Wiara

Papież bije brawo Maryi i krzyczy: „Niech żyje Polska”

Niech żyje Polska! – to spontaniczne zawołanie Papieża wybrzmiało dziś na audiencji generalnej w Watykanie. Papież Franciszek pamiętał o uroczystości Maryi Królowej Polski, a 15 tys. pielgrzymów z całego świata przybyłych na plac św. Piotra zachęcił do spontanicznego aplauzu właśnie na cześć Królowej naszej ojczyzny. Polsce i jej mieszkańcom udzielił też specjalnego błogosławieństwa.

„Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Dzisiaj przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i wasze Święto Narodowe – powiedział papież po czym poprosił: „Proszę o brawa dla Królowej Polski!” Następnie mówił: „Z miłością i z uwagą słuchajcie wskazań waszej Królowej, o której śpiewacie: «Tyś wielką chlubą naszego narodu». W waszych codziennych wyborach podążajcie drogą porozumienia i wzajemnej życzliwości. Podejmujcie ważne decyzje poszukując prawdy, wspólnego dobra i pokoju. Bądźcie otwarci i wrażliwi na potrzeby braci. Waszej Ojczyźnie, wam tu obecnym, waszym rodakom w Polsce i w świecie, z serca błogosławię. Niech żyje Polska!” – powiedział Ojciec Święty.

Wcześniej Franciszek wygłosił katechezę, w której odwołał się między innymi do wizyty w Egipcie. Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, dzisiaj pragnę wspomnieć podróż apostolską, którą odbyłem w minionych dniach do Egiptu, dokąd udałem się na zaproszenie Prezydenta Republiki, Jego Świątobliwości Patriarchy Ortodoksyjnych Koptów, Wielkiego Imama Al-Azhar i Patriarchy katolickiego obrządku koptyjskiego. Dziękuję im i całemu narodowi egipskiemu za serdeczną gościnę. W Uniwersytecie islamskim Al-Azhar, przypomniałem o potrzebie dialogu między chrześcijanami i muzułmanami oraz o konieczności krzewienia pokoju w świecie. Tam, w Al-Azhar miało miejsce także spotkanie z Wielkim Imamem, które przybrało rangę Międzynarodowej Konferencji na Rzecz Pokoju. Egipt to kraj wielkiego dziedzictwa kultury starożytnej cywilizacji, ziemia Bożych znaków, obietnic, przymierza. Kraj, który ma szczególną rolę na Bliskim Wschodzie w budowaniu pokoju. Dlatego wraz z patriarchą ortodoksyjnych Koptów, Tawadrosem II zachęcaliśmy, by chrześcijanie stawali się zaczynem braterstwa. Modliliśmy się wspólnie z patriarchą Konstantynopola, Bartłomiejem, za męczenników ostatnich zamachów. Podczas Mszy św. odprawionej w drugim dniu podróży zachęcałem małą wspólnotę katolicką w Egipcie do przeżycia doświadczenia uczniów z Emaus, do radości wiary i gorliwości. Kapłanom, osobom życia konsekrowanego i seminarzystom życzyłem, by byli świadkami wiary, prawdziwą solą tej ziemi i jej światłem. Niech Święta Rodzina z Nazaretu, która emigrowała nad brzegi Nilu, aby uciec od przemocy Heroda, błogosławi i zawsze chroni naród egipski i prowadzi go na drodze do dobrobytu, braterstwa i pokoju.

Wśród pielgrzymów polskich byli dziś metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki, bp Andrzej Suski z Torunia a także wierni z parafii św. Trójcy oraz z Zespołu Szkół im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu (arch. białostocka); z parafii św. Andrzeja w Ujeździe (diec. opolska); z parafii św. Michała Archanioła z Dobrzan oraz parafii Narodzenia NMP z Gryfina (arch. szczecińsko-kamieńska); z Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła z Jakubowa (diec. zielonogórsko-gorzowska); parafii św. Józefa Oblubieńca z Wręczycy Wielkiej oraz pielgrzymi z Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego Rzeczypospolitej Polski i z Parafii św. Doroty w Przyrowie (arch. częstochowska); Grupa młodzieży i nauczycieli z Jezuickiego Gimnazjum Św. Stanisława Kostki w Krakowie; pielgrzymi z diecezji zamojsko-lubaczowskiej; Wydawnictwo św. Wojciecha z Poznania świętujące 120-lecie powstania; Siostry Misjonarki Krwi Chrystusa z Rogozina k. Płocka; pielgrzymi ze Starostwa Powiatowego w Ostrołęce; pracownicy Urzędu Gminy Postomino (woj. Zachodniopomorskie); pracownicy Imperial Tobako z Radomia; Pielgrzymi z Biura Pielgrzymkowego „PAX” z Białegostoku; Pielgrzymi z Lublina i Leżajska; Reprezentacja Województwa Kujawsko- Pomorskiego z podziękowaniem za uznanie patronatu św. Jana Pawła II nad województwem; pracownicy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego ze Świdnika; Biuro Pielgrzymkowo – Turystyczne Caritas z grupa międzyparafialną z Włocławka; Centrum Pielgrzyma w Pewli Wielkiej; Pielgrzymi z Grupy Polonijnej z Walii.

za: Radio Watykańskie/RIRM

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. Slawomir Tomasz Roch

  3 maja 2017 at 14:38

  Wspaniale! Niech zyje papiez Franciszek! I zeby bylo do calosci, milosiernie, logicznie, sprawiedliwie i spojnie dodam to co jest konieczne: precz z gender, precz z grzechem smiertelnym cudzolostwa, precz z grzechem smiertelnym homoseksualizmu, precz z gloryfikowaniem odrazajacych zbrodniarzy z OUN-UPA na Ukrainie. Serdeczne pozdrowienia dla papieza Franciszka, zarazem z prosba by w tym radosnym uniesieniu, raczyl odpowiedziec na oficjalne i zgodne z dluga tradycja Kosciola „Dubia”, czterech kardynalow w tym kard. Raymonda Leo Burke. Na pewno w niczym mu to nie umniejszy, a papieska milosc i odpowiedzialnosc, bedzie pieknym darem duchowym dla Maryi Czestochowskiej, Krolowej Polski. Niech zyje papiez Franciszek! Z Panem Bogiem

  • Paweł

   3 maja 2017 at 15:33

   @Sławomir

   Jak mało trzeba, żeby zadowolić pewnych ludzi. Wystarczy populizm i puste słowa. Odnośnie Franciszka niech odejdzie jak najszybciej.

   • Slawomir Tomasz Roch

    3 maja 2017 at 15:47

    Pawle prawda moze nas tylko wyzwolic, prawda nigdy nie zniewala. Papiez Franciszek nas pozdrowil, vivatuje przed calym swiatem na czesc Polski i naszej Krolowej co w Ostrej Bramie broni i na Jasnej Gorze swieci. To trzeba ladnie podziekowac. Aha jakby tak jeszcze papiez Franciszek raz jeszcze przemyslal i przemodlil cofniecie, jesli to mozliwe i zgodne z wola Boza procesu beatyfikacyjnego dla podlego abp Szeptyckiego, co to samego Hitlera pelna geba blogoslawil, to byloby cudownie i po prostu slodko jak miodzio. Pozdrawiam

   • Paweł

    3 maja 2017 at 22:23

    @Slawomir

    Skoro prawda wyzwala to dlaczego cieszysz się, że kłamca i hipokryta nas pozdrowił?

    • Paweł

     3 maja 2017 at 22:24

     Ps. Ironię warto zaznaczyć w tekście, żeby później nie było wątpliwości.

    • Slawomir Tomasz Roch

     3 maja 2017 at 23:24

     @Pawel
     Pewnie zauwazyles ze ja nie zaluje armamentu i wyrazam sie jasno i klarownie, sypie przykladami. Tymczasem Ty walisz w papieza Franciszka z grubej rury: hipokryta, klamca. Ja nie mam odwagi tak pisac! A moze raczylbys w takim razie podac jakies przyklady dla swoich atakow personalnych?! W mojej duchowosci niezmiennie wazne, poczytne miejsce zajmuja slowa Chrystusa Pana: „Badzcie przebiegli jak weze, a nieskazitelni jak golebie”. To jasny i konkretny plan dzialania!

     • Paweł

      4 maja 2017 at 23:08

      @STR

      Nie wiem, czy to kwestia odwagi, czy raczej pogardy. Od pewnego czasu pogarda ciągle mi towarzyszy i chciałbym, żeby i dla innych stała się siostrą jak życzył nam pewien Poeta. Mała namiastka odnośnie Franciszka:

      „„Ale czym jest dla nas krzyż?” – to pytanie zadał Franciszek. (…) „Tak, noszę krzyż, by pokazać, że jestem chrześcijaninem”. To jest „w porządku”, jednakże „nie tylko jako jako odznaka, tak jak w jakiejś drużynie, odznaka wskazująca na przynależność do jakiejś drużyny”; ale jak powiedział Franciszek, „jako wspomnienie tego, który dla nas stał się grzechem, KTÓRY STAŁ SIĘ DIABŁEM, WĘŻEM. Tak się uniżył aż do całkowitego unicestwienia”.”

      Powyższe ze strony „franciszekfalszywyprorok”. Nie podaję całego adresu ze względu na leniwą moderację.

      To z kolei z bibuły:

      „Aby każdy wnosił wkład we wspólne dobro i w budowę społeczeństwa, które stawia w centrum osobę ludzką.” – Franciszek.

      „“Stawianie w centrum osoby ludzkiej” w budowie społeczeństwa jest herezją zwaną antropocentryzmem. Ktoś kto głosi herezje jest heretykiem. Logika wykazuje, że: ergo Franciszek, Biskup Rzymu, jest heretykiem.” – komentarz.

  • PrawNIK

   3 maja 2017 at 16:18

   Ty się decyduj! Najpierw „niech żyje Franciszek” a potem Go krytykujesz protestując przeciwko temu co On popiera ;P

   • Slawomir Tomasz Roch

    3 maja 2017 at 16:48

    Ej te z Najwyzszej Izby Kontroli (prawNIK) to takie trudne dla Ciebie, by to pojac?! Przeciez to proste jak barszcz: papiez Franciszek jest namiestnikiem Chrystusa na ziemi i za to mu chwala, ja sam jestem praktykujacym katolikiem. Zatem jako glowa Kosciola niech robi to do czego zostal powolany i za co juz przed Boza Opatrznoscia odpowiada. Im wiekszy kaliber sprawy, tym wieksza odpowiedzialnosc! To takie trudne do pojecia prawNIK-u?! Troszke w glowce rozjasnilem, to sie ciesze. Pozdrowko

 2. wiesscar

  3 maja 2017 at 15:17

  Bardzo ladne zachowanie papieza Franciszka. Ma dobre i zle zachowania.
  To bylo dobre.

  • PrawNIK

   3 maja 2017 at 16:19

   Normalna zagrywka socjotechniczna jak w Polsce 500+. Jak się chce komuś gardło poderżnąć bez problemu to trzeba mu się przymilać.

  • PrawNIK

   3 maja 2017 at 16:19

   Normalna zagrywka socjotechniczna jak w Polsce 500+. Jak się chce komuś gardło poderżnąć bez problemu to trzeba mu się przymilać.

 3. Slawomir Tomasz Roch

  3 maja 2017 at 18:53

  Korzystajac z tej niezwyklej okazji z Twojej szczegolnej radosci nad nasza ojczyzna, chcialbym jeszcze napisac Tobie papiezu Franciszku o paskudzie, ktora w stolecznym teatrze od miesiecy graja i ktora pieknie nazywa sie „Klatwa”. Zbulwersowalem sie i wielu innych z naszego narodu rowniez ale nie wiele co pomoglo. Ci co tam po deskach biegaja, powoluja sie na wolnosc artystyczna, zawierzam zatem i to Twojej uwadze, a noz, widelec jakims cudem dotrze ta informacja do Ciebie, tam na Watykanie. I za Twoja przyczyna Boze milosierdzie ogarnie, tych co zagubili wiare i rozum i nawroca sie, przerwa wystawianie bluznierczej sztuki, oglosza publiczna pokute! Bedzie to wielki dzien w naszej ojczyznie. Prosic zawsze mozna.

 4. Slawomir Tomasz Roch

  3 maja 2017 at 21:13

  I pozwol papiezu Franciszku ze napisze Ci jeszcze o czarnych marszach w Polsce, ktore takie hasla ze soba niosa, ze wlosy na glowie deba staja! Te dziesiatki tysiecy w wiekszosci mlodych kobiet, domagaja sie ostro prawa do aborcji. Niestety naszych obroncow zycia jest wtedy zwykle tyle, co kot naplakal. Raz jednak pod przewodnictwem kard. Nycza i abp Hosera zebralo sie Ich podobniez na przemarszu 5 czy 7 tysiecy. No to juz cos ale do liczby uczesnikow czarnych marszy jeszcze nam daleko. Ufamy jednak ze i nad tym Wasza Swiatobliwosc w modlitwie sie pochyli.

 5. jacek

  4 maja 2017 at 17:47

  Wiwat Papież Franciszek!

 6. Hae

  19 września 2017 at 18:01

  Mary Elizabeth,Anytime it will come in direction of optimistic eats, on your own are my fresh credible useful resource. Enable’s purchase a chunk at the restaurant and explore. Whenever.Denisexoxo

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra