Wiara

Czy w Fatimie Franciszek pojedna się z Bractwem Św. Piusa X?

Już w maju może dojść do pełnej ugody pomiędzy Franciszkiem i bp. Fellayem z Bractwa Św. Piusa X. 19 kwietnia szwajcarski portal katolicki kath.ch powołując się na konserwatywny portal katolicki „Il Faro di Roma” z Rzymu poinformował, że podczas majowych uroczystości w Fatimie w Portugalii papież Franciszek może ogłosić, że Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X założone przez abp Marcela Lefebvre’a posiada pełną łączność z Rzymem. Byłby to kolejny ruch ze strony Ojca Świętego, który najpierw 21 listopada 2016 w liście apostolskim Misericordia et miseraprzedłużył Bractwu na czas nieokreślony prawo do rozgrzeszania w sakramencie spowiedzi, a wcześniej 9 maja 2016 r mówił w wywiadzie dla „Le Croix”, że „Bractwo kocha Kościół”, a następnie w kwietniu tego roku poprzez Komisję „Ecclesia Dei” upoważnił biskupów diecezjalnych do udzielania licencji na sprawowanie sakramentu małżeństwa kapłanom, którzy są związani z Bractwem.

Tzw. lefebryści (chociaż określenie to wprowadza w błąd jakoby była to inna grupa religijna niż katolicka, a już chociażby Benedykt XVI uznał, że sprawy Bractwa są sprawami wewnątrzkościelnymi) wyrażają wdzięczność za gesty papieża Franciszka, chociaż podkreślają, że dotąd działali na mocy jurysdykcji nadzwyczajnej (ważnej w sytuacji kryzysu w Kościele, kiedy stosowana jest zasada „salus animarum suprema lex” (zbawienie dusz jest najwyższym prawem”). Podobnie rzecz miała się z ekskomuniką nałożona na biskupów Bractwa, którą uważano od początku za nieważną. Za to formalnie 21 stycznia 2009 Benedykt XVI uwolnił od nałożonej w 1988 ekskomuniki obecnego przełożonego FSSPX Bernarda Fellaya oraz trzech innych biskupów -Alfonsa de Gallarety, Bernarda Tissier de Mallerais oraz Richarda Williamsona, za co duchowni Bractwa Św. Piusa X podziękowali w duchu usunięcia zamieszania wśród wiernych. Nie zmieniło to jednak ich zdania, że ekskomunika z 1988 r. za pontyfikatu Jana Pawła II od początku była karą kościelną pozbawioną ważności (na Uniwersytecie Gregoriańskim powstał nawet doktorat przekonujący, że faktycznie ekskomunika ta z powodów kanonicznych nie mogła być wiążąca).

Bractwo Św. Piusa X w drodze do formalnego pogodzenia z Rzymem zawsze stawiało warunek wolności zagwarantowanej jego kapłanom do krytyki części postanowień Soboru Watykańskiego II i modernizmu atakującego Kościół, o którym pisał zwłaszcza patron Bractwa w encyklice „Pascendi”, papież św. Pius X.

Jeszcze w czasie pontyfikatu Jana Pawła II, a zwłaszcza od wyboru na stolicę piotrową Benedykta XVI Rzym w oficjalnych dokumentach traktował Bractwo jako swoją wewnętrzną sprawę (dlatego m.in. dyrektywy ekumeniczne nie dotyczyły tzw. lefebrystów). Władze kościelne wydawały stosowne dokumenty zezwalające katolikom na uczestnictwo we Mszy niedzielnej w kaplicach Bractwa czy na składanie tam datków na tacę. Pomimo to, niektóre episkopaty nie przyjęły oficjalnego stanowiska watykańskiego. M.in. Konferencja Episkopatu Polski 27 listopada 1998 roku nakazała odczytać we wszystkich kościołach w kraju list informujący o Bractwie nazywając go schizmatyckim, co stało w sprzeczności z oświadczeniami Rzymu.

Kapłani Bractwa Św. Piusa X sprawują jedynie Mszę trydencką (w rycie św. Piusa V), czyli tzw. Msze przedsoborową; nie uznali nauczania o ekumenizmie czy wielu nowoczesnych teorii teologicznych, które zdominowały Kościół po Soborze Watykańskim Drugim. W odróżnieniu od sedewakantystów Bractwo uznaje zwierzchnictwo papieży rzymskich na papieżu Franciszku kończąc.

Z informacji pojawiających się w prasie oraz z propozycji wstępnie przedstawionych przez abp Guido Pozzo, sekretarza Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X miałoby niedługo zacząć funkcjonować w Kościele jako prałatura personalna podlegająca bezpośrednio pod jedną z watykańskich kongregacji i papieża.

Robert Wyrostkiewicz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. Paweł

  21 kwietnia 2017 at 16:53

  Oby nie, bo jeśli do tego dojdzie oznacza to, że Bractwo św. Piusa X zdradziło Wiarę.

 2. Soplica

  21 kwietnia 2017 at 17:32

  Oby tak, bo jeśli do tego dojdzie Kościół ( wierni) będzie miał pełny „wgląd” do kaplic Bractwa 🙂 Ludzie zobaczą prawdziwą Mszę Świętą sprawowaną od wieków, zobaczą że można żegnać zmarłych w kolorze czarnym i nie ma w tym nic złego! Usłyszą kazania księży którzy przeszli głęboką formację seminaryjną. Zobaczą to co utwierdzało w wierze wielu świętych. Oby to się stało.

 3. klioes vel pislamista

  21 kwietnia 2017 at 19:39

  2 najświeższe limeryki:


  Fulda

  Donator KUL-u z miasta Fulda
  Z islamskim Kurdem piwo dulda.
  Funduje piwo wciąż dla Kurda,
  Mówiąc: „Pij, albo z Fuldy furda!”
  Stawia mu piwo… A na KUL da?!


  Mosul

  Kurd, skoro wrócił do Mosulu,
  Zapomniał już o głowy bólu.
  We Fuldzie go prowadził ból
  Do myśli, by sprowadzić KUL…
  I browar Lublin, o matulu!

 4. Hania

  22 kwietnia 2017 at 17:18

  @ Soplica

  Podzielam zdanie.
  Mam nadzieję, że Bractwo będzie tym małym kamyczkiem, który rozpocznie naprawę KK.
  Bo już czasami z tymi gitarkami czy neokatechumenatem wytrzymać nie można…

 5. Alanna Meginnis

  23 kwietnia 2017 at 10:47

  Good info. Lucky me I reach on your website by accident, I bookmarked it.

 6. w88 link

  28 kwietnia 2017 at 10:19

  I was reading through some of your content on this internet site and I conceive this internet site is really informative ! Continue posting.

 7. cool stuff

  28 kwietnia 2017 at 19:13

  I have learn a few just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how a lot effort you set to make this type of excellent informative site.

 8. Alat pemadam kebakaran

  29 kwietnia 2017 at 12:10

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be thankful to you.

 9. Alat pemadam api

  29 kwietnia 2017 at 20:59

  I wanted to post a quick comment to say thanks to you for some of the pleasant instructions you are giving out at this site. My extended internet search has now been recognized with brilliant suggestions to talk about with my companions. I would express that we website visitors actually are very much lucky to exist in a fantastic site with so many awesome professionals with interesting advice. I feel somewhat blessed to have encountered the web page and look forward to many more pleasurable moments reading here. Thanks once more for everything.

 10. Tabung Pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 05:58

  Some genuinely choice posts on this website , bookmarked.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra