2017 at 19:00

  I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up.

 31. led pANEL dECKENLEUCHTE

  24 czerwca 2017 at 20:16

  I rattling lucky to find this internet site on bing, just what I was searching for : D as well saved to my bookmarks.

 32. Thailand insider

  25 czerwca 2017 at 00:25

  Well I definitely liked studying it. This tip provided by you is very useful for accurate planning.

 33. progressive auto insurance quote

  25 czerwca 2017 at 20:41

  I like the efforts you have put in this, appreciate it for all the great posts.

 34. insure me today life

  26 czerwca 2017 at 22:08

  Very interesting information!Perfect just what I was looking for! „It is our choices…that show what we truly are, far more than our abilities.” by J. K. Rowling.

 35. Nationwide home insurance

  27 czerwca 2017 at 02:19

  You have remarked very interesting points! ps decent internet site. „Formal education will make you a living self-education will make you a fortune.” by Jim Rohn.

 36. countries popular in tourism in Asia

  27 czerwca 2017 at 21:06

  Real good information can be found on website.

 37. where to sleep, where to stay

  28 czerwca 2017 at 05:41

  Some genuinely great posts on this website , appreciate it for contribution.

 38. self catering accommodation in Botswana

  28 czerwca 2017 at 14:17

  Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 39. I have learn some excellent stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I wonder how so much effort you place to create this kind of wonderful informative web site.

 40. geico quote

  6 lipca 2017 at 02:07

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 41. Cathey Peete

  7 lipca 2017 at 02:16

  whoah this blog is wonderful i love reading your articles. Keep up the good work! You know, a lot of people are searching around for this information, you can help them greatly.

 42. investigations

  7 lipca 2017 at 20:25

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let alone the content!

 43. InventHelp Corporate Headquarters

  7 lipca 2017 at 22:52

  Very clear web site, appreciate it for this post.

 44. fee private investigators

  8 lipca 2017 at 09:28

  I like this web site so much, saved to bookmarks.

 45. Guy Delaney

  9 lipca 2017 at 23:52

  Super-Duper site! I am loving it!! Will come back again. I am bookmarking your feeds also.

 46. autoquotes

  12 lipca 2017 at 09:29

  I conceive this site has got very superb composed written content posts.

 47. property shows

  12 lipca 2017 at 14:16

  Hey, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boringK I miss your super writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 48. קמגרה מחיר

  14 lipca 2017 at 11:37

  You have remarked very interesting details! ps decent internet site.

 49. Nha ban TPHCM

  16 lipca 2017 at 16:30

  Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 50. What i do not realize is actually how you’re now not actually much more smartly-appreciated than you might be now. You’re very intelligent. You understand thus considerably on the subject of this subject, produced me individually consider it from so many varied angles. Its like women and men don’t seem to be interested until it is something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs great. Always deal with it up!

 51. Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 52. Snap Milfs

  18 lipca 2017 at 20:12

  Free milf hookups at http://snapmilfs.com

 53. Nonton Bokep

  19 lipca 2017 at 15:49

  I do agree with all the ideas you’ve presented in your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for beginners. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 54. PPV ads

  19 lipca 2017 at 22:37

  Great awesome issues here. I?¦m very satisfied to look your post. Thanks so much and i am having a look forward to contact you. Will you please drop me a mail?

 55. startup stories india

  20 lipca 2017 at 20:27

  Regards for all your efforts that you have put in this. very interesting info .

 56. Josiah Moyler

  20 lipca 2017 at 23:56

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 57. heels shoes

  22 lipca 2017 at 09:43

  The very best place to purchase Vigrx Furthermore still remains its formal on-line shop.|The way that group performed was what the city kind of required at the time.” Tranter said. Perhaps Eagles fans are much more forgiving than initial thought? It is simply because it sells Vigrx Furthermore at the formal price.|This then translates into reduce than street prices and online only deals that cannot be found somewhere else. Put your personal title on Aaron Rodgers or Brian Urlacher’s jersey to display your pride.|Proactol makes about thirty25 of the body fat you consume indigestible. It is after all the significant supply of earnings for the biggest lookup engines today. L Make use of the best PPC advertisement companies.|The way that team performed was what the city kind of needed at the time.” Tranter stated. Aspis Forte is accessible at extremely low price. At the NFL Store you can browse by group, or by category for just what you’re looking for.|It is not good to limit yourself to one type of shoes. In other words, the shops would rather not have your business. Nowadays, it is actually possible to buy shoes on-line.

 58. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thanks, I?¦ll try and check back more often. How frequently you update your site?

 59. This design is wicked! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 60. compare home insurance quotes

  23 lipca 2017 at 04:18

  I got what you mean , thankyou for putting up.Woh I am delighted to find this website through google.

 61. grind and brew coffee makers

  24 lipca 2017 at 17:42

  Heya i am for the primary time here. I found this board and I in finding It truly useful & it helped me out much. I’m hoping to offer one thing back and help others like you helped me.

 62. best place to buy youtube views

  25 lipca 2017 at 00:20

  I’m curious to find out what blog platform you happen to be using? I’m experiencing some small security problems with my latest blog and I’d like to find something more safe. Do you have any suggestions?

 63. tabung pemadam kebakaran

  25 lipca 2017 at 05:45

  Hey would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 64. I’m not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.

 65. Youtube video downloader

  26 lipca 2017 at 02:43

  Wow! Thank you! I continually needed to write on my blog something like that. Can I implement a portion of your post to my blog?

 66. билети софия бургас

  26 lipca 2017 at 05:05

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 67. geico insurance quote

  26 lipca 2017 at 06:55

  I got good info from your blog

 68. muski rancevi

  26 lipca 2017 at 11:44

  I am glad to be a visitor of this complete website! , regards for this rare info ! .

 69. Cialis iskustva

  26 lipca 2017 at 16:19

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 70. Quote on Geico car insurance

  26 lipca 2017 at 20:14

  I have to show appreciation to you just for bailing me out of this situation. As a result of researching throughout the internet and finding methods which were not powerful, I believed my life was well over. Being alive minus the answers to the issues you’ve solved by way of your main post is a serious case, as well as the ones which could have negatively damaged my entire career if I hadn’t noticed your web site. Your own personal know-how and kindness in playing with all things was very useful. I am not sure what I would’ve done if I had not come upon such a step like this. I can also at this time look forward to my future. Thanks a lot so much for this specialized and result oriented guide. I will not hesitate to refer your blog post to any individual who would need recommendations on this topic.

 71. Lavada Mcquay

  27 lipca 2017 at 03:10

  I feel this is among the so much vital information for me. And i am satisfied reading your article. However wanna observation on some basic issues, The website taste is wonderful, the articles is truly nice : D. Excellent task, cheers

 72. amazon product ideas

  27 lipca 2017 at 12:14

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 73. Qiu Qiu Online

  28 lipca 2017 at 19:29

  What i do not realize is actually how you’re no longer actually much more smartly-liked than you may be right now. You are so intelligent. You understand thus considerably in the case of this topic, produced me personally believe it from numerous numerous angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs great. All the time maintain it up!

 74. Situs Judi Poker Online Terpercaya

  28 lipca 2017 at 23:48

  I regard something truly special in this internet site.

 75. Judi Poker Online

  29 lipca 2017 at 04:31

  Good day very cool blog!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds additionally…I am glad to find so many useful information here within the publish, we want develop extra techniques on this regard, thank you for sharing.

 76. kala jadu

  29 lipca 2017 at 23:34

  Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 77. kala jadu

  1 sierpnia 2017 at 02:08

  Great wordpress blog here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! take care

 78. learn kala jadu in urdu

  1 sierpnia 2017 at 06:40

  I used to be suggested this website via my cousin. I’m now not certain whether or not this put up is written via him as nobody else know such targeted about my problem. You are wonderful! Thanks!

 79. I am glad to be a visitant of this unadulterated web blog! , thanks for this rare info ! .

 80. appartamenti

  2 sierpnia 2017 at 00:52

  Very interesting information!Perfect just what I was searching for!

 81. Poker online Indonesia

  2 sierpnia 2017 at 05:49

  Great wordpress blog here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! take care

 82. I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 83. شاليهات للايجار

  2 sierpnia 2017 at 11:22

  very nice post, i certainly love this web site, keep on it

 84. Cheap auto insurance

  3 sierpnia 2017 at 00:19

  I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re amazing! Thanks!

 85. life insurance today

  3 sierpnia 2017 at 06:29

  We are a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your website provided us with useful info to work on. You’ve performed a formidable activity and our whole group will be thankful to you.

 86. learn kala jadu in hindi

  4 sierpnia 2017 at 00:37

  Enjoyed examining this, very good stuff, thankyou.

 87. I’ve recently started a blog, the info you provide on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. „Show me the man who keeps his house in hand, He’s fit for public authority.” by Sophocles.

 88. visit website

  4 sierpnia 2017 at 09:24

  Hello, you used to write great, but the last several posts have been kinda boringK I miss your tremendous writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 89. kala jadu mantra in hindi

  4 sierpnia 2017 at 13:40

  Dead pent content, appreciate it for entropy. „Life is God’s novel. Let him write it.” by Isaac Bashevis Singer.

 90. Live chat webcam girl sex

  4 sierpnia 2017 at 18:09

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup. Do you have any methods to protect against hackers?

 91. UHC quotes

  6 sierpnia 2017 at 23:37

  Only wanna remark that you have a very decent site, I love the design it really stands out.

 92. diwali wishes

  7 sierpnia 2017 at 03:30

  Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog based upon on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 93. dominoqq

  8 sierpnia 2017 at 06:19

  Aw, this was a really nice post. In idea I wish to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and certainly not seem to get something done.

 94. полети софия брюксел

  8 sierpnia 2017 at 08:23

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 95. africa

  8 sierpnia 2017 at 11:15

  Some really interesting information, well written and broadly user genial.

 96. Construction

  8 sierpnia 2017 at 15:37

  Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Many thanks!

 97. Film in streaming

  9 sierpnia 2017 at 05:54

  Great website. Plenty of useful info here. I am sending it to some friends ans also sharing in delicious. And of course, thanks for your sweat!

 98. RAP Rap com

  9 sierpnia 2017 at 10:28

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So nice to seek out any individual with some authentic ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this website is one thing that is wanted on the internet, someone with a bit of originality. useful job for bringing something new to the web!

 99. WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 100. vegas slots

  10 sierpnia 2017 at 00:43

  Hello, i think that i noticed you visited my weblog so i came to “return the want”.I’m attempting to in finding things to enhance my website!I assume its ok to use a few of your ideas!!

 101. ghe luoi gia re

  11 sierpnia 2017 at 17:06

  My partner and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be what precisely I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a number of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!

 102. Togel Online Terpercaya

  11 sierpnia 2017 at 21:12

  I have been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this info So i am happy to convey that I have a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make certain to don’t forget this website and give it a glance regularly.

 103. Togel Hongkong

  12 sierpnia 2017 at 01:38

  Thanks for sharing excellent informations. Your site is very cool. I am impressed by the details that you?¦ve on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great web-site.

 104. Togel Online

  12 sierpnia 2017 at 05:39

  I am glad to be a visitant of this double dyed blog! , regards for this rare information! .

 105. Judi casino

  12 sierpnia 2017 at 10:11

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you!

 106. Bank jobs 2017

  12 sierpnia 2017 at 11:05

  Somebody essentially help to make severely articles I’d state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular put up incredible. Fantastic activity!

 107. Situs Judi

  12 sierpnia 2017 at 14:17

  wonderful points altogether, you just gained a brand new reader. What would you suggest in regards to your post that you made a few days ago? Any positive?

 108. Buy precious metals

  12 sierpnia 2017 at 15:08

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thanks, I will try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 109. Situs Casino

  12 sierpnia 2017 at 18:20

  You are a very clever person!

 110. business Africa

  12 sierpnia 2017 at 18:59

  Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just too fantastic. I really like what you’ve bought here, certainly like what you are stating and the best way by which you assert it. You’re making it enjoyable and you continue to take care of to keep it smart. I can’t wait to read far more from you. That is really a terrific site.

 111. Agen Judi

  12 sierpnia 2017 at 22:22

  I really appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thx again

 112. web hosting

  12 sierpnia 2017 at 22:55

  F*ckin’ awesome things here. I am very happy to see your article. Thanks so much and i’m taking a look ahead to contact you. Will you please drop me a mail?

 113. Situs Judi

  13 sierpnia 2017 at 02:22

  Hello. magnificent job. I did not imagine this. This is a great story. Thanks!

 114. milfs fat ass

  13 sierpnia 2017 at 03:42

  thanks for t5he info

 115. Lodges close to Francistown

  13 sierpnia 2017 at 10:24

  You could definitely see your skills in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 116. kala jadu

  13 sierpnia 2017 at 11:31

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 117. Poker Online Indonesia

  13 sierpnia 2017 at 15:35

  As I site possessor I believe the content material here is rattling great , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck.

 118. Makgadikgadi Pans

  13 sierpnia 2017 at 18:10

  Please let me know if you’re looking for a author for your site. You have some really great posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested. Kudos!

 119. Situs Poker Online

  13 sierpnia 2017 at 19:38

  Well I definitely liked reading it. This article provided by you is very practical for good planning.

 120. tour operators in Tanzania

  13 sierpnia 2017 at 22:07

  Great post, you have pointed out some good details , I too think this s a very good website.

 121. Domino Qiu Qiu Online

  14 sierpnia 2017 at 00:04

  This really answered my problem, thank you!

 122. Tanzania adventure activities

  14 sierpnia 2017 at 02:02

  I like this site very much so much excellent info .

 123. sprawdź

  14 sierpnia 2017 at 04:11

  You made some decent factors there. I appeared on the web for the issue and located most individuals will go along with with your website.

 124. Fire Sales

  14 sierpnia 2017 at 10:33

  I think you have mentioned some very interesting details , thanks for the post.

 125. milfs fucked

  14 sierpnia 2017 at 12:32

  tthanks for the info

 126. Ursula

  14 sierpnia 2017 at 23:22

  lose weight program for children denver co

 127. shalewa olayinka

  15 sierpnia 2017 at 13:44

  Very interesting points you have remarked, regards for posting. „The surest way to get rid of a bore is to lend money to him.” by Paul Louis Courier.

 128. http://www.bargainbrute.com

  15 sierpnia 2017 at 17:48

  I will immediately grab your rss feed as I can not to find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me understand so that I may subscribe. Thanks.

 129. rihna

  15 sierpnia 2017 at 23:59

  I was curious if you ever considered changing the structure of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 130. US Patent Attorney

  16 sierpnia 2017 at 04:01

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively useful and it has helped me out loads. I am hoping to contribute & aid different users like its helped me. Great job.

 131. dijital ajans 2017

  16 sierpnia 2017 at 08:11

  I simply wanted to appreciate you all over again. I do not know what I could possibly have handled in the absence of the actual points contributed by you over such a subject matter. Entirely was a intimidating case for me, but taking a look at your expert way you handled that took me to weep with joy. I am just happier for this guidance and even have high hopes you comprehend what a powerful job you’re carrying out training many others with the aid of your blog post. Most likely you’ve never encountered any of us.

 132. lekki british international school

  16 sierpnia 2017 at 12:16

  Admiring the time and effort you put into your website and detailed information you offer. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material. Great read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 133. Luxury townhomes for sale

  16 sierpnia 2017 at 16:26

  Wohh precisely what I was looking for, thanks for posting.

 134. Jason Spencer Student Loan

  17 sierpnia 2017 at 18:36

  I would like to show some thanks to you for bailing me out of such a issue. After surfing around throughout the world wide web and finding strategies which were not helpful, I assumed my life was done. Living minus the approaches to the issues you have sorted out as a result of your site is a critical case, as well as the kind which may have in a wrong way damaged my entire career if I had not noticed your website. The understanding and kindness in taking care of almost everything was very helpful. I am not sure what I would have done if I had not come across such a subject like this. I am able to at this point relish my future. Thanks so much for the impressive and results-oriented help. I won’t think twice to recommend your web page to anyone who needs to have counselling on this topic.

 135. Homeowners insurance rates

  17 sierpnia 2017 at 22:34

  Hello, you used to write great, but the last several posts have been kinda boring?K I miss your great writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

 136. jual tabung pemadam api

  17 sierpnia 2017 at 22:57

  Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for your provided information.

 137. backpackers hostels

  18 sierpnia 2017 at 02:14

  Yay google is my king aided me to find this outstanding website ! .

 138. jual tabung pemadam kebakaran

  18 sierpnia 2017 at 02:53

  You could certainly see your enthusiasm within the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always follow your heart.

 139. prometric exam

  18 sierpnia 2017 at 05:58

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 140. jual tabung pemadam kebakaran

  18 sierpnia 2017 at 06:52

  I am glad to be a visitant of this utter weblog! , regards for this rare info ! .

 141. mattress matters

  18 sierpnia 2017 at 10:32

  I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!

 142. jual alat pemadam api

  18 sierpnia 2017 at 11:49

  I wanted to draft you the little bit of remark just to say thank you the moment again just for the great methods you have featured here. It’s quite extremely generous with you to grant extensively what exactly many people would’ve marketed for an ebook to help make some money for their own end, most notably considering that you could have done it if you ever decided. The good ideas likewise worked to provide a great way to fully grasp that other people have the same keenness just as my personal own to grasp a great deal more when it comes to this matter. I know there are some more enjoyable sessions in the future for folks who discover your website.

 143. jual alat pemadam api

  18 sierpnia 2017 at 15:46

  Some truly interesting points you have written.Helped me a lot, just what I was looking for : D.

 144. jual alat pemadam api

  18 sierpnia 2017 at 20:00

  Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra