Z kraju

Episkopat tłumaczy, czym jest patriotyzm. Narodowcy: „Dziękujemy” i „utożsamiamy się”

– Nacjonalizm przeciwieństwem patriotyzmu. Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm – napisali Księża Biskupi w dokumencie „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.

W dokumencie Konferencji Episkopatu Polski przygotowanym przez Radę ds. Społecznych czytamy, że „ożywienie postaw patriotycznych i poczucia świadomości narodowej, które obserwujemy w Polsce w ostatnich latach jest zjawiskiem bardzo pozytywnym. Miłość ojczyzny, umiłowanie rodzimej kultury i tradycji nie dotyczy bowiem wyłącznie przeszłości, ale ściśle się wiąże z naszą dzisiejszą zdolnością do ofiarnego i solidarnego budowania wspólnego dobra. Realnie zatem wpływa na kształt naszej przyszłości”.

„Dziś zatem patriotyzm wyrażać się powinien w życiu naszych rodzin, które są pierwszą szkołą miłości, odpowiedzialności i służby bliźniemu. Przestrzenią, w jakiej codziennie zdajemy egzamin z patriotyzmu są miejsca, gdzie toczy się nasze codzienne życie – gmina, parafia, szkoła, zakład pracy, wspólnota sąsiedzka i lokalna. Wszędzie tam patriotyzm wzywa nas do życzliwości, solidarności, uczciwości i troski o budowanie wspólnego dobra” – czytamy dalej.

Podkreślono także konieczność odróżniania czynów patriotycznych od deklaracji dotyczących patriotyzmu. „«Nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą!» – przywoływał słowa Apostoła św. Jan Paweł II i dodawał – Zastanawiajmy się nad «polską prawdą». Rozważajmy, czy jest szanowana w naszych domach, w środkach społecznego przekazu, urzędach publicznych, parafiach. Czy nie wymyka się niekiedy ukradkiem pod naporem okoliczności? Czy nie jest wykrzywiana, upraszczana? Czy zawsze jest w służbie miłości?” – pyta KEP.

Episkopat odnosi się także do pojęcia nacjonalizmu. „Nacjonalizm przeciwieństwem patriotyzmu. Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm” – czytamy w dokumencie.

I dalej czytamy: „W tej samej chrześcijańskiej perspektywie zauważyć dziś chcemy, że patriotyzm, jako forma solidarności i miłości bliźniego, nie jest abstrakcyjną ideologią, ale moralnym wezwaniem aby świadczyć dobro tu i teraz: w konkretnych miejscach, konkretnych warunkach, pośród konkretnych ludzi. Nie będąc ideologią, patriotyzm nie narzuca też sztywnego ideologicznego formatu kulturowego, tym bardziej politycznego, ale w różnoraki sposób zakorzenia się i przynosi owoce w życiu ludzi i różnych wspólnot, które solidarnie chcą tworzyć dobro wspólne”.

Księża biskupi przywołują słowa świętego Jana Pawła II wypowiedziane na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1995 r. „Podkreślał, iż „należy ukazać zasadniczą różnicę, jaka istnieje między szaleńczym nacjonalizmem, głoszącym pogardę dla innych narodów i kultur, a patriotyzmem, który jest godziwą miłością do własnej ojczyzny. Prawdziwy patriota nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych. To bowiem przyniosłoby ostatecznie szkody także jego własnemu krajowi, prowadząc do negatywnych konsekwencji zarówno dla napastnika, jak i dla ofiary. Nacjonalizm, zwłaszcza w swoich bardziej radykalnych postaciach, stanowi antytezę prawdziwego patriotyzmu i dlatego dziś nie możemy dopuścić, aby skrajny nacjonalizm rodził nowe formy totalitarnych aberracji. To zadanie pozostaje oczywiście w mocy także wówczas, gdy fundamentem nacjonalizmu jest zasada religijna, jak się to niestety dzieje w przypadku pewnych form tak zwanego «fundamentalizmu»” – podkreślają Księża biskupi.

Do dokumentu KEP odniosły się środowiska narodowe. W liście podpisanym m.in. przez Roberta Winnickiego dziękują Episkopatowi za przypomnienie, czym jest patriotyzm. „Jesteśmy spadkobiercami i realizatorami idei, której twórca, Roman Dmowski, zawarł w jednej ze swoich fundamentalnych prac p.t. „Kościół, naród i państwo” m.in. te słowa: „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu.” Co więcej, słusznie krytykowany przez Konferencję Episkopatu Polski, źle pojmowany „egoizm narodowy” był odrzucany przez polskich narodowców jeszcze przed II wojną światową” – czytamy w dokumencie narodowców.

Pełna treść dokumentu środowisk narodowych:

Z wdzięcznością przyjmujemy dokument Konferencji Episkopatu Polski, który w tak jednoznaczny sposób afirmuje patriotyzm w każdym aspekcie życia społecznego. Dziękujemy za docenienie wysiłków wielu środowisk, w tym organizacji narodowych, w patriotyczne odrodzenie i przebudzenie, którego doświadczamy w ostatnich latach w naszej Ojczyźnie. Utożsamiamy się z poglądem wyrażonym przez Episkopat, że nacjonalizm, którego integralną częścią nie jest chrześcijańska zasada miłości bliźniego, może prowadzić tak jednostki jak i całe narody – na manowce. Szowinizm, czyli postawa wyższości czy pogardy w stosunku do innych narodów, opisywana w dokumencie Episkopatu, obca jest polskiemu, zdrowemu, chrześcijańskiemu nacjonalizmowi.

Jesteśmy spadkobiercami i realizatorami idei, której twórca, Roman Dmowski, zawarł w jednej ze swoich fundamentalnych prac p.t. „Kościół, naród i państwo” m.in. te słowa: „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu.” Co więcej, słusznie krytykowany przez Konferencję Episkopatu Polski, źle pojmowany „egoizm narodowy” był odrzucany przez polskich narodowców jeszcze przed II wojną światową. Nie tylko wspomniany już Roman Dmowski, ale również młodsze pokolenie narodowców, m.in. piórem doktora Tadeusza Gluzińskiego w „Odrodzeniu idealizmu politycznego”, zdecydowanie potępiało ten sprzeczny z nauką Kościoła pogląd.

Jako polscy narodowcy, jako świadomi chrześcijańscy nacjonaliści, z pełną powagą podchodzimy do Magisterium Kościoła, opartego na Tradycji i Ewangelii. Dlatego bardzo wiele spotkań organizacji narodowych rozpoczyna się wspólną modlitwą lub Mszą świętą a wielu naszych działaczy to zarazem członkowie wspólnot i ruchów katolickich. Co roku organizujemy również pielgrzymki do najważniejszych polskich sanktuariów i prowadzimy w naszych szeregach oraz wsród ogółu polskich patriotów akcje ewangelizacyjne. Jesteśmy zawsze na pierwszym froncie walki o życie poczęte i tradycyjnie pojmowane wartości rodzinne a przeciwko rozkładowi marksizmu kulturowego, tak boleśnie doświadczającego praktycznie wszystkie, chrześcijańskie niegdyś, narody.

W pamięci mamy nauki wielkiego Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił: „Działajcie w duchu zdrowego nacjonalizmu. Nie szowinizmu, ale właśnie zdrowego nacjonalizmu, to jest umiłowania Narodu i służby jemu” („Kardynał Wyszyński. Biografia”, Ewa Czaczkowska, Znak 2013, s. 378). Prymas Wyszyński zwracał również uwagę na właściwe pojmowanie i wcielanie w życie zasady miłości bliźniego. „Ład w miłowaniu – ordo caritatis wymaga, aby człowiek, który staje na czele jakiejś grupy społecznej i przyjmuje na siebie odpowiedzialność za nią, pamiętał najpierw o obowiązkach wobec dzieci swego narodu, a dopiero w miarę zaspokajania i nasycania najpilniejszych, podstawowych potrzeb własnych obywateli, rozszerzał dążenie do niesienia pomocy na inne ludy i narody, na całą rodzinę ludzką” („Homo oeconomicus”, II kazanie świętokrzyskie).

W takim właśnie duchu, w duchu nauki Prymasa Wyszyńskiego i całej, wielkiej tradycji polskiej, chrześcijańskiej myśli narodowej, pragniemy odczytywać oraz wcielać w życie zalecenia Konferencji Episkopatu Polski.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

90 komentarzy

90 Komentarzy

 1. Danka

  28 kwietnia 2017 at 19:50

  „Ma pamietac! najpierw o obowiazkach wobec dzieci swego narodu…” Otoz to! Wielki Prymas Tysiaclecia, ktorego mialam zaszczyt podziwiac przez chwile na ul.Miodowej na Jego urodzino-imieninach, kiedy zaprosil uczniow i studentow przed pielgrzymka na Jasna Gore do siebie.Juz nie wygladal najlepiej, ale byl jak Posag, charyzmatyczny, dostojny, ale pelen najszczerszej zyczliwosci.Opisywalam to zdarzenie, ktore zawsze bede miala w pamieci, bo ze mna zamienil pare zdan i zazartowal nawet, ze tez umie pieknie spiewac.Wszyscy smiali sie i bylo wesolo.Poczestowali nas mieszanka wedlowska, pospiewalisny domownikom i hierarchom i tyle;) To byl prxyszly Swiety…On byl podpora, tarcza i .I przewodnikiem dzielnego Narodu i nadal nim pozostal. Swietych trzeba sluchac….

  • Paweł

   29 kwietnia 2017 at 10:51

   @Danka

   Narodem owego „wielkiego” prymasa był PRL z komuchami na czele.

   • andrewss515

    29 kwietnia 2017 at 11:32

    Księga Izajasza
    4 Biada ci, narodzie grzeszny, ludu obciążony nieprawością,
    plemię zbójeckie, dzieci wyrodne!
    Opuścili Pana, wzgardzili Świętym Izraela,
    odwrócili się wstecz.
    5 Gdzie was jeszcze uderzyć,
    skoro mnożycie przestępstwa?
    Cała głowa chora, całe serce osłabłe;
    6 od stopy nogi do szczytu głowy nie ma w nim części nietkniętej:
    rany i sińce i opuchnięte pręgi,
    nie opatrzone ani przewiązane,
    ni złagodzone oliwą2.
    7 Kraj wasz spustoszony, wasze miasta ogniem spalone,
    cudzoziemcy tratują wam niwy na waszych oczach:
    spustoszenie jak po zagładzie Sodomy3.
    8 Córa Syjonu ostała się
    jak chatka w winnicy,
    jak szałas w ogrodzie warzywnym,
    jak miasto oblężone.
    9 Gdyby nam Pan Zastępów nie zostawił Reszty4,
    stalibyśmy się jak Sodoma,
    podobni bylibyśmy Gomorze.
    10 Słuchajcie słowa Pańskiego, wodzowie sodomscy,
    daj posłuch prawu naszego Boga, ludu Gomory!
    11 6 «Co mi po mnóstwie waszych ofiar? –
    mówi Pan.
    Syt jestem całopalenia kozłów
    i łoju tłustych cielców.
    Krew wołów i baranów,
    i kozłów mi obrzydła.
    12 Gdy przychodzicie, by stanąć przede Mną,
    kto tego żądał od was,
    żebyście wydeptywali me dziedzińce?
    13 Przestańcie składania czczych ofiar!
    Obrzydłe Mi jest wznoszenie dymu;
    święta nowiu, szabaty, zwoływanie świętych zebrań…
    Nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości.
    14 Nienawidzę całą duszą
    waszych świąt nowiu i obchodów;
    stały Mi się ciężarem;
    sprzykrzyło Mi się je znosić!
    15 Gdy wyciągniecie ręce,
    odwrócę od was me oczy.
    Choćbyście nawet mnożyli modlitwy,
    Ja nie wysłucham.
    Ręce wasze pełne są krwi.
    16 Obmyjcie się, czyści bądźcie!
    Usuńcie zło uczynków waszych
    sprzed moich oczu!
    Przestańcie czynić zło!
    17 Zaprawiajcie się w dobrem!
    Troszczcie się o sprawiedliwość7,
    wspomagajcie uciśnionego,
    oddajcie słuszność sierocie,
    w obronie wdowy stawajcie!
    18 Chodźcie i spór ze Mną wiedźcie! –
    mówi Pan.
    Choćby wasze grzechy były jak szkarłat,
    jak śnieg wybieleją;
    choćby czerwone jak purpura,
    staną się jak wełna.

 2. zni

  28 kwietnia 2017 at 21:20

  Naród to taka większa rodzina i nie ma nic w tym złego( a nawet przeciwnie) że dbamy o rodzinę staramy się by była bogatsza, chwalimy się jaką wspaniałą mamy rodzinę. Do momentu gdy wszystko to robimy uczciwie i w zgodzie z prawdą jest do jak najbardziej zdrowy nacjonalizm. W momencie gdy bogacimy się kosztem innych,przechwalamy się fałszywymi cnotami nacjonalizm przeistacza się w szowinizm. Niestety wiele osób tego nie rozróżnia.

 3. Danka

  28 kwietnia 2017 at 21:47

  Kowal z PE instruuje biskupow? Siarka z kadzidlem to nie tedy droga …

 4. Hania

  28 kwietnia 2017 at 22:21

  „Nacjonalizm przeciwieństwem patriotyzmu. Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm” – czytamy w dokumencie.

  Mam wrażenie, że JE pomylił się szowinizm z nacjonalizmem.
  Polski nacjonalizm mozna nazwać miłością do Ojczyzny.
  Polscy nacjonaliści różnią się znacznie od nacjonalistów np. ukraińskich czy niemieckich.
  Bo tamci potrafili wymordować całe rodziny tylko za to, że byli Polakami czy żydami.
  JE słyszały o podobnych przypadkach wśród polskich nacjonalistów?

  Nieładnie jest tak zrównywać.
  Nie zasługujemy na takie traktowanie ze strony hierarchii.
  Wpierw pozwoliście na bezczelne okradanie i niszczenie polskiej własności ( gdzie był kościół, kiedy robotników wyrzucano na bruk bez zapłaty, a to jest jeden z grzechów wołających o pomstę do nieba)?
  A teraz, kiedy staliśmy się zupełnie bezbronni,pozbawieni naszej wypracowanej własności, JE usiłujecie wmówić nam niezdrowe zachowania?!
  Za co zasłużyliśmy sobie na taki los?
  Kremówki i zdrada?
  Lękliwi hierarchowie, którzy nawet w obronie życia polskich dzieci nie potrafili jednoznacznie stanąć z narodem!?
  Za co?

  • Danka

   28 kwietnia 2017 at 22:55

   Gdzie wyrzucili robotnikow na bruk bez zaplaty? Stoczniowcy i gornicy dostawali cos po ok.40-50000 zl odprawy i szli na to chetnie.Potepiala ich za to sp.Anna Walentynowicz, ze nie walcza, a sie sprzedaja. Hania nacjonalistka…, a guru Hani z KC tow.Albin Siwak tez?

   • Misia

    29 kwietnia 2017 at 08:00

    Oprócz stoczniowców i górników są też inni, nie uzwiązkowieni ludzie i to zwykle nie te wielkie, rozkradane państwowe firmy nie płaciły pracownikom, bo ich likwidacja była objęta programami rządowymi narzuconymi przez IMF i wierzycieli PRL, tylko te prywatne lub sprywatyzowane, mniejsze, zwłaszcza, że ustawa Wilczka była początkiem wolnej amerykanki. A więc owszem, oszukiwanie ludzi i nie płacenie za pracę to nie fikcja. Tak samo, jak wyrzucanie ludzi z mieszkań zawłaszczonych na podstawie działań przestępczych, i to nie tylko w Warszawie. P. Danusiu, pani jest np. urzędniczką gminną lub nauczycielką przedszkolną? Jakoś pani oderwana od rzeczywistości, nie podejrzewam o to, że za tym nickiem kryje się gimnazjalista, bo gdzie by dziecko usłyszało o Siwaku? Dziwi mnie, że w ogóle ktoś pamięta o tym osobniku.

    • Danka

     29 kwietnia 2017 at 13:15

     Misia, glupa nie rznij, towarzyszu Hani.Hania zachwalala dzielo tow.Albina Siwaka z BP KC PZPR, co jasno wynika z kontekstu, tego, co tutaj napisalam. Misi chidza po glowie nauczycielki? Widac, ze nie spisaly sie, skoro Misia nie umie czytac.
     Mozliwe, ze nie placili gdzies pracownikom, ale prosze o konkrety.Ja podalam przyklad stoczniowcow i gornikow.Mogly byc takie sytuacje w mniejszych przedsiebiorstwach, bo w duzych zw.zawodowe nie spaly.Faktem jest, ze nikt nie bral w obrone ludzi masowo zwalnianych z pracy w czasie szalonego niszczenia do fundamentow polskiej gospodarki.Pamietamy te hasla, ze trzeba czekac naefekty i ma byc „parasol ochronny nad rzadem”rozpiety.Czekamy od 89 r.2,5 miliona za granica tez. Chyba jedyny plus dla zeyklych obywateli, mieszkancow kwaterunkowych lokali, to mozliwosc ich wykupu za niska cene na wiele rat.To bylo dobre.

  • stary

   29 kwietnia 2017 at 07:43

   Oni nie są lękliwi, dobrze wiedzą, co robią. Judasz też wiedział, co robi zdradzając pocałunkiem swojego Boga.

  • Paweł

   29 kwietnia 2017 at 10:56

   @Hania

   KEP przez całe wieki nas zdradzą więc nikogo nie powinno dziwić, że znów stanął przeciwko Narodowi. Prawda jest taka, że nie ma patriotyzmu bez nacjonalizmu. KEP bredzi jak zwykle.

   • Danka

    29 kwietnia 2017 at 13:21

    Was zdradzala cale wieki KEpiskopatu Polski?
    Czuliscie to dotkliwie?

    • Paweł

     29 kwietnia 2017 at 14:31

     @Danka

     Owszem. Niegdyś przyczynili się bardzo do rozbiorów Polski, ich szef z Watykanu zabronił nam buntować się przeciwko agresorom itd.

     • Danka

      29 kwietnia 2017 at 17:11

      I jako Targowica kornie klekaliscie przed caryca wraz z durniem krolem-mazgajem,zdrajca iplaczkiem do konca nedznego zywota w areszcie na jej zoldzie?

     • Paweł

      29 kwietnia 2017 at 22:17

      @Danka

      Nie wiem do kogo te słowa? Czy nie zrozumiałaś, że cały czas mówię o Narodzie? To purpuraci wtedy zdradzili. Nie tylko oni zresztą, ale o nich jest mowa w tym temacie.

  • Kazim

   6 lipca 2017 at 00:52

   cyt: „Polscy nacjonaliści różnią się znacznie od nacjonalistów np. ukraińskich czy niemieckich.
   Bo tamci potrafili wymordować całe rodziny tylko za to, że byli Polakami czy żydami.”
   Oj i nasi nacjonaliści też potrafili.

 5. Hania

  28 kwietnia 2017 at 23:14

  @ Danka
  – spływaj, kobieto!

 6. gość

  29 kwietnia 2017 at 00:19

  Dziwna odpowiedź narodowców: „utożsamiamy się”. Przecież z odpowiedzi wynika, że kompletnie inaczej niż Episkopat rozumieją znaczenie słowa „nacjonalizm”.
   
  Taka pozorna zgoda… tylko po co. Narodowcy i tak dostaną od Episkopatu tzw. cios w plecy.
  Lepiej trzymać się wartości narodowych i chrześcijańskich niezależnie, bez podporządkowania lewackiemu klerowi.

 7. z-k

  29 kwietnia 2017 at 08:55

  Jak nam Wojciech Polak, Dziwisz, Gądecki, Gocłowski, Nycz i Pieronek (w porozumieniu z Michnikiem, Hartmanem. Fundacją „Batorego”, lożą Bnai’ Brit”, vel Grajewskim, Kowalem, Terlikowskim, Warzechą, Jurkiem, Waszczykowskim, Romaszewską……) określą „kształt patriotyzmu i naszej przyszłości” to wyjdziemy na tym jak przysłowiowy Zabłocki

  • Paweł

   29 kwietnia 2017 at 12:34

   @z-k

   KEP, czyli również zdrajcy, których wymieniłeś na patriotyzm patrzą przez pryzmat izraela i Watykanu. Polska jest u nich na dalszym planie.

  • Danka

   29 kwietnia 2017 at 13:31

   Jezeli juz, to w porozumieniu z Papiezem Franciszkiem i z PIS. W Szkocji juz kolejna kadencje rzadzi Scottish National Party i dobrze im idzie zachowanie rownowagi miezy nacjonalizmem a kosmopolityzmem innych partii i srodowisk. Trzymaja reke na pulsie tych procesow i trendow ku pozytkowi wspolnemu.

 8. Paweł

  29 kwietnia 2017 at 10:54

  „Nacjonalizm przeciwieństwem patriotyzmu. Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm – napisali Księża Biskupi w dokumencie „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.”

  Brednie zdradzieckiego kleru. Prawda jest taka: katolicyzm przeciwieństwem patriotyzmu. Dali temu wielokrotnie wyraz. Niech hipokryci nie mówią o egoizmie, bo Watykan jest jednym z najbardziej egoistycznych państw na świecie.

  • Danka

   29 kwietnia 2017 at 13:41

   Pawel odkryl istote patriotyzmu polskiego.Nie osmieszaj siebie i swojego zespolu.
   Polskosc bez katolicyzmu i bez oparcia w Kosciele by nie przetrwala.Nawet daleko w republikach sowieckich w l.90., jeszcze ostatni Polacy zyjacy tam i pamietajacy wywozki z 37 roku,potwierdzali, ze bez wiary katolickiej i modlitwy by nie przetrwali.

   • Paweł

    29 kwietnia 2017 at 14:33

    @Danka

    Polskość bez katolicyzmu i zdrajców w Kościele byłaby mocna jak nigdy. Przez katolicyzm wypędzono nas z Moskwy. Wystarczy spojrzeć na Prawosławnych, żeby nie mieć wątpliwości, że Prawosławie umacnia naród. Katolicyzm, który jest wentylem bezpieczeńśtwa przeciwnie.

    • Danka

     29 kwietnia 2017 at 15:26

     Pawel 14:33 O wielkie nieba! Laska jakas na mnie z splynela z niebiesiech, czy jak? Tak bez wysilku, zeby sie wygadali? Z Kremla nadajesz? „Gdyby nie ten katolicyzm”, to bys nie suedzial tam w piwnicy?;);)

    • Danka

     29 kwietnia 2017 at 17:16

     Straszna strata. A co my bysmy, mysle o Polakach, robili tam w tej Moskwie? Ile miejsc jest na Lubiance?

 9. Danka

  29 kwietnia 2017 at 13:47

  Tu moze chodzic o zmiekczenie srodowisk narodowych wobec prawdopodobnego dealu uleglego pana prezesa via premier z Merkelowa ws prxyjmowania i placenia za sciagnie rodzin i krewnych uchodzcow.Podpisala to premier z PO Kopacz.Ciekawe, ze p.Szydlo w wywiadzie do nienieckuej prasy oswiadcxyla ostatnio, ze „nie wylamuja sie europejskiej solidarnosci” pod tym wzgledem.Ciekawe, czy czas to potwierdzi.

 10. Zygmunt

  29 kwietnia 2017 at 14:21

  Hierarchowie mylą nacjonalizm z szowinizmem.A to wielka różnica.Ma rację z-k ,Czesław ,Paweł,gość.B.dziwię się stanowisku R. Winnickiego.Niech się nie zdziwi ,jeśli w niedługim czasie zabronią organizacji marszu 11.listopada.Kowal to chyba bardziej Ukrainiec,niż Polak.Potrzebna jest zmiana za hierarchów Polaka i Gądeckiego.

  • Danka

   29 kwietnia 2017 at 14:33

   Potrzebna komu? Juz stalinowcy wymieniali biskupow, wyreczac chcieli Ojca Sw.M.in.za to uwiezili ks.Prymasa, ze sie sprzeciwial. W potocznym rozumieniu, zaszczepionym przez komunistow, nacjonalizm to odchylenie. Obrzucali siebie stalinowcy najgorszymi podejrzeniami i delikwenci szli do wiezienia, jak np. niejaki tow.”Wieslaw”, czyli Wladyslaw Gomulka, oskarzony o „odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne”. Lichtstein-Swiatlo, z MBP, ktory uciekl na Zachod , spotkal sie z zarzutem „odchylenia prawicowo-nacjonalistycznego”, bo nie podobala mu sie zbyt duza rola Moskwy w MBP.

   • Paweł

    29 kwietnia 2017 at 22:22

    @Danka

    Widzisz, stalinowcy, żydokomuna wymienili i się z tymi wymienionymi cały czas borykamy. Naturalnie należy ich wymienić na polskich.

 11. Danka

  29 kwietnia 2017 at 17:31

  Nacjonalizm ma pejoratywne znaczenie, dzieki komunistom, ktorzy chcieli swiata bez granic, Europy bez granic i zeby nie grzebano im w drzewach geneaologicznych, czy nie sa czasem pochodzenia zydowskiego. Wiadomo,ze ideolodzy komunizmu byli Zydami i temu nie da sie zaprzeczyc.To fakty.Oni chcieli wymieszania wszystkich ze wszystkimi. Z tego wynika,ze patriotyzm to pojecie zawezone, gdyz moze sie odnosic-co bardzo lansowane ostatnimi czasy i nawet przez RM- do patriotyzmu np. lokalnego, idei tzw./nie znosze tego okreslenia/ „malych ojczyzn”, prawda? Czyli ZabiedzinMaly to mala ojczyzna pana Wladka i on jest patriota lokalnym. Jest „patriota”? Jest.
  Nacjonalizm ma szerszy wydzwiek, bo obejmuje nacje, czyli narod.Nazwa Scottish National Party , ktora rzadzi w Szkocji juz\ kolejna kadencje nie wywoluje zadnych wrogich reakcji, a demontracje,aby zmienila nazwe, spowodowalyby niemale zdziwienie…Ochrona istoty narodu, tu narodu polskiego- to nie tylko patriotyzm, to wlasnie uczucia narodowe. Mozna wymyslec inna nazwe,bo pojecier patriotyzmu jest rozwadniane celowo przez kosmopolityczne gremia.”Male ojczyzny” to bzdura. Ojczyzna jest jedna.

 12. Hania

  29 kwietnia 2017 at 18:03

  @ Misia

  Zgadzam się z Panią.
  Odpowiedź pana Roberta Winnickiego to poezja smaku.
  Z grzeczności podziękował by zaraz prawidłowo zdefiniować polski nacjonalizm
  Brawo Panie Robercie!

  Co do pani Danki, która obraża już chyba większość komentatorów
  Niech Pani Misia nie żartuje!
  Nie sądzę by tutejsza Danusia pracowała jako przedszkolanka?
  Pani wie ile trzeba sprytu by ogarnąć 30 osobową grupę rozwrzeszczanych dzieciaków?
  Nie stawiam również na urzędniczą karierę w III RP
  W tym wypadku potrzebna jest ( oprócz sprytu) wiedza tajemna.
  Jak można kupić 100 metrowe mieszkanie za 50 złotych od 140 letniej staruszki 🙂
  Zwykłym śmiertelnikom to raczej nie wychodzi…
  Ja stawiam raczej na urzędniczą karierę doby PRL
  Ot, pani pracująca w PSS Społem, zliczająca kartki reglamentacyjne.
  Miała szczęście iść na emeryturkę na PRLowskich zasadach, więc nie narzeka, chadza na działeczkę, słucha jedynie słusznego i światowego radia, parzy sobie miętkę i przy niej wspomina niezwykłe czasy doby Prymasa Wyszyńskiego, Józefa Światło ( żyda o prawicowo- nacjonalistycznym odchyle)
  Nie bardzo wiem czy istnieje w naturze taki zwierz? 🙂
  Nienawidzi polskich komunistów choć jest rozmiłowana w KORowskiej gawiedzi…
  Echhh, co poradzisz?

  Różnica pomiędzy Panią, a Danką jest taka, że
  – Pani wie co pisze
  – a Danusia pisze co wie
  ( a że tego niewiele, to i nerw wielki)

  Portret psychologiczny uzupełniono i zakończono.
  Pozdrawiam.

 13. Danka

  29 kwietnia 2017 at 20:21

  Hania , jak twoj idol Albin Siwak z KC PZPR? Ja i KORowcy,;) Hania bystrzacha oswieca ze swojego karnistra bez oleju…Do emerytury daleko mi, marzycielko, tak sie starasz podskoczyc i te analizy do swojej Misi z brygady;) Hania wychodzi ze skory! Dawaj, w pierod!

 14. Hania

  29 kwietnia 2017 at 21:11

  Dziekuję za filmik na YT

  Doprawdy jest to świetny dowód na to, że młodzież polska świetnie się bawi bez dopalaczy wódy i wszelkich innych używek.
  Można zatańczyć Zorbę, a nie można Kazaczoka?
  Pani naprawdę ma cośśśśś…..
  Można pani jakoś pomóc?
  Pytam bez złośliwości.

 15. Danka

  30 kwietnia 2017 at 02:31

  No i Hania przestawila akcenty. Calkiem, calkiem, gdyby nie ta troska o mnie….Nie konweniuje z tematem i reakcja z pozoru obojetna ze str Hani.;);)

 16. Matwiej Płatow

  30 kwietnia 2017 at 11:30

  Nacjonalizm to NAJWYŻSZY stopień Patriotyzmu. A K.K. jest na pasku PiS. Szkoda Nerw.

 17. Rosario

  31 sierpnia 2017 at 15:58

  Do you mind if I quote a couple of your articles
  as long as I provide credit and sources back to your blog?
  My blog site is in the very same niche as
  yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you
  provide here. Please let me know if this ok with you. Thanks a lot!

 18. Virgie

  2 września 2017 at 21:31

  I am really enjoying the theme/design of your site. Do you
  ever run into any internet browser compatibility problems?
  A small number of my blog readers have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great
  in Opera. Do you have any solutions to help fix this issue?

 19. Lorrine

  3 września 2017 at 09:35

  Ahaa, its fastidious dialogue concerning this paragraph at
  this place at this weblog, I have read all that, so now me also commenting here.

 20. Quinton

  3 września 2017 at 15:19

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your website
  is great, as well as the content!

 21. financial loans

  4 września 2017 at 04:49

  Hi, I want to subscribe for this web site to get
  most recent updates, so where can i do it please
  assist.

 22. Gabrielle

  4 września 2017 at 11:29

  Wonderful blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own blog soon but I’m
  a little lost on everything. Would you suggest starting with a free
  platform like WordPress or go for a paid option?
  There are so many options out there that I’m completely
  confused .. Any suggestions? Kudos!

 23. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 22:01

  If you are going for finest contents like myself, simply go to see this web site every day as it
  presents feature contents, thanks

 24. small business start up

  6 września 2017 at 07:53

  Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested
  in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve
  over time.

 25. two thousand stocks

  6 września 2017 at 16:19

  Does your site have a contact page? I’m having
  trouble locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.

 26. Ferdinand

  7 września 2017 at 12:07

  Thank you for another excellent article. Where else could anybody get that type of information in such
  a perfect method of writing? I’ve a presentation next
  week, and I am on the look for such info.

 27. door controls

  8 września 2017 at 02:01

  Thanks for sharing your thoughts about small business coaching.
  Regards

 28. Lelio Vieira Carneiro Junior

  8 września 2017 at 03:21

  I’ve read several good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot effort you put to create the sort of excellent informative web site.

 29. thesun.co.uk

  8 września 2017 at 03:33

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it
  is really informative. I am gonna watch out for
  brussels. I will be grateful if you continue this in future.

  Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 30. Berniece

  9 września 2017 at 19:08

  Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same
  topics? Thanks a lot!

 31. When someone writes an article he/she keeps the image
  of a user in his/her brain that how a user can know it.
  Thus that’s why this paragraph is amazing.

  Thanks!

 32. real estate loans

  10 września 2017 at 11:39

  Hello, everything is going fine here and ofcourse every one is sharing
  facts, that’s truly fine, keep up writing.

 33. door riding

  10 września 2017 at 14:43

  I’ve been browsing online more than three hours nowadays, but I
  by no means discovered any fascinating article like yours.
  It is lovely worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made excellent content as you did, the internet will
  be a lot more helpful than ever before.

 34. www.chelseachris.com

  11 września 2017 at 03:08

  Wonderful work! This is the kind of info that are meant to be shared around the internet.
  Disgrace on Google for now not positioning this put up higher!
  Come on over and seek advice from my website .
  Thank you =)

 35. Sherman

  11 września 2017 at 03:40

  I like the valuable information you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here frequently.
  I am quite sure I’ll learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 36. Lelio Vieira Carneiro Junior

  11 września 2017 at 21:40

  After I initially commented I appear to
  have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox
  and now whenever a comment is added I recieve four emails with the same comment.
  Perhaps there is a means you are able to remove me from that service?

  Thanks a lot!

 37. garage door controls

  12 września 2017 at 07:54

  I’m really enjoying the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A few of my blog readers have complained about my website not working
  correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any tips to help fix this problem?

 38. hard drives

  12 września 2017 at 21:02

  Every weekend i used to go to see this web site, as i wish for enjoyment,
  since this this web site conations in fact fastidious funny data too.

 39. cojosanational.com.ng

  12 września 2017 at 22:57

  Great blog here! Also your website loads up very fast! What web host
  are you using? Can I get your affiliate link to your
  host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 40. Mathias

  13 września 2017 at 02:21

  Hi, everything is going well here and ofcourse every
  one is sharing data, that’s truly fine, keep up writing.

 41. regarding real estate

  13 września 2017 at 04:11

  Excellent post. Keep writing such kind of information on your site.
  Im really impressed by your site.
  Hello there, You’ve performed a fantastic job.
  I will certainly digg it and individually suggest to my friends.
  I’m confident they will be benefited from this website.

 42. loan providers

  13 września 2017 at 08:02

  Hey! Would you mind if I share your blog with my zynga group?

  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thanks

 43. door pops back

  13 września 2017 at 20:10

  My programmer is trying to convince me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the
  less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a
  year and am worried about switching to another platform.

  I have heard excellent things about blogengine.net.

  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 44. Caitlyn

  14 września 2017 at 06:44

  For most recent information you have to visit internet and on internet I found this site as a most excellent web site for
  newest updates.

 45. travel meetup groups

  16 września 2017 at 07:38

  It’s not my first time to pay a quick visit this web site, i am
  browsing this website dailly and get pleasant information from here daily.

 46. open golf

  16 września 2017 at 18:02

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but definitely you are going to a
  famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 47. Edwardo

  16 września 2017 at 21:26

  Hi! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and
  starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You have done a
  marvellous job!

 48. Saved as a favorite, I really like your site!

 49. old golf course

  17 września 2017 at 02:25

  I have learn a few excellent stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.

  I surprise how so much attempt you set to create the sort of fantastic informative website.

 50. tourism life

  17 września 2017 at 03:13

  I’m now not positive where you are getting your info,
  but great topic. I must spend a while finding out more or working out more.
  Thanks for great information I used to be in search of this information for my mission.

 51. golf club

  18 września 2017 at 06:58

  Hi there to every body, it’s my first pay a visit of this weblog; this blog contains awesome and
  really good data designed for visitors.

 52. garna.com.ua

  18 września 2017 at 09:36

  This article will assist the internet users for building up new weblog or even a
  blog from start to end.

 53. tourism offers

  18 września 2017 at 13:12

  Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and
  I was wondering your situation; we have developed some nice procedures and we are looking to exchange
  techniques with other folks, why not shoot me an email if interested.

 54. travel news

  19 września 2017 at 10:30

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative.
  I am gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue
  this in future. A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 55. Kristie

  19 września 2017 at 13:11

  I will be heading in the direction of Sonny’s that working day!

 56. butt workout

  20 września 2017 at 03:52

  I constantly spent my half an hour to read this website’s posts every day along with a cup of coffee.

 57. Cody

  20 września 2017 at 11:17

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have
  discovered It positively useful and it has aided me out loads.
  I hope to contribute & help different users like its
  aided me. Good job.

 58. heart rhythms

  20 września 2017 at 13:36

  Thank you, I’ve just been searching for information about this topic for a long time and yours is the best I’ve found out till now.
  But, what about the bottom line? Are you certain in regards to the supply?

 59. Olen

  20 września 2017 at 17:42

  I think the admin of this web page is genuinely working hard in support
  of his web site, since here every material is quality
  based information.

 60. web dating

  20 września 2017 at 21:08

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your
  article seem to be running off the screen in Internet
  explorer. I’m not sure if this is a format issue
  or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to
  let you know. The design look great though! Hope you get the issue solved soon. Kudos

 61. soccer jerseys well-marked

  20 września 2017 at 23:44

  Simply desire to say your article is as amazing. The clearness for
  your post is just cool and that i could assume you are knowledgeable
  in this subject. Fine together with your permission allow me to grasp your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks one million and please continue the gratifying work.

 62. adare golf course

  21 września 2017 at 00:38

  Appreciating the commitment you put into your website and detailed information you provide.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material.
  Wonderful read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 63. soccer jerseys

  21 września 2017 at 06:25

  A motivating discussion is worth comment. I believe
  that you ought to write more on this subject matter,
  it might not be a taboo subject but generally folks
  don’t speak about such subjects. To the next! Many thanks!!

 64. air travel

  21 września 2017 at 13:07

  Please let me know if you’re looking for a writer for
  your site. You have some really great posts and I believe I
  would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d
  really like to write some content for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please blast me an email if interested.
  Thank you!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra