Felieton

Angole nic się nie stało

Pisząc o działaniach terrorystycznych islamistów w Europie trzeba stosować zasadę – „Śpieszmy się pisać o zamachach ponieważ się dezaktualizują. Ponieważ tak szybko następują po sobie”. I informacje o poprzednim jest już nieaktualna wobec kolejnych wyczynów merkelowych milusińskich jak Europa długa i szeroka.

Dlatego czy jest sens wracać do ostatniego zamachu w Londynie sprzed całego miesiąca, kiedy później wydarzyły się Petersburg, Sztokholm, Dortmund i ostatnio Paryż? Moim zdaniem z kilku przyczyn warto. Ponieważ w tym zamachu jak w soczewce widać głupotę i draństwo zachodnich (w tym wypadku brytyjskich) elit i sposób myślenia islamistów. Jak również typową dla Zachodu reakcję na zamach ze strony spasionego, leniwego i otumanionego polit-poprawnością społeczeństwa.

Co do Wielkiej Brytanii to można śmiało zaśpiewać przeróbkę dzieła polskich kibiców piłkarskich. – Angole nic się nie stało. Nic się nie stało. Angole nic się nie stało. Co to jest kolejny „domniemany” zamach terrorystyczny, lub jak woli niemiecki Onet „incydent w Londynie”? Co to jest pięciu zabitych (w tym sprawca) i dwudziestu rannych. Skoro nikogo nie otrzeźwił zamach w londyńskim metrze z 7 lipca 2005 roku, kiedy zginęły 52 osoby, a ponad 700 zostało rannych to i ostatni zamach nic nie zmieni. Co to jest pięć (a właściwie cztery, jak odliczymy sprawcę) trupy i dwudziestu rannych wobec światłej idei multi-kurwti? Która niczym komunizm ma opanować cały świat.

Pierwsza rzecz – reakcja polityków. Żaden z nich, ale to dosłownie żaden nie powiedział prawdy, nie zdiagnozował problemu, ani nie zaproponował skutecznego rozwiązania. Premier May zapewniła, że nic się nie stało. Terroryści przegrają, a za chwilę wszyscy Brytyjczycy powrócą do normalności (aczkolwiek ich kraj normalnym być przestaje, ale i tak daleko im jeszcze do innego wzorca „normalności” – Szwecji). Ponieważ wszyscy Brytyjczycy to jedna, wielka rodzina (a brytyjscy muzułmanie to tylko troszkę brykający kuzyni). Teresa May to ta sama kobita, która będąc ministrem spraw wewnętrznych (do czego się nadawała zgoła jak Angela Merkel na carycę Unii Europejskiej) troszczyła się o to, żeby w policji było jak najwięcej kobiet, Murzynów i innych kolorowych (w tym także oczywiście Arabów, Pakistańczyków i innych muzułmanów). Oczywiście będąc wyżej rzeczonym ministrem nie zrobiła absolutnie nic, żeby 12 lat po pamiętnym zamachu na londyńskie metro uzbroić wszystkich policjantów w broń palną. Bo po co? Druga polityczna łajza – muzułmański mer Londynu Sadiq Khan już dawno stwierdził, że „ataki terrorystyczne są częścią życia w wielkim mieście”,  a swój hołd oddał ofiarom zamachu… z ręką w kieszeni.

Druga kwestia to problem bezpieczeństwa zarówno szarego obywatela, jak i co by było jeszcze śmieszniejsze, gdyby nie było takie przerażające – ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W zamachu terrorystycznym w Londynie zginął policjant, 48-letni konstabl Keith Palmer. Zginął ponieważ usiłował powstrzymać wbiegającego na teren Westminsteru islamistę z nożem. Żeby było zabawniej konstabl Palmer nie miał żadnych szans, ponieważ… był nieuzbrojony! Tak – 12 lat po krwawym zamachu w londyńskim metrze policjant z jednostki ochrony parlamentu oraz przedstawicielstw dyplomatycznych nieuzbrojony zginął na służbie. Pewnie nawet nie pomyślał, że własną mężną piersią osłaniał sukinkotów, czyli polityków dzięki którym on sam nie miał broni, a jego zabójca mógł żyć jak pączek w maśle i powoli się radykalizować w swoim islamizmie. Cóż przyznam szczerze, że na miejscu owego policjanta odpuściłbym sobie walkę z lepiej uzbrojonym przeciwnikiem i z dużą satysfakcją obserwował jak wyżyna on brytyjskich wybrańców narodu. Wtedy choć raz w zamachu terrorystycznym ucierpieliby ci, którzy nam ten burdel wypracowali – politycy. Jak widać policjant bez spluwy pomimo specjalistycznego szkolenia jest takim samym frajerem jak nieuzbrojony Europejczyk – przez co ten biedny funkcjonariusz spod parlamentu nie żyje.

Trzeci element kwestia sprawcy i reakcja środowisk muzułmańskich. Począwszy od szeregowej muzułmanki mijającej obojętnie ofiary zamachu i gadającej przez telefon po muzułmańskiego mera Londynu, który swoje kwestie wygłaszał z ręką w kieszeni. Wszystkim tym środowiskom bliżej do przestępcy i zbrodniarza, niż do jego innowierczych ofiar. A sam sprawca to 52-letni Khalid Masood, urodzony w hrabstwie Kent obywatel Wielkiej Brytanii, który był wielokrotnie skazany za przestępstwa niezwiązane z działalnością terrorystyczną. Był jednak znany policji i miał na koncie liczne wyroki skazujące za napaści, w tym za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także za posiadanie broni i wykroczenia przeciwko porządkowi publicznemu. Na początku mówiło się, że to najprawdopodobniej… jeden z najbardziej znanych terrorystów w Wielkiej Brytanii – Abu Izzadeen student Omara Bakri. Który powinien nadal odbywać karę więzienia ponieważ w styczniu 2016 został skazany na karę 2 lat więzienia za naruszenie ustawy o terroryzmie poprzez nielegalne opuszczanie Wielkiej Brytanii. Też oczywiście urodzony w Wielkiej Brytanii w rodzinie imigrantów pochodzących z Jamajki. Jak widać oprócz terrorystów z importu Zachód ma problem z muzułmańską dziczą, która na wyspach się urodziła, a potem postanowiła wrócić do swoich religijnych korzeni. A do tego jeszcze dołożyła ponad milion świeżaków z nowej fali imigracyjnej.

Nikt chyba nie ma złudzeń, że Zachód poradzi sobie z islamskim terroryzmem. Choć jest jedna szansa – gdyby następca Masooda dostał się do  brytyjskiego parlamentu, niemieckiego Bundestagu, czy siedziby Komisji Europejskiej i wyrżnął tam zasiadających. Wtedy elity polityczne musiałyby coś z terroryzmem, który celowo sprowadziły na głowę swoich obywateli zrobić.

Michał Miłosz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

27 komentarzy

27 Komentarzy

 1. http://mobsex.mobi

  17 maja 2017 at 00:19

  hi!,I like your writing so much! proportion we communicate extra approximately your post on AOL? I need a specialist on this house to unravel my problem. Maybe that is you! Having a look ahead to see you. |http://www.pikiran-rakyat.com/jawa-barat/2016/11/17/bupati-imas-disebut-terima-rp-125-juta-385069

 2. pink wedding hats

  24 maja 2017 at 02:11

  A person essentially assist to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to create this actual publish amazing. Fantastic process!

 3. poker online uang asli

  26 maja 2017 at 04:49

  Very neat post Angole nic się nie stało – Prawy.pl.Truly thanks a lot! Will go through on… poker online uang asli http://www.feraripoker.org/

 4. Randee Tyberg

  27 maja 2017 at 06:21

  Good info and straight to the point. I am not sure if this is in fact the best place to ask but do you people have any ideea where to get some professional writers? Thank you 🙂

 5. any website

  30 maja 2017 at 09:15

  Zune and iPod: Utmost people look at the Zune in direction of the Touch, still just after seeing how thin and shockingly lower and gentle it is, I test it in the direction of be a instead distinctive hybrid that combines properties of each the Touch and the Nano. It truly is amazingly colourful and gorgeous OLED display screen is a little smaller than the touch screen, still the player alone feels Really a little bit lesser and lighter. It weighs above 2/3 as a lot, and is substantially lesser inside of width and height, although remaining specifically a hair thicker.

 6. many blogs

  31 maja 2017 at 07:24

  Involving me and my spouse we have owned far more MP3 avid gamers about the decades than I can count, like Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the remaining number of a long time I have settled down toward just one line of avid gamers. Why? Because I was satisfied in direction of investigate how well-designed and pleasurable in the direction of hire the underappreciated (and commonly mocked) Zunes are.

 7. blog tips

  5 czerwca 2017 at 08:27

  The clean Zune browser is shockingly very good, yet not as Wonderful as the iPod’s. It performs nicely, however just isn’t as instant as Safari, and has a clunkier interface. If your self from time to time application on having the net browser that’s not an issue, nonetheless if you’re creating to read the world wide web alot against your PMP then the iPod’s greater exhibit and greater browser may well be major.

 8. the site

  5 czerwca 2017 at 13:31

  Apple currently is made up of Rhapsody as an application, which is a perfect get started, but it is at the moment hampered by the inability in the direction of store domestically on your iPod, and includes a dismal 64kbps bit cost. If this changes, then it will considerably negate this usefulness for the Zune, yet the Ten songs for every thirty day period will nevertheless be a big in addition in Zune Pass’ prefer.

 9. any domain

  9 czerwca 2017 at 00:46

  The Zune concentrates on remaining a Portable Media Player. Not a world-wide-web browser. Not a video game machine. Possibly within just the upcoming it’ll do even much better in these areas, still for previously it really is a remarkable path to set up and hear in the direction of your audio and movies, and is without having peer inside that respect. The iPod’s positive aspects are its web visiting and purposes. If people strong a lot more powerful, quite possibly it is your least complicated conclusion.

 10. website tips

  9 czerwca 2017 at 11:52

  The refreshing Zune browser is incredibly very good, nevertheless not as beneficial as the iPod’s. It works effectively, still just isn’t as fast as Safari, and is made up of a clunkier interface. If on your own occasionally program upon working with the world wide web browser that is not an issue, nonetheless if you’re developing in direction of go through the net alot from your PMP then the iPod’s greater exhibit and far better browser may possibly be sizeable.

 11. blog tutorial

  9 czerwca 2017 at 13:38

  The contemporary Zune browser is remarkably Great, however not as Great as the iPod’s. It functions well, however is not as fast as Safari, and consists of a clunkier interface. If yourself often plan upon getting the internet browser that’s not an issue, however if you are creating in direction of read through the world wide web alot in opposition to your PMP then the iPod’s greater screen and greater browser may perhaps be crucial.

 12. any hosting

  10 czerwca 2017 at 14:24

  I will machines this analyze in direction of 2 patterns of All those: present-day Zune householders who are contemplating an update, and us residents attempting to make a decision in between a Zune and an iPod. (There are other avid gamers truly worth looking at out there, which includes the Sony Walkman X, nevertheless I assume this presents oneself sufficient facts to generate an informed choice of the Zune vs gamers other than the iPod line as perfectly.)

 13. ladies shoes sale online

  11 czerwca 2017 at 07:21

  Note: Fb will assign you an unsightly URL for your web page.|Allow us evaluation in brief few of the most taking place bidding sites in the country. It greatly curtails the endless browsing through every merchant web site. Registration is required to confirm your identification.|You need to aware of these simply because you are most most likely going to ship items in most transactions. Few LED mild for bike work from battery, few work from the energy of paddles.|Post helpful articles and hyperlinks to related info of curiosity to your goal market. Hitachi DH36DAL is a unique type of drill that serves much more than one purpose. I am heading to keep it my little secret.|You can effortlessly avail the on-line facility and get house shipping and delivery as well! If you adhere to some precautionary actions it will be more safe on buying at ebay. And the automobile made its auspicious entrance.|Your Facebook fan web page should help your customers improve on their own or their lives in some tangible way.

 14. Frankly I am already impressed of this website, which you people try todiscuss on this website figured out the solution after alll try here: https://evtini-poleti.tumblr.com/

 15. fleshlight ireland

  14 czerwca 2017 at 09:56

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I wanted to write a little comment to support you.|

 16. sandals shoes online shopping

  17 czerwca 2017 at 01:02

  Whenever you see a „full” tag on a shirt you should assume that it is fairly larger than that of normal one.|Your Fb enthusiast web page may be the first time a consumer arrives into get in touch with with you. You will have to be extremely careful for couple of things. Yellow colour is effortlessly visible through the mist and fog occasions.|The large men where still at reverse ends of the buying shopping mall. Incentives may also differ from the kinds of survey you take. From Style pearl sets to Trendy pearl established.|Are you searching for a comfortable nightgown or sexy ladies’s intimate lingerie?

 17. Pingback: xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56

 18. полети до мюнхен

  21 czerwca 2017 at 04:51

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 19. Pingback: http://falschgeldkaufen.blogspot.com/2017/01/wo-kann-ich-falschgeld-kaufen.html

 20. katie

  23 czerwca 2017 at 05:26

  weight loss diet pills prescription

 21. katie

  24 czerwca 2017 at 01:22

  diet herbal tea

 22. Would you be interested in exchanging links?

 23. KelChalkhic

  25 czerwca 2017 at 01:57

  Generic Propecia For Sale Cialis Order Viagra Opinie

 24. best online shoe websites

  26 czerwca 2017 at 20:39

  There is an previous stating „every penny counts”.|Individuals generally looking for evaluation for item they want to buy prior to they purchase the item. It is suggested that you choose authentic Harley starter. Shopping via your fingers is simpler than it used to be.|There is another option available with Sapphire rings in Tiffany. The educative video games like wood blocks etc. assist develop a child’s mental abilities. But one requirements to select these tablets wisely.|Also, produce secondary ideas in situation issues don’t go as you anticipated. If you are also searching for non-toxic toys for kids, you should think about the wooden variations. This way they can easily store without any problems.|So getting a professional to set up security for the web site may be a good idea. This is a great way to watch the movies you skipped. How do you resolve this problem, give up or select some others instead?|So it’s extremely most likely you’ll definitely know somebody heading on their way to College Lifestyle. A scary and life changing phase for all! Also, produce secondary ideas in situation things don’t go as you anticipated.|It’s important to weigh out the professionals and disadvantages, the rate and the services integrated. That’s why so many famous stars and style individuals now have the choice of buying goods on-line.|The value that they include to an unidentified seller is phenomenal. In all the hustle and bustle of getting prepared to go, keep in mind to mark the occasion. You don’t have to problem yourself with obtaining paid out or providing products.|Encounter-to-encounter is a international idea to them. Or you can find a quality camera that is affordable. A pair of shoes, which will not go with any of your dressy outfits, will not make much of a feeling.|Alter is needed in the way you dress up too. If you have downloadable products that you are selling, then this is not an issue. This indicates that they could easily shop and conserve their time as well.|A scary and life altering stage for all! With online shopping, you can leap from store to shop and discover precisely what you want. You can make the most of your greenback when you shop on-line.|Numerous online shopping websites publish consumer reviews of the products they sell. They are also recommended to adhere to a strict nutritional schedule. But this year you ought to think about using benefit of online buying.|This promo will surely offer big worth to your money. You might choose to buy items via credit score playing cards, Paypal, debit card, and so on. You can use Squidoo lens as a medium to give evaluation for your affiliate item.|Firstly, the most essential point is that you can conserve a great deal of cash. Each of these goods belong to a certain market. The educative games like wooden blocks etc. assist develop a child’s psychological abilities.|Whether it is sandals, boots or shoes you can get your pair of designer footwear at any online shop. But you have to purchase in bulk only those issues that you require big amount of. Verify the beading and see if it is hand sewn or not.|In purchase to be unique and irreplaceable, 1 should possess boldness to face issues. This provides form and protection for the inner components that are sensitive to drinking water. Fruits ought to be added into your diet plan.|Not a bad deal, particularly if you favor to store at particular places. Even if they break, they can be reconciles effortlessly and will not have any sharp edges to damage the kiddo. Go online and research a little bit about starters.|Nevertheless, if you want high high quality photos that you can enlarge go with a greater number. You will get tremendous various styles and the variety will be worth looking at. There can be no alternative to an original piece.|Because professional having well encounter in that particular field. It tends to make you feel hearty when you put on fits. It provides you much less demanding buying experience.|So the toys produced out of it will not cause any hazard to the environment in any way. While, of course these are choices, but think on a smaller sized scale. This promo will certainly provide big worth to your money.|These sets will definitely make your cherished ones appear sophisticated. You’ll quickly obtain in your in-box invites to participate in surveys that pay anyplace . Has it withstood the market for a long duration?|The frustration of additional flab will get absent. Because buying online is as easy as a click on, shoppers are assured to get the best purchases. This is a crucial aspect in the product development procedure.|It’s very well-liked since it appears timeless but at the same time, it is also contemporary. Best way to begin buying for starters would be nearby stores. I requested T-shirt in medium dimension but it sent additional big.|But this yr you ought to consider taking benefit of on-line buying. Cardiac problems are fairly typical among this type of people. I have started this many occasions but never completed.|The way you deliver and support those goods will. Today mothers and fathers buy the goods for their babies on-line. There’re several reasons that make the online shopping so well-liked, just take silk scarf as instance.|Traffic is a pain and the lines in shops appear limitless. A common study may consider you 10 to 30 minutes to total. You simply gained’t stress your ears when you put on it primarily simply because it’s not heavy.|So, reduce your weight by using the pills. Now- a-days, online shopping is in fashion and choosing presents have become simpler. With so much provided by the online stores, you can not ask for more!|You’ll soon receive in your in-box invitations to take part in surveys that pay anywhere . We buy puzzles at garage sales and then function them together. So, location the order and overwhelm them with happiness.|This can be so a lot fun for teenagers to create and create their own game display. Not a poor offer, particularly if you prefer to shop at particular locations. Can your teenager help decorate a senior’s home for the holidays?|Therefore when you are buying for a starter; do not simply stare at the price. It allows you to select the one that fits you the very best. They capture the interest of the onlookers immediately with their fantastic designs and styles.|This means that they could effortlessly shop and conserve their time as nicely. After their approval, the stuff is displayed on the web-bazaar. It gives you much less demanding buying experience.|One would be a good choice for adding to your home. You will have to build up your reputation in their area the old fashioned way. It makes comparison buying easier as well. Fruits should be added into your diet plan.|You might choose to purchase items through credit score playing cards, Paypal, debit card, and so on. Not a poor offer, especially if you favor to store at particular locations. You can get them to attain trendy assertion.|How do you solve this dilemma, give up or select some others instead? The best pitcher in the background of the Nationwide League, and my boyood idol. Individuals are crazy for websites these times, browsing the net for example.|You should book the parking area forward and be cautious of the cut-off time. They are looking for deals but more than that they favor to not spend for shipping and delivery. To entice you, most of the portals give combo provides.|Changing your niche could mean dropping your client base. Once you have a web site, or Affiliate somebody else’s website, now is the time to start Affiliating. Choose an Affiliate plan which is of interest to you.|This involves you having to fight traffic and drive around all day to get every thing on your checklist. Following all, what you give to the character will come back to you. There’s a stating that „you get what you pay for”.|Women’s are especially very well-known in following the style trend. Peter England Fits are accessible via on-line shopping now. Gone are the days of heading to a digital camera shop to discover a digital camera.|It will be a good practise to try the product initial, prior to give review. Taxes are usually integrated in the parking price as well. After all, what you give to the character will arrive back again to you.|Also, you need to pick applications that are appealing to clients. Go online and research a bit about starters. You would find that this colour distinction is because of to saturation and the impurities of the stone.|Creating a totally unique item is consequently very difficult. A neutral color like black is a safe choice if you cannot afford three-four pairs of designer footwear. Who would say that sneakers are off with fashion cart?|You make correct around 5 per cent of the sale cost for every thing sold from your shop! They are extremely suitable for formal as well as casual purpose. Nonetheless you require to verify on the correct type of starter.|This can be so much enjoyable for teens to create and write their personal game display. As easy as easy gets, online shopping is right here to remain! You have to learn what individuals are buying on-line.|Ladies want to get the best deals easily and with out having to depart home. In the fashion world ladies style shoes ranges from the glamorous ones to the informal 1. Using the time to search for codes will conserve cash.|In some cases the on-line shops also problem hyperlinks that offer an automatic saving on the offered purchase. These all in 1 hampers do all the hard work for you and have fantastic mixtures of presents.|If you’ve by no means been there, you owe it to yourself to check it out now. Nicely what ever your political leanings, you’ll have no difficulty discovering locations to engage that passion. Fruits ought to be additional into your diet plan.|Like a human physique, scooter has its personal parts that comprise it. For a great way to verify out all the choices, simply log on to the Internet for some online shopping. This is a great way to watch the films you skipped.|You must also give thought to its reduce, carat and clarity. However , the issue knows trending types are and most suitable designs that fit your preferences. Test your item first before you offer it for sale.

 25. katies

  27 czerwca 2017 at 18:13

  hoodia diet pills 5771 medication

 26. cheap sneakers online

  28 czerwca 2017 at 01:42

  I am definitely not saying that you should sacrifice ease and comfort for a much better price.|Not only have fashion styles, but also of higher quality for operating. Throughout this xmas period, you will see all sorts of lightning products at its official on-line shop. As we know branded products are costlier than generic goods.|You can even refer to publications and fashion weblogs to know what kind of shoes are in style. So, what ever ft size you have, you can select appropriately. Not only have style designs, but also of high high quality for running.|Don’t neglect to appear for a coupon code prior to you location your purchase! There are a lot of reasons why you should use keywords in your ads. Aspis Forte is generic version of Entrance Line Furthermore.|Zappos is notoriously known for getting 1 of the best consumer services in the business. Ask yourself why they fit your feet so well. If it’s James Dean merchandise you are looking for, you are not going to be dissatisfied.|The best location to get the least expensive and original Proactol is at its online shop. Are you a fashion freak males who is always looking for stylish pair of shoes to wear in Dubai?|But before you order Phen375 medicines it is important to know more about the benefits of this item. If you are not certain which color to select, you can usually go with black. Then, I go on-line and find the best deal.|Of course, topless indicates not sporting a top. Bowtrol is amongst the very best selling colon cleanse item to purchase. You can purchase Christian Louboutin Pumps, boots, sandals at our online shop.|That’s right, you can shop online for shoes correct in your living space. Not only have style styles, but also of higher high quality for operating. But is this the only purpose why you ought to be searching to shoes online store?|Remix Casuals is a renowned name in the field of casual emerica footwear. If you determine to shoes online store, then you would have tons of options. What is it that tends to make Samuel Windsor shoes so special?|The choice of having to pay utilizing PayPal is not accessible. It may arrive to your discover while trying a shoe that both of your foot is larger than the other. How can you miss Christian Louboutin on-line shop!|Most males wear D-width footwear while ladies wear B-width footwear. Vimax offers the title of the company the check should be produced payable to. The first thing you want to do is find a pair of shoes you like.|And yeah, he has more than 100,000 items of Expenses memorabilia in his assortment.

 27. KelChalkhic

  28 czerwca 2017 at 19:57

  Orlistat Price viagra Brand Viagra Online

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra