Felieton

Szybciej Sakiewicz w psychiatryku niż Putin w kajdanach

„Gazeta Polska”ostatnio z Polską ma coraz mniej wspólnego, a coraz więcej z prawdziwą ojczyzną Tomasza Sakiewicza – Ukrainą. I może wreszcie zmieni tytuł na „Gazeta Ukraińska”, czy inne „Nasze Słowo”. Sądząc z Sakiewiczowi po 50-tce znowu jest bliżej do rodzimych naddnieprzańskich stepów, niż do nowej ojczyzny Polski. Inaczej nie kombinowałby jak ją wplątać w wojnę z Rosją w obronie Ukrainy.

– Spotykamy się tutaj od siedmiu lat. Jesteśmy tutaj co roku. Pytają nas, po co tu przychodzimy. Przecież jutro są rocznicowe uroczystości. Jutro będziemy pamiętać o tych, którzy zginęli w Smoleńsku, będziemy ich opłakiwać, będą to uroczystości państwowe. A dziś domagamy się tego, co nam należy: domagamy się prawdy, domagamy się dowodów zbrodni, które przetrzymuje łajdak, który rządzi w Rosji, domagamy się ukarania winnych – opowiadał redaktor Sakiewicz pod rosyjską ambasadą w przeddzień rocznicy smoleńskiej tragedii, czyli 9 kwietnia. Spotkało się to z żywiołową reakcją jego wyznawców – Oddać wrak! – krzyczeli zebrani.

Później Sakiewicz przeszedł do tematu, który go najbardziej interesuje. A więc swojej Wielkiej Ukrainy – Pozdrawiam naszych braci Ukraińców, którzy krwawią dzisiaj pod rosyjską agresją. (…) Widzimy też, że Ukraińcy stawiają dużo bardziej skuteczny opór. Rosjanie nie są w stanie zająć całej Ukrainy tylko dlatego, że dzisiaj Ukraińcy po prostu się bronią. Rosjanie nie są tacy silni, na jakich wyglądają. Są silni naszą słabością i swoją bezczelnością. Dlatego musimy twardo stawiać warunki. I zobaczycie, że tu wróci nie tylko wrak, ale też będzie tu Putin w kajdankach, który będzie musiał odpowiedzieć za to, co zrobił w Smoleńsku. I za to, co robił dla Ukrainy. I za to co robi w Syrii. Każda totalitarna władza kiedyś upada. I życzymy Putinowi, aby znalazł się w polskim

więzieniu, a nie rosyjskim, bo jesteśmy cywilizowanymi ludźmi. To jest jego jedyna szansa na przeżycie. – bzdurzył naczelny „Nowej Gazety Ukraińskiej”. Chyba nie wie jak wygląda ukraińska armia? I dlaczego Rosjanie nie zmietli jeszcze obrony złożonej ze złapanych i pod przymusem wcielonych do wojska nieszczęśników, którym nie udało się zwiać do Polski, na Zachód, albo do… Rosji. Wszędzie gdzie nie objąłby ich pobór i szansa na zostanie bohatyrem. Pośmiertnie. – Polska armia się dziś rozbudowuje. Mamy dziś dużo większą, dużo lepiej wyposażoną armię. – opowiadał Sakiewicz. Chyba też nie wie, jak wygląda i funkcjonuje państwo polskie, nie mówiąc o polskiej armii. Inaczej nie namawiałby do konfliktu, który przegralibyśmy w kilka dni, a kontyngent NATO-wski, łącznie z amerykańskimi chojrakami, którzy się jeszcze nie nauczyli jeździć po polskich drogach spokojnie wycofaliby się na teren Niemiec. Jak ktoś ma złudzenia, co do zdolności sojuszniczej Anglosasów ten jest nie znającym historii głupcem, albo obcą agenturą. – Wczoraj jeszcze nam mówiono: Kto się przeciwstawi Rosji? Te 59 pocisków Tomahawk, które trafiło w syryjsko-rosyjską bazę pokazuje, że są ludzie na świecie, którzy nie boją się przeciwstawić Kremlowi. – kontynuował rozogniony Nadredaktor. Choć o Syrii w ogóle mógłby zamilknąć, bo wszystkie ataki chemiczne na terytoriach kontrolowanych przez wspieranych przez Zachód „umiarkowanych islamistów” na kilometr śmierdzą CIA, Mossadem oraz wywiadami Arabii Saudyjskiej i Turcji. Pierwszy atak chemiczny w Syrii – sprzed czterech lat, czyli z października 2013 roku był efektem tego, że rebelianci na życzenie Stanów Zjednoczonych dostali broń chemiczną… od szefa wywiadu saudyjskiego, księcia Bandara. Co więcej nie potrafili jej nawet umiejętnie użyć.

Tak więc nie wiem komu w Polsce miałby służyć cyrk, który urządził Sakiewicz ze swoimi zwolennikami pod rosyjską ambasadą? Wiem komu na pewno służy w wymiarze międzynarodowym – pogrążającej się w odmętach wojny domowej i banderoanarchii Ukrainie, dążącym do wojny amerykańskim neokonserwatystom, nawet Rosji, która może śmiało powiedzieć, że Polska jako podmiot polityki zagranicznej jest kompletnie nieobliczalna. Tak więc czyim agentem wpływu jest pan Sakiewicz? Cóż jak jemu i jemu podobnym uda się wywołać konflikt z Rosją to się przekonamy. Jeżeli będzie co sił wiał w stronę Zachodu i modlił się o to, żeby dać radę uciec do Berlina przed rosyjskimi czołgami. Jednocześnie się modląc, żeby go Niemcy nie wydali Rosjanom – jak kilkakrotnie już w historii bywało to okaże się agenturą wpływu Ukrainy i Zachodu. Jeśli zostanie w Warszawie, a po wejściu armii rosyjskiej nic mu się nie stanie to okaże się, że reprezentował interesy Rosji. Jest jeszcze jedna możliwość – nie jest niczyim agentem, ale wtedy za takie wypowiedzi i działania w normalnym kraju kolejny po Michniku Nadredaktor znalazłby się w psychiatryku. Na co ma o wiele większe szanse, niż zobaczyć Władymira Putina w więzieniu.

Michał Miłosz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

98 komentarzy

98 Komentarzy

 1. Janusz

  20 kwietnia 2017 at 19:24

  To jest psychopatyczna retoryka żydowska, kłamswo i urojenia, więc tam należy szukać mocodawców Sakiewicza i s-ki. Nie od dziś.

  • jok

   23 kwietnia 2017 at 07:12

   Krótko i na temat. I oczywiscie, rzecz jasna, „przeoczone” w artykule, co trzeba zauwazyc, nawet jak pochwalimy niektore spostrzezenia Autora.

 2. Danka

  20 kwietnia 2017 at 20:41

  Niestety, juz od dawna wzywa do buntu. Na salonie24 na jego blogu jest taki tytul. Tam mnie zbanowal. Stworzyl jednak spore imperium,ktore ma tez niezaprzeczalne zaslugi moca swoich uczestnikow I dziennikarzy, ktore moze mu sie wyslizgnac, jesli nie przestanie swirowac. Juz w Poznaniu z klubu GP oddzielili sie ludzie I zalozyli swoja grupe, bo mieli dosyc…

 3. Danka

  20 kwietnia 2017 at 20:44

  Wzywal do wyjazdu do Orbana klubowiczow na swieto narodowe Wegrow,ale malo zebral. Juz sie ludzie polapali,ze coos tu nie takkk….Bylo to zaraz po zdradzie Orbana w Brukseli I opowiedzeniu sie za Tuskiem, a nie za bratankami Polakami.Orban dostal mase korespondencji potepiajacej go za te zdrade od Polakow na fejsbuka.

 4. gosc

  20 kwietnia 2017 at 21:36

  Strzał w —> 10
  No cóż, SBU nie odznacza swoim ukraińskim orderem jakiś frajerów za zasługi, no i tu mam problem (…),za jakie zasługi został odznaczony Pan Sakiewicz?

  • Kwal

   20 kwietnia 2017 at 22:03

   Potwierdzam. Było to w Krakowie przed Krzyżem Katyńskim. Słyszałem to na własne uszy.

 5. ona

  20 kwietnia 2017 at 22:22

  Sakiewicz to szkodnik taki sam jak Michnik.

 6. ono

  20 kwietnia 2017 at 22:26

  Pan Sakiewicz, jeden z wielu lobbystów, i coraz więcej nowych Ukraińców z rodzinami przesiedla się do Polski. To już nie jeden agitator lobbysta. To poważna siła wyborcza, która przy wyborczych urnach będzie zmieniać oblicze tej ziemi, polskiej ziemi.
  Wrocław: co dziesiąty mieszkaniec miasta jest Ukraińcem.
  Gazeta Wrocławska zauważa, że w 640 – tysięcznym Wrocławiu mieszka i pracuje już nawet 64 tysiące Ukraińców. Tak liczba przybyszy zza wschodniej granicy powoduje, że stanowią oni największą mniejszość narodową, w tym czwartym pod względem ludności mieście
  Dla porównania w przedwojennym Lwowie liczącym w 1939 roku ok. 320 tysięcy mieszkańców Ukraińcy stanowili 9 – 10% ludności miasta, co stanowiło ok. 30 – 32 tysięcy osób. Dziś we Wrocławiu Ukraińców jest dwa razy więcej.

  • Danka

   20 kwietnia 2017 at 22:51

   Wroclaw jest dwa razy bardziej zaludniony niz wtedy Lwow.Prosty rachunek. Jest to trend antypolski i nie ma co sie ludzic, do cxego to ma doprowadzic Od 2007/8 r juz tam wydaje gazeta.ur, czyli Agora.Udzialowcem jest nadakywny staruszek od nowych porzadkow na swiecie, reszte sani dopowiecie, bo.. juz reszte wiecie;(

 7. Danka

  20 kwietnia 2017 at 23:00

  Zle! Nie otwierajcie nawet tego poprzedniego linku Teraz ok:
  gazeta.ua

 8. Danka

  20 kwietnia 2017 at 23:02

 9. jok

  23 kwietnia 2017 at 07:08

  Obawiam sie, ze „bezwarunkowi wspieraczei Ukr-y” znad Wisly (przynajmniej w swej najbardziej prominentnej i slyszalnej cześci), mają tyle mniej wiecej wspolnego z Ukrainą co jakis Poroszenko czy Jaceniuk z ukrainskoscią.

  Tj. mogą wspierac nawet najbardziej szowinistyczne kręgi ukr-ie na dzisiejszym etapie historii (wsparcie taktyczne), dopóki jest to wygodne dla nacji „najwaźniejszej”, nacji jaceniuków itd (wsparcie, a moze wrecz symbioza czy dzialanie we wlasnym interesie etnicznym, strategiczne). Tak to wszystko widzę

 10. ego

  23 kwietnia 2017 at 19:32

  Niestety p. Sakiewicz z porządnego opozycjonisty wobec III RP stał się chorobliwym rusofobem. Rosjanie to obca wobec nas cywilizacja ale Ukraińcy jeszcze gorsza i bardziej aktywna. Już tu są. A Rosjanie póki co, dużo dalej.

 11. Pingback: Bronisław Łagowski: Zapomniane królestwo. | Historia Polski i reszty Świata

 12. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 11:38

  Simply wanna comment on few general things, The website pattern is perfect, the subject matter is real superb. „We can only learn to love by loving.” by Iris Murdoch.

 13. Tabung Pemadam api

  1 maja 2017 at 02:06

  Respect to author, some wonderful information .

 14. New movies releases

  3 maja 2017 at 21:54

  Appreciate it for this post, I am a big big fan of this site would like to proceed updated.

 15. Home decor for sale

  4 maja 2017 at 06:36

  As soon as I detected this internet site I went on reddit to share some of the love with them.

 16. kawy swiata

  7 maja 2017 at 05:24

  I’m still learning from you, but I’m making my way to the top as well. I absolutely liked reading all that is written on your website.Keep the stories coming. I enjoyed it!

 17. Jared Greife

  8 maja 2017 at 00:35

  cheap plavix

 18. yacht rental dubai price

  10 maja 2017 at 21:49

  Lovely site! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also

 19. Triguna Yoga

  11 maja 2017 at 13:12

  Yay google is my queen helped me to find this great site! .

 20. Alat pemadam api

  14 maja 2017 at 23:33

  I was just looking for this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative web sites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

 21. Blogging Crazy

  19 maja 2017 at 23:54

  I conceive this web site has some rattling fantastic info for everyone :D. „Years wrinkle the skin, but to give up enthusiasm wrinkles the soul.” by Samuel Ullman.

 22. Servizio Miscellaneo Viaggi

  24 maja 2017 at 06:42

  You could certainly see your skills within the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart. „History is the version of past events that people have decided to agree upon.” by Napoleon.

 23. maserati for hire

  26 maja 2017 at 05:22

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 24. catchalldiscount.com

  29 maja 2017 at 01:05

  Hey, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring?K I miss your super writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 25. BWI airport car service

  30 maja 2017 at 21:29

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 26. Domino Online

  6 czerwca 2017 at 07:35

  You have remarked very interesting details! ps nice website . „Hares can gamble over the body of a dead lion.” by Publilius Syrus.

 27. Pakar Expert Indonesia

  7 czerwca 2017 at 03:37

  I visited a lot of website but I believe this one has got something extra in it in it

 28. Agen Domino 99

  9 czerwca 2017 at 16:41

  You have noted very interesting points! ps decent web site. „Mediocrity knows nothing higher than itself, but talent instantly recognizes genius.” by Conan Doyle.

 29. Poker Online

  9 czerwca 2017 at 23:57

  Appreciate it for helping out, excellent info .

 30. www.findcoolpeople.com

  10 czerwca 2017 at 06:22

  fantastic issues altogether, you just gained a new reader. What may you suggest about your submit that you just made some days ago? Any certain?

 31. Geico insurance

  12 czerwca 2017 at 18:08

  Wohh exactly what I was searching for, appreciate it for putting up.

 32. m88

  13 czerwca 2017 at 20:41

  I don’t unremarkably comment but I gotta tell appreciate it for the post on this amazing one : D.

 33. Haarausfall Frauen

  14 czerwca 2017 at 08:39

  I besides think hence, perfectly indited post! .

 34. Mauritius activities

  15 czerwca 2017 at 20:52

  I like this site so much, saved to fav. „Nostalgia isn’t what it used to be.” by Peter De Vries.

 35. mirrors

  16 czerwca 2017 at 09:17

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any techniques to help reduce content from being stolen? I’d truly appreciate it.

 36. geico.com

  19 czerwca 2017 at 03:04

  I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 37. discover this info here

  20 czerwca 2017 at 10:41

  I am not rattling great with English but I come up this real easy to interpret.

 38. DriveSavers

  20 czerwca 2017 at 19:48

  I’ll check back after you publish more articles.

 39. feed news

  21 czerwca 2017 at 09:15

  I keep listening to the news update lecture about receiving free online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 40. Avenere Cladding

  21 czerwca 2017 at 13:37

  I dugg some of you post as I cogitated they were very helpful extremely helpful

 41. frappe maker

  25 czerwca 2017 at 03:23

  Regards for all your efforts that you have put in this. very interesting info .

 42. Just what I was searching for, regards for putting up.

 43. There is obviously a lot to realize about this. I suppose you made various nice points in features also.

 44. pc games for windows 8

  30 czerwca 2017 at 02:17

  Hi, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 45. web design melbourne

  30 czerwca 2017 at 06:47

  you are actually a excellent webmaster. The web site loading pace is amazing. It sort of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a excellent task on this topic!

 46. Afk7WCBf20nzQ

  30 czerwca 2017 at 22:11

  519568 613829Read More HERE. I bookmarked it. 993529

 47. Pingback: URL

 48. lighted vanity table

  1 lipca 2017 at 18:45

  I like this web site so much, saved to my bookmarks.

 49. state farm insurnace

  2 lipca 2017 at 04:53

  whoah this blog is excellent i love reading your posts. Keep up the good work! You know, many people are hunting around for this information, you can aid them greatly.

 50. state farm insurance

  6 lipca 2017 at 10:19

  you’ve an awesome blog right here! would you wish to make some invite posts on my blog?

 51. girlfriend cheating

  7 lipca 2017 at 18:12

  very nice publish, i definitely love this website, keep on it

 52. I believe this website has got very excellent composed articles content.

 53. fee private investigators

  8 lipca 2017 at 12:42

  I am glad that I discovered this site, exactly the right info that I was looking for! .

 54. sg investigating

  9 lipca 2017 at 04:56

  Some genuinely wonderful information, Gladiola I noticed this.

 55. fees detective

  9 lipca 2017 at 10:35

  Very interesting info !Perfect just what I was searching for! „If you bungle raising your children, I don’t think whatever else you do matters.” by Jacqueline Lee Bouvier Kennedy Onassis.

 56. sg spouse cheating

  9 lipca 2017 at 15:53

  I’m still learning from you, while I’m making my way to the top as well. I absolutely love reading everything that is written on your site.Keep the information coming. I enjoyed it!

 57. Tabung pemadam api

  9 lipca 2017 at 23:36

  Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 58. car auto insurance

  12 lipca 2017 at 20:58

  I genuinely treasure your work, Great post.

 59. cats fails

  17 lipca 2017 at 11:15

  I am delighted that I noticed this web site, just the right info that I was searching for! .

 60. Perfectly pent subject matter, regards for entropy. „Necessity is the mother of taking chances.” by Mark Twain.

 61. ChasBiarge

  18 lipca 2017 at 23:20

  Achat Baclofen 10mg viagra online 5 Mg

 62. KennHitthype

  19 lipca 2017 at 13:52

  Cialis Taglich Forum viagra Come Usare Dapoxetina

 63. Video Bokep

  19 lipca 2017 at 16:47

  I think this web site has some really superb info for everyone : D.

 64. KelChalkhic

  19 lipca 2017 at 17:05

  Propecia Without Rx cialis online Viagra Achat Ligne Belgique

 65. internet marketing

  19 lipca 2017 at 23:26

  Very interesting information!Perfect just what I was looking for!

 66. Yay google is my king assisted me to find this great internet site! .

 67. Geico motorcycle insurance

  22 lipca 2017 at 20:08

  Nice post. I study one thing more challenging on totally different blogs everyday. It’ll at all times be stimulating to read content from different writers and follow a little one thing from their store. I’d want to make use of some with the content on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink on your internet blog. Thanks for sharing.

 68. oceanfront condos for sale

  23 lipca 2017 at 00:38

  Thankyou for helping out, wonderful info .

 69. home insurance quotes

  23 lipca 2017 at 05:03

  Keep functioning ,remarkable job!

 70. single cup coffee maker with grinder

  24 lipca 2017 at 17:31

  I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I’ll try and check back more often. How frequently you update your website?

 71. buy real youtube subscribers

  25 lipca 2017 at 00:09

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future. All the best

 72. tabung pemadam kebakaran

  25 lipca 2017 at 05:34

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later. Many thanks

 73. Compare home insurance quotes

  25 lipca 2017 at 23:17

  Its fantastic as your other articles : D, appreciate it for putting up. „The squeaking wheel doesn’t always get the grease. Sometimes it gets replaced.” by Vic Gold.

 74. Youtube video downloader online

  26 lipca 2017 at 03:27

  Terrific paintings! This is the type of information that should be shared across the web. Disgrace on Google for not positioning this submit upper! Come on over and visit my website . Thank you =)

 75. auto insurance of geico

  26 lipca 2017 at 07:38

  I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this site. I am hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 76. bebi oprema

  26 lipca 2017 at 12:26

  Pretty component of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to claim that I get in fact loved account your weblog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I success you get entry to constantly rapidly.

 77. amazon intelligence product

  27 lipca 2017 at 13:00

  It’s appropriate time to make a few plans for the long run and it’s time to be happy. I have read this publish and if I could I want to suggest you few attention-grabbing issues or tips. Perhaps you can write subsequent articles referring to this article. I want to read more issues approximately it!

 78. Poker Online Indonesia

  28 lipca 2017 at 20:08

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 79. Poker Uang Asli

  29 lipca 2017 at 00:28

  I am usually to blogging and i really respect your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your website and hold checking for brand new information.

 80. Situs Poker Online

  29 lipca 2017 at 05:10

  I conceive you have mentioned some very interesting details , thankyou for the post.

 81. Brooks

  29 lipca 2017 at 18:38

  magnificent issues altogether, you just gained a emblem new reader. What may you recommend about your publish that you made some days ago? Any certain?

 82. kala jadu

  30 lipca 2017 at 00:18

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 83. kala jadu

  1 sierpnia 2017 at 00:38

  you are really a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have done a wonderful job on this topic!

 84. learn kala jadu in urdu

  1 sierpnia 2017 at 05:09

  Thanks for sharing superb informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and just couldn’t come across. What an ideal web site.

 85. KelChalkhic

  1 sierpnia 2017 at 15:08

  Cialis Livraison 24h cialis Viagra Trotz Herzinfarkt

 86. ChasBiarge

  1 sierpnia 2017 at 15:08

  Clobetasol 0.05% In Internet viagra Buy Online Viagra 100mg

 87. popcorn machine singapore

  1 sierpnia 2017 at 19:40

  Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 88. agenzia immobiliare

  1 sierpnia 2017 at 23:21

  I conceive you have remarked some very interesting points, regards for the post.

 89. judi online

  2 sierpnia 2017 at 04:17

  I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site :).

 90. قصور افراح

  2 sierpnia 2017 at 09:51

  Hello. Great job. I did not expect this. This is a great story. Thanks!

 91. cheap auto insurance quotes

  2 sierpnia 2017 at 22:45

  I discovered your weblog site on google and test just a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to studying more from you afterward!…

 92. health and life insurance

  3 sierpnia 2017 at 04:57

  Fantastic site you have here but I was wondering if you knew of any message boards that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of community where I can get suggestions from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thank you!

 93. best site

  9 sierpnia 2017 at 20:49

  I just want to say I am just newbie to blogs and certainly loved you’re blog site. Almost certainly I’m going to bookmark your blog post . You definitely have superb stories. Kudos for sharing with us your web-site.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra