Z kraju

Liderzy MW, ONR i RN skomentowali dokument – Chrześcijański kształt patriotyzmu – Episkopatu Polski

W związku z opublikowanie dokumentu „Chrześcijański kształt patriotyzmu” Episkopatu Polski liderzy organizacji narodowych (Robert Winnicki – Prezes Ruchu Narodowego, poseł na Sejm RP, Bartosz Berk – Prezes Zarządu Głównego Młodzieży Wszechpolskiej, i Aleksander Krejckant – Kierownik Główny Obozu Narodowo-Radykalnego) wydali wspólne stanowisko w sprawie tego dokumentu.

W stanowisku liderów organizacji narodowych czytamy „z wdzięcznością przyjmujemy dokument Konferencji Episkopatu Polski, który w tak jednoznaczny sposób afirmuje patriotyzm w każdym aspekcie życia społecznego. Dziękujemy za docenienie wysiłków wielu środowisk, w tym organizacji narodowych, w patriotyczne odrodzenie i przebudzenie, którego doświadczamy w ostatnich latach w naszej Ojczyźnie. Utożsamiamy się z poglądem wyrażonym przez Episkopat, że nacjonalizm, którego integralną częścią nie jest chrześcijańska zasada miłości bliźniego, może prowadzić tak jednostki jak i całe narody – na manowce. Szowinizm, czyli postawa wyższości czy pogardy w stosunku do innych narodów, opisywana w dokumencie Episkopatu, obca jest polskiemu, zdrowemu, chrześcijańskiemu nacjonalizmowi.

Jesteśmy spadkobiercami i realizatorami idei, której twórca, Roman Dmowski, zawarł w jednej ze swoich fundamentalnych prac p.t. „Kościół, naród i państwo” m.in. te słowa: „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu.” Co więcej, słusznie krytykowany przez Konferencję Episkopatu Polski, źle pojmowany „egoizm narodowy” był odrzucany przez polskich narodowców jeszcze przed II wojną światową. Nie tylko wspomniany już Roman Dmowski, ale również młodsze pokolenie narodowców, m.in. piórem doktora Tadeusza Gluzińskiego w „Odrodzeniu idealizmu politycznego”, zdecydowanie potępiało ten sprzeczny z nauką Kościoła pogląd.

Jako polscy narodowcy, jako świadomi chrześcijańscy nacjonaliści, z pełną powagą podchodzimy do Magisterium Kościoła, opartego na Tradycji i Ewangelii. Dlatego bardzo wiele spotkań organizacji narodowych rozpoczyna się wspólną modlitwą lub Mszą świętą a wielu naszych działaczy to zarazem członkowie wspólnot i ruchów katolickich. Co roku organizujemy również pielgrzymki do najważniejszych polskich sanktuariów i prowadzimy w naszych szeregach oraz wsród ogółu polskich patriotów akcje ewangelizacyjne. Jesteśmy zawsze na pierwszym froncie walki o życie poczęte i tradycyjnie pojmowane wartości rodzinne a przeciwko rozkładowi marksizmu kulturowego, tak boleśnie doświadczającego praktycznie wszystkie, chrześcijańskie niegdyś, narody.

W pamięci mamy nauki wielkiego Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił: „Działajcie w duchu zdrowego nacjonalizmu. Nie szowinizmu, ale właśnie zdrowego nacjonalizmu, to jest umiłowania Narodu i służby jemu” („Kardynał Wyszyński. Biografia”, Ewa Czaczkowska, Znak 2013, s. 378). Prymas Wyszyński zwracał również uwagę na właściwe pojmowanie i wcielanie w życie zasady miłości bliźniego. „Ład w miłowaniu – ordo caritatis wymaga, aby człowiek, który staje na czele jakiejś grupy społecznej i przyjmuje na siebie odpowiedzialność za nią, pamiętał najpierw o obowiązkach wobec dzieci swego narodu, a dopiero w miarę zaspokajania i nasycania najpilniejszych, podstawowych potrzeb własnych obywateli, rozszerzał dążenie do niesienia pomocy na inne ludy i narody, na całą rodzinę ludzką” („Homo oeconomicus”, II kazanie świętokrzyskie).

W takim właśnie duchu, w duchu nauki Prymasa Wyszyńskiego i całej, wielkiej tradycji polskiej, chrześcijańskiej myśli narodowej, pragniemy odczytywać oraz wcielać w życie zalecenia Konferencji Episkopatu Polski”.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. marian

  28 kwietnia 2017 at 20:39

  „zdrowy, chrześcijański nacjonalizm” 😉

 2. nnnn

  28 kwietnia 2017 at 23:26

  A myslicie że dlaczego Benedykt XVI ustąpił bo nie mógł zniesć lewactwa w Watykanie i tego że nie ma juz prawdziwego, czystego chrześcijańskiego radykalizmu wsród dostojników kościelnych i we władzach kościelnych że powstały jakies frakcje a gdzie radykalizm Chrystusa który głosił.Smutne ale prawdziwe.

 3. drugi raz to samo

  29 kwietnia 2017 at 00:10

  Zbędne kopij-wklej Bodakowskiego. Jest już o tym artykuł, również z całą odpowiedzią narodowców:
  http://prawy.pl/49920-episkopat-tlumaczy-czym-jest-patriotyzm-narodowcy-dziekujemy-i-utozsamiamy-sie/

  • Danka

   29 kwietnia 2017 at 19:17

   Czyli chodzi o komentarze do tekstu w tej pierwszej wersji.Wlasnie szukam, szukam i znikl jak kamfora ten pierwszy tekst. Komentarze pokazaly w co niektorzy tu graja.Sami sie wygadali, co najlepsze;);)
   Dzieki za ten link. Dziwne to…..

 4. Paweł

  29 kwietnia 2017 at 14:28

  „W pamięci mamy nauki wielkiego Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił: „Działajcie w duchu zdrowego nacjonalizmu. Nie szowinizmu, ale właśnie zdrowego nacjonalizmu, to jest umiłowania Narodu i służby jemu” („Kardynał Wyszyński. Biografia”, Ewa Czaczkowska, Znak 2013, s. 378). Prymas Wyszyński zwracał również uwagę na właściwe pojmowanie i wcielanie w życie zasady miłości bliźniego.”

  „Narodowcy” cytują komunistę i zdrajcę. Dobrze, że wiem z kim się nie utożsamiać. Wyszyński mówił o PRL-u, bo dla niego Polska była „bandami podziemia”.

  • Danka

   29 kwietnia 2017 at 19:20

   Bredzisz jak poprzednio.Porozumienie bylo wymuszone i za zlamanie tego porozumienia, ktore pisali stalinowcy, ks.Prymas byl wieziony przez 3 lata.

   • Paweł

    29 kwietnia 2017 at 22:26

    @Danka

    Masz jakiś dowód, że było wymuszone? Czy wymusili na Wyszyńskim również, że nazwał Żołnierzy Polskich bandami podziemia? Kazał śpiewać Ojczyznę wolną pobłogosław Panie? Wyszyński był podłą zdradziecką kanalią. Daleki od Boga.

 5. Młot

  29 kwietnia 2017 at 17:45

  A jak by wam nasrali na głowe to tez byscie przyjeli to do siebie w takim spokoju??

  • Grzegorz

   1 maja 2017 at 12:07

   zgadza się. miesza tutaj żyd krejckant

 6. Siemowit1983

  30 kwietnia 2017 at 01:19

  W skrócie: „plują nam w twarz, a my mówimy że deszcz pada” ? 🙁

 7. Matwiej Płatow

  30 kwietnia 2017 at 11:40

  Nacjonalizm to NAJWYŻSZY stopień Patriotyzmu. Dobro Narodu ponad dobrem Jednostki ,Dobro Narodu ,ponad bełkotem Unijnego Lewactwa.Tylko FEDERACYJNA , ZJEDNOCZONA Narodowo-Nacjonalistyczna Partia ,mająca reprezentanta w Sejmie ,może być przeciw wagą dla Lewactwa.Liberałów,,piłsudczyków w Sejmie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra