Z kraju

Odznaczono bohaterskiego księdza zamordowanego przez UPA

Ksiądz Józef Miś, proboszcz parafii w Wiązownicy w powiecie jarosławskim tuż po wojnie ratował swój kościół i parafian przed agresją Ukraińskiej Armii Powstańczej. Zginął, podobnie jak 130 mieszkańców, zamordowany bestialsko przez banderowców. Dziś został odznaczony pośmiertnie jednym z najwyższych odznaczeń państwowych – Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

 

W 72 rocznicę zbrodni mieszkańcy upamiętnili tragiczne wydarzenia. Przypomnieli, że zbrodnia  UPA w Wiązownicy była największym mordem dokonanym w granicach Polski. Zabito 130 osób, spalono 150 domów. Uczestnik uroczystości Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP podkreślił dziś, że upamiętnianie ofiar UPA nie jest rozdrapywaniem ran mającym zaostrzyć relacje między Polską a Ukrainą czy między Polakami a Ukraińcami. W opinii prezydenckiego ministra pojednanie powinno być jednak budowane na prawdzie, wyznaniu win i przebaczeniu.

 

Adam Białous

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. Przecław

  25 kwietnia 2017 at 06:10

  Być może słowa pana ministra Dery są szczere, jak jednak określić politykę PiSu, który wspiera banderowski reżim, a Duda podarowuje oligarchom ukradziony Polakom miliard jewro ? Czy to nie to samo co p.Szyszko deklarujący walkę z GMO, a jednocześnie wprowadzający legalne strefy upraw GMO , zezwalający na import nasion, pasz i żywności GMO. Najwyraźniej PiS chce mieć tego samego zdechłego i żywego kota jednocześnie.

 2. Slawomir Tomasz Roch

  25 kwietnia 2017 at 07:22

  Ordery i piekne slowa to juz bylo Panie Dera. Teraz trzeba jeszcze byscie zdobyli sie na zdecydowanie wiecej. Banderyzacja Ukrainy postepuje w ostrym tempie, co robicie by ten szatanski plan zatrzymac. Siekiery nie spadaja na glowy niewinnych ludzi w noc dokonywanych, diabolicznych rzezi, one spadaja juz teraz kiedy banderowcy sie organizuja i budowa falszywy obraz OUN-UPA!

  • myślę sobie że

   25 kwietnia 2017 at 09:10

   Oby nie było tak, jak dziś w Szwecji.
   Gdzie ludzie normalni, nie zaczadzeni multikulti chcą i uciekają ze swego rodzinnego kraju, by żyć w spokoju i pokoju.
   Jak na Ukrainie banderowcy dojdą do władzy, to milion Ukraińców w Polsce będą dla nich tym samym, co miliony muzułmanów w Europie dla ISIL…
   I Polacy będą musieli uciekać z kraju. Albo walczyć o wolność. Tylko ta walka będzie jedynie wówczas miała sens, gdy antypolscy polityce „wylecą” ze swych posadek przy korycie.

 3. Krzysiek

  25 kwietnia 2017 at 17:12

  Tam powinien być prezydent i premier z Pis.

 4. Efrain Koloc

  8 maja 2017 at 00:39

  Best crowdfunding

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra