Z kraju

Sejm zdecydował o utajnieniu informacji, które powinny być jawne

Samorządowcy nie będą mogli udzielać informacji, kto realizuje dany projekt z zakresu zamówień publicznych i za ile – to konsekwencja przegłosowanej w piątek w Sejmie ustawy o zmianie prawa zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw. Oficjalny powód – redukcja biurokracji. Za przyjęciem ustawy głosowało 295 posłów. Przeciw było 129 głosujących.

 

 

 

Sejm we wcześniejszych głosowaniach odrzucił poprawki Prawa i Sprawiedliwości, wprowadzające minimalne zasady społecznej kontroli nad publicznymi wydatkami. – Te poprawki, które zgłaszaliśmy były zgłaszane także przez samorządowców. Wyobraźcie sobie państwo, jeżeli przyjmiecie tę ustawę w obecnym kształcie, w jakim świetle stawiacie samorządowców, którzy nie będą mieli jasnych zasad tych zamówień – apelował do sejmowego gremium poseł Adam Abramowicz (PiS), podkreślając, iż chodzi również o uczciwość prowadzenia przetargów.

 

Ta ostatnia kwestia budzi najwięcej obaw i kontrowersji. Coraz częściej pojawiają się bowiem informacje o ogromnych, liczonych nawet w dziesiątkach tysięcy sumach wypłacanych z publicznych pieniędzy za projekty o wartości najwyżej kilkuset, czy kilku tysięcy złotych. Obecnie tego typu przypadki będą miały nikłą szansę na ujrzenie światła dziennego i trafienie do wiadomości opinii publicznej. Oznacza to, iż możemy się spodziewać gwałtownego wzrostu różnego rodzaju patologii i nadużyć – kolejnych, serwowanych nam przez obecnie rządzącą ekipę.

 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE.

Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

374 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra