Bez kategorii

Wielka wtopa wizerunkowa PiS. Posłowie zagłosowali za… Tadeuszem Mazowieckim!

fot. M. Kubik, wikimediacommons

A. Michnik i T. Mazowiecki/ fot. M. Kubik, wikimedia commons

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając wybitną rolę premiera Tadeusza Mazowieckiego, kawalera Orderu Orła Białego, męża stanu, patrioty, architekta polskiej wolności, składa cześć jego pamięci – brzmi treść uchwały przygotowanej przez posłów Nowoczesnej, za którą głosowało m.in. Prawo i Sprawiedliwość.

24 sierpnia 1989 r. Mazowiecki został pierwszym niekomunistycznym premierem Polski. „Jego rząd przeprowadził kluczowe reformy gospodarcze i ustrojowe, będące fundamentem rozwoju Polski jako państwa demokratycznego” – głosi uchwała Sejmu. Rząd Tadeusza Mazowieckiego wprowadził reformy, m.in. tzw. pan Balcerowicza, gwarantujący de facto uwłaszczeni nomenklatury i wyprzedaż majątku narodowego w postaci fabryk czy infrastruktury w taki sposób, by przekazać je zachodnim przedsiębiorcom, mającym zysk z takiej działalności.

Warto też przypomnieć, że Tadeusz Mazowiecki swoją karierę zaczynał jako redaktor „Słowa Powszechnego”, szkalując księży więzionych w ubeckich katowniach po wojnie.

Pismo „Słowo Powszechne”, którego – jako 25 latek – Tadeusz Mazowiecki został redaktorem naczelnym w 1953 roku wydawane było przez PAX i promowało współpracę środowisk katolickich z władzami PRL. Warto pamiętać, że było mocno krytykowane przez Episkopat Polski, który nigdy nie uznał „Słowa Powszechnego” za pismo katolickie.

„Kariera jednego z najważniejszych twórców i pierwszego premiera III RP zaczęła się właśnie wtedy, gdy w ubeckich lochach ginęli żołnierze wyklęci i torturowano pasterzy Kościoła katolickiego. Właśnie wtedy Mazowiecki, z łaski władz obsadzony w roli koncesjonowanego katolika (jako 25-latek otrzymał w 1953 r. stanowisko redaktora naczelnego dziennika „Słowo Powszechne”), atakował z wygodnego redaktorskiego gabinetu aresztowanych i katowanych m.in. biskupa Czesława Kaczmarka, skazanego po 1,5 rocznym okrutnym śledztwie za „szpiegostwo na rzecz USA i Watykanu” – pisze Artur Dmochowski, niezależny działacz solidarnościowy.

Oto co zapisał sam Tadeusz Mazowiecki na temat aresztowanego ks. bp. Czesława Kaczmarka: „Odcinamy się od błędnych poglądów ks. bp. Kaczmarka, które doprowadziły go do akcji dywersyjnej wobec Polski Ludowej” – pisał Mazowiecki dokładnie w tym samym dniu, w którym na ul. Miodowej aresztowano Prymasa Wyszyńskiego i rozpoczęła się gehenna biskupa Antoniego Baraniaka.

Za przyjęciem uchwały ws. rocznicy 90. urodzin Tadeusza Mazowieckiego głosowało 171 posłów PiS, 122 posłów PO, 25 – Nowoczesnej, 15 – PSL, 5 – Kukiz‘15, 3 – koła UED i 2 niezrzeszonych. Przeciw uchwale było m.in. 20 posłów Kukiz‘15 (w tym Stanisław Tyszka i Sylwester Chruszcz), 8 posłów PiS (m.in. Beata Mateusiak-Pielucha, Anna Sobecka i Włodzimierz Bernacki) oraz 5 posłów PO (Marek Hok, Aldona Młyńczak, Tomasz Szymański, Jacek Tomczak i Ryszard Wilczyński).

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

339 komentarzy

339 Komentarzy

 1. Hania

  21 kwietnia 2017 at 16:02

  Tytuł jest nieadekwatny w stosunku do partii PIS.
  Należałoby napisać

  ” Wielki powrót do korzeni Prawa i Sprawiedliwości”

  Bo przecież wiemy, że ich korzenie to

  – KOR i Magdalenka

  Ktoś ma złudzenia co do prawicowości partii Kaczyńskiego i spółki?

  • Danka

   21 kwietnia 2017 at 17:34

   Prawicowosc w wydaniu Hani, atakujacej ks.Prymasa i RM? Haniu….nie rozsmieszaj….

   • Paweł

    22 kwietnia 2017 at 08:26

    @Danka

    Prawicowosc w wydaniu Hani, atakujacej ks.Prymasa i RM? Haniu….nie rozsmieszaj….”

    Zarówno ks. Prymas jak i RM z prawicą mają niewiele wspólnego.

    • Soroka

     22 kwietnia 2017 at 09:57

     Gdybyś napisał co to jest prawica, to byłaby sprawa jasna, a tak to każdy może powiedzieć cokolwiek.
     Aaaaaaaaaaa, sam nie wiesz!

     • Paweł

      22 kwietnia 2017 at 10:16

      @Soroka

      Danka powinna to wyjaśnić, bo ona pierwsza użyła tego słowa. Jeśli o mnie chodzi utożsamiam prawicę z patriotami.

     • Soroka

      22 kwietnia 2017 at 13:43

      Nie wiesz, a gadasz! Jeżeli się nie wie, a się gada, to jest tylko takie ple ple ple!

     • Paweł

      22 kwietnia 2017 at 16:21

      @Soroka

      Nie wiem, gdzie popełniony został błąd, który sprawił, że prosty tekst nie został przez Sorokę zrozumiany?

    • Danka

     22 kwietnia 2017 at 18:13

     Z prawica Piaseckiego z”PAX”-u i Falangi zapewne RM i ks Prymas niewiele maja wspolnego, oprocz pracy na niwie KK.Piasecki ,skrajny prawicowiec przed wojna, w czasie wojny wypuszczony przwz Gestapo dzieki interwencjii Mussoliniego ,faszystowskiego wodza Italii, a po wojnie zostal on agentem sowieckiego NKWD.

     • Paweł

      22 kwietnia 2017 at 19:06

      @Danka

      Myślę, że całkiem sporo mieli wspólnego z PAX-em, bo zarówno jedni jak i drudzy to komuniści.

     • Soroka

      22 kwietnia 2017 at 19:12

      Z nich byli tacy komuniści, jak z koziej dupy trąba! To byli ruscy agenci, funkcjonariusze ruskiego okupanta Polski za mamonę. Najlepiej teraz widać gdzie maja komunizm ci komuniści w Rosji w Polsce i innych „komunistycznych” zonach.

     • Paweł

      23 kwietnia 2017 at 07:57

      @Soroka

      Prędzej żydowskiego okupanta, który zniszczył również Rosję.

     • Soroka

      23 kwietnia 2017 at 11:06

      No, ludzie tam biedują, ale w Moskwie jest więcej miliarderów niż w Nowym Jorku!
      A cała ta dwumilionowa armia, to luftem żyje, lata z gołymi dupami, a broni to maja tylko kije i szlojdry.

     • Paweł

      24 kwietnia 2017 at 07:31

      @Soroka

      Sam sobie odpowiedziałeś. Rosja również jest bardzo zażydzona.

  • gieptil

   21 kwietnia 2017 at 21:18

   Tak uzupełnię. Trochę prawdy podam, której nie ma ani w podręcznikach, ani nawet w Wikipedii.
   W roku 1987 została przez Wałęsę powołana Krajowa Komisja Wykonawcza. To był bardzo ciekawy twór, udawał prawomocną władzę Solidarności. Było tam wielu przyszłych „rycerzy” Okrągłego Stołu, i było tam też dwóch dotychczas mało znanych działaczy Lech i Jarosław Kaczyński. Ci mało znani działacze byli dość pracowici, byli aktywni. Wolna Europa grzmiała jak ta KKW na przekór komunie się zbiera i wydaje kolejne odezwy do ludu polskiego ( tylko jakoś nigdy ich nie zamknęli na rok czy dwa ). Już mało kto kojarzył, że to są uzurpatorzy. To oszustwo zostało tak zręcznie skomponowane, że ja człowiek bardzo podejrzliwy nawet przez moment nie zastanowiłem się – dlaczego Solidarności nie reprezentuje Komisja Krajowa legalnie wybrana w 1981 roku? Tylko jakieś dziwne ludziki nie wiadomo skąd?
   A teraz podam kontekst. W okresie ostatniego tygodnia sierpnia 1980 roku i pierwszego tygodnia września tego roku Polacy spontanicznie wyłonili swoją reprezentację narodową – spontanicznie stworzyli wielką Solidarność. Tam było trochę idiotów i wariatów, ale większość to byli normalni dobrze poukładani Polacy, solidni, normalni polscy patrioci. Nikt nie miał nad tym kontroli. I ruszył wyścig, kto tę kontrolę uzyska. Oczywiście bezpieka zaczęła szaleć próbując budować swoje siatki wewnątrz Solidarności. I też ludzie związani z KOR. Sam tego doświadczyłem, ryli się jak świnie do koryta, wykrzykiwali że to oni są prawdziwą opozycją, a reszta działaczy to agenci bezpieki. Jako że ich swoim zwyczajem zjebałem wiele razy jako zwykłych palantów, to zrobili szeptankę żem agent bezpieki. Ta opinia ciągnęła się za mną aż do czasu ujawnienia teczek z IPN, kilkanaście lat.
   Też Kościół Katolicki próbował wmontować się w ten układ, myślę że w dobrej wierze.
   Ale też PAX od Piaseckiego. Na jesieni 1980 roku to w siedzibie PAXu w Katowicach odbyło się pierwsze wspólne spotkanie spontanicznie wyłonionych władz NZS uczelni Górnego Śląska. Dotychczas nie mieliśmy między sobą kontaktu. Tam jak pamiętam był chyba nawet syn Piaseckiego, on nagrał to spotkanie. Było ciekawie i kulturalnie. Ale tak pamiętam, pod koniec, tak zamrugałem, puściłem oko do kilku osób i pytam – to gdzie się spotkamy po raz kolejny, może na naszej uczelni? No i już później na terenie PAX żeśmy się nie spotykali.
   Oczywiście wściekli do dzisiaj esbecy, że dostali wtedy łomot ( nie potrafili do końca uzyskać kontroli nad 1 Solidarnością ) rozpowiadają, że wtedy ta Solidarność to tak naprawdę przez SB była założona. Tylko się obśmiać. ;-))))))))))))))))

   • gieptil

    21 kwietnia 2017 at 21:58

    A co było dalej w Stanie Wojennym i później? Wymęczanie i systematyczne eliminowanie. Zabili około 100 ludzi, tych najbardziej twardych. A resztę rozrabiali przy pomocy technik operacyjnych, byli w tym dobrzy. Ja tak pamiętam jeszcze coś, jak do kryminału w Uhercach Mineralnych przyjechała żona i córki jednego z internowanych. I one wrzeszczały przez ogrodzenia, aby przestał uprawiać antypaństwową wywrotową działalność. Aby wrócił do rozumu, przestał, bo one na niego czekają. Oczywiście że one zostały wcześniej bardzo grzecznie i kulturalnie ( to nie ironia ) pouczone prze funkcjonariuszy że ich mąż i ojciec no tak trochę popadł w lekki obłęd, więc pomóżcie mu. I pomagały. ;-))))))))))
    Wchodzenie na rodzinę i na miejsce pracy, to była rutynowa technika. Świnili, szkodzili, robili drobne świństwa. Aż taki działacz uświadamiał sobie że to nie są jakieś przypadki, że ma jakby pecha, że gra przeciw niemu wielka machina, która może go zniszczyć. I go niszczy, jego życie prywatne i zawodowe. A każdy ma tylko jedno życie. Jednego dziadka załatwili bardzo prosto, stale za nim chodziło jawnie dwóch agentów, nic mu nie robili tylko chodzili za nim tak żeby widział. W pewnym momencie popadł w stan lekko psychiatrycznego obłędu.
    A do tego oferowano chętnie – wyjedź na zachód, do tego raju. I tak powolutku roznieśli 1 Solidarność. Definitywny koniec to był rok 1984.
    A nieco później, druga połowa lat 80tych. Pojawiały się jakieś nowe dzielne inicjatywy, promienne i radosne, bojowe i agresywne, z komuny się śmiali, komuna nic im nie potrafiła zrobić. Wolna Europa nagłaśniała, śmiech z komuny. Taka była inicjatywa Wolność i Pokój. To było tylko ok. 200 ludzi, cała Polska rżała jak oni kiwają tą komunę, żadnej pałki nie dostali, tym bardziej nie komuna nie zabiła nikogo z nich. Prawdziwi supermeni. Nieco później wielu działaczy WiP zostało funkcjonariuszami nowej bezpieki, to wtedy był chyba Urząd Ochrony Konstytucji.
    W 1985 roku Jaruzelski spotkał się z Rockefellerem i ustalił, że komunistyczny aparat przewerbowuje się na Amerykanów. I też pewnie ustalił, że trzeba powołać nową opozycję, nową Solidarność, na służbie nowych panów.
    I tak też powołano w roku 1987 tą KKW, taką nową władzę Solidarności, z walnym udziałem Kaczyńskich, którzy musieli wykazywać się prawdziwą wiernością i zręcznością, skoro wkrótce zaczęli rozdawać karty na polskiej scenie politycznej.

    • Danka

     22 kwietnia 2017 at 18:26

     Stan wojenny to nie jest nazwa wlasna, jak i stan wyjatkowy.Dlaczego z takim nabozenstwem wspominasz to i piszesz stan wojenny duza litera?

     • gieptil

      22 kwietnia 2017 at 21:47

      W naszym polskim kontekście to jest nazwa własna. Każdy głupi to wie. Był jeden dokładnie ten z 13 grudnia 1981 roku.

     • Danka

      25 kwietnia 2017 at 23:16

      Co z tego, ze -w kontekscie gramatyki- byl jeden stan wojenny? Wojna z Hitlerem to tez nazwa wlasna?

   • koteq

    22 kwietnia 2017 at 00:06

    Tego nie wiedziałem! Dzięki wielkie za udzielenie info!

   • Danka

    22 kwietnia 2017 at 04:27

    Akurat w tym czasie podziwiales czlonka Biura Politycznego KC PZPR Albina Siwaka, czy odkryles jego wielki patriotyzm pozniej i jego opozycyjnosc tez?

    • gieptil

     22 kwietnia 2017 at 05:47

     W tym czasie czasem tylko do mnie docierało, że Albin Siwak to taki śmieszny facet, taki głupek. Były ważniejsze sprawy, żeby się Siwakiem zajmować. O tym że Siwak, członek Biura Politycznego KC PZPR, to tak naprawdę pozytywny człowiek dowiedziałem się dopiero kilka lat temu, dzięki internetowi. Jako jeden z nielicznych w tym gronie cwaniaków był Polakiem z kręgosłupem. A nie małpą do wynajęcia.
     A Jerzy Targalski też był w PZPR. To teraz bożyszcze waszej jakoby antykomunistycznej zgrai. ;-)))))))))))))

     • Paweł

      22 kwietnia 2017 at 10:17

      @Soroka

      Targalski to przecież podły zdrajca, prawdopodobnie żyd a na pewno filosemita.

     • Soroka

      22 kwietnia 2017 at 13:33

      Jak Żyd, to nie zdrajca. Zdrajcą Polski może być jedynie Polak.
      Zdrajcy, to ci Polacy, co poszli na służbę okupantowi! Najwięcej zdrajców Polski poszło na służbę okupantowi ruskiemu.

     • Paweł

      22 kwietnia 2017 at 16:22

      @Soroka

      Żyd, który jest obywatelem Polski jest zdrajcą Polski. To proste.

     • Soroka

      22 kwietnia 2017 at 19:05

      Przecież ci Żydzi, którzy są w Polsce w większości przyszli z ruskimi!

     • Paweł

      22 kwietnia 2017 at 19:08

      @Soroka

      Mniejsza z tym z kim przyszli. Jeżeli mają obywatelstwo polskie i zdradzili to są zdrajcami.

     • Soroka

      22 kwietnia 2017 at 19:14

      Co to za obywatelstwo polskie nadane przez ruskiego okupanta?! Niema suwerennego państwa, nie ma też jego obywatelstwa!

     • Paweł

      23 kwietnia 2017 at 07:58

      @Soroka

      Widzę, że żyjesz w jakiejś utopii. Idź z taką argumentacją do sądu to pogadamy.

     • Soroka

      23 kwietnia 2017 at 11:09

      Do jakieg? Do tego, co nam ruscy założyli ze służalczego im narodu prawniczego? Masz mnie za idiotę?

     • Paweł

      24 kwietnia 2017 at 07:32

      @Soroka

      Ruscy i a przede wszystkim żydostwo.

 2. Paweł

  21 kwietnia 2017 at 16:41

  Mazowiecki był podłym żydowskim sukinsynem, który pogrążył nasz Kraj na dobre. Dobrze, że pisiory zdjęli kolejną maskę.

  • Egzorcysta

   21 kwietnia 2017 at 17:32

   Prawdziwe nazwisko Icek Dickmann, i zadenj wybitnej decyzji nigdy nie podjal.Jedna z wybitniejszych afer niewykrytych, bylo przjecie gruntow po PGRach przez prywatna firme pod zludna nazwa Agencja Rolna.(wiekszosc notariuszy i urzednikow byla przkonana ,ze to forma panstwowa).Byly to grunty na ktorych zanim zostaly zrobione plany zagospodarowania mialy byc budowane atostrady i eski.Pod odczekaniu sami wycenili grunty te na 72 zl za m2 jako panstowa cena dla rolnikow za przjecie
   terenow pod budowe autostrad.Oczywiscie wielu rolnikow tez na tym skorzystalo, ale dzieki temu polscy rolnicy pokupowali nareszcie jakies sprzety i maszyny.Dzis kiedy juz Agencja Rolna, (nie mylic z ANR) „odsprzedala” swoje tereny ziemia rolnicza odbierana rolnikom np dla wydobywcow gazu lubkowego nagle jest warta 80 gr za m2 na mocy ustaw Tuskowych.(15 lat pozniej).Udzialowcami jakich udalo mi sie ustalic w byla tez Hanna Suchocka( Heike Sielberstein), i jak przy kazdym procederze prywatyzycayjnym Mueller ,Schtoltzman i Blumenfeld (grono POLAKOW).Byc moze dzieki pilnwaniu tego miliardowego biznesu Itzek Dickmann stal sie bozyszczem tych co go dzis oplakuja.Sprawa byla glosna wtedy u nas w Strasbourgu, zydokomunisci francuscy ze lazami w oczach patrzyli na mozliwosci prywatyzacji polskiej ziemii.To bylo tez jedna z wytycznych likwidacji PGRow przez bolka.Nigdy nikt tym miliardowym przkretem sie nie zainteresowal ,az do dzis kiedy wypada zlozyc hold dziekczynny za „priware” czyli przywlaszczenie sobie czegos zgodnie z prawem napisanym przez siebie.Rozmawialem wtedy z Lepperem,kiedy jeszcze nie bylo jeszcze Samoobrony.Zwyczajnie nie wierzyl, ze to mozliwe.

   • Tomek

    21 kwietnia 2017 at 22:12

    Aleś bzdur powypisywał…

    PGRy przejęła Agencja Nieruchomości Rolnych (wówczas nazywała się Agencją Własności Rolnych Skarbu Państwa), a nie jakaś wymyślona przez ciebie „Agencja Rolna”. Była to agencja państwowa, żadna prywatna. Stąd też, żadni politycy nie mieli w niej udziałów, a w szczególności ci, których wymieniłeś. Nie mówiąc już o tych bzdurnych „prawdziwych” żydowskich nazwiskach, które tacy jak ty wszystkim na około wymyślają. Majątek PGR nie został też wyprzedany żadnym Żydom. Pewnie nie wiesz, ale cudzoziemcy nie mogli ziemi rolnej kupować. Majątek i ziemie po PGR przejęły (nabyły) prywatne firmy, Kościół (tu akurat nadużycia były), rolnicy itp.

    Wypisywanie takich spiskowych głupot tylko szkodzi tym, którzy naprawdę chcą rozliczenia tego, co się stało po 1989 rok.

    • Danka

     22 kwietnia 2017 at 01:05

     Najwieej afer do niedawna bylo wlasnie w tych Agencjach WRSP i to w calym kraju!

     • Tomek

      22 kwietnia 2017 at 11:33

      Możliwe, ale na pewno nie wyglądały one tak, jak opisał Egzorcysta.

    • Paweł

     22 kwietnia 2017 at 07:24

     @Tomek

     Mazowiecki był żydem i jest to fakt więc skąd pewność, że te żydowskie nazwiska to bzdura?

     • Tomek

      22 kwietnia 2017 at 12:52

      Pawle, a jakbym napisał, że Twoje prawdziwe nazwisko to Icek Cukierman to co zrobisz? Skąd Ty, czy inni macie pewność, że to nieprawda?:) Byle głupek różne rzeczy może teraz publikować w Internecie – a to relacje z porwania przez kosmitów, a to listę „prawdziwych” żydowskich nazwisk, które sobie przypisze wszystkim nielubianym politykom. Pytanie powinno brzmieć zatem inaczej – skąd pewność, że te nazwiska są prawdziwe? Przecież pierwotny autor takiej listy na czymś musiał bazować, skądś musiał odkryć owe „prawdziwe” nazwiska? Gdzie więc są jakieś dokumenty typu akta urodzenia, dokumenty dotyczące zmiany nazwiska, czy choćby opisy źródeł, na bazie których to ustalono? Przecież takie coś jest do wyciągnięcia. Gdzie więc to jest? Poza paroma dosłownie politykami, co do których jasne jest, że mają żydowskie korzenie, nie ma nic takiego, żadnego dowodu względem 90% wpisanych na owe listy. Albo więc jest to wymysł czyjegoś paranoicznego umysłu, albo nie wiem – Anioł Pański komuś we śnie ową listę podyktował…

     • Paweł

      22 kwietnia 2017 at 16:27

      @Tomek

      W pełni się zgadzam. Bez źródeł sprawa przegrana więc pozostaje jedynie oprzeć się na cechach charakterystycznych dla pewnej rasy, narodu i wyznania.

     • Egzorcysta

      23 kwietnia 2017 at 14:21

      @ Tomek Zrodlem jest MSW, wydzial Ewidencji Ludnosci w PRLu i Regionalne Urzedy Stanu Cywilnego, gdzie ludzie narazajac sie ,te dane skopowiali.Jezeli chcesz koniecznie udowodnic nieprawde zajrzyj tam. Kopie roznych dokumentow i swiadkow jest w internecie na kopy.Zaden czlowiek tj goj, nie widzi sensu robic z Polaka Zyda, jezeli nim nie jest i nie ma na to dowodow.Mysle ,ze masz tyle samo do zaproponowania co grupa wyznawcow bolka, ze nie jest bolkiem mimo stetk dowodow ze jest bolkiem.Zawsze mam porblem z ludzmi mocnowyksztalconymi bo nie wierza nawet w to co widza.Dzieki za wymienienie jeszcze innych organizacji okradajacych Polakow o ktorych nie wspomnialem przy okazji opisywania tego o czym w zasadzie nie mozesz wiedziec bo czerpiesz swoja wiedze, z mediow glownego nurtu a ja z rozmow z ludzmi ktorzy sa bezposrednio dotknieci sa danym procederem zydokomunistow.Moze jak juz jestesmy przy ziemii, to opowiedz ile dostaje odszkodowania rolnik polski jak mu zabiora 1 ha ziemii ,(cena urzedowa)ci co dostali licencje na wydobycie gazu lubkowego.Za rzadow POPISowcow bo tez glosowali za taka ustawa?Smiem sadzic , ze jak informacji zaczerpniesz z mediow gownego nurtu, bedzie to 4 razy tyle ile ja widzialem na wlasne oczy w raz z papierem na ktorym Zydzi sobie to napisali.

     • moherowy beret

      24 kwietnia 2017 at 21:21

      Przecież nazwisko nie jest istotne.Po czynach można poznać Żyda.Nazwiska można zmieniać jak szatę lub rękawiczki.Wystarczy zobaczyć w jakim kręgu porusza się,o czyje interesy dba,jakie media go popierają i kto go wspiera na Zachodzie.Można sprawdzić jakie ma kontakty na Zachodzie,jak o nim wypowiada się Izrael,no i wszystko jasne.

     • Tomek

      25 kwietnia 2017 at 19:04

      @Do Paweł:

      Po cechach fizycznych:)? Mierzysz im aplitudę zakrzywienia nosa (ile stopni nachylenia się kwalifikuje na „aryjskość”, ile na żydowskość?), bo do spodni chyba (w przypadku męskich bohaterów listy) ani Ty, ani żadni autorzy nie zaglądali???:)

     • Tomek

      25 kwietnia 2017 at 19:06

      Do @Egzorcysta

      Jak takich „dokumentów jest w Internecie na kopy”, to poproszę o jakiś link:) Np tej Suchockiej, która tu się pojawiła:).

    • Soroka

     22 kwietnia 2017 at 10:03

     Gdzie Kościół nabył ziemię popegeerowską i jakie przy tym były nadużycia?

     • Paweł

      22 kwietnia 2017 at 10:19

      @Soroka

      Nie wiem jak było w przypadku PGR, ale w samym Krakowie czarna mafia ma w posiadaniu MNÓSTWO ziemi. Nawet biurowce budują cwaniaki. Złodziejski konkordat..

     • Soroka

      22 kwietnia 2017 at 13:42

      Aha! Oddanie zrabowanego to jest nadużycie! Ile to ruskie prokuratury i sądy orzekły wyroków w tej sprawie? Zrobili medialną zadymę, aby uzasadnić rozwiązanie Komisji d/s Kościoła Rzymsko Katolickiego, która miała te zwroty przeprowadzać, choć Komisje, mające zwracać zagrabione mienie innym związkom wyznaniowym działają chyba do dzisiaj.
      Antykatolickie i antypolskie działania ruskich pachołków w Polsce!

     • Tomek

      22 kwietnia 2017 at 14:54

      Do @Soroka

      Raz jeszcze przeczytaj mój post. Kościół nie otrzymał wyłącznie mienia zrabowanego za PRL – otrzymał mienie o znacznie większej wartości, w sposób nieuprawniony. A to jest naudużycie ewidentne – według Ciebie nie? Nie mówiąc o tym, że był zdecydowanie uprzywilejowany względem reszty obywateli / podmiotów. Co z mieniem zaburzańskim chociażby? A co do postępowań sądowo-prokuratorskich, to też takie są, choćby w sprawie biznesmena Jacka Domagały. Pewnie powinno być ich więcej, ale niestety, sprawy są zamierzchłe, poprzedawniane, a temat był na tyle niebezpieczny politycznie, że nikt nie chciał go tykać. Zresztą, uprzywilejowanie Kościoła w sprawie ziemi rolnej ciągnie się do czasów obecnych. Spójrz na słynną ustawę ograniczającą prawo obrotu ziemią rolną, którą przygotował PiS. Ja, zwykły Kowalski, nie mogę swojej ziemi rolnej swobodnie sprzedać, a Kościół może, bo posłowie to dodali. Z jakiej paki takie uprzywilejowanie?

     • Soroka

      22 kwietnia 2017 at 15:50

      Pitolicie Hipolicie!

     • Soroka

      22 kwietnia 2017 at 15:58

      W miejscowości, w której mieszkam, było pole kościelne, z którego dochód szedł na kościół, było pole organistowskie, które uprawiał organista i jednocześnie nauczyciel. Oba te pola (kilkadziesiąt hektarów) odebrali Kościołowi ruscy okupanci i do dziś nie dali za to ani centa. Tak jest we większości parafii w Polsce.
      Nawet w Czechach, gdzie dominuje materializm, zrabowane dobra ziemskie zostały zwrócone.

     • Soroka

      22 kwietnia 2017 at 16:01

      O okładaniu wyższymi podatkami nie wspomnę!

     • Paweł

      22 kwietnia 2017 at 16:31

      @Soroka

      Być może dostali ziemię gdzie indziej, albo w inny sposób ich „zrekompensowali”. Fakty są takie, że kościółek ustawił się najlepiej na przekrętach postkomuny.

     • Paweł

      22 kwietnia 2017 at 19:09

      @Soroka

      Nie trudno zauważyć, że purpuraci są jednymi z największych materialistów. Ludziom mówią, żeby się wyzbyli materializmu, bo ojczyzna jest w niebie, a sami gromadzą dobra.

     • Soroka

      22 kwietnia 2017 at 19:18

      To się powinieneś cieszyć, że masz swoich agentów w Kościele! Wiem że tacy są. Turowski też miał być, ale chyba szybko by wpadł i dał sobie spokój.
      Codziennie się modlę do Boga, aby oczyścił hierarchię Kościoła z wrogów Kościoła, gorszycieli i głupców.

     • Paweł

      23 kwietnia 2017 at 08:00

      @Soroka

      Nie mam swoich agentów w kościółku. Widzę, że opierasz się głównie na wymysłach swojej chorej wyobraźni. Napisz coś sensownego, bo bajkopisarzy nam tutaj nie potrzeba. Ps. założę się, że większość kościółka to nie agenci, ale po prostu nieroby i oszuści. Który stan miał największe majątki w skali wieków? Kler.

     • Soroka

      23 kwietnia 2017 at 11:13

      No ty może nie masz, ale jakiś twój kolega po fachu na pewno ma na swoim haku.

   • Danka

    22 kwietnia 2017 at 18:22

    Macie obsesje z tymi Ickami
    PAMIETAM jak Mazowiecki wymachiwal jakims swiadectwem chrztu, czy jakimis jeszcze odpisami, ze nie jest starszym bratem.Bylo to przed wyborami prezydenckimi, kiedy przegral z Walesa, czego mu nie mogl pozniej darowac.

    • Soroka

     22 kwietnia 2017 at 19:08

     Nie przejmuj się! Oni wszystkich swoich przeciwników nazywają Żydami. Mnie też.
     Ale to jest taktyka ruskich sługusów, aby sprawić poczucie, że, jak to mówi Michalkiewicz, ruskiego stronnictwa prawie nie ma.

     • Paweł

      23 kwietnia 2017 at 11:05

      @Soroka

      Król hipokrytów:

      „Nie przejmuj się! Oni wszystkich swoich przeciwników nazywają ruskimi. Mnie też.
      Ale to jest taktyka żydowskich sługusów, aby sprawić poczucie, że, jak to mówi Michalkiewicz, żydowskiego stronnictwa prawie nie ma.”

     • Soroka

      23 kwietnia 2017 at 11:16

      Królowie hipokrytów swoje teksty dają w cudzysłowie? Nie wiedziałem.

     • Paweł

      24 kwietnia 2017 at 07:33

      @Soroka

      To jest Twój tekst, który sparafrazowałem więc gratuluję samokrytyki.

     • Danka

      27 kwietnia 2017 at 02:41

      Ja chce, zeby bylo wiecej Polski w Polsce.Za duzo tych obcych interesow, ustaw pod „obcych”, wszyscy wazni, tyko Polacy na koncu? I to od czasu tego szwindlu w Magdusi, a raczej od pogawedek Kuronia z Lesiakiem na SB. Polacy sa bzczelnie od tamtej pory oszukiwani przez wszystkich.Solidarnosc walczyla o JAWNOSC zycia publicznego, politycznego.I co?

    • Paweł

     23 kwietnia 2017 at 11:04

     @Danka

     Niebywałe. Każdy wie, że Mazowiecki to żyd, a Danka wyskakuje z takim tekstem. Masz skan tego świadectwa? Bo „jakieś” świadectwo mnie nie interesuje. Wystarczy spojrzeć na jego gębę i z kilometra widać, że żyd.

     • Danka

      27 kwietnia 2017 at 02:44

      Ty jestes po prostu stary nazi.

 3. gugu

  21 kwietnia 2017 at 16:59

  sehr kosher politik!

 4. koteq

  21 kwietnia 2017 at 17:13

  Ideowe braterstwo zobowiązuje.
  Ideologia polityczna PiS: chrześcijańska demokracja
  Tadeusz Mazowiecki – Ideologia polityczna Unii Demokratycznej: chrześcijańska demokracja
  Ta ideologia polityczna to ściema. Jezus Chrystus został skazany na śmierć na Krzyżu w wyniku demokratycznych procedur.

 5. Danka

  21 kwietnia 2017 at 17:42

  Jozef Swiatlo / Schleisfarb/ z MBP, stalinowski funk, opowiadal na antenie Rozglosni Radio Wolna Europa o Piaseckim i wszystkich szychach w „PAX”-ie, ktorych ulokowal tam jako AGENTOW NKWD ” dokladne slowa Swiatly- mam ksiazke nt./ gen.Iwanow-Sierow.Piaseckiego przerobili na agenta szantazem za „hajlowanie” przed wojna i ataki na Zydow. Po wojnie zostal porwany i zamordowany syn Piaseckiego.

 6. Danka

  21 kwietnia 2017 at 18:04

  Piasecki szef Mazowieckiego w „PAX”ie zostal nawet zwolniony przez gestapo dzieki interwencji samego Mussoliniego! -wpomina Swiatlo.Za inne sprawy grozila mu kara smierci, ale to jednak on sam uratowal swoja glowe, bo jako tchorz i zdrajca „ujawnil cala strukture swojego ruchu.Wydal nazwisa nawet najblizszych przyjaciol.Wielu z nich aresztowano i wielu prxyplacilo zyciem zaufanie do Piaseckiego.Ale to nie moglo go uratowac od smierci.Piasecki opracowal wobec tego obszerny memorial.” Zaoferowal swoje uslugi w walce z Kosciolem.napisal odezwe do marszalka Zymierskiego, a list trafil do „glownego pelnomocnika NKWD na Polske generala Iwanowa-Sierowa. Odbywali oni dlugie konsultacje.” Nie chodzilo bynajmniej o likwidacje Kosciola, raczej wrecz przeciwnie.” Celem bylo oslabienie KK, sklocenie go od wewnatrz, aby uczynic go powolnym narzedziem polityki sowieckiej.” Piasecki odzyskal wolnosc.Kontakt z nim z ramienia MBP przejela slawetna sadystka Luma Brystygierowa, z ktora musial uzgadniac kazde swoje wystapienie publiczne i zdawac jej sprawozdania ze wszystkiego. To szef Tadeusza Mazowieckiego z „PAX”-u z lat 50.

 7. Hania

  21 kwietnia 2017 at 18:11

  @ Danka

  Jest pani świetną ży.miańską agitatorką
  …albo bezrozumną istotką wypisującą brednie powołując się na żydowskiego funkcjonariusza, Józefa Światło pierwotnie Izaaka Fleischfarba.
  Gratuluję wspaniałej lektury 🙂

  • Danka

   22 kwietnia 2017 at 04:38

   Hanis! Albo swietna agitatorka, albo?
   A co to znaczy wg Hani:zy…mianska? Hania sie nam odslania ?;) Oj, Hania, Hania…..;(

   • Danka

    22 kwietnia 2017 at 04:45

    Haniu! Hania zadaje pytania.I wtedy,jak tu walczyc, kiedy …smiac sie trzeba bez potrzeby!?

 8. Danka

  21 kwietnia 2017 at 18:18

  Swiatlo oswieca nas dalej:” gen.Sierow prxystapil do organizowania grupy „postepowych katolikow”.:”Ten werbunek prowadzony byl utartymi drogami NKWD. Pomniejsi dzialacze katoliccy wzywani byli na rozmowy i naklaniani do wspolpracy.Jezeli rozmowa nie dawala wynikow, delikwent wedrowal prosto do wiezienia.Wybitniejszych dzialaczy osadzano od razu w wiezieniu i tam w drodze sledztwa „opracowywano” przyszlych dzialaczy „katolickich”./../Sierow jest obecnie faktycznym szefem bezpieczenstwa w Rosji, a zwerbowani przez niego ludzie /w Polsce/ wykonuja jego plan, czy to jako ” ksieza-patrioci”, czy to jak „postepowi katolicy”.Z.Blazynski,”Mowi Jozef Swiatlo”
  Dziekuje za uwage;);(;;)

 9. stan

  21 kwietnia 2017 at 18:20

  Hasło wyborcze Mazowieckiego brzmiało: „Siła spokoju”. Mądrala czerpał tę siłę od swojej matki – potężnej bazy żydokomuny, okupującej Polskę od II WŚ.

 10. Hania

  21 kwietnia 2017 at 18:26

  Pani nie dziękuje, bo nie ma za co.
  Uwagi Dance nie poświęcam zbyt wiele, bo i pani Danka niewiele rozumie 🙂
  Józef Światło był jednym z wielu żydowskich funkcjonariuszy UB
  Piasecki mówił ( faktycznie) gen Sierowowi, że oni ( żydowscy funkcjonariusze, przywiezieni na ruskich tankach) nie będą lojalni ani wobec Polaków ani wobec nich, rosyjskich komunistów.
  …i tak się stało…
  Biskupa Kaczmarka, Prymasa Wyszyńskiego to kto zwalczał?
  Piasecki ( Polak) czy Mazowiecki ( Żyd)?
  Pax czy KOR?
  Ale Danka kocha idy marcowe/68 roku ….ech….

  • Danka

   22 kwietnia 2017 at 01:11

   Lecz sie kobieto? na nogi.Ty nie jarzysz po polsku, tylko jakimis instrukcjami.Piasecki zdawal sprawozdania Lunie Brystygierowej.Slyszala o niej Hania?

  • Danka

   22 kwietnia 2017 at 01:20

   Bie wciskaj mi swoich marcoeych ID, bo nawet nie masz podstawowej wiedzy o tym kim byl Piasecki i kim Mazowiecki.Pierwszy byl szefem drugiego z ramienia NKWD wg Swiatly.Kapewu teraz? Przeczytaj cytaty, ktore zamiescilam i potem pocwicz przed lustrem te deklamacje z kajetu bez ladu i skladu.

 11. Hania

  21 kwietnia 2017 at 18:28

  Swiatlo swoimi audycjami rozbil MBP, zlikwidowali to, zaczely sie procesy najgorszych sadystow i czystki.”

  Pani zapoda nazwiska likwidowanych, procesy, skazania na kary śmierci za sądowe mordy na żołnierzach WP?

  • Danka

   22 kwietnia 2017 at 01:27

   Poczytaj sobie Swiatlo, to bedziesz wiedziec.Chocby Rozanskiego wywaili i skazal na kare wiezienia.Po objeciu steru rzadow przez Gomulke „Chamy” wziely sie ostro zato towarzystwo, zwane „Zydami”.

 12. tomek

  21 kwietnia 2017 at 18:31

  Niestety nie ma nikogo w Polsce by sprawdzil pochodzenie naszych politykow

  • tma

   21 kwietnia 2017 at 19:26

   Nie docenia Pan Polaków. Powiedziałbym raczej: w Polsce nie ma nikogo, kto by nie wiedział, kim był Mazowiecki.

 13. z-k

  21 kwietnia 2017 at 18:41

  Albin Siwak w swojej ostatniej książce „Syndrom gotowanej żaby” ujawnił rąbek jednej z największych tajemnic przygotowania okrągłego stołu tzn. pierwszego na liście słynnej listy płac gen. M. Milewskiego. Czytajcie Siwaka a wiele zrozumiecie z PRL i początków III-j okrągłostołowej.

  • gieptil

   21 kwietnia 2017 at 22:23

   Siwaka to chyba przezornie w drugiej połowie lat 80tych Jaruzelski wysłał na ambasadora do Libii. Żeby w zdradzie nie przeszkadzał. Ale co ciekawe – Siwak to główny zbój, zdrajca, ciemniak i antypolak … według PiS i okolice. Dla nich ten mały Siwak to zdrajca główny i ohydny, ruski agent i samo zło. Ten prosty polski robotnik budowlany co i za komuny podpadał gdy bronił Polaków ( bo już wtedy komunistyczni aparatczycy z niego rechotali, że taki frajer, broni ludzi ), i po upadku komuny też był głównym wrogiem nowego systemu powszechnej „szczęśliwości”. Pewnie dlatego że był jednym z nielicznych uczciwych w tym bagnie powszechnym.

   • Danka

    22 kwietnia 2017 at 01:30

    Komuch czerwony.

   • Danka

    22 kwietnia 2017 at 01:32

    Czlonek Biura Politycznego KC PZPR.Albin Siwak.

 14. z USA

  21 kwietnia 2017 at 22:32

  Czy ktoś z .p. Czytelników może podać informację, gdzie można znaleźć listę 171 nazwisk posłów PiS, którzy uczcili pamięć Tadeusza Mazowieckiego ? Najuprzejmniej z góry dziękuję.

  • gieptil

   21 kwietnia 2017 at 22:36

   Pewnie na stronie Sejmu polskiego. No tak mniej więcej polskiego ;-)))))))). Nawet w krajach dzikich dobrze wiedzą co należy robić ze zdrajcami i agentami. Ale my nie dzicy. ;-))))))))))))))

  • Danka

   22 kwietnia 2017 at 01:43

   Sprawdzalam na str sej.gov.pl, ale jeszcze nie bylo nic.Trzeba te liste hanby szeroko rozpowszechnic.To fundamentalne glosowanie. TAK samo tych z Kukiz15. Ja wam dam…kartke wyborcza raz jeszcze.Niedoczekanie, /…./!!!

 15. Danka

  22 kwietnia 2017 at 01:44

 16. marek

  22 kwietnia 2017 at 08:59

  czyli PIS nalezy rozumiec jako Pizda i Syf

 17. Hania

  22 kwietnia 2017 at 10:01

  @ hejterówa Danka

  „Józef Różański pierwotnie Józef Goldberg

  5 marca 1954, na mocy rozkazu personalnego nr 222 podpisanego przez ministra Stanisława Radkiewicza, zwolniono Różańskiego z zajmowanego stanowiska w MBP, ale zachował on stopień pułkownika. Ze służby w MBP odszedł odznaczony Orderem Krzyża Grunwaldu I i II Klasy, Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotym Krzyżem Zasługi( jak cała reszta Romkowskich, Brystigierowych czy Morelów, którzy w ” wolnej Polsce” pobierali sowite emeryturki)

  31 grudnia 1956, na fali wydarzeń „października 1956″, wznowiono przeciw niemu śledztwo, które jednak połączono ze śledztwem przeciwko dwóm innym pracownikom MBP oskarżonym o stosowanie „niehumanitarnych metod” w pracy śledczej – Anatolowi Fejginowi i Romanowi Romkowskiemu.
  8 października 1964 Rada Państwa zastosowała prawo łaski
  Józef Różański, Roman Romkowski i Anatol Fejgin wyszli na wolność.
  Po wyjściu z więzienia Józef Różański nie miał większych trudności ze znalezieniem pracy. Został urzędnikiem w Mennicy Państwowej w Warszawie, aż do przejścia na emeryturę w 1969. Nigdy nie wykazał skruchy z powodu popełnionych zbrodni.

  Zmarł 21 sierpnia 1981 roku w wyniku choroby nowotworowej, pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie

  Tak wyglądały ” czystki” towarzyszy.
  według pani Danki to była sprawiedliwość 🙂

  • Danka

   22 kwietnia 2017 at 19:02

   Haniu, Haniu, zlapalas sie pewnie za jedna wiki? Polecam inne zrodla., najlepiej „Mowi JoEf Awiatlo” Z.Blazynski.Londyn 1986
   I widze, ze Hani zylka peka i za lewackie epitery sie wziela.Hejterowa! Ja tak subtelnie do Hani, ata Hania z hejterowami wyjezdza…Ja nawet nie wlacylam drugieg biegu w dyskusji z Hania, uspokoj sie;)

   • Danka

    27 kwietnia 2017 at 14:55

    Errata: Zbigniew Blazynski, „Mowi Jozef Swiatlo”

 18. Soroka

  22 kwietnia 2017 at 10:09

  Co tak się rozpisujecie o Mazowieckim w PRL? Napiszcie coś o jego działalności po Magdalence! To się najbardziej liczy!
  Prezes chce założyć POPiS, to musi się podlizywać platfusom.

  • stary

   22 kwietnia 2017 at 20:46

   Prezes niczego nie musi. Dla niego dawna Unia Wolności to nieodwzajemniona miłość. Jak to powiedział jeden z UD-eków, w hierarchii za Kaczyńskimi był już tylko kosz na śmieci. I to odrzucenie przez „swoich” braci bliźniaków bardzo bolało, i ciągle udowadniali, że oni tak naprawdę to „krew z krwi i kość z kości” itd.

   • Danka

    27 kwietnia 2017 at 22:29

    Wreszcie cos-samokrytyka.Nie radzisz sobie.Przeciez to bylo jasne od poczatku.;)

 19. George

  22 kwietnia 2017 at 10:17

  Trawestując Gogola można by rzec, że jedna jest tylko porządna partia w Polsce – Prawo i Sprawiedliwości, ale i ci – prawdę powiedziawszy – świnie i sitwa spod znaku Magdalenki i Kiszczaka. Chodzi o to, żeby się „pięknie” różnić, ale w żadnym razie nie naruszyć status quo ustanowione w Magdalence. Niby tyle było afer za czasów rządów PO-PSL i co? I wielkie nic. Gonią króliczka tak, żeby go nie złapać, a jedynie sprawić wrażenie.

 20. antyantifa

  22 kwietnia 2017 at 10:56

  Ale i niektórzy z K’15 dali ciała m.in Jakubiak został i głosował ZA!!!

 21. Brice Hefferman

  23 kwietnia 2017 at 09:27

  I believe this internet site has very superb written written content content.

 22. Zygmunt

  26 kwietnia 2017 at 08:40

  To jest prawdziwy PIS.Co innego mówi ,a co innego robi.Mazowiecki nie zasługuje na takie honory.

 23. Danka

  27 kwietnia 2017 at 14:11

  Poczatek wyzej:” Ci, ktorzy oddali honory….niech przeczytaja, co pisal ich idol.”

 24. Danka

  27 kwietnia 2017 at 14:46

  Soplica.Pan rozpacza, ze nie moze mnie nikt zrozumiec przez te literowki? I ze podaje niewiarygodne dla Hani i Soplicy zrodla….Hm…Zbigniew Blazynski przeprowadzil ze Swiatlo-Lichsteinem ok.140 godzin ywiadow, ktre niemal codziennie pusczala RWE.Mial materialy tez z CIA na jego temat. Bardziej dla Hani i Soplicy wiarygodne zrodlo to wikipedia, ktorej notke Hania chyba w calosci zacytowala, a to tylko maly fragment wszystkich zmian, jakie pociagnely za soba te jego rewelacje o kulisach bezpieki i partii.

  • Soplica

   27 kwietnia 2017 at 15:30

   I znowu kłamstwo: nigdzie nie powoływałem się na Wikipedię tylko na informacje z IPN-u. No kłamstwo przeplatane z bzdurami i ubarwiane babską fantazją. Już pisałem : kto w małych rzeczach kłamie w dużych jest zupełnie niewiarygodny. I zgodnie z prawem kanonicznym takie „dzieła” były precz wywalane – Kościół od początku miał zdrowe podejście do kłamstw 🙂

   • Danka

    27 kwietnia 2017 at 16:26

    Wybiegles, Soplico, przed szereg wlasnych zbiorow epitetow i stygmatow, poniewaz.. .wyraznie pisze, ze HANIA cytowala wikipedie.
    Otrzyj usta, ogarnij sie, wstydu oszczedz.

  • Soplica

   27 kwietnia 2017 at 15:32

   Powtarzam : insynuacje, bzdury, głupoty rodem z magla – to tematyka wpisów niejakiej @Danka. Paradne i żałosne …

  • Soplica

   27 kwietnia 2017 at 15:47

   Nie bardzo wiem co to „pusczala” ale wiem co ogłosiła jeszcze wczoraj Kancelaria Sejmu którą uporczywie stara się „poprawić” niejaka @Danka informując o konferencji w Sejmie byłych esbeków. Następna bzdura którą ta Pani rozpuszcza w sieci jako „znawca” tematu.

   • Danka

    27 kwietnia 2017 at 16:36

    O twojej konferencji z 700 sb pod wodza Dukaczewskiego prawy.pl zamiescil apel Stowarzyszenia”Solidarni2010″. Na Dance swiat sie nie zaczyna i nie konczy, Soplico….;)

 25. Danka

  27 kwietnia 2017 at 16:52

  „To wszysko bzdury, bzdury, bzdury”!!!!!! Danka pisze bzduryyyyy!!!! Soplica vel ks.Robak
  „Uwierzcie Soplicy, on na to liczy!”
  Musicie, on rozkazuje skrycie!

  • Soplica

   27 kwietnia 2017 at 17:23

   I taka narracja co post … Zero treści, zero składu, same banialuki. Powodzenia – @ Danko

 26. Hania

  27 kwietnia 2017 at 18:09

  @ Danka

  matko…jak Pani jest głupiutka….

  • Soplica

   27 kwietnia 2017 at 18:18

   @Hania
   Od kilu dni staram się nakierować tą Panią ku jakiejś refleksji ale efekty są mizerne …

   • Danka

    28 kwietnia 2017 at 11:05

    Co to znaczy :”Od kilu?” Zycze „Stopy wody pod kilem”przy odp lywaniu;););)

 27. Danka

  27 kwietnia 2017 at 18:44

  Soplica wypelnic nie moze zadanka,bo nie odbiera jego madrosci Danka?
  Nawet na pomoc zjawila sie Hanka! POwiedziala, co wiedziala, wypuscila piane z ust na swoj biust
  Soplica poczul wsparcie, bo dalej bedzie musial stac przy Dance na warcie?Sily Soplicy intelektu dotychczas bez efektu, Hani IQ zostaly
  wzmocnione, bo Hania ostro wziela Soplicy strone.Hania to nad bystrzaki bystrzaka,swata nam tu czlonka Biura Politycznego KC Albina Siwaka!A „wolnosc przyszla z Lublina”-Hania przypomina!

  • Soplica

   27 kwietnia 2017 at 19:25

   Tego to już nawet nie da się skomentować …. 🙁 Medycyna jakoś by to nazwała ale nie jestem medykiem więc odpuszczam, z takimi przypadkami sobie nie radzę.

 28. Danka

  28 kwietnia 2017 at 05:36

  Soplicy argument to jak zdemolowany instrument.Mimo znoju i bolesci
  same kwiki
  Zero tresci
  Mierz swe sily na zamiary
  /…/, strasznie chyba snetny i stary!
  Wrzucic na luz nie umiesz wcale, ale
  Pluc, probowac szczuc w zapale
  ku swojej „chwale”
  Probujesz, choc i tego nie potrafisz.

 29. w88 link

  28 kwietnia 2017 at 10:16

  you’re in point of fact a just right webmaster. The site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve done a magnificent process on this subject!

 30. Soplica

  28 kwietnia 2017 at 10:18

  „Mierz swe sily na zamiary” – tak, głupota tej Pani mnie przerosła. A już myślałem że nic głupszego od psa sąsiadów mnie nie spotka. Myliłem się … 🙁

  • Danka

   28 kwietnia 2017 at 11:21

   Soplice zle psy traktuja? One dobrze czuja….

 31. Danka

  28 kwietnia 2017 at 11:15

  Epilog:
  Soplica zerwal sie na rowne nogi,przeczuwajac powod do trwogi, rzucil okiem w temat, czy tam czegos nowego nie ma.
  Nagle oszolomienie, jak bityw ciemie, nie podaruje! Pawiem Danke potraktuje, bo slow mu pod ciemieniem brakuje.Pojawil sie nowy problem dla Soplicy: Jak wlasnego pawia zetrzec ze swej potylicy?

 32. Danka

  28 kwietnia 2017 at 11:35

  Rzucil pawiem i PO sprawie.

 33. Danka

  29 kwietnia 2017 at 18:28

  Yahoo!

 34. Alat pemadam api

  29 kwietnia 2017 at 20:55

  I do not even know how I ended up here, but I assumed this submit was good. I don’t realize who you might be but definitely you are going to a well-known blogger when you are not already 😉 Cheers!

 35. Alat pemadam kebakaran

  30 kwietnia 2017 at 05:54

  you may have a terrific weblog here! would you prefer to make some invite posts on my blog?

 36. Alat pemadam kebakaran

  1 maja 2017 at 02:17

  Wohh just what I was looking for, appreciate it for posting.

 37. Alat pemadam kebakaran

  1 maja 2017 at 17:20

  An interesting discussion is value comment. I feel that you need to write more on this subject, it won’t be a taboo topic but generally individuals are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 38. I respect your piece of work, appreciate it for all the informative blog posts.

 39. Local bus

  4 maja 2017 at 00:12

  I love your writing style genuinely enjoying this site.

 40. kawy smakowe

  6 maja 2017 at 11:21

  Very good written story. It will be useful to anybody who utilizes it, as well as me. Keep up the good work – looking forward to more posts.

 41. skanowanie zdjec

  7 maja 2017 at 03:47

  Loving the information on this internet site, you have done great job on the blog posts.

 42. http://yanistyle.com

  7 maja 2017 at 11:28

  You are a very smart individual!

 43. leather bags italian

  7 maja 2017 at 18:32

  You could definitely see your skills within the work you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 44. Julius Hartly

  8 maja 2017 at 00:38

  karachi ship

 45. W 88

  11 maja 2017 at 06:03

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 46. mobile porn

  15 maja 2017 at 13:49

  Wow, wonderful blog structure! How lengthy have you been blogging for? you made blogging glance easy. The total look of your web site is fantastic, as well as the content!

 47. click

  20 maja 2017 at 16:04

  This is a topic close to my heart cheers, where are your contact details though?

 48. cream wedding hats

  25 maja 2017 at 01:42

  Just wanna comment on few general things, The website pattern is perfect, the content material is real excellent : D.

 49. Man Marin

  25 maja 2017 at 03:45

  Terrific website.

 50. Liberty Dentist

  25 maja 2017 at 17:59

  Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since i have saved it. Is it OK to share on Reddit?. Keep up the excellent work!

 51. Magen Steenberg

  27 maja 2017 at 02:15

  I’m still learning from you, while I’m making my way to the top as well. I certainly love reading all that is written on your blog.Keep the stories coming. I liked it!

 52. mr coffee frappe recipes

  29 maja 2017 at 03:13

  I got what you mean ,bookmarked, very nice site.

 53. surgeon in delhi

  2 czerwca 2017 at 11:53

  Some truly great information, Sword lily I noticed this. „The trick is to make sure you don’t die waiting for prosperity to come.” by Lee Iacocca.

 54. Domino Online

  6 czerwca 2017 at 02:09

  I am continually searching online for posts that can assist me. Thx!

 55. DominoQQ

  6 czerwca 2017 at 05:21

  I like the efforts you have put in this, appreciate it for all the great blog posts.

 56. Aegis Law Firm

  6 czerwca 2017 at 23:55

  I appreciate, cause I found just what I was looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye -.

 57. singapore blog

  7 czerwca 2017 at 12:06

  Very interesting info !Perfect just what I was looking for!

 58. Domino Online

  10 czerwca 2017 at 01:05

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 59. www.findcoolpeople.com

  10 czerwca 2017 at 07:29

  Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 60. timelapse service in dubai

  11 czerwca 2017 at 00:32

  Hi there, I found your website via Google while looking for a related topic, your web site came up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 61. belgium tourism

  11 czerwca 2017 at 08:51

  You have mentioned very interesting points! ps decent site. „I hate music, especially when it’s played.” by Jimmy Durante.

 62. places to visit in Portimao

  11 czerwca 2017 at 14:49

  I visited a lot of website but I think this one has got something extra in it in it

 63. Toby

  12 czerwca 2017 at 19:59

  Gracias por tan bonito trabajo. Se nota que escribes con sabiduría y dominio por el tema.

 64. I envy your work, regards for all the good articles.

 65. free full download for windows pc

  14 czerwca 2017 at 12:02

  hi!,I love your writing so so much! proportion we be in contact extra approximately your post on AOL? I need an expert on this area to unravel my problem. May be that’s you! Looking forward to look you.

 66. artificial plants

  16 czerwca 2017 at 06:20

  This is a topic close to my heart cheers, where are your contact details though?

 67. lead acid battery recycling reading

  17 czerwca 2017 at 20:32

  I believe you have noted some very interesting details , appreciate it for the post.

 68. filhotes de american bully

  18 czerwca 2017 at 13:41

  You got a very wonderful website, Sword lily I discovered it through yahoo.

 69. post natal massage

  18 czerwca 2017 at 19:02

  Rattling superb information can be found on web site.

 70. Diorio International Reality

  20 czerwca 2017 at 02:26

  Just stumble upon your blog from from time to time. nice article

 71. why not try here

  20 czerwca 2017 at 13:54

  Very excellent information can be found on site.

 72. Desert Data Recovery

  21 czerwca 2017 at 09:36

  Assume you are doing good linking to position you on the first pages of search engines.

 73. Data Recovery

  21 czerwca 2017 at 12:09

  Cherished is likely to be what people say about your comments.

 74. Parlamentarier

  21 czerwca 2017 at 17:40

  Very well written story. It will be beneficial to anyone who utilizes it, as well as me. Keep up the good work – i will definitely read more posts.

 75. Bola88

  24 czerwca 2017 at 08:04

  With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any techniques to help reduce content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 76. Nathan Lautzenheiser

  25 czerwca 2017 at 23:41

  I want to start a blog that everyone will examine. After all, my opinions are exceedingly important. How do I get started?.

 77. Non Plus Ultra

  26 czerwca 2017 at 11:13

  Just a quick note to express my appreciation. Take care

 78. Gründungen

  27 czerwca 2017 at 15:18

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

 79. web design melbourne

  30 czerwca 2017 at 05:56

  Great post, you have pointed out some fantastic points, I likewise believe this s a very excellent website.

 80. The Midway Gallery

  1 lipca 2017 at 11:12

  My issues have been very similar, with my family. But, we made some different decisions. It’s complex.

 81. Very interesting points you have observed, appreciate it for putting up. „The judge is condemned when the criminal is absolved.” by Publilius Syrus.

 82. PV

  1 lipca 2017 at 23:29

  I likewise think so , perfectly written post! .

 83. playmotupatlugames.net

  2 lipca 2017 at 06:18

  Please let us know when you plan to publish your book!

 84. GEICO quotes

  6 lipca 2017 at 02:44

  Hi! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 85. State Farm quotes

  6 lipca 2017 at 08:09

  great points altogether, you simply gained a new reader. What would you recommend about your post that you made some days ago? Any positive?

 86. Sherwood Dunk

  6 lipca 2017 at 21:13

  you have got an important weblog right here! would you like to make some invite posts on my blog?

 87. singapore cheating spouse

  7 lipca 2017 at 10:20

  Some truly great info , Glad I noticed this.

 88. hire detectives

  8 lipca 2017 at 15:40

  Its superb as your other content : D, regards for putting up. „The real hero is always a hero by mistake he dreams of being an honest coward like everybody else.” by Umberto Eco.

 89. secret private investigator

  9 lipca 2017 at 02:26

  Wow, awesome blog layout! How long have you been running a blog for? you make running a blog look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!

 90. sg spouse cheat

  9 lipca 2017 at 13:29

  Only a smiling visitor here to share the love (:, btw great pattern.

 91. professional private investigator

  9 lipca 2017 at 23:25

  Yeah bookmaking this wasn’t a bad conclusion great post! .

 92. popular-meridia

  10 lipca 2017 at 02:03

  I saw a lot of website but I think this one has something extra in it in it

 93. draftkings promo code

  12 lipca 2017 at 10:41

  new draftkings promo code

 94. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 95. premium porn videos

  17 lipca 2017 at 00:46

  live sex online

 96. North America tourism

  18 lipca 2017 at 13:26

  What i don’t realize is actually how you are not actually much more well-liked than you may be right now. You’re so intelligent. You realize thus considerably relating to this subject, made me personally consider it from numerous varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always maintain it up!

 97. евтини самолетни билети до кипър

  18 lipca 2017 at 18:32

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

  http://ewtini-poleti.blogspot.bg

 98. Film Bokep

  19 lipca 2017 at 15:23

  I believe other website owners should take this internet site as an example , very clean and good user genial design and style.

 99. offline maketing. business online

  19 lipca 2017 at 22:19

  Thanks for this post, I am a big fan of this web site would like to continue updated.

 100. indian startup founder news

  20 lipca 2017 at 20:08

  I am not positive where you are getting your info, however great topic. I must spend a while finding out much more or understanding more. Thank you for great information I used to be looking for this information for my mission.

 101. Reynalda Nails

  21 lipca 2017 at 03:02

  There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 102. Terry Southcott

  21 lipca 2017 at 23:12

  Contact us if you have any questions,

 103. geico auto quote

  22 lipca 2017 at 19:04

  There may be noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure nice factors in options also.

 104. Sunny Isles penthouse

  22 lipca 2017 at 23:35

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 105. homeowners insurance quote

  23 lipca 2017 at 04:00

  Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact loved account your weblog posts. Any way I will be subscribing in your augment and even I success you access persistently quickly.

 106. cuisinart coffee maker with grinder

  24 lipca 2017 at 15:19

  I really enjoy reading through on this site, it has superb articles. „One should die proudly when it is no longer possible to live proudly.” by Friedrich Wilhelm Nietzsche.

 107. tax deeds florida

  24 lipca 2017 at 19:24

  Your thing regarding creating will be practically nothing in short supply of awesome. This informative article is incredibly useful and contains offered myself a better solution to be able to my own issues. Which can be the specific purpose MY PARTNER AND I has been doing a search online. I am advocating this informative article with a good friend. I know they are going to get the write-up since beneficial as i would. Yet again many thanks.

 108. buy real youtube subscribers

  24 lipca 2017 at 21:59

  I’d incessantly want to be update on new posts on this internet site, saved to bookmarks! .

 109. Chau Antich

  25 lipca 2017 at 00:00

  Please contact us using our live chat form on our website if you have any questions.

 110. tabung pemadam kebakaran

  25 lipca 2017 at 03:18

  Yay google is my world beater assisted me to find this great web site! .

 111. Cheap homeowner insurance

  26 lipca 2017 at 01:01

  I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this website. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your website?

 112. I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 113. Vimeo video download online

  26 lipca 2017 at 05:10

  Thank you for another wonderful article. Where else could anyone get that type of info in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such information.

 114. Geico insurance

  26 lipca 2017 at 09:38

  There is evidently a lot to know about this. I assume you made some good points in features also.

 115. vage bosch

  26 lipca 2017 at 14:17

  I consider something genuinely interesting about your weblog so I saved to bookmarks.

 116. Fluo kondom

  26 lipca 2017 at 18:16

  Awsome blog! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also.

 117. high heels shoes online

  27 lipca 2017 at 05:24

  {The reality is standing for lengthy could be known as as a time waste, which people can’t afford.

 118. amazon product research

  27 lipca 2017 at 14:48

  Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this particular info for a very long time. Thank you and best of luck.

 119. summer shoes

  28 lipca 2017 at 04:01

  The best place to purchase Vigrx Furthermore nonetheless remains its formal online shop.|The way that group performed was what the city type of needed at the time.” Tranter stated. Maybe Eagles followers are more forgiving than first believed? It is simply because it sells Vigrx Plus at the official cost.|This then translates into reduce than road prices and on-line only deals that can’t be found somewhere else. Put your personal title on Aaron Rodgers or Brian Urlacher’s jersey to show your satisfaction.|Proactol tends to make about 3025 of the body fat you consume indigestible. It is following all the significant supply of earnings for the biggest lookup engines these days. L Make use of the very best PPC advertisement providers.|The way that group played was what the city type of required at the time.” Tranter said. Aspis Forte is available at very low price. At the NFL Shop you can search by team, or by class for just what you’re searching for.|It is not great to limit your self to one kind of shoes. In other words, the stores would instead not have your company. Nowadays, it is actually feasible to purchase shoes on-line.

 120. Poker Online Indonesia

  28 lipca 2017 at 21:40

  Hello there, I found your website via Google while looking for a related topic, your site came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 121. Poker Uang Asli

  29 lipca 2017 at 02:03

  I must get across my love for your kindness for individuals who should have assistance with the content. Your special commitment to passing the solution all over had been extremely useful and have in most cases enabled somebody like me to get to their desired goals. Your warm and friendly facts entails much a person like me and additionally to my colleagues. Thanks a lot; from each one of us.

 122. Judi Poker Terpercaya

  29 lipca 2017 at 06:44

  Can I simply say what a aid to find somebody who actually is aware of what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know methods to convey a difficulty to gentle and make it important. More people have to learn this and perceive this facet of the story. I cant believe youre not more common since you undoubtedly have the gift.

 123. inventor programming help

  29 lipca 2017 at 07:09

  This is best programming help service in the world

 124. kala jadu

  30 lipca 2017 at 02:07

  Hiya! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share. Thank you!

 125. womens shoes cheap online

  31 lipca 2017 at 06:09

  Your boots will need to be in a conventional colour such as darkish brown or black.|It is not good to limit your self to one type of shoes. Most males put on D-width footwear while ladies put on B-width shoes. Such a problem varies from 1 manufacture to another.|It is following all the significant supply of earnings for the greatest search engines these days. There are brand names which display their products online. You can steer clear of such a scenario by getting a pair of footwear on-line.|This is certainly very simple and it is extremely handy as well. The greatest advantage of shopping on-line is that you can view a broad selection of items from your house. Vimax pills can be discovered on amazon marketplace.|People who promote Vigrx Furthermore over there are mere individuals. Also, services like Paypal can ensure that your shoe buy is safe. It counters the problem by supplying them with great shock absorption throughout strides.|To produce a good impression in one shot, 1 has to know well how to carry their charisma of attracting other people. It is the greatest technologies in footwear factories. Online sale provides the very best footwear accessories and footwear.|This period only rajon rondo had also do five video games helps sixty nine occasions.

 126. kala jadu

  1 sierpnia 2017 at 02:02

  I got good info from your blog

 127. learn kala jadu in urdu

  1 sierpnia 2017 at 06:35

  It is in reality a nice and helpful piece of info. I am satisfied that you shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 128. popcorn machine singapore

  1 sierpnia 2017 at 21:06

  Thanks for some other great article. The place else may just anybody get that kind of info in such an ideal manner of writing? I have a presentation next week, and I’m at the look for such info.

 129. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 130. agenzia immobiliare

  2 sierpnia 2017 at 00:46

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 131. agen Poker

  2 sierpnia 2017 at 05:44

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 132. شاليهات للايجار

  2 sierpnia 2017 at 11:17

  Real nice pattern and wonderful articles, very little else we want : D.

 133. Spot on with this write-up, I truly think this website needs much more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 134. instant auto insurance quotes

  3 sierpnia 2017 at 00:13

  Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.

 135. health insurance today

  3 sierpnia 2017 at 06:23

  The subsequent time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I know it was my option to learn, but I truly thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you could possibly fix when you werent too busy on the lookout for attention.

 136. learn kala jadu in hindi

  4 sierpnia 2017 at 00:31

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your site. You have some really great posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Cheers!

 137. קמגרה ויאגרה טבעית

  4 sierpnia 2017 at 04:48

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100 certain. Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers

 138. best escorts in Chicago

  4 sierpnia 2017 at 10:08

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 139. kala jadu mantra in hindi

  4 sierpnia 2017 at 13:35

  Good blog! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified when a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

 140. Live Adult Video Chat

  4 sierpnia 2017 at 18:04

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other users like its helped me. Good job.

 141. coffee percolators electric

  6 sierpnia 2017 at 22:48

  My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 142. UHC quotes

  6 sierpnia 2017 at 23:31

  I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this site. Thanks, I will try and check back more often. How frequently you update your website?

 143. cheap online shoes shopping sites

  7 sierpnia 2017 at 02:17

  The purpose is because when you buy and take Proactol, it will be simple to say no to these sorts of stuffs.|It also carries the original brand of Vigrx Furthermore. You can get broad range of electrical goods, clothes, sports gear, shoes and many much more. You do not have to travel from 1 place to an additional.|Width in company with length, tends to make the shoe very best for operating. What you need to do is track and measure the performances of these advertisements. It has a good positive review from most of its clients.|Footwear that are specially developed for outdoor actions generally have ticker and anti slip sole.

 144. diwali status

  7 sierpnia 2017 at 03:24

  Real nice pattern and great articles, hardly anything else we want : D.

 145. ндк билети онлайн

  7 sierpnia 2017 at 11:57

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 146. online man shoes shopping

  8 sierpnia 2017 at 02:51

  Selecting from approximately thirty categories, you are certain to discover what you are searching for.|Shoe tree helps to keep the footwear in a much better form and stop it from shrinking. There are races, polo, farming, equestrian plays, and a whole great deal more. „It was a tough time for the city back then.|These shoes are as light-weight as possible, but also very durable. Attempting the same physical exercise with out the web would be slow and tough. Revitol stretch mark: this product is for stopping stretch mark.|Are you sad because of your overweight issue? Figure Skating Team ($9.16 on Amazon) and Patricia Shelley Bushman’s Indelible Tracings: The Story of the 1961 U.S. No trouble of standing in long queue to process this.|This is definitely extremely simple and anybody can surely attempt it out. You do not have to journey from one place to another. Zappos was bought by Amazon in 2009, but nonetheless operates as an independent shop.|Most of the portals provide one hundredtwenty five money back again in case the consumer returns the product.

 147. poker88

  8 sierpnia 2017 at 06:13

  Someone essentially help to make seriously posts I would state. This is the very first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to create this particular publish amazing. Wonderful job!

 148. Shopping

  8 sierpnia 2017 at 11:09

  I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thanks, I will try and check back more often. How frequently you update your web site?

 149. business directories

  8 sierpnia 2017 at 15:31

  There’s noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure nice points in features also.

 150. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 151. Filmstream

  9 sierpnia 2017 at 05:47

  Good write-up, I am normal visitor of one?¦s site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 152. MORPHEUS

  9 sierpnia 2017 at 10:22

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 153. vegas valley slots

  10 sierpnia 2017 at 00:38

  I have recently started a website, the information you offer on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. „The word ‚genius’ isn’t applicable in football. A genius is a guy like Norman Einstein.” by Joe Theismann.

 154. percolator coffee pot

  10 sierpnia 2017 at 03:35

  I¡¦ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this info So i¡¦m satisfied to convey that I’ve an incredibly good uncanny feeling I found out exactly what I needed. I most surely will make certain to don¡¦t overlook this site and provides it a look on a constant basis.

 155. coffee percolator electric

  10 sierpnia 2017 at 06:14

  I was reading through some of your content on this website and I conceive this site is really instructive! Keep on putting up.

 156. ghe luoi gia re tphcm

  11 sierpnia 2017 at 17:01

  Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 157. Togel Online Terpercaya

  11 sierpnia 2017 at 21:06

  Hello! I’ve been following your site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Atascocita Texas! Just wanted to say keep up the excellent job!

 158. Situs Togel

  12 sierpnia 2017 at 01:32

  I do agree with all of the ideas you’ve presented in your post. They’re very convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for novices. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 159. Bandar Togel

  12 sierpnia 2017 at 05:33

  he blog was how do i say it… relevant, finally something that helped me. Thanks

 160. Situs Casino

  12 sierpnia 2017 at 10:06

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 161. General knowledge

  12 sierpnia 2017 at 10:59

  I have recently started a site, the info you provide on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

 162. Judi Online

  12 sierpnia 2017 at 14:11

  Great line up. We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.

 163. Precious metals companies

  12 sierpnia 2017 at 15:01

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really helpful & it helped me out much. I hope to present one thing back and aid others such as you helped me.

 164. busty babe milf

  12 sierpnia 2017 at 15:15

  thanks for the ihnfo

 165. Situs Casino

  12 sierpnia 2017 at 18:14

  You actually make it seem so easy together with your presentation however I find this topic to be actually something which I feel I might never understand. It sort of feels too complex and very wide for me. I’m having a look ahead to your next publish, I¦ll try to get the dangle of it!

 166. business cards directory

  12 sierpnia 2017 at 18:52

  Very interesting topic, appreciate it for posting. „Remember when life’s path is steep to keep your mind even.” by Horace.

 167. Situs Judi

  12 sierpnia 2017 at 22:16

  Good day! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thanks

 168. Namibia web hosting

  12 sierpnia 2017 at 22:49

  Hiya very nice website!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also?KI am glad to search out so many helpful information right here within the put up, we want work out more strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 169. Agen casino

  13 sierpnia 2017 at 02:17

  Absolutely composed articles, appreciate it for selective information. „You can do very little with faith, but you can do nothing without it.” by Samuel Butler.

 170. accommodation in Botswana

  13 sierpnia 2017 at 10:18

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thanks , I¦ll try and check back more often. How frequently you update your website?

 171. kala jadu

  13 sierpnia 2017 at 11:26

  Very great post. I simply stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your weblog posts. After all I’ll be subscribing in your rss feed and I am hoping you write once more very soon!

 172. best tour operator in botswana

  13 sierpnia 2017 at 14:10

  An fascinating discussion is worth comment. I believe that you need to write extra on this matter, it won’t be a taboo subject however usually people are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 173. Poker Qiu Qiu Online

  13 sierpnia 2017 at 15:30

  I carry on listening to the news bulletin lecture about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i find some?

 174. Makgadikgadi

  13 sierpnia 2017 at 18:03

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 175. Situs Poker Online

  13 sierpnia 2017 at 19:32

  Wow! Thank you! I permanently needed to write on my site something like that. Can I take a fragment of your post to my blog?

 176. list of travel agencies in Tanzania

  13 sierpnia 2017 at 22:01

  Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice procedures and we are looking to exchange techniques with other folks, why not shoot me an email if interested.

 177. Poker Oriental

  13 sierpnia 2017 at 23:58

  I think that is one of the such a lot significant info for me. And i’m glad reading your article. But want to statement on some common issues, The website taste is ideal, the articles is in point of fact excellent : D. Just right activity, cheers

 178. recycle old computers

  14 sierpnia 2017 at 01:06

  Thank you a lot for providing individuals with such a pleasant opportunity to read critical reviews from this site. It can be very amazing and stuffed with fun for me and my office friends to search your website particularly 3 times in 7 days to read through the latest guides you have. And lastly, I am always amazed considering the striking creative ideas served by you. Some two tips on this page are absolutely the most suitable we’ve had.

 179. e waste companies

  14 sierpnia 2017 at 01:07

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I’m also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 180. electrical recycling

  14 sierpnia 2017 at 01:08

  It’s actually a great and helpful piece of info. I’m glad that you just shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 181. electronic recycling drop off

  14 sierpnia 2017 at 01:08

  I really appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again!

 182. computer waste disposal

  14 sierpnia 2017 at 01:09

  I really like your writing style, superb information, appreciate it for posting : D.

 183. unusual things to do in Tanzania

  14 sierpnia 2017 at 01:56

  Just about all of the things you articulate happens to be astonishingly legitimate and it makes me ponder why I had not looked at this in this light before. This piece truly did switch the light on for me as far as this specific topic goes. However there is one factor I am not too comfy with so while I make an effort to reconcile that with the core theme of the point, let me observe exactly what all the rest of the subscribers have to say.Very well done.

 184. zobacz

  14 sierpnia 2017 at 04:06

  I’m impressed, I have to say. Actually hardly ever do I encounter a weblog that’s each educative and entertaining, and let me let you know, you’ve hit the nail on the head. Your thought is excellent; the difficulty is something that not sufficient persons are speaking intelligently about. I’m very glad that I stumbled across this in my seek for something regarding this.

 185. leabian milf

  14 sierpnia 2017 at 06:37

  thanks dfor the info

 186. fire sale definition

  14 sierpnia 2017 at 10:27

  Wow, awesome blog structure! How long have you ever been blogging for? you make blogging glance easy. The total glance of your website is magnificent, as neatly as the content material!

 187. Delora

  14 sierpnia 2017 at 18:05

  celebrities diet pills

 188. unturned wikipedia pl

  15 sierpnia 2017 at 10:38

  Unturned Russia Map Not Working As well as, important „Z” will place you into prone, climax unwanted to complete through the use of by zombies. Jumping inside and exterior place windows xp, I governed to obtain the tool I’d use to send out the undead to death-a golf club iron. I was required to examine my new weapon out. Often crouching, I snuck up associated with a spook and eventually left-clicked on to break. The might seem is a lot like two dimensional arcade mmorpgs the identical fulfilling impact clip has while you get in contact and permits you to seem to be your tool is infiltrating. Subsequently after I exactly-clicked, I relocated the association inside a wide golf swing, a device maneuver that does dual cause damage to. Never the less, directly-simply clicking also needs energy. When vigor runs out, you cannot managed and bounce your path to safe practices. I required to make certain to watch out my endurance measure as assaulting. With nearly every zombie get rid of I received valuable experience. Unturned Admin Commands Weapons

 189. unturned cheat commands

  15 sierpnia 2017 at 10:46

  Unturned Commands Xp The game is manufactured by – a Canadian-centered game maker (eh). While in the game, regardless of whether it’s on specific person or on your server, your primary main objective may be to thrive, at all essential. Since the game may have very simple graphical design (consider manner right here) and usually manageable controls, it is much more in-degree of computer appears to be, allowing a really cool undergo to any individual that decides to experience. The on a consistent basis, with virtually every modernize bringing extra features, essentials and problems for the multiple-person tactical game. When you need zombie, success, plan, or shooter games, then you need to try #Unturned Cheats Command Single Player! @SDGNelson Visit TO TWEET Here’s the state Unturned Cheat Codes Wiki game trailers: Everything that do can you do in Unturned Cheats Steam? In Unturned Cheat Engine Download, that you can do a number of affairs yourself with other individuals. You are able to loot and plunder hometown areas, farms, campsites, air terminals in adition to armed forces bases. unturned hack download mac

 190. unturned console commands single player

  15 sierpnia 2017 at 11:06

  unturned vehicle ids list Beyond the flame axe and colt pistol you will discover a magnum, Mosen gun, sniper rifles, and submachine guns. Characteristically, you may be not very likely to discover assault rifles in villages. They could get based in the O’Leary military foundation, together with armed service knives. Equally tool highlights its unique statistics as an example recoil, impair, and competent number alongside add-ons. unturned admin commands single player

 191. Kuwait Furniture Transport

  15 sierpnia 2017 at 12:19

  You are a very smart person! 🙂

 192. showkey

  15 sierpnia 2017 at 13:37

  Awsome info and right to the point. I am not sure if this is in fact the best place to ask but do you guys have any ideea where to get some professional writers? Thanks 🙂

 193. www.bargainbrute.com

  15 sierpnia 2017 at 17:41

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from. many thanks

 194. current news in nigeria now

  15 sierpnia 2017 at 23:52

  certainly like your web site but you need to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to inform the truth on the other hand I¦ll surely come again again.

 195. digital agent turkey

  16 sierpnia 2017 at 08:05

  great post.Never knew this, regards for letting me know.

 196. tu vi ngay mai

  16 sierpnia 2017 at 11:13

  Hello! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and brilliant design.|

 197. nigerian newspapers guardian

  16 sierpnia 2017 at 12:09

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 198. Luxury real estate

  16 sierpnia 2017 at 16:18

  Greetings! Very helpful advice on this article! It is the little changes that make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

 199. jason spencer dallas texas

  17 sierpnia 2017 at 18:53

  I like this post, enjoyed this one thankyou for posting.

 200. home insurance quotes

  17 sierpnia 2017 at 22:54

  Hi would you mind letting me know which webhost you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a honest price? Thanks, I appreciate it!

 201. jual tabung pemadam api

  17 sierpnia 2017 at 23:17

  Fantastic beat ! I would like to apprentice even as you amend your website, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast offered shiny transparent concept

 202. backpacking

  18 sierpnia 2017 at 02:33

  Very instructive and fantastic anatomical structure of content material, now that’s user pleasant (:.

 203. jual tabung pemadam kebakaran

  18 sierpnia 2017 at 03:13

  I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Carry on the excellent works guys I?¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

 204. prometric exam

  18 sierpnia 2017 at 06:17

  I do agree with all of the ideas you’ve presented in your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for beginners. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 205. jual tabung pemadam kebakaran

  18 sierpnia 2017 at 07:12

  Thanks for helping out, good info .

 206. movers near me

  18 sierpnia 2017 at 10:50

  Hi, Neat post. There’s a problem with your website in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a large portion of people will miss your excellent writing because of this problem.

 207. jual alat pemadam api

  18 sierpnia 2017 at 12:09

  I’ve been browsing online greater than three hours today, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It is beautiful price enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the net will be much more helpful than ever before.

 208. jual alat pemadam api

  18 sierpnia 2017 at 16:06

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you!

 209. jual alat pemadam api

  18 sierpnia 2017 at 20:19

  Some truly nice and utilitarian info on this website, too I think the design has got great features.

 210. iklan online

  19 sierpnia 2017 at 10:03

  I visited a lot of website but I believe this one has something special in it in it

 211. video poker

  19 sierpnia 2017 at 11:16

  Good write-up, I’m regular visitor of one’s site, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 212. Marijuana Dispensary

  19 sierpnia 2017 at 15:02

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 213. internet gambling site

  19 sierpnia 2017 at 15:58

  Some really nice stuff on this web site, I like it.

 214. http://banevision.dk

  19 sierpnia 2017 at 20:03

  I appreciate, cause I found just what I was looking for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 215. watch tv

  19 sierpnia 2017 at 20:33

  This really answered my downside, thanks!

 216. snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 21:46

  free snap milfs

 217. casino gambling system

  20 sierpnia 2017 at 01:09

  I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 218. personal loan

  20 sierpnia 2017 at 01:12

  You are my inspiration, I own few web logs and often run out from post :). „Actions lie louder than words.” by Carolyn Wells.

 219. click here

  20 sierpnia 2017 at 05:43

  What i don’t realize is if truth be told how you are now not really a lot more smartly-preferred than you may be right now. You’re very intelligent. You realize therefore considerably in terms of this subject, made me in my view believe it from a lot of numerous angles. Its like women and men are not fascinated except it’s one thing to do with Lady gaga! Your individual stuffs nice. All the time maintain it up!

 220. relacionamento na pratica reclame aqui

  20 sierpnia 2017 at 10:34

  I’m impressed, I have to say. Really rarely do I encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve got hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the difficulty is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my seek for one thing regarding this.

 221. Okavango Delta Botswana

  20 sierpnia 2017 at 15:33

  Very nice design and superb subject matter, hardly anything else we need : D.

 222. leasing samochodowy

  20 sierpnia 2017 at 17:58

  super!

 223. national park in Tanzania

  20 sierpnia 2017 at 20:51

  Some times its a pain in the ass to read what people wrote but this internet site is very user genial! .

 224. hiking on mount Kenya

  21 sierpnia 2017 at 01:43

  You can certainly see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 225. swakopmund dunes

  21 sierpnia 2017 at 06:47

  Great post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Many thanks!

 226. Mozambique beach holidays

  21 sierpnia 2017 at 11:44

  What i don’t understood is if truth be told how you’re now not really a lot more well-favored than you might be right now. You are very intelligent. You recognize therefore significantly in relation to this subject, produced me individually consider it from numerous numerous angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated except it is one thing to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs excellent. All the time handle it up!

 227. startup investor

  21 sierpnia 2017 at 11:49

  I know old school Instagram pros would love your website. I enjoy the information you provide here and can not wait to take a look when I get home. Any team would be lucky to have you on it.

 228. world heritage site in Mauritius

  21 sierpnia 2017 at 16:44

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 229. Gavin Brage

  21 sierpnia 2017 at 20:39

  Whoa! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different topic but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!

 230. best places to visit in Europe

  21 sierpnia 2017 at 21:43

  Thanks , I have recently been searching for info approximately this subject for a long time and yours is the greatest I’ve came upon till now. However, what concerning the conclusion? Are you certain about the supply?

 231. health vitamins

  22 sierpnia 2017 at 01:23

  Whats Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & assist different users like its aided me. Good job.

 232. sweepstakes lottery

  22 sierpnia 2017 at 05:31

  I?¦ll immediately take hold of your rss feed as I can’t in finding your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly allow me understand in order that I may subscribe. Thanks.

 233. online Laptop Repair Services

  22 sierpnia 2017 at 09:41

  Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 234. http://powerparty.dk/

  22 sierpnia 2017 at 20:53

  I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this website. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your website?

 235. reviews

  23 sierpnia 2017 at 01:00

  Hi my loved one! I wish to say that this post is amazing, nice written and come with almost all important infos. I¦d like to peer extra posts like this .

 236. Moremi game reserve self drive

  23 sierpnia 2017 at 05:08

  Very interesting details you have mentioned, regards for posting.

 237. hot naughty milfs

  23 sierpnia 2017 at 10:33

  thanks forg the info

 238. places to see in Botswana

  23 sierpnia 2017 at 10:43

  I got what you mean ,saved to my bookmarks, very nice site.

 239. The Living Museum

  23 sierpnia 2017 at 14:49

  Usually I don’t read article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice post.

 240. milf loud orgasm

  23 sierpnia 2017 at 15:48

  thanks for the 8info

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra