Wiara

Kard. Müller w Warszawie: Kościół najlepszym adwokatem godności człowieka

O relacjach Kościoła i państwa mówił dziś w Warszawie kard. Gerhard Müller, podczas konferencji z okazji 90. urodzin Benedykta XVI. „Dziedzictwo kulturowe chrześcijaństwa to najlepsze zabezpieczenie przed pojawiającymi się ideologiami totalitarnymi, które zagrażają godności ludzkiej i mogą zniszczyć demokrację konstytucyjną oraz pluralistyczne społeczeństwo” – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Podkreślił, że Kościół jest adwokatem godności człowieka.

W wykładzie pt. „Koncepcja państwa w perspektywie nauczania kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI” kardynał przypomniał, że stosunek państwa i Kościoła jest tematem towarzyszącym teologii i filozofii państwa od ponad 2 tys. lat chrześcijaństwa. W tej refleksji chodzi przede wszystkim o wspólną odpowiedzialność wobec ludzi i społeczeństw, którą Kościół i państwo razem chcą wspierać.

Mówiąc o antropologicznych podstawach relacji Kościoła i państwa kard. Müller podkreślił, że tylko w świetle określenia istoty, drogi i celu człowieka, niezależnie od władzy państwowej i kościelnego autorytetu, te relacje mogą być precyzyjnie określone. Ważne jest również wyznaczenie granic ludzkiego autorytetu gdyż człowiek jest równocześnie bytem politycznym i metafizycznym.

„Człowiek nie istnieje z woli państwa ale państwo z woli człowieka” – zaznaczył kardynał i wskazał na podstawową zasadę antropologiczną: „Człowiek nigdy nie jest środkiem do celu, ale porusza się swobodnie i świadomie ze względu na to że jest człowiekiem. Człowiek w swojej samo-transcendencji i przekraczaniu świata jest istotą otwartą na Boga”.

Przypomniał, że zasada ta była niejednokrotnie w historii kwestionowana, szczególnie w XIX i XX w. przez totalitarne tendencje politycznych ideologii imperializmu, rasizmu, szowinizmu i komunizmu. Zaznaczył, że budowane na nich systemy społeczne nie były prostymi dyktaturami, które kierowały się prostacką przemocą jako zasadą rządzenia ale próbowały na nowo zdefiniować i kształtować człowieka jako „homo sovieticus”, jako „nadczłowieka” w oparciu o rasę czy posiadanie dóbr materialnych.

Niemiecki purpurat wskazywał, że granicą władzy publicznej wobec tendencji do autokratyzmu jest zawsze niezbywalna i nienaruszalna godność człowieka. Pozytywne określenie państwa i tym samym jego prawdziwej suwerenność tkwi w gotowości służenia dobru wspólnemu wszystkich swoich obywateli. Ich miarą jest sprawiedliwość, prawo i porządek i tym samym gwarantowanie wolności obywatelskich jako warunku wolności osobistej, której miarą z kolei jest sumienie, prawda i miłość – przypomniał kardynał.

Odwołując się do słów Jezusa: „Oddajcie więc cesarzowi to, co jest cesarskie, a Bogu to, co boskie” podkreślił, że słowa te legły u podstaw każdej późniejszej teorii stosunku państwa i Kościoła. Przypomniał, że w historii państwo, niezależnie od swej formy, było budowane nie na podstawach religijno-teokratycznych lecz w oparciu o prawo naturalne.

„Pozytywne prawa i decyzje muszą odpowiadać tylko godności i podstawowym prawom człowieka, być zgodne z jego duchowo-cielesną naturą oraz ziemską, historyczną i społeczną formą istnienia. Absolutystyczne roszczenia państwa względem sumienia, osobistej transcendencji człowieka, prawdzie i Bogu jest sprzeczne z godnością człowieka” – powiedział kardynał.

Przypomniał, że misja Kościoła nie ogranicza się do religijno-duchowych zadań czy inicjatyw społeczno-charytatywnych. Jego apostolat polega na głoszeniu powszechnej woli zbawczej Boga, który wzywa człowieka do dzielenia się Jego prawdą i Jego dobrem oraz powołaniem do życia wiecznego.

Kardynał przypomniał, że Kościół nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną ani nie wiąże się z żadnym systemem politycznym i jest zarazem znakiem i zabezpieczeniem transcendentnego charakteru osoby ludzkiej. Sprzeciwia się każdemu jawnemu czy też ukrytemu totalitarnemu dążeniu oraz polityczno-religijnej czy ideologicznej próbie panowania człowieka nad człowiekiem.

Zdaniem kard. Müllera w imię wiecznego zbawienia człowieka, chrześcijanie i Kościół współpracują w pluralistycznym społeczeństwie ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, wnosząc swój wkład w funkcjonowanie prawnych instytucji państwowych. Zastrzegł, że współpraca Kościoła z państwem musi też być zawsze krytyczna i traktowana z odpowiednim dystansem.

Cytując soborowa konstytucję „Gaudium et spes” hierarcha przypomniał, że Kościół ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana nie pokłada swoich nadziei w przywilejach ofiarowanych mu przez władzę państwową, lecz wyrzeknie się korzystania z pewnych praw legalnie nabytych, skoro się okaże, że korzystanie z nich podważa szczerość jego świadectwa.

Kard. Müller przypomniał, że papieże: Benedykt XVI i Franciszek mówili o zagrożeniach „duchowego neokolonializmu”, szerzeniu i narzucaniu ideologii gender, która domaga się seksualizacji człowieka od najmłodszych lat a także zbrodni handlu organami ludzkimi i propagowaniu eutanazji. Prowadzi to do dechrystianizacji i dehumanizacji świata zachodniego.

„Na ogólnej i teoretycznej podstawie stosunku państwa świeckiego i Kościoła, z jego nadprzyrodzoną misją zbawienia, na Kościół spada do prorocka rola orędownika godności ludzkiej począwszy od pierwszej chwili poczęcia aż do jego ostatniego tchnienia” – powiedział kard. Müller.

Mówiąc o Kościele jako adwokacie ludzkiej godności w zsekularyzownym państwie, hierarcha nawiązał do encykliki Jana XXIII „Pacem in terris”. Podkreślił, że każda forma wykluczenia jest sprzeczna z jasno sformułowanym przez Kościół pojęciem ludzkiej osoby ludzkiej. Przypomniał, że zasady praw człowieka w oparciu o godności człowieka są ściśle powiązana z nauczaniem Kościoła o czym mówił Sobór Watykański II w konstytucji „Gaudium et spes”.

Gość z Watykanu zaznaczył, że prawa człowieka są trwałymi normami wiążącymi społeczeństwo, gdy są powiązane z Bogiem. Przestrzegł, że prawa człowieka, które opierają się tylko na geście politycznej ideologii, są ograniczone, ponieważ zawsze mogą być różnie interpretowane przez rządzących i różnie wdrażane. „Zakotwiczenie w Bogu broni je przed interwencją i samowolą człowieka” – wskazał kardynał dodając, że „Bóg jest podstawą godności człowieka i gwarantem jego wolności w czynieniu dobra i unikaniu zła”.

Przywołał znane słowa z encykliki Jana Pawła II „Centesimus annus”: „Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”.

Zwrócił uwagę, że nie chodzi tu o abstrakcyjne modele, którymi można opisać w teorii relacje między Kościołem a państwem, ale o przyszłość narodów i państw, a przede wszystkim o przyszłości projektu „Europa”. „Nie interesy gospodarcze wiążą obywateli europejskich w ich wspólnym losie, a na pewno nie ideologie agnostyczno-ateistyczne, które chcą ustanawiać swoją filozofię rządzenia w instytucjach europejskich. Są one skazane na upadek gdyż wciągają wielu ludzi w otchłań frustracji i rozczarowania” – powiedział kard. Müller.

Nawiązał do wystąpienia papieża Benedykta XVI przed niemieckim Bundestagiem, 22 września 2011 r., gdy mówił on o religijno-kulturalnym dziedzictwie chrześcijaństwa, złączonym z racjonalnie myślącymi Grekami i kulturą prawną Rzymu jako źródłami kształtowania się państw, szczególnie Europy.

„Dziedzictwo kulturowe chrześcijaństwa to najlepsze zabezpieczenie przed pojawiającymi się ideologiami totalitarnymi, które zagrażają godności ludzkiej i mogą zniszczyć demokrację konstytucyjną oraz pluralistyczne społeczeństwo. Misja Kościoła polega na tym, że człowiek ostatecznie pokłada wszystko w Bogu, od którego wszystko otrzymał, a Chrystus jest uznawany jako Alfa i Omega świata i człowieka” – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Źródło: Episkopat.pl

Fot. E. Bartkiewicz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

122 komentarze

122 Komentarzy

 1. Egzorcysta

  19 kwietnia 2017 at 18:52

  Sa dwie opcje, albo ten pan jakos sie przkradl na egzaminach z historii kosciola swietego i nie wie co mowi, alebo druga opcja jest starym hipokrytom i ma gdzies to o czym łze.I mozna doszukac sie trzciej istoty sprawy ze mowiac „czlowieka”, ma na mysli tylko tych co nie sa gojami i 4 opcja najbardziej prawdopodobna ze istneija swiaty rownolegle.Moze wypadaloby temu panu przypomniec skad bierze na buleczki i kto mu to zapewnil jako pierwszy? Czy pamieta i czy slyszal ten hipokryta o tak zwanycm „Reichskonkordat” zawagwarantowanym i zapoczatkowanym przez samego Adolfa Hitlera ktory do dzis gwarantuje np diecezji kolonskiej , prawie dwa miliardy euro?
  A inne tez glodem nie przymieraja.A moze kosciol mial jakis problem i bronil godnosci swoich wiernych w Niemczech, Polsce, w czasie drugiej wojny swiatowej, czy wystarczylo ze Hitler mogl robic co chcial byle tylko zdarl kase z wiernych i dal kosciolowi swietemu, a moze wspomnimy inne okresy historii jak bronil godnosci czlowieka np Katarow(tez ludzie), a moze swieta inkwizycja bronila godnosci ludzkiej?A moze bronil godnosci nadludzi wydajac paszporty 70 tysiacom nazistow oprawcow wojennych by mogli uciec przed prawem? O tych mowi ten pan jako o tych ludziach ktorych bronil godnosci?
  czy ten nadczlowiek mysli ze wierni nie znaja historii i zachowan kosciola i panstwa wobec swoich niewolnikow?
  Tak dla odswiezenia pamieci extra dla hipokryty gdzie do dzis obowiazuje hitlerowski konkordat i jakos to co korzystne moze zostac po wsze czasy? Gdzie wasza godnosc? Zeby bronic cudzej godnosci najpierw trzeba miec swoja.Luther wiedzial ile jestescie warci jako kosciol niemiecki RK.Nie rozumiem tylko dlaczgo taki Luther byl tylko jeden?
  Bitte, niemals mehr, so dumm papeln!
  https://www.youtube.com/watch?v=xX5iJErk-Ow a jak komus malo niech sobie wpisze „Papst und die Nazis”, albo wiele innych dokumentacji zeby jak nastepnym razem uslyszy taki stek klamstw i hipokryzji,zeby wiedzic jak oni bardzo sa oderwani od rzeczywistosci.Chyba bardziej od politykow.Bierze kase na zycie ktora sciaga pod kara z narodu urzednik od czasow i na mocy propozycji i umow z Hitlerem ,a chce bronic godnosci czlowieka?
  A moze naprawde istnieja „Parallelwelten”?

 2. Tim Mody

  23 kwietnia 2017 at 09:34

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. kudos

 3. w88.com

  28 kwietnia 2017 at 07:32

  Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. With thanks

 4. post free ads no registration

  28 kwietnia 2017 at 16:26

  hello there and thanks for your information – I’ve definitely picked up something new from proper here. I did however expertise some technical issues the use of this web site, as I experienced to reload the site a lot of occasions previous to I may get it to load correctly. I have been pondering in case your web host is OK? No longer that I am complaining, but sluggish loading cases occasions will sometimes impact your placement in google and can injury your quality ranking if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and can glance out for a lot extra of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon..

 5. Alat pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 08:56

  A lot of of what you articulate happens to be astonishingly appropriate and that makes me ponder the reason why I had not looked at this with this light previously. This particular piece really did turn the light on for me as far as this specific topic goes. However at this time there is actually one position I am not necessarily too comfy with so while I attempt to reconcile that with the central theme of your point, let me observe exactly what the rest of the readers have to point out.Very well done.

 6. Alat pemadam api

  29 kwietnia 2017 at 19:20

  What i do not realize is in reality how you are not actually much more smartly-appreciated than you might be right now. You are very intelligent. You realize therefore significantly with regards to this topic, made me in my opinion believe it from a lot of numerous angles. Its like men and women don’t seem to be involved unless it is something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs excellent. At all times care for it up!

 7. Tabung Pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 03:03

  Hi there very nice site!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds additionally…I am glad to seek out a lot of helpful info right here in the post, we’d like work out more techniques on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 8. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 08:21

  Very interesting info!Perfect just what I was looking for!

 9. moana chicago

  30 kwietnia 2017 at 15:11

  Glad to be one of many visitants on this awesome web site : D.

 10. Tabung Pemadam api

  30 kwietnia 2017 at 21:27

  I really appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again

 11. Tabung Pemadam api

  1 maja 2017 at 13:18

  I reckon something really special in this internet site.

 12. body transformation

  3 maja 2017 at 08:06

  Hi, Neat post. There’s a problem along with your website in web explorer, would test this… IE still is the market leader and a good component of people will omit your excellent writing because of this problem.

 13. Create Cupcake Kits for

  3 maja 2017 at 14:26

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful info specially the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this particular information for a long time. Thank you and best of luck.

 14. Attorneys

  3 maja 2017 at 21:39

  Valuable info. Lucky me I found your website by accident, and I’m shocked why this accident didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 15. Catering

  4 maja 2017 at 06:18

  I truly wanted to write down a quick comment so as to say thanks to you for the great concepts you are writing on this website. My time intensive internet research has at the end of the day been rewarded with beneficial ideas to share with my two friends. I would suppose that we site visitors actually are extremely lucky to be in a decent website with so many awesome people with very beneficial tactics. I feel quite lucky to have encountered the web site and look forward to plenty of more enjoyable moments reading here. Thanks again for everything.

 16. versace shoulder bag

  5 maja 2017 at 06:30

  Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 17. Rental cleaning service

  5 maja 2017 at 13:50

  I am now not certain the place you’re getting your information, however good topic. I must spend a while learning more or working out more. Thank you for fantastic information I used to be looking for this info for my mission.

 18. kawa smakowa

  6 maja 2017 at 12:37

  I?¦m no longer certain where you are getting your info, however great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent information I used to be searching for this info for my mission.

 19. produkty dla gryzonii

  6 maja 2017 at 21:13

  Thank you for sharing with us, I believe this website truly stands out : D.

 20. skanowanie zdjec cena

  7 maja 2017 at 04:56

  Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told was a amusement account it. Look advanced to far delivered agreeable from you! By the way, how can we be in contact?

 21. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 12:34

  I am constantly looking online for posts that can facilitate me. Thx!

 22. cheap white handbags sale

  7 maja 2017 at 19:34

  It¦s really a nice and useful piece of information. I am happy that you just shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 23. Twyla Furfey

  8 maja 2017 at 00:34

  Order Cialis

 24. yacht rental dubai price

  10 maja 2017 at 14:44

  It is truly a nice and helpful piece of info. I am satisfied that you just shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 25. yacht rental dubai

  10 maja 2017 at 20:31

  Thanks for a marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and definitely will come back at some point. I want to encourage continue your great job, have a nice weekend!

 26. yacht rental dubai price

  10 maja 2017 at 20:49

  You have observed very interesting details ! ps nice internet site.

 27. W888

  11 maja 2017 at 04:17

  Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really enjoyed browsing your weblog posts. After all I’ll be subscribing on your feed and I’m hoping you write once more soon!

 28. Yoga Retreats for Beginners

  11 maja 2017 at 12:10

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 29. here

  11 maja 2017 at 19:24

  Some really excellent information, Gladiola I observed this. „The language of friendship is not words but meanings.” by Henry David Thoreau.

 30. how to earn money from home

  14 maja 2017 at 10:36

  Thanks a bunch for sharing this with all people you actually understand what you’re speaking about! Bookmarked. Kindly additionally consult with my website =). We can have a hyperlink change arrangement among us!

 31. single cup coffee maker

  14 maja 2017 at 14:51

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 32. Tabung pemadam api

  14 maja 2017 at 23:09

  I’m no longer certain where you are getting your info, however great topic. I needs to spend some time finding out much more or understanding more. Thank you for great information I used to be looking for this information for my mission.

 33. usaaa homeowners insurance

  15 maja 2017 at 05:36

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 34. Metlife home insurance policy

  15 maja 2017 at 23:04

  whoah this blog is great i really like studying your articles. Stay up the great paintings! You know, lots of individuals are hunting round for this information, you could aid them greatly.

 35. tours from marrakech

  16 maja 2017 at 05:11

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 36. 3gp porn

  16 maja 2017 at 11:18

  Terrific new roofing experience ! Thanks a bunches to everybody over at The Roof Kings! Check them out below!

 37. IQ tester

  18 maja 2017 at 23:27

  Everyone loves what you guys are up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.

 38. flat pack container homes

  19 maja 2017 at 06:24

  I was curious if you ever considered changing the structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

 39. Wonderful website. Plenty of useful information here. I am sending it to several pals ans additionally sharing in delicious. And certainly, thank you for your effort!

 40. Blogging Crazy

  19 maja 2017 at 23:30

  Hello There. I discovered your blog using msn. That is a really neatly written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to learn more of your helpful info. Thank you for the post. I will certainly comeback.

 41. 3 free credit reports

  20 maja 2017 at 06:38

  There is evidently a bunch to identify about this. I suppose you made certain good points in features also.

 42. קמגרה

  20 maja 2017 at 14:08

  Some genuinely nice and useful information on this website, too I believe the design contains superb features.

 43. progressive car insurance

  20 maja 2017 at 21:46

  Wow, incredible blog structure! How long have you ever been blogging for? you make blogging glance easy. The total look of your web site is great, as smartly as the content!

 44. Instant auto insurance quotes

  20 maja 2017 at 23:36

  Hey! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 45. اختبار الذكاء

  22 maja 2017 at 00:38

  Respect to author, some superb information .

 46. certainly like your web-site however you have to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll certainly come again again.

 47. http://www.marketingfun.net

  26 maja 2017 at 01:14

  Pretty portion of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to claim that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing in your augment or even I fulfillment you access consistently quickly.

 48. more tips here

  26 maja 2017 at 12:52

  Fantastic site. Plenty of helpful information here. I’m sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And naturally, thanks in your sweat!

 49. Events in Dubai

  26 maja 2017 at 18:58

  Wohh just what I was looking for, appreciate it for putting up.

 50. Thad Spartichino

  27 maja 2017 at 13:11

  I really appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again

 51. catchalldiscount.com

  28 maja 2017 at 23:42

  F*ckin¦ amazing things here. I am very happy to see your article. Thanks so much and i’m having a look forward to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 52. 3d max

  30 maja 2017 at 09:20

  of course like your web-site but you have to test the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the truth then again I’ll certainly come back again.

 53. blog tutorial

  30 maja 2017 at 10:13

  Zune and iPod: Most Those review the Zune in the direction of the Touch, nonetheless after viewing how thin and remarkably low and gentle it is, I take into account it in the direction of be a really unique hybrid that brings together attributes of possibly the Touch and the Nano. It’s fairly vibrant and attractive OLED show is slightly smaller than the touch screen, still the participant itself feels Incredibly a little bit lesser and lighter. It weighs around 2/3 as a great deal, and is noticeably smaller sized within width and top, despite the fact that becoming simply a hair thicker.

 54. dulles airport car service

  31 maja 2017 at 00:27

  Appreciate it for all your efforts that you have put in this. very interesting information.

 55. comparateur de vols

  31 maja 2017 at 07:15

  Thanks for some other excellent article. Where else could anyone get that type of info in such an ideal manner of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am on the search for such info.

 56. AIIMS MBBS Exam

  1 czerwca 2017 at 16:24

  I’d must examine with you here. Which isn’t one thing I normally do! I get pleasure from reading a post that can make people think. Additionally, thanks for permitting me to remark!

 57. black magic specialist in pakistan

  1 czerwca 2017 at 21:02

  Thank you, I’ve just been searching for information about this topic for ages and yours is the greatest I have discovered so far. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 58. the Philadelphia weight loss pills

  2 czerwca 2017 at 02:21

  makes me question.

 59. Escorts Gurgaon

  2 czerwca 2017 at 04:01

  You made some clear points there. I looked on the internet for the subject matter and found most individuals will consent with your blog.

 60. heart specialist in delhi

  2 czerwca 2017 at 10:33

  The core of your writing while appearing agreeable at first, did not work very well with me after some time. Someplace within the sentences you actually were able to make me a believer unfortunately only for a while. I still have got a problem with your jumps in logic and you might do nicely to fill in all those gaps. In the event that you can accomplish that, I will undoubtedly be amazed.

 61. affordable caterer

  2 czerwca 2017 at 17:08

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 62. best heart specialist in delhi

  2 czerwca 2017 at 23:53

  I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 63. intercom system upgrade NY

  3 czerwca 2017 at 08:19

  I will right away grab your rss as I can’t find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Please let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 64. many website

  5 czerwca 2017 at 07:38

  The clean Zune browser is surprisingly very good, nevertheless not as constructive as the iPod’s. It works perfectly, still isn’t really as quick as Safari, and is made up of a clunkier interface. If your self often system upon utilizing the world wide web browser which is not an issue, yet if you might be planning in the direction of study the world wide web alot against your PMP then the iPod’s greater display and greater browser may perhaps be substantial.

 65. medical imaging market

  5 czerwca 2017 at 08:13

  I was curious if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?

 66. Domino Online

  6 czerwca 2017 at 00:35

  Hello! I just wish to give a huge thumbs up for the good information you might have right here on this post. I will likely be coming again to your blog for more soon.

 67. Fifaqq

  6 czerwca 2017 at 07:05

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 68. MacauBet

  6 czerwca 2017 at 13:42

  Wow! Thank you! I permanently needed to write on my website something like that. Can I take a portion of your post to my blog?

 69. Managing Director Indonesia

  7 czerwca 2017 at 03:08

  Greetings I am so glad I found your blog page, I really found you by mistake, while I was looking on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent job.

 70. ECOMMERCE Expert Indonesia

  7 czerwca 2017 at 05:17

  I will right away grab your rss as I can not find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 71. singapore cafes

  7 czerwca 2017 at 10:20

  I have read a few good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to create such a fantastic informative site.

 72. acim

  8 czerwca 2017 at 11:20

  What i do not realize is actually how you are not actually much more well-liked than you may be right now. You’re so intelligent. You realize thus considerably relating to this subject, produced me personally consider it from a lot of varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it’s one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always maintain it up!

 73. the site

  8 czerwca 2017 at 20:08

  Zune and iPod: Optimum people in america assess the Zune towards the Touch, nevertheless as soon as seeing how slim and incredibly minor and light-weight it is, I look at it in direction of be a very special hybrid that brings together attributes of possibly the Touch and the Nano. It is exceptionally vibrant and lovely OLED display is a little bit more compact than the contact screen, however the participant by itself feels pretty a little bit more compact and lighter. It weighs regarding 2/3 as significantly, and is appreciably lesser inside of width and top, though being basically a hair thicker.

 74. blog source

  8 czerwca 2017 at 21:54

  Among me and my husband we’ve owned further MP3 players in excess of the yrs than I can count, which includes Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and many others. But, the ultimate few yrs I’ve solved down toward one line of gamers. Why? Considering the fact that I was delighted toward take a look at how well-designed and pleasurable towards employ the service of the underappreciated (and broadly mocked) Zunes are.

 75. BandarQ Online

  9 czerwca 2017 at 08:28

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 76. any website

  9 czerwca 2017 at 13:08

  Arms down, Apple’s app retail store wins as a result of a mile. It really is a substantial alternative of all sorts of apps vs a quite unsatisfied range of a handful for Zune. Microsoft consists of Ideas, especially inside the realm of video games, however I am not certain I might will need in direction of guess on the future if this feature is critical toward by yourself. The iPod is a significantly greater choice inside of that circumstance.

 77. any blog

  9 czerwca 2017 at 13:58

  Sorry for the enormous study, still I am truly loving the contemporary Zune, and count on this, as well as the very good critiques some other persons have written, will help oneself make your mind up if it really is the instantly alternative for your self.

 78. FifaQQ

  9 czerwca 2017 at 15:46

  I have to show my appreciation for your kind-heartedness giving support to persons who must have assistance with in this content. Your personal commitment to getting the message around appears to be astonishingly significant and have frequently empowered girls like me to realize their endeavors. Your entire helpful hints and tips signifies this much a person like me and far more to my colleagues. Thank you; from all of us.

 79. Domino Online

  9 czerwca 2017 at 22:46

  wonderful post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this. You must continue your writing. I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

 80. findcoolpeople.com

  10 czerwca 2017 at 05:24

  I used to be very pleased to seek out this internet-site.I needed to thanks to your time for this excellent read!! I undoubtedly enjoying each little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 81. many blogs

  10 czerwca 2017 at 05:47

  This is using a little bit more subjective, nonetheless I significantly like the Zune Market place. The interface is colorful, has excess flair, and some neat functions which include ‚Mixview’ that make it possible for oneself out of the blue look at related albums, tunes, or other consumers similar toward what you’re listening in the direction of. Clicking on one of those people will middle upon that merchandise, and a different set of „neighbors” will arrive into belief, letting your self to navigate near studying as a result of equivalent artists, audio, or consumers. Chatting of end users, the Zune „Social” is in addition suitable pleasurable, allowing you come across some others with shared tastes and turning out to be mates with them. Oneself then can listen toward a playlist created based on an amalgamation of what all your buddies are listening in the direction of, which is much too exciting. Those people nervous with privateness will be relieved to understand by yourself can protect against the general public versus observing your unique listening routines if yourself hence make a decision.

 82. the url

  10 czerwca 2017 at 06:20

  Sorry for the significant evaluate, yet I’m actually loving the fresh Zune, and hope this, as well as the high quality evaluations some other humans contain composed, will help your self choose if it truly is the directly final decision for by yourself.

 83. Daftar Bola88

  10 czerwca 2017 at 08:27

  Hello, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 84. how to travel cheap in the us

  10 czerwca 2017 at 12:33

  great put up, very informative. I ponder why the opposite experts of this sector don’t realize this. You must continue your writing. I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

 85. Gorden Minimalis

  10 czerwca 2017 at 15:23

  There is visibly a lot to realize about this. I suppose you made various good points in features also.

 86. Absolutely pent content, Really enjoyed looking through.

 87. seo and ppc in dubai

  10 czerwca 2017 at 22:21

  I always was concerned in this subject and stock still am, regards for putting up.

 88. Things to do in Asia

  11 czerwca 2017 at 00:59

  It is really a great and helpful piece of information. I am happy that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 89. Essay Writing

  11 czerwca 2017 at 05:41

  Hello.This article was extremely remarkable, particularly since I was investigating for thoughts on this subject last Sunday.

 90. Florence Attraction

  11 czerwca 2017 at 06:51

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that „perfect balance” between usability and visual appearance. I must say you have done a very good job with this. In addition, the blog loads super fast for me on Chrome. Excellent Blog!

 91. places to visit in dubai

  11 czerwca 2017 at 12:49

  I regard something truly special in this website.

 92. Downtown pest control service

  11 czerwca 2017 at 23:04

  Some really prize posts on this site, saved to favorites.

 93. Sky Mining

  12 czerwca 2017 at 05:24

  I believe this site holds very great composed subject matter content.

 94. black boots

  12 czerwca 2017 at 11:40

  Can I simply say what a aid to search out someone who truly knows what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know learn how to convey a difficulty to gentle and make it important. Extra individuals have to read this and perceive this facet of the story. I cant imagine youre not more fashionable because you definitely have the gift.

 95. Geico life insurance quote

  12 czerwca 2017 at 17:16

  I am continually invstigating online for articles that can facilitate me. Thank you!

 96. m88

  13 czerwca 2017 at 20:51

  Hey are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 97. low cost flights from sofia

  14 czerwca 2017 at 02:17

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 98. 49980a hamilton beach

  14 czerwca 2017 at 02:53

  Of course, what a great blog and educative posts, I surely will bookmark your site.Have an awsome day!

 99. Haarausfall Frauen

  14 czerwca 2017 at 08:51

  I really appreciate this post. I?¦ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again

 100. Ebonie

  14 czerwca 2017 at 10:43

  Gracias por compartir este contenido. Me siento satisfecha después de leer este post, que llena mis expectativas.

 101. app download for windows 8

  14 czerwca 2017 at 14:47

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 102. มหาวิทยาลัย

  15 czerwca 2017 at 20:35

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 103. adventure activities in Mauritius

  15 czerwca 2017 at 21:02

  It¦s really a great and useful piece of info. I¦m happy that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 104. breast actives

  16 czerwca 2017 at 02:12

  Heya are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 105. app daily insurance

  16 czerwca 2017 at 03:25

  Just about all of the things you articulate happens to be supprisingly accurate and it makes me wonder the reason why I had not looked at this with this light before. This particular article truly did switch the light on for me as far as this particular topic goes. However at this time there is just one position I am not necessarily too cozy with so whilst I make an effort to reconcile that with the central theme of the position, permit me observe what the rest of your subscribers have to point out.Well done.

 106. home accessories

  16 czerwca 2017 at 09:30

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 107. womens fashion sandals

  18 czerwca 2017 at 14:46

  Some can provide you money, while there are also other people that can provide you goods.|There is continuity of work even with out power. One of the most well-liked is the Target Credit Card. Now family members shopping experienced moved to heaven.

 108. porto velho acompanhantes

  18 czerwca 2017 at 16:25

  Rattling excellent info can be found on site. „I said I didn’t want to run for president. I didn’t ask you to believe me.” by Mario M Cuomo.

 109. post natal massage singapore

  18 czerwca 2017 at 21:53

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 110. geico insurance quote

  19 czerwca 2017 at 03:15

  I’m typically to blogging and i actually admire your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your site and maintain checking for brand new information.

 111. Geico

  19 czerwca 2017 at 20:23

  I always was interested in this topic and still am, thanks for posting.

 112. click here now

  20 czerwca 2017 at 10:51

  Hello, Neat post. There’s an issue with your website in internet explorer, might test this… IE still is the marketplace leader and a large part of folks will leave out your magnificent writing because of this problem.

 113. photos

  20 czerwca 2017 at 16:29

  Thanks , I’ve just been looking for information approximately this subject for a while and yours is the greatest I have discovered till now. However, what about the bottom line? Are you sure in regards to the supply?

 114. survival tips

  20 czerwca 2017 at 21:52

  Hey there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 115. political news articles

  21 czerwca 2017 at 10:02

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you Nevertheless I’m experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss drawback? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 116. Rainscreen Cladding

  21 czerwca 2017 at 14:25

  Hello.This article was really fascinating, particularly because I was browsing for thoughts on this topic last Thursday.

 117. GTA 5

  21 czerwca 2017 at 19:00

  I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up.

 118. katies

  21 czerwca 2017 at 20:02

  diet pills 7-dfbx reviews forum

 119. katies

  22 czerwca 2017 at 19:34

  fda diet pills belviq coupons discounts

 120. katies

  23 czerwca 2017 at 15:59

  diet pills 05528

 121. Agen Bola88

  24 czerwca 2017 at 09:18

  I was studying some of your content on this website and I conceive this website is really informative! Continue posting.

 122. Poker88

  24 czerwca 2017 at 13:20

  Great site. Lots of useful information here. I’m sending it to some friends ans also sharing in delicious. And obviously, thanks for your sweat!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra