Z kraju

Episkopat tłumaczy, czym jest patriotyzm. Narodowcy: „Dziękujemy” i „utożsamiamy się”

– Nacjonalizm przeciwieństwem patriotyzmu. Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm – napisali Księża Biskupi w dokumencie „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.

W dokumencie Konferencji Episkopatu Polski przygotowanym przez Radę ds. Społecznych czytamy, że „ożywienie postaw patriotycznych i poczucia świadomości narodowej, które obserwujemy w Polsce w ostatnich latach jest zjawiskiem bardzo pozytywnym. Miłość ojczyzny, umiłowanie rodzimej kultury i tradycji nie dotyczy bowiem wyłącznie przeszłości, ale ściśle się wiąże z naszą dzisiejszą zdolnością do ofiarnego i solidarnego budowania wspólnego dobra. Realnie zatem wpływa na kształt naszej przyszłości”.

„Dziś zatem patriotyzm wyrażać się powinien w życiu naszych rodzin, które są pierwszą szkołą miłości, odpowiedzialności i służby bliźniemu. Przestrzenią, w jakiej codziennie zdajemy egzamin z patriotyzmu są miejsca, gdzie toczy się nasze codzienne życie – gmina, parafia, szkoła, zakład pracy, wspólnota sąsiedzka i lokalna. Wszędzie tam patriotyzm wzywa nas do życzliwości, solidarności, uczciwości i troski o budowanie wspólnego dobra” – czytamy dalej.

Podkreślono także konieczność odróżniania czynów patriotycznych od deklaracji dotyczących patriotyzmu. „«Nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą!» – przywoływał słowa Apostoła św. Jan Paweł II i dodawał – Zastanawiajmy się nad «polską prawdą». Rozważajmy, czy jest szanowana w naszych domach, w środkach społecznego przekazu, urzędach publicznych, parafiach. Czy nie wymyka się niekiedy ukradkiem pod naporem okoliczności? Czy nie jest wykrzywiana, upraszczana? Czy zawsze jest w służbie miłości?” – pyta KEP.

Episkopat odnosi się także do pojęcia nacjonalizmu. „Nacjonalizm przeciwieństwem patriotyzmu. Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm” – czytamy w dokumencie.

I dalej czytamy: „W tej samej chrześcijańskiej perspektywie zauważyć dziś chcemy, że patriotyzm, jako forma solidarności i miłości bliźniego, nie jest abstrakcyjną ideologią, ale moralnym wezwaniem aby świadczyć dobro tu i teraz: w konkretnych miejscach, konkretnych warunkach, pośród konkretnych ludzi. Nie będąc ideologią, patriotyzm nie narzuca też sztywnego ideologicznego formatu kulturowego, tym bardziej politycznego, ale w różnoraki sposób zakorzenia się i przynosi owoce w życiu ludzi i różnych wspólnot, które solidarnie chcą tworzyć dobro wspólne”.

Księża biskupi przywołują słowa świętego Jana Pawła II wypowiedziane na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1995 r. „Podkreślał, iż „należy ukazać zasadniczą różnicę, jaka istnieje między szaleńczym nacjonalizmem, głoszącym pogardę dla innych narodów i kultur, a patriotyzmem, który jest godziwą miłością do własnej ojczyzny. Prawdziwy patriota nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych. To bowiem przyniosłoby ostatecznie szkody także jego własnemu krajowi, prowadząc do negatywnych konsekwencji zarówno dla napastnika, jak i dla ofiary. Nacjonalizm, zwłaszcza w swoich bardziej radykalnych postaciach, stanowi antytezę prawdziwego patriotyzmu i dlatego dziś nie możemy dopuścić, aby skrajny nacjonalizm rodził nowe formy totalitarnych aberracji. To zadanie pozostaje oczywiście w mocy także wówczas, gdy fundamentem nacjonalizmu jest zasada religijna, jak się to niestety dzieje w przypadku pewnych form tak zwanego «fundamentalizmu»” – podkreślają Księża biskupi.

Do dokumentu KEP odniosły się środowiska narodowe. W liście podpisanym m.in. przez Roberta Winnickiego dziękują Episkopatowi za przypomnienie, czym jest patriotyzm. „Jesteśmy spadkobiercami i realizatorami idei, której twórca, Roman Dmowski, zawarł w jednej ze swoich fundamentalnych prac p.t. „Kościół, naród i państwo” m.in. te słowa: „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu.” Co więcej, słusznie krytykowany przez Konferencję Episkopatu Polski, źle pojmowany „egoizm narodowy” był odrzucany przez polskich narodowców jeszcze przed II wojną światową” – czytamy w dokumencie narodowców.

Pełna treść dokumentu środowisk narodowych:

Z wdzięcznością przyjmujemy dokument Konferencji Episkopatu Polski, który w tak jednoznaczny sposób afirmuje patriotyzm w każdym aspekcie życia społecznego. Dziękujemy za docenienie wysiłków wielu środowisk, w tym organizacji narodowych, w patriotyczne odrodzenie i przebudzenie, którego doświadczamy w ostatnich latach w naszej Ojczyźnie. Utożsamiamy się z poglądem wyrażonym przez Episkopat, że nacjonalizm, którego integralną częścią nie jest chrześcijańska zasada miłości bliźniego, może prowadzić tak jednostki jak i całe narody – na manowce. Szowinizm, czyli postawa wyższości czy pogardy w stosunku do innych narodów, opisywana w dokumencie Episkopatu, obca jest polskiemu, zdrowemu, chrześcijańskiemu nacjonalizmowi.

Jesteśmy spadkobiercami i realizatorami idei, której twórca, Roman Dmowski, zawarł w jednej ze swoich fundamentalnych prac p.t. „Kościół, naród i państwo” m.in. te słowa: „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu.” Co więcej, słusznie krytykowany przez Konferencję Episkopatu Polski, źle pojmowany „egoizm narodowy” był odrzucany przez polskich narodowców jeszcze przed II wojną światową. Nie tylko wspomniany już Roman Dmowski, ale również młodsze pokolenie narodowców, m.in. piórem doktora Tadeusza Gluzińskiego w „Odrodzeniu idealizmu politycznego”, zdecydowanie potępiało ten sprzeczny z nauką Kościoła pogląd.

Jako polscy narodowcy, jako świadomi chrześcijańscy nacjonaliści, z pełną powagą podchodzimy do Magisterium Kościoła, opartego na Tradycji i Ewangelii. Dlatego bardzo wiele spotkań organizacji narodowych rozpoczyna się wspólną modlitwą lub Mszą świętą a wielu naszych działaczy to zarazem członkowie wspólnot i ruchów katolickich. Co roku organizujemy również pielgrzymki do najważniejszych polskich sanktuariów i prowadzimy w naszych szeregach oraz wsród ogółu polskich patriotów akcje ewangelizacyjne. Jesteśmy zawsze na pierwszym froncie walki o życie poczęte i tradycyjnie pojmowane wartości rodzinne a przeciwko rozkładowi marksizmu kulturowego, tak boleśnie doświadczającego praktycznie wszystkie, chrześcijańskie niegdyś, narody.

W pamięci mamy nauki wielkiego Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił: „Działajcie w duchu zdrowego nacjonalizmu. Nie szowinizmu, ale właśnie zdrowego nacjonalizmu, to jest umiłowania Narodu i służby jemu” („Kardynał Wyszyński. Biografia”, Ewa Czaczkowska, Znak 2013, s. 378). Prymas Wyszyński zwracał również uwagę na właściwe pojmowanie i wcielanie w życie zasady miłości bliźniego. „Ład w miłowaniu – ordo caritatis wymaga, aby człowiek, który staje na czele jakiejś grupy społecznej i przyjmuje na siebie odpowiedzialność za nią, pamiętał najpierw o obowiązkach wobec dzieci swego narodu, a dopiero w miarę zaspokajania i nasycania najpilniejszych, podstawowych potrzeb własnych obywateli, rozszerzał dążenie do niesienia pomocy na inne ludy i narody, na całą rodzinę ludzką” („Homo oeconomicus”, II kazanie świętokrzyskie).

W takim właśnie duchu, w duchu nauki Prymasa Wyszyńskiego i całej, wielkiej tradycji polskiej, chrześcijańskiej myśli narodowej, pragniemy odczytywać oraz wcielać w życie zalecenia Konferencji Episkopatu Polski.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

283 komentarze

283 Komentarzy

 1. Danka

  28 kwietnia 2017 at 19:50

  „Ma pamietac! najpierw o obowiazkach wobec dzieci swego narodu…” Otoz to! Wielki Prymas Tysiaclecia, ktorego mialam zaszczyt podziwiac przez chwile na ul.Miodowej na Jego urodzino-imieninach, kiedy zaprosil uczniow i studentow przed pielgrzymka na Jasna Gore do siebie.Juz nie wygladal najlepiej, ale byl jak Posag, charyzmatyczny, dostojny, ale pelen najszczerszej zyczliwosci.Opisywalam to zdarzenie, ktore zawsze bede miala w pamieci, bo ze mna zamienil pare zdan i zazartowal nawet, ze tez umie pieknie spiewac.Wszyscy smiali sie i bylo wesolo.Poczestowali nas mieszanka wedlowska, pospiewalisny domownikom i hierarchom i tyle;) To byl prxyszly Swiety…On byl podpora, tarcza i .I przewodnikiem dzielnego Narodu i nadal nim pozostal. Swietych trzeba sluchac….

  • Paweł

   29 kwietnia 2017 at 10:51

   @Danka

   Narodem owego „wielkiego” prymasa był PRL z komuchami na czele.

   • andrewss515

    29 kwietnia 2017 at 11:32

    Księga Izajasza
    4 Biada ci, narodzie grzeszny, ludu obciążony nieprawością,
    plemię zbójeckie, dzieci wyrodne!
    Opuścili Pana, wzgardzili Świętym Izraela,
    odwrócili się wstecz.
    5 Gdzie was jeszcze uderzyć,
    skoro mnożycie przestępstwa?
    Cała głowa chora, całe serce osłabłe;
    6 od stopy nogi do szczytu głowy nie ma w nim części nietkniętej:
    rany i sińce i opuchnięte pręgi,
    nie opatrzone ani przewiązane,
    ni złagodzone oliwą2.
    7 Kraj wasz spustoszony, wasze miasta ogniem spalone,
    cudzoziemcy tratują wam niwy na waszych oczach:
    spustoszenie jak po zagładzie Sodomy3.
    8 Córa Syjonu ostała się
    jak chatka w winnicy,
    jak szałas w ogrodzie warzywnym,
    jak miasto oblężone.
    9 Gdyby nam Pan Zastępów nie zostawił Reszty4,
    stalibyśmy się jak Sodoma,
    podobni bylibyśmy Gomorze.
    10 Słuchajcie słowa Pańskiego, wodzowie sodomscy,
    daj posłuch prawu naszego Boga, ludu Gomory!
    11 6 «Co mi po mnóstwie waszych ofiar? –
    mówi Pan.
    Syt jestem całopalenia kozłów
    i łoju tłustych cielców.
    Krew wołów i baranów,
    i kozłów mi obrzydła.
    12 Gdy przychodzicie, by stanąć przede Mną,
    kto tego żądał od was,
    żebyście wydeptywali me dziedzińce?
    13 Przestańcie składania czczych ofiar!
    Obrzydłe Mi jest wznoszenie dymu;
    święta nowiu, szabaty, zwoływanie świętych zebrań…
    Nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości.
    14 Nienawidzę całą duszą
    waszych świąt nowiu i obchodów;
    stały Mi się ciężarem;
    sprzykrzyło Mi się je znosić!
    15 Gdy wyciągniecie ręce,
    odwrócę od was me oczy.
    Choćbyście nawet mnożyli modlitwy,
    Ja nie wysłucham.
    Ręce wasze pełne są krwi.
    16 Obmyjcie się, czyści bądźcie!
    Usuńcie zło uczynków waszych
    sprzed moich oczu!
    Przestańcie czynić zło!
    17 Zaprawiajcie się w dobrem!
    Troszczcie się o sprawiedliwość7,
    wspomagajcie uciśnionego,
    oddajcie słuszność sierocie,
    w obronie wdowy stawajcie!
    18 Chodźcie i spór ze Mną wiedźcie! –
    mówi Pan.
    Choćby wasze grzechy były jak szkarłat,
    jak śnieg wybieleją;
    choćby czerwone jak purpura,
    staną się jak wełna.

 2. zni

  28 kwietnia 2017 at 21:20

  Naród to taka większa rodzina i nie ma nic w tym złego( a nawet przeciwnie) że dbamy o rodzinę staramy się by była bogatsza, chwalimy się jaką wspaniałą mamy rodzinę. Do momentu gdy wszystko to robimy uczciwie i w zgodzie z prawdą jest do jak najbardziej zdrowy nacjonalizm. W momencie gdy bogacimy się kosztem innych,przechwalamy się fałszywymi cnotami nacjonalizm przeistacza się w szowinizm. Niestety wiele osób tego nie rozróżnia.

 3. Danka

  28 kwietnia 2017 at 21:47

  Kowal z PE instruuje biskupow? Siarka z kadzidlem to nie tedy droga …

 4. Hania

  28 kwietnia 2017 at 22:21

  „Nacjonalizm przeciwieństwem patriotyzmu. Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm” – czytamy w dokumencie.

  Mam wrażenie, że JE pomylił się szowinizm z nacjonalizmem.
  Polski nacjonalizm mozna nazwać miłością do Ojczyzny.
  Polscy nacjonaliści różnią się znacznie od nacjonalistów np. ukraińskich czy niemieckich.
  Bo tamci potrafili wymordować całe rodziny tylko za to, że byli Polakami czy żydami.
  JE słyszały o podobnych przypadkach wśród polskich nacjonalistów?

  Nieładnie jest tak zrównywać.
  Nie zasługujemy na takie traktowanie ze strony hierarchii.
  Wpierw pozwoliście na bezczelne okradanie i niszczenie polskiej własności ( gdzie był kościół, kiedy robotników wyrzucano na bruk bez zapłaty, a to jest jeden z grzechów wołających o pomstę do nieba)?
  A teraz, kiedy staliśmy się zupełnie bezbronni,pozbawieni naszej wypracowanej własności, JE usiłujecie wmówić nam niezdrowe zachowania?!
  Za co zasłużyliśmy sobie na taki los?
  Kremówki i zdrada?
  Lękliwi hierarchowie, którzy nawet w obronie życia polskich dzieci nie potrafili jednoznacznie stanąć z narodem!?
  Za co?

  • Danka

   28 kwietnia 2017 at 22:55

   Gdzie wyrzucili robotnikow na bruk bez zaplaty? Stoczniowcy i gornicy dostawali cos po ok.40-50000 zl odprawy i szli na to chetnie.Potepiala ich za to sp.Anna Walentynowicz, ze nie walcza, a sie sprzedaja. Hania nacjonalistka…, a guru Hani z KC tow.Albin Siwak tez?

   • Misia

    29 kwietnia 2017 at 08:00

    Oprócz stoczniowców i górników są też inni, nie uzwiązkowieni ludzie i to zwykle nie te wielkie, rozkradane państwowe firmy nie płaciły pracownikom, bo ich likwidacja była objęta programami rządowymi narzuconymi przez IMF i wierzycieli PRL, tylko te prywatne lub sprywatyzowane, mniejsze, zwłaszcza, że ustawa Wilczka była początkiem wolnej amerykanki. A więc owszem, oszukiwanie ludzi i nie płacenie za pracę to nie fikcja. Tak samo, jak wyrzucanie ludzi z mieszkań zawłaszczonych na podstawie działań przestępczych, i to nie tylko w Warszawie. P. Danusiu, pani jest np. urzędniczką gminną lub nauczycielką przedszkolną? Jakoś pani oderwana od rzeczywistości, nie podejrzewam o to, że za tym nickiem kryje się gimnazjalista, bo gdzie by dziecko usłyszało o Siwaku? Dziwi mnie, że w ogóle ktoś pamięta o tym osobniku.

    • Danka

     29 kwietnia 2017 at 13:15

     Misia, glupa nie rznij, towarzyszu Hani.Hania zachwalala dzielo tow.Albina Siwaka z BP KC PZPR, co jasno wynika z kontekstu, tego, co tutaj napisalam. Misi chidza po glowie nauczycielki? Widac, ze nie spisaly sie, skoro Misia nie umie czytac.
     Mozliwe, ze nie placili gdzies pracownikom, ale prosze o konkrety.Ja podalam przyklad stoczniowcow i gornikow.Mogly byc takie sytuacje w mniejszych przedsiebiorstwach, bo w duzych zw.zawodowe nie spaly.Faktem jest, ze nikt nie bral w obrone ludzi masowo zwalnianych z pracy w czasie szalonego niszczenia do fundamentow polskiej gospodarki.Pamietamy te hasla, ze trzeba czekac naefekty i ma byc „parasol ochronny nad rzadem”rozpiety.Czekamy od 89 r.2,5 miliona za granica tez. Chyba jedyny plus dla zeyklych obywateli, mieszkancow kwaterunkowych lokali, to mozliwosc ich wykupu za niska cene na wiele rat.To bylo dobre.

  • stary

   29 kwietnia 2017 at 07:43

   Oni nie są lękliwi, dobrze wiedzą, co robią. Judasz też wiedział, co robi zdradzając pocałunkiem swojego Boga.

  • Paweł

   29 kwietnia 2017 at 10:56

   @Hania

   KEP przez całe wieki nas zdradzą więc nikogo nie powinno dziwić, że znów stanął przeciwko Narodowi. Prawda jest taka, że nie ma patriotyzmu bez nacjonalizmu. KEP bredzi jak zwykle.

   • Danka

    29 kwietnia 2017 at 13:21

    Was zdradzala cale wieki KEpiskopatu Polski?
    Czuliscie to dotkliwie?

    • Paweł

     29 kwietnia 2017 at 14:31

     @Danka

     Owszem. Niegdyś przyczynili się bardzo do rozbiorów Polski, ich szef z Watykanu zabronił nam buntować się przeciwko agresorom itd.

     • Danka

      29 kwietnia 2017 at 17:11

      I jako Targowica kornie klekaliscie przed caryca wraz z durniem krolem-mazgajem,zdrajca iplaczkiem do konca nedznego zywota w areszcie na jej zoldzie?

     • Paweł

      29 kwietnia 2017 at 22:17

      @Danka

      Nie wiem do kogo te słowa? Czy nie zrozumiałaś, że cały czas mówię o Narodzie? To purpuraci wtedy zdradzili. Nie tylko oni zresztą, ale o nich jest mowa w tym temacie.

  • Kazim

   6 lipca 2017 at 00:52

   cyt: „Polscy nacjonaliści różnią się znacznie od nacjonalistów np. ukraińskich czy niemieckich.
   Bo tamci potrafili wymordować całe rodziny tylko za to, że byli Polakami czy żydami.”
   Oj i nasi nacjonaliści też potrafili.

 5. Hania

  28 kwietnia 2017 at 23:14

  @ Danka
  – spływaj, kobieto!

 6. gość

  29 kwietnia 2017 at 00:19

  Dziwna odpowiedź narodowców: „utożsamiamy się”. Przecież z odpowiedzi wynika, że kompletnie inaczej niż Episkopat rozumieją znaczenie słowa „nacjonalizm”.
   
  Taka pozorna zgoda… tylko po co. Narodowcy i tak dostaną od Episkopatu tzw. cios w plecy.
  Lepiej trzymać się wartości narodowych i chrześcijańskich niezależnie, bez podporządkowania lewackiemu klerowi.

 7. z-k

  29 kwietnia 2017 at 08:55

  Jak nam Wojciech Polak, Dziwisz, Gądecki, Gocłowski, Nycz i Pieronek (w porozumieniu z Michnikiem, Hartmanem. Fundacją „Batorego”, lożą Bnai’ Brit”, vel Grajewskim, Kowalem, Terlikowskim, Warzechą, Jurkiem, Waszczykowskim, Romaszewską……) określą „kształt patriotyzmu i naszej przyszłości” to wyjdziemy na tym jak przysłowiowy Zabłocki

  • Paweł

   29 kwietnia 2017 at 12:34

   @z-k

   KEP, czyli również zdrajcy, których wymieniłeś na patriotyzm patrzą przez pryzmat izraela i Watykanu. Polska jest u nich na dalszym planie.

  • Danka

   29 kwietnia 2017 at 13:31

   Jezeli juz, to w porozumieniu z Papiezem Franciszkiem i z PIS. W Szkocji juz kolejna kadencje rzadzi Scottish National Party i dobrze im idzie zachowanie rownowagi miezy nacjonalizmem a kosmopolityzmem innych partii i srodowisk. Trzymaja reke na pulsie tych procesow i trendow ku pozytkowi wspolnemu.

 8. Paweł

  29 kwietnia 2017 at 10:54

  „Nacjonalizm przeciwieństwem patriotyzmu. Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm – napisali Księża Biskupi w dokumencie „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.”

  Brednie zdradzieckiego kleru. Prawda jest taka: katolicyzm przeciwieństwem patriotyzmu. Dali temu wielokrotnie wyraz. Niech hipokryci nie mówią o egoizmie, bo Watykan jest jednym z najbardziej egoistycznych państw na świecie.

  • Danka

   29 kwietnia 2017 at 13:41

   Pawel odkryl istote patriotyzmu polskiego.Nie osmieszaj siebie i swojego zespolu.
   Polskosc bez katolicyzmu i bez oparcia w Kosciele by nie przetrwala.Nawet daleko w republikach sowieckich w l.90., jeszcze ostatni Polacy zyjacy tam i pamietajacy wywozki z 37 roku,potwierdzali, ze bez wiary katolickiej i modlitwy by nie przetrwali.

   • Paweł

    29 kwietnia 2017 at 14:33

    @Danka

    Polskość bez katolicyzmu i zdrajców w Kościele byłaby mocna jak nigdy. Przez katolicyzm wypędzono nas z Moskwy. Wystarczy spojrzeć na Prawosławnych, żeby nie mieć wątpliwości, że Prawosławie umacnia naród. Katolicyzm, który jest wentylem bezpieczeńśtwa przeciwnie.

    • Danka

     29 kwietnia 2017 at 15:26

     Pawel 14:33 O wielkie nieba! Laska jakas na mnie z splynela z niebiesiech, czy jak? Tak bez wysilku, zeby sie wygadali? Z Kremla nadajesz? „Gdyby nie ten katolicyzm”, to bys nie suedzial tam w piwnicy?;);)

    • Danka

     29 kwietnia 2017 at 17:16

     Straszna strata. A co my bysmy, mysle o Polakach, robili tam w tej Moskwie? Ile miejsc jest na Lubiance?

 9. Danka

  29 kwietnia 2017 at 13:47

  Tu moze chodzic o zmiekczenie srodowisk narodowych wobec prawdopodobnego dealu uleglego pana prezesa via premier z Merkelowa ws prxyjmowania i placenia za sciagnie rodzin i krewnych uchodzcow.Podpisala to premier z PO Kopacz.Ciekawe, ze p.Szydlo w wywiadzie do nienieckuej prasy oswiadcxyla ostatnio, ze „nie wylamuja sie europejskiej solidarnosci” pod tym wzgledem.Ciekawe, czy czas to potwierdzi.

 10. Zygmunt

  29 kwietnia 2017 at 14:21

  Hierarchowie mylą nacjonalizm z szowinizmem.A to wielka różnica.Ma rację z-k ,Czesław ,Paweł,gość.B.dziwię się stanowisku R. Winnickiego.Niech się nie zdziwi ,jeśli w niedługim czasie zabronią organizacji marszu 11.listopada.Kowal to chyba bardziej Ukrainiec,niż Polak.Potrzebna jest zmiana za hierarchów Polaka i Gądeckiego.

  • Danka

   29 kwietnia 2017 at 14:33

   Potrzebna komu? Juz stalinowcy wymieniali biskupow, wyreczac chcieli Ojca Sw.M.in.za to uwiezili ks.Prymasa, ze sie sprzeciwial. W potocznym rozumieniu, zaszczepionym przez komunistow, nacjonalizm to odchylenie. Obrzucali siebie stalinowcy najgorszymi podejrzeniami i delikwenci szli do wiezienia, jak np. niejaki tow.”Wieslaw”, czyli Wladyslaw Gomulka, oskarzony o „odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne”. Lichtstein-Swiatlo, z MBP, ktory uciekl na Zachod , spotkal sie z zarzutem „odchylenia prawicowo-nacjonalistycznego”, bo nie podobala mu sie zbyt duza rola Moskwy w MBP.

   • Paweł

    29 kwietnia 2017 at 22:22

    @Danka

    Widzisz, stalinowcy, żydokomuna wymienili i się z tymi wymienionymi cały czas borykamy. Naturalnie należy ich wymienić na polskich.

 11. Danka

  29 kwietnia 2017 at 17:31

  Nacjonalizm ma pejoratywne znaczenie, dzieki komunistom, ktorzy chcieli swiata bez granic, Europy bez granic i zeby nie grzebano im w drzewach geneaologicznych, czy nie sa czasem pochodzenia zydowskiego. Wiadomo,ze ideolodzy komunizmu byli Zydami i temu nie da sie zaprzeczyc.To fakty.Oni chcieli wymieszania wszystkich ze wszystkimi. Z tego wynika,ze patriotyzm to pojecie zawezone, gdyz moze sie odnosic-co bardzo lansowane ostatnimi czasy i nawet przez RM- do patriotyzmu np. lokalnego, idei tzw./nie znosze tego okreslenia/ „malych ojczyzn”, prawda? Czyli ZabiedzinMaly to mala ojczyzna pana Wladka i on jest patriota lokalnym. Jest „patriota”? Jest.
  Nacjonalizm ma szerszy wydzwiek, bo obejmuje nacje, czyli narod.Nazwa Scottish National Party , ktora rzadzi w Szkocji juz\ kolejna kadencje nie wywoluje zadnych wrogich reakcji, a demontracje,aby zmienila nazwe, spowodowalyby niemale zdziwienie…Ochrona istoty narodu, tu narodu polskiego- to nie tylko patriotyzm, to wlasnie uczucia narodowe. Mozna wymyslec inna nazwe,bo pojecier patriotyzmu jest rozwadniane celowo przez kosmopolityczne gremia.”Male ojczyzny” to bzdura. Ojczyzna jest jedna.

 12. Hania

  29 kwietnia 2017 at 18:03

  @ Misia

  Zgadzam się z Panią.
  Odpowiedź pana Roberta Winnickiego to poezja smaku.
  Z grzeczności podziękował by zaraz prawidłowo zdefiniować polski nacjonalizm
  Brawo Panie Robercie!

  Co do pani Danki, która obraża już chyba większość komentatorów
  Niech Pani Misia nie żartuje!
  Nie sądzę by tutejsza Danusia pracowała jako przedszkolanka?
  Pani wie ile trzeba sprytu by ogarnąć 30 osobową grupę rozwrzeszczanych dzieciaków?
  Nie stawiam również na urzędniczą karierę w III RP
  W tym wypadku potrzebna jest ( oprócz sprytu) wiedza tajemna.
  Jak można kupić 100 metrowe mieszkanie za 50 złotych od 140 letniej staruszki 🙂
  Zwykłym śmiertelnikom to raczej nie wychodzi…
  Ja stawiam raczej na urzędniczą karierę doby PRL
  Ot, pani pracująca w PSS Społem, zliczająca kartki reglamentacyjne.
  Miała szczęście iść na emeryturkę na PRLowskich zasadach, więc nie narzeka, chadza na działeczkę, słucha jedynie słusznego i światowego radia, parzy sobie miętkę i przy niej wspomina niezwykłe czasy doby Prymasa Wyszyńskiego, Józefa Światło ( żyda o prawicowo- nacjonalistycznym odchyle)
  Nie bardzo wiem czy istnieje w naturze taki zwierz? 🙂
  Nienawidzi polskich komunistów choć jest rozmiłowana w KORowskiej gawiedzi…
  Echhh, co poradzisz?

  Różnica pomiędzy Panią, a Danką jest taka, że
  – Pani wie co pisze
  – a Danusia pisze co wie
  ( a że tego niewiele, to i nerw wielki)

  Portret psychologiczny uzupełniono i zakończono.
  Pozdrawiam.

 13. Danka

  29 kwietnia 2017 at 20:21

  Hania , jak twoj idol Albin Siwak z KC PZPR? Ja i KORowcy,;) Hania bystrzacha oswieca ze swojego karnistra bez oleju…Do emerytury daleko mi, marzycielko, tak sie starasz podskoczyc i te analizy do swojej Misi z brygady;) Hania wychodzi ze skory! Dawaj, w pierod!

 14. Hania

  29 kwietnia 2017 at 21:11

  Dziekuję za filmik na YT

  Doprawdy jest to świetny dowód na to, że młodzież polska świetnie się bawi bez dopalaczy wódy i wszelkich innych używek.
  Można zatańczyć Zorbę, a nie można Kazaczoka?
  Pani naprawdę ma cośśśśś…..
  Można pani jakoś pomóc?
  Pytam bez złośliwości.

 15. Danka

  30 kwietnia 2017 at 02:31

  No i Hania przestawila akcenty. Calkiem, calkiem, gdyby nie ta troska o mnie….Nie konweniuje z tematem i reakcja z pozoru obojetna ze str Hani.;);)

 16. Matwiej Płatow

  30 kwietnia 2017 at 11:30

  Nacjonalizm to NAJWYŻSZY stopień Patriotyzmu. A K.K. jest na pasku PiS. Szkoda Nerw.

 17. Rosario

  31 sierpnia 2017 at 15:58

  Do you mind if I quote a couple of your articles
  as long as I provide credit and sources back to your blog?
  My blog site is in the very same niche as
  yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you
  provide here. Please let me know if this ok with you. Thanks a lot!

 18. Virgie

  2 września 2017 at 21:31

  I am really enjoying the theme/design of your site. Do you
  ever run into any internet browser compatibility problems?
  A small number of my blog readers have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great
  in Opera. Do you have any solutions to help fix this issue?

 19. Lorrine

  3 września 2017 at 09:35

  Ahaa, its fastidious dialogue concerning this paragraph at
  this place at this weblog, I have read all that, so now me also commenting here.

 20. Quinton

  3 września 2017 at 15:19

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your website
  is great, as well as the content!

 21. financial loans

  4 września 2017 at 04:49

  Hi, I want to subscribe for this web site to get
  most recent updates, so where can i do it please
  assist.

 22. Gabrielle

  4 września 2017 at 11:29

  Wonderful blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own blog soon but I’m
  a little lost on everything. Would you suggest starting with a free
  platform like WordPress or go for a paid option?
  There are so many options out there that I’m completely
  confused .. Any suggestions? Kudos!

 23. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 22:01

  If you are going for finest contents like myself, simply go to see this web site every day as it
  presents feature contents, thanks

 24. small business start up

  6 września 2017 at 07:53

  Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested
  in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve
  over time.

 25. two thousand stocks

  6 września 2017 at 16:19

  Does your site have a contact page? I’m having
  trouble locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.

 26. Ferdinand

  7 września 2017 at 12:07

  Thank you for another excellent article. Where else could anybody get that type of information in such
  a perfect method of writing? I’ve a presentation next
  week, and I am on the look for such info.

 27. door controls

  8 września 2017 at 02:01

  Thanks for sharing your thoughts about small business coaching.
  Regards

 28. Lelio Vieira Carneiro Junior

  8 września 2017 at 03:21

  I’ve read several good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot effort you put to create the sort of excellent informative web site.

 29. thesun.co.uk

  8 września 2017 at 03:33

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it
  is really informative. I am gonna watch out for
  brussels. I will be grateful if you continue this in future.

  Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 30. Berniece

  9 września 2017 at 19:08

  Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same
  topics? Thanks a lot!

 31. When someone writes an article he/she keeps the image
  of a user in his/her brain that how a user can know it.
  Thus that’s why this paragraph is amazing.

  Thanks!

 32. real estate loans

  10 września 2017 at 11:39

  Hello, everything is going fine here and ofcourse every one is sharing
  facts, that’s truly fine, keep up writing.

 33. door riding

  10 września 2017 at 14:43

  I’ve been browsing online more than three hours nowadays, but I
  by no means discovered any fascinating article like yours.
  It is lovely worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made excellent content as you did, the internet will
  be a lot more helpful than ever before.

 34. www.chelseachris.com

  11 września 2017 at 03:08

  Wonderful work! This is the kind of info that are meant to be shared around the internet.
  Disgrace on Google for now not positioning this put up higher!
  Come on over and seek advice from my website .
  Thank you =)

 35. Sherman

  11 września 2017 at 03:40

  I like the valuable information you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here frequently.
  I am quite sure I’ll learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 36. Lelio Vieira Carneiro Junior

  11 września 2017 at 21:40

  After I initially commented I appear to
  have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox
  and now whenever a comment is added I recieve four emails with the same comment.
  Perhaps there is a means you are able to remove me from that service?

  Thanks a lot!

 37. garage door controls

  12 września 2017 at 07:54

  I’m really enjoying the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A few of my blog readers have complained about my website not working
  correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any tips to help fix this problem?

 38. hard drives

  12 września 2017 at 21:02

  Every weekend i used to go to see this web site, as i wish for enjoyment,
  since this this web site conations in fact fastidious funny data too.

 39. cojosanational.com.ng

  12 września 2017 at 22:57

  Great blog here! Also your website loads up very fast! What web host
  are you using? Can I get your affiliate link to your
  host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 40. Mathias

  13 września 2017 at 02:21

  Hi, everything is going well here and ofcourse every
  one is sharing data, that’s truly fine, keep up writing.

 41. regarding real estate

  13 września 2017 at 04:11

  Excellent post. Keep writing such kind of information on your site.
  Im really impressed by your site.
  Hello there, You’ve performed a fantastic job.
  I will certainly digg it and individually suggest to my friends.
  I’m confident they will be benefited from this website.

 42. loan providers

  13 września 2017 at 08:02

  Hey! Would you mind if I share your blog with my zynga group?

  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thanks

 43. door pops back

  13 września 2017 at 20:10

  My programmer is trying to convince me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the
  less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a
  year and am worried about switching to another platform.

  I have heard excellent things about blogengine.net.

  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 44. Caitlyn

  14 września 2017 at 06:44

  For most recent information you have to visit internet and on internet I found this site as a most excellent web site for
  newest updates.

 45. travel meetup groups

  16 września 2017 at 07:38

  It’s not my first time to pay a quick visit this web site, i am
  browsing this website dailly and get pleasant information from here daily.

 46. open golf

  16 września 2017 at 18:02

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but definitely you are going to a
  famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 47. Edwardo

  16 września 2017 at 21:26

  Hi! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and
  starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You have done a
  marvellous job!

 48. Saved as a favorite, I really like your site!

 49. old golf course

  17 września 2017 at 02:25

  I have learn a few excellent stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.

  I surprise how so much attempt you set to create the sort of fantastic informative website.

 50. tourism life

  17 września 2017 at 03:13

  I’m now not positive where you are getting your info,
  but great topic. I must spend a while finding out more or working out more.
  Thanks for great information I used to be in search of this information for my mission.

 51. golf club

  18 września 2017 at 06:58

  Hi there to every body, it’s my first pay a visit of this weblog; this blog contains awesome and
  really good data designed for visitors.

 52. garna.com.ua

  18 września 2017 at 09:36

  This article will assist the internet users for building up new weblog or even a
  blog from start to end.

 53. tourism offers

  18 września 2017 at 13:12

  Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and
  I was wondering your situation; we have developed some nice procedures and we are looking to exchange
  techniques with other folks, why not shoot me an email if interested.

 54. travel news

  19 września 2017 at 10:30

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative.
  I am gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue
  this in future. A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 55. Kristie

  19 września 2017 at 13:11

  I will be heading in the direction of Sonny’s that working day!

 56. butt workout

  20 września 2017 at 03:52

  I constantly spent my half an hour to read this website’s posts every day along with a cup of coffee.

 57. Cody

  20 września 2017 at 11:17

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have
  discovered It positively useful and it has aided me out loads.
  I hope to contribute & help different users like its
  aided me. Good job.

 58. heart rhythms

  20 września 2017 at 13:36

  Thank you, I’ve just been searching for information about this topic for a long time and yours is the best I’ve found out till now.
  But, what about the bottom line? Are you certain in regards to the supply?

 59. Olen

  20 września 2017 at 17:42

  I think the admin of this web page is genuinely working hard in support
  of his web site, since here every material is quality
  based information.

 60. web dating

  20 września 2017 at 21:08

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your
  article seem to be running off the screen in Internet
  explorer. I’m not sure if this is a format issue
  or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to
  let you know. The design look great though! Hope you get the issue solved soon. Kudos

 61. soccer jerseys well-marked

  20 września 2017 at 23:44

  Simply desire to say your article is as amazing. The clearness for
  your post is just cool and that i could assume you are knowledgeable
  in this subject. Fine together with your permission allow me to grasp your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks one million and please continue the gratifying work.

 62. adare golf course

  21 września 2017 at 00:38

  Appreciating the commitment you put into your website and detailed information you provide.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material.
  Wonderful read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 63. soccer jerseys

  21 września 2017 at 06:25

  A motivating discussion is worth comment. I believe
  that you ought to write more on this subject matter,
  it might not be a taboo subject but generally folks
  don’t speak about such subjects. To the next! Many thanks!!

 64. air travel

  21 września 2017 at 13:07

  Please let me know if you’re looking for a writer for
  your site. You have some really great posts and I believe I
  would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d
  really like to write some content for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please blast me an email if interested.
  Thank you!

 65. dating web page

  22 września 2017 at 06:56

  Nice blog here! Also your web site quite a bit up fast!
  What host are you the use of? Can I am getting your associate link on your
  host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 66. http://www.黑馬天堂.com/

  22 września 2017 at 17:31

  Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things
  out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start.

  Do you have any points or suggestions? Many thanks

 67. https://v5dev.xyz/

  22 września 2017 at 18:06

  What’s up mates, nice paragraph and nice urging commented
  here, I am really enjoying by these.

 68. Arnulfo

  22 września 2017 at 18:18

  Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I’m trying
  to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 69. Julia

  23 września 2017 at 06:07

  Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I’ll definitely return.

 70. www.blackholecoin.org

  23 września 2017 at 10:17

  With havin so much written content do you ever run into any
  problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of completely unique content
  I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.
  Do you know any ways to help protect against content
  from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 71. Abraham

  23 września 2017 at 10:54

  Aw, this was a really nice post. Spending some time
  and actual effort to generate a top notch article… but what
  can I say… I put things off a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 72. Kristy

  23 września 2017 at 15:58

  We’re a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our
  community. Your web site offered us with helpful information to work on. You’ve done a formidable job and our entire
  group might be thankful to you.

 73. http://bbs.hl618.com

  24 września 2017 at 05:10

  Ahaa, its good discussion regarding this post at this place at this website, I have read all that, so
  at this time me also commenting at this place.

 74. Neal

  24 września 2017 at 10:12

  I blog quite often and I really appreciate your content.
  Your article has truly peaked my interest. I’m going to take a note of your website and keep checking for new information about once a week.
  I subscribed to your Feed as well.

 75. www.adrianoschi.altervista.org

  24 września 2017 at 13:14

  Keep on working, great job!

 76. http://vejasp.abril.com.br/

  25 września 2017 at 22:49

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts
  into it? Any help would be greatly appreciated!

 77. bigger butt

  26 września 2017 at 04:07

  Good way of describing, and good article to obtain information regarding my
  presentation topic, which i am going to deliver in institution of higher education.

 78. brazil butt

  26 września 2017 at 07:37

  Hi! I’m at work surfing around your blog from my
  new iphone 4! Just wanted to say I love reading through
  your blog and look forward to all your posts! Keep up the superb work!

 79. fatal heart attacks

  26 września 2017 at 08:18

  I am genuinely thankful to the owner of this website who has shared
  this impressive piece of writing at at this place.

 80. Ignacio

  26 września 2017 at 20:07

  Hi there, I desire to subscribe for this blog to take latest
  updates, so where can i do it please assist.

 81. developing heart disease

  26 września 2017 at 20:51

  I could not refrain from commenting. Well written!

 82. Tatiana

  26 września 2017 at 23:13

  I am not certain the place you’re getting your info,
  however good topic. I must spend a while studying more or figuring out more.
  Thank you for excellent information I used to be in search of this information for my mission.

 83. heart muscle

  27 września 2017 at 00:16

  I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog
  like this one these days.

 84. www.tunes-interiors.com

  27 września 2017 at 08:17

  I like it when individuals come together and share opinions.
  Great website, keep it up!

 85. well-known dating sites

  27 września 2017 at 12:47

  Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other blogs?
  I have a blog centered on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate
  your work. If you are even remotely interested, feel
  free to send me an email.

 86. soccer shoes pattern

  27 września 2017 at 21:17

  Good post. I am dealing with some of these issues as well..

 87. brazil butt

  28 września 2017 at 01:15

  I constantly emailed this website post page to
  all my contacts, because if like to read it after that my links will too.

 88. Sandra

  28 września 2017 at 06:18

  Hi there, yeah this post is actually good and I have learned lot
  of things from it on the topic of blogging. thanks.

 89. heart muscle

  28 września 2017 at 09:47

  Hello! I know this is sort of off-topic however I had to ask.
  Does running a well-established blog like yours require a large amount of work?

  I am completely new to blogging however I do write
  in my journal daily. I’d like to start a blog so I can easily share my
  personal experience and thoughts online. Please let me know
  if you have any kind of recommendations or tips
  for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!

 90. backpacking travel

  28 września 2017 at 16:28

  I needed to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed
  every little bit of it. I’ve got you bookmarked to look
  at new stuff you post…

 91. Janessa

  29 września 2017 at 05:30

  An interesting discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you need
  to write more on this subject, it might not be a taboo subject
  but typically folks don’t speak about such issues. To the next!
  Cheers!!

 92. folhalitoral.com.br

  29 września 2017 at 12:32

  Hey! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
  My site goes over a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to shoot me an email. I
  look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 93. HaroLiavaife

  29 września 2017 at 12:39

  Cephalexin Dog Side Effects cialis online Universal De Propecia

 94. Ben

  29 września 2017 at 13:13

  Appreciating the dedication you put into your website and in depth information you offer.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Fantastic
  read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 95. timex watches make

  30 września 2017 at 02:16

  Quality posts is the important to invite the visitors to visit the website,
  that’s what this web site is providing.

 96. Tammie

  30 września 2017 at 05:21

  Good day! Would you mind if I share your blog with
  my twitter group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your
  content. Please let me know. Thank you

 97. heart rhythms

  30 września 2017 at 10:59

  I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and
  bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 98. travel guides

  30 września 2017 at 18:48

  We’re a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your site provided us with useful information to work on. You’ve performed a formidable activity and our entire community will be thankful to you.

 99. Patsy

  1 października 2017 at 01:00

  Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and
  wished to mention that I have truly enjoyed browsing
  your weblog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 100. de.unlimited-play.eu

  1 października 2017 at 03:05

  I’m not sure why but this weblog is loading very slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 101. pt.wikipedia.org

  1 października 2017 at 08:06

  Hey there this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 102. getting heart disease

  1 października 2017 at 15:52

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this brilliant blog!
  I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group.
  Chat soon!

 103. soccer sweat shirts

  1 października 2017 at 22:50

  Hey there! I simply want to give you a big thumbs up for the great information you have got right here on this
  post. I am returning to your blog for more soon.

 104. holiday travel around

  2 października 2017 at 06:17

  Greetings! Very helpful advice within this post! It’s the little
  changes that will make the biggest changes. Thanks for sharing!

 105. Ernestine

  2 października 2017 at 09:36

  Excellent pieces. Keep writing such kind of information on your site.
  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You’ve performed an excellent job. I will certainly digg it
  and individually suggest to my friends. I am sure they will be benefited from this website.

 106. holiday travel today

  3 października 2017 at 00:23

  Thanks for every other informative site. Where else may just I get that type of
  info written in such an ideal manner? I’ve a venture that I’m just now working on, and I’ve been on the glance
  out for such information.

 107. brazil dating

  3 października 2017 at 02:37

  Great site. Plenty of helpful info here.

  I am sending it to some buddies ans also sharing in delicious.
  And of course, thank you on your sweat!

 108. br.linkedin.com

  3 października 2017 at 10:32

  I absolutely love your site.. Pleasant colors &
  theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m looking
  to create my own blog and want to find out where you got this from or exactly
  what the theme is called. Kudos!

 109. HaroLiavaife

  3 października 2017 at 17:37

  Keflex And Headaches levitra for sale on ebay Generic Viagra Kamagra Levitra Generico On Line Viagra Sublingual Tablet 83

 110. route travel tips

  3 października 2017 at 23:14

  Yes! Finally someone writes about make holiday travel.

 111. traveling jobs

  4 października 2017 at 08:33

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 112. arsenal soccer jerseys

  5 października 2017 at 06:19

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to
  get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost
  a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Appreciate it

 113. HaroLiavaife

  5 października 2017 at 08:12

  Doctor To Prescribe Metformin Viagra Efectos Secundarios Jovenes viagra Zithromax 250 Mg Uk Buyrealviagraonlihenoperscription

 114. heart protection

  5 października 2017 at 08:26

  Excellent article. Keep writing such kind of info on your blog.
  Im really impressed by your blog.
  Hey there, You have performed a great job. I will definitely digg it and individually suggest to my friends.
  I’m sure they will be benefited from this site.

 115. HaroLiavaife

  6 października 2017 at 02:16

  Zithromax Medscape Kamagra Hipertension online pharmacy Propecia Depression Rash

 116. ordinary travel

  6 października 2017 at 04:23

  A fascinating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you ought
  to write more about this subject, it may not be a taboo matter
  but generally folks don’t talk about such issues.
  To the next! All the best!!

 117. https://pt.wikipedia.org

  6 października 2017 at 08:11

  Howdy would you mind letting me know which web host you’re
  using? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and
  I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a
  good internet hosting provider at a fair price?

  Cheers, I appreciate it!

 118. ego.globo.com

  6 października 2017 at 15:25

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this article and
  also the rest of the site is really good.

 119. besting timex

  6 października 2017 at 21:16

  You have made some really good points there. I looked on the
  web to learn more about the issue and found
  most individuals will go along with your views on this website.

 120. getting heart disease

  7 października 2017 at 07:38

  Howdy this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code
  with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 121. route travel

  7 października 2017 at 07:49

  Excellent goods from you, man. I’ve take into account your stuff previous to and you’re just too great.
  I actually like what you have acquired right
  here, really like what you’re saying and the way by which you say
  it. You make it entertaining and you still take
  care of to keep it wise. I can not wait to read much more from
  you. That is actually a tremendous website.

 122. traveling jobs

  8 października 2017 at 04:40

  I believe that is one of the most important info for me. And i am satisfied studying your article.
  However should remark on some general issues, The site taste is great, the articles is truly great : D.
  Just right job, cheers

 123. pt-br.facebook.com

  8 października 2017 at 10:51

  Ahaa, its good conversation on the topic of this post at this place at this web site, I have read all that, so at this time me also commenting at this place.

 124. heart attacks

  8 października 2017 at 10:52

  I have fun with, lead to I discovered exactly what I used
  to be looking for. You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 125. Concetta

  8 października 2017 at 11:09

  Hi! Do you know if they make any plugins to help
  with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank
  for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Many thanks!

 126. toned butt

  8 października 2017 at 14:55

  First of all I want to say great blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts before
  writing. I’ve had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out there.
  I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15
  minutes are usually wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips?

  Thanks!

 127. backpacking travel

  8 października 2017 at 17:11

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme
  in our community. Your site offered us with valuable info to work
  on. You have done a formidable job and our entire community
  will be grateful to you.

 128. dating sites frequently

  8 października 2017 at 20:36

  Saved as a favorite, I love your site!

 129. dating sites frequently

  9 października 2017 at 00:15

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly comeback.

 130. HaroLiavaife

  9 października 2017 at 02:07

  Cialis 10mg France Vigra Best Online Viagra Site viagra Super Lavetra Prix Du Misoprostol Liquid Cialis Research

 131. web dating

  9 października 2017 at 03:14

  Hey I am so excited I found your blog page, I really found you by error, while I was browsing
  on Digg for something else, Regardless I am
  here now and would just like to say cheers for a tremendous
  post and a all round interesting blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome
  jo.

 132. bigger website designing

  10 października 2017 at 03:34

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite
  some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 133. domain registrars

  10 października 2017 at 04:00

  Good day I am so glad I found your site, I really found you
  by accident, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say
  thank you for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to read it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic b.

 134. phones encapsulate

  10 października 2017 at 05:20

  I’ve been surfing online more than three hours these days, yet
  I by no means found any attention-grabbing article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made excellent content material
  as you did, the internet will likely be a lot more useful than ever before.

 135. arsenal soccer

  10 października 2017 at 09:51

  Hello friends, good article and good arguments commented here, I am truly enjoying by these.

 136. how to fix dns server not responding

  10 października 2017 at 11:21

  nice posts, the good article haha! the free key :HFCAE12UCKS3230313731303132QYGMWEMMUCKSAIQYMJFCF,download free pc cleaner now , speed up your pc 500%
  how to fix dns server not responding http://www.airysoftware.com/info/how-to-fix-dns-server-not-responding.htm

 137. having holiday travel

  10 października 2017 at 13:05

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you
  aren’t already 😉 Cheers!

 138. holiday travel

  11 października 2017 at 00:49

  I enjoy, cause I discovered just what I used to be looking for.

  You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 139. senon.co.kr

  11 października 2017 at 05:25

  you are truly a excellent webmaster. The website loading speed is amazing.
  It kind of feels that you’re doing any unique trick.
  Moreover, The contents are masterwork. you
  have done a excellent process on this topic!

 140. commons.wikimedia.org

  11 października 2017 at 12:24

  I constantly spent my half an hour to read this web
  site’s articles or reviews everyday along with a mug of coffee.

 141. HaroLiavaife

  11 października 2017 at 14:08

  Viagra E Cialis Acquisti Propecia Ancianos viagra cialis Cuanto Cuesta Cialis

 142. soccer jerseys well-marked

  11 października 2017 at 23:14

  of course like your web-site but you have to check the spelling on quite a few of your posts.
  Many of them are rife with spelling issues and
  I in finding it very troublesome to inform the truth then again I will
  certainly come again again.

 143. best dating

  12 października 2017 at 04:07

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our
  community. Your website offered us with valuable information to work on. You have
  done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 144. holiday travel trip

  12 października 2017 at 09:22

  Have you ever considered about adding a little
  bit more than just your articles? I mean, what you say
  is fundamental and all. But just imagine if you added some great graphics or videos to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with pics and video clips,
  this blog could undeniably be one of the best in its niche.
  Awesome blog!

 145. HaroLiavaife

  12 października 2017 at 17:46

  Cialis Krampfe Buy Provera online pharmacy Viagra Sin Receta Gibraltar

 146. Hector

  13 października 2017 at 03:35

  I really like your blog.. very nice colors & theme.

  Did you design this website yourself or did you hire
  someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking
  to construct my own blog and would like to know where u got this from.

  thank you

 147. kamagra apteka online

  13 października 2017 at 13:48

  Nie wiecznie viagry namacalna schorzenie somatyczna dzialajaca w ogromnie rzutki wybieg na mechanizmy fizjologiczne wzwodu moze prowokowac rowne zadania sposrod erekcja miedzy wielu w dzisiejszych czasach mieszkajacych pankow. Uzywajac sposrod upichconych na mocy nas kompleks gratisowych narad w tym limicie posiadasz mozliwosc przebojowego wyzbycia sie murowanych spowolnien w Twoich lekami na potencje gawedach erotycznych. Wyprobuj na ksztalt rzutkie strategii Ci przekazujemy.

 148. backpacking travel

  13 października 2017 at 14:50

  Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us
  so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Excellent blog and great design and style.

 149. kamagra jak dziala

  14 października 2017 at 09:29

  Jesliby stres viagrze wystawal sie niejakim sposrod nieodlacznych ziomow jakiegokolwiek Twojego dnia owo pewno, forma Twoich przypowiesci erotycznych ustapila sporemu pogorszeniu plus regularnym zaburzeniom. Majac na uwadze gietka poparcie wielu mezczyznom jej chcacym preparowalismy idealna propozycje brzmiejaca bezplatne tudziez w sumy zakulisowe narady nielekarskie. Spore lekow na potencje rutyna dodatkowo zwinne dzialalnosc owo pomocnicze zalety naszych ruchow w owej subtelnej sferze.

 150. HaroLiavaife

  14 października 2017 at 11:01

  No Rx Macrobid Where To Order Visa Accepted Arkansas Amoxicillin Cold Medication viagra Buy Wellbutrin Xr Without Rx

 151. viagranajtaniej

  14 października 2017 at 20:51

  W skale o viagrze sprawdzone wpraw takze niepomiernie obfite eksperiencja naszych profesjonalistow egzystujemy w poziomie w nadzwyczaj sprawny postepowanie popierac rehabilitacja zaburzen erekcyjnych przy wiekszosci wspolczesnych osobnikow. Stosujac orzeczone a w pelni wyprobowane przy uzyciu nas strategie od latek odnosimy znaczne fortuny w polu terapia cierpkosci seksualnej. Proponowane na krzyz nas lekow na potencje darmowe narady lecznicze stercza na mozliwie najwazniejszym poziomie.

 152. smart phone applications

  15 października 2017 at 18:44

  Fabulous, what a website it is! This blog gives valuable information to us, keep
  it up.

 153. reverse phone number lookup

  15 października 2017 at 19:40

  I for all time emailed this blog post page to all my
  contacts, since if like to read it next my links
  will too.

 154. Lélio Vieira Carneiro Junior

  16 października 2017 at 13:34

  I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much
  more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Exceptional work!

 155. HaroLiavaife

  17 października 2017 at 05:09

  Mail Order Free Shipping Provera Medroxine Direct In Internet Propecia Effects On Women Benign Prostatic Hyperplasia Medicament Lioresal buy viagra Priligy 60 Mg Kaufen Cialis Original Cuanto Cuesta Viagra Wirkung Manner

 156. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 20:40

  What’s up mates, how is the whole thing, and what you desire to
  say on the topic of this post, in my view its truly amazing designed for me.

 157. Grupo Coral presidios

  17 października 2017 at 20:52

  Heya this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if
  you have to manually code with HTML. I’m starting a blog
  soon but have no coding skills so I wanted to
  get advice from someone with experience. Any help would
  be enormously appreciated!

 158. cell phone numbers lookup

  17 października 2017 at 21:53

  What’s up, its fastidious article on the topic of media print, we all be familiar with media is a impressive source of information.

 159. tercio borlenghi junior

  18 października 2017 at 03:32

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.

 160. José Wilame Araújo Rodrigues

  18 października 2017 at 08:34

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really enjoyed browsing your weblog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write once more
  soon!

 161. Lelio Vieira Carneiro Junior

  18 października 2017 at 10:16

  Very shortly this website will be famous among all blog visitors, due to it’s pleasant content

 162. Grupo Coral

  18 października 2017 at 12:04

  Simply desire to say your article is as astonishing. The clearness
  in your post is simply spectacular and i could assume you’re an expert
  on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming
  post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 163. Umanizzare presidios

  18 października 2017 at 17:26

  Why viewers still use to read news papers when in this technological world
  everything is existing on net?

 164. website whenever

  18 października 2017 at 18:06

  This text is invaluable. When can I find out more?

 165. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 18:27

  Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?

 166. Itamar Serp

  18 października 2017 at 18:41

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this web page is actually fastidious.

 167. Lélio Vieira Carneiro Junio

  18 października 2017 at 19:19

  Very good blog! Do you have any suggestions for aspiring
  writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices
  out there that I’m totally overwhelmed .. Any suggestions?
  Thanks!

 168. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 20:15

  What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how on the topic of unexpected feelings.

 169. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 03:30

  Helpful info. Fortunate me I discovered your site
  by chance, and I am stunned why this twist of fate did not took place in advance!
  I bookmarked it.

 170. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 04:50

  Thanks , I have just been searching for info approximately this subject for a while and yours is
  the best I’ve came upon till now. However, what about the conclusion? Are
  you sure in regards to the supply?

 171. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 05:48

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright
  clear idea

 172. right timex

  19 października 2017 at 06:35

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is
  needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty
  penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% positive.
  Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

 173. tercio borlenghi junior

  19 października 2017 at 15:24

  A fascinating discussion is definitely worth comment.
  I think that you ought to write more on this subject matter, it may not be a
  taboo subject but generally folks don’t speak about such topics.
  To the next! Kind regards!!

 174. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 19:03

  Hello mates, good post and good urging commented at this place, I am in fact enjoying by these.

 175. Hermine

  20 października 2017 at 09:14

  I got this web site from my buddy who shared with me concerning this web site and now this time I am visiting this web site and reading very informative content
  at this place.

 176. Umanizzare

  20 października 2017 at 19:47

  What’s up, the whole thing is going sound here and ofcourse every one is sharing information, that’s really
  fine, keep up writing.

 177. Luiz Gastão Bittencourt

  20 października 2017 at 20:29

  I just like the valuable information you supply to your articles.

  I’ll bookmark your weblog and check once more here regularly.
  I am moderately sure I’ll learn a lot of new stuff right right here!
  Best of luck for the following!

 178. reverse phone number lookup

  21 października 2017 at 03:56

  An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker
  who had been doing a little homework on this. And he actually bought me dinner simply because I found it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending the time to discuss this subject here
  on your internet site.

 179. web dating

  21 października 2017 at 16:01

  I enjoy looking through an article that will make people think.
  Also, many thanks for allowing for me to comment!

 180. Carlos Eduardo Veiga

  21 października 2017 at 18:41

  Keep this going please, great job!

 181. tercio borlenghi junior

  21 października 2017 at 18:47

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 182. Egli Diana Pinto

  22 października 2017 at 00:51

  Wow, this post is pleasant, my sister is analyzing such things, so I am going to
  tell her.

 183. Lelio Vieira Carneiro

  22 października 2017 at 03:53

  You actually make it seem so easy with your presentation but I in finding this topic to be really something that I believe I might never understand.
  It kind of feels too complex and extremely extensive for me.
  I’m looking forward on your subsequent publish, I will try to get
  the grasp of it!

 184. Grupo Coral

  22 października 2017 at 08:37

  Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and everything. However think about if you added some great images or video
  clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this
  website could undeniably be one of the greatest in its field.

  Good blog!

 185. Lelio Vieira Carneiro

  22 października 2017 at 09:13

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your website?
  My blog is in the exact same area of interest as yours and
  my visitors would certainly benefit from a lot of the information you present here.

  Please let me know if this alright with you. Many thanks!

 186. Lélio Vieira Carneiro Junio

  22 października 2017 at 18:57

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post and
  the rest of the site is very good.

 187. Itamar Serp

  22 października 2017 at 22:19

  Have you ever considered about including a little
  bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything.

  But imagine if you added some great graphics or videos to give your posts more, „pop”!

  Your content is excellent but with pics and videos, this blog could certainly be one of the very best
  in its niche. Awesome blog!

 188. Itamar Serpa Fernandes

  22 października 2017 at 22:58

  Your style is really unique compared to other people
  I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve
  got the opportunity, Guess I will just book mark this page.

 189. Itamar Serpa Fernandes

  22 października 2017 at 23:05

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Thank you

 190. Grupo Coral presidios

  23 października 2017 at 04:41

  Everyone loves what you guys are usually up too. This type of clever work and coverage!
  Keep up the fantastic works guys I’ve included you guys to blogroll.

 191. HaroLiavaife

  23 października 2017 at 06:10

  Propecia Covered By Benefits viagra Cytotec Pas D Effet Order Now Direct Zentel 400mg Echinococcosis Internet Free Shipping

 192. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  23 października 2017 at 09:23

  I read this article fully regarding the resemblance of most up-to-date
  and earlier technologies, it’s remarkable article.

 193. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  23 października 2017 at 11:15

  Hi there everybody, here every person is sharing these know-how,
  so it’s nice to read this web site, and I used to pay
  a visit this blog everyday.

 194. Lelio Vieira Carneiro Junior

  23 października 2017 at 17:14

  I have been exploring for a little for any high-quality articles
  or blog posts on this kind of space . Exploring
  in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Reading this info So i’m glad to exhibit that I’ve a very just right uncanny
  feeling I came upon just what I needed. I such a lot
  no doubt will make sure to do not overlook this
  website and provides it a glance regularly.

 195. asbestos spores

  23 października 2017 at 22:54

  Howdy just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your article seem to be running off the screen in Safari.
  I’m not sure if this is a format issue or something
  to do with browser compatibility but I thought
  I’d post to let you know. The design and style look great though!
  Hope you get the problem fixed soon. Many thanks

 196. Lelio Junior

  23 października 2017 at 23:17

  Thank you, I have recently been searching for info about this subject for a long time
  and yours is the greatest I have discovered till now.
  But, what in regards to the conclusion? Are you certain about the
  source?

 197. Bailey

  24 października 2017 at 01:11

  What’s up, yeah this article is actually fastidious and I have learned lot
  of things from it concerning blogging. thanks.

 198. find asbestos

  24 października 2017 at 01:37

  Your style is very unique in comparison to other people I have read stuff from.
  Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 199. Carlos Eduardo Veiga

  24 października 2017 at 04:03

  Pretty! This has been an incredibly wonderful article.
  Thanks for providing this info.

 200. Itamar Serpa Fernandes

  24 października 2017 at 04:46

  Appreciate this post. Let me try it out.

 201. Lélio Vieira Carneiro Junio

  24 października 2017 at 06:20

  Hi, Neat post. There’s an issue along with your site in internet explorer,
  may check this? IE nonetheless is the market chief
  and a big element of folks will pass over your fantastic writing because
  of this problem.

 202. Dorcas

  25 października 2017 at 01:21

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to
  drive the message home a little bit, but other than that, this is magnificent blog.

  A great read. I will definitely be back.

 203. Lélio Vieira Carneiro Junio

  25 października 2017 at 01:43

  I enjoy what you guys are up too. This sort of clever work
  and coverage! Keep up the wonderful works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll.

 204. tercio borlenghi jr

  25 października 2017 at 02:13

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered
  It positively helpful and it has aided me out loads.
  I am hoping to give a contribution & help other customers
  like its helped me. Great job.

 205. Itamar Serpa Fernandes

  25 października 2017 at 07:15

  My spouse and I absolutely love your blog and find
  most of your post’s to be what precisely I’m looking for.
  can you offer guest writers to write content to suit your needs?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a lot of the subjects you write regarding here.
  Again, awesome weblog!

 206. tercio borlenghi jr

  25 października 2017 at 19:15

  If you wish for to improve your know-how simply keep
  visiting this web page and be updated with the most up-to-date news posted here.

 207. tercio borlenghi junior

  25 października 2017 at 20:06

  Wow, amazing blog format! How lengthy have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The entire glance of your site is
  fantastic, let alone the content material!

 208. Lélio Vieira Carneiro Junio

  26 października 2017 at 00:09

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to
  this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and
  adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will
  talk about this blog with my Facebook group.
  Talk soon!

 209. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  26 października 2017 at 05:33

  Hi there, just wanted to tell you, I enjoyed this article.
  It was inspiring. Keep on posting!

 210. Egli Diana Pinto

  26 października 2017 at 09:13

  Outstanding post however I was wanting to know if
  you could write a litte more on this topic?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit
  more. Appreciate it!

 211. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  26 października 2017 at 20:21

  Hi there friends, its wonderful article concerning
  educationand completely explained, keep it up all the
  time.

 212. Grupo Serval presidios

  26 października 2017 at 20:55

  Wow, that’s what I was exploring for, what a information!
  present here at this web site, thanks admin of this web page.

 213. expert asbestos

  26 października 2017 at 23:38

  Right here is the perfect blog for anybody who hopes to find out about this topic.
  You understand so much its almost tough to argue with
  you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a
  fresh spin on a topic which has been discussed for years.
  Wonderful stuff, just great!

 214. Itamar Serp

  27 października 2017 at 00:40

  Woah! I’m really digging the template/theme of this
  site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very
  difficult to get that „perfect balance” between user
  friendliness and visual appeal. I must say you have done a excellent job with this.
  In addition, the blog loads very quick for me on Internet explorer.

  Exceptional Blog!

 215. timex observe

  27 października 2017 at 07:32

  My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong
  none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am
  nervous about switching to another platform. I have heard fantastic
  things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my
  wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!

 216. Dorthea

  27 października 2017 at 12:56

  I’m truly enjoying the design and layout of
  your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much
  more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?

  Outstanding work!

 217. Umanizzare

  27 października 2017 at 13:40

  I was wondering if you ever thought of changing the structure of your site?

  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it
  better. Youve got an awful lot of text for
  only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?

 218. Eugenia

  28 października 2017 at 06:16

  I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him
  as nobody else know such detailed about my trouble. You’re wonderful!
  Thanks!

 219. HaroLiavaife

  28 października 2017 at 14:23

  Comprar De La Propecia Generic Viagra For Sale In Usa viagra prescription Amoxicillin For Upper Resp Infections Para Que Sirve El Viagra Yahoo Respuestas Cialis Generic

 220. Itamar Serpa Fernandes

  29 października 2017 at 02:58

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why throw away
  your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 221. Carlos Eduardo Veiga

  29 października 2017 at 03:20

  Greetings! Very useful advice within this post!
  It’s the little changes which will make the greatest changes.
  Thanks a lot for sharing!

 222. Lelio Vieira Carneiro

  29 października 2017 at 05:46

  great post, very informative. I wonder why the other specialists of this
  sector do not realize this. You must continue your writing.
  I am sure, you have a huge readers’ base already!

 223. Lélio Vieira Carneiro Junior

  29 października 2017 at 16:11

  Hi, all the time i used to check website posts here early in the dawn, because i love to gain knowledge of more and more.

 224. Lelio Vieira Carneiro Junior

  29 października 2017 at 17:36

  I believe this is among the most significant information for me.
  And i’m happy reading your article. But wanna observation on some normal things, The site taste is ideal, the articles is really excellent : D.
  Excellent activity, cheers

 225. asbestos removal

  29 października 2017 at 23:03

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and the rest of the site is also very good.

 226. HaroLiavaife

  30 października 2017 at 02:23

  Clavamox No Prescription Buy Xenical In Australia Cialis Poppers online pharmacy Amoxicillin And Ocp

 227. José Wilame Araújo Rodrigues

  1 listopada 2017 at 05:25

  Hello! I just would like to offer you a big thumbs up for the great information you’ve got right here on this post.
  I’ll be returning to your website for more soon.

 228. sqle.ru

  1 listopada 2017 at 06:34

  What’s up, its good piece of writing concerning media print, we all understand media is a fantastic source of information.

 229. tercio borlenghi jr

  1 listopada 2017 at 13:25

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i
  read this piece of writing i thought i could also make comment due
  to this sensible article.

 230. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  1 listopada 2017 at 14:31

  Right here is the right website for anybody who wants to find out about this
  topic. You know a whole lot its almost tough to
  argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a subject which has been discussed for many years.
  Excellent stuff, just wonderful!

 231. Egli Diana Pinto

  1 listopada 2017 at 20:00

  Great site you’ve got here.. It’s difficult to find excellent writing like yours these
  days. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 232. Egli Diana Pinto

  2 listopada 2017 at 00:00

  This design is incredible! You certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic
  job. I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 233. website whenever

  2 listopada 2017 at 05:14

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to suggest you
  some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 234. Carlos Eduardo Veiga

  2 listopada 2017 at 13:14

  If some one wishes to be updated with hottest technologies then he must be go to see this website and be up to date every day.

 235. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  2 listopada 2017 at 16:13

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be
  really something that I think I would never understand.

  It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your
  next post, I’ll try to get the hang of it!

 236. Dadado Veig

  2 listopada 2017 at 20:13

  This page definitely has all the information I needed about this subject and
  didn’t know who to ask.

 237. cialis na klopoty z meskoscia

  2 listopada 2017 at 22:17

  Co chwila viagry bardziej wyraziste nerwowosci erotyczne w zestawieniu z miarodajnymi mniej badz w wyzszym stopniu tuzinkowymi zwolnieniami niementalnymi egzystuja w poziomie przyczyniac sie, na forma istnienie plciowego wielu osob. Dzienny stres a raz po raz szybsze bieg bytu zdaja sie wzmacniac tego sposobu zachowania, opuszczajac vis-a-vis coraz to wiekszemu zapotrzebowaniu w tej dyscyplinie szykowalismy obfita oferty ofertowa gratisowych narady medycznych na rzecz postan majacych pasztety sposrod erekcja lekami na potencje.

 238. HaroLiavaife

  3 listopada 2017 at 22:46

  Where To Buy Alli Weight Loss Pills cialis buy online Discount Fedex Elocon Buy Mastercard Store Online Drug Stores In Usa Buying Online Cialis

 239. resort asbestos

  4 listopada 2017 at 11:20

  Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a
  few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why
  but I think its a linking issue. I’ve tried it in two
  different internet browsers and both show the same results.

 240. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  4 listopada 2017 at 13:52

  Appreciating the hard work you put into your website and detailed information you offer.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material.
  Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 241. Lelio Junior

  5 listopada 2017 at 22:18

  Awesome article.

 242. pay monthly phone

  6 listopada 2017 at 19:07

  Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would
  really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Appreciate
  it

 243. contract phones reduces

  7 listopada 2017 at 18:19

  Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say wonderful blog!

 244. Darryl

  9 listopada 2017 at 02:07

  I love what you guys tend to be up too. Such clever work
  and exposure! Keep up the amazing works guys I’ve incorporated you guys to my
  own blogroll.

 245. argentinabakery.com

  11 listopada 2017 at 11:57

  Great information. Lucky me I found your blog by accident (stumbleupon).

  I’ve saved it for later!

 246. home security systems at home depot

  11 listopada 2017 at 22:48

  Do you possess slipping patio and garden house in your abode?

 247. Sometimes you may feel these folks may well be more purchase in your property area?

 248. yopute momde

  14 listopada 2017 at 11:22

  LBx9yS This unique blog is really awesome as well as factual. I have discovered a lot of useful tips out of this amazing blog. I ad love to come back over and over again. Cheers!

 249. home security systems diy wireless review

  16 listopada 2017 at 03:27

  Are you feeling that could be more find at your house?

 250. Kitchens Oldham

  16 listopada 2017 at 07:32

  Looking forward to reading more. Great article.Thanks Again. Will read on

 251. Flood damage repair

  16 listopada 2017 at 17:29

  whoah this blog is great i love reading your posts. Keep up the good work! You know, many people are looking around for this information, you can help them greatly.

 252. flying superhero fight

  17 listopada 2017 at 21:26

  pretty practical material, overall I consider this is worthy of a bookmark, thanks

 253. HaroLiavaife

  17 listopada 2017 at 23:29

  Canadian Pharmacy Nizagara viagra Need On Line Generic Stendra Avana Tablets Medicine

 254. shop towels

  20 listopada 2017 at 14:02

  This information is worth everyone as attention. When can I find out more?

 255. HaroLiavaife

  21 listopada 2017 at 07:36

  Get Valtrex Overnight kanada levitra bestellen Levitra Food Isotretinoin Sotret In Germany Over Night

 256. cryptocurrency list

  24 listopada 2017 at 01:54

  Im no expert, but I consider you just made an excellent point. You naturally understand what youre talking about, and I can truly get behind that. Thanks for staying so upfront and so truthful.

 257. visit website

  24 listopada 2017 at 11:09

  like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra