Wiara

Papież bije brawo Maryi i krzyczy: „Niech żyje Polska”

Niech żyje Polska! – to spontaniczne zawołanie Papieża wybrzmiało dziś na audiencji generalnej w Watykanie. Papież Franciszek pamiętał o uroczystości Maryi Królowej Polski, a 15 tys. pielgrzymów z całego świata przybyłych na plac św. Piotra zachęcił do spontanicznego aplauzu właśnie na cześć Królowej naszej ojczyzny. Polsce i jej mieszkańcom udzielił też specjalnego błogosławieństwa.

„Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Dzisiaj przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i wasze Święto Narodowe – powiedział papież po czym poprosił: „Proszę o brawa dla Królowej Polski!” Następnie mówił: „Z miłością i z uwagą słuchajcie wskazań waszej Królowej, o której śpiewacie: «Tyś wielką chlubą naszego narodu». W waszych codziennych wyborach podążajcie drogą porozumienia i wzajemnej życzliwości. Podejmujcie ważne decyzje poszukując prawdy, wspólnego dobra i pokoju. Bądźcie otwarci i wrażliwi na potrzeby braci. Waszej Ojczyźnie, wam tu obecnym, waszym rodakom w Polsce i w świecie, z serca błogosławię. Niech żyje Polska!” – powiedział Ojciec Święty.

Wcześniej Franciszek wygłosił katechezę, w której odwołał się między innymi do wizyty w Egipcie. Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, dzisiaj pragnę wspomnieć podróż apostolską, którą odbyłem w minionych dniach do Egiptu, dokąd udałem się na zaproszenie Prezydenta Republiki, Jego Świątobliwości Patriarchy Ortodoksyjnych Koptów, Wielkiego Imama Al-Azhar i Patriarchy katolickiego obrządku koptyjskiego. Dziękuję im i całemu narodowi egipskiemu za serdeczną gościnę. W Uniwersytecie islamskim Al-Azhar, przypomniałem o potrzebie dialogu między chrześcijanami i muzułmanami oraz o konieczności krzewienia pokoju w świecie. Tam, w Al-Azhar miało miejsce także spotkanie z Wielkim Imamem, które przybrało rangę Międzynarodowej Konferencji na Rzecz Pokoju. Egipt to kraj wielkiego dziedzictwa kultury starożytnej cywilizacji, ziemia Bożych znaków, obietnic, przymierza. Kraj, który ma szczególną rolę na Bliskim Wschodzie w budowaniu pokoju. Dlatego wraz z patriarchą ortodoksyjnych Koptów, Tawadrosem II zachęcaliśmy, by chrześcijanie stawali się zaczynem braterstwa. Modliliśmy się wspólnie z patriarchą Konstantynopola, Bartłomiejem, za męczenników ostatnich zamachów. Podczas Mszy św. odprawionej w drugim dniu podróży zachęcałem małą wspólnotę katolicką w Egipcie do przeżycia doświadczenia uczniów z Emaus, do radości wiary i gorliwości. Kapłanom, osobom życia konsekrowanego i seminarzystom życzyłem, by byli świadkami wiary, prawdziwą solą tej ziemi i jej światłem. Niech Święta Rodzina z Nazaretu, która emigrowała nad brzegi Nilu, aby uciec od przemocy Heroda, błogosławi i zawsze chroni naród egipski i prowadzi go na drodze do dobrobytu, braterstwa i pokoju.

Wśród pielgrzymów polskich byli dziś metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki, bp Andrzej Suski z Torunia a także wierni z parafii św. Trójcy oraz z Zespołu Szkół im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu (arch. białostocka); z parafii św. Andrzeja w Ujeździe (diec. opolska); z parafii św. Michała Archanioła z Dobrzan oraz parafii Narodzenia NMP z Gryfina (arch. szczecińsko-kamieńska); z Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła z Jakubowa (diec. zielonogórsko-gorzowska); parafii św. Józefa Oblubieńca z Wręczycy Wielkiej oraz pielgrzymi z Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego Rzeczypospolitej Polski i z Parafii św. Doroty w Przyrowie (arch. częstochowska); Grupa młodzieży i nauczycieli z Jezuickiego Gimnazjum Św. Stanisława Kostki w Krakowie; pielgrzymi z diecezji zamojsko-lubaczowskiej; Wydawnictwo św. Wojciecha z Poznania świętujące 120-lecie powstania; Siostry Misjonarki Krwi Chrystusa z Rogozina k. Płocka; pielgrzymi ze Starostwa Powiatowego w Ostrołęce; pracownicy Urzędu Gminy Postomino (woj. Zachodniopomorskie); pracownicy Imperial Tobako z Radomia; Pielgrzymi z Biura Pielgrzymkowego „PAX” z Białegostoku; Pielgrzymi z Lublina i Leżajska; Reprezentacja Województwa Kujawsko- Pomorskiego z podziękowaniem za uznanie patronatu św. Jana Pawła II nad województwem; pracownicy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego ze Świdnika; Biuro Pielgrzymkowo – Turystyczne Caritas z grupa międzyparafialną z Włocławka; Centrum Pielgrzyma w Pewli Wielkiej; Pielgrzymi z Grupy Polonijnej z Walii.

za: Radio Watykańskie/RIRM

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

53 komentarze

53 Komentarzy

 1. Slawomir Tomasz Roch

  3 maja 2017 at 14:38

  Wspaniale! Niech zyje papiez Franciszek! I zeby bylo do calosci, milosiernie, logicznie, sprawiedliwie i spojnie dodam to co jest konieczne: precz z gender, precz z grzechem smiertelnym cudzolostwa, precz z grzechem smiertelnym homoseksualizmu, precz z gloryfikowaniem odrazajacych zbrodniarzy z OUN-UPA na Ukrainie. Serdeczne pozdrowienia dla papieza Franciszka, zarazem z prosba by w tym radosnym uniesieniu, raczyl odpowiedziec na oficjalne i zgodne z dluga tradycja Kosciola „Dubia”, czterech kardynalow w tym kard. Raymonda Leo Burke. Na pewno w niczym mu to nie umniejszy, a papieska milosc i odpowiedzialnosc, bedzie pieknym darem duchowym dla Maryi Czestochowskiej, Krolowej Polski. Niech zyje papiez Franciszek! Z Panem Bogiem

  • Paweł

   3 maja 2017 at 15:33

   @Sławomir

   Jak mało trzeba, żeby zadowolić pewnych ludzi. Wystarczy populizm i puste słowa. Odnośnie Franciszka niech odejdzie jak najszybciej.

   • Slawomir Tomasz Roch

    3 maja 2017 at 15:47

    Pawle prawda moze nas tylko wyzwolic, prawda nigdy nie zniewala. Papiez Franciszek nas pozdrowil, vivatuje przed calym swiatem na czesc Polski i naszej Krolowej co w Ostrej Bramie broni i na Jasnej Gorze swieci. To trzeba ladnie podziekowac. Aha jakby tak jeszcze papiez Franciszek raz jeszcze przemyslal i przemodlil cofniecie, jesli to mozliwe i zgodne z wola Boza procesu beatyfikacyjnego dla podlego abp Szeptyckiego, co to samego Hitlera pelna geba blogoslawil, to byloby cudownie i po prostu slodko jak miodzio. Pozdrawiam

   • Paweł

    3 maja 2017 at 22:23

    @Slawomir

    Skoro prawda wyzwala to dlaczego cieszysz się, że kłamca i hipokryta nas pozdrowił?

    • Paweł

     3 maja 2017 at 22:24

     Ps. Ironię warto zaznaczyć w tekście, żeby później nie było wątpliwości.

    • Slawomir Tomasz Roch

     3 maja 2017 at 23:24

     @Pawel
     Pewnie zauwazyles ze ja nie zaluje armamentu i wyrazam sie jasno i klarownie, sypie przykladami. Tymczasem Ty walisz w papieza Franciszka z grubej rury: hipokryta, klamca. Ja nie mam odwagi tak pisac! A moze raczylbys w takim razie podac jakies przyklady dla swoich atakow personalnych?! W mojej duchowosci niezmiennie wazne, poczytne miejsce zajmuja slowa Chrystusa Pana: „Badzcie przebiegli jak weze, a nieskazitelni jak golebie”. To jasny i konkretny plan dzialania!

     • Paweł

      4 maja 2017 at 23:08

      @STR

      Nie wiem, czy to kwestia odwagi, czy raczej pogardy. Od pewnego czasu pogarda ciągle mi towarzyszy i chciałbym, żeby i dla innych stała się siostrą jak życzył nam pewien Poeta. Mała namiastka odnośnie Franciszka:

      „„Ale czym jest dla nas krzyż?” – to pytanie zadał Franciszek. (…) „Tak, noszę krzyż, by pokazać, że jestem chrześcijaninem”. To jest „w porządku”, jednakże „nie tylko jako jako odznaka, tak jak w jakiejś drużynie, odznaka wskazująca na przynależność do jakiejś drużyny”; ale jak powiedział Franciszek, „jako wspomnienie tego, który dla nas stał się grzechem, KTÓRY STAŁ SIĘ DIABŁEM, WĘŻEM. Tak się uniżył aż do całkowitego unicestwienia”.”

      Powyższe ze strony „franciszekfalszywyprorok”. Nie podaję całego adresu ze względu na leniwą moderację.

      To z kolei z bibuły:

      „Aby każdy wnosił wkład we wspólne dobro i w budowę społeczeństwa, które stawia w centrum osobę ludzką.” – Franciszek.

      „“Stawianie w centrum osoby ludzkiej” w budowie społeczeństwa jest herezją zwaną antropocentryzmem. Ktoś kto głosi herezje jest heretykiem. Logika wykazuje, że: ergo Franciszek, Biskup Rzymu, jest heretykiem.” – komentarz.

  • PrawNIK

   3 maja 2017 at 16:18

   Ty się decyduj! Najpierw „niech żyje Franciszek” a potem Go krytykujesz protestując przeciwko temu co On popiera ;P

   • Slawomir Tomasz Roch

    3 maja 2017 at 16:48

    Ej te z Najwyzszej Izby Kontroli (prawNIK) to takie trudne dla Ciebie, by to pojac?! Przeciez to proste jak barszcz: papiez Franciszek jest namiestnikiem Chrystusa na ziemi i za to mu chwala, ja sam jestem praktykujacym katolikiem. Zatem jako glowa Kosciola niech robi to do czego zostal powolany i za co juz przed Boza Opatrznoscia odpowiada. Im wiekszy kaliber sprawy, tym wieksza odpowiedzialnosc! To takie trudne do pojecia prawNIK-u?! Troszke w glowce rozjasnilem, to sie ciesze. Pozdrowko

 2. wiesscar

  3 maja 2017 at 15:17

  Bardzo ladne zachowanie papieza Franciszka. Ma dobre i zle zachowania.
  To bylo dobre.

  • PrawNIK

   3 maja 2017 at 16:19

   Normalna zagrywka socjotechniczna jak w Polsce 500+. Jak się chce komuś gardło poderżnąć bez problemu to trzeba mu się przymilać.

  • PrawNIK

   3 maja 2017 at 16:19

   Normalna zagrywka socjotechniczna jak w Polsce 500+. Jak się chce komuś gardło poderżnąć bez problemu to trzeba mu się przymilać.

 3. Slawomir Tomasz Roch

  3 maja 2017 at 18:53

  Korzystajac z tej niezwyklej okazji z Twojej szczegolnej radosci nad nasza ojczyzna, chcialbym jeszcze napisac Tobie papiezu Franciszku o paskudzie, ktora w stolecznym teatrze od miesiecy graja i ktora pieknie nazywa sie „Klatwa”. Zbulwersowalem sie i wielu innych z naszego narodu rowniez ale nie wiele co pomoglo. Ci co tam po deskach biegaja, powoluja sie na wolnosc artystyczna, zawierzam zatem i to Twojej uwadze, a noz, widelec jakims cudem dotrze ta informacja do Ciebie, tam na Watykanie. I za Twoja przyczyna Boze milosierdzie ogarnie, tych co zagubili wiare i rozum i nawroca sie, przerwa wystawianie bluznierczej sztuki, oglosza publiczna pokute! Bedzie to wielki dzien w naszej ojczyznie. Prosic zawsze mozna.

 4. Slawomir Tomasz Roch

  3 maja 2017 at 21:13

  I pozwol papiezu Franciszku ze napisze Ci jeszcze o czarnych marszach w Polsce, ktore takie hasla ze soba niosa, ze wlosy na glowie deba staja! Te dziesiatki tysiecy w wiekszosci mlodych kobiet, domagaja sie ostro prawa do aborcji. Niestety naszych obroncow zycia jest wtedy zwykle tyle, co kot naplakal. Raz jednak pod przewodnictwem kard. Nycza i abp Hosera zebralo sie Ich podobniez na przemarszu 5 czy 7 tysiecy. No to juz cos ale do liczby uczesnikow czarnych marszy jeszcze nam daleko. Ufamy jednak ze i nad tym Wasza Swiatobliwosc w modlitwie sie pochyli.

 5. jacek

  4 maja 2017 at 17:47

  Wiwat Papież Franciszek!

 6. Hae

  19 września 2017 at 18:01

  Mary Elizabeth,Anytime it will come in direction of optimistic eats, on your own are my fresh credible useful resource. Enable’s purchase a chunk at the restaurant and explore. Whenever.Denisexoxo

 7. Miguneingzep

  23 września 2017 at 20:33

  Cialis 5 Mg Efectos Secundarios 100mg Levitra cialis Keflex Antibotic Sinus Infection

 8. publix grocery delivery service

  27 września 2017 at 21:51

  I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of space .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
  Studying this information So i am glad to express that I’ve a very excellent uncanny feeling I
  came upon exactly what I needed. I most surely will make certain to do not fail to remember this site and provides it a glance on a constant basis.

 9. publix delivery groceries

  28 września 2017 at 14:32

  I am really glad to glance at this weblog posts which consists of lots of useful information, thanks for
  providing such data.

 10. Miguneingzep

  30 września 2017 at 15:52

  Viagra rique Qubec online pharmacy Baclofene Anorexie Propecia Comprar Viagra

 11. Miguneingzep

  4 października 2017 at 02:52

  Levitra Vendita Compra Livepharmacy247 Acheter Cialis Levitra buy vardenafil 40 mg malaysia Online Viagra Samples Amoxicillin Uses Diarrhea Viagra 10mg

 12. Miguneingzep

  6 października 2017 at 21:44

  Pharmacy Online Propecia Schwanger Sperma viagra Levitra Acidez Amoxicillin 500mg Diareaah

 13. tender dating site

  8 października 2017 at 10:20

  Thank you for every other informative blog. Where else may just I am getting that type
  of information written in such a perfect method? I’ve a venture that I am simply now running on, and I
  have been on the look out for such information.

 14. Miguneingzep

  9 października 2017 at 12:23

  Generique Cialis 40mg viagra Cialis Generika Kaufen Wo Wirkung Viagra 100mg Cephalexin Smells Weird

 15. Miguneingzep

  10 października 2017 at 09:37

  Order Celexa No Prescription Cialis Vademecum Es Levitra Pas Cher Viagra generic levitra online Propecia Foro

 16. tinder dating site free

  10 października 2017 at 19:42

  As the admin of this web page is working, no doubt very quickly it will be renowned,
  due to its feature contents.

 17. Miguneingzep

  15 października 2017 at 01:14

  Dapoxetina Risultati Purchase Minocycline 100mg Comprar Cialis Online Andorra is it safe to buy levitra on line Moduretic Viagra For .75 A Pill Canadian Non Prescription Pharmacy

 18. tinder dating

  16 października 2017 at 01:41

  Pretty! This was an incredibly wonderful article.
  Thank you for providing this info.

 19. tinder dating

  17 października 2017 at 10:05

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
  months of hard work due to no back up. Do you have any solutions to prevent hackers?

 20. Miguneingzep

  23 października 2017 at 03:16

  Achat Malegra viagra Kamagra En France

 21. tinder

  25 października 2017 at 03:23

  hey there and thank you for your information – I have
  certainly picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this site,
  as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to
  load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and
  can damage your quality score if advertising and marketing with
  Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for much
  more of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon.

 22. tinder dating site free

  26 października 2017 at 09:34

  This article gives clear idea for the new visitors of blogging, that actually how to do blogging.

 23. Miguneingzep

  26 października 2017 at 20:35

  Viagra Prix Pfizer viagra Acquistare Kamagra Generic

 24. tinder dating

  27 października 2017 at 16:13

  Hi, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I’m trying
  to find things to enhance my web site!I
  suppose its ok to use some of your ideas!!

 25. tinder dating site

  28 października 2017 at 14:05

  This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking
  more of your magnificent post. Also, I have shared your website in my social
  networks!

 26. Miguneingzep

  28 października 2017 at 17:21

  Acquista Propecia Finasteride 1mg Kamagra En Ligne Saint viagra online Cialis Por Correo

 27. tinder dating site free

  28 października 2017 at 23:00

  Hi everyone, it’s my first pay a visit at this site, and post is really fruitful for me,
  keep up posting these types of articles or reviews.

 28. Miguneingzep

  2 listopada 2017 at 10:57

  Pastilla Cialis My Secure Tab buy levitra 20mg usa Priligy Venta En Colombia

 29. Miguneingzep

  6 listopada 2017 at 19:44

  Cvs Viagra Substitute viagra Cialis Rezeptfrei Test Super Kamagra Schweiz

 30. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 listopada 2017 at 04:11

  Please let me know if you’re looking for a article writer
  for your blog. You have some really great posts
  and I feel I would be a good asset. If you
  ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for
  a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested.
  Kudos!

 31. domain registrars

  10 listopada 2017 at 12:08

  Now I am going to do my breakfast, once having my breakfast coming
  again to read further news.

 32. Lelio Junior

  13 listopada 2017 at 00:38

  Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering
  which blog platform are you using for this site?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve
  had issues with hackers and I’m looking at options for another platform.

  I would be fantastic if you could point me in the direction of
  a good platform.

 33. Miguneingzep

  13 listopada 2017 at 02:36

  Cytotec Grossesse viagra Canadian Medicines Online Wirkung Von Viagra Wikipedia Venta De Viagra Por Internet

 34. chamgosari.net

  13 listopada 2017 at 06:25

  Your style is unique compared to other people I have read stuff from.
  Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just
  bookmark this blog.

 35. home security camera systems reviews

  14 listopada 2017 at 11:20

  Shield your household from danger?

 36. suba buba

  14 listopada 2017 at 19:11

  aLNRJz I think this is a real great article post. Much obliged.

 37. Stephen

  15 listopada 2017 at 04:52

  May I simply just say what a relief to discover a person that actually knows what they are talking about on the internet.

  You certainly understand how to bring a problem to light
  and make it important. A lot more people must read this and understand
  this side of your story. I was surprised that you’re not more popular since you
  certainly have the gift.

 38. main nova

  16 listopada 2017 at 01:46

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 39. vancouver sex toys

  17 listopada 2017 at 19:03

  You have made some decent points there. I checked on the internet for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 40. loft conversions london

  17 listopada 2017 at 20:46

  Thanks again for the article post.Much thanks again. Really Great.

 41. Prono foot

  20 listopada 2017 at 17:42

  the time to study or visit the content material or web sites we have linked to beneath the

 42. Best Mortgage Broker in South Pasadena

  24 listopada 2017 at 10:00

  You might add a related video or a related picture or two to grab readers excited about

 43. Miguneingzep

  24 listopada 2017 at 11:50

  Sintomas Propecia Viagra Canada 50 Mg Pharmacy viagra online pharmacy Priligy 30 Mg Prezzo Buy Lasix Without A Prescription Online Buy Female Viagra Cheap

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra