Z kraju

Edelman i jego kłamstwo o powstaniu w getcie warszawskim

Żydowska Organizacja Bojowa wywodząca się z socjalistycznego Bundu i kojarzona z Markiem Edelmanem zagarnęła niemal całkowicie pamięć o Żydowskim Związku Wojskowym, w którego skład wchodzili często Żydzi będący oficerami i żołnierzami Wojska Polskiego. Tępienie pamięci o ŻZW trwa do dzisiaj i jest tak silnym imperatywem środowiska filosemickiego, że tuszowanie roli ŻZW posuwa się do groteskowych manipulacji. Taka sytuacja miała m.in. miejsce, kiedy w 2008 r. z powielanej przez media depeszy prasowej KAI „Gazeta Wyborcza” skopiowała tekst, wycinając słowa „Żydowski Związek Wojskowy” (w tym roku także w „GW” ŻOB przyćmił ŻZW, ale tym razem jeden raz nazwa ŻZW się pojawiła w artykule głównym o rocznicy powstania).

Za to w powielanej wczoraj przez media depeszy PAP nie zapomniano wspomnieć o ŻZW kilkakrotnie, jednak oczywiście dalej w cieniu ŻOB. Nie napisano, że o ile Żydowska Organizacja Bojowa, której losy kreślił potem barwnie Edelman liczyła 200 bojowników najczęściej bez broni, to Żydowski Związek Wojskowy liczył ich ponad 1500 w znacznej mierze jak na tamte warunki uzbrojonych. O ile ŻŻW rekrutował od 1939 r. głównie z oficerów WP a przynajmniej ludzi po przeszkoleniu w wojsku i poglądach antykomunistycznych, to ŻOB, który powstał dopiero w 1942 r. przyjmował lewicowców łącznie z komunistami.

Dlaczego lewicowi Żydzi spod znaku Edelmana tak bardzo chcieli by słuch o ŻZW zaginał? Być może dlatego, że Żydzi z ŻZW walczyli nie tylko pod żydowską, ale także polską flagą wspierani przez Armię Krajową (ŻOB miał kontakty zarówno z AK jak i Gwardią Ludową oraz sowiecką partyzantką). ŻZW byłi związany ze Stowarzyszeniem Młodzieży Żydowskiej im. Józefa Trumpeldorfa (Brith Trumpeldorf – Bejtar). Bejtarowców charakteryzował żydowski nacjonalizm, który kazał im szkolić się, poznawać historię żydowską, inwestować w swoje umiejętności, by mieć zasoby do odbudowania państwa żydowskiego. Bejtarowcy uważali też, że dopóki to nie nastąpi, winni być lojalni wobec swojej zastępczej ojczyzny; w tym przypadku Polski. To nigdy nie było mile widziane zarówno wówczas wśród bundowców od Edelmana jak i później w środowisku Adama Michnika i tzw. szeroko pojętej michnikowszyzny.

To co jednak mogło najbardziej wpłynąć na eliminację ZŻW ze świadomości potomnych i podkreślanie roli ŻOB to fakt, że AK po wojnie była „zaplutym karłem reakcji”, więc ŻZW jako współpracujący z AK był niewygodny. ŻOB za to była lewicowa, rekrutująca także komunistów. Do tego przeżył jej przywódca, Marek Edelman, który nigdy nie zmierzył się z potrzebą oddania odpowiednią miarą hołdu zasłużonym żołnierzom ŻZW. Ci, niestety, nie przeżyli wojny i nie mieli możliwości obrony przed gumką, która przez lata wymazywała ich z pamięci historycznej. Należy na koniec jeszcze raz przypomnieć, nawet, jeśli to odbrązowanie kanonizowanej za życia figurki żydowskiego świętego lewicowca: do utrwalenia kłamstwa przysłużył się w dużej mierze Marek Edelman, który mówił o żołnierzach z ŻZW z pogardą, nazywał ich faszystami i umniejszał ich udział w powstaniu do granic możliwości. Na pytanie Any Grupińskiej o ŻZW odpowiedział: „ŻZW? Co cię to obchodzi? Z faszystami chcesz mieć do czynienia? (…) Oni byli obrzydliwi”.

Robert Wyrostkiewicz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

218 komentarzy

218 Komentarzy

 1. Art

  20 kwietnia 2017 at 16:36

  Tam jeszcze o pieniądze chodziło.I o kablowanie.Bo gdy chodzi o mamonę,to kończy się żydowska współpraca.Idą na noże.Edelman przeżył i pieniądze miał.A inni musieli zginąć.Dużo jeszcze ciemnych kart po żydowskiej stronie.Albo wręcz same ciemne karty.

 2. Janusz

  20 kwietnia 2017 at 18:00

  Wspominając Marka Edelmana, zupełnie inną opowieść o tzw. powstaniu w getcie warszawskim publikują na http://www.noweateny.pl

 3. Tomek

  20 kwietnia 2017 at 18:25

  Oczywistym jest, że Żydzi socjaliści rywalizowali z Żydami syjonistami, stąd niechęć ŻOB do ŻZW i wymazywanie historii tej organizacji. Ale byłbym bardzo ostrożny w formułowaniu pewnych tez, które autor tu podał bezkrytycznie, bo i z drugiej strony historia ŻZW była fałszowana przez różnych nieprawdziwych kombatantów i tak naprawdę bardzo niewiele o tej organizacji wiemy. Kilka przykładów, dla przemyślenia:

  1) Osoba, która była podawana przez rzekomych weteranów ŻZW jako dowódca ŻZW – Dawid Apfelbaum, najpewniej jest postacią fikcyjną – obecnie większość historyków uważa, że nigdy nie istniał, zupełnie inna osoba dowodziła ŻZW (Paweł Frenkel).

  2) Twórcą wielu informacji, podawanych w tym artykule, jest człowiek o nazwisku Henryk Iwański (domniemany oficer Korpusu Bezpieczeństwa, AK, który miał jakoby walczyć razem z ŻZW w getcie). Warto się zapoznać bliżej z tą postacią. W wyniku śledztwa IPN historycy ustalili, że ten człowiek nigdy nie należał do AK i KB, był zwykłym oszustem wyłudzającym uprawnienia kombatanckie. Podobnie, parę innych osób twierdzących, że należeli do ŻZW, zostało potem uznanych przez historyków za zmyślających swoje historie.

  3) Bardzo wątpliwe jest, żeby ŻZW liczyła aż 1500 osób (co podaje autor bezkrytycznie jako pewnik). Liczba ta opiera się na mocno niewiarygodnych źródłach (patrz punkt wyżej). Jeśli już, historycy szacują liczbę ŻZW na bardziej 500 osób. KB, dozbrajając ŻZW w powstaniu, wydał natomiast broń 150 osobom.

  4) Tworzy się pewien mit, jakoby ŻZW współpracowała z AK i działała pod jej nadzorem. Nie do końca. ŻZW współpracowała z Korpusem Bezpieczeństwa (od nich dostała za darmo broń m.in.). To nie była część AK, a jedynie organizacja początkowo uznająca zwierzchnictwo AK. Już jednak w 1944 roku, bez wiedzy AK, zaczęła tajnie współpracować z AL, a potem uznała Krajową Radę Narodową i Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, szereg osób z jej grona podjęło kolaborację z komunistami.

  5) Inny mit to to, że ŻZW tworzyli oficerowie wojska polskiego. Opiera się to znowu na relacji pana Iwańskiego. Kto konkretnie (nazwiska) był w gronie tych oficerów? Nie jest znane żadne takie nazwisko polskiego oficera. Wśród kilkuosobowego dowództwa ŻZW nie było też żadnego człowieka, który by walczył w Wojsku Polskim (o oficerze nie mówiąc)

  6) Wreszcie, pisanie nieraz że ŻZW to „żydowscy żołnierze wyklęci”. Bez przesady. Żołnierze Wyklęci, żołnierze AK, czy NSZ za komuny siedzieli w więzieniach albo kończyli na Łączce. O ŻZW najwyżej ktoś nie napisał w książkach tyle zdań co o ŻOB (ale relacje się pojawiały, choćby weźmy książkę, nomen omen żydowskiego komunisty, Ber Marka, wydaną w latach 50-tych, w której pisano o udziale ŻZW). Domniemani kombatanci ŻZW byli też odznaczani PRLowskimi orderami.

  • Jot

   20 kwietnia 2017 at 20:01

   Oddziały Kedywu AK nie tylko pomagały ludności zamkniętej w warszawskim getcie (żywność, broń, dokumenty), ale brały bezpośredni udział w powstaniu w getcie razem z ŻZW (Kedyw 22 AK). Polecam unikalne wspomnienia zawarte w książce „Żniwiarz – Kompania Dywersyjna”. Według jednej z relacji Dawid Apfelbaum „Kowal” naprawdę istniał i walczył, wiadomo nawet kiedy został ranny.

   • Kresy

    21 kwietnia 2017 at 08:29

    Istotne jest według czyjej relacji.

   • Danka

    21 kwietnia 2017 at 13:55

    „Bor”Komorowski,”ARMIA PODZIEMNA”, opisuje rzecz podobnie.
    A co do niepodwazalnych opinii badaczy historii z / zalezy czy IPN za PISu, czy po czystkach za PO/ PSL, bo to fundamentalna roznica.Dr Szubarczyk z IPN z o/ Gdansk zostal wyrzucony, a to on odbakazl INKE Danute Siedzikowne zoddz.Lupaszki, 17- letnia ofiare mordu sadowego/ mirderca za PO pochowano z honorami wojskowyni w Koszalinie, Waclawa Krzyzanowskiego, inny zwial do Izraela i wygral proces o wydanie dokumentow pracy w czasie mordowania Siedzikowny itd.! dla uzyskania wyzszych swiadczen emerytalnych w Izraelu.Proces wygral w stolicy Polski!

 4. Danka

  20 kwietnia 2017 at 19:09

  Bardzo cenny tekst, szczegolnie dla uswiadomienia mlodym, ktorzy ….skad o tym maja wiedziec, skoro nawet w szkole….nie ucza? Moze juz jest z tym troche lepiej…Jednak wiedzy prawdziwej nigdy dosyc.Prawda zwyciezy klamstwo. Jednak trzeba jej…. pomoc:)sie przebic.

  • Robert B.

   20 kwietnia 2017 at 23:22

   No gdyby tacy jak ty zajęli się „uświadamianiem”, to by było marnie… Mówiąc „tacy jak ty” mam na myśli takich, którzy uważają, że z żydostwem trzeba inaczej, ostrożniej, poważniej, z większym szacunkiem, czołobitnie, z ryjem przy ziemi…

   • Danka

    20 kwietnia 2017 at 23:30

    Robert.B.A co Ty sie tak strasznie przejmujesz moimi opiniami? Poswiecasz im wiele wlasnej energii i wyobrazni.Zostales uswiadomiony?

    • Robert B.

     20 kwietnia 2017 at 23:46

     Takich jak ciebie, to ja mam na dłoni. Jesteś bardzo prostą osobą, co widać, słychać i czuć. Jak coś tutaj piszę, to nie tylko do ciebie, ale też do innych, bo przecież wpisy są publiczne. Jak sobie ktoś przeczyta, co jest napisane, i ma trochę oleju w głowie, to kontrastując moje wypowiedzi z twoimi wyciągnie odpowiednie wnioski. Twoje „opinie” to dla mnie tylko pretekst, żeby demaskować zakłamanie (to odnosi się do nurtu świadomego) i groźną głupotę mającą nas prowadzić do całkowitej bezbronności wobec żydostwa (to odnosi się do nurtu naiwnego, do którego należysz ty)…

     • Danka

      21 kwietnia 2017 at 14:36

      ;l/);) Czyli „glupota” moze byc grozna w nurcie naiwnym wg neo-Freuda portalowego RobertaB ? Freud glupimi sie tak chorobliwie nie przejmowal, zdawal sie na psychiatrow.”Lekarzu”-lecz sie sam!;)

     • Danka

      26 kwietnia 2017 at 02:17

      RobertB 23:46 Jak to warto odejac na troche od tych emocjonujacych dialogow.Twierdzisz, ze moja naiwnosc”itd prowadza Xie do „calkowitej bezbronnosci wobec Zydow. Fiu, fiu, az uroslam! Musze byc bardzo mocna w Twoich najglebszych zakamarkach podswiadomosci, skoro takie mam u Ciecie wysokie notowania;), do ktorych w zyciu sie nie przyznasz, ale je powiesz/ napiszesz;) Miluski;) Tas, tas, golabku!;)

 5. stan

  20 kwietnia 2017 at 20:45

  Pierwsze kłamstwo występuje juz w samej nazwie: powstanie w getcie. Rzeczone wydarzenia w getcie nie posiadają przymiotu powstania. Była to bowiem stricte obrona getta. Nazwa – powstanie – dodaje splendoru i jednocześnie stanowi przeciwwagę dla Powstania Warszawskiego, więc jak najbardziej odpowiada socjopatycznej megalomanii koczowniczej.

  • Paweł

   21 kwietnia 2017 at 16:45

   Podła nacja zdaje się bazować na samych kłamstwach i mitach: naród wybrany, niewola egipska, powstanie w gettcie, holocaust itd.

 6. Hania

  21 kwietnia 2017 at 07:54

  @ kwal

  Bo w czarnym kapeluszu paraduje w święto Amiszów
  a z żonkilkiem w święto Ż.ymian
  Nie znasz się na modzie?

  Swoją drogą Edelman miał jakieś szemrane sprawy z grubą forsą i żydowskim złotem.
  Już go Abraham właściwie rozliczył

  I dlaczego nic nie wspominają o Anielewiczu?

  • Danka

   21 kwietnia 2017 at 14:58

   A wg Hani, prowokatorki lewackiej, Powstanie w Getcie
   zdarzylo sie na Bermudach, a nie w Warszawie.Zydzi walczacy z bestiami nie byli obywatelami polskimi przed wojna, tylko kim?! Bardzo dobrze, ze Prezydent Duda przypial ten zonkil i oddal hold polskim Obywatelom, ktorzy odplacili bestiom choc w malym stopniu za ich bestialstwo.

 7. JARO

  21 kwietnia 2017 at 08:11

  wygląda na to, że była i jest wewnętrzna walka (a niechby i o szmal) u Izraelitów; to dobrze; dobrze to wiedzieć; a jeszcze lepiej dobrze to w odpowiednim czasie wykorzystać; oni to umieją świetnie; trzeba się uczyć od praktyków a nie teoretyków; inna rzecz, że jakoś mało wspomina się o Polakach, którzy im wtedy pomagali i często oddali za to życie;

  • Robert B.

   21 kwietnia 2017 at 11:08

   Byli tacy, którzy nauczyli się od nich głównej żydowskiej sztuki, czyli CAŁKOWITEJ BEZWZGLĘDNOŚCI WOBEC NIESWOICH. Ci mistrzowie źli naziści się zwali… Działo się wtedy, oj, działo…

 8. niepisior

  21 kwietnia 2017 at 12:12

  A mnie interesuje, jakim cudem przeżył Edelman? Uciekł? Schował się? Zahibernował i odżył po wojnie? Jak czytam te edelmańskie bluzgi o ŻZW, to mam wrażenie, że on był o krok od nazwania tych dzielnych Żydów antysemitami. Bo to przecież Żydzi decydują, kto jest antysemitą, a kto nie.

  • Jamrozy

   22 kwietnia 2017 at 23:21

   A znasz historie Wladyslawa Bartoszewskiego ?? Zyda ktory tez zostal cudownie ocalony… choc nikt do konca nie wie jak….

 9. Danka

  21 kwietnia 2017 at 15:07

  A K pomogla.Wyszli podkopem za teren getta i zostali ewakuowani do lasu, potem zaopatrzeni w zywnosc i ubrania i rozlokowani w terenie. „Armia Podziemna””Bor”Komorowski

 10. tomek

  22 kwietnia 2017 at 09:36

  Glupie goje a moze wejdzcie na zydowskie portale i tam prezentujcie swoje racje a nie dajecie sie rozgrywac srulom na swoich portalach badzcie przebiegli jak wasi wrogowie.Zobaczcie oni na swoich portalach ida lapka w lapke a zalewaja gownem polskie strony

  • Paweł

   22 kwietnia 2017 at 16:36

   @tomek

   Może Cię to zdziwi, ale na wielu żydowskich portalach należy uiścić opłatę, żeby móc napisać komentarz. 🙂 Gwóźdź do trumny żydostwa, bo prawda krytyki się nie boi.

  • Danka

   26 kwietnia 2017 at 02:54

   Kto sie daje rozgrywac „srulom”? Walisz w bebny? Gdzie, z ktorej strony nadchodzi zagrozenie?!

 11. Jamrozy

  22 kwietnia 2017 at 22:35

  To Chazar jak wszyscy obecni zydzi to tak naprawde Chazarowie, czyli przeklete plemie ludzi ktorzy podszywaja sie pod zydow, caly obecny Izrael to paskudni Chazarowie, ktorzy pozbawili normalnego zycia i domow prawdziwych wlascicieli tamtej ziemi Palestyńczyków. Na pohybel im.

 12. Danka

  26 kwietnia 2017 at 10:54

  Edris Royal go there to read what you need: onet.pl wp.pl interia.pl

 13. w88

  28 kwietnia 2017 at 08:50

  I envy your work, appreciate it for all the informative content.

 14. Alat pemadam api

  29 kwietnia 2017 at 23:26

  I also believe therefore, perfectly written post! .

 15. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 04:23

  Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 16. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 09:39

  The next time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, however I truly thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could repair if you happen to werent too busy searching for attention.

 17. herbata sklep internetowy

  6 maja 2017 at 12:39

  I got what you mean ,saved to bookmarks, very nice web site.

 18. karma mokra dla psów

  6 maja 2017 at 21:15

  I am continuously browsing online for articles that can facilitate me. Thx!

 19. modele rc

  7 maja 2017 at 04:58

  Deference to post author, some good information .

 20. email processor

  14 maja 2017 at 08:31

  Regards for helping out, superb information. „I have witnessed the softening of the hardest of hearts by a simple smile.” by Goldie Hawn.

 21. homeowners insurance through usaa

  15 maja 2017 at 06:28

  I’m still learning from you, as I’m trying to achieve my goals. I certainly liked reading everything that is posted on your website.Keep the stories coming. I enjoyed it!

 22. here

  16 maja 2017 at 06:06

  Enjoyed looking through this, very good stuff, appreciate it. „To be positive To be mistaken at the top of one’s voice.” by Ambrose Bierce.

 23. Wohh exactly what I was looking for, regards for posting.

 24. London tours

  16 maja 2017 at 18:28

  The authoritative message , is tempting

 25. survival food

  16 maja 2017 at 23:08

  it is part of it. With a boy, you will have

 26. 2 days Marrakech desert tour

  17 maja 2017 at 00:42

  The issue is something which too few people are speaking intelligently about.

 27. besten Gadgets

  17 maja 2017 at 03:54

  whoah this blog is wonderful i love reading your articles. Keep up the good work! You know, many people are hunting around for this info, you could aid them greatly.

 28. Large Digital Signage

  17 maja 2017 at 16:56

  Appreciate you sharing, great blog post. Fantastic.

 29. Legit Jordan Shoes & Sneaker

  17 maja 2017 at 17:25

  You must participate in a contest for top-of-the-line blogs on the web. I will advocate this website!

 30. jewelry

  17 maja 2017 at 22:23

  Very good article. I absolutely appreciate this website. Keep writing!

 31. flat pack container homes

  19 maja 2017 at 07:27

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 32. Best News Blog

  20 maja 2017 at 00:27

  This is a topic close to my heart cheers, where are your contact details though?

 33. buzzinity.com

  20 maja 2017 at 00:57

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 34. free credit score gov

  20 maja 2017 at 07:49

  I’m still learning from you, as I’m trying to achieve my goals. I certainly love reading all that is posted on your website.Keep the tips coming. I loved it!

 35. Employment

  20 maja 2017 at 12:28

  A round of applause for your blog post. Cool.

 36. snapchat hack no jailbreak

  20 maja 2017 at 20:06

  There is definately a great deal to know about this topic. I like all of the points you made.

 37. progressive auto insurance

  20 maja 2017 at 22:50

  I haven’t checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 38. comprar visitas youtube

  24 maja 2017 at 11:23

  I recommend to you to visit a site on which there are many articles on this question.

 39. academic help

  24 maja 2017 at 12:18

  to mine. Please blast me an email if interested.

 40. borvestinkral

  25 maja 2017 at 13:39

  I conceive this website has got very great pent content content.

 41. nail cure

  26 maja 2017 at 01:43

  Looking forward to reading more. Great post.

 42. maserati for hire washington dc

  26 maja 2017 at 08:24

  I have read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to make such a excellent informative site.

 43. this hyperlink

  26 maja 2017 at 10:48

  An fascinating discussion is value comment. I think that you need to write more on this topic, it might not be a taboo subject but usually individuals are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 44. Grassolind

  26 maja 2017 at 18:51

  website not necessarily working precisely clothed in Surveyor excluding stares cool in the field of Chrome. Have any suggestions to aid dose this trouble?

 45. Places in Dubai

  26 maja 2017 at 20:31

  I like this website very much so much great info .

 46. ass

  27 maja 2017 at 22:32

  LOUIS VUITTON PAS CHER ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 47. catchalldiscount.com

  29 maja 2017 at 01:00

  Some genuinely nice stuff on this internet site, I like it.

 48. jio dhan dhana dhan

  29 maja 2017 at 04:12

  Impressive how pleasurable it is to read this blog.

 49. satta king

  29 maja 2017 at 15:24

  I savor, lead to I discovered exactly what I was taking a look for. You ave ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 50. random chat apps

  29 maja 2017 at 20:50

  your excellent writing because of this problem.

 51. random chat sites

  30 maja 2017 at 03:37

  It as best to take part in a contest for among the best blogs on the web. I will advocate this website!

 52. Coaching für Hochbegabte

  31 maja 2017 at 15:00

  You got a very wonderful website, Gladiola I found it through yahoo.

 53. ผลบอลสด

  1 czerwca 2017 at 20:09

  The place else may anybody get that type of info in

 54. Nelida

  1 czerwca 2017 at 22:23

  new the web visitors, who are wishing for blogging.

 55. Escort Service in Gurgaon

  2 czerwca 2017 at 02:03

  There is evidently a bunch to know about this. I consider you made some good points in features also.

 56. best heart specialist in delhi

  2 czerwca 2017 at 21:49

  whoah this weblog is fantastic i like reading your posts. Keep up the great paintings! You recognize, a lot of persons are looking round for this information, you can aid them greatly.

 57. intercom upgrade NY

  3 czerwca 2017 at 04:10

  Very interesting info !Perfect just what I was looking for!

 58. purpose

  4 czerwca 2017 at 12:44

  There as definately a great deal to learn about this subject. I love all the points you ave made.

 59. Simply a smiling visitor here to share the love (:, btw great pattern. аЂа‹He profits most who serves best.аЂа› by Arthur F. Sheldon.

 60. autocatalysts market research Report

  5 czerwca 2017 at 05:49

  Would you be inquisitive about exchanging hyperlinks?

 61. balloon whisk

  5 czerwca 2017 at 20:26

  This blog is amazaing! I will be back for more of this !!! WOW!

 62. Click Here

  6 czerwca 2017 at 03:15

  Very good info. Lucky me I ran across your blog by chance (stumbleupon). I have bookmarked it for later!

 63. lanka hot news

  6 czerwca 2017 at 13:53

  Its such as you read my thoughts! You appear to grasp so much about

 64. Aegis Law Firm

  6 czerwca 2017 at 19:29

  Great blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 65. Reggaeton

  6 czerwca 2017 at 22:41

  shannonvine.com Shannon Vine Photography Blog

 66. free hentai

  7 czerwca 2017 at 03:15

  I think you have remarked some very interesting details , regards for the post.

 67. unstuffing containers

  7 czerwca 2017 at 14:57

  There is obviously a lot to realize about this. I assume you made various good points in features also.

 68. this is very cool

  7 czerwca 2017 at 19:39

  teeth whitening ulta teeth whitening yahoo answers teeth whitening for

 69. Borderless Marriages

  8 czerwca 2017 at 12:10

  The facts mentioned within the article are a few of the most beneficial readily available

 70. full statement

  9 czerwca 2017 at 02:17

  I think, that you are not right. I can defend the position. Write to me in PM.

 71. Weston Baldrige

  9 czerwca 2017 at 12:25

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything in this way before. So good to uncover somebody with some original tips on this topic. realy appreciate starting this up. this excellent website is something that is necessary more than the internet, a person if we do originality. valuable function for bringing something new towards the web!

 72. Mbbs in Russia

  9 czerwca 2017 at 14:04

  You can certainly see your enthusiasm within the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 73. pasadena real estate

  10 czerwca 2017 at 03:56

  Just Browsing While I was surfing today I noticed a excellent article about

 74. www.findcoolpeople.com

  10 czerwca 2017 at 06:07

  I’ve read several good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to create such a great informative website.

 75. random chat

  10 czerwca 2017 at 07:10

  These are genuinely wonderful ideas in on the topic of blogging. You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.|

 76. best around the world trips

  10 czerwca 2017 at 13:16

  I keep listening to the news talk about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 77. Gorden Minimalis

  10 czerwca 2017 at 16:07

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 78. Video Bookmarker 2.0

  10 czerwca 2017 at 18:28

  Sorry for my bad English.Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is great, let alone the content!

 79. is green coffee bean extract safe WALSH | ENDORA

 80. camchat

  11 czerwca 2017 at 02:28

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I’d truly appreciate it.|

 81. travel around the world

  11 czerwca 2017 at 04:56

  Would love to constantly get updated great website! .

 82. Editing And Proofreading

  11 czerwca 2017 at 06:29

  Its excellent as your other posts : D, appreciate it for posting. „As experience widens, one begins to see how much upon a level all human things are.” by Joseph Farrell.

 83. Arron Balash

  11 czerwca 2017 at 11:43

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything in this way before. So good to uncover somebody with some original tips on this topic. realy appreciate starting this up. this excellent website is something that is necessary more than the internet, a person if we do originality. valuable function for bringing something new towards the web!

 84. There is obviously a lot to realize about this. I think you made some nice points in features also.

 85. پنجره دوجداره

  11 czerwca 2017 at 15:59

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 86. seattle pest control

  11 czerwca 2017 at 23:49

  Hi, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 87. alessandro cassioli

  12 czerwca 2017 at 03:13

  Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 88. Upvc Windows & Doors

  12 czerwca 2017 at 04:11

  very good submit, i certainly love this website, keep on it

 89. Gambling

  12 czerwca 2017 at 19:59

  If some one needs expert view on the topic of blogging then i recommend him/her to go to see this blog, Keep up the pleasant job.|

 90. Jasa Instagram

  12 czerwca 2017 at 21:58

  You could definitely see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 91. Noida Jobs

  13 czerwca 2017 at 02:47

  Informative article, totally what I wanted to find.

 92. buy diamonds

  13 czerwca 2017 at 05:14

  This information is priceless. How can I find out more?

 93. m88

  13 czerwca 2017 at 17:59

  An interesting discussion is worth comment. I believe that it’s best to write more on this topic, it won’t be a taboo subject but typically individuals are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 94. clash royale gems hack

  13 czerwca 2017 at 22:03

  Perfectly composed content material , regards for entropy.

 95. frap machine

  14 czerwca 2017 at 00:09

  I got what you mean ,saved to fav, very decent internet site.

 96. superhero shirts

  14 czerwca 2017 at 08:07

  is happening to them as well? This might

 97. wart removal nhs

  14 czerwca 2017 at 10:33

  You ought to experience a contest personally of the finest blogs on-line. IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžm going to suggest this page!

 98. app download for windows 7

  14 czerwca 2017 at 12:02

  I think this internet site has got some rattling fantastic info for everyone. „The fewer the words, the better the prayer.” by Martin Luther.

 99. Pain reduction techniques

  15 czerwca 2017 at 01:24

  Great article post. Want more.

 100. free download for windows pc

  15 czerwca 2017 at 13:20

  I regard something genuinely special in this website.

 101. adventure activities in Mauritius

  15 czerwca 2017 at 18:15

  I savour, cause I discovered exactly what I was looking for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 102. gambling

  15 czerwca 2017 at 18:19

  A fascinating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to write more on this subject, it may not be a taboo subject but usually people don’t discuss such issues. To the next! All the best!!|

 103. pc software full download

  16 czerwca 2017 at 04:13

  Wonderful items from I like to make use of a treatment for my personal itchy vagina because it helps keep me personally esteem as opposed to hearing simply a doctor.

 104. venue finder london

  16 czerwca 2017 at 14:18

  There is evidently a bundle to identify about this. I think you made various good points in features also.

 105. games for laptop download

  16 czerwca 2017 at 19:19

  write about here. Again, awesome website!

 106. Olena Pavlina Ukraine

  18 czerwca 2017 at 01:44

  In it something is also to me this idea is pleasant, I completely with you agree.

 107. Yuri Borysov Ukraine

  18 czerwca 2017 at 04:22

  This website was how do I say it? Relevant!! Finally I ave found something that helped me. Appreciate it!

 108. Yuri Borisov

  18 czerwca 2017 at 06:59

  It as very effortless to find out any topic on net as compared to books, as I found this paragraph at this web site.

 109. paranormal

  18 czerwca 2017 at 12:39

  Nice blog right here! Additionally your site a lot up fast! What host are you the use of? Can I get your affiliate link for your host? I desire my web site loaded up as fast as yours lol

 110. 30K 30 Day Challenge

  18 czerwca 2017 at 18:15

  I’а†ve read several excellent stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you put to make this type of magnificent informative site.

 111. viagra

  18 czerwca 2017 at 22:11

  Hey! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue. If you have any suggestions, please share. Cheers!|

 112. Geico car insurance

  19 czerwca 2017 at 17:58

  I also conceive so , perfectly composed post! .

 113. Free Viagra

  19 czerwca 2017 at 22:16

  Stunning quest there. What occurred after? Take care!|

 114. Athea Royster

  20 czerwca 2017 at 03:36

  Nothing is more admirable than the fortitude with which millionaires tolerate the disadvantages of their wealth..

 115. Johns Creek Martial Arts

  20 czerwca 2017 at 06:08

  Within the occasion you can email myself by incorporating suggestions in how you have produced your web site search this brilliant, I ad personally have fun right here.

 116. check it out

  20 czerwca 2017 at 19:30

  I am not rattling fantastic with English but I line up this rattling easygoing to translate.

 117. Sayano Colombia SAS

  21 czerwca 2017 at 00:00

  Wow, this piece of writing is fastidious, my sister is analyzing these kinds of things, therefore I am going to tell her.

 118. pittsburg lawyer

  21 czerwca 2017 at 10:17

  Very good article. I’m experiencing many of these issues as well..|

 119. Armbanduhr

  21 czerwca 2017 at 19:41

  I’d forever want to be update on new content on this website , saved to bookmarks! .

 120. Porn Movie

  22 czerwca 2017 at 03:28

  There is definately a lot to find out about this issue. I love all the points you have made.|

 121. سریال شهرزاد

  23 czerwca 2017 at 12:17

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you

 122. Viagra

  23 czerwca 2017 at 23:30

  It’s very effortless to find out any matter on web as compared to books, as I found this piece of writing at this web site.|

 123. Dewa Poker

  24 czerwca 2017 at 14:59

  I get pleasure from, result in I discovered just what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 124. http://www.girl4love.com

  24 czerwca 2017 at 16:38

  Great blog you have got here.. It’s hard to find good quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!|

 125. ROSALBA

  24 czerwca 2017 at 23:08

  It’s an amazing post in support of all the internet viewers; they will obtain advantage from it I am sure.|

 126. Progressive quote retrieval

  25 czerwca 2017 at 21:20

  I saw a lot of website but I believe this one contains something extra in it in it

 127. Esurance auto insurance

  26 czerwca 2017 at 01:11

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 128. iphone 6

  26 czerwca 2017 at 05:05

  I like this site very much so much fantastic info .

 129. The Midway

  26 czerwca 2017 at 07:40

  Have you given any kind of thought at all with converting your current web-site into French? I know a couple of of translaters here that will would certainly help you do it for no cost if you want to get in touch with me personally.

 130. nốt ruồi ở dương vât

  26 czerwca 2017 at 19:53

  For net casino site slots like on the internet slotmachine, you will locate the largest cost is the bet that you will certainly put.

 131. tempobet giriş

  27 czerwca 2017 at 09:34

  user in his/her brain that how a user can be aware of it.

 132. casinomilyon

  27 czerwca 2017 at 12:09

  This content announced was alive extraordinarily informative after that valuable. People individuals are fixing a great post. Prevent go away.

 133. WordPress Fehler

  27 czerwca 2017 at 17:25

  An fascinating discussion is value comment. I think that you need to write extra on this topic, it won’t be a taboo subject however generally individuals are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 134. countries to travel to in Asia

  27 czerwca 2017 at 21:49

  Respect to article author, some great entropy.

 135. Bets10 canlı bahis sitesi

  28 czerwca 2017 at 04:18

  Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate?

 136. Justinbet yeni giriş

  28 czerwca 2017 at 12:17

  Wow, this piece of writing is fastidious, my sister is analyzing these kinds of things, therefore I am going to tell her.

 137. lỗi script

  28 czerwca 2017 at 19:01

  Hi there to all, because I am actually keen of readingthis blog’s post to be updated regularly. It contains fastidious stuff.

 138. online lottery

  28 czerwca 2017 at 20:11

  I think this is a real great article. Fantastic.

 139. where to sleep

  29 czerwca 2017 at 00:18

  I was curious if you ever thought of changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?

 140. effect brush photoshop

  29 czerwca 2017 at 10:26

  Would appreciate to constantly get updated great blog !.

 141. HI area codes Area TN

  29 czerwca 2017 at 20:20

  Simply a smiling visitant here to share the love (:, btw great layout.

 142. پنجره دوجداره وین تک

  29 czerwca 2017 at 20:58

  I think this is a real great blog article. Awesome.

 143. Just Browsing While I was surfing today I saw a excellent post concerning

 144. دانلود سریال شهرزاد

  30 czerwca 2017 at 10:32

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, as well as the content!

 145. Zimmer

  2 lipca 2017 at 06:31

  As soon as I discovered this site I went on reddit to share some of the love with them.

 146. There as noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure nice factors in options also.

 147. american horror story streaming

  3 lipca 2017 at 09:36

  A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you should publish more about this issue, it may not be a taboo subject but usually people don’t talk about such subjects. To the next! Best wishes!!|

 148. Looking around While I was browsing yesterday I noticed a great post about

 149. SECURITY CAMERA IN HOUSTON

  4 lipca 2017 at 11:26

  What as up, I read your new stuff daily. Your writing style is awesome, keep doing what you are doing!

 150. backpackers

  5 lipca 2017 at 08:27

  wow, awesome blog. Keep writing.

 151. Geico insurance quote

  6 lipca 2017 at 02:39

  Appreciate it for all your efforts that you have put in this. very interesting info .

 152. business cards

  6 lipca 2017 at 17:14

  I very pleased to find this web site on bing, just what I was searching for : D besides saved to favorites.

 153. Xvideos

  6 lipca 2017 at 17:55

  That is a good tip especially to those fresh to the blogosphere. Brief but very precise information… Appreciate your sharing this one. A must read post!|

 154. Happy New Year 2018 Wishes

  7 lipca 2017 at 03:59

  Superb, what a website it is! This weblog provides valuable information

 155. Losing pounds quickly

  7 lipca 2017 at 12:11

  Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn at show up. Grrrr well I am not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great blog!

 156. sex movie

  8 lipca 2017 at 11:21

  we came across a cool web-site that you just might appreciate. Take a search if you want

 157. Singapore cheat wife

  8 lipca 2017 at 20:54

  Some truly interesting details you have written.Assisted me a lot, just what I was searching for : D.

 158. Kamagra sumece tablete

  9 lipca 2017 at 10:38

  fantastic post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t notice this. You must continue your writing. I’m confident, you’ve a great readers’ base already!

 159. Some truly nice stuff on this site, I love it.

 160. free IQ test

  9 lipca 2017 at 15:49

  Great website! I am loving it!! Will come back again. I am bookmarking your feeds also

 161. the plank exercise

  10 lipca 2017 at 04:25

  Some genuinely prize posts on this internet site , saved to bookmarks.

 162. porn

  11 lipca 2017 at 20:59

  It’s very easy to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this post at this site.|

 163. cheap car insurance for young drivers

  12 lipca 2017 at 19:00

  Right now it sounds like Drupal is the preferred blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 164. spray foam new orleans

  14 lipca 2017 at 22:07

  I am in fact grateful to the holder of this website who has shared this enormous article at at this time.|

 165. I used to be more than happy to seek out this internet-site.I wished to thanks on your time for this wonderful read!! I positively having fun with each little little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

 166. ronald spinabella

  18 lipca 2017 at 18:21

  I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are incredible! Thanks!|

 167. Toronto wedding photographer

  19 lipca 2017 at 01:30

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any techniques to help stop content from being stolen? I’d really appreciate it.|

 168. Toronto wedding photographer

  19 lipca 2017 at 09:55

  I want to to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I’ve got you saved as a favorite to look at new things you post…|

 169. code promo

  19 lipca 2017 at 17:14

  It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!|

 170. Nonton Bokep

  19 lipca 2017 at 18:08

  Great wordpress blog here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! take care

 171. web hosting

  19 lipca 2017 at 20:11

  Hi would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!|

 172. ChasBiarge

  19 lipca 2017 at 23:29

  Cephalexin Veterinary viagra online Amoxil Meds

 173. paid traffic

  20 lipca 2017 at 00:32

  I haven’t checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 174. KennHitthype

  20 lipca 2017 at 01:00

  How To Find Zoloft cialis buy online Ofloxacin Vs Ciprofloxacin

 175. ron spinabella

  20 lipca 2017 at 11:59

  Hello colleagues, pleasant post and good urging commented at this place, I am in fact enjoying by these.|

 176. cours de theatre

  20 lipca 2017 at 14:32

  This is one awesome blog.Much thanks again. Fantastic.

 177. startup stories india

  20 lipca 2017 at 22:20

  Hey this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 178. KelChalkhic

  20 lipca 2017 at 22:31

  Cialis Viagra Differenze cialis online Effetti Collaterali Propecia

 179. merlin garage door remote

  21 lipca 2017 at 00:31

  Great post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it!|

 180. casino en ligne francais

  21 lipca 2017 at 20:01

  of course like your website but you have to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will certainly come again again.|

 181. Psychologist

  22 lipca 2017 at 09:38

  Great post. I was checking constantly this weblog and I’m impressed! Very useful info particularly the closing section 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this certain info for a long time. Thank you and best of luck. |

 182. Lavada Gillison

  22 lipca 2017 at 20:49

  Someone essentially help to make seriously posts I would state. This is the very first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular publish amazing. Magnificent job!

 183. GEICO home insurance quote

  22 lipca 2017 at 21:14

  I’ve been browsing online more than 3 hours these days, but I never found any fascinating article like yours. It’s lovely value enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made just right content as you did, the internet shall be much more helpful than ever before.

 184. Sunny Isles condos for sale

  23 lipca 2017 at 01:41

  Thank you for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply could not come across. What a perfect site.

 185. Home insurance quotes

  23 lipca 2017 at 06:07

  Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 186. wedding photographer nyc

  23 lipca 2017 at 10:17

  Hello everyone, it’s my first pay a quick visit at this web site, and post is really fruitful in support of me, keep up posting such articles.|

 187. porn movie

  23 lipca 2017 at 18:18

  Superb site you have here but I was wondering if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really like to be a part of group where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Many thanks!|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra