Z kraju

Episkopat tłumaczy, czym jest patriotyzm. Narodowcy: „Dziękujemy” i „utożsamiamy się”

– Nacjonalizm przeciwieństwem patriotyzmu. Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm – napisali Księża Biskupi w dokumencie „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.

W dokumencie Konferencji Episkopatu Polski przygotowanym przez Radę ds. Społecznych czytamy, że „ożywienie postaw patriotycznych i poczucia świadomości narodowej, które obserwujemy w Polsce w ostatnich latach jest zjawiskiem bardzo pozytywnym. Miłość ojczyzny, umiłowanie rodzimej kultury i tradycji nie dotyczy bowiem wyłącznie przeszłości, ale ściśle się wiąże z naszą dzisiejszą zdolnością do ofiarnego i solidarnego budowania wspólnego dobra. Realnie zatem wpływa na kształt naszej przyszłości”.

„Dziś zatem patriotyzm wyrażać się powinien w życiu naszych rodzin, które są pierwszą szkołą miłości, odpowiedzialności i służby bliźniemu. Przestrzenią, w jakiej codziennie zdajemy egzamin z patriotyzmu są miejsca, gdzie toczy się nasze codzienne życie – gmina, parafia, szkoła, zakład pracy, wspólnota sąsiedzka i lokalna. Wszędzie tam patriotyzm wzywa nas do życzliwości, solidarności, uczciwości i troski o budowanie wspólnego dobra” – czytamy dalej.

Podkreślono także konieczność odróżniania czynów patriotycznych od deklaracji dotyczących patriotyzmu. „«Nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą!» – przywoływał słowa Apostoła św. Jan Paweł II i dodawał – Zastanawiajmy się nad «polską prawdą». Rozważajmy, czy jest szanowana w naszych domach, w środkach społecznego przekazu, urzędach publicznych, parafiach. Czy nie wymyka się niekiedy ukradkiem pod naporem okoliczności? Czy nie jest wykrzywiana, upraszczana? Czy zawsze jest w służbie miłości?” – pyta KEP.

Episkopat odnosi się także do pojęcia nacjonalizmu. „Nacjonalizm przeciwieństwem patriotyzmu. Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm” – czytamy w dokumencie.

I dalej czytamy: „W tej samej chrześcijańskiej perspektywie zauważyć dziś chcemy, że patriotyzm, jako forma solidarności i miłości bliźniego, nie jest abstrakcyjną ideologią, ale moralnym wezwaniem aby świadczyć dobro tu i teraz: w konkretnych miejscach, konkretnych warunkach, pośród konkretnych ludzi. Nie będąc ideologią, patriotyzm nie narzuca też sztywnego ideologicznego formatu kulturowego, tym bardziej politycznego, ale w różnoraki sposób zakorzenia się i przynosi owoce w życiu ludzi i różnych wspólnot, które solidarnie chcą tworzyć dobro wspólne”.

Księża biskupi przywołują słowa świętego Jana Pawła II wypowiedziane na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1995 r. „Podkreślał, iż „należy ukazać zasadniczą różnicę, jaka istnieje między szaleńczym nacjonalizmem, głoszącym pogardę dla innych narodów i kultur, a patriotyzmem, który jest godziwą miłością do własnej ojczyzny. Prawdziwy patriota nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych. To bowiem przyniosłoby ostatecznie szkody także jego własnemu krajowi, prowadząc do negatywnych konsekwencji zarówno dla napastnika, jak i dla ofiary. Nacjonalizm, zwłaszcza w swoich bardziej radykalnych postaciach, stanowi antytezę prawdziwego patriotyzmu i dlatego dziś nie możemy dopuścić, aby skrajny nacjonalizm rodził nowe formy totalitarnych aberracji. To zadanie pozostaje oczywiście w mocy także wówczas, gdy fundamentem nacjonalizmu jest zasada religijna, jak się to niestety dzieje w przypadku pewnych form tak zwanego «fundamentalizmu»” – podkreślają Księża biskupi.

Do dokumentu KEP odniosły się środowiska narodowe. W liście podpisanym m.in. przez Roberta Winnickiego dziękują Episkopatowi za przypomnienie, czym jest patriotyzm. „Jesteśmy spadkobiercami i realizatorami idei, której twórca, Roman Dmowski, zawarł w jednej ze swoich fundamentalnych prac p.t. „Kościół, naród i państwo” m.in. te słowa: „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu.” Co więcej, słusznie krytykowany przez Konferencję Episkopatu Polski, źle pojmowany „egoizm narodowy” był odrzucany przez polskich narodowców jeszcze przed II wojną światową” – czytamy w dokumencie narodowców.

Pełna treść dokumentu środowisk narodowych:

Z wdzięcznością przyjmujemy dokument Konferencji Episkopatu Polski, który w tak jednoznaczny sposób afirmuje patriotyzm w każdym aspekcie życia społecznego. Dziękujemy za docenienie wysiłków wielu środowisk, w tym organizacji narodowych, w patriotyczne odrodzenie i przebudzenie, którego doświadczamy w ostatnich latach w naszej Ojczyźnie. Utożsamiamy się z poglądem wyrażonym przez Episkopat, że nacjonalizm, którego integralną częścią nie jest chrześcijańska zasada miłości bliźniego, może prowadzić tak jednostki jak i całe narody – na manowce. Szowinizm, czyli postawa wyższości czy pogardy w stosunku do innych narodów, opisywana w dokumencie Episkopatu, obca jest polskiemu, zdrowemu, chrześcijańskiemu nacjonalizmowi.

Jesteśmy spadkobiercami i realizatorami idei, której twórca, Roman Dmowski, zawarł w jednej ze swoich fundamentalnych prac p.t. „Kościół, naród i państwo” m.in. te słowa: „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu.” Co więcej, słusznie krytykowany przez Konferencję Episkopatu Polski, źle pojmowany „egoizm narodowy” był odrzucany przez polskich narodowców jeszcze przed II wojną światową. Nie tylko wspomniany już Roman Dmowski, ale również młodsze pokolenie narodowców, m.in. piórem doktora Tadeusza Gluzińskiego w „Odrodzeniu idealizmu politycznego”, zdecydowanie potępiało ten sprzeczny z nauką Kościoła pogląd.

Jako polscy narodowcy, jako świadomi chrześcijańscy nacjonaliści, z pełną powagą podchodzimy do Magisterium Kościoła, opartego na Tradycji i Ewangelii. Dlatego bardzo wiele spotkań organizacji narodowych rozpoczyna się wspólną modlitwą lub Mszą świętą a wielu naszych działaczy to zarazem członkowie wspólnot i ruchów katolickich. Co roku organizujemy również pielgrzymki do najważniejszych polskich sanktuariów i prowadzimy w naszych szeregach oraz wsród ogółu polskich patriotów akcje ewangelizacyjne. Jesteśmy zawsze na pierwszym froncie walki o życie poczęte i tradycyjnie pojmowane wartości rodzinne a przeciwko rozkładowi marksizmu kulturowego, tak boleśnie doświadczającego praktycznie wszystkie, chrześcijańskie niegdyś, narody.

W pamięci mamy nauki wielkiego Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił: „Działajcie w duchu zdrowego nacjonalizmu. Nie szowinizmu, ale właśnie zdrowego nacjonalizmu, to jest umiłowania Narodu i służby jemu” („Kardynał Wyszyński. Biografia”, Ewa Czaczkowska, Znak 2013, s. 378). Prymas Wyszyński zwracał również uwagę na właściwe pojmowanie i wcielanie w życie zasady miłości bliźniego. „Ład w miłowaniu – ordo caritatis wymaga, aby człowiek, który staje na czele jakiejś grupy społecznej i przyjmuje na siebie odpowiedzialność za nią, pamiętał najpierw o obowiązkach wobec dzieci swego narodu, a dopiero w miarę zaspokajania i nasycania najpilniejszych, podstawowych potrzeb własnych obywateli, rozszerzał dążenie do niesienia pomocy na inne ludy i narody, na całą rodzinę ludzką” („Homo oeconomicus”, II kazanie świętokrzyskie).

W takim właśnie duchu, w duchu nauki Prymasa Wyszyńskiego i całej, wielkiej tradycji polskiej, chrześcijańskiej myśli narodowej, pragniemy odczytywać oraz wcielać w życie zalecenia Konferencji Episkopatu Polski.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

66 komentarzy

66 Komentarzy

 1. Danka

  28 kwietnia 2017 at 19:50

  „Ma pamietac! najpierw o obowiazkach wobec dzieci swego narodu…” Otoz to! Wielki Prymas Tysiaclecia, ktorego mialam zaszczyt podziwiac przez chwile na ul.Miodowej na Jego urodzino-imieninach, kiedy zaprosil uczniow i studentow przed pielgrzymka na Jasna Gore do siebie.Juz nie wygladal najlepiej, ale byl jak Posag, charyzmatyczny, dostojny, ale pelen najszczerszej zyczliwosci.Opisywalam to zdarzenie, ktore zawsze bede miala w pamieci, bo ze mna zamienil pare zdan i zazartowal nawet, ze tez umie pieknie spiewac.Wszyscy smiali sie i bylo wesolo.Poczestowali nas mieszanka wedlowska, pospiewalisny domownikom i hierarchom i tyle;) To byl prxyszly Swiety…On byl podpora, tarcza i .I przewodnikiem dzielnego Narodu i nadal nim pozostal. Swietych trzeba sluchac….

  • Paweł

   29 kwietnia 2017 at 10:51

   @Danka

   Narodem owego „wielkiego” prymasa był PRL z komuchami na czele.

   • andrewss515

    29 kwietnia 2017 at 11:32

    Księga Izajasza
    4 Biada ci, narodzie grzeszny, ludu obciążony nieprawością,
    plemię zbójeckie, dzieci wyrodne!
    Opuścili Pana, wzgardzili Świętym Izraela,
    odwrócili się wstecz.
    5 Gdzie was jeszcze uderzyć,
    skoro mnożycie przestępstwa?
    Cała głowa chora, całe serce osłabłe;
    6 od stopy nogi do szczytu głowy nie ma w nim części nietkniętej:
    rany i sińce i opuchnięte pręgi,
    nie opatrzone ani przewiązane,
    ni złagodzone oliwą2.
    7 Kraj wasz spustoszony, wasze miasta ogniem spalone,
    cudzoziemcy tratują wam niwy na waszych oczach:
    spustoszenie jak po zagładzie Sodomy3.
    8 Córa Syjonu ostała się
    jak chatka w winnicy,
    jak szałas w ogrodzie warzywnym,
    jak miasto oblężone.
    9 Gdyby nam Pan Zastępów nie zostawił Reszty4,
    stalibyśmy się jak Sodoma,
    podobni bylibyśmy Gomorze.
    10 Słuchajcie słowa Pańskiego, wodzowie sodomscy,
    daj posłuch prawu naszego Boga, ludu Gomory!
    11 6 «Co mi po mnóstwie waszych ofiar? –
    mówi Pan.
    Syt jestem całopalenia kozłów
    i łoju tłustych cielców.
    Krew wołów i baranów,
    i kozłów mi obrzydła.
    12 Gdy przychodzicie, by stanąć przede Mną,
    kto tego żądał od was,
    żebyście wydeptywali me dziedzińce?
    13 Przestańcie składania czczych ofiar!
    Obrzydłe Mi jest wznoszenie dymu;
    święta nowiu, szabaty, zwoływanie świętych zebrań…
    Nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości.
    14 Nienawidzę całą duszą
    waszych świąt nowiu i obchodów;
    stały Mi się ciężarem;
    sprzykrzyło Mi się je znosić!
    15 Gdy wyciągniecie ręce,
    odwrócę od was me oczy.
    Choćbyście nawet mnożyli modlitwy,
    Ja nie wysłucham.
    Ręce wasze pełne są krwi.
    16 Obmyjcie się, czyści bądźcie!
    Usuńcie zło uczynków waszych
    sprzed moich oczu!
    Przestańcie czynić zło!
    17 Zaprawiajcie się w dobrem!
    Troszczcie się o sprawiedliwość7,
    wspomagajcie uciśnionego,
    oddajcie słuszność sierocie,
    w obronie wdowy stawajcie!
    18 Chodźcie i spór ze Mną wiedźcie! –
    mówi Pan.
    Choćby wasze grzechy były jak szkarłat,
    jak śnieg wybieleją;
    choćby czerwone jak purpura,
    staną się jak wełna.

 2. zni

  28 kwietnia 2017 at 21:20

  Naród to taka większa rodzina i nie ma nic w tym złego( a nawet przeciwnie) że dbamy o rodzinę staramy się by była bogatsza, chwalimy się jaką wspaniałą mamy rodzinę. Do momentu gdy wszystko to robimy uczciwie i w zgodzie z prawdą jest do jak najbardziej zdrowy nacjonalizm. W momencie gdy bogacimy się kosztem innych,przechwalamy się fałszywymi cnotami nacjonalizm przeistacza się w szowinizm. Niestety wiele osób tego nie rozróżnia.

 3. Danka

  28 kwietnia 2017 at 21:47

  Kowal z PE instruuje biskupow? Siarka z kadzidlem to nie tedy droga …

 4. Hania

  28 kwietnia 2017 at 22:21

  „Nacjonalizm przeciwieństwem patriotyzmu. Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm” – czytamy w dokumencie.

  Mam wrażenie, że JE pomylił się szowinizm z nacjonalizmem.
  Polski nacjonalizm mozna nazwać miłością do Ojczyzny.
  Polscy nacjonaliści różnią się znacznie od nacjonalistów np. ukraińskich czy niemieckich.
  Bo tamci potrafili wymordować całe rodziny tylko za to, że byli Polakami czy żydami.
  JE słyszały o podobnych przypadkach wśród polskich nacjonalistów?

  Nieładnie jest tak zrównywać.
  Nie zasługujemy na takie traktowanie ze strony hierarchii.
  Wpierw pozwoliście na bezczelne okradanie i niszczenie polskiej własności ( gdzie był kościół, kiedy robotników wyrzucano na bruk bez zapłaty, a to jest jeden z grzechów wołających o pomstę do nieba)?
  A teraz, kiedy staliśmy się zupełnie bezbronni,pozbawieni naszej wypracowanej własności, JE usiłujecie wmówić nam niezdrowe zachowania?!
  Za co zasłużyliśmy sobie na taki los?
  Kremówki i zdrada?
  Lękliwi hierarchowie, którzy nawet w obronie życia polskich dzieci nie potrafili jednoznacznie stanąć z narodem!?
  Za co?

  • Danka

   28 kwietnia 2017 at 22:55

   Gdzie wyrzucili robotnikow na bruk bez zaplaty? Stoczniowcy i gornicy dostawali cos po ok.40-50000 zl odprawy i szli na to chetnie.Potepiala ich za to sp.Anna Walentynowicz, ze nie walcza, a sie sprzedaja. Hania nacjonalistka…, a guru Hani z KC tow.Albin Siwak tez?

   • Misia

    29 kwietnia 2017 at 08:00

    Oprócz stoczniowców i górników są też inni, nie uzwiązkowieni ludzie i to zwykle nie te wielkie, rozkradane państwowe firmy nie płaciły pracownikom, bo ich likwidacja była objęta programami rządowymi narzuconymi przez IMF i wierzycieli PRL, tylko te prywatne lub sprywatyzowane, mniejsze, zwłaszcza, że ustawa Wilczka była początkiem wolnej amerykanki. A więc owszem, oszukiwanie ludzi i nie płacenie za pracę to nie fikcja. Tak samo, jak wyrzucanie ludzi z mieszkań zawłaszczonych na podstawie działań przestępczych, i to nie tylko w Warszawie. P. Danusiu, pani jest np. urzędniczką gminną lub nauczycielką przedszkolną? Jakoś pani oderwana od rzeczywistości, nie podejrzewam o to, że za tym nickiem kryje się gimnazjalista, bo gdzie by dziecko usłyszało o Siwaku? Dziwi mnie, że w ogóle ktoś pamięta o tym osobniku.

    • Danka

     29 kwietnia 2017 at 13:15

     Misia, glupa nie rznij, towarzyszu Hani.Hania zachwalala dzielo tow.Albina Siwaka z BP KC PZPR, co jasno wynika z kontekstu, tego, co tutaj napisalam. Misi chidza po glowie nauczycielki? Widac, ze nie spisaly sie, skoro Misia nie umie czytac.
     Mozliwe, ze nie placili gdzies pracownikom, ale prosze o konkrety.Ja podalam przyklad stoczniowcow i gornikow.Mogly byc takie sytuacje w mniejszych przedsiebiorstwach, bo w duzych zw.zawodowe nie spaly.Faktem jest, ze nikt nie bral w obrone ludzi masowo zwalnianych z pracy w czasie szalonego niszczenia do fundamentow polskiej gospodarki.Pamietamy te hasla, ze trzeba czekac naefekty i ma byc „parasol ochronny nad rzadem”rozpiety.Czekamy od 89 r.2,5 miliona za granica tez. Chyba jedyny plus dla zeyklych obywateli, mieszkancow kwaterunkowych lokali, to mozliwosc ich wykupu za niska cene na wiele rat.To bylo dobre.

  • stary

   29 kwietnia 2017 at 07:43

   Oni nie są lękliwi, dobrze wiedzą, co robią. Judasz też wiedział, co robi zdradzając pocałunkiem swojego Boga.

  • Paweł

   29 kwietnia 2017 at 10:56

   @Hania

   KEP przez całe wieki nas zdradzą więc nikogo nie powinno dziwić, że znów stanął przeciwko Narodowi. Prawda jest taka, że nie ma patriotyzmu bez nacjonalizmu. KEP bredzi jak zwykle.

   • Danka

    29 kwietnia 2017 at 13:21

    Was zdradzala cale wieki KEpiskopatu Polski?
    Czuliscie to dotkliwie?

    • Paweł

     29 kwietnia 2017 at 14:31

     @Danka

     Owszem. Niegdyś przyczynili się bardzo do rozbiorów Polski, ich szef z Watykanu zabronił nam buntować się przeciwko agresorom itd.

     • Danka

      29 kwietnia 2017 at 17:11

      I jako Targowica kornie klekaliscie przed caryca wraz z durniem krolem-mazgajem,zdrajca iplaczkiem do konca nedznego zywota w areszcie na jej zoldzie?

     • Paweł

      29 kwietnia 2017 at 22:17

      @Danka

      Nie wiem do kogo te słowa? Czy nie zrozumiałaś, że cały czas mówię o Narodzie? To purpuraci wtedy zdradzili. Nie tylko oni zresztą, ale o nich jest mowa w tym temacie.

  • Kazim

   6 lipca 2017 at 00:52

   cyt: „Polscy nacjonaliści różnią się znacznie od nacjonalistów np. ukraińskich czy niemieckich.
   Bo tamci potrafili wymordować całe rodziny tylko za to, że byli Polakami czy żydami.”
   Oj i nasi nacjonaliści też potrafili.

 5. Hania

  28 kwietnia 2017 at 23:14

  @ Danka
  – spływaj, kobieto!

 6. gość

  29 kwietnia 2017 at 00:19

  Dziwna odpowiedź narodowców: „utożsamiamy się”. Przecież z odpowiedzi wynika, że kompletnie inaczej niż Episkopat rozumieją znaczenie słowa „nacjonalizm”.
   
  Taka pozorna zgoda… tylko po co. Narodowcy i tak dostaną od Episkopatu tzw. cios w plecy.
  Lepiej trzymać się wartości narodowych i chrześcijańskich niezależnie, bez podporządkowania lewackiemu klerowi.

 7. z-k

  29 kwietnia 2017 at 08:55

  Jak nam Wojciech Polak, Dziwisz, Gądecki, Gocłowski, Nycz i Pieronek (w porozumieniu z Michnikiem, Hartmanem. Fundacją „Batorego”, lożą Bnai’ Brit”, vel Grajewskim, Kowalem, Terlikowskim, Warzechą, Jurkiem, Waszczykowskim, Romaszewską……) określą „kształt patriotyzmu i naszej przyszłości” to wyjdziemy na tym jak przysłowiowy Zabłocki

  • Paweł

   29 kwietnia 2017 at 12:34

   @z-k

   KEP, czyli również zdrajcy, których wymieniłeś na patriotyzm patrzą przez pryzmat izraela i Watykanu. Polska jest u nich na dalszym planie.

  • Danka

   29 kwietnia 2017 at 13:31

   Jezeli juz, to w porozumieniu z Papiezem Franciszkiem i z PIS. W Szkocji juz kolejna kadencje rzadzi Scottish National Party i dobrze im idzie zachowanie rownowagi miezy nacjonalizmem a kosmopolityzmem innych partii i srodowisk. Trzymaja reke na pulsie tych procesow i trendow ku pozytkowi wspolnemu.

 8. Paweł

  29 kwietnia 2017 at 10:54

  „Nacjonalizm przeciwieństwem patriotyzmu. Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm – napisali Księża Biskupi w dokumencie „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.”

  Brednie zdradzieckiego kleru. Prawda jest taka: katolicyzm przeciwieństwem patriotyzmu. Dali temu wielokrotnie wyraz. Niech hipokryci nie mówią o egoizmie, bo Watykan jest jednym z najbardziej egoistycznych państw na świecie.

  • Danka

   29 kwietnia 2017 at 13:41

   Pawel odkryl istote patriotyzmu polskiego.Nie osmieszaj siebie i swojego zespolu.
   Polskosc bez katolicyzmu i bez oparcia w Kosciele by nie przetrwala.Nawet daleko w republikach sowieckich w l.90., jeszcze ostatni Polacy zyjacy tam i pamietajacy wywozki z 37 roku,potwierdzali, ze bez wiary katolickiej i modlitwy by nie przetrwali.

   • Paweł

    29 kwietnia 2017 at 14:33

    @Danka

    Polskość bez katolicyzmu i zdrajców w Kościele byłaby mocna jak nigdy. Przez katolicyzm wypędzono nas z Moskwy. Wystarczy spojrzeć na Prawosławnych, żeby nie mieć wątpliwości, że Prawosławie umacnia naród. Katolicyzm, który jest wentylem bezpieczeńśtwa przeciwnie.

    • Danka

     29 kwietnia 2017 at 15:26

     Pawel 14:33 O wielkie nieba! Laska jakas na mnie z splynela z niebiesiech, czy jak? Tak bez wysilku, zeby sie wygadali? Z Kremla nadajesz? „Gdyby nie ten katolicyzm”, to bys nie suedzial tam w piwnicy?;);)

     • Paweł

      29 kwietnia 2017 at 22:20

      @Danka

      Udajesz głupka, czy po prostu nie znasz historii? Jeżeli to drugie to przypominam, że zdobyliśmy Moskwę. Może Cię to bawi, albo drażni, bo nie pasuje do Twojego frajerskiego spojrzenia na Polaków. Pewnie wolałabyś, żebyśmy byli ciągle na kolanach, dawali pieniądze na tacę i klepali zdrowaśki?

    • Danka

     29 kwietnia 2017 at 17:16

     Straszna strata. A co my bysmy, mysle o Polakach, robili tam w tej Moskwie? Ile miejsc jest na Lubiance?

 9. Danka

  29 kwietnia 2017 at 13:47

  Tu moze chodzic o zmiekczenie srodowisk narodowych wobec prawdopodobnego dealu uleglego pana prezesa via premier z Merkelowa ws prxyjmowania i placenia za sciagnie rodzin i krewnych uchodzcow.Podpisala to premier z PO Kopacz.Ciekawe, ze p.Szydlo w wywiadzie do nienieckuej prasy oswiadcxyla ostatnio, ze „nie wylamuja sie europejskiej solidarnosci” pod tym wzgledem.Ciekawe, czy czas to potwierdzi.

 10. Zygmunt

  29 kwietnia 2017 at 14:21

  Hierarchowie mylą nacjonalizm z szowinizmem.A to wielka różnica.Ma rację z-k ,Czesław ,Paweł,gość.B.dziwię się stanowisku R. Winnickiego.Niech się nie zdziwi ,jeśli w niedługim czasie zabronią organizacji marszu 11.listopada.Kowal to chyba bardziej Ukrainiec,niż Polak.Potrzebna jest zmiana za hierarchów Polaka i Gądeckiego.

  • Danka

   29 kwietnia 2017 at 14:33

   Potrzebna komu? Juz stalinowcy wymieniali biskupow, wyreczac chcieli Ojca Sw.M.in.za to uwiezili ks.Prymasa, ze sie sprzeciwial. W potocznym rozumieniu, zaszczepionym przez komunistow, nacjonalizm to odchylenie. Obrzucali siebie stalinowcy najgorszymi podejrzeniami i delikwenci szli do wiezienia, jak np. niejaki tow.”Wieslaw”, czyli Wladyslaw Gomulka, oskarzony o „odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne”. Lichtstein-Swiatlo, z MBP, ktory uciekl na Zachod , spotkal sie z zarzutem „odchylenia prawicowo-nacjonalistycznego”, bo nie podobala mu sie zbyt duza rola Moskwy w MBP.

   • Paweł

    29 kwietnia 2017 at 22:22

    @Danka

    Widzisz, stalinowcy, żydokomuna wymienili i się z tymi wymienionymi cały czas borykamy. Naturalnie należy ich wymienić na polskich.

 11. Danka

  29 kwietnia 2017 at 17:31

  Nacjonalizm ma pejoratywne znaczenie, dzieki komunistom, ktorzy chcieli swiata bez granic, Europy bez granic i zeby nie grzebano im w drzewach geneaologicznych, czy nie sa czasem pochodzenia zydowskiego. Wiadomo,ze ideolodzy komunizmu byli Zydami i temu nie da sie zaprzeczyc.To fakty.Oni chcieli wymieszania wszystkich ze wszystkimi. Z tego wynika,ze patriotyzm to pojecie zawezone, gdyz moze sie odnosic-co bardzo lansowane ostatnimi czasy i nawet przez RM- do patriotyzmu np. lokalnego, idei tzw./nie znosze tego okreslenia/ „malych ojczyzn”, prawda? Czyli ZabiedzinMaly to mala ojczyzna pana Wladka i on jest patriota lokalnym. Jest „patriota”? Jest.
  Nacjonalizm ma szerszy wydzwiek, bo obejmuje nacje, czyli narod.Nazwa Scottish National Party , ktora rzadzi w Szkocji juz\ kolejna kadencje nie wywoluje zadnych wrogich reakcji, a demontracje,aby zmienila nazwe, spowodowalyby niemale zdziwienie…Ochrona istoty narodu, tu narodu polskiego- to nie tylko patriotyzm, to wlasnie uczucia narodowe. Mozna wymyslec inna nazwe,bo pojecier patriotyzmu jest rozwadniane celowo przez kosmopolityczne gremia.”Male ojczyzny” to bzdura. Ojczyzna jest jedna.

 12. Hania

  29 kwietnia 2017 at 18:03

  @ Misia

  Zgadzam się z Panią.
  Odpowiedź pana Roberta Winnickiego to poezja smaku.
  Z grzeczności podziękował by zaraz prawidłowo zdefiniować polski nacjonalizm
  Brawo Panie Robercie!

  Co do pani Danki, która obraża już chyba większość komentatorów
  Niech Pani Misia nie żartuje!
  Nie sądzę by tutejsza Danusia pracowała jako przedszkolanka?
  Pani wie ile trzeba sprytu by ogarnąć 30 osobową grupę rozwrzeszczanych dzieciaków?
  Nie stawiam również na urzędniczą karierę w III RP
  W tym wypadku potrzebna jest ( oprócz sprytu) wiedza tajemna.
  Jak można kupić 100 metrowe mieszkanie za 50 złotych od 140 letniej staruszki 🙂
  Zwykłym śmiertelnikom to raczej nie wychodzi…
  Ja stawiam raczej na urzędniczą karierę doby PRL
  Ot, pani pracująca w PSS Społem, zliczająca kartki reglamentacyjne.
  Miała szczęście iść na emeryturkę na PRLowskich zasadach, więc nie narzeka, chadza na działeczkę, słucha jedynie słusznego i światowego radia, parzy sobie miętkę i przy niej wspomina niezwykłe czasy doby Prymasa Wyszyńskiego, Józefa Światło ( żyda o prawicowo- nacjonalistycznym odchyle)
  Nie bardzo wiem czy istnieje w naturze taki zwierz? 🙂
  Nienawidzi polskich komunistów choć jest rozmiłowana w KORowskiej gawiedzi…
  Echhh, co poradzisz?

  Różnica pomiędzy Panią, a Danką jest taka, że
  – Pani wie co pisze
  – a Danusia pisze co wie
  ( a że tego niewiele, to i nerw wielki)

  Portret psychologiczny uzupełniono i zakończono.
  Pozdrawiam.

 13. Danka

  29 kwietnia 2017 at 20:21

  Hania , jak twoj idol Albin Siwak z KC PZPR? Ja i KORowcy,;) Hania bystrzacha oswieca ze swojego karnistra bez oleju…Do emerytury daleko mi, marzycielko, tak sie starasz podskoczyc i te analizy do swojej Misi z brygady;) Hania wychodzi ze skory! Dawaj, w pierod!

 14. Hania

  29 kwietnia 2017 at 21:11

  Dziekuję za filmik na YT

  Doprawdy jest to świetny dowód na to, że młodzież polska świetnie się bawi bez dopalaczy wódy i wszelkich innych używek.
  Można zatańczyć Zorbę, a nie można Kazaczoka?
  Pani naprawdę ma cośśśśś…..
  Można pani jakoś pomóc?
  Pytam bez złośliwości.

 15. Danka

  30 kwietnia 2017 at 02:31

  No i Hania przestawila akcenty. Calkiem, calkiem, gdyby nie ta troska o mnie….Nie konweniuje z tematem i reakcja z pozoru obojetna ze str Hani.;);)

 16. Matwiej Płatow

  30 kwietnia 2017 at 11:30

  Nacjonalizm to NAJWYŻSZY stopień Patriotyzmu. A K.K. jest na pasku PiS. Szkoda Nerw.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra