Felieton

Szybciej Sakiewicz w psychiatryku niż Putin w kajdanach

„Gazeta Polska”ostatnio z Polską ma coraz mniej wspólnego, a coraz więcej z prawdziwą ojczyzną Tomasza Sakiewicza – Ukrainą. I może wreszcie zmieni tytuł na „Gazeta Ukraińska”, czy inne „Nasze Słowo”. Sądząc z Sakiewiczowi po 50-tce znowu jest bliżej do rodzimych naddnieprzańskich stepów, niż do nowej ojczyzny Polski. Inaczej nie kombinowałby jak ją wplątać w wojnę z Rosją w obronie Ukrainy.

– Spotykamy się tutaj od siedmiu lat. Jesteśmy tutaj co roku. Pytają nas, po co tu przychodzimy. Przecież jutro są rocznicowe uroczystości. Jutro będziemy pamiętać o tych, którzy zginęli w Smoleńsku, będziemy ich opłakiwać, będą to uroczystości państwowe. A dziś domagamy się tego, co nam należy: domagamy się prawdy, domagamy się dowodów zbrodni, które przetrzymuje łajdak, który rządzi w Rosji, domagamy się ukarania winnych – opowiadał redaktor Sakiewicz pod rosyjską ambasadą w przeddzień rocznicy smoleńskiej tragedii, czyli 9 kwietnia. Spotkało się to z żywiołową reakcją jego wyznawców – Oddać wrak! – krzyczeli zebrani.

Później Sakiewicz przeszedł do tematu, który go najbardziej interesuje. A więc swojej Wielkiej Ukrainy – Pozdrawiam naszych braci Ukraińców, którzy krwawią dzisiaj pod rosyjską agresją. (…) Widzimy też, że Ukraińcy stawiają dużo bardziej skuteczny opór. Rosjanie nie są w stanie zająć całej Ukrainy tylko dlatego, że dzisiaj Ukraińcy po prostu się bronią. Rosjanie nie są tacy silni, na jakich wyglądają. Są silni naszą słabością i swoją bezczelnością. Dlatego musimy twardo stawiać warunki. I zobaczycie, że tu wróci nie tylko wrak, ale też będzie tu Putin w kajdankach, który będzie musiał odpowiedzieć za to, co zrobił w Smoleńsku. I za to, co robił dla Ukrainy. I za to co robi w Syrii. Każda totalitarna władza kiedyś upada. I życzymy Putinowi, aby znalazł się w polskim

więzieniu, a nie rosyjskim, bo jesteśmy cywilizowanymi ludźmi. To jest jego jedyna szansa na przeżycie. – bzdurzył naczelny „Nowej Gazety Ukraińskiej”. Chyba nie wie jak wygląda ukraińska armia? I dlaczego Rosjanie nie zmietli jeszcze obrony złożonej ze złapanych i pod przymusem wcielonych do wojska nieszczęśników, którym nie udało się zwiać do Polski, na Zachód, albo do… Rosji. Wszędzie gdzie nie objąłby ich pobór i szansa na zostanie bohatyrem. Pośmiertnie. – Polska armia się dziś rozbudowuje. Mamy dziś dużo większą, dużo lepiej wyposażoną armię. – opowiadał Sakiewicz. Chyba też nie wie, jak wygląda i funkcjonuje państwo polskie, nie mówiąc o polskiej armii. Inaczej nie namawiałby do konfliktu, który przegralibyśmy w kilka dni, a kontyngent NATO-wski, łącznie z amerykańskimi chojrakami, którzy się jeszcze nie nauczyli jeździć po polskich drogach spokojnie wycofaliby się na teren Niemiec. Jak ktoś ma złudzenia, co do zdolności sojuszniczej Anglosasów ten jest nie znającym historii głupcem, albo obcą agenturą. – Wczoraj jeszcze nam mówiono: Kto się przeciwstawi Rosji? Te 59 pocisków Tomahawk, które trafiło w syryjsko-rosyjską bazę pokazuje, że są ludzie na świecie, którzy nie boją się przeciwstawić Kremlowi. – kontynuował rozogniony Nadredaktor. Choć o Syrii w ogóle mógłby zamilknąć, bo wszystkie ataki chemiczne na terytoriach kontrolowanych przez wspieranych przez Zachód „umiarkowanych islamistów” na kilometr śmierdzą CIA, Mossadem oraz wywiadami Arabii Saudyjskiej i Turcji. Pierwszy atak chemiczny w Syrii – sprzed czterech lat, czyli z października 2013 roku był efektem tego, że rebelianci na życzenie Stanów Zjednoczonych dostali broń chemiczną… od szefa wywiadu saudyjskiego, księcia Bandara. Co więcej nie potrafili jej nawet umiejętnie użyć.

Tak więc nie wiem komu w Polsce miałby służyć cyrk, który urządził Sakiewicz ze swoimi zwolennikami pod rosyjską ambasadą? Wiem komu na pewno służy w wymiarze międzynarodowym – pogrążającej się w odmętach wojny domowej i banderoanarchii Ukrainie, dążącym do wojny amerykańskim neokonserwatystom, nawet Rosji, która może śmiało powiedzieć, że Polska jako podmiot polityki zagranicznej jest kompletnie nieobliczalna. Tak więc czyim agentem wpływu jest pan Sakiewicz? Cóż jak jemu i jemu podobnym uda się wywołać konflikt z Rosją to się przekonamy. Jeżeli będzie co sił wiał w stronę Zachodu i modlił się o to, żeby dać radę uciec do Berlina przed rosyjskimi czołgami. Jednocześnie się modląc, żeby go Niemcy nie wydali Rosjanom – jak kilkakrotnie już w historii bywało to okaże się agenturą wpływu Ukrainy i Zachodu. Jeśli zostanie w Warszawie, a po wejściu armii rosyjskiej nic mu się nie stanie to okaże się, że reprezentował interesy Rosji. Jest jeszcze jedna możliwość – nie jest niczyim agentem, ale wtedy za takie wypowiedzi i działania w normalnym kraju kolejny po Michniku Nadredaktor znalazłby się w psychiatryku. Na co ma o wiele większe szanse, niż zobaczyć Władymira Putina w więzieniu.

Michał Miłosz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

131 komentarzy

131 Komentarzy

 1. Janusz

  20 kwietnia 2017 at 19:24

  To jest psychopatyczna retoryka żydowska, kłamswo i urojenia, więc tam należy szukać mocodawców Sakiewicza i s-ki. Nie od dziś.

  • jok

   23 kwietnia 2017 at 07:12

   Krótko i na temat. I oczywiscie, rzecz jasna, „przeoczone” w artykule, co trzeba zauwazyc, nawet jak pochwalimy niektore spostrzezenia Autora.

 2. Danka

  20 kwietnia 2017 at 20:41

  Niestety, juz od dawna wzywa do buntu. Na salonie24 na jego blogu jest taki tytul. Tam mnie zbanowal. Stworzyl jednak spore imperium,ktore ma tez niezaprzeczalne zaslugi moca swoich uczestnikow I dziennikarzy, ktore moze mu sie wyslizgnac, jesli nie przestanie swirowac. Juz w Poznaniu z klubu GP oddzielili sie ludzie I zalozyli swoja grupe, bo mieli dosyc…

 3. Danka

  20 kwietnia 2017 at 20:44

  Wzywal do wyjazdu do Orbana klubowiczow na swieto narodowe Wegrow,ale malo zebral. Juz sie ludzie polapali,ze coos tu nie takkk….Bylo to zaraz po zdradzie Orbana w Brukseli I opowiedzeniu sie za Tuskiem, a nie za bratankami Polakami.Orban dostal mase korespondencji potepiajacej go za te zdrade od Polakow na fejsbuka.

 4. gosc

  20 kwietnia 2017 at 21:36

  Strzał w —> 10
  No cóż, SBU nie odznacza swoim ukraińskim orderem jakiś frajerów za zasługi, no i tu mam problem (…),za jakie zasługi został odznaczony Pan Sakiewicz?

  • Kwal

   20 kwietnia 2017 at 22:03

   Potwierdzam. Było to w Krakowie przed Krzyżem Katyńskim. Słyszałem to na własne uszy.

 5. ona

  20 kwietnia 2017 at 22:22

  Sakiewicz to szkodnik taki sam jak Michnik.

 6. ono

  20 kwietnia 2017 at 22:26

  Pan Sakiewicz, jeden z wielu lobbystów, i coraz więcej nowych Ukraińców z rodzinami przesiedla się do Polski. To już nie jeden agitator lobbysta. To poważna siła wyborcza, która przy wyborczych urnach będzie zmieniać oblicze tej ziemi, polskiej ziemi.
  Wrocław: co dziesiąty mieszkaniec miasta jest Ukraińcem.
  Gazeta Wrocławska zauważa, że w 640 – tysięcznym Wrocławiu mieszka i pracuje już nawet 64 tysiące Ukraińców. Tak liczba przybyszy zza wschodniej granicy powoduje, że stanowią oni największą mniejszość narodową, w tym czwartym pod względem ludności mieście
  Dla porównania w przedwojennym Lwowie liczącym w 1939 roku ok. 320 tysięcy mieszkańców Ukraińcy stanowili 9 – 10% ludności miasta, co stanowiło ok. 30 – 32 tysięcy osób. Dziś we Wrocławiu Ukraińców jest dwa razy więcej.

  • Danka

   20 kwietnia 2017 at 22:51

   Wroclaw jest dwa razy bardziej zaludniony niz wtedy Lwow.Prosty rachunek. Jest to trend antypolski i nie ma co sie ludzic, do cxego to ma doprowadzic Od 2007/8 r juz tam wydaje gazeta.ur, czyli Agora.Udzialowcem jest nadakywny staruszek od nowych porzadkow na swiecie, reszte sani dopowiecie, bo.. juz reszte wiecie;(

 7. Hania

  20 kwietnia 2017 at 22:58

  No cóż… Gazeta Polska może pochwalić się niezłą linią genealogiczną 🙂
  Wpierw wychodziła podczas zaborów z inicjatywy i za pieniądze bogatych żydów, przeciwko Polakom, rzecz jasna.
  Następnie tytułem tym może pochwalić się miasto Poznań, gdzie pod redakcją masona Cegielskiego równie szybko dokonała żywota.
  Nie wiem czy jeszcze wychodzi gazeta o tej nazwie na Ukrainie?

  Pan Sakiewicz wie jaki tytuł najbardziej pasuje do linii genealogicznej tej gazetki 🙂
  Uśmiałam się jak norka kiedy podczas spotkania z czytelnikami pan Sakiewicz opowiadał jak to on z kilkoma biednymi studenciakami zakładał tę gazetę….
  Dobre!
  Studenci, bez mała, przymierający głodem, a posiadający na tyle forsy by zakupić….maszyny drukarskie!!
  I wiecie co?
  Ludzie tę finezyjną hagadę kupili.
  Ech, Polacy, ostatni naiwniacy….

  Dla mnie osobiście ludzie, którzy wyprawiają takie rzeczy tuż po tzw ” mszy smoleńskiej” nie zasługują na miano katolików!
  Niedobrze to świadczy również o wielebnych, którzy dopuszczają do takich incydentów.

  https://www.youtube.com/watch?v=lHOthtK2CGk

  Żałuję jedynie, że radio Maryja wciągnięto w te imprezy.
  To źle o nich świadczy.
  Niestety.
  Zaprzestałam słuchania i wspierania.
  Tyle mogę zrobić.

 8. Danka

  20 kwietnia 2017 at 23:00

  Zle! Nie otwierajcie nawet tego poprzedniego linku Teraz ok:
  gazeta.ua

 9. Danka

  20 kwietnia 2017 at 23:02

 10. Danka

  20 kwietnia 2017 at 23:16

  https://m.gazeta.ua/articles/family/_ak-vihovati-sina-spravzhnim-cholovikom-bez-batka-5-golovnih-porad/767610

  Ciekawe artykuly nawet.Sporo rozumiem, bo jeszcze pamietam rosyjski jezyk.To jest o wychowaniu dziecka bez kija.Niezly tekst.A moze my demonizujemy tych Ukraincow? Ilu w koncu lazi w tych pochodach banderowskich? Trzeba patrzec, co robia wladze i protestowac przeciw kultowi bandytow i mass-mordercow, ale Ukraincy to dobrzy, troche zakompleksieni wobec Polakow, muzykalni, otwarci ludzie.

 11. tomek

  21 kwietnia 2017 at 07:05

  Jedna sprawa jest banderyzm i Sakiewicz a druga sprawa umilowamie putina i zydow stojacych za nim wlg rodyjskiego forbesa na 20 piereszych miliarderow w rosji 15 jest srulami czy to przypadek?

  • gosc

   21 kwietnia 2017 at 08:47

   Nie, to nie przypadek, to reguła. I nie tylko w Rosji, sprawdź jak jest na Ukrainie, jak jest w innych krajach. Bez wiedzy i pozwolenia starszych braci w wierze nic nie może się obyć w gospodarce i polityce bowiem sieć ich organizacji na bieżąco monitoruje najważniejsze kraje świata. W Polsce też jest kilka organizacji żeby patrzeć Polakom na ręce aby w Kościele, Sejmie, PDA, Rządzie, Ministerstwach, na uczelniach, w gazetach, w TV, w kulturze i wiele innych miejscach mieć realną kontrolę nad polskim społeczeństwem i prowadzić nas przez życie jedynie słuszną drogą. Nie darmo są naszymi starszymi braćmi.

 12. Pingback: Bronisław Łagowski: Zapomniane królestwo. « Dziennik gajowego Maruchy

 13. jok

  23 kwietnia 2017 at 07:08

  Obawiam sie, ze „bezwarunkowi wspieraczei Ukr-y” znad Wisly (przynajmniej w swej najbardziej prominentnej i slyszalnej cześci), mają tyle mniej wiecej wspolnego z Ukrainą co jakis Poroszenko czy Jaceniuk z ukrainskoscią.

  Tj. mogą wspierac nawet najbardziej szowinistyczne kręgi ukr-ie na dzisiejszym etapie historii (wsparcie taktyczne), dopóki jest to wygodne dla nacji „najwaźniejszej”, nacji jaceniuków itd (wsparcie, a moze wrecz symbioza czy dzialanie we wlasnym interesie etnicznym, strategiczne). Tak to wszystko widzę

 14. Veronique Lackett

  23 kwietnia 2017 at 09:03

  My husband and i got very ecstatic Emmanuel could carry out his survey with the ideas he discovered through the web pages. It’s not at all simplistic just to always be making a gift of ideas that some other people have been making money from. And we also consider we now have the writer to give thanks to for this. The type of explanations you’ve made, the straightforward blog menu, the friendships your site aid to promote – it’s got most terrific, and it is letting our son and us consider that the content is cool, which is certainly particularly pressing. Thanks for the whole thing!

 15. ego

  23 kwietnia 2017 at 19:32

  Niestety p. Sakiewicz z porządnego opozycjonisty wobec III RP stał się chorobliwym rusofobem. Rosjanie to obca wobec nas cywilizacja ale Ukraińcy jeszcze gorsza i bardziej aktywna. Już tu są. A Rosjanie póki co, dużo dalej.

 16. Pingback: Bronisław Łagowski: Zapomniane królestwo. | Historia Polski i reszty Świata

 17. w88

  28 kwietnia 2017 at 10:11

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road. Many thanks

 18. post free ads

  28 kwietnia 2017 at 19:05

  Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 19. Tabung Pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 12:00

  My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 20. Tabung Pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 20:50

  Just wanna remark on few general things, The website style is perfect, the subject matter is really great : D.

 21. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 05:49

  Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 22. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 11:38

  Simply wanna comment on few general things, The website pattern is perfect, the subject matter is real superb. „We can only learn to love by loving.” by Iris Murdoch.

 23. Tabung Pemadam api

  1 maja 2017 at 02:06

  Respect to author, some wonderful information .

 24. hire a superhero

  1 maja 2017 at 04:41

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 25. Alat pemadam api

  1 maja 2017 at 17:11

  you’re really a good webmaster. The site loading speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a fantastic job on this topic!

 26. transformation

  3 maja 2017 at 08:21

  Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 27. Everyone loves what you guys tend to be up too. Such clever work and exposure! Keep up the wonderful works guys I’ve incorporated you guys to my personal blogroll.

 28. New movies releases

  3 maja 2017 at 21:54

  Appreciate it for this post, I am a big big fan of this site would like to proceed updated.

 29. Home decor for sale

  4 maja 2017 at 06:36

  As soon as I detected this internet site I went on reddit to share some of the love with them.

 30. versace handbags uk

  5 maja 2017 at 06:57

  I am so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 31. Bond back cleaning cleaning

  5 maja 2017 at 14:21

  My spouse and I stumbled over here by a different web address and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to going over your web page again.

 32. kawa malawi

  6 maja 2017 at 16:14

  Hey there! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content. Please let me know. Cheers

 33. blog zoologiczny

  6 maja 2017 at 21:41

  Spot on with this write-up, I truly assume this web site needs much more consideration. I’ll most likely be again to learn way more, thanks for that info.

 34. kawy swiata

  7 maja 2017 at 05:24

  I’m still learning from you, but I’m making my way to the top as well. I absolutely liked reading all that is written on your website.Keep the stories coming. I enjoyed it!

 35. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 12:59

  Your style is so unique compared to many other people. Thank you for publishing when you have the opportunity,Guess I will just make this bookmarked.2

 36. Hi there! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 37. Jared Greife

  8 maja 2017 at 00:35

  cheap plavix

 38. yacht rental dubai price

  10 maja 2017 at 21:49

  Lovely site! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also

 39. W88Live

  11 maja 2017 at 05:17

  Thanks for your entire efforts on this site. My niece take interest in engaging in internet research and it’s really easy to understand why. My partner and i learn all about the powerful means you provide important tips through this blog and in addition attract contribution from some other people on that situation and our simple princess is in fact starting to learn a lot. Take pleasure in the rest of the new year. You are conducting a glorious job.

 40. Triguna Yoga

  11 maja 2017 at 13:12

  Yay google is my queen helped me to find this great site! .

 41. visit

  11 maja 2017 at 20:35

  Simply wanna input on few general things, The website design and style is perfect, the subject matter is rattling excellent. „The sun sets without thy assistance.” by The Talmud.

 42. flex jobs

  14 maja 2017 at 10:53

  Throughout the grand scheme of things you actually receive an A+ with regard to hard work. Where you confused everybody ended up being on all the facts. You know, it is said, details make or break the argument.. And that couldn’t be more true in this article. Having said that, permit me inform you precisely what did give good results. The text is rather persuasive which is probably why I am taking the effort to comment. I do not really make it a regular habit of doing that. Next, even though I can easily notice the jumps in reason you make, I am definitely not confident of how you seem to connect the ideas which in turn make the actual conclusion. For right now I will yield to your position but hope in the future you link the dots much better.

 43. I’ve recently started a site, the information you provide on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

 44. Alat pemadam api

  14 maja 2017 at 23:33

  I was just looking for this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative web sites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

 45. USAA life insurance

  15 maja 2017 at 05:56

  Everything is very open and very clear explanation of issues. was truly information. Your website is very useful. Thanks for sharing.

 46. metlife home page

  15 maja 2017 at 23:28

  Simply wanna input on few general things, The website style and design is perfect, the written content is rattling good : D.

 47. morocco day tours

  16 maja 2017 at 05:34

  Wow! Thank you! I permanently needed to write on my website something like that. Can I take a fragment of your post to my website?

 48. mindset

  18 maja 2017 at 23:49

  I feel this is one of the such a lot vital info for me. And i’m happy studying your article. However should commentary on some basic things, The website taste is ideal, the articles is actually excellent : D. Excellent process, cheers

 49. molybdenum wire

  19 maja 2017 at 06:54

  I?¦ve been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this info So i?¦m glad to express that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot unquestionably will make sure to don?¦t forget this website and give it a glance regularly.

 50. kantory-hirex.pl/

  19 maja 2017 at 14:24

  I have been browsing online more than three hours lately, yet I by no means found any fascinating article like yours. It is beautiful worth sufficient for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content material as you probably did, the net will probably be much more helpful than ever before.

 51. Blogging Crazy

  19 maja 2017 at 23:54

  I conceive this web site has some rattling fantastic info for everyone :D. „Years wrinkle the skin, but to give up enthusiasm wrinkles the soul.” by Samuel Ullman.

 52. free credit score gov

  20 maja 2017 at 07:15

  Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Cheers

 53. קמגרה משלוחים

  20 maja 2017 at 14:30

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 54. Progressive insurance quote

  20 maja 2017 at 22:14

  Its fantastic as your other content : D, thanks for putting up.

 55. Best auto insurance

  20 maja 2017 at 23:57

  My brother recommended I may like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how so much time I had spent for this information! Thanks!

 56. اختبار الذكاء

  22 maja 2017 at 01:00

  In the grand pattern of things you’ll secure an A+ with regard to effort. Where exactly you lost me personally was first on the details. As they say, details make or break the argument.. And that could not be more accurate right here. Having said that, let me tell you precisely what did deliver the results. Your text is certainly extremely persuasive and this is possibly the reason why I am taking the effort in order to comment. I do not really make it a regular habit of doing that. Next, even though I can easily see a jumps in logic you make, I am not necessarily sure of exactly how you seem to unite the points which in turn help to make your final result. For the moment I will, no doubt subscribe to your position however trust in the future you actually connect your facts better.

 57. Servizio Miscellaneo Viaggi

  24 maja 2017 at 06:42

  You could certainly see your skills within the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart. „History is the version of past events that people have decided to agree upon.” by Napoleon.

 58. marketingfun.net

  25 maja 2017 at 23:40

  When I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any manner you possibly can take away me from that service? Thanks!

 59. maserati for hire

  26 maja 2017 at 05:22

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 60. go to this website

  26 maja 2017 at 11:12

  he blog was how do i say it… relevant, finally something that helped me. Thanks

 61. Experience Dubai

  26 maja 2017 at 17:11

  Appreciating the commitment you put into your site and in depth information you present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 62. catchalldiscount.com

  29 maja 2017 at 01:05

  Hey, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring?K I miss your super writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 63. آموزش 3ds max

  30 maja 2017 at 07:39

  excellent points altogether, you simply gained a brand new reader. What would you suggest in regards to your post that you made some days ago? Any positive?

 64. BWI airport car service

  30 maja 2017 at 21:29

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 65. avis ryanair

  31 maja 2017 at 03:28

  I like this post, enjoyed this one thanks for posting.

 66. MBBS Cost in Bangladesh

  1 czerwca 2017 at 15:45

  Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just excellent and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 67. black magic specialist in pakistan

  1 czerwca 2017 at 22:36

  Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely useful information specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and best of luck.

 68. Best Escorts Service in Gurgaon

  2 czerwca 2017 at 02:20

  Hello, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boringK I miss your tremendous writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

 69. heart specialist in delhi

  2 czerwca 2017 at 12:07

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 70. catering service in ghaziabad

  2 czerwca 2017 at 15:26

  I simply couldn’t leave your website prior to suggesting that I actually loved the standard information a person supply in your guests? Is gonna be back incessantly in order to investigate cross-check new posts.

 71. cardiac surgeon in delhi

  2 czerwca 2017 at 22:09

  After examine a number of of the weblog posts in your web site now, and I really like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website record and might be checking again soon. Pls check out my website as nicely and let me know what you think.

 72. intercom installation NY

  3 czerwca 2017 at 04:28

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 73. Compare Man with Van

  4 czerwca 2017 at 10:27

  Absolutely written subject material, Really enjoyed looking at.

 74. medical imaging market

  5 czerwca 2017 at 08:44

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this website with my Facebook group. Chat soon!

 75. Domino Online

  6 czerwca 2017 at 01:02

  Awesome blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed .. Any tips? Many thanks!

 76. Domino Online

  6 czerwca 2017 at 07:35

  You have remarked very interesting details! ps nice website . „Hares can gamble over the body of a dead lion.” by Publilius Syrus.

 77. Macau Bet

  6 czerwca 2017 at 14:10

  What i don’t understood is actually how you are not really much more well-liked than you might be now. You are very intelligent. You realize therefore considerably relating to this subject, made me personally consider it from numerous varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it’s one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs great. Always maintain it up!

 78. MacauBet

  6 czerwca 2017 at 16:00

  I’ve recently started a site, the information you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 79. Aegis Law Firm

  6 czerwca 2017 at 18:10

  I’m partial to blogs and i actually respect your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your site and preserve checking for new information.

 80. Pakar Expert Indonesia

  7 czerwca 2017 at 03:37

  I visited a lot of website but I believe this one has got something extra in it in it

 81. food blog

  7 czerwca 2017 at 10:50

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 82. acim

  8 czerwca 2017 at 12:35

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Cheers!

 83. BandarQ

  9 czerwca 2017 at 09:27

  Hello there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem. If you have any recommendations, please share. Cheers!

 84. Agen Domino 99

  9 czerwca 2017 at 16:41

  You have noted very interesting points! ps decent web site. „Mediocrity knows nothing higher than itself, but talent instantly recognizes genius.” by Conan Doyle.

 85. Poker Online

  9 czerwca 2017 at 23:57

  Appreciate it for helping out, excellent info .

 86. www.findcoolpeople.com

  10 czerwca 2017 at 06:22

  fantastic issues altogether, you just gained a new reader. What may you suggest about your submit that you just made some days ago? Any certain?

 87. Daftar Bola88

  10 czerwca 2017 at 09:24

  Thank you for another informative web site. Where else could I get that kind of info written in such an ideal way? I’ve a project that I’m just now working on, and I’ve been on the look out for such information.

 88. how to edit a travel video

  10 czerwca 2017 at 13:32

  I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

 89. Gorden Minimalis

  10 czerwca 2017 at 16:21

  Perfect piece of work you have done, this site is really cool with good information.

 90. honeymoon places in ooty

  10 czerwca 2017 at 19:46

  It?¦s really a cool and helpful piece of information. I?¦m satisfied that you shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 91. website designing in dubai

  10 czerwca 2017 at 23:24

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 92. essayonpaperhelp.com

  11 czerwca 2017 at 06:45

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!

 93. things to do in dubai

  11 czerwca 2017 at 07:49

  I do not even know the way I ended up right here, but I assumed this put up used to be great. I don’t understand who you are however certainly you’re going to a famous blogger in the event you aren’t already 😉 Cheers!

 94. map istanbul

  11 czerwca 2017 at 13:44

  We absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be what precisely I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a few of the subjects you write about here. Again, awesome website!

 95. bed bug exterminator seattle

  12 czerwca 2017 at 00:05

  It?¦s actually a great and useful piece of information. I?¦m satisfied that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 96. Mining Planet

  12 czerwca 2017 at 06:20

  It is truly a great and helpful piece of information. I?¦m happy that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 97. black military boots

  12 czerwca 2017 at 12:39

  you are really a excellent webmaster. The site loading velocity is incredible. It sort of feels that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork. you’ve performed a magnificent process on this matter!

 98. Geico insurance

  12 czerwca 2017 at 18:08

  Wohh exactly what I was searching for, appreciate it for putting up.

 99. m88

  13 czerwca 2017 at 20:41

  I don’t unremarkably comment but I gotta tell appreciate it for the post on this amazing one : D.

 100. mr coffee frappe maker

  14 czerwca 2017 at 02:42

  Hi my loved one! I wish to say that this post is amazing, great written and come with almost all important infos. I would like to see more posts like this .

 101. Haarausfall Frauen

  14 czerwca 2017 at 08:39

  I besides think hence, perfectly indited post! .

 102. free download for windows 7

  14 czerwca 2017 at 14:36

  Usually I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite nice article.

 103. The Paine Project

  15 czerwca 2017 at 13:17

  I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 104. Rajabhat

  15 czerwca 2017 at 20:26

  I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I’m quite sure I will learn plenty of new stuff right here! Best of luck for the next!

 105. Mauritius activities

  15 czerwca 2017 at 20:52

  I like this site so much, saved to fav. „Nostalgia isn’t what it used to be.” by Peter De Vries.

 106. breast cream

  16 czerwca 2017 at 02:01

  Great work! This is the kind of info that are supposed to be shared around the web. Shame on the seek engines for now not positioning this publish upper! Come on over and talk over with my website . Thanks =)

 107. mirrors

  16 czerwca 2017 at 09:17

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any techniques to help reduce content from being stolen? I’d truly appreciate it.

 108. american bully micro

  18 czerwca 2017 at 16:14

  As a Newbie, I am continuously exploring online for articles that can be of assistance to me. Thank you

 109. post natal massage singapore

  18 czerwca 2017 at 21:42

  I?¦ve recently started a blog, the info you offer on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

 110. geico.com

  19 czerwca 2017 at 03:04

  I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 111. gieco insurance

  19 czerwca 2017 at 20:14

  I have been examinating out a few of your stories and i can claim pretty nice stuff. I will definitely bookmark your website.

 112. More Help

  20 czerwca 2017 at 04:24

  I simply want to mention I am just newbie to blogging and site-building and seriously loved this page. Very likely I’m likely to bookmark your blog post . You amazingly come with superb stories. Appreciate it for revealing your blog.

 113. Diorio International Reality

  20 czerwca 2017 at 09:16

  I had fun reading this post. I want to see more on this subject.. Gives Thanks for writing this nice article.. Anyway, I’m going to subscribe to your rss and I wish you write great articles again soon.

 114. discover this info here

  20 czerwca 2017 at 10:41

  I am not rattling great with English but I come up this real easy to interpret.

 115. Tisha Angeloff

  20 czerwca 2017 at 12:56

  It’s arduous to search out knowledgeable people on this matter, however you sound like you recognize what you’re talking about! Thanks

 116. find out more

  20 czerwca 2017 at 16:19

  I am really impressed along with your writing skills and also with the layout in your blog. Is this a paid subject or did you customize it your self? Anyway stay up the excellent high quality writing, it’s uncommon to look a great weblog like this one nowadays..

 117. DriveSavers

  20 czerwca 2017 at 19:48

  I’ll check back after you publish more articles.

 118. freeze dried

  20 czerwca 2017 at 21:43

  Hiya very cool site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take the feeds alsoKI’m satisfied to seek out a lot of useful info right here in the post, we want work out extra techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 119. feed news

  21 czerwca 2017 at 09:15

  I keep listening to the news update lecture about receiving free online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 120. Odell Plagman

  21 czerwca 2017 at 10:47

  Thanks , I’ve recently been looking for information about this subject for a long time and yours is the best I have came upon so far. However, what about the conclusion? Are you positive in regards to the source?

 121. Avenere Cladding

  21 czerwca 2017 at 13:37

  I dugg some of you post as I cogitated they were very helpful extremely helpful

 122. accommodation in Tanzania

  21 czerwca 2017 at 17:12

  Thanks so much for this, keep up the good work 🙂

 123. weitere Informationen

  21 czerwca 2017 at 18:10

  hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon..

 124. Everett Hotchkiss

  23 czerwca 2017 at 08:42

  Why aren’t you taking advantage of the BEST KEPT SECRET on the internet? Because you don’t know about it… Read More…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra